EKSTRA
MENÜ

Erken Ergenlik

Erken Ergenlik ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Erken Ergenlik haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.335 Erken Ergenlik haberi bulunmuştur.

Erken Ergenlik Haberleri

Ergenlik çanları erken çalıyor

Ergenlik çanları erken çalıyor

Tüm dünyada kız çocuklarda erken ergenliğin görülme sıklığı hızla artıyor. Yüzde 1 civarında olması gerekirken, bazı araştırmalara göre yüzde 14’e çıktı. Çocuğunda meme büyümesi, kıllanma gibi belirtileri gören ebeveynler telaşla doktora koşuyor. Her yüz vakadan 90’ının nedeni belirsiz.

19.08.2006Kelebek
Korkuların tedavisi

Korkuların tedavisi

Toplumun yüzde 25-30'unun fobisi olduğunu belirten uzmanlar, hayatı kâbusa çevirebilen bu korkuları yenmenin mümkün olduğunu söylüyor.

Ergenlik geni bulundu

Ergenlik geni bulundu

Amerika'da yapılan bir araştırmada ergenliği tetikleyen gen bulundu.

Ergenlik geni bulundu

Ergenlik geni bulundu

Amerika’da yapılan bir araştırmada ergenliği tetikleyen gen bulundu. Yeni araştırmaya göre, ‘kisspeptin’ proteinini ortaya çıkaran gen, ergenlik dönemi başlangıcında beynin hipotalamus bölümünde aniden ortaya çıkıyor. Ergenlik genine gene, ortaya çıkardığı proteinin isminden esinlenerek ‘kiss-1’ ismi verildi.

1.02.2005Kelebek
Bir kitap

Bir kitap

28.12.2003Spor
Hayatımıza genler mi yoksa çevre mi yön veriyor

Hayatımıza genler mi yoksa çevre mi yön veriyor?

Time dergisi, insanın hayatına ve kişiliğine yön veren şeyin genler mi yoksa çevre etkisi mi olduğu tartışmasını son sayısında haber konusu yaptı.

Bizi biz yapan şey genler mi, çevre mi

Bizi biz yapan şey genler mi, çevre mi

Time dergisi, insanın hayatına ve kişiliğine yön veren şeyin genler mi yoksa çevre etkisi mi olduğu tartışmasını son sayısında haber konusu yaptı. ‘‘Hangisi daha kuvvetli-doğa mı, beslenme mi?’’ diye soran dergi, en son bilimsel gelişmelerin genler ve deneyimlerimizin tüm hayatınız üzerinde etkili olduğunu gösterdiğini yazdı.

28.05.2003Gündem
Meme ve rahim kanseri arasında ilişki yok

Meme ve rahim kanseri arasında ilişki yok

Amerikalı bilim adamları, yakın akrabalarında meme kanseri bulunanlarda genetik olarak rahim kanseri riskinin artmadığını bildirdiler.

5.11.2002Gündem
Üniversiteliler işi ve eşi nasıl seçiyor

Üniversiteliler işi ve eşi nasıl seçiyor?

Her insan tektir ve özeldir. Tanımlar ve kuramlar sanki, insanın bu özelliğini ortadan kaldırıp insana bakışı belli kalıplar içerisine sokmaya çalışıyor gibi görülebilir. Ancak bu tanımlar olmadan da düşünmeyi sürdürmek ve bilgiye ulaşmak mümkün değildir. Örneğin genç sözcüğü herkes için farklı anlamlar içermekle birlikte, hepsinde ortak olan bazı noktalar vardır.

15.07.2002Gündem
Yılda 500 bin kadın meme kanserinden ölüyor

Yılda 500 bin kadın meme kanserinden ölüyor

Kadınların korkulu rüyası meme kanseri, her yıl dünya çapında yaklaşık 500 bin kadının ölümüne neden oluyor.

19.03.2002Kelebek
Şişmanlık Hastalıklara Zemin Hazırlıyor

Şişmanlık Hastalıklara Zemin Hazırlıyor

Uzmanlar, şişmanlığın çok sayıda hastalığa zemin hazırladığına dikkat çekiyor.Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji Ve Metabolizma Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Göksun Ayvaz, şişmanlığın, "vücutta olması gerekenden fazla yağ dokusu birikmesi hali" olduğunu bildirirken, fazla kilolu olmaktan farklı bir kavram olduğuna dikkat çekti. Ayvaz, "Şişmanlık bugün için estetik bir sorun olmaktan çok bir hastalık olarak kabul edilmektedir" dedi.

Ergenlikte Şişmanlık Sorunu

Ergenlikte Şişmanlık Sorunu

Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Attila Büyükgebiz, ergenlik döneminde düzenli ve dengeli beslenmenin çok önemli olduğunu, bu yaşlarda oluşan şişmanlığın mutlaka önlenmesi gerektiğini söyledi.

6.11.2001Diyet Rehberi
Güçlü kemikler sağlıklı yarınlar

Güçlü kemikler sağlıklı yarınlar

Kemik yaşayan bir dokudur ve güçlendirilebilir. ‘Kemik sağlığı’ denilince aklımıza ileri yaşlardaki insanların kemik sağlığı geliyor. Oysaki kemik sağlığı her yaşta önemlidir.

20.10.2020Sağlık
Sağlıklı yaşam alışkanlıkları meme kanseri riskini azaltıyor

Sağlıklı yaşam alışkanlıkları meme kanseri riskini azaltıyor

Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanser türü ve genetik yatkınlık hastalık riskini yüzde 70-80 oranında artırıyor. Başta BRCA1 ve BRCA2 genlerindeki mutasyonlar olmak üzere ailede de hastalığa rastlanması bu riskin temelini oluşturuyor. Ancak tüm bu olumsuzluklar, kesinlikle meme kanseri anlamına gelmiyor.

19.10.2020Sağlık
Şu anda mutlu olursam, ileride daha da mutsuz olacağımı hissediyorum

Şu anda mutlu olursam, ileride daha da mutsuz olacağımı hissediyorum

Daha 16 yaşında. Son teklisi ‘Göz Göze’ YouTube’da 2.2 milyon tıklanmayı geçti. 25 kişilik ekibi var. Instagram’da takipçi sayısı 209 bin. Yeni arabası son model bir sarı Mercedes. Koruma ve şoförle dolaşıyor. Peki Alper Erözer için sevinmeli mi üzülmeli mi?

18.10.2020Hürriyet Pazar
Kolajen Azalmasına Neden Olan Etkenler Nelerdir

Kolajen Azalmasına Neden Olan Etkenler Nelerdir?

Kolajen, insan vücudunun en önemli yapı taşlarından biridir. Cilt, tendonlar ve kaslar dahil olmak üzere vücut yapımızı oluşturan çeşitli bağ dokularının ana bileşenidir. Cilt yapımızı oluşturması ve kemiklerimizi güçlendirmesi, kolajenin en önemli fonksiyonlarındandır.

16.10.2020Naturagen
Aşırı adet kanaması neden olur, tedavisi var mı

Aşırı adet kanaması neden olur, tedavisi var mı?

Aşırı adet kanaması ya da ‘menoraji’, her adet döneminde yaklaşık 80 milimetreden daha fazla kan kaybı olarak tanımlanır. Peki, aşırı adet kanaması bir uyarı olabilir mi? Bu durum mutlaka tedavi edilmeli mi? Konuyla ilgili merak edilenleri Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Esra Çabuk Cömert anlatıyor…

16.10.2020Sağlık
Uzaklaştırılamayan Düşünceler Kaygıya Dönüşüyor

Uzaklaştırılamayan Düşünceler Kaygıya Dönüşüyor!

Takıntılı düşünceler alt edilemez ve günlük yaşamımızı etkileyecek, günlük etkinliklerimizi kısıtlayacak düzeye gelirse takıntı-zorlantı hastalığı (Obsesif-Kompulsif Bozukluk) adı verilen bir ruhsal hastalık akla gelmelidir. Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Sercan, en sık görülen takıntıları, nedenlerini ve tedavisini anlattı...

En fazla kadınları etkiliyor Neden olan faktörlerden biri de...

En fazla kadınları etkiliyor! Neden olan faktörlerden biri de...

Dünya genelinde nüfusun yüzde 1-15 arasında görülen Huzursuz Bacaklar Sendromu (HBS), hakkında bilgi veren Nöroloji Bölümü’nden Uzm. Dr. Burçak Ekinci Evci, “Bacaklarda hareket ettirme dürtüsü, yanma ve karıncalanma şeklinde ortaya çıkan huzursuz bacak sendromu kadınlarda erkeklere göre iki kat fazla görülüyor. Çoğunlukla 20 yaş altında başlayan hastalıkta erken tanı ve tedavi yaşam kalitesini artırıyor” dedi.

30.09.2020Sağlık
Takıntı Hastalığı Nedir, Nasıl Tedavi Edilir

Takıntı Hastalığı Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Takıntılı düşünceler alt edilemez ve günlük yaşamımızı etkileyecek, günlük etkinliklerimizi kısıtlayacak düzeye gelirse takıntı-zorlantı hastalığı (Obsesif-Kompulsif Bozukluk) adı verilen bir ruhsal hastalık akla gelmelidir. Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Sercan, hayatı zorlaştıran takıntıları anlattı.

Sünnet için en ideal yaş 0-3 yaş arası

Sünnet için en ideal yaş 0-3 yaş arası

Ülkemizde en sık uygulanan cerrahi işlemlerden biri de sünnet… Ergenlik döneminde ve 4-6 yaş arasında yapılan sünnet operasyonlarının farklı sağlık sorunları ortaya çıkabileceğine dikkat çeken Op. Dr. Osman Çelik, sünnet için en uygun dönemin 0-3 yaş arası olduğunu belirtiyor.

Hareketsizlik Hastalığı: Varisten Korunmanın Yolları

Hareketsizlik Hastalığı: Varisten Korunmanın Yolları

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs nedeniyle uzun süre hareketsiz kaldık. Bu durum özellikle “hareketsizlik hastalığı” olarak da tanımlanan varis şikayetlerinin artmasına neden oldu. Toplardamar içerisindeki kan basıncına bağlı olarak, ayak bileği iç tarafında renk değişimi ile başlayan varisin tedavi edilmediğinde varis yarası veya varis ülserine dönüşebileceğini belirten Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu, varis ve varisten korunma yolları ile ilgili önemli bilgiler verdi.

11.09.2020İyi Yaşam
Her 10 çocuktan 4ü bu sorunu yaşıyor Çocuklarda demir eksikliğine dikkat

Her 10 çocuktan 4'ü bu sorunu yaşıyor! Çocuklarda demir eksikliğine dikkat

Dr. Murat İmal, demir eksikliğinin hayati önem taşıdığını söylüyor.

10.09.2020Sağlık
Topuk kanı sayesinde hastalıklar erken teşhis ediliyor

Topuk kanı sayesinde hastalıklar erken teşhis ediliyor

Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Serkan Kadir Keskin, topuk kanı taraması sayesinde her yıl 5 binin üzerinde bebekte hastalık belirtileri ortaya çıkmadan belirlendiğini anlatarak, "Bu bebeklerin 3 binden fazlası hipotiroidi, yaklaşık 2 bin biyotinidaz eksikliği, 200 kadarı fenilketonüri ve 150 kadarı kistik fibrozis hastalığına sahiptir. Ayrıca yenidoğan her bin bebekten 1-3’ü ileri derecede işitme kaybı ile doğmaktadır" dedi.

Uzaktan eğitimde motivasyon nasıl sağlanır

Uzaktan eğitimde motivasyon nasıl sağlanır?

Ülkemizde ilk COVID-19, 11 Mart 2020’de görüldü. Özellikle hastalığın yayılma tehlikesi göz önünde bulundurularak Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı tüm okullarda 6-10 Nisan 2020 tarihleri arasında yapılması planlanan ara tatil 16-20 Mart 2020 tarihine çekildi. 23 Mart 2020’de ise uzaktan eğitim süreci başladı.

7.09.2020Eğitim
Çocukluk çağı taramaları birçok hastalıktan koruyor

Çocukluk çağı taramaları birçok hastalıktan koruyor

Bursa İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Halim Ömer Kaşıkcı, koruyucu sağlık hizmetlerinin önemini vurgulamak ve yürütülen çalışmaları daha görünür kılmak amacıyla her yıl 3-9 Eylül tarihleri arasında kutlanan Halk Sağlığı Haftası kapsamında açıklamalarda bulundu.

Cinsel İstek Neden Azalır

Cinsel İstek Neden Azalır?

Cinsellikten soğuma, kişide veya çiftin ilişkisinde zorluklara yol açan cinsel ilgilerde, istek ve fantezilerde azalmadır. Peki bu neden olur? Psikiyatrist/Psikoterapist Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney anlatıyor.

31.08.2020Cinsellik
6. Sınıf Fen Bilgisi Ergenlikte Bedensel Ve Ruhsal Değişimler konu anlatımı

6. Sınıf Fen Bilgisi Ergenlikte Bedensel Ve Ruhsal Değişimler konu anlatımı

Ergenlik dönemindeki bedensel ve ruhsal değişimler kız ve erkek çocuklarında farklıdır. Kız çocuklarının büyük çoğunluğu 11 - 13 yaş aralığında ergenliğe girer. Erkeklerde ise ergenlik dönemi genelde 13 - 14 yaşlarında başlar. 6. sınıflar için ergenlikte bedensel ve ruhsal değişimler konusunu anlattık.

21.08.20206. SINIF
7. Sınıf Fen Bilimleri İnsanda Üreme Büyüme Ve Gelişme konu anlatımı

7. Sınıf Fen Bilimleri İnsanda Üreme Büyüme Ve Gelişme konu anlatımı

İnsan, dünyadaki en gelişmiş memeli canlıdır. Bu nedenle diğer canlılardan farklı bir üreme sistemine sahiptir. Genel olarak üreme erkek ve dişi üreme sistemlerinin birleşmesiyle gerçekleşir. 7. sınıflar için insanda üreme, büyüme ve gelişme konularını madde madde anlattık.

13.08.20207. SINIF
Çocuklarda “pandemi” kaygısına dikkat Ebevenlere önemli tavsiyeler…

Çocuklarda “pandemi” kaygısına dikkat! Ebevenlere önemli tavsiyeler…

Yoğun pandemi döneminde sık karşılaşılan sorunlardan biri de çocuklarda görülen korku ve kaygılar oldu. Pandemiyle birlikte sıklıkla ayrılık kaygısı, ölüm korkusu ve mikrop kapma kaygısının görüldüğünü belirten uzmanlar, birçok psikiyatrik rahatsızlığın ergenlik döneminde başladığına dikkat çekiyor. Uzmanlara göre, ev içerisinde pandemi değil, diğer gündelik konular, kısa ve uzun vadeli planlar konuşulmalı.

Çocuklarda obezite probleminden dolayı duruş bozukluğu da görülüyor

Çocuklarda obezite probleminden dolayı duruş bozukluğu da görülüyor

Çocuklarda küçük yaşlardan itibaren dengesiz beslenme ile gelişen obezite probleminden dolayı duruş bozukluğu da görülebildiğine dikkat çeken Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ruhan Özer, "Egzersiz, postür (duruş) problemini ortadan kaldırmada kullanılan en etkin tedavi yöntemidir. Çocuğunuz ağrıdan bahsediyorsa, çocuğunuzu incelediğiniz zaman herhangi bir asimetri gözlemliyorsanız doktorunuzdan postür analizi yapmasını istemelisiniz” dedi.

Çocukluk çağı romatizması nedir Tedavisi nasıl yapılır

Çocukluk çağı romatizması nedir? Tedavisi nasıl yapılır?

Çocukluk çağı romatizmalarının yüzde 50'sinin erişkin döneme aktarıldığını ancak çocukların düzenli egzersiz, takip ve ilaç tedavisiyle normal bir erişkin gibi hayatlarını sürdürebildiğini ifade eden Çocuk Romatoloji Derneği İkinci Başkanı Prof. Dr. Özgür Kasapçopur, çocukluk çağı romatizmaları ve tedavisi hakkında önemli bilgiler paylaştı.

‘Mavi Balina’dan sonra sanal âlemde yeni tehlike: Mavi bebek

‘Mavi Balina’dan sonra sanal âlemde yeni tehlike: Mavi bebek

Uzmanlar Mavi Balina ve Momo gibi çocukları intihara sürükleyen sanal oyunlar arasında yükselişe geçen ‘Mavi Bebek’ adlı uygulamaya karşı aileleri uyardı.

11.07.2020Gündem
Çocuklarda bir anda başlayan kekemelik ve tedavi süreci

Çocuklarda bir anda başlayan kekemelik ve tedavi süreci

Kekemelik, konuşmada akıcılığın bloklar, hece tekrarları ve uzatmalar ile kesintiye uğraması; konuşmanın akıcılığının bozulması durumudur. Peki çocuklarda kekemeliğin sebepleri nelerdir? Fark edildiğinde ne yapılmalı? Tedavi yöntemleri nelerdir? Dil ve Konuşma Bozuklukları Uzmanı İbrahim Yaşa, konuyla ilgili önemli bilgiler paylaştı.

Kız çocuklarında daha fazla görülüyor… Bu belirtilere dikkat

Kız çocuklarında daha fazla görülüyor… Bu belirtilere dikkat!

Skolyoz ergen-genç kızlarda erkeklere oranla 8-10 kat fazla görüldüğünü belirten Doç. Dr. Ahmet İnanır, "Skolyozu olan bir çocuğun çanta taşıması artışa neden olabilir. Yanlış yatma, oturma, ders çalışma postürleri skolyozu artırıcı etki gösterebilir" dedi.

Çocuklarda duruş bozukluğu ‘skolyoz’ işareti olabilir

Çocuklarda duruş bozukluğu ‘skolyoz’ işareti olabilir

Skolyoz hakkında bilgilendirmede bulunan Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Ali Kemal Ulaş, “Çocuklarda kötü duruş, omuz seviyeleri arasında eşitsizlik, bel çukurlarındaki asimetri, bel kemiğinde bir tarafın öne çıkıntı yapması, kürek kemiğinde tümsek görünümü, elbiselerin vücuda tam olarak oturmaması ve kızlarda eteğin yukarı doğru çekilmesi gibi belirtiler görüldüğünde skolyoz ihtimali düşünülerek vakit kaybetmeden hekime başvurulmalı” dedi.

Akneden kurtulma yolları... Dermatolog Dr. Neslihan Dolar yazdı

Akneden kurtulma yolları... Dermatolog Dr. Neslihan Dolar yazdı

“Akne yani sivilce tedavisi nasıl ve ne zaman yapılmalı, akne izleri geçer mi?” sorularını yanıtlayacağım. Ama unutmayın ki akne tedavisi kişiye özeldir.

18.06.2020Sağlık
Sınav ailesi olmak

Sınav ailesi olmak

Ülkemizde bir öğrencinin kariyerini belirleyen iki önemli sınavdan bahsedilir. Bunlar Liselere Giriş Sınavı (LGS) ve Yükseköğretim Kurumları Sınavıdır (YKS). Bu sınavların dışında da tabii ki başka sınavlar da var. Ancak bilinirliği en yüksek sınavlar bunlar. Bu iki sınavın bir insanın hayatında kapladığı toplam süreye baktığımızda ortalama altı saat olduğunu görürüz.

15.06.2020Eğitim

Yazar Sonuçları

Polikistik over sendromu nedir? Belirtileri nelerdir?

Polikistik over sendromu (PCOS), üreme dönemindeki kadınlarda sıkça görülebilen hormonal bir bozukluktur. PCOS'lu kadınlarda seyrek veya uzun adet dönemleri ile aşırı erkeklik hormonu (androjen) seviyeleri görülebilir.

30.07.2020

Kızım beni suçluyor

15 yaşındaki kızım devamlı bana kötü davranıyor. Babasından ayrıldığım için beni suçluyor. Artık nasıl davranacağımı bilemiyorum...

30.07.2020

Okullarda kazanım ve öğretim odaklı felsefe çalışmalarının değerler eğitimi açısından önemi

Okullarda uygulanması gerekli olan felsefe çalışmalarının kazanımını bir metafor ile anlatmam gerekirse, bu “Bumerangı fırlatmak” biçiminde olurdu. Bumerang, şeklinden ve atış biçiminden dolayı havada dairesel hareketler çizer ve bir yörünge takip ederek başlangıç noktasına geri döner.

7.07.2020

Nasıl hamile kalabilirim?

Üreme çağında olan bir kadında ortalama 28 günde bir tekrar eden sürece ‘adet döngüsü’ adı verilir. Birçok kadın menstrual döngü dendiğinde sadece 5-7 gün süren kanama periyodunu dikkate alır ancak menstrual döngü aslında 28 günlük dönem aralığına yayılmış bir değişim periyodudur. Menstrual döngü, tıpkı ayın döngüsü gibi 28 günlük bir periyodu kapsar.

4.07.2020