Bugün neler oldu?

Erciş

Erciş haberleri sayfasında Erciş hakkında son dakika haberler ve güncel bilgiler bulunmaktadır. Toplam 3723 Erciş haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber sayfamızdan takip edilebilir.

Van'ın Erciş ilçesi Türkiye genelinde en çok bilinen ilçeler arasında yer almaktadır. Özellikle de tarih boyunca bu ilçede önemli uygarlıklar kurulmuştur. İran'dan Ortadoğu'ya açılan kapıda Erciş kritik bir noktada yer alır.

Erciş Nerede ve Hangi İlde?

Erciş, Van şehrine bağlı bir ilçedir. Doğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan Erciş'e bağlı 15'i merkezde olmak üzere 86'sı kırsal olan mahalleler bulunmaktadır. Van'ın Erciş ilçesi özellikle 13. yüzyılda ünlü bir ticaret noktasıydı. Bu tür ticari faaliyetlerinin yapıldığı zamanlarda Erciş, doğunun da batıya açılan kapısı olmuş durumdaydı. Özellikle de İran'dan Ortadoğu ülkelerine giden yol Van'ın Erciş ilçesinden geçmektedir. Doğu Anadolu Bölgesi'nde önemli bir noktada bulunan Erciş ilçesi Doğu Anadolu Bölgesi karayolunun kalbi durumundadır. Erciş ilçesinde yer alan Erciş Ovası Van Gölü'nün kıyısında bulunan oldukça verimli topraklardır.

Erciş Nüfusu ve Hakkında Bilgi

Doğu Anadolu Bölgesi'nin en büyük şehirlerinden birisi Van'dır. Erciş ise Vah şehrine bağlı önemli bir ilçedir. Tarım, hayvancılık ve ticaretin geliştiği Erciş'te nüfus oranı da gittikçe yükselmektedir. Bunun nedeni çevre illerden çok sayıda göçün yaşanmasıdır. Van'ın Erciş ilçesi 1965'li yıllarda küçük bir kırsal kent konumundaydı. O tarihlerde nüfus ise 46 bin 725 olarak biliniyordu. 2008 Yılında ise Erciş'in nüfusu 154 bin 499 olarak ön plana çıkıyordu. Belirli seviyelerde ilerleyen nüfus ile birlikte Erciş ilçesi her geçen gün önemli bir gelişme gösteriyor. Van'ın Erciş ilçesinde günümüzdeki nüfus oranı ise 2016 yılındaki verilere göre 173 bin 203 olarak ön plana çıkıyor. Gelişen yaşam koşulları sayesinde Erciş'e de ilgi artıyor.

Tarihte pek çok uygarlığa ev sahipliği yapan Van'ın Erciş ilçesi önemli bir tarihe sahiptir. Günümüzde ise Van'ın Erciş ilçesinde önemli tarihi eserler yer almaktadır. Erciş 1365 ve 1469 yılları arasında Doğu Anadolu ve Irak, İran'a egemenlik kurmuş olan Karakoyunlu Devleti'nin başkenti olmuştur. Karakoyunlu Devleti ise Azeri Türkmen devleti olarak bilinirdi. Erciş ilçesi tarihe de tanıklık yapmıştır. Her dönemde ön planda olan bu ilçe Van'ın Tatvan ilçesi ile birlikte önemli bir noktadır. Oldukça gelişmiş ve düzenli bir ilçedir.

Doğası ve ticari faaliyetleri ile ön plana çıkan Erciş ilçesinde ticari hayat her geçen gün gelişiyor. Bu ilçede ise özellikle kükürt ve benzeri doğal ürünler ön plana çıkıyor. Özellikle de ticari alanda önemli gelişmeler yaşanıyor. Erciş Şeker Fabrikası ise bölgenin önemli istihdam kaynakları arasında yer alıyor. Ekonomik gelişmelerin de ön plana çıktığı Erciş ilçesinde ticari faaliyetler de büyük bir önem taşıyor.

Van'ın Erciş ilçesi Osmanlı döneminde mahalle düzenine geçiş yapmıştır. Doğru bir kentleşme metodu izlenerek mahalle düzeni de korunmuştur. İlerleyen yıllardan günümüze gelen süreçte ise yüksek katlı yapılaşmalar ortaya çıkmıştır. Bu da Erciş ilçesinde otantik bir görüntü yarattı. Van gölü kıyılarında da bu görüntüler ortaya çıkmaktadır. Doğal güzellikleri ve ekonomik faaliyetleri ile birlikte Erciş tüm bölgenin önemli bir çekim merkezi olarak ortaya çıkmış durumdadır.

Bölgenin önemli bir destinasyonu olan Erciş ilçesinde ticaret ve sanayinin yanı sıra verimli tarım arazileri de bulunuyor. Özellikle kırsal mahallelerde yaşayan halk ise geçimini tarım ve hayvancılık ile sürdürüyor. Özellikle büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık oldukça artmış durumda.

Erciş, Doğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan Van'ın en bilinen ilçeleri arasında yer almaktadır. Erciş Van Gölü'ne 5 kilometre uzaklıkta yer alır. Van Gölü'ne 25 metre yükseklikte kurulan bu ilçe Van şehir merkezine de 100 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki en büyük ilçelerden bir tanesi olan Erciş'te iklim özellikleri de istihdam olanakları da ön plana çıkıyor. Erciş ilçesine bağlı 101 adet mahalle bulunmaktadır.

Erciş haberleri

DAHA FAZLA #ERCİŞ HABERLERİ

Erciş’a ait tüm site haberleri