EKSTRA
MENÜ

Elektrikli Araç

Elektrikli Araç haberleri sayfasında güncel ve son dakika Elektrikli Araç hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 3.844 Elektrikli Araç haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Elektrikli Araç Haberleri

Pil ve batarya paketleri Adanada üretilmeye başladı

Pil ve batarya paketleri Adana'da üretilmeye başladı

Sabancı Holding Sanayi Grup Başkanı ve TEMSA Yönetim Kurulu Başkanı Cevdet Alemdar, "Biz artık TEMSA’nın Adana’daki tesislerinde, elektrikli araçlarımızda kullandığımız pil ve batarya paketlerini geliştirip üretiyoruz." dedi.

15.01.2021Teknoloji
PTTnin çevre dostu elektrikli araçları Adalarda kullanılmaya başlandı

PTT'nin çevre dostu elektrikli araçları Adalar'da kullanılmaya başlandı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu "Çevre dostu elektrikli araçlarla hem karbon salınımının azaltılması hem de doğal güzelliklerin korunması hedefleniyor" dedi.

12.01.2021Ekonomi
PTTnin elektrikli araçları, Adalarda hizmete başladı

PTT'nin elektrikli araçları, Adalar'da hizmete başladı

ULAŞTIRMA ve Altyapı Bakanlığı; PTT'nin, çevre dostu elektrikli araçlarının İstanbul'un Adalar ilçesinde kullanılmaya başladığını; araçların Büyükada, Heybeliada, Burgazada ve Kınalıada olmak üzere toplam 4 adada hizmet vereceğini açıkladı.

12.01.2021Gündem
Çinin arama motorundan otomobil adımı Dev şirketle ortaklığını duyurdu

Çin'in arama motorundan otomobil adımı! Dev şirketle ortaklığını duyurdu

Çin'in arama motoru Baidu, akıllı elektrikli araç için otomobil üreticisi Geely ile ortaklık yapacağını duyurdu. Baidu "akıllı sürüş yetenekleri" sunarken, Geely tasarım ve üretim uzmanlığı sunacak.

11.01.2021Ekonomi
Hyundai ve Apple’ın otonom araç flörtü

Hyundai ve Apple’ın otonom araç flörtü

Hyundai’den, Boston Dynamics’in ardından ikinci teknoloji atağı geldi. Amerikalı teknoloji devi Apple ile Güney Koreli otomotiv üreticisi Hyundai arasında otonom teknolojiye sahip yeni bir elektrikli araç için görüşmeler başladığı açıklandı.

9.01.2021Ekonomi
Dünyanın en zengin insanının ticari başarısının 6 sırrı

Dünyanın en zengin insanının ticari başarısının 6 sırrı

Elon Musk, koronavirüs salgını sırasında daha da büyüyen Amazon'un kurucusu Jeff Bezos'u da geride bırakarak dünyanın en zengin insanı oldu.

8.01.2021Teknoloji
KIA logo ve sloganını değiştirdi

KIA logo ve sloganını değiştirdi

Güney Koreli otomotiv üreticisi KIA logo değişikliği yaptı. Şirket logosunun yanında sloganını da yeniledi.

8.01.2021Otomobil
Hyundaiden sürpriz Apple açıklaması

Hyundai'den sürpriz Apple açıklaması

Güney Kore merkezli Hyundai, otonom sürüş teknolojisine sahip, elektrikli araç üretimiyle ilgili olarak Apple ile ön görüşmeler yaptıklarını, ancak henüz bir karara varılmadığını açıkladı.

8.01.2021Teknoloji
İki dev şirketten flaş karar Birlikte çalışmak için ilk adımlar atıldı

İki dev şirketten flaş karar! Birlikte çalışmak için ilk adımlar atıldı

Güney Koreli şirket Hyundai, otonom sürüş teknolojisine sahip, elektrikli araç üretimiyle ilgili olarak ABD'li dev şirket Apple ile ilk adımları attı. Henüz karara bağlanmayan çalışmayla ilgili ön görüşmelerin yapıldığı duyuruldu.

8.01.2021Ekonomi
Geçen yıl 394 bin elektrikli otomobil trafiğe çıktı

Geçen yıl 394 bin elektrikli otomobil trafiğe çıktı

Almanya’da trafik şubesine kayıtlı elektrikli otomobil sayısı arttı. 2020 yılında 394 bin 940 bin yeni elektrikli otomobil trafiğe çıktı. Geçen yıl neredeyse yeni ruhsat çıkarılan her iki otomobilden birisi elektrikli araç oldu.

7.01.2021Avrupa
‘Zor yılda’ 800 binlik satış

‘Zor yılda’ 800 binlik satış

Pandemi etkileri ile zorlu geçen, ODD tarafından otomotivin ‘eşsiz yılı’ olarak adlandırılan 2020 yılı otomobil ve hafif ticari araç pazar toplamı son iki aydaki yavaşlamaya karşın 772 bin 788 adetle kapandı. Otomotiv sektörünün satış ve iletişim ödül töreninde ODD Başkanı Ali Bilaloğlu, “Ağır ticari araç satışları dahil 800 bin adedi gördük” dedi.

7.01.2021Ekonomi
Norveç elektrikli araç cenneti oldu Hızla yayılıyor

Norveç elektrikli araç cenneti oldu! Hızla yayılıyor

Norveç'te elektrikli araçlar, geçen yıl satılan yeni otomobillerin yüzde 54,3'ünü oluşturarak rekor kırdı.

6.01.2021Teknoloji
Almanya elektrikli araç yatırımında gaza bastı

Almanya elektrikli araç yatırımında gaza bastı

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte hayatımızın her alanında büyük bir değişim yaşıyoruz. Elektrikli araçlar da bunlardan sadece biri. Elektrikli araçlara olan yatırımlar hızla artarken Almanya da devlet tarafından sağlanan teşviklerin bir yılda 7 kat arttığı belirtildi.

30.12.2020Teknoloji
TOGG 1.yılını tamamladı Yerli otomobilde dikkat çeken detay

TOGG 1.yılını tamamladı! Yerli otomobilde dikkat çeken detay

Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) Üst Yöneticisi Gürcan Karakaş, 1. yılını tamamlayan TOGG ve yerli otomobilin son durumuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Karakaş salgına ilişkin düzenlemeler yapıldığını da duyurdu.

27.12.2020Ekonomi
Heyecanlandıran paylaşım: 27 Aralık saat 11:00’i bekleyin

Heyecanlandıran paylaşım: 27 Aralık saat 11:00’i bekleyin

Türkiye'nin Otomobili ön gösterim araçlarının kamuoyuna tanıtılmasının üzerinden geçen 1 yılda, üretim tesisi inşaatına başlanması, tasarımların tescili ve araçların bataryalarının üretimi gibi kritik konularda önemli mesafe alındı. Öte yandan büyük merakla beklenen yerli otomobil TOGG'dan gelen twitter paylaşımı ise merak uyandırdı. Paylaşımda, "Neler mi yaptık? 27 Aralık saat 11.00'i bekleyin." ifadelerine yer verildi ve bir de video paylaşıldı.

26.12.2020Ekonomi
Ali Koçtan büyük yatırım açıklaması

Ali Koç'tan büyük yatırım açıklaması

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Koç “Var gücümüzle çalışmaya, elimizi taşın altına koymaya devam ediyoruz. Ford Otosan ile Türk özel sektörünün en büyük yatırımlarından birini yapacağız. 21 milyar lirayı aşacak, 10 yıl sürecek bu yatırım ‘ileriye dönük stratejik bir atılım." dedi.

19.12.2020Ekonomi
Çinli şirketler halka arzlardan büyük gelir topladı

Çinli şirketler halka arzlardan büyük gelir topladı

Çinli şirketler, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgının damga vurduğu 2020'de yurt içi ve yurt dışındaki borsalarda halka arzlardan toplam 129 milyar dolar gelir elde etti.

16.12.2020Ekonomi
Elektrik çağrı

Elektrik çağrı

Otomotiv sektörü her geçen gün, emisyon azaltma çabasıyla dizelden uzaklaşıyor. Türkiye de bu trende, yavaş da olsa katılıyor. Satışı gerçekleşen yüzde 100 elektrikli sayısı artıyor. Firmaların fabrikalarını dönüştürmesiyle Türkiye’de yakın zamanda bantlardan inmeye hazırlanan elektrikli araçlar bulunuyor. Satışı gerçekleşen elektrikli araçların fiyatları ise 350 bin ile 2 milyon TL arasında değişiyor.

14.12.2020Ekonomi
81 ile elektrikli şarj istasyonu

81 ile elektrikli şarj istasyonu

Zorlu Enerji’nin yeni nesil teknolojileri hayata geçirmek amacıyla yaptığı yatırımlardan biri olan Zorlu Energy Solutions (ZES), gerçekleştirdiği son yatırımlarla elektrikli araç şarj istasyonu ağını 81 ile yaydı.

13.12.2020Ekonomi
Bakan Varank: Türkiyeyi dönemin kazananı haline getireceğiz

Bakan Varank: Türkiye'yi dönemin kazananı haline getireceğiz

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank önemli açıklamalarda bulundu. Varank, "Milletimiz müsterih olsun; riskleri takip edecek, kırılganlıkları gidereceğiz. Ekonomi yönetimi olarak reformcu bir vizyonla, Türkiye'yi salgın sonrası dönemin kazananı haline getireceğiz." dedi.

11.12.2020Ekonomi
Elektrikli araçlar güneş enerjisiyle kablosuz şarj olacak

Elektrikli araçlar güneş enerjisiyle kablosuz şarj olacak

Ege Üniversitesi'nin yürütücülüğünü yaptığı "FV tabanlı elektrikli araç kablosuz şarj ve dinamik enerji yönetim sistemi geliştirilmesi" adlı proje, TÜBİTAK tarafından destek almaya hak kazandı.

8.12.2020Teknoloji
Alev alev dönüşüm

Alev alev dönüşüm

Dünya otomotiv sektörü gelişimini elektrikli araçlara yöneltmiş durumda. Konvansiyonel üreticiler hibrit ve elektrikli üretimini ön plana almışken markalar yangın riskiyle karşı karşıya. BMW, GM, Ford, Hyundai gibi büyük üreticiler elektrikli ve hibrit modellerinden bazılarını batarya problemleri sebebiyle geri çağırıyor. Peki ya otomotiv dünyası elektrikli yangınlarına hazır mı?

7.12.2020Ekonomi
Gölcük’e batarya yatırımı

Gölcük’e batarya yatırımı

Ford Otosan’ın Kocaeli’nde üreteceği E-Transit için, ‘batarya montaj fabrikası’ yatırımı hayata geçiriliyor. Polonya’da LG’nin üreteceği pil hücreleri Gölcük’teki batarya üretim hattında yüzde yüz elektrikli Transit için bir araya getirilecek. Kocaeli fabrikalarına yapılan toplam elektrifikasyon yatırımı ise 56 milyon Euro oldu.

3.12.2020Ekonomi
Yerli üretimle ithalatı önleyecek

Yerli üretimle ithalatı önleyecek

Alüminyum, savunma sanayinden otomotiv sektörüne, havacılıktan inşaat sektörüne farklı alanlarda hammadde olarak kullanılıyor. 2019 yılında dünya genelinde 63 milyon ton alüminyum tüketildi. Alüminyumun her geçen yıl kullanım alanı büyürken, küresel pazarda yeni ürünlerin geliştirilmesi için büyük rekabet yaşanıyor.

1.12.2020Ekonomi
Hedef; yerli üretimle 70 milyon dolarlık ithalatı önlemek

Hedef; yerli üretimle 70 milyon dolarlık ithalatı önlemek

Cengiz Holding bünyesindeki ETİ Alüminyum AR-GE çalışmaları ile ileri teknolojiye sahip iki yeni ürün geliştirerek 2021 yılında en az 70 milyon dolarlık ithalatın önüne geçmeyi hedeflediklerini duyurdu.

30.11.2020Ekonomi
İsveç’e ilk elektrikli araç ihracatı

İsveç’e ilk elektrikli araç ihracatı

TEMSA, elektrikli şehir içi otobüsü MD9 electriCITY’nin ilk ihracatını İsveç’e yaptı. TEMSA tarafından geliştirilen ve şirketin Adana’daki tesislerinde üretilen 6 adet MD9 electriCITY İsveç’e ihraç edildi. Söz konusu araçlar, 2030 yılında karbon ayak izini tamamen sıfırlamayı amaçlayan Öckerö Adası ve çevresinde kullanılacak.

28.11.2020Ekonomi
Herkesi solladı

Herkesi solladı

Tesla’nın patronu Elon Musk’ın önlenemez yükselişi sürüyor. Bu yılın başında ‘en zenginler listesi’nde 35’inci sırada bulunan ünlü girişimci, Tesla hisselerindeki artışla ikinciliğe yükseldi.

25.11.2020Dünya
Üniversitelilere elektrikli mobilite eğitimi

Üniversitelilere elektrikli mobilite eğitimi

Yıldız Teknik Üniversitesi lisans ve lisansüstü öğrencileri için ücretsiz elektrikli mobilite eğitimi verilecek. Dokuz haftalık program, yıl sonunda tamamlanacak ve programın sonunda yapılan sınav da başarılı olan öğrencilere sertifika verilecek.

23.11.2020Eğitim
Dönüşüm yarışı ‘elektriklendi’

Dönüşüm yarışı ‘elektriklendi’

İklim değişikliği ve küresel ısınma dünyada büyük değişimlere neden olurken, büyüyen elektrikli araç pazarı da hükümetleri harekete geçirdi. Son olarak İngiltere, fosil yakıtlı araç yasağını 2030’a çektiğini duyurdu. Hem otomotiv piyasasında hem de diğer sanayi kollarında hızlı bir değişim olması bekleniyor. Ülkeler de burada pay almak için art arda hamle yapıyor.

21.11.2020Ekonomi
Biden: Önümüzde karanlık bir kış var

Biden: Önümüzde karanlık bir kış var

Başkanlık seçimlerini kazanan Joe Biden, korona salgını ve buna bağlı olarak bozulan ekonomiye ilişkin acil adım atacaklarını belirterek, “Önümüzde karanlık bir kış var” dedi.

18.11.2020Dünya
Erzurumda elektrikli otomobillerin portatif şarj üniteleri üretilmeye başlandı

Erzurum'da elektrikli otomobillerin portatif şarj üniteleri üretilmeye başlandı

Gersan Elektrik A.Ş (GERSAN) ve BEB3D firmalarının Erzurum-Pasinler kara yolu üzerinde kurduğu fabrikada, elektrikli araçların şarj ünitelerinin portatifleri üretilmeye başlandı.

17.11.2020Teknoloji
Avrupa’ya Türkiye’den şarj istasyonu projesi

Avrupa’ya Türkiye’den şarj istasyonu projesi

VESTEL, dünyanın en büyük elektrik hizmeti şirketlerinden Iberdrola ile uluslararası elektrikli araç şarj cihazları (EVC) projesi için anlaştı.

16.11.2020Ekonomi
Gölcük Avrupaya elektrik saçacak

Gölcük Avrupa'ya elektrik saçacak

Önde gelen otomotiv markalarından bir tanesi daha dünya otomotiv pazarına elektrikli yeniliği ile adım atıyor.

16.11.2020Ekonomi
Elon Musktan koronavirüs hızlı antijen testleri konusunda sahtekarlık açıklaması

Elon Musk'tan koronavirüs hızlı antijen testleri konusunda "sahtekarlık" açıklaması

Tesla şirketinin Üst Yöneticisi Elon Musk, bir gün içinde yaptırdığı 4 antijen testinin 2'sinin sonuçlarının pozitif, 2'sinin negatif çıktığını açıkladı.

13.11.2020Dünya
Avrupa’ya elektrikli araç şarj cihazı ihraç edilecek

Avrupa’ya elektrikli araç şarj cihazı ihraç edilecek

Vestel, elektrik hizmeti şirketlerinden Iberdrola ile uluslararası elektrikli araç şarj cihazları (EVC) projesi için anlaştı.

12.11.2020Teknoloji
Elektrikli araç sayısı dünya genelinde 8 milyonu aştı

Elektrikli araç sayısı dünya genelinde 8 milyonu aştı

Türkiye otomobil pazarında yılın 10 aylık döneminde 314 adet elektrikli ve 15 bin 151 adet hibrit otomobil satışı gerçekleşirken, elektrikli otomobil satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 105,2, hibrit otomobil satışları da yüzde 73,9 yükseldi.

9.11.2020Teknoloji
Elektrik dizeli solladı

Elektrik dizeli solladı

Avrupa pazarında elektrikli ve hibrit araç satışları tarihte ilk kez dizeli geride bırakırken, Türkiye’de ilk 10 ayda 15 bin 151 adet hibrit araç satışı gerçekleşti. Türkiye pazarında yer alan 12 otomotiv markası 24 hibrit model satışa sunarken, ülkemizde satışa sunulan hibrit otomobillerin fiyatları ise 220 bin TL’den başlayarak 3 milyon TL’ye kadar uzanıyor.

9.11.2020Ekonomi
Türkiye yollarında elektrikli otomobil tercihi artıyor

Türkiye yollarında elektrikli otomobil tercihi artıyor

Türkiye otomobil pazarında hibrit ve elektrikli otomobil satışlarının payı henüz düşük seviyelerde olmasına karşın artış trendi devam ediyor.

8.11.2020Otomobil
Milyonluk pazarı tekrar yakalarız

Milyonluk pazarı tekrar yakalarız

Pandemi koşulları altında büyümeye devam eden ve ekim ayında da 90 bin seviyesinin üzerinde bir satış adedi yakalanan otomotiv pazarında 2020 sonu beklentiler 800 bin adedin üzerinde. 1.2 milyar dolar toplam yatırım yapılan Egea’yı makyajlayarak yeni Cross modelini de aileye ekleyen Tofaş’ın CEO’su Cengiz Eroldu, 2015’teki 1 milyonluk otomotiv pazarının yakın gelecekte yeniden yakalayabilecek potansiyelin mevcut olduğunu vurguladı.

2.11.2020Ekonomi
Satılan otomobillerin yarıdan fazlasının elektrikli araçlar olacak

'Satılan otomobillerin yarıdan fazlasının elektrikli araçlar olacak'

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, Uludağ Otomotiv İhracatçıları Birliği (OİB) tarafından otomotiv sektöründe katma değerli ürün ve teknolojileri geliştirerek ihracatı artırmak amacıyla Ticaret Bakanlığının desteği ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) koordinatörlüğünde "Elektrikli Araçlar" temasıyla organize edilen, 250 bin lira ödüllü "9. Otomotivin Geleceği Tasarım Yarışması"nın online düzenlenen kapanış etkinliğinde konuştu.

28.10.2020Teknoloji
OİB Başkanı Çelik: Kovid-19 sürecinde elektrikli araçlara talep artacak

OİB Başkanı Çelik: Kovid-19 sürecinde elektrikli araçlara talep artacak

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinin özellikle gelişmiş ülkelerde elektrikli araçlara talebi artıracağını söyledi.

27.10.2020Ekonomi
Elektrikli rekabeti kızıştırıyor

Elektrikli rekabeti kızıştırıyor

Hızla gelişen elektrikli araçlar Avrupa’da da rekabette söz sahibi oluyor. Araç Maliyet Endeksi’ne göre, elektrikli araçlar Avrupa’nın birçok ülkesinde dizel ve benzinli araçların maliyetleri ile de rekabet etmeye başladı. Özellikle kompakt sınıftaki bir elektrikli araca sahip olmanın maliyeti içten yanmalı araçlarla benzer seviyelere geldi. Böylece pazardaki elektrikli payı da gittikçe artıyor.

26.10.2020Ekonomi
Otomotiv şirketinden çok daha fazlası: Tesla

Otomotiv şirketinden çok daha fazlası: Tesla

Elektrikli otomobil sektörüne yön veren Tesla, 2003 yılında kurulan yeni bir şirket olmasına rağmen ismini dünyanın en değerli otomotiv şirketleri arasına yazdırmış durumda. Tesla her ne kadar elektrikli araçlarıyla tanınsa da arka planda ve yürüttüğü ve önemli gelir elde ettiği birçok sektör bulunuyor.

26.10.2020Teknoloji
Sabancı ve Skoda Transportation güçlerini Temsa için birleştirdi

Sabancı ve Skoda Transportation güçlerini Temsa için birleştirdi

Sabancı Holding Üst Yöneticisi Cenk Alper "Gelecekte Temsa’ya yeni ufuklar da açabilecek bir iş birliğine imza attık. Bu süreci başarıyla sonlandırmış olmaktan da son derece mutluyuz" dedi.

23.10.2020Ekonomi
Bakan Kurumdan trafiğe ilişkin önemli açıklama

Bakan Kurum'dan trafiğe ilişkin önemli açıklama

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum "Şehirlerimizde bir yandan tarihi, kültürü, medeniyeti koruyacak, diğer yandan yeni ihtiyaçlara uygun yatırımlara yöneleceğiz. Önümüzdeki dönemde otonom araçlar, birbirleriyle iletişim halinde şehir hayatındaki yerlerini alacaklar. Trafik yönetimini, otopark sistemlerimizi anlık araç bilgileriyle merkezi bir yazılım üzerinden yöneteceğiz" dedi.

22.10.2020Ekonomi
Aras Kargodan yatırım hamlesi

Aras Kargo'dan yatırım hamlesi

Austrian Post Yönetim Kurulu Başkanı ve Üst Yöneticisi Georg Pölzl "Yeni dönemde Aras Kargo’nun transfer merkezi, şube gibi tüm operasyonlarını içeren dağıtım altyapısına toplamda 1 milyar TL yatırım yapmayı hedefliyoruz" dedi.

21.10.2020Ekonomi

Yazar Sonuçları

Bugün ne yapsak

Güne kahve ile başlamalıyız bugün. Kahve umut verir!

19.01.2021

Konfor değil, ihtiyaç

Sıradışı bir yılı geride bıraktık. 2021’in daha rahat, kolay bir yıl olmasını istiyoruz hepimiz. Gerçekçi olmak gerekirse, ferahlık beklemek yerine uyumlanmaya odaklanmak en hayırlısı... Bilim ve teknoloji dünyası, yeni normale süratle adapte olmak için durmadan güncelleniyor. Pandemi nedeniyle daha fazla kullanılan uzaktan eğitim ya da gelişmiş ev içi eğlence araçları gibi bazı teknolojik gelişmeler hayatımızda kalıcı olacak.

3.01.2021

Volkswagen haberini duyunca içim burkuldu

2020 biterken Türkiye yatırımından vazgeçen Alman otomotiv devi Volkswagen, Manisa’da kurduğu şirketi tasfiye etme kararı aldı. Tasfiye ilanı da Manisa Sicil Gazetesi’nde yayımlandı.

2.01.2021