EKSTRA
MENÜ

Erciş

Erciş haberleri sayfasında güncel ve son dakika Erciş hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 3.636 Erciş haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Van'ın Erciş ilçesi Türkiye genelinde en çok bilinen ilçeler arasında yer almaktadır. Özellikle de tarih boyunca bu ilçede önemli uygarlıklar kurulmuştur. İran'dan Ortadoğu'ya açılan kapıda Erciş kritik bir noktada yer alır.

Erciş Nerede ve Hangi İlde?

Erciş, Van şehrine bağlı bir ilçedir. Doğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan Erciş'e bağlı 15'i merkezde olmak üzere 86'sı kırsal olan mahalleler bulunmaktadır. Van'ın Erciş ilçesi özellikle 13. yüzyılda ünlü bir ticaret noktasıydı. Bu tür ticari faaliyetlerinin yapıldığı zamanlarda Erciş, doğunun da batıya açılan kapısı olmuş durumdaydı. Özellikle de İran'dan Ortadoğu ülkelerine giden yol Van'ın Erciş ilçesinden geçmektedir. Doğu Anadolu Bölgesi'nde önemli bir noktada bulunan Erciş ilçesi Doğu Anadolu Bölgesi karayolunun kalbi durumundadır. Erciş ilçesinde yer alan Erciş Ovası Van Gölü'nün kıyısında bulunan oldukça verimli topraklardır.

Erciş Nüfusu ve Hakkında Bilgi

Doğu Anadolu Bölgesi'nin en büyük şehirlerinden birisi Van'dır. Erciş ise Vah şehrine bağlı önemli bir ilçedir. Tarım, hayvancılık ve ticaretin geliştiği Erciş'te nüfus oranı da gittikçe yükselmektedir. Bunun nedeni çevre illerden çok sayıda göçün yaşanmasıdır. Van'ın Erciş ilçesi 1965'li yıllarda küçük bir kırsal kent konumundaydı. O tarihlerde nüfus ise 46 bin 725 olarak biliniyordu. 2008 Yılında ise Erciş'in nüfusu 154 bin 499 olarak ön plana çıkıyordu. Belirli seviyelerde ilerleyen nüfus ile birlikte Erciş ilçesi her geçen gün önemli bir gelişme gösteriyor. Van'ın Erciş ilçesinde günümüzdeki nüfus oranı ise 2016 yılındaki verilere göre 173 bin 203 olarak ön plana çıkıyor. Gelişen yaşam koşulları sayesinde Erciş'e de ilgi artıyor.

Tarihte pek çok uygarlığa ev sahipliği yapan Van'ın Erciş ilçesi önemli bir tarihe sahiptir. Günümüzde ise Van'ın Erciş ilçesinde önemli tarihi eserler yer almaktadır. Erciş 1365 ve 1469 yılları arasında Doğu Anadolu ve Irak, İran'a egemenlik kurmuş olan Karakoyunlu Devleti'nin başkenti olmuştur. Karakoyunlu Devleti ise Azeri Türkmen devleti olarak bilinirdi. Erciş ilçesi tarihe de tanıklık yapmıştır. Her dönemde ön planda olan bu ilçe Van'ın Tatvan ilçesi ile birlikte önemli bir noktadır. Oldukça gelişmiş ve düzenli bir ilçedir.

Doğası ve ticari faaliyetleri ile ön plana çıkan Erciş ilçesinde ticari hayat her geçen gün gelişiyor. Bu ilçede ise özellikle kükürt ve benzeri doğal ürünler ön plana çıkıyor. Özellikle de ticari alanda önemli gelişmeler yaşanıyor. Erciş Şeker Fabrikası ise bölgenin önemli istihdam kaynakları arasında yer alıyor. Ekonomik gelişmelerin de ön plana çıktığı Erciş ilçesinde ticari faaliyetler de büyük bir önem taşıyor.

Van'ın Erciş ilçesi Osmanlı döneminde mahalle düzenine geçiş yapmıştır. Doğru bir kentleşme metodu izlenerek mahalle düzeni de korunmuştur. İlerleyen yıllardan günümüze gelen süreçte ise yüksek katlı yapılaşmalar ortaya çıkmıştır. Bu da Erciş ilçesinde otantik bir görüntü yarattı. Van gölü kıyılarında da bu görüntüler ortaya çıkmaktadır. Doğal güzellikleri ve ekonomik faaliyetleri ile birlikte Erciş tüm bölgenin önemli bir çekim merkezi olarak ortaya çıkmış durumdadır.

Bölgenin önemli bir destinasyonu olan Erciş ilçesinde ticaret ve sanayinin yanı sıra verimli tarım arazileri de bulunuyor. Özellikle kırsal mahallelerde yaşayan halk ise geçimini tarım ve hayvancılık ile sürdürüyor. Özellikle büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık oldukça artmış durumda.

Erciş, Doğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan Van'ın en bilinen ilçeleri arasında yer almaktadır. Erciş Van Gölü'ne 5 kilometre uzaklıkta yer alır. Van Gölü'ne 25 metre yükseklikte kurulan bu ilçe Van şehir merkezine de 100 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki en büyük ilçelerden bir tanesi olan Erciş'te iklim özellikleri de istihdam olanakları da ön plana çıkıyor. Erciş ilçesine bağlı 101 adet mahalle bulunmaktadır.

Erciş Haberleri

NASAnın fotoğraf yarışmasında Van Gölü fotoğrafı birinci seçilmişti - KPSSde soru olarak soruldu

NASA'nın fotoğraf yarışmasında Van Gölü fotoğrafı birinci seçilmişti - KPSS'de soru olarak soruldu

ABD Havacılık ve Uzay Ajansının düzenlediği çevrim içi fotoğraf yarışmasında, uzaydan çekilen Van Gölü fotoğrafı, finale kalan iki fotoğraf arasından birinci olmuştu. Astronot Kate Rubins'in 12 Eylül 2016'da çektiği Van Gölü fotoğrafının da yer aldığı yarışmanın sonucunun açıklanmasıyla Vanlılar, sosyal medya hesaplarından sevinçlerini dile getirmişti. NASA'nın fotoğraf yarışması KPSS'ye konu oldu. İşte NASA'nın fotoğraf yarışmasının detayları...

1.08.2021Gündem
Lise öğrencisi, yazdığı romanını tarlada çapa yaparak biriktirdiği parayla bastırdı

Lise öğrencisi, yazdığı romanını tarlada çapa yaparak biriktirdiği parayla bastırdı

Van'ın Erciş ilçesinde, lise son sınıf öğrencisi Yusuf Ceylan (18), boş zamanlarında hayalini kurduğu kitabını yazıp, tarlada çapa yaparak kazandığı parayla bastırdı. Ceylan, romanını ilk olarak babasına hediye etti.

22.07.2021Haber
Yazdığı romanı çapa yaparak bastırdı

Yazdığı romanı çapa yaparak bastırdı

Van'ın Erciş ilçesinde, lise son sınıf öğrencisi Yusuf Ceylan (18), boş zamanlarında hayalini kurduğu kitabını yazıp, tarlada çapa yaparak kazandığı parayla bastırdı. Ceylan, romanını ilk olarak babasına hediye etti.

22.07.2021Eğitim
Tarlada çapa yaparak para biriktirdi Lise öğrencisi yazdığı romanı bastırdı

Tarlada çapa yaparak para biriktirdi! Lise öğrencisi yazdığı romanı bastırdı

Van’ın Erciş ilçesinde, lise son sınıf öğrencisi Yusuf Ceylan (18), boş zamanlarında hayalini kurduğu kitabını yazıp, tarlada çapa yaparak kazandığı parayla bastırdı. Ceylan, romanını ilk olarak babasına hediye etti.

22.07.2021Gündem
Vanda arazide 113 kaçak göçmen yakalandı

Van'da arazide 113 kaçak göçmen yakalandı

Van'ın Erciş ilçesinde, yurda yasa dışı yollarla girdikleri belirlenen 113 Afgan göçmen, toplu olarak yürürken yakalandı. Öte yandan Taliban’dan kaçarak gelen Afganlara karşı sınır hattına, takviye olarak 750 Özel Harekat Polisi ve 500 güvenlik korucusu gönderildi.

20.07.2021Haber
Vanda göçmen alarmı Toplu halde yakalandılar

Van'da göçmen alarmı! Toplu halde yakalandılar

Van'ın Erciş ilçesinde, yurda yasa dışı yollarla girdikleri belirlenen 113 Afgan göçmen, toplu olarak yürürken yakalandı. Öte yandan Taliban’dan kaçarak gelen Afganlara karşı sınır hattına, takviye olarak 750 Özel Harekat Polisi ve 500 güvenlik korucusu gönderildi.

20.07.2021Gündem
Kurban pazarlarında son gün yoğunluğu

Kurban pazarlarında son gün yoğunluğu

İzmir’de, kurbanlıkların satıldığı hayvan pazarlarında arife günü hareketlilik arttı. Bayram öncesi son gün kurban ibadetini yerine getirmek isteyenlerle satıcılar arasında sıkı pazarlıklar yapılırken, elindeki tüm hayvanların satışını tamamlayanlar ise pazardan mutlu ayrıldı.

19.07.2021Ekonomi
Vanda 73 Afgan kaçak göçmen yakalandı

Van'da 73 Afgan kaçak göçmen yakalandı

VAN'ın Erciş ilçesindeki 2 farklı bölgede, Afganistan uyruklu 73 kaçak göçmen yakalandı. İnsan kaçakçılığı yaptığı iddiasıyla gözaltına alınan minibüs sürücüsü N.Ç. ise mahkemece tutuklandı.

17.07.2021Haber
Vanda 73 Afgan kaçak göçmen yakalandı

Van'da 73 Afgan kaçak göçmen yakalandı

Van'ın Erciş ilçesindeki 2 farklı bölgede, Afganistan uyruklu 73 kaçak göçmen yakalandı. İnsan kaçakçılığı yaptığı iddiasıyla gözaltına alınan minibüs sürücüsü N.Ç. ise mahkemece tutuklandı.

17.07.2021Gündem
Vandaki taşkında 15 küçükbaş hayvan öldü

Van'daki taşkında 15 küçükbaş hayvan öldü

VAN’ın Erciş ilçesinde dün etkili olan yağış sırasında 15 küçükbaş hayvan telef oldu, ahırlar yıkıldı, meyve bahçeleri zarar gördü.

16.07.2021Gündem
Van Ercişte temmuz ayında kar yağışı

Van Erciş'te temmuz ayında kar yağışı

Van'ın Erciş ilçesinde yağmurun ardından kar yağışı başladı. Ercişliler, temmuz ayında kar yağmasına şaşırdıklarını söyledi.

15.07.2021Haber
Vanın Erciş ilçesinde temmuz ayında kar sürprizi

Van'ın Erciş ilçesinde temmuz ayında kar sürprizi!

Van'ın Erciş ilçesinde yağmurun ardından kar yağışı başladı. Ercişliler, temmuz ayında kar yağmasına şaşırdıklarını söyledi.

15.07.2021Gündem
15 Temmuz şehidi kardeşinin mezarını ziyaret edip, Türk bayrağı astı

15 Temmuz şehidi kardeşinin mezarını ziyaret edip, Türk bayrağı astı

FETÖ/PDY’nin 15 Temmuz 2016’daki darbe girişimi sırasında F-16'lar tarafından bombalanan Ankara Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığı'nda şehit olan Özel Harekat polisi Halil Hamuryen (36), ağabeyi tarafından mezarı başında anıldı. Şehit kardeşinin mezarına çiçek bırakıp dua eden Bilal Hamuryen, kardeşi Halil ile Ömer Halisdemir'in fotoğraflarının bulunduğu 15 Temmuz parkına da Türk bayrağı astı.

15.07.2021Gündem
Facia 12 ölü, 26 yaralı

Facia! 12 ölü, 26 yaralı

Van’da yabancı uyruklu düzensiz göçmenlerin balık istifi içine doldurulduğu minibüs şarampole devrildikten sonra alev aldı. Olayla ilgili 1 kişi gözaltına alındı.

12.07.2021Gündem
Vanda kaçak göçmenleri taşıyan minibüs kaza yaptı Çok sayıda ölü var

Van'da kaçak göçmenleri taşıyan minibüs kaza yaptı! Çok sayıda ölü var

Van'da dün gece kaçak göçmenlerin taşındığı minibüs kontrolden çıkıp takla atarak alev aldı. Kazada olay yerinde 11 kişi hayatını kaybederken, hastaneye kaldırılan 1 kişinin de yaşamını yitirdiği öğrenildi. Yaralı 20 kişinin hastanede tedavisi devam ederken, jandarma kazayla ilgili soruşturma başlattı.

11.07.2021Haber
Vanda kaçak göçmenleri taşıyan minibüs takla atıp alev aldı Ölü sayısı 12ye yükseldi

Van'da kaçak göçmenleri taşıyan minibüs takla atıp alev aldı! Ölü sayısı 12'ye yükseldi

Van'da dün gece kaçak göçmenlerin taşındığı minibüs kontrolden çıkıp takla atarak alev aldı. Kazada olay yerinde 11 kişi hayatını kaybederken, hastaneye kaldırılan 1 kişinin de yaşamını yitirdiği öğrenildi. Yaralı 20 kişinin hastanede tedavisi devam ederken, jandarma kazayla ilgili soruşturma başlattı.

11.07.2021Gündem
Van’da feci kaza Bilanço çok ağır

Van’da feci kaza! Bilanço çok ağır

Van'da kaçak göçmenleri taşıyan bir minibüs kontrolden çıkıp takla atarak alev aldı. Kazada 12 kişi yaşamını yitirirken 21 kişi ise yaralandı.

11.07.2021Gündem
Vanda fırındaki görüntüler tepki çekmişti Fırıncı cevap verdi

Van'da fırındaki görüntüler tepki çekmişti! Fırıncı cevap verdi

Van'da bir fırında çekilen skandal görüntüler büyük tepki çekmişti. Görüntülerin ardından fırın işletmecisi Mehmet Matur (42), 'Ramazanda iş yoğunluğu nedeniyle geçici olarak işe alınmak üzere deneme sürecindeydiler. Yetersiz görülerek işe alınmadılar.' dedi.

5.07.2021Haber
Vandaki rezalet görüntüler infial yaratmıştı Fırıncı böyle cevap verdi

Van'daki rezalet görüntüler infial yaratmıştı! Fırıncı böyle cevap verdi

Van'da bir fırında çekilen skandal görüntüler büyük tepki çekmişti. Görüntülerin ardından fırın işletmecisi Mehmet Matur (42), 'Ramazanda iş yoğunluğu nedeniyle geçici olarak işe alınmak üzere deneme sürecindeydiler. Yetersiz görülerek işe alınmadılar. ' dedi.

5.07.2021Gündem
Fırındaki görüntüleri tepki çekmişti İfade verdiler

Fırındaki görüntüleri tepki çekmişti! İfade verdiler

Van'ın Erciş ilçesinde, ekmek fırınında çalışan personelin hamura tekme atıp, önce yere sonra da tavana fırlattığı görüntülerin sosyal medyada paylaşılmasının ardından başlatılan soruşturma kapsamında ifadeleri alınan 3 kişi, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

3.07.2021Gündem
Süt, dönerci, turşucu skandalları ders olmadı... Bu kez: Fırında şut

Süt, dönerci, turşucu skandalları ders olmadı... Bu kez: Fırında şut

Halk sağlığını ciddiye almayanlar bitmek bilmezken bir haber de Van’dan geldi. Fırında çalışan bir kişinin ekmek hamuruyla top sektirir gibi oynaması sosyal medyada tepki çekti. Görüntülerin ardından harekete geçen kaymakamlık işletmeyi mühürledi.

3.07.2021Gündem
Gri kategorideki terörist için 5 kez ağırlaştırılmış ömür boyu hapis istemi

Gri kategorideki terörist için 5 kez ağırlaştırılmış ömür boyu hapis istemi!

Erzurum'un Karayazı ilçesinde AK Parti’li Belediye Meclisi üyesi Savcı Küçük ile yeğeni Ahmet Küçük'ün öldürülmesi olayının faili olan gri kategorideki terörist Muhammed Fadullah Kamış hakkındaki davada, sona gelindi. Savcı mütalaasında, terörist Kamış’ın 5 kez ağırlaştırılmış ömür boyu ile 56 yıla kadar hapsini istedi.

2.07.2021Gündem
Vanda fırında rezalet Mide bulandıran görüntüler... Fırında hamurla top gibi oynamışlar

Van'da fırında rezalet! Mide bulandıran görüntüler... Fırında hamurla top gibi oynamışlar

Van'ın Erciş ilçesi Kocapınar Mahallesi'nde bir fırında çekilen skandal görüntüler büyük tepki çekti. Görüntülerde ekmek fırınında çalışan personelin hamura tekme atıp, önce yere sonra tavana fırlattığı görülüyor. Sosyal medyada tepki çeken görüntülerin ardından Erciş Kaymakamlığı, belediye ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri işletmeyi mühürleyip, 31 bin 687 TL ceza keserken, savcılık da soruşturma başlattı. Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan fırındaki skandala ilişkin açıklama geldi.

2.07.2021Gündem
Fırında skandal görüntüler Hamurla top oynadı

Fırında skandal görüntüler! Hamurla top oynadı

Van'ın Erciş ilçesi Kocapınar Mahallesi'nde, ekmek fırınında çalışan personelin hamura tekme atıp, önce yere sonra tavana fırlattığı görüntüler, sosyal medyada paylaşılınca tepki topladı. Erciş Kaymakamlığı, belediye ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri işletmeyi mühürleyip, 31 bin 687 TL ceza keserken, savcılık da soruşturma başlattı.

2.07.2021Gündem
Fırıncılar hamuru top yapıp sektirdiler. Tepki çeken görüntüler...

Fırıncılar hamuru top yapıp sektirdiler. Tepki çeken görüntüler...

Van'daki bir fırında çalışanların hamurları top yapıp sektirmeleri ve tavana fırlatmalarının yer aldığı video sosyal medyadan sert tepkiler aldı.

2.07.2021Haber
Van lise taban puanları 2021 Van Anadolu, İmam Hatip, Fen Lisesi LGS yüzdelik dilimleri ve taban puanları bilgileri

Van lise taban puanları 2021! Van Anadolu, İmam Hatip, Fen Lisesi LGS yüzdelik dilimleri ve taban puanları bilgileri

LGS sonuçlarının açıklanmasının ardından tercih yapacak öğrenciler, Van lise taban puanları ve yüzdelik dilimlerini araştırıyor. Van lise taban puanları ve yüzdelik dilimleri, lise eğitimine devam etmek isteyen adayların, tercih döneminde yardımcısı olacak. Peki Van'da sınavla öğrenci kabul eden okulların taban puanları ve yüzdelik dilimleri nedir? İşte 2021 yılına ait Van Anadolu, İmam Hatip, Fen Lisesi LGS yüzdelik dilimleri ve taban puanları bilgisi

30.06.2021Eğitim
Van depreminde ölen 10 can için taksit taksit adalet

Van depreminde ölen 10 can için taksit taksit adalet

Van’daki 7.1’lik depremde yıkılan ve enkazında 10 kişinin can verdiği Işık Apartmanı’yla ilgili davada 10 yıl sonra karar çıktı. Sanıklara verilen 6 yıl 8’er aylık hapis cezası 46 bin 800’er lira adli para cezasına çevrildi. Cezalar 24 taksit halinde ödenebilecek...

28.06.2021Gündem
Koronavirüs tedavisi gören babaya hastane bahçesinde kutlama

Koronavirüs tedavisi gören babaya hastane bahçesinde kutlama

Van'ın Erciş ilçesinde hastanede koronavirüs tedavisi gören 4 çocuk babası İbrahim İçyerin (65) için oğlu hastane bahçesinde pastalı Babalar Günü'nü kutlaması yaptı. Pastanın mumlarını ve meşaleleri yakarak, Babalar Günü'nü uzaktan kutlayan Kamuran İçyerin, ''Keşke babam hasta olmasa ve babama sarılabilsem'' dedi.

20.06.2021Haber
Koronavirüs tedavisi gören babasının Babalar Gününü hastane bahçesinde böyle kutladı

Koronavirüs tedavisi gören babasının Babalar Günü'nü hastane bahçesinde böyle kutladı

Van'ın Erciş ilçesinde hastanede koronavirüs tedavisi gören 4 çocuk babası İbrahim İçyerin (65) için oğlu hastane bahçesinde pastalı Babalar Günü'nü kutlaması yaptı. Pastanın mumlarını ve meşaleleri yakarak, Babalar Günü'nü uzaktan kutlayan Kamuran İçyerin, ''Keşke babam hasta olmasa ve babama sarılabilsem'' dedi.

20.06.2021Gündem
Koronavirüs tedavisi gören babaya hastane bahçesinde kutlama

Koronavirüs tedavisi gören babaya hastane bahçesinde kutlama

Van'ın Erciş ilçesi Şehit Rıdvan Çevik Devlet Hastanesi'nde koronavirüs tedavisi gören 4 çocuk babası İbrahim İçyerin (65) için oğlu , hastane bahçesinde pastalı Babalar Günü'nü kutlaması yaptı.

20.06.2021Gündem
Kamuyu 10 milyon lira zarara uğratan 14 kişi tutuklandı

Kamuyu 10 milyon lira zarara uğratan 14 kişi tutuklandı

Van merkezli 4 ilde, gerçek hak sahibi olmayan 2 bin 600 kişiye yaklaşık 10 milyon TL nakdi ücret desteği ödemesi yapılarak kamuyu zarara uğratan, bu ödemenin büyük bir kısmını geri talep ettikleri iddiasıyla gözaltına alınan 31 şüpheliden 14'ü tutuklandı.

18.06.2021Gündem
Yavru karga yuvasına itfaiye merdiveniyle bırakıldı

Yavru karga yuvasına itfaiye merdiveniyle bırakıldı

VAN'ın Erciş ilçesinde ağaçtaki yuvasından düşen yavru karga, itfaiye merdiveniyle yerine kondu.

29.05.2021Haber
Vanda zincirleme kaza: 1i ağır 4 yaralı

Van'da zincirleme kaza: 1'i ağır 4 yaralı!

Van- Ağrı yolunda, 3 aracın çarpışması sonucu meydana gelen zincirleme kazada, 1'i ağır 4 kişi yaralandı.

25.05.2021Gündem
Bakanlık 8 ilde 181 arsayı satışa çıkardı

Bakanlık 8 ilde 181 arsayı satışa çıkardı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca Ankara, İstanbul, İzmir, Kırıkkale, Malatya, Şırnak, Hakkari ve Van'ın bazı ilçelerinde atıl durumda bulunan arsaların satışı için arsa müzayedesi düzenlenecek.

23.05.2021Ekonomi
2 üniversite bitirip, 81 kenti gezdiler; şimdi çiftçiler

2 üniversite bitirip, 81 kenti gezdiler; şimdi çiftçiler

Van!da fotoğrafçılık eğitimi sırasında tanışıp evlenen Hülya (30) ve İnan Bozkayar (29) çifti, Türkiye turuna çıkıp 81 il ile yüzlerce ilçeyi otostop yaparak gezdi. Her ikisi de iki üniversite mezunu olan çift, turun ardından memleketlerine dönüp köye yerleşerek, üçüncü üniversite için kayıt yaptırdı. Bozkayar çifti, bahçe işleri ile uğraşarak kütüphaneye dönüştürdükleri evlerinin bir odasında zaman zaman okuma yazma eğitimi veriyor.

17.05.2021Haber
Vanda kaçak 500 kilo inci kefali avlayan 14 kişiye, 26 bin TL ceza

Van'da kaçak 500 kilo inci kefali avlayan 14 kişiye, 26 bin TL ceza

VAN'ın Erciş ilçesinde, serpme ve manyat tipi ağlara takılı 500 kilo ölü balık ele geçirildi, kaçak avcılık yapan 14 kişiye 26 bin TL idari para cezası uygulandı.

17.05.2021Gündem
İnci kefallerinin göç ettiği Deliçayda su seviyesi artırıldı

İnci kefallerinin göç ettiği Deliçay'da su seviyesi artırıldı

VAN Gölü'nde yaşayan inci kefallerinin, tatlı sulara doğru çıktıkları yolculuk sürerken, üreme noktalarından biri olan Deliçay'da azalan su seviyesi Morgedik Barajı'ndan takviye yapılarak artırıldı.

15.05.2021Gündem
Bayram çocuklarına şeker ağacı

Bayram çocuklarına şeker ağacı

Van'ın Erciş ilçesinde yaşayan üç çocuk babası Bülent Keser, koronavirüs tedbirleri kapsamında uygulanan tam kapanma nedeniyle bayram şekeri toplayamayan çocuklar için ilginç bir yöntem uyguladı. Keser, çocuklar için evinin bahçesindeki ağaca şeker astı.

13.05.2021Eğitim
Vanda kaçak avlanılan 530 kilo inci kefali ele geçirildi

Van'da kaçak avlanılan 530 kilo inci kefali ele geçirildi

VAN'ın Erciş ve Muradiye ilçelerinde, Tarım ve Orman Müdürlüğü ile jandarma ekiplerince yapılan denetimlerde, kaçak avlanan 400 kilosu ölü, 130 kilosu canlı inci kefali ele geçirilirken, 4 serpme ve 1 uzatma ağa da en konuldu. Canlı balıklar suya bırakılırken, ölü balıklar İlçe Tarım Müdürlükleri ekiplerince imha edildi. Av yasağına uymayan 2 kişiye 3 bin 708 TL ceza uygulandı.

12.05.2021Gündem
Van plaka kodu kaçtır Van ve ilçelerinin plaka harfleri

Van plaka kodu kaçtır? Van ve ilçelerinin plaka harfleri

Türkiye'nin tüm illerinde olduğu gibi Van ilinin de kendisine ait olan iki haneli plaka kodu bulunuyor. Bu plaka kodu, üzerinde olduğu aracın Van'a kayıtlı olduğunu belirten bir nitelik taşıyor. Sizin için Van Plaka Kodu Kaçtır? Van ve ilçelerinin plaka harfleri ile alakalı bilgileri tüm detayları ile derledik.

28.04.2021Araştırma
Van’da kaybolan minik Şeyma, jandarma, UMKE ve AFAD ekiplerinin seferberliği sonucu bulundu

Van’da kaybolan minik Şeyma, jandarma, UMKE ve AFAD ekiplerinin seferberliği sonucu bulundu

Van'ın Muradiye ilçesinde, dün akşam saatlerinde kaybolan Şeyma Nur Güzel (3), havadan insansız hava aracı (İHA) ve drone ile karadan ise jandarma, UMKE, AFAD ekiplerince yapılan 5 saatlik arama çalışmaları sonucu bulundu. İz köpeklerinin de kullanıldığı aramalar sonucu bulunan minik Şeyma’nın sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi.

25.04.2021Gündem
Alo pandemi pide hattı

'Alo pandemi pide hattı'

VAN’ın Erciş ilçesinde yaklaşık 40 yıldır faaliyet gösteren ekmek fırınını işleten Zülküf Büyükaslan, Covid-19 salgını nedeniyle evlerinden çıkamayan hasta ve yaşlılar için ‘Alo pandemi pide hattı’ kurdu. Pandemi nedeniyle evinden çıkamayanlar, verilen telefon numarasını arayıp, sıcak ramazan pidesi isteyebiliyor.

21.04.2021Gündem
Erciş eski Belediye Başkanı HDPli Yıldız Çetine 9 yıl hapis cezası kararı

Erciş eski Belediye Başkanı HDP'li Yıldız Çetin'e 9 yıl hapis cezası kararı

İiçişleri Bakanlığı'nca 2019'da görevden uzaklaştırılan Erciş eski Belediye Başkanı HDP'li Yıldız Çetin, 'silahlı terör örgütüne üye olmak' ve 'terör örgütü propagandası yapmak' suçlarından 9 yıl 22 gün hapis cezasına çarptırıldı. Tutuklu Yıldız Çetin, davanın karar duruşmasında hakim karşısına çıktı. Duruşmaya SEGBİS ile katılan Çetin, savunmasında suçlamaları reddetti.

16.04.2021Gündem
Ercişli balıkçılardan Astronot Katee davet

Ercişli balıkçılardan Astronot Kate'e davet

Van’ın Erciş ilçesinde bir grup balıkçı, ABD Havacılık ve Uzay Ajansı’nın (NASA) düzenlediği Dünya Turnuvası isimli online yarışmada, Van Gölü fotoğrafının birinci gelmesi üzerine İngilizce ‘Come to Erciş #Kate Rubins’ yazılı pankart açarak fotoğrafı çeken ABD’li astronot Kate Rubins’i ilçeye davet etti.

16.04.2021Gündem
2  bin öğrenciye tablet desteği

2  bin öğrenciye tablet desteği

Uzaktan eğitime geçilmesiyle artan tablet ihtiyacını karşılamak ve eğitimde fırsat eşitliği sağlamak amacıyla  öğrencilere tablet yardımı yapıldı. Yeni Dünya kampanyası kapsamında ihtiyaç sahibi 2 bin 53 çocuğa tabletleri ulaştırıldı.

14.04.2021Eğitim
Vandaki sazlıkta çıkan yangından geriye kalanlar yürekleri dağladı

Van'daki sazlıkta çıkan yangından geriye kalanlar yürekleri dağladı

Van'ın Erciş ilçesi Gölağzı Mahallesi'nde, geçen hafta 20 dönüm sazlık alanda yangın çıktı. Birçok kuş türüne ev sahipliği yapan sazlıktan geriye, yanmış kuş yuvaları ve kaplumbağalar kaldı.

12.04.2021Gündem
Vanda yanan sazlıktan geriye bu görüntüler kaldı

Van'da yanan sazlıktan geriye bu görüntüler kaldı

Van'ın Erciş ilçesi Gölağzı Mahallesi'nde, geçen hafta 20 dönüm sazlık alanda yangın çıktı. Birçok kuş türüne ev sahipliği yapan sazlıktan geriye, yanmış kuş yuvaları ve kaplumbağalar kaldı.

12.04.2021Gündem
İlkokul öğrencilerinden polise tatlı ikramı

İlkokul öğrencilerinden polise tatlı ikramı

VAN’ın Erciş ilçesinde, ilkokul 3’üncü sınıf öğrencileri, uygulama yapan trafik polislerine Polis Haftası dolayısıyla tatlı ikramında bulundu.

10.04.2021Gündem
Van Posta Kodu kaçtır Van ili ve ilçelerinin Posta Kodları

Van Posta Kodu kaçtır? Van ili ve ilçelerinin Posta Kodları

Posta kodlarında 5 basamak yer alır. Bu basamaklar kargo ve belgelerin hangi ile ve o ildeki hangi ilçeye gideceğinin kolayca anlaşılmasını sağlayan kodlardan oluşurlar. Van ilimizin posta kodu kaçtır? Van ilinde yer alan ilçelerin posta kodları nelerdir? İşte Van ilçelerinin tam liste posta kodları.

9.04.2021Gündem
Vanda sazlık yangını, 2 saatte söndürüldü

Van'da sazlık yangını, 2 saatte söndürüldü

VAN'daki Gölağzı Mahallesi'nde bulunan 20 dönüm sazlık alanda çıkan yangın, itfaiye ekibinin müdahalesiyle yaklaşık 2 saatte söndürüldü. Mahalleli, sazlık alanda çok sayıda kuş türü ve yuvasının olduğunu söyledi.

6.04.2021Gündem