EKSTRA
MENÜ

Erasmus

Erasmus haberleri sayfasında güncel ve son dakika Erasmus hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 2.274 Erasmus haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

- Erasmus Rönesans edebiyatçısıdır.
- Erasmus Avrupa Birliği Öğrenci/Öğretim Elemanı/Personel Değişim Programı'dır.

DEVAMI

Erasmus Haberleri

Göçmen kökenliler suç olaylarında daha fazla ‘şüpheli’ oldu

Göçmen kökenliler suç olaylarında daha fazla ‘şüpheli’ oldu

Hollanda polisinin yayımladığı araştırmaya göre, ülkedeki göçmen asıllı gençler hakkında Hollandalılara oranla 2 ya da 3 kat fazla suç şüphesiyle işlem yapılıyor.

15.10.2021Avrupa
Dolunay, Ege’nin iki yakasından da görünür

Dolunay, Ege’nin iki yakasından da görünür

Başar Başarır’ın 2000’li yılların başında Ege’nin iki kıyısından bir aşk öyküsü anlattığı yeni romanı ‘Dolunay İki Gece Sürer’, edebi zevk alarak, ağlanacak halimize sık sık gülerek, çok şey öğrenip düşünerek okunuyor.

14.10.2021Kitap Sanat
Çevrimiçi öğretim ve oyunlaştırma

Çevrimiçi öğretim ve oyunlaştırma

Son zamanlarda eğitim platformlarında sıklıkla karşımıza çıkan kavramlardan biri oyunlaştırmadır. Peki ama oyunlaştırma nedir? Oyunlaştırma, bir oyunu oyun yapan özelliklerin, oyun dışı durumlarda kullanılması olarak tanımlanabilir. Burada vurgulanmak istenen; oyunlaştırılmış ortamlarda oynanacak bir oyun bulunmadığı ama oyun oynama hissinin olduğudur.

4.10.2021Eğitim
AB Türkiye Delegasyonu’ndan ’Erasmus’ açıklaması

AB Türkiye Delegasyonu’ndan ’Erasmus’ açıklaması

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonundan Erasmus programına ilişkin yapılan açıklamada "Türkiye’de Erasmus Programı’nın uygulanması Türkiye Ulusal Ajansı’nın sorumluluk alanına girmektedir" denildi.

29.09.2021Eğitim
Onyedi Eylül Üniversitesi 28’inci sıraya yükseldi

Onyedi Eylül Üniversitesi 28’inci sıraya yükseldi

‘Devlet Üniversiteleri ve Fakülteleri Sıralaması Araştırması’ (DÜS-2020) sonuçlarına göre Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi, akademik performansta devlet üniversiteleri arasında 28. sırada yer aldı.

18.08.2021Ekonomi
Hande Doğandemir kimdir, nereli, kaç yaşında Hangi dizilerde oynadı

Hande Doğandemir kimdir, nereli, kaç yaşında? Hangi dizilerde oynadı?

Hande Doğandemir, kariyeri ve özel hayatı ile dikkat çeken isimler arasında yer alıyor. Sunuculuk ve oyunculuk kariyerine sahip olan Hande Doğandemir, pek çok dizi ve filmde de rol aldı. Peki, Hande Doğandemir kimdir, nereli, kaç yaşında? Hangi dizilerde oynadı? İşte, o isim hakkında detaylı bilgiler

13.08.2021Hayat
Rektörlerden kariyer tüyoları

Rektörlerden kariyer tüyoları

Öğrenciler hayallerini süsleyen üniversitelere gidebilmek için yoğun bir maratonu geride bıraktı. Şimdi artık tercih zamanı. Kampüsler yeni gelecek öğrencileri beklerken okul yönetimleri de 2021-2022 akademik yılı için hazırlıklara başladı. Biz de üniversitelerin rektörlerinden üniversite hayatının ne demek olduğu ve gençlere neler katacağına yönelik görüş aldık.

3.08.2021Eğitim
Bir Sarrazin daha

Bir Sarrazin daha

Federal Meclis İçişleri Komisyonu bu yılın ilk yarısında ‘Alman Vatandaşlık Yasası’nda değişiklik’ içeren önergelerle ilgili olarak uzmanlardan görüş alınmasını istedi. Federal Meclis’te grupları bulunan partilerin hepsi uygun gördükleri uzmanları önerdi.

26.07.2021Avrupa
Avrupalı öğrenciler, sokak hayvanları için buluştu

Avrupalı öğrenciler, sokak hayvanları için buluştu

Erasmus Gençlik Değişimi Projesi kapsamında 4 ülkeden Tekirdağ’a gelen 35 genç, kuşlara yuva, sokak hayvanlarına da kulübe yaptı.

13.07.2021Eğitim
Mesleki eğitimde akredite kurumların yüzde 75’i MEB’de

Mesleki eğitimde akredite kurumların yüzde 75’i MEB’de

Ulusal Ajans Erasmus+ Programı çerçevesinde ‘Mesleki Eğitim Alanında Akreditasyon’ almak için yapılan 264 başvuru değerlendirilerek 80 kurum ve kuruluş Meslekî Eğitim Alanında Akreditasyona hak kazandı. Akredite olan 80 kurumun 60’ı Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) bağlı kurumlar oldu. Böylece MEB akredite olan birimlerin yüzde 75’ine sahip oldu.

20.06.2021Eğitim
Son dakika: EURO 2020de Türkiye - İtalya maçı öncesi Romada Türkiye çılgınlığı

Son dakika: EURO 2020'de Türkiye - İtalya maçı öncesi Roma'da Türkiye çılgınlığı!

A Milli Takım’ın Avrupa Futbol Şampiyonası’nın açılış maçında İtalya ile oynayacağı karşılaşmaya saatler kalırken, Roma sokaklarında ’Türkiye’ tezahüratları ve marşları yankılandı.

11.06.2021Futbol
Romada Türkiye tezahüratları Ay-yıldızlı taraftarlar galibiyetten emin...

Roma'da 'Türkiye' tezahüratları! Ay-yıldızlı taraftarlar galibiyetten emin...

EURO 2020'nin açılış maçında A Grubu'nda Türkiye ile İtalya bu akşam TSİ 22.00'de Roma Olimpiyat Stadı'nda karşı karşıya gelecek. Koronavirüs pandemisi nedeniyle 3'er bin Türk ve İtalyan ile 10 bin UEFA davetlisi ve sponsor misafiri olmak üzere, karşılaşmayı statta en fazla 16 bin kişi izleyebilecek.

11.06.2021Diğer
Ects Nedir Akts Ve Ects Terimleri Aynı Mı 1 Ects Kaç Kredi Yapar

Ects Nedir? Akts Ve Ects Terimleri Aynı Mı? 1 Ects Kaç Kredi Yapar?

Avrupa'da çeşitli üniversitelerin varlığı söz konusudur. Bu üniversiteler arasında hareketi kolaylaştırmak amacıyla karşımıza çıkan sistemlerin başında ise Avrupa Kredi Transfer Sistemi gelmektedir. ECTS nedir? AKTS ve ECTS terimleri aynı mı? 1 ECTS kaç kredi yapar şeklindeki soruları sizin için derledik.

10.06.2021Araştırma
DSÖden virüsün kökenini bulmak için şaşırtan adım

DSÖ'den virüsün kökenini bulmak için şaşırtan adım

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) 'Çin iddialarını araştır' taleplerine rağmen Kovid-19'un kökenini bulmak için rotasını bambaşka bir ülkeye çevirdi.

2.06.2021Dünya
Eurovisiondan sürpriz karar Bu yıl ilk defa uygulanacak

Eurovision'dan sürpriz karar! Bu yıl ilk defa uygulanacak

Koronavirüs salgını birçok kültür sanat etkinliği gibi ilgiyle takip edilen Eurovision Şarkı Yarışması'nın da vurdu. Geçen yıl gerçekleştirilmeyen yarışmadan sonra bu yıl da ilk kez uygulamaya geçirilecek sert önlemler söz konusu.

17.05.2021Dünya
Avrupalı gençler Kaşta buluştu

Avrupalı gençler Kaş'ta buluştu

BİR AB projesi kapsamında hayvan hakları konusunda çalışmalar yapmak üzere 6 ülkenin gençleri, Antalya'nın Kaş ilçesinde bir araya geldi. Gençler bir hafta süren proje çalışmasında farklı etkinlikler ve çalışmalar yaptı.

12.05.2021Eğitim

Uluslararası öğrenci sayısı 200 bini aştı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Yekta Saraç, yükseköğretimin durumunu Türkiye ve dünya çerçevesinde değerlendirdi. Saraç, “ Uluslararası öğrenci sayımız 200 bini aştı. Türkiye’nin yükseköğretimde bir bölgesel güç olma iddiasını desteklemek ve geliştirmek için, ilgili kurumlardan biri olan YÖK, uluslararasılaşma kavramını aynı zamanda bir kamu politikası olarak ele alıyor” dedi.

8.05.2021Eğitim
Korkunç araştırma.. Rotterdam’da kadınların yarısı...

Korkunç araştırma!.. Rotterdam’da kadınların yarısı...

Rotterdam Erasmus Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre şehirdeki kadınların yarısının sokakta cinsel tacize maruz kaldığı belirtildi.

26.04.2021Avrupa
Yeşilova Belediye Başkanı Mümtaz Şenelden hizmet pasaportu açıklaması

Yeşilova Belediye Başkanı Mümtaz Şenel'den hizmet pasaportu açıklaması

Burdur'un Yeşilova ilçe Belediye Başkanı Mümtaz Şenel, kamu görevlisi dışındakilere hizmet pasaportu sağladıkları yönündeki iddiaların asılsız olduğunu belirterek, "Usulsüz ve kanuna aykırı bir işte yer almadık" dedi.

19.04.2021Gündem
Türkiye’ye elimizi uzatıyoruz

Türkiye’ye elimizi uzatıyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan’la çok ilginç bir toplantı yaptıklarını belirten Ursula von der Leyen, Türkiye’yle dört alanda gelişme beklediklerini söyledi. Charles Michel de “Biz ilerlemeye odaklı gündemle elimizi uzatıyoruz” dedi.

7.04.2021Gündem
Amacım insanlara  ‘Burası Türkiye mi’ dedirtmek

Amacım insanlara ‘Burası Türkiye mi?’ dedirtmek

Sosyal medyada paylaştığı ‘What is Turkey? - Türkiye nedir?’ isimli videosuyla ne kadar güzel topraklarda yaşadığımızı hepimize tekrar hatırlattı. Türkiye’nin 56 farklı noktasını gösteren video viral oldu; 11 milyondan fazla kişi izledi. Görsel sanatlar ve seyahat tutkusu nedeniyle işinden istifa edip yollara düşen Halil Bekar, “Bir patronu değil, yaşadığım ülkeyi ve insanlarını zengin etmeye çalışmanın daha güzel bir amaç olduğuna inanıyorum” diyor.

4.04.2021Seyahat
ASELSAN mesleki eğitim alanında Erasmusa kabul edildi

ASELSAN mesleki eğitim alanında Erasmus'a kabul edildi

ASELSAN'ın mesleki eğitim alanında ‘Erasmus’ akreditasyon başvurusu kabul edildi.

25.03.2021Eğitim
Oyuncakçı Ecevit Abi

Oyuncakçı Ecevit Abi

Çocukluğunda hiç oyuncağı olmayan Ecevit Çalışkan kendisine hediye edilen bir oyuncaktan ilhamla evinin dışını ayıcıklar, tavşanlarla süsledi. Kadıköy, Yeldeğirmeni’ndeki ev, ziyaret edenlerin oyuncak alıp bıraktığı bir değişim merkezine döndü.

Bana ‘Sırtımda yüksün’ diyen o adamdan ayrıldım... Oh be, dünya varmış

Bana ‘Sırtımda yüksün’ diyen o adamdan ayrıldım... Oh be, dünya varmış!

Pandemiyle birlikte ev içi şiddetin yoğunluğu arttı, buna psikolojik şiddet de dahil... Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu’nun raporuna göre Mart 2020’de bir önceki yıla kıyasla psikolojik şiddet oranı yüzde 93 yükseldi. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’ysa 2020 Mayıs ayında kendilerine en çok psikolojik şiddet nedeniyle başvuru yapıldığını söylüyor. Psikolog Leyla Soydinç’le psikolojik şiddeti konuştuk, bu şiddete maruz kalmış sekiz kadından da yaşadıklarını dinledik.

Hande Doğandemir: Ertesi günü planlamadan geceyi kapatmam

Hande Doğandemir: Ertesi günü planlamadan geceyi kapatmam

İçinde varmış diye buna denir... Fransa’da iletişim sosyolojisi eğitimi alırken kendini önce kamera arkasında, sonra kamera önünde buluyor. Öyle de yakışıyor ki yerine, hayranları “bakışını daha çok beğenenler”le “gülüşünü daha çok beğenenler” diye bölünüyor. Ama Hande Doğandemir en çok bakışına güveniyor. Favorisi sırt dekoltesi, göz kaçırılmasını daha dikkat çekici buluyor. Bu kadar net konuşmasına bakmayın, içten içe tuhaf da bir hayat paniği yaşıyor: “Hep bir sonraki an n’apacağımı düşünüyorum.”

1.03.2021Magazin
En çok yabancı uyruklu öğrenci Anadolu Üniversitesi’nde

En çok yabancı uyruklu öğrenci Anadolu Üniversitesi’nde

Yükseköğretim Kurulunca (YÖK) yayımlanan ‘Üniversite İzleme ve Değerlendirme Genel Raporu 2020’ye göre, Anadolu Üniversitesi 6 bin 661 öğrenci ile yabancı uyruklu öğrenci sayısı en yüksek üniversite oldu.

24.02.2021Eğitim
İtalyada gördüğü meyve ve sebze kurutma tesisini Niğdede kurarak yurt dışına açıldı

İtalya'da gördüğü meyve ve sebze kurutma tesisini Niğde'de kurarak yurt dışına açıldı

Niğde'de yaşayan 25 yaşındaki Burak Akbulut, 1,5 milyon lirası hibe olmak üzere yaklaşık 7,5 milyon liraya kurduğu tesiste kuruttuğu 30'a yakın meyve ve sebze çeşidini yurt içi ve dışına gönderiyor.

22.02.2021Ekonomi
İtalyada gördü, Niğdede kurdu Şimdi dünyaya ihraç ediyor

İtalya'da gördü, Niğde'de kurdu! Şimdi dünyaya ihraç ediyor

Niğde'de yaşayan Burak Akbulut, Erasmus programıyla gittiği İtalya'da kurutulmuş ve dondurulmuş meyve ve sebzeye ilgiyi fark etti. Döndüğünde ise Niğde'de fabrika kurdu. Kuruttuğu 30'a yakın meyve ve sebze çeşidini yurt içi ve dışına gönderiyor.

22.02.2021Ekonomi
AB fonlarında rota değişiyor

AB fonlarında rota değişiyor

Avrupa Birliği’nin (AB) yeni dönemde IPA 3 Programı kapsamında Türkiye’ye fon desteği sağlayacağını belirten Dışişleri Bakan Yarımcısı ve AB Başkanı Faruk Kaymakcı, “Bu programda öncelikler değişecek. AB artık aday ülkelere fon tahsis etmeyecek. Dijitalleşme ve yeşil projelere ağırlık verilecek” diye konuştu.

8.02.2021Ekonomi
Bakan Çavuşoğlu, AB Komisyonu Başkanı von der Leyen ile görüştü

Bakan Çavuşoğlu, AB Komisyonu Başkanı von der Leyen ile görüştü

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve bazı komisyon üyeleriyle bir araya geldi.

21.01.2021Dünya
AB konusunda desteğinizi bekliyoruz

AB konusunda desteğinizi bekliyoruz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, makamında kabul ettiği İrlanda’nın Türkiye Büyükelçisi Sonya McGuinness’e, Türkiye’ye yaptırım uygulanmasını doğru bulmadığını iletti.

17.12.2020Gündem
Akademisyen nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur Akademisyen olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Akademisyen nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Akademisyen olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Bir toplumun refah seviyesinin yükselmesi için, o toplumun iyi eğitilmiş olması gerekir. Nasıl ki henüz ilk yıllarından itibaren sınıf öğretmenleri çocukları eğitmek için çabalıyorsa, eğitimin son halkası olan üniversitelerdeki akademisyenlerin de bir o kadar emeği vardır. Peki, akademisyen kime denmektedir ve nasıl olunmaktadır? İşte akademisyenlik hakkında merak ettikleriniz.

16.12.2020Meslekler
Uzaktan eğitimde verimli çalışma

Uzaktan eğitimde verimli çalışma

Tüm yaş gruplarındaki insanlar için Mart 2020 ve sonrası bir milat oldu. Yeni bir yaşama alışmaya çalışıyoruz. Hayatlarımızı, alışkanlıklarımızı dönüştürüyoruz. Tabii bu süreçte en çok zorlanan kesim öğrenciler. Okul ve öğrenme tarihsel olarak çok eskilere dayansa da kuralları ve gereklilikleri değişmedi.

16.12.2020Eğitim
Ukraynalı Erasmus öğrencileri geleneksel Noel yemeğini Alanyada hazırladı

Ukraynalı Erasmus öğrencileri geleneksel Noel yemeğini Alanya'da hazırladı

Alanya'da Ukraynalı üniversite öğrencileri, ülkelerinin yöresel yemeklerinden varenyky’yi hazırladı.

Aylık gelirinin 95 milyon dolar olduğunu açıkladı

Aylık gelirinin 95 milyon dolar olduğunu açıkladı

ABD merkezli veri tabanı depolama şirketi Snowflakein CEOsu Frank Slootman’ın aylık kazancının 95 milyon dolar olduğunu açıkladı.

8.12.2020Teknoloji
Uluslararası Ticaret Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Uluslararası Ticaret Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Uluslararası ticaret bölümü üniversite tercih döneminde en çok araştırılan bölümler arasında yer almaktadır. Uluslararası ticaret bölümü aynı zamanda ek tercih döneminde de tercih edilen ve eğitim süresi 4 yıllık olan bir bölümdür. Uluslararası ticaret bölümü ile ilgili geçtiğimiz hafta yoğun bir araştırma yapılmıştır. Bu araştırmalar neticesinde bölüm hakkında tercih döneminde bilgi edinmektedirler. Uluslararası ticaret bölümü ülkemizde pek çok üniversitede yer alan bir bölüm olmakla birlikte bu bölümün dersleri ve bölümden mezun olunca ki iş olanakları da merak edilen bir diğer detaylardandır. Uluslararası ticaret bölümü hem yabancı dil hem de Türkçe olmak üzere eğitimi verilen bölümler arasındadır. Peki, uluslararası ticaret bölümü nedir? Uluslararası ticaret bölümünden mezun olanlar ne iş yapmaktadırlar? Uluslararası ticaret bölümü hangi üniversitelerde yer almaktadır? Uluslararası ticaret bölümü dersleri ve iş imkanları nelerdir? İşte uluslararası ticaret bölümünde dair bütün merak edilen detaylar.

Türkoloji Bölümü Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Türkoloji Bölümü Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Tercih dönemine yaklaşırken pek çok lisans bölümü de araştırılma içerisine girmiştir. En çok araştırılan lisans bölümleri hangisi diye incelediğimizde ise Türkoloji bölümünü görüntülemekteyiz. T Türkoloji bölümü ile ilgili yoğun bir araştırma yapılmaktadır. Peki, Türkoloji bölümü nedir? Türkoloji bölümünden mezun olanlar ne iş yaparlar? Türkoloji bölümünden mezun olanlar hangi unvanı alırlar? Türkoloji bölümü dersleri nelerdir? İşte Türkoloji bölümü ile ilgili derlediğimiz bilgiler.

Yazar Sonuçları

Belediyelerin tasarruf planı niye yoktur? Suyun şakası yok!

Bu çağrım aynı zamanda valilik, DSİ, sanayi ve çevre müdürlüklerine.

7.10.2021

Ruhi Su’yu dinleyerek anmak

Türkülerimizin çağdaş yorumcusu büyük ozan Ruhi Su, ölümünün 36’ncı yıldönümünde İstanbul’da düzenlenen iki konserle anılıyor.

19.09.2021

Pandemide Doğan Türk-İtalyan kardeşliği

Pandemi döneminde televizyonlarımızın başında dünyanın dört bir yanından gelen endişe verici haberleri izlerken, Bursa-İtalya arasında aynı zamanda bir kültür köprüsü kuruluyordu. Dünya vatandaşı olmanın önemine inanan 17 yaşındaki iki liseli genç kız; Asya ve Martina, uluslararası değişim organizasyonu AFS programına başvurarak birey olma yolunda hayatlarında yeni bir kapı daha aralıyorlardı. Korona vakalarının en yoğun yaşandığı dönemde kararından vazgeçmeyen ve Türkiye’ye gelen 8 AFS öğrencisinden biri olan Martina’ya, Bursa’da evini Asya ve ailesi Feray – Uğur Yılmaz çifti açtı.

1.07.2021

Kendi karantinamızı sürdürmeliyiz

EELEŞTİREN de var ama destek veren, sözünü dinleyen daha çok...

16.05.2021

Daha adil, insanca ve sürdürülebilir bir dünyada yaşayabiliriz

Merhabalar sevgili okurlar... 26 Nisan tarihli köşemde sizlere yenilikçi bir eğitim anlayışını hayata geçiren KODA’ dan (Köy Okulları Değişim Ağı) söz etmiş, kurucusu Mine Ekinci’nin sıra dışı yaşam öyküsünü bir başka yazıma konu alacağımı söylemiştim.

3.05.2021

Ertesi günü planlamadan geceyi kapatmam

İçinde varmış diye buna denir... Fransa’da iletişim sosyolojisi eğitimi alırken kendini önce kamera arkasında, sonra kamera önünde buluyor. Öyle de yakışıyor ki yerine, hayranları “bakışını daha çok beğenenler”le “gülüşünü daha çok beğenenler” diye bölünüyor. Ama Hande Doğandemir en çok bakışına güveniyor. Favorisi sırt dekoltesi, göz kaçırılmasını daha dikkat çekici buluyor. Bu kadar net konuşmasına bakmayın, içten içe tuhaf da bir hayat paniği yaşıyor: “Hep bir sonraki an n’apacağımı düşünüyorum.”

1.03.2021

Yanlış bir misilleme

Bize göre YÖK uygulaması mümkün olmayan ve aynı zamanda hukukun genel bir kurumuna, yani ahde vefa ve akit kurallarına aykırı bir karar aldı. Şu anda Galatasaray Üniversitesi’ne gelen Fransız profesörlere Türkçe öğrenmeleri zorunluluğu konuyor (B2 grubu), aksi takdirde görev yapamayacaklarmış.

21.02.2021

Türkiye için bu ilk aynı anda 4 AB projesi

BENİM için güçlü demokrasilerin olmazsa olmazı sivil toplum örgütleridir. Ülkeleri için, yaşadıkları kentler için, insanlık için hizmet eden kurumlara ve buralarda görev yapan herkese sonsuz saygı duyuyorum.

26.12.2020