EKSTRA
MENÜ

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 2.453 Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu haberi bulunmuştur.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Haberleri

O mesaj vatandaşları sokağa dökmüştü... Soruşturma başlatıldı

O mesaj vatandaşları sokağa dökmüştü... Soruşturma başlatıldı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunca (EPDK) Kütahya'daki doğalgaz dağıtım şirketi hakkında vatandaşların mağdur edildiği gerekçesiyle soruşturma başlatıldı.

5.02.2019Gündem
Bakan Dönmezden elektrik dağıtım şirketlerine uyarı

Bakan Dönmez'den elektrik dağıtım şirketlerine uyarı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ile Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Mustafa Yılmaz, bakanlık yetkilileri ve elektrik dağıtım şirketlerinin üst düzey yöneticileriyle bir araya gelerek dağıtım hizmetlerinin aksamadan yürümesi için uyarılarda bulundu.

30.01.2019Ekonomi
SOCAR, EWE Turkey Holdingi satın aldı

SOCAR, EWE Turkey Holding'i satın aldı

SOCAR Başkanı Rövnag Abdullayev "EWE Turkey’in satın alınmasıyla Türkiye’de doğal gazın üretim, iletim, dağıtım zincirinin tüm halkalarını tamamlayarak ticari açıdan oldukça önemli, stratejik bir adım atmış oluyoruz." dedi.

30.01.2019Ekonomi
Türkiye bu yıl 52,1 milyar metreküp doğal gaz tüketecek

Türkiye bu yıl 52,1 milyar metreküp doğal gaz tüketecek

EPDK, ülkede bu yıl 52 milyar 133 milyon 229 bin 503 metreküp doğal gaz tüketileceği tahmininde bulundu.

26.01.2019Ekonomi
Üniversitelerde 500 kilovata kadar elektrik depolanabilecek

Üniversitelerde 500 kilovata kadar elektrik depolanabilecek

Elektrik Depolama Faaliyetleri Yönetmelik Taslağı'na göre, üniversiteler ve teknoloji geliştirme bölgelerinde, Ar-Ge faaliyetlerinde kullanılmak üzere entegre olarak 500 kilovata kadar kurulu güçte enerji depolama tesisi yapılabilecek.

22.01.2019Ekonomi
LPG lisans yönetmeliğinde değişiklik

LPG lisans yönetmeliğinde değişiklik

Sıvılaştırılmış Petrol Gazları (LPG) lisansı alma, lisans tadili, lisans süre uzatımı veya lisans sureti çıkartma bedellerinin başvuruyla birlikte peşin olarak ödenmesi gerekecek.

17.01.2019Ekonomi
Elektrik tüketicilerinin hakları çoğaldı

Elektrik tüketicilerinin hakları çoğaldı

EPDK 2018 yılında elektrik piyasasında tüketicilere yönelik faaliyetleri düzenleyen Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği’ni güncelledi. Daha önce tedarikçi değiştiren tüketicilerin karşılaşmış olduğu sorunların tekrar etmesinin önüne geçilmesi, piyasanın tüketici lehine gelişmesi ile milyonlarca kişinin serbest piyasadan faydalanması, böylelikle elektrik faturalarında ciddi oranda tasarruf etmesi bekleniyor.

14.01.2019Ekonomi
EPDK o limiti indirdi

EPDK o limiti indirdi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nca (EPDK), elektrikte yıllık 2 bin kilovatsaat olan serbest tüketici limiti 2019 yılı için bin 600 kilovatsaate indirildi.

23.12.2018Ekonomi
Enerji piyasalarında 2019da uygulanacak cezalar belirlendi

Enerji piyasalarında 2019'da uygulanacak cezalar belirlendi

EPDK'nin doğal gaz, petrol, LPG ve elektrik piyasasındaki bazı mevzuat ihlallerinde gelecek yıl uygulayacağı idari para cezaları, yeniden değerleme oranında yüzde 23,73 artırıldı.

21.12.2018Ekonomi
EPDKden biodizel harmanlama yükümlüğünde devam kararı

EPDK'den biodizel harmanlama yükümlüğünde devam kararı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunca (EPDK), dağıtıcı lisansı sahiplerinin biodizel harmanlama yükümlülüklerinin gelecek yıl için de aynı şekilde devam etmesi kararlaştırıldı.

20.12.2018Ekonomi
Savunma sanayisi zirvede buluşacak

Savunma sanayisi zirvede buluşacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açılış konuşmasını yapacağı Türk Savunma Sanayii Zirvesi, sektörde rol üstlenen sivil ve askeri yetkilileri bir araya getirecek. Zirvede, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da konuşma gerçekleştirecek. TUSAŞ tarafından geliştirilen ve ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştiren T625 Genel Maksat Helikopteri'ni uçuran pilotlar da gençlerle buluşacak.

10.12.2018Ekonomi
EPDK 16 şirkete lisans verdi

EPDK 16 şirkete lisans verdi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunca (EPDK), elektrik, doğal gaz ve petrol piyasalarında faaliyet gösterecek 16 şirkete lisans verildi. Farklı piyasalardaki 9 şirketin lisansı sona erdirildi.

7.12.2018Ekonomi
EPDK 26 şirkete lisans verdi

EPDK 26 şirkete lisans verdi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunca (EPDK), elektrik ve petrol piyasalarında faaliyet gösterecek 26 şirkete lisans verildi. Farklı piyasalardaki 7 şirketin lisansı sona erdirilirken, 1 şirketin lisansına ise yeniden yürürlük kazandırıldı.

11.11.2018Ekonomi
Doğal gaz piyasasında işlem hacmi 3 kat arttı

Doğal gaz piyasasında işlem hacmi 3 kat arttı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, Türkiye Enerji Piyasaları İşletme AŞ (EPİAŞ) bünyesinde faaliyet gösteren spot doğal gaz piyasasının ilk 2 ayki performansının cesaret verici olduğunu belirterek, "Eylül sonu itibarı ile gerçekleştirilen toplam işlem hacmi 115 milyon lira iken, bu rakam ekim ayı sonu itibarı ile neredeyse 3 katına çıkarak 320 milyon liralara yaklaştı." dedi.

8.11.2018Ekonomi
Elektrikte bağlantı bedeli iadesi

Elektrikte "bağlantı bedeli" iadesi

Elektrikte, binlerce aboneye, 100 TL’ye kadar kesinti tazminatı ödemesinin ardından “bağlantı bedeli” iadesi yapılacak. Hesaplanan tutar, ya nakit olarak aktarılacak ya da abonenin elektrik faturasından düşürülecek.

8.11.2018Ekonomi
Elektrik şirketlerine uygulanan bazı cezalara yeni düzenleme

Elektrik şirketlerine uygulanan bazı cezalara yeni düzenleme

Elektrik piyasasında fiyat eşitleme mekanizmasından kaynaklanan destek tutarını ödemeyen dağıtım şirketleri veya görevli tedarik şirketlerine, süresi içinde kamuya aktarılmayan söz konusu tutarına, vadesinin bitim tarihinden itibaren her ay için ayrı ayrı yüzde 8 oranında gecikme zammı uygulanacak.

8.11.2018Ekonomi
İrana yaptırımlar Türk lirasıyla ticareti gündeme taşıdı

İran'a yaptırımlar "Türk lirasıyla ticareti" gündeme taşıdı

ABD yönetiminin İran'ı hedef alan ikinci aşama yaptırımlarının, Türkiye'nin de aralarında olduğu ülkelere nasıl yansıyacağı tartışılıyor. İRAM İç Politika Koordinatörü Mehmet Koç: "İran için Türkiye ile ticareti Türk lirasıyla yapmaktan başka bir çare gözükmüyor. İkinci aşama yaptırımların devreye girmiş olması başka bir seçenek bırakmıyor." ifadelerinde bulundu. Türk-İran Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Perihan Fatih: "Yerel para birimiyle ticarete yönelik düzenlemeler yapılırsa iş insanları için çok daha iyi olur." açıklamalarında bulundu.

6.11.2018Ekonomi
Elektrikte kapasite artışının yüzde 88i yenilenebilirden

Elektrikte kapasite artışının yüzde 88'i yenilenebilirden

Türkiye'nin toplam elektrik üretim kapasitesi bu yılın ağustos ayı sonu itibarıyla 87 bin 447 megavata ulaştı.

4.11.2018Ekonomi
Doğal gaz ithalatı ağustosta yüzde 24,4 azaldı

Doğal gaz ithalatı ağustosta yüzde 24,4 azaldı

Türkiye'nin doğal gaz ithalatı ağustosta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 24,4 azalarak 3 milyar 35 milyon metreküpe indi.

27.10.2018Ekonomi
Son dakika: Elektrikte yeni dönem

Son dakika: Elektrikte yeni dönem

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), binlerce sanayi tesisini, işletmeyi ve ticarethaneyi yakından ilgilendiren son dakika kritik bir karar aldı.

22.10.2018Ekonomi
Gerekli bildirim yapılmadan elektriğin kesilmesi mevzuata aykırı

'Gerekli bildirim yapılmadan elektriğin kesilmesi mevzuata aykırı'

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, elektrik abonelerinin zamanında borcunu ödememesi halinde de elektrikleri kesilmeden önce yazılı bildirim, kısa mesaj ya da e posta yoluyla bildirim yapılmasını zorunlu hale getirdiklerini belirterek, "Gerekli bildirim yapılmadan abonenin elektriğinin kesilmesi mevzuata aykırıdır. Dolayısıyla abonelerimizin de iletişim bilgilerini mutlak suretle şirketlere sunmaları gerekiyor." dedi.

16.10.2018Ekonomi
Bakan Albayrak: Komisyonculuk tarihe karışacak

Bakan Albayrak: Komisyonculuk tarihe karışacak

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, sebze ve meyve fiyatlarındaki manipülasyonu ve suni süreçleri azaltacak Hal Yasası’nın çok yakın süreçte TBMM’ye geleceğini bildirerek, "İnşallah artık komisyonculuk tarihe karışacak. Satışta rekabet üst düzeye çıkacak ve yeni haller, yeni satış alanları, üretici ve üretici örgütlerinin satış imkânlarının artırılması sağlanacak" dedi.

15.10.2018Ekonomi
Elektrik faturalarında yeni dönem başlıyor

Elektrik faturalarında yeni dönem başlıyor

Toplam 8.5 milyon aboneyi ilgilendiren elektrik faturalarında Avrupa İstatistik Kurumu'nun "enerji-dağıtım bedeli, vergi ve fonlar" olmak üzere üçlü sınıflandırmaya geçildi.

15.10.2018Ekonomi
Sayaç bedelinde pazarlık dönemi

Sayaç bedelinde pazarlık dönemi

DOĞALGAZ dağıtım şirketleri tarafından abonelerden talep edilen, abone bağlantı bedeli kapsamındaki sayaç bağlantı malzemeleri ve sayaç montaj bedelleri bu kapsamdan çıkarıldı.

13.10.2018Ekonomi
Doğalgaz sayaç bağlantısında pazarlık olanağı

Doğalgaz sayaç bağlantısında pazarlık olanağı

Doğalgaz dağıtım şirketleri tarafından abonelerden talep edilen, abone bağlantı bedeli kapsamındaki sayaç bağlantı malzemeleri ve sayaç montaj bedelleri bu kapsamdan çıkarıldı. Böylece bu bedeller abone ile iç tesisat şirketleri arasında yapılacak anlaşmayla belirlenecek.

13.10.2018Ekonomi
9. Türkiye Enerji Zirvesi

9. Türkiye Enerji Zirvesi

EPDK Başkanı Yılmaz: "Doğalgaz borsamızın ilk bir aylık performansı da cesaret verici.Yatırımcının yatırdığını belirli bir sürede geri alabilmesi de gerekli." ifadelerinde bulundu.

9.10.2018Ekonomi
EPDK 29 lisans tahsis etti

EPDK 29 lisans tahsis etti

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunca (EPDK), doğalgaz, sıvılaştırılmış petrol gazları, elektrik ve petrol piyasalarında faaliyet gösterecek 28 şirkete toplam 29 lisans tahsis edilirken, farklı piyasalardaki 3 şirketin lisansı ise sona erdirildi.

9.10.2018Ekonomi
Elektrik ve doğalgaza zam

Elektrik ve doğalgaza zam

Elektrik ve doğalgaza son 3 ayda 3’üncü zam geldi.

1.10.2018Ekonomi
EPDKden 1,5 milyon lira ceza

EPDK'den 1,5 milyon lira ceza

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunca (EPDK), 6 akaryakıt istasyonuna çeşitli nedenlerle 1 milyon 465 bin 288 lira ceza verildi.

28.09.2018Ekonomi
Petrol ithalatı temmuzda arttı

Petrol ithalatı temmuzda arttı

Türkiye'nin toplam petrol ithalatı temmuzda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 8,4 artarak 3 milyon 909 bin tona yükseldi.

27.09.2018Ekonomi
Doğalgaz ithalatı azaldı

Doğalgaz ithalatı azaldı

Türkiye'nin doğalgaz ithalatı temmuzda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 12,1 azalarak 3 milyar 635 milyon metreküpe geriledi.Depolardaki doğalgaz stok miktarı ise yüzde 25,9 artarak 3 milyar 191 milyon metreküpe yükseldi.

26.09.2018 Ekonomi
EPDKden 1,3 milyon lira ceza

EPDK'den 1,3 milyon lira ceza

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunca (EPDK), 3 akaryakıt istasyonuna çeşitli nedenlerle 1 milyon 319 bin 384 lira ceza verildi.

23.09.2018Ekonomi
EPDKden bir akaryakıt istasyonuna 76 bin 142 lira ceza

EPDK'den bir akaryakıt istasyonuna 76 bin 142 lira ceza      

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunca (EPDK), bir akaryakıt istasyonuna 76 bin 142 lira ceza verildi.

19.09.2018Ekonomi
EPDK 8 şirkete lisans verdi

EPDK 8 şirkete lisans verdi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunca (EPDK), doğalgaz, petrol ve elektrik piyasalarında faaliyet gösterecek 8 şirkete lisans verilirken, farklı piyasalardaki 13 şirketin lisansı ise sona erdirildi.

19.09.2018Ekonomi
Cumhurbaşkanı Erdoğan müjdeyi verdi 4 ilçeye daha geliyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan müjdeyi verdi! 4 ilçeye daha geliyor

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçen yıl Diyarbakır'ı ziyaretinde doğalgaz müjdesi verdiği Ergani, Bismil, Silvan ve Çermik ilçelerinde yeni yılda doğalgaz kullanılması planlanıyor.

14.09.2018Ekonomi
Gaz borsasında Türk Lirası fiyat

Gaz borsasında Türk Lirası fiyat

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu 1 Eylül tarihinde açılan doğalgaz borsası için fiyat aralığını belirledi

5.09.2018Ekonomi
Son dakika... Bakanlık güvensiz ürünleri ifşa etti

Son dakika... Bakanlık güvensiz ürünleri ifşa etti

Piyasa gözetimi ve denetimi sonucunda tüketicilerin sağlığını tehdit ettiği belirlenen ürünlerin, Güvensiz Ürün Bilgi Sistemi kapsamında oluşturulan "www.guvensizurun.gov.tr" aracılığıyla kamuoyuna ilan edilmesine başlandı.

5.09.2018Ekonomi
Elektriğe yüzde 9 zam

Elektriğe yüzde 9 zam

BİR süredir döviz kurundaki hareketlilik, elektrik fiyatlarına bir ay sonra tekrar zam getirdi.

1.09.2018Ekonomi
EPDKden LPG tüketicilerine yönelik el kitabı

EPDK'den LPG tüketicilerine yönelik el kitabı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), LPG, otogaz ve tüp kullanan tüketiciler için bir el kitabı hazırladı.

30.08.2018Ekonomi

Yazar Sonuçları

Karadeniz’den geçen 2. boru hattı sadece doğalgaz taşımıyor

Turgut Özal’ın başbakan olduktan sonra enerji alanında attığı en hayati adımlardan biri, 1984 yılında Sovyetler Birliği ile bu ülkeden doğalgaz ithalatını başlatan 25 yıllık bir anlaşma yapmasıydı.

23.11.2018