EKSTRA
MENÜ

El Yıkama

El Yıkama ile ilgili tüm haberleri ve son dakika El Yıkama haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.300 El Yıkama haberi bulunmuştur.

El Yıkama Haberleri

Maskelerdeki büyük tehlike Sağlığınızdan olmayın

Maskelerdeki büyük tehlike! Sağlığınızdan olmayın

Tüm Türkiye’de şu an maske kullanımı zorunlu. Uzun süre kullanılan maskelerin temizliğinin ne durumda olabileceği Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Mikrobiyoloji Laboratuvarı tarafından gösterildi. Uzun süre kullanılan maskelerin tehlike saçtığı belirtildi.

24.10.2020Sağlık
Eskişehir’de koronavirüs vakaları artıyor

Eskişehir’de koronavirüs vakaları artıyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın vaka sayısı en çok yükselen kentler arasında açıkladığı Eskişehir’de, tedbirlere uyulmaması tedirgin ediyor. Mart ayından bu yana 150 kadar kişinin koronavirüs nedeniyle hayatını kaybettiği şehirde, yaklaşık 4 bin kişinin de evinde tedavi gördüğü öğrenildi.

22.10.2020Gündem
Obsesif Kompülsif Bozukluk 50 Kişiden Birinde Görülüyor

Obsesif Kompülsif Bozukluk 50 Kişiden Birinde Görülüyor!

Obsesif Kompülsif Bozukluk (OKB), obsesyon yani takıntılı düşünceler ve kompülsiyon olarak adlandırılan yineleyici davranışların oluşturduğu bir ruhsal hastalıktır. Obsesif kompülsif bozukluğun 50 kişiden birinde görüldüğünü ancak her takıntıya obsesif kompülsif bozukluk demenin doğru olmadığını belirten Uzman Psikolog Ezgi Dokuzlu, hastalıkla ilgili önemli bilgiler verdi.

Eldiven Kullanmak El Yıkama Yerine Geçmiyor

Eldiven Kullanmak El Yıkama Yerine Geçmiyor

Birçok insanı hayatından bezdiren migren günümüzde kabaca insanların yüzde 15’inde görüldüğü tahmin edilmektedir. Migrenler atakları çoğu zaman ilaçlarla kontrol altına alınabilir. Ama bazı hastalarda hiçbir ilaç ile yeterli kontrol veya önleme sağlanamayabilir. İlaçlarla ağrıları kontrol altına alınan bazı hastalar ise ilaçların yan etkilerinden rahatsız olmaktadır. Sağlık Bilimleri Fakültesi (SBF) Dr. Öğretim Üyesi Neşe Çelik Covid-19 virüsü ile mücadelede maske, mesafe ve temizlik kurallarını hatırlatarak el yıkamanın nasıl yapılması gerektiğini anlattı ve eldiven kullanmanın el yıkama yerine geçmeyeceğini söyledi.

21.10.2020İyi Yaşam
Toplum Bilimleri üyesi Prof. Dr. İlhan: Ev içinde 10dan fazla kişi varsa...

Toplum Bilimleri üyesi Prof. Dr. İlhan: 'Ev içinde 10'dan fazla kişi varsa...'

Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, koronavirüs tedbirleri kapsamında evde dışarıdan gelecek hava akımına izin verilmesi gerektiği belirterek, "Evde de çok yakın şekilde oturmamak gerekiyor. Metrekareye bağlı değişmekle birlikte 4 kişilik aile olduğunu varsayarsak ev içinde 10'dan fazla kişinin olması riski artıracaktır" dedi.

18.10.2020Gündem
Elleri yıkayarak bulaşıcı hastalıkların üçte birini önlemek mümkün

Elleri yıkayarak bulaşıcı hastalıkların üçte birini önlemek mümkün

Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Yorulmaz, doğru el yıkamayla bulaşıcı hastalıkların en az üçte birini önlemenin mümkün olduğunu belirtti.

15.10.2020Sağlık
Pandemide yıpranan eller için bakım önerileri

Pandemide yıpranan eller için bakım önerileri

Koronavirüs salgınından sonra, el hijyeninin önemi daha da arttı. Hepimiz ellerimizi daha fazla yıkamaya başladık. Doğal olarak bu durum, ellerimizin tahriş olma ihtimalini ve çatlaklarını artırdı.

13.10.2020Kişisel Bakım
Okulların yeni kahramanları Maskeliler Kovid 19’a karşı

Okulların yeni kahramanları Maskeliler Kovid 19’a karşı 

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) koronavirüse karşı öğrencilerin okullarda uygulaması gereken tedbirler konusunda eğitici videolar hazırladı. Videolarda Ayşenur, Mert, Burak ve Almila adlı öğrencilere ‘maskeli’ animasyon karakterler eşlik ediyor.

11.10.2020Eğitim
Psikolog Demircioğlu: Pandemi süreci olumsuz durumlarla mücadeleyi hatırlattı

Psikolog Demircioğlu: Pandemi süreci olumsuz durumlarla mücadeleyi hatırlattı

UZMAN Psikolog Merve Demircioğlu, koronavirüs salgın sürecinde yaşanabilecek psikolojik sorunlara dikkat çekerek, "Pandemi süreci bize olumsuz durumlarla mücadele etmeyi hatırlattı. Bu süreç bize mücadele etme fırsatı verdi. Ne olursa olsun ayakta kalmamız gerektiğini, enfekte olsak dahi onunla mücadele etmemiz gerektiğini öğretti. Sosyal medya veya televizyon üzerinden olumsuz haberlere bakılmaması gerektiğini öneriyorum" dedi.

8.10.2020Sağlık
Çocuklara okulda temas olmayan oyunlar oynatılmalı

Çocuklara okulda temas olmayan oyunlar oynatılmalı

Okullar açıldıktan sonra pandemi nedeni ile dikkat edilmesi gereken noktalar konusunda değerlendirmede bulunan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Emel Ünsür, “Çocuklara okulda temas kurmadan oynayacakları oyunlar oynatılmalı” dedi.

Sağlık Bakanlığı okullarda alınacak tedbirleri sıraladı

Sağlık Bakanlığı okullarda alınacak tedbirleri sıraladı

Kovid-19 salgınında virüsün yayılma riski bulunan yerler arasında yer alan okullarda öğrenci, öğretmen ve diğer personelin maske-fiziksel mesafe ve hijyen başta olmak üzere tedbirlere tam uyum sağlaması hayati önem taşıyor. Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi'nde yer alan bilgiye göre, mümkünse öğrenciyi her gün aynı velinin bırakması ve alması sağlanacak, mümkünse büyükanne-büyükbaba gibi 65 yaş üstü kişiler veya altta yatan hastalığı olanlar öğrencileri bırakıp almayacak. Dersler sırasında öğretmen ile öğrenciler arasında en az bir metre mesafe olacak şekilde oturma düzeni oluşturulacak ve maske takılacak, sınıflarda oturma düzeni yüz yüze gelecek şekilde karşılıklı değil çapraz oturma şeklinde olacak, temaslı takibi için sınıflarda aynı öğrencinin aynı yerde oturması sağlanacak.

20.09.2020Eğitim
Dezenfektan ve Kolonya Kullanımından Sonra Ellere Nasıl Bakım Yapılmalı

Dezenfektan ve Kolonya Kullanımından Sonra Ellere Nasıl Bakım Yapılmalı?

Evden çıktığımız andan itibaren birçok enfeksiyon ajanına maruz kalıyoruz. Asansörler, merdiven korkulukları, kapı kolları, çalıştığımız yerler ve dokunduğumuz her yerde birçok enfeksiyon ajanına ve virüse maruz kalıyoruz. Dezenfektan, kolonya, sabun ve temizlik malzemelerinin bu dönemde daha fazla kullanılması ellerde egzama, kuruma, çatlama ve alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Kübra Esen Salman, pandemi döneminde el bakımını anlatıyor.

Nakil ve lösemi sonrası pandemi sürecinde okula nasıl gidilir

Nakil ve lösemi sonrası pandemi sürecinde okula nasıl gidilir?

Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Müge Gökçe, lösemi ya da organ nakli tedavisi gören okul çağı çocuklar için alınması gereken önlemler hakkında tavsiyelerde bulundu.

Çocukların bağışıklığını okul dönemine hazırlarken bunlara dikkat edin

Çocukların bağışıklığını okul dönemine hazırlarken bunlara dikkat edin

Çocuk Yoğun Bakım Uzmanı Prof. Dr. Dinçer Yıldızdaş, okulların öğrenciler için güvenli hale getirildikten sonra açılmasının önemine değinirken, çocukların bağışıklığını bu döneme hazırlarken uyku ve beslenmenin önemli faktörler olduğunu açıkladı.

Böcek kovucularında kullanılan bir madde koronavirüsü öldürüyor mu

Böcek kovucularında kullanılan bir madde koronavirüsü öldürüyor mu?

İngiliz ordusu bünyesindeki araştırmacıların, böcek kovucularda yer alan bir maddenin yeni tip koronavirüsü (Kovid-19) öldürdüğünü tespit ettiği belirtildi.

27.08.2020Teknoloji
Uzmanından maske ve dezenfektanla oluşan egzamaya nemlendirici önerisi

Uzmanından maske ve dezenfektanla oluşan egzamaya nemlendirici önerisi

KORONAVİRÜS tedbiri maske ve dezenfektan kullanımı egzama ve cilt sorunlarını tetikliyor. Uzmanlar, maske kullanırken sürtünme nedeniyle kulak arkalarında ve yüzde egzama meydana geldiği belirterek, nemlendirici kullanılması gerektiğini söylüyor.

26.08.2020Sağlık
Dezenfektan kullandıktan sonra eller kurulanmalı, gereksiz el yıkaması yapılmamalı

Dezenfektan kullandıktan sonra eller kurulanmalı, gereksiz el yıkaması yapılmamalı

Dermatoloji Uzmanı Dr. Hüseyin Başar, uzun süre ve sıkça elleri yıkamanın deri üzerindeki yağ tabakasını hızla uzaklaştırarak kurumasına, bunun sonucunda egzama ve çatlakların oluşmasına sebep olacağını söyledi. Başar ayrıca, "Dezenfektan sıkılıyor ve saatlerce durulamadan o dezenfektan elimizin üzerinde duruyor. Bu çok ciddi cilt problemlerine sebep oluyor" dedi.

20.08.2020Sağlık
1.6 milyar yoksul çocuğun okullardaki hijyeni için çalışmalar sürüyor

1.6 milyar yoksul çocuğun okullardaki hijyeni için çalışmalar sürüyor

UNICEF ve WHO tarafından yayımlanan kılavuzlarda 1.6 milyar yoksul öğrencinin pandemi nedeniyle kapanan okullarına en sağlıklı şekilde dönmesi için çalışmaları sürerken, okullarda içme suyu, kanalizasyon sistemi ve hijyen konusunda ilerlemelerin olduğu belirtiliyor.

18.08.2020Eğitim
Yüz yüze eğitimde ilk deneme miniklere

Yüz yüze eğitimde ilk deneme miniklere

Yüz yüze eğitimde ilk denemeler okulöncesi sınıflarda yapılıyor. Bazı kurumlar dünden itibaren okulöncesi öğrenciler için kapıları açtı. Çocuklar ateşleri ölçülerek okula alındı, açık hava sınıfları oluşturuldu.

18.08.2020Eğitim
Son Dakika | Bakan Kasaoğlu müjdeyi verdi Spor merkezleri açılıyor...

Son Dakika | Bakan Kasaoğlu müjdeyi verdi! Spor merkezleri açılıyor...

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, 17 Ağustos itibarıyla il spor merkezleri ve engelli il spor merkezlerinin açılacağını söyledi.

14.08.2020Diğer
Yeni eğitim dönemi yaklaşıyor… Pandemi döneminde çocukları okula gönderirken bunlara dikkat

Yeni eğitim dönemi yaklaşıyor… Pandemi döneminde çocukları okula gönderirken bunlara dikkat!

Koronavirüs salgını nedeniyle online eğitime geçen ve Haziran ayında kapatılan okullar, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yaptığı en son açıklamaya göre 31 Ağustos’ta uzaktan eğitimle yeniden açılacak. 21 Eylül’de ise Bilim Kurulu tarafından tavsiye edilen sınıflarda yüz yüze eğitim başlayacak. Gerekli tüm tedbirlerin alındığı yeni eğitim yılında pek çok düzenleme olsa da ailelerin aklında “Çocuklarımızı nasıl koruyacağız” sorusu yer alıyor. Durumun hem psikolojik hem de sağlık tarafını sizler için detaylıca ele aldık.

14.08.2020Eğitim
DSÖ: Dünya genelindeki okulların yüzde 43ünde el yıkama imkanı yok

DSÖ: "Dünya genelindeki okulların yüzde 43'ünde el yıkama imkanı yok"

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, dünya genelindeki okulların yüzde 43'ünde el yıkama imkanının bulunmamasının okulların yeniden açılmasının önündeki en büyük engel olduğunu belirtti.

13.08.2020Dünya
Pandemi çocuklarda korku ve kaygıyı artırdı

Pandemi çocuklarda korku ve kaygıyı artırdı

Çocuk Psikiyatri Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Özalp Ekinci, pandemi sürecinde yoğun kaygılar yaşayan çocukların, ebeveynlerinden ayrılmakta belirgin zorluk yaşadıklarını. ve bu durumun hem kendilerini güvende hissetmedikleri için hem de ebeveynlerinin hastalık kapabileceği endişelerine dayandığına dikkat çekti.

12.08.2020Eğitim
Son Dakika | Bakan Kasapoğlu halı sahaların açılış tarihini açıkladı

Son Dakika | Bakan Kasapoğlu halı sahaların açılış tarihini açıkladı

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, yarından itibaren halı saha spor tesislerinin açılacağını bildirdi. Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından Gençlik ve Spor İl Müdürlüklerine gönderilen yazıda, yarından itibaren halı sahaların açılması tebliğ edildi. Halı saha tesislerinde hangi kurallar uygulanacak? İşte o maddeler...

11.08.2020Futbol
Gardırobunuzun ömrünü uzatmanın 7 yolu

Gardırobunuzun ömrünü uzatmanın 7 yolu

Kıyafetlerinize özen göstermek ve onu daha çok yönlü hale getirmek, paradan tasarruf etmenizi ve yıllarca sahip olduğunuz parçalara değer vermenizi sağlar. Gardırobunuzun ömrünü uzatmak, çok yönlülüğün yanı sıra işlevsellik de yaratır. Gelin gardırobunuzun ömrünü hangi şekillerde uzatabileceğinize bakalım…

‘Virüs tatil dinlemiyor, uyanık kalalım’

‘Virüs tatil dinlemiyor, uyanık kalalım’

Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, ülkede korona vakalarının artması üzerine kamuoyuna acil çağrıda bulundu: “Virüs tatil dinlemiyor. Uyanık kalalım. Birbirimize dikkat edelim.”

6.08.2020Avrupa
Yalovada toplu taziye ziyaretleri yasaklandı

Yalova'da toplu taziye ziyaretleri yasaklandı

YALOVA'da koronavirüs tedbirleri kapsamında toplu taziye ziyaretleri yasaklandı.

30.07.2020Gündem
Koronavirüs salgını kışın nasıl bir seyir izleyecek

Koronavirüs salgını kışın nasıl bir seyir izleyecek?

Kış yaklaşıp mevsim değişirken koronavirüs salgınında ilkinden daha büyük ikinci dalganın yaşanmasından korkuluyor.

27.07.2020Teknoloji
Herkesin merak ettiği soruya yanıt Bilim Kurulu üyesi kritik süreci duyurdu

Herkesin merak ettiği soruya yanıt! Bilim Kurulu üyesi kritik süreci duyurdu

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Tezer, okulların 31 Ağustos'ta açılıp açılmamasında bayram sürecinin belirleyici olacağını söyledi.

23.07.2020Gündem
‘Corona Warn’a Türkçe versiyon

‘Corona Warn’a Türkçe versiyon

Almanya, koronavirüs tanısı konulan kişilerle teması ve bulaşma tehlikesini haber veren ‘Korona Uyarı Uygulama’sının Türkçe versiyonunu hazırlattı. Hükümet Sözcüsü Müsteşar Steffen Seibert, Türkçe uygulamanın bugünden itibaren cep telefonlarına indirilebileceği müjdesini ilk olarak Hürriyet gazetesi üzerinden verdi. Seibert, Türkçe uygulamadan ne bekledikleri, neden bir Türkçe versiyon hazırladıklarını, uygulamanın nasıl işlediğini, Türkiye’de de kullanılıp kullanılamayacağını anlattı.

21.07.2020Avrupa
Amazon çalışanlarının el yıkama süreleri performans kotalarını etkilemeyecek

Amazon çalışanlarının el yıkama süreleri performans kotalarını etkilemeyecek

E-ticaret devi Amazon, koronavirüs salgını sırasında depo çalışanların el yıkamak için tuvalette geçirdikleri ek sürenin "verimlilik puanlarını etkilemeyeceğini" açıkladı.

16.07.2020Teknoloji
E-ticaret devinden ilginç açıklama El yıkama süresi etkilemeyecek

E-ticaret devinden ilginç açıklama! El yıkama süresi etkilemeyecek

E-ticaret devi Amazon, koronavirüs salgını sırasında depo çalışanların el yıkamak için tuvalette geçirdikleri ek sürenin "verimlilik puanlarını etkilemeyeceğini" açıkladı.

15.07.2020Ekonomi
‘Okul önemli ama çocuklarımın canından kıymetli değil’

‘Okul önemli ama çocuklarımın canından kıymetli değil’

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk okulların 31 Ağustos’ta açılabileceğini söyledi, veliler de kara kara düşünmeye başladı: “Çocuklar kurallara uyabilecek mi, okullar Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı tedbirleri yerine getirebilecek mi?” Hürriyet eğitim yazarı Nuran Çakmakçı, pedagog Melda Alantar ve velilerle meseleyi konuştuk: “Çocukları maskeye ısındırmak lazım.”

12.07.2020Hürriyet Pazar
Koronavirüs hava yoluyla bulaşabilir mi

Koronavirüs hava yoluyla bulaşabilir mi?

Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) koronavirüsün havada asılı kalan damlacıklar yoluyla yayılma ihtimalini saf dışı bırakamayacağı yönündeki açıklaması önemli bir tavır değişikliği olarak gösteriliyor.

9.07.2020Teknoloji
Son dakika haberi... DSÖ açıkladı: Koronavirüste korkutan gelişme

Son dakika haberi... DSÖ açıkladı: Koronavirüste korkutan gelişme

El yıkama,sosyal mesafe artık yeterli olmayacak.

9.07.2020Dünya
Son dakika haberler... Prof. Dr. Ceyhandan flaş sözler: Toplum bağışıklığı hikaye... Bu mümkün değil

Son dakika haberler... Prof. Dr. Ceyhan'dan flaş sözler: Toplum bağışıklığı hikaye... Bu mümkün değil

Tıp dergisi Lancet'de yayımlanan bir araştırmanın sonucu nüfusun önemli bir kesiminin koronavirüse yakalanması ve iyileşmesi ile oluşması beklenen sürü bağışıklığı kavramından söz edilemeyeceğini gösteriyor. CNN TÜRK canlı yayınına katılan Prof. Dr. Mehmet Ceyhan da konuşulmaya başlanan 'toplum bağışıklığı' konusuyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Ceyhan, "Biz bu virüsle her ay 1000 tane vaka görerek gidersek eğer 11 yılda toplum bağışıklığı bitiyor, salgın bitiyor. Dolayısıyla toplum bağışıklığı hikaye, yani masal. Bu mümkün değil." ifadelerini kullandı. Öte yandan Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara da Twitter hesabından koronavirüse karşı en riskli kan grubunu açıkladı.

8.07.2020Gündem
Sağlık Bakanlığı, yeni dönemde okullarda alınacak önlemleri açıkladı

Sağlık Bakanlığı, yeni dönemde okullarda alınacak önlemleri açıkladı

Sağlık Bakanlığı Bilimsel Danışma Kurulunca hazırlanan "Kovid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi"nde, 31 Ağustos'ta açılacak okullarda alınacak önlemler yer aldı.

5.07.2020Eğitim
Son dakika haberleri: Sağlık Bakanlığı okullarda alınması gereken önlemleri yayınladı

Son dakika haberleri: Sağlık Bakanlığı okullarda alınması gereken önlemleri yayınladı

Sağlık Bakanlığı'ndan gelen son dakika haberine göre; Bakanlık, ‘Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi’ni güncelleyerek okullarda alınması gereken önlemleri yayınladı. Bakanlık, salgın döneminde mümkünse okullara ziyaretçi kabul edilmemesi gerektiğini belirtti.

5.07.2020Gündem
Doğru Dezenfektan Kullanımı Nasıl Olmalı

Doğru Dezenfektan Kullanımı Nasıl Olmalı?

Virüsten korunmak için dezenfektan ve el jellerinin aşırı kullanımı üzerine uyarılar yapan Dermatoloji Uzmanı Doç. Dr. Berna Aksoy, havaların ısınmasıyla birlikte dezenfektanların yanlış kullanımının ciltte tahriş, kuruluk ve lekeler yaratabileceğine dikkat çekti.

Toplum Bilimleri Kurulu üyesi İlhan: Kurallara uyarak 11 Mart öncesi yaptıklarımızı yapabiliriz

Toplum Bilimleri Kurulu üyesi İlhan: Kurallara uyarak 11 Mart öncesi yaptıklarımızı yapabiliriz

SAĞLIK Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, "Kurallara uyarak 11 Mart öncesinde yaptıklarımızı yapmamızda bir engel yok. Dışarı çıkabiliriz, alışveriş merkezine gidebiliriz, arkadaşlarımızla bir arada olabiliriz. Yeter ki kuralları unutmayalım. Bunları yaparsak hem ruh sağlığımız daha iyi hal alacak hem virüsün bulaşını engelleyeceğiz" dedi.

1.07.2020Gündem
Bilim Kurulu üyesi Ateş Karadan Çinde ortaya çıkan yeni virüsle ilgili uyarı

Bilim Kurulu üyesi Ateş Kara'dan Çin'de ortaya çıkan yeni virüsle ilgili uyarı

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, Çin'de pandemi yapma riski olan yeni grip virüsü 'G4 H1N1'in domuzlar arasında yaygın olarak tespit edildiğinin bildirildiğini belirterek, mesafe, maske ve el yıkamanın önemine dikkat çekti.

1.07.2020Gündem
Kıraathanelerde (Kahvelerde) ne zaman oyun oynanacak İşte, önemli şartlar

Kıraathanelerde (Kahvelerde) ne zaman oyun oynanacak? İşte, önemli şartlar

Kıraathaneler ya da diğer adıyla kahvelerde oyun oynanacak mı sorusu, 1 Temmuz Çarşamba günü pek çok vatandaşın araştırdığı konu olmaya başladı. İçişleri Bakanlığı'nın yayımladığı genelge ile koşulları belirlenen kahvelerde oyun oynama kıstasları, bu kriterlere uyulmadığı taktirde cezai müeyyide ile neticelendirilecek. Peki, Kıraathanelerde (Kahvelerde) ne zaman oyun oynanacak? İşte, bakanlığın yayımladığı o genelge

1.07.2020Gündem
Apple Watch, elinizi yıkarken 20 saniyeden geriye sayacak

Apple Watch, elinizi yıkarken 20 saniyeden geriye sayacak

Apple'ın akıllı saatleri, yakında el yıkama sayacı olarak da çalışacak ve kullanıcılar saatlerinin de teşvikiyle birlikte 209 saniye boyunca ellerini yıkayacak. Özellikle koronavirüs salgınıyla birlikte daha da önem kazanan bu hijyen kuralıyla ilgili Apple'dan ise sürpriz bir açıklama geldi.

30.06.2020Teknoloji

Yazar Sonuçları

Bebek ve çocukları covid-19’lu kışa hazırlama rehberi

Aklımızda hep o soru: Bu kış nasıl geçecek? Özellikle de bebeği sık hastalanan anneler için önümüzdeki kış daha yüksek bir endişe kaynağı.

20.10.2020

120 yıl yaşamak hayal değil

 SAĞLIKLI ve uzun yaşamın sırlarını veren Acil Afet Ambulans Hekimleri Derneği Başkanı Dr. M. Turan Sofuoğlu’na göre, stresi hayatından kovan, dengeli beslenip spor yapan herkes uzun ömürlü olabilir. 120 yıl yaşamak hayal değil! Dr. Sofuoğlu, şunları paylaştı:

19.10.2020

Yüz yüze eğitim başlıyor

Koronavirüs nedeniyle 31 Ağustos’ta başlayan uzaktan eğitim sürecinde gözler şimdi kademeli geçişin yapılacağı pazartesiye çevrildi. 21 Eylül de 1. sınıflarla birlikte yüz yüze eğitim başlıyor. 3 haftalık değerlendirme sonrasında ise diğer düzeydeki sınıfların geçiş yapıp yapmayacağına karar verilecek. Yüz yüze eğitim neden önemli? Okullar-eğitimciler sürece hazır mı? Veliler ve öğrencilere tavsiyeler neler? Hepsini sordum.

20.09.2020

Okulların açılışı

Hepimiz koronavirüsün yol açabileceği olumsuz sonuçların farkındayız. Konuyla ilgili endişe düzeyimiz oldukça geniş bir yelpazede seyrediyor. Yakınlarında, ailesinde covid-19’a yakalanmış, vefat etmiş, risk düzeyi yüksek fiziksel ve çevresel özelliklere sahip kişilerin hastalık konusundaki duyarlılıklarının da artmış olduğunu görüyoruz. Diğer taraftan sosyal mesafesiz, maskesiz kalabalıkların koronavirüsle ilgili almaktan kaçındığı sorumluluk ve umursamaz tavırlar da hastalığın ciddiyetten uzak algılandığını gösteriyor.

19.08.2020

Elleriniz hızla yaşlanmasın

Covid-19’la el hijyeninin ne kadar önemli olduğu tüm dünyada bir kez daha anlaşıldı. Toplum olarak bizler her zaman el hijyenine dikkat ederiz ve çocuklarımızı da böyle yetiştiririz. Bu dönemde el bakımına da özen göstermeliyiz.

10.08.2020