MENÜ

Erdem Başçı

Erdem Başçı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Erdem Başçı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.384 Erdem Başçı haberi bulunmuştur.

Erdem Başçı Haberleri

Erken seçim büyük risk

Erken seçim büyük risk

TÜRKİYE’de seçimlerin üzerinden iki aydan fazla süre geçmesine rağmen erken seçim tartışmalarının yoğunlaşması ve kasım ayı gibi yeniden seçim olması ekonomide bir çok şeyi riske atıyor.

10.08.2015Ekonomi
Başbakan Ahmet Davutoğlundan gıda fiyatları için talimat

Başbakan Ahmet Davutoğlu'ndan gıda fiyatları için talimat

Ekonomi Koordinasyon Kurulu, Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında toplandı. Davutoğlu, vatandaşların aile bütçesinde önemli ağırlığı olan gıda harcamalarını hafifletmek amacıyla, genel enflasyon oranının üzerinde artış gösteren tüm gıda fiyatlarının yakından takibi ve bu konuda gerekli tedbirlerin gecikmeksizin alınması talimatını verdi.

7.08.2015Ekonomi
Piyasaları yeni haftada yoğun haber ve veri trafiği bekliyor

Piyasaları yeni haftada yoğun haber ve veri trafiği bekliyor

Küresel piyasalar bu hafta, başta ABD'de açıklanacak tarım dışı istihdam olmak üzere yoğun veri gündemine odaklanırken, yurt içinde kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in değerlendirmesi, koalisyon görüşmeleri ve bugün açıklanacak enflasyon verilerinin takip edileceği belirtiliyor.

3.08.2015Ekonomi
Başbakandan ekonomi zirvesi

Başbakan'dan ekonomi zirvesi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'yı kabul etti.

2.08.2015Ekonomi
Dolar, 2,79un üzerinde / Dolar ne kadar oldu

Dolar, 2,79'un üzerinde / Dolar ne kadar oldu?

Dolardaki küresel değer kazancı, iç ve dış güvenlik endişeleri ve bu ortamda henüz erken seçim olasılığının ortadan kalkmamış olması TL üzerinde baskı yaratmaya devam ediyor. Dolar/TL, bugün 2,79'un da üzerine çıkarak, tarihi rekor seviyesi olan 2,80'e yaklaştı.

31.07.2015Ekonomi
‘Sadeleşeceğim’ dedi kafaları karıştırdı

‘Sadeleşeceğim’ dedi kafaları karıştırdı

MERKEZ Bankası son yıllarda uyguladığı para politikasından vazgeçerek sadeleşmeye gitmeye hazırlanıyor. Normalleşme süreci için teknik çalışma yapılacak. Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, sadeleşmeye yönelik yapılacak çalışmanın ağustosta açıklanacağını söyledi.

30.07.2015Ekonomi
Merkez Bankası 3. enflasyon raporunu sundu, sert açıklamalar yaptı.

Merkez Bankası 3. enflasyon raporunu sundu, sert açıklamalar yaptı.

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, yılın üçüncü enflasyon raporunu açıkladı. Başçı, yıl sonu için enflasyon tahminlerini yüzde 0,1 puan artırdıklarını ve yüzde 6,9'a çektiklerini söyledi. Başçı, ABD Merkez Bankası Fed'in faiz oranlarını artırması durumunda, Türk bankalarına ödenen zorunlu karşılık faizlerini Fed seviyesine yükselteceklerini ifade etti. Bu açıklama, Türk Lirası'nın dolar karşısında değerlenmesinde etkili oldu. Başçı, para politikasına yönelik değişim beklentileriyle ilgili olarak, "Kimse bizden para politikasında erken bir gevşeme, haddiden fazla sıkılaşma beklemesin" dedi.

30.07.2015Ekonomi
Dolar/TL, 2,79u gördü / Dolar ne kadar oldu

Dolar/TL, 2,79'u gördü / Dolar ne kadar oldu?

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) dün dünyanın en büyük ekonomisine dair parlak bir görüntü çizmesiyle dolar küresel piyasalarda değer kazanırken dolar/TL de buna paralel güne yükselişle başladı. Dolar 2.78'i geçerek 2.7842'ye kadar çıktı. Gün içinde TL, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın açıklamalarından aldığı destekle değerlendi ve 2,77 seviyesinin altına geriledi ve 10.46 itibariyle 2,7630'a kadar düştü. Ancak doların yurtdışındaki hareketine paralel, Türkiye'deki güvenlik endişelerinin etkisiyle TL'de yine değer kaybı yaşandı. 12.37 itibariyle dolar, Türk Lirası karşısında 2,79 seviyesini gördü.

30.07.2015Ekonomi
Erdem Başçı, TL plakalı otomobille TBMM’ye geldi

Erdem Başçı, TL plakalı otomobille TBMM’ye geldi

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Erdem Başçı, TL plakalı makam otomobili ile Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) geldi.

13.07.2015Ekonomi
Merkez ‘Bekle-gör’ü tercih etti

Merkez ‘Bekle-gör’ü tercih etti

MERKEZ Bankası politika faizinde bir değişikliğe gitmedi. Merkez Bankası, hükümet kurma çalışmalarını izlemeyi tercih ederek, hükümet kurulma aşamasının uzaması ya da hemen kurulması ihtimallerine karşı temkinli durmayı tercih etti.

24.06.2015Ekonomi
Finansal İstikrar Komitesi toplandı

Finansal İstikrar Komitesi toplandı

Finansal İstikrar Komitesi'nin 22'nci toplantısı, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın başkanlığında gerçekleştirildi.

13.06.2015Ekonomi
Koalisyon ekonomiyi nasıl etkiler

Koalisyon ekonomiyi nasıl etkiler?

Yabancı analistler ve ekonomistler, olası bir koalisyon hükümetinin Türkiye ekonomisine etkisini değerlendirdi. CNBC.com'da konuyla bir analize yer verildi. Ekonomistler, ileriki günlerde ekonomide yaşanabilecek dalgalanmadan endişe ettiklerini dile getirdi.

9.06.2015Ekonomi
Merkez: Vatandaşın döviz yerine lira ile borçlanması hanehalkının borç ödeme gücünü koruyor

Merkez: Vatandaşın döviz yerine lira ile borçlanması hanehalkının borç ödeme gücünü koruyor

Merkez Bankası kur oynaklığının arttığı bu dönemde vatandaşın TL ile borçlanmasının olumlu bir gelişme olduğunu belirtti. Merkez yılın ilk Finansal İstikrar Raporu'nda Hanehalkının sadece lira cinsinden ve sabit faizle borçlanmakta olmasının, finansal piyasalarda oynaklığın arttığı bu dönemde, hanehalkının borç ödeme gücünün korunmasına katkı sağladığı belirtildi.

29.05.2015Ekonomi
Enflasyon yiyor komite izliyor

Enflasyon yiyor komite izliyor

Giyimde yeni sezonun zamlarının üzerine bir de gıdadaki fiyat artışları eklenince nisanda aylık enflasyon yüzde 1.63’ü buldu. Yıllık enflasyon yüzde 7.91’e yükseldi. Gıdadaki artışı önlemek ve arkasındaki sorunları bulmak için kurulan komite ise yükselişi izliyor.

4.05.2015Ekonomi
Merkezin önemli uygulaması başlıyor

Merkez'in önemli uygulaması başlıyor

Merkez Bankası dolar karşılıklara faiz ödemeye başlıyor.

4.05.2015Ekonomi
Başçıdan bankalara faiz müjdesi

Başçı'dan bankalara faiz müjdesi

Merkez Bankası Erdem Başçı yılın ikinci enflasyon raporunu açıkladı. Başçı, yıl sonu enflasyon tahminlerini önemli ölçüde yukarı çektiklerini açıkladı. Başçı, soru cevap kısmında, bankaların döviz zorunlu karşılıklarına faiz ödemeyi düşünebileceklerini, konuyla ilgili açıklamayı haftasonu yapacaklarını söyledi. Kimsenin Türk Lirası'nın aşırı değerli olduğunu söyleyemeyeceğini belirtti.

30.04.2015Ekonomi
Euro 15 ay sonra ilk kez 3 lirayı aştı

Euro 15 ay sonra ilk kez 3 lirayı aştı

ABD Merkez Bankası'nın faiz artırımını Haziran'dan sonraya ötelemesinin etkisiyle küresel piyasalarda yükselen euro, geçen yıl 10 Şubat'tan bu yana ilk kez 3 lirayı aştı.

30.04.2015Ekonomi
Uzmanlar açıkladı, enflasyon nasıl düşecek

Uzmanlar açıkladı, enflasyon nasıl düşecek?

Ekonomi yönetiminden peşi sıra enflasyon açıklamaları geliyor. Bakanlar Kurulu'nda sunum yapan Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, enflasyonun nasıl düşebileceğini açıklarken, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, gelecek yıl enflasyonda çok daha hızlı bir düşüşün olabileceğini söyledi. Peki enflasyon nasıl düşecek? Uzmanlar değerlendirdi.

28.04.2015Ekonomi
Erdem Başçı: Enflasyon nasıl düşer açıkladı

Erdem Başçı: 'Enflasyon nasıl düşer?' açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Erdem Başçı, enflasyondaki düşüşün devam etmesi için ihtiyatlı para ve maliye politikalarının sürmesi ve gıda arzına ilişkin önlemlerin devreye girmesinin gerektiğini ifade etti.

27.04.2015Ekonomi
Dolar rekora doymadı, Euro yılın zirvesinde

Dolar rekora doymadı, Euro yılın zirvesinde

Piyasalar, tatil sonrası ilk işlem gününde oldukça hareketli anlar yaşadı. Dolar Türk Lirası karşısında 2,74 ile tarihi zirveyi yenilerken, Euro yılın en yüksek seviyesine çıktı. Türk Lirası'ndaki değer kaybında Merkez Bankası'ndan beklenen hamlelerin gelmemesinin etkili olduğu belirtildi.

24.04.2015Ekonomi
Doktor Kıyametten Başçıya övgü

Doktor Kıyamet'ten Başçı'ya övgü

Piyasalar bugün açıklanacak PPK kararını beklerken, Dr. Kıyamet" olarak tanınan yatırım uzmanı Marc Faber'den MB Başkanı Başcı'ya övgü geldi. Faber, Başçı'nın doğru bir para politikası izlediğini söyledi.

22.04.2015Ekonomi
Piyasada gözler PPKda

Piyasada gözler PPK'da

Son günlerde TL'deki değer kaybını likidite sıkılaştırma adımları ile tersine çevirmeye çalışan TCMB'nin bugün açıklayacağı faiz kararının piyasada yön belirleyici olması bekleniyor.

22.04.2015Ekonomi
Piyasalar Merkez Bankasından gelecek kararı bekliyor

Piyasalar Merkez Bankası'ndan gelecek kararı bekliyor

Piyasada gözler yarın Merkez Bankası'ndan gelecek kararda. Uzmanlar MB'nin faizde bir değişime gitmesini beklemiyor. Dolardaki yükselişle ilgili atılacak adımlar merakla bekleniyor.

21.04.2015Ekonomi
Başçıdan enflasyon açıklaması

Başçı'dan enflasyon açıklaması

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Washington'da "Ekonomik Görünüm ve Para Politikası" konulu bir sunum yaptı.

18.04.2015Ekonomi
TL neden yeniden değer kaybetmeye başladı (Dolar ne kadar oldu)

TL neden yeniden değer kaybetmeye başladı? (Dolar ne kadar oldu?)

TL son bir haftadır değer kaybediyor. Ocak ortasından beri süren değer kaybı süreci devam ediyor. Döviz kuru sepeti üzerinden bakılırsa tarihi zirveye yakınız. Bunun en başta gelen nedeni, ‘hikâyeyi’ kaybetmiş olmamız. Artık ‘petrol fiyatı düşük gidiyor, enflasyon düşecek, faiz düşecek, TL cinsi varlıklar değerlenecek’ senaryosu da kalmadı; bunu berbat eden bir Ankara siyasetinin ekonomi politikası da. Politik alandaki gelişmelerle de; seçimlere giden yolda, çatışmacı bir kutuplaştırma siyasetinin de ipuçları ortaya çıkmaya başladı.

14.04.2015Ekonomi
Enflasyon dondu kaldı

Enflasyon dondu kaldı

SON günlerde yaşanan don, aşırı yağmur ve kar yağışları tarlada ürünleri mahvolan çiftçilerden sonra en çok Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın moralini bozdu. Başçı, enflasyonun düşmesi için gıda fiyatlarının da aşağı inmesi gerektiğini söylese de haberler pek içi açıcı değil.

10.04.2015Ekonomi
Başçı’dan bankacılara: ‘Mevcut kur seviyesi iyidir’

Başçı’dan bankacılara: ‘Mevcut kur seviyesi iyidir’

MERKEZ Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın hafta başında toplantı yaptığı banka genel müdürlerine “mevcut kur seviyesi iyidir” mesajı verdiğini öğrendik.

8.04.2015Ekonomi
TGDF Başkanı Kopuz’dan sektöre ‘Merkez Bankası’ uyarısı

TGDF Başkanı Kopuz’dan sektöre ‘Merkez Bankası’ uyarısı

Türkiye’de gıda fiyatlarının artmasındaki en önemli nedenin stokçular olduğunu söyleyen TGDF Başkanı Kopuz, “Merkez Bankası Başkanı Başcı’nın ‘Gıda fiyatlarını izleyin’ tepkisini sektör de göstermeli. Merkez artık rahat bırakılmalı” dedi.

8.04.2015Ekonomi
Bulut ABDli işadamlarıyla buluşacak

Bulut ABD'li işadamlarıyla buluşacak

CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan’ın ekonomiden sorumlu Başdanışmanı Yiğit Bulut, bugün Washington’da Amerikan Ticaret Odası üyeleriyle bir öğlen yemeğinde bir araya geliyor.

6.04.2015Dünya
Merkezden sürpriz toplantı

Merkez'den sürpriz toplantı

Merkez Bankası, (TCMB) genel olarak Ankara'da ayda bir kez düzenlediği ekonomist toplantısını Nisan'da New York'ta düzenleyecek.

31.03.2015Ekonomi
Merkez Bankası’na 2 yeni üye geliyor

Merkez Bankası’na 2 yeni üye geliyor

MERKEZ Bankası’nın 2014 yılına ait genel kurulu 9 Nisan perşembe günü yapılacak. Toplantıda 30 Nisan’da Banka Meclisi’nde görev süreleri dolacak Prof. Dr. Necdet Şensoy ve Abdullah Yalçın’dan boşalan iki üye için seçim yapılacak.

19.03.2015Ekonomi
ABD etkisiyle düşen dolar yönünü yeniden yukarı çevirdi

ABD etkisiyle düşen dolar yönünü yeniden yukarı çevirdi

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz artırımında acele etmeyeceğine ilişkin beklentilerle üç kuruş birden düşerek, 2.58 liranın altına kadar çekilen dolar yönünü yeniden yukarı çevirdi ve 2.61'e kadar yükseldi.

19.03.2015Ekonomi
Başçı: Mavi bölgenin altına inmeye gayret ediyoruz

Başçı: Mavi bölgenin altına inmeye gayret ediyoruz

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, "Bizim asli önceliğimiz olan, esas işimiz olan fiyat istikrarı alanında da enflasyonda yine malumunuz geçen sene haziran ayında yine kırmızı çizgi olarak alabileceğimiz yüzde 9'un üzerinde, yüzde 9.7'lik bir enflasyondan kademeli olarak önce turuncu bölgeye sonra sarı bölgeye geldik. Çok yakında da mavi bölge olan yüzde 7'nin altına inmeye gayret ediyoruz" dedi.

19.03.2015Ekonomi
Başçı: Sarıdayız hedef  mavi

Başçı: Sarıdayız hedef mavi

‘Kırmızıdan Maviye Çağdaş Türk Resim Sanatı’ sergisinin açılışında serginin isminden ekonomiye uyarlamayan yapan Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı ‘asli önceliğimiz’ dediği enflasyonda şu an sarı seviyelerinde olduğumuzu söyledi. Başçı çok yakında mavi bölge olan yüzde 7’nin altına inmeye gayret ettiklerini belirtti.

18.03.2015Ekonomi
Faizin sabit tutulması sonrasında piyasanın gözü Erdoğanda

Faizin sabit tutulması sonrasında piyasanın gözü Erdoğan'da

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun faizleri sabit tutan kararının ardından, piyasalar faizlerin indirilmesini isteyen Ankara'dan gelecek faiz yorumlarını bekliyor.

17.03.2015Ekonomi

Yazar Sonuçları

Kur nerede duracak?

Dünkü düşüşe kadar sürekli artan ve dalgalanan döviz kuru nerede duracak? Merkez Bankası nerede müdahil olacak?

28.04.2015

TL neden yeniden değer kaybetmeye başladı?

TL son bir haftadır değer kaybediyor. Ocak ortasından beri süren değer kaybı süreci devam ediyor. Döviz kuru sepeti üzerinden bakılırsa tarihi zirveye yakınız.

13.04.2015

‘Para basan’ merkez bankası iyi değildir

Kamunun para basma yetkisi yasayla Merkez Bankası’na ait.

10.04.2015

Şimdi Fuat Avni düşünsün!

Politikacıların ‘politik olmaktan’ vazgeçtiği tuhaf günler yaşıyoruz. Açıksözlülük desem değil, dobralık demek hiç olmaz. Garip bir ‘dilin kemiği yok’ dönemi yaşamaktayız. Bu işler döner dolaşır bizim fenomen Fuat’ı bozar.

28.03.2015