EKSTRA
MENÜ

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 2.444 Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu haberi bulunmuştur.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Haberleri

Abdullah Tancan kimdir Abdullah Tancan nerelidir

Abdullah Tancan kimdir? Abdullah Tancan nerelidir?

Abdullah Tancan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı olarak atanmasının ardından birçok vatandaşın araştırdığı isim oldu. Aslen Gaziantepli olan ve İzmir 9 Eylül Üniversitesi'nden mezun olan Abdullah Tancan, kamudaki ilk görevini Gaziantep PTT Başmüdürlüğünde Mühendis olarak gerçekleştirmiştir. Peki, Abdullah Tancan kimdir ve kaç yaşındadır? İşte, yeni Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı hakkında bazı bilgile

24.07.2018Gündem
Enerjide yeni dönemde üç öncelik olacak

Enerjide yeni dönemde üç öncelik olacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, yeni dönemde enerji sektöründe belirledikleri üç öncelik olduğunu ifade ederek, "Bunlar finansal sürdürülebilirlik, politik sürdürülebilirlik ve katılımcılık fakat zamana ve şartlara bağlı olarak bu öncelikleri artırabiliriz." dedi.

18.07.2018Ekonomi
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Bakan Yardımcısı belli oldu

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Bakan Yardımcısı belli oldu

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan oldu.

17.07.2018Ekonomi
Fatih Dönmezin hayatı ve biyografisi

Fatih Dönmez'in hayatı ve biyografisi

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ilk kabinesini açıkladı. Yeni kabinede Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez oldu. Bu gelişmenin ardından Fatih Dönmez'in hayatı ve biyografisi günün en çok merak edilenleri arasında yer aldı. Peki, Fatih Dönmez kimdir?

10.07.2018Gündem
Siirt’te petrol arama ruhsat başvurusu kabul edildi

Siirt’te petrol arama ruhsat başvurusu kabul edildi

Aladdin Middle East Ltd şirketinin Siirt'de petrol aramak için yaptığı ruhsat başvurusu kabul edildi.

27.06.2018Ekonomi
EPDK üyeliklerine atama

EPDK üyeliklerine atama

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'na (EPDK) üç yeni üye atandı.

20.06.2018Ekonomi
Elektrikte fesih bedeli yüzde 10’u geçemeyecek

Elektrikte fesih bedeli yüzde 10’u geçemeyecek

KOLEN Elektrik Genel Müdürü Kaya Uğur Karayurt, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) tüketicilere yönelik yaptığı yönetmelik değişikliğin ardından elektrikte serbest tüketicilerin sözleşmelerinde fesih bedelinin bir yıllık faturanın yüzde 10’unu geçemeyeceğini söyledi. Geçmişteki uygulamada en yüksek faturanın iki katı olarak fesih bedeli alındığını anlatan Karayurt, “En yüksek fatura 120 liraysa fesih bedeli 240 lira oluyordu. Şimdi yıllık fatura 1200 lira ise 120 lira alınacak” dedi.

18.06.2018Ekonomi
30 akaryakıt şirketine 7,9 milyon lira ceza

30 akaryakıt şirketine 7,9 milyon lira ceza

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunca (EPDK), 30 akaryakıt ve otogaz şirketine toplam 7 milyon 915 bin lira para cezası verildi.

7.06.2018Ekonomi
EPDKden 18 şirkete tebligat

EPDK'den 18 şirkete tebligat

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunca (EPDK) akaryakıt, LPG ve doğalgaz piyasasındaki 18 şirkete ilanen tebligat yapıldı.

4.06.2018Ekonomi
Türkiye ham petrolün yarısını İrandan alıyor

Türkiye ham petrolün yarısını İran'dan alıyor

Türkiye'nin ham petrol ithalatında komşu ülke İran'ın payı, yılın ilk çeyreğinde yüzde 50,3'e yükseldi.

30.05.2018Ekonomi
Son dakika... Akaryakıta ÖTV düzenlemesi

Son dakika... Akaryakıta ÖTV düzenlemesi

Akaryakıt fiyatlarında, döviz kurları ya da uluslararası petrol fiyatlarında gelişmelere bağlı yükselişleri etkisizleştirmek için Özel Tüketim Vergisi’nde (ÖTV) indirim yapılacak. Döviz ve petroldeki düşüşlere bağlı indirimlerde ÖTV mevcut düzeyine kadar artırılarak, akaryakıt fiyatları sabit tutulmuş olacak.

17.05.2018Ekonomi
Elektrik dağıtımına 5,9 milyar liralık yatırım

Elektrik dağıtımına 5,9 milyar liralık yatırım

Türkiye'de geçen yıl elektrik dağıtım şirketlerinin abonelerine daha kaliteli hizmet götürmek amacıyla yaptığı yatırım miktarı, bir önceki yıla göre yüzde 10,6 artarak 5 milyar 929 milyon liraya ulaştı.

16.05.2018Ekonomi
Lisanssız elektrik üretiminde aslan payı güneşin

Lisanssız elektrik üretiminde aslan payı güneşin

Türkiye'de tamamına yakını yenilenebilir enerji kaynaklarından oluşan lisanssız elektrik üretimi, geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 166 artışla 3 milyon 32 bin megavatsaate ulaştı. Bu üretimin yaklaşık yüzde 94'ü güneş enerjisi sistemlerinden sağlandı.

14.05.2018Ekonomi
KDKye başvurdu, haksız fatura bedelini geri aldı

KDK'ye başvurdu, haksız fatura bedelini geri aldı

Kamu Denetçiliği Kurumuna (KDK) başvuran kişi, yazlık konutuna elektrik şirketince hiç sayaç okuması yapılmadan kesilen fatura bedelini faiziyle geri aldı.

12.05.2018Ekonomi
Bakandan çifte müjde

Bakandan çifte müjde

Enerji Bakanı Berat Albayrak, elektrik dağıtım sektörü toplantısında iki müjde verdi. Albayrak, TANAP projesinin Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile 12 Haziran’da hizmete alınacağını ve yaz bitmeden Akdeniz’de ilk derin ve sığ deniz olmak üzere petrol-gaz sondajlarının başlayacağını açıkladı.

11.05.2018Ekonomi
LPG üretiminde rekor

LPG üretiminde rekor

Türkiye'nin LPG üretimi geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 4,4 artarak tarihinde ilk kez 1 milyon tonu aştı. LPG ihracatı ise yüzde 25,1 artarak 266 bin 368 tona çıktı.

11.05.2018Ekonomi
ilk kez LNG üretilecek

ilk kez LNG üretilecek

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Türkiye'de ilk kez sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) üretmeyi hedefleyen LNG Gaz Üretim Depolama ve Satış AŞ'nin, karada kuracağı tesislerde LNG depolamasını da içeren projesini onayladı.

8.05.2018Ekonomi
Sırtımızı rüzgâra, yüzümüzü güneşe çevirmeliyiz

Sırtımızı rüzgâra, yüzümüzü güneşe çevirmeliyiz

ENERJİ Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, Türkiye’nin yenilenebilir kaynaklarını sonuna kadar kullanması gerektiğini belirterek, “Biz rüzgârı arkamıza alacağız, yüzümüzü güneşe döneceğiz” dedi.

2.05.2018Ekonomi
Sayaçların yüzde 80i akıllanacak

Sayaçların yüzde 80'i akıllanacak

Türkiye'nin akıllı şebekelere geçiş sürecinde izlenecek yol haritası açıklandı. "Türkiye Akıllı Şebekeler 2023 Vizyon ve Strateji Belirleme Projesi-TAŞ 2023" ile elektrikte kayıp-kaçak oranının yüzde 8'in altına indirilmesi, tüketicilerin en az yüzde 80'inin akıllı sayaç kullanmasının sağlanması, küçük ölçekli ve yenilenebilir kaynaklı üretimin desteklendiği bir dağıtım şebeke altyapısının geliştirilmesi amaçlanıyor.

26.04.2018Ekonomi
KAPa bildirildi: Dev yatırım bankasından devri tamamlandı

KAP'a bildirildi: Dev yatırım bankasından devri tamamlandı

Goldman Sachs'ın Aksa Enerji'deki yüzde 16,62 oranındaki paylarının sahipliğinin Kazancı Holding'e devri tamamlandı.

20.04.2018Ekonomi
EPDKden 16 şirkete tebligat

EPDK'den 16 şirkete tebligat

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunca (EPDK) Sıvılaştırılmış Petrol Gazı (LPG) piyasasında 8, doğalgaz piyasasında 5 ve akaryakıt piyasasındaki 3 şirkete, ilanen tebligat yapıldı.

18.04.2018Ekonomi
Elektrikte yeni dönem

Elektrikte yeni dönem

Elektrik tüketicilerinin perakende satış sözleşmesi başvuruları bir gün içinde sonuçlandırılacak. Başvuru süreci eksiksiz biçimde tamamlanan ve imar alanı içinde bulunan yerlere elektrik en geç 24 saatte bağlanacak.

14.04.2018Ekonomi
Müsteşardan ‘rekabet’ uyarısı

Müsteşardan ‘rekabet’ uyarısı

ENERJİ ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez, başta elektrik üreticileri olmak üzere tüm sektöre rekabet uyarısı yaparak, “Bir araya gelip fiyat, tedarik konuşamazsınız. Bir araya gelip birlikte arıza-bakım tarihlerine karar veremezsiniz. Konuşulmaya başladığı anda toplantıyı terk etmek, kurumunuza gidip hukuk müşaviri aracılığı ile işlem başlatmanız gerekir. Yoksa toplantıda sessiz sessiz oturan birinin şirketine döndüğünde bilgi için bir diğer kişiye attığı ‘şu fiyatlar konuşuldu’ şeklindeki ifadesi bile canınızı yakabilir. Bakın Rekabet Kurumu ciro üzerinden ceza yazıyor. Rakamlar çok yüksek. Bir diğer önemli nokta ise bir husus Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) mevzuatında olmasa, yazmasa, EPDK mevzuatında cevaz verilse de, Rekabet Hukukuna aykırı olabilir. Ne yapacaksanız, arıza başta olmak üzere diğer hususları da Enerji Piyasaları İşletme AŞ’ye (EPİAŞ) bildirmeniz gerekiyor” dedi.

9.04.2018Ekonomi
Kuraklık doğalgazda ithalat rekoru getirdi

Kuraklık doğalgazda ithalat rekoru getirdi

Türkiye'de kuraklık nedeniyle hidroelektrik santrallerindeki üretimin azalması ve elektrik üretiminde doğalgaz santrallerinin devreye alınması doğalgaz ithalatında rekor getirdi.

28.03.2018Ekonomi
Bölgedeki kaçak oranını Türkiye ortalamasının altına indireceğiz

"Bölgedeki kaçak oranını Türkiye ortalamasının altına indireceğiz"

Aras Elektrik Dağıtım AŞ (EDAŞ) Genel Müdürü Fikret Akbaş, kaçak elektrikle mücadelelerinin hızla devam ettiğini belirterek, "Devraldığımızda yüzde 42 olan kayıp-kaçak oranı, şu anda yüzde 24'e düştü. İnşallah çalışmalarımızı tamamladığımızda bölgedeki kaçak kullanım oranını Türkiye ortalamasının altına indireceğiz." dedi.

26.03.2018Ekonomi
Alarko, Gönen HES ihalesini kazandı

Alarko, Gönen HES ihalesini kazandı

Alarko Holding bağlı Altek Alarko, Gönen HES'in 49 yıllığına işletme ihalesini kazandı. Şirket, ihalede 65 milyon 160 bin lira ile en yüksek teklifi verdi.

23.03.2018Ekonomi
LPG ithalatı ocakta yüzde 15,4 arttı

LPG ithalatı ocakta yüzde 15,4 arttı

Türkiye'nin LPG ithalatı ocak ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 15,4 artışla 295 bin 883 tona yükseldi.

23.03.2018Ekonomi
EPDK 7 şirkete lisans verdi

EPDK 7 şirkete lisans verdi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunca (EPDK), elektrik ve petrol piyasalarında faaliyet gösterecek 7 şirkete lisans verildi.

9.03.2018Ekonomi
Doğalgaz ithalatında rekor

Doğalgaz ithalatında rekor

Türkiye'nin doğalgaz tüketimi geçen yıl 53 milyar 484 milyon metreküple tarihin en yüksek seviyesine ulaştı, bu dönemde doğalgaz ithalatında da rekor kırıldı.

18.02.2018Ekonomi
Sanayici için 5 Mart fırsatı

Sanayici için 5 Mart fırsatı

Yüksek enerji tüketimli sanayi kuruluşları için 1 Nisan önemli. Çünkü bu tarihten itibaren ya yeni çıkan son kaynak tarifesinden, ya da ikili anlaşma ile elektrik alacaklar. İkili anlaşma ile elektrik alabilmeleri için ise 5 Mart’a kadar bir tedarik şirketi ile elektrik tedarik sözleşmesi imzalamaları gerekiyor. Bu şekilde yılda 1 milyar TL’nin üzerinde bir avantaj sağlanabileceği dile getiriliyor.

14.02.2018Ekonomi