EKSTRA
MENÜ

Ekonomik İşbirliği Ve Kalkınma Örgütü

Ekonomik İşbirliği Ve Kalkınma Örgütü ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Ekonomik İşbirliği Ve Kalkınma Örgütü haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.222 Ekonomik İşbirliği Ve Kalkınma Örgütü haberi bulunmuştur.

Ekonomik İşbirliği Ve Kalkınma Örgütü Haberleri

Eğitim Reformu Girişimi Direktörü Batuhan Aydagül: Okul kalitesini yukarıya çekemedik

Eğitim Reformu Girişimi Direktörü Batuhan Aydagül: Okul kalitesini yukarıya çekemedik

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) tarafından 3 yılda bir 15 yaş grubundaki öğrencilerin bilgi ve becerilerini değerlendirmek için yapılan Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı’nın (PISA) 2015 sonuçları Türk eğitim camiasında bomba etkisi yarattı. 72 ülke arasında yapılan değerlendirmede Türk öğrenciler fen bilimlerinde 52’nci, okuma becerilerinde 50’nci, matematikte ise 49’uncu sırada yer aldı. Türkiye’nin eğitim performansındaki alarm veren düşüşü sivil toplum kuruluşu Eğitim Reformu Girişimi Direktörü Batuhan Aydagül ile konuştuk.

11.12.2016Gündem
“Olmaz”  “Olamaz” demeyin

“Olmaz!” “Olamaz!” demeyin

Benim doğduğum, çocukluğumu ve gençliğimin bir bölümünü geçirdiğim, sonradan ilçe olan Dereköy’de (Derebucak-Konya) ilkokul 1940’lı yılların ikinci yarısında açılmış.

9.12.2016Dünya
Alman öğrenciler matematik ve fen bilimlerinde geriledi

Alman öğrenciler matematik ve fen bilimlerinde geriledi

Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (PISA) sonuçları açıklandı. Buna göre Almanya, önceki yıllara göre matematik ve fen bilimleri derslerinde geriledi. Ancak gerilemeye rağmen yine de başarılı ülkeler arasında yer alıyor.

6.12.2016Dünya
Paris’te ‘THY’nin Başarı Hikayesi’ konferansı düzenlendi

Paris’te ‘THY’nin Başarı Hikayesi’ konferansı düzenlendi

Paris’te, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından ‘THY’nin Başarı Hikayesi’ konferansı düzenlendi.

7.11.2016Dünya
Türkiyenin büyüme beklentileri değişmedi

Türkiye'nin büyüme beklentileri değişmedi

OECD'nin Türkiye Ekonomik İnceleme Raporu'na göre, Türkiye için büyüme beklentisi 2016 için yüzde 3,9 ve 2017 için yüzde 3,7 oldu - Enflasyonun 2016'da yüzde 7,4, önümüzdeki yıl ise yüzde 7,5 olması bekleniyor.

15.07.2016Ekonomi
Erdem Başçı OECD Türkiye Daimi Temsilcisi oldu

Erdem Başçı OECD Türkiye Daimi Temsilcisi oldu

Merkez Bankası eski Başkanı Erdem Başçı, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) nezdinde "Türkiye Daimi Temsilcisi" olarak atandı.

20.05.2016Ekonomi
Kim ne kadar vergi ödüyor

Kim ne kadar vergi ödüyor?

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü'nün OECD) üye ülkelerde çalışanların ödediği vergi ve sosyal kesintilerle ilgili hazırladığı 2016 Raporu yayınlandı. Rapora göre Türkiye'de bekar bir işçi gelirinin yüzde 38.3'ünü iki çocuklu çalışan bir aile ise gelirinin yüzde 36.9'unu vergi olarak ödüyor. İşte OECD rakamlarına göre diğer ülkelerdeki oranlar:

13.04.2016Ekonomi
Panama Belgelerini Alman gazeteci verdi

Panama Belgeleri'ni Alman gazeteci verdi

"Panama belgelerini" ortaya çıkaran Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu (ICIJ) Direktörü Gerard Ryle, belgelerde mafya bağlantılarının bile olduğunu belirterek, "Vergi cennetleri üzerindeki uluslararası baskı artacak." dedi. Ryle Putin'in yakınlarının offshore sisteminden ciddi faydalandığını belirten Ryle, "Esad'a ve rejime, kendi halkını bombalamasına izin veren yakıtı tedarik eden şirketin belgelerini bulduk" açıklamasını yaptı. Ryle ayrıca bütün belgeleri Süddeutsche Zeitung’ gazetesinin muhabiri Bastian Obermayer'den aldıklarını belirtti.

5.04.2016Ekonomi
OECDdan karamsar 2016 tahmini

OECD'dan karamsar 2016 tahmini

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), dünya ekonomisinin 2016 yılında son beş yılın en düşük büyümesini göstereceği öngörüsünde bulundu.

18.02.2016Ekonomi
Aday öğretmenler mesleki eğitim için tercih yapacak

Aday öğretmenler mesleki eğitim için tercih yapacak

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Ali Yılmaz, bu yıl yeni atanan öğretmenlerden mesleğe hazırlık eğitimi için il tercihi isteyeceklerini belirtti. Yılmaz, "Atamasını yapacağız, maaşını ödeyeceğiz. Aday öğretmeni 6 ay boyunca usta öğretmen yanında usta-çırak ilişkisiyle yetiştirmeye çalışacağız" dedi.

20.12.2015Eğitim
OECD: Göçmen çocukların eğitime katılım oranı düşük

OECD: Göçmen çocukların eğitime katılım oranı düşük

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), üye ülkelerde 15 yaş grubu öğrencilerin yüzde 12'sinin göçmen kökenli olduğunu bildirdi. Ayrıca bu yaş grubundaki göçmen çocukların, diğer çocuklara oranla ana okul eğitimine katılımının yüzde 20 düşük olduğu belirtildi.

17.12.2015Eğitim
En cesur kadınlar

En cesur kadınlar

Garanti Bankası, Ekonomist Dergisi ve Kagider’in işbirliğiyle yapılan Yılın Kadın Girişimcileri yarışması sonuçlandı. Yılın Kadın Girişimcisi ‘İdil Bebe’ markasının kurucusu Mevlüde Uygun, Yılın Sosyal Girişimcisi ‘Yaşayan Müze’nin kurucusu Zehra Sema Demir, Yılın Yöresinde Fark Yaratan Kadın Girişimcisi Kars’taki ‘Kaz Evi’nin sahibi Nuran Özyılmaz, Yılın Gelecek Vaat Eden Girişimcisi de engelli rampaları yapan Melis Tasacı oldu.

19.11.2015Ekonomi
Bizi krizlerden kadınlar korudu

Bizi krizlerden kadınlar korudu

Başbakan Davutoğlu, Türkiye’nin G-20 liderliği kapsamında düzenlenen Women20 (W-20) toplantısında başarılı kadınların iş dünyasındaki ortamı şekillendirmede katkı yaptıklarını belirtti. Davutoğlu, “2009’dan 2014’e gelindiğinde her yerde kriz vardı. Türkiye’de kadın girişimciler, yüzde 42 arttı ki, 110 bin istihdam bu. İşte biz bu nedenle ekonomik krizin etkilerinden kurtulabiliyoruz” diye konuştu.

6.09.2015Ekonomi
OECD Başkanı: Kalkınmada kadınlardan gereği kadar yararlanılmıyor

OECD Başkanı: Kalkınmada kadınlardan gereği kadar yararlanılmıyor

OECD Genel Sekreteri Gurria, ekonomik kalkınma ve büyüme açısından, kadınların yetenekleri ile becerilerinden bir değer olarak gereği kadar yararlanılmadığını söyledi.

6.09.2015Ekonomi
Yunanistandaki kriz obeziteyi tetikliyor

Yunanistan'daki kriz obeziteyi tetikliyor

Yunanistan Tabipler Birliği Obezite Bölümü Başkanı (HMAO) Efthymios Kapantais, ekonomik krizin obeziteyi tetiklediğini söyledi.

15.07.2015Dünya
OECD yönetimi yine Gurriaya emanet

OECD yönetimi yine Gurria'ya emanet

Meksikalı Angel Gurria, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) Genel Sekreterliği görevine bugün yeniden seçildi.

26.05.2015Ekonomi
Türkiye istihdam artışında ilk 3te

Türkiye istihdam artışında ilk 3'te

Türkiye, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü'ne (OECD) üye ülkeler arasında gelecek yıl en fazla istihdam artışı sağlayacak 3 ülkeden biri olacak - Türkiye, örgüte üye ülkeler arasında ABD ve Meksika'dan sonra en çok istihdam oluşturacak 3. ülke olacak.

24.05.2015Ekonomi
Türkiye, OECDnin eğitim raporunda 41. Sırada

Türkiye, OECD'nin eğitim raporunda 41. Sırada

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü'nün (OECD) yaptığı şimdiye kadarki en kapsamlı küresel eğitim araştırmasında Türkiye 76 ülke arasında 41. sırada yer aldı.

13.05.2015Dünya
Türkiye en az alkol tüketen ikinci ülke

Türkiye en az alkol tüketen ikinci ülke

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü'nün (OECD) alkolün zararları ve kamu sağlığına etkileriyle ilgili raporuna göre, OECD ülkelerinde, yıllık alkol tüketimi kişi başına 9,1 litre oldu. OECD'nin listesine göre Türkiye Endonezya'dan sonra 40 ülke içinde en az alkol tüketen ikinci ülke oldu. Türkiye'de bir yetişkin yılda 1.6 litre alkol tüketiyor. En çok alkolü ise yılda yaklaşık 11 litre alkol tüketen Estonyalılar kullanıyor.

12.05.2015Ekonomi
PISA sonuçları: Kızlar OECD ortalamasını yakaladı

PISA sonuçları: Kızlar OECD ortalamasını yakaladı

OECD eğitimde eşitlik raporunu yayınladı. Buna göre Türkiye’de kız öğrencilerin başarısı OECD ortalamasına çok yaklaştı. Fen alanında kız öğrencilerin erkeklerden daha başarılı olduğu üçüncü ülke, Türkiye.

5.03.2015Eğitim
Yanıt için 30 saniyen var: A mı, B mi, C mi

Yanıt için 30 saniyen var: A mı, B mi, C mi?

Türkiye, dünyada matematik konusundaki sıralamalarda çok gerilerde. Bu ders çocukların en çok korktuğu konuların başında geliyor. Peki matematik kaygısını azaltmanın yolları neler? Türkiye’de dersler nasıl işleniyor? Gelişmiş ülkelerin eğitim anlayışı farklı mı? Bu soruları Türkiye’nin önemli matematikçilerine sorduk.

15.01.2015Eğitim
AB 2015te vergi kaçakçılığıyla mücadeleye ağırlık verecek

AB 2015'te vergi kaçakçılığıyla mücadeleye ağırlık verecek

AB Komisyonu Başkanı Juncker, 2015'te vergi kaçakçılığı ,işgücü piyasası, dijital ekonomi, enerji, para birliğinin güçlendirilmesi, konularına ağırlık vereceklerini söyledi.

17.12.2014Avrupa
Türkiye vergi artışında dünya ikincisi oldu

Türkiye vergi artışında dünya ikincisi oldu

2013'te vergi artışlarında Türkiye, Portekiz'in ardından ikinci sırada geliyor.

10.12.2014Ekonomi
Gelir eşitsizliğinde OECD ülkeleri arasında Türkiye ikinci oldu

Gelir eşitsizliğinde OECD ülkeleri arasında Türkiye ikinci oldu

OECD'nin gelir dağılımı eşitsizliği hesaplamalarında kullandığı Gini parametrelerine göre 2012 yılı için gelir dağılımı eşitsizliğinin en fazla olduğu 21 ülke içinde Meksika ilk sırada gösterildi. Listede Türkiye ikinci, ABD üçüncü sırada yer aldı.

9.12.2014Ekonomi
Şura endişesi

Şura endişesi

2-6 Aralık’ta düzenlenen 19. Milli Eğitim Şûrası’na “Din kültürü ve ahlak bilgisi dersi ilkokul 1’inci sınıftan itibaren zorunlu olsun”, “Turizm okullarında alkollü kokteyl hazırlama dersi kaldırılsın”, “İmam hatip liselerinde Osmanlıca Türkçesi zorunlu olsun” önerileri ve genel kurulda bu konularda alınan tavsiye kararları damga vurdu.

9.12.2014Eğitim
OECD istihdamda ayrımcılık haritası hazırladı

OECD istihdamda ayrımcılık haritası hazırladı

OECD raporuna göre, iş arayan Türk göçmenlere en fazla Almanya, Belçika, Hollanda ve İsviçre’de ayrımcılık yapılıyor

5.12.2014Avrupa
OECD yolsuzluk raporu: Bakanların yüzde 5i rüşvet alıyor

OECD yolsuzluk raporu: Bakanların yüzde 5'i rüşvet alıyor

Merkezi Paris'te bulunan Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), uluslararası rüşvetin önemli bir kısmının büyük şirketler tarafından verildiğini ve büyük şirketlerin yöneticilerinin bundan haberdar olduğunu bildirdi. Devlet başkanları ve bakanların yüzde 5'inin rüşvet aldığı tespitinde bulunulan raporda, bununla birlikte bu kişilerin aldığı rüşvetin toplam rüşvet içindeki payını yüzde 11 olduğu bildirildi.

2.12.2014Ekonomi
Türkiye gri listeden çıkarıldı

Türkiye gri listeden çıkarıldı

KARAPARA aklama ile mücadele için Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) bünyesinde faaliyet gösteren Mali Eylem Görev Gücü (FATF), Türkiye’yi bu konuda attığı adımlardan dolayı izleme sürecinden çıkarma kararı aldığını duyurdu.

24.10.2014Ekonomi
OECD Genel Sekreteri: Genç işsizlik oranı tehlikeli noktada

OECD Genel Sekreteri: Genç işsizlik oranı tehlikeli noktada

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) Genel Sekreteri Angel Gurria, gençlerin işsizliğinin tehlikeli bir noktaya geldiğini belirterek, dünyanın "kayıp bir nesil" riskiyle karşı karşıya olduğunu söyledi.

2.10.2014Eğitim
ODTÜ ilk 100’de

ODTÜ ilk 100’de

İngiliz Times Higher Education (THE) ile Thomson Reuters, Dünyanın En İyi 400 Üniversitesi 2014-2015 Sıralaması sonuçlarını açıkladı.

1.10.2014Gündem
OECD Yüksek Öğretim Programı Türkiye Temsilcisi seçildi

OECD Yüksek Öğretim Programı Türkiye Temsilcisi seçildi

Prof. Dr. Mustafa Aydın, OECD Yüksek Öğretim Programı Türkiye Kurumsal Temsilcisi seçildi.

30.09.2014Eğitim
OECD raporu: Türkiye’de öğretmen maaşları OECD ortalamasının altında

OECD raporu: Türkiye’de öğretmen maaşları OECD ortalamasının altında

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün (OECD) eğitimle ilgili raporuna göre, Türkiye’de eğitime katılım oranı arttı. Yükseköğretim görenler görmeyenlere göre daha çok kazanıyor. Öğretmenler, OECD ortalamasının altında kazanç elde ediyor.

9.09.2014Eğitim
OECD ruh sağlığı raporunu açıkladı

OECD ruh sağlığı raporunu açıkladı

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), üye ülkelerin çoğunda ruhsal hastalıkların tedavisinin yetersiz kaldığını açıkladı. Türkiye'de psikiyatristlerin tüm doktorların yüzde 2,3'ünü oluşturduğu ve sıralamada sondan ikinci olduğu kaydedildi. Raporda, İsviçre'de psikiyatristler tüm doktorların yüzde 11,8'ini oluşturduğu, bu ülkeyi yüzde 7 ile Lüksemburg, Hollanda, İngiltere'nin izlediği belirtildi. 100 bin kişiye 2 hemşirenin düştüğü Türkiye bu sıralamada sonda yer aldı.

10.07.2014Ekonomi
TÜSİAD: Türkiye gelir eşitsizliğinde en kötü üçüncü ülke

TÜSİAD: Türkiye gelir eşitsizliğinde en kötü üçüncü ülke

Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Haluk Dinçer, küresel düzeyde meydana gelen düzelmelere karşın, Türkiye'de önemli bir gelişme olmadığına dikkat çekti. Türkiye halen, OECD ülkeleri içinde Şili ve Meksika’dan sonra en yüksek gelir eşitsizliğine sahip üçüncü ülke konumunda bulunuyor.

27.06.2014Ekonomi
Öğretmenler itibar gördüklerini düşünmüyor

Öğretmenler itibar gördüklerini düşünmüyor

Merkezi Paris'te bulunan Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) tarafından yayınlanan 2013 Öğretim ve Öğrenim Araştırması'na (TALIS) göre, öğretmenler mesleklerini sevmelerine karşın, yeteri kadar destek ve itibar gördüklerini düşünmüyor.

25.06.2014Eğitim
Japonyada çocuk pornosuna yasak

Japonya'da çocuk pornosuna yasak

Japonya çocuk pornosu bulundurmayı yasakladı.

18.06.2014Dünya
Bakandan helikopter hesabı

Bakandan helikopter hesabı

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz: "ATAK helikopterinin Haziran ayının ilk yarısında teslim töreni gerçekleştirilecek. ATAK helikopterini satarsak kilogramı 5 bin dolar, Göktürk-2 uydusunu satarsak kilogramı 200 bin dolar eder" diye konuştu.

31.05.2014Ekonomi

Yazar Sonuçları

Sorun matematik değil, yoğunlaşamamak

Matematik, Türkiye’de birçok çocuk için kâbus! OECD’nin hazırladığı öğrenci değerlendirme raporu PISA da durumun vahametini ortaya koyuyor. Okulda öğrenemediği matematiği, özel ders alarak takviye etmeye çalışanların sayısı bir hayli fazla. Oysa, sadece okulda alınan matematik dersinin yeterli olması gerekir. Peki, ne yapmalı? Çocukların matematiği sevmesi için ne yapılması gerektiğini ünlü matematikçi Ali Nesin’e sorduk.

9.12.2016

Türkiye'deki darbe girişimi Fransa'da olsaydı…

Türkiye'de 15 Temmuz gecesi başarısızlıkla sonuçlanan kanlı darbe girişiminden sonra dünyanın çeşitli ülkelerinden farklı sesler, çeşitli yorumlar geldi.

24.07.2016

Türkiye Dünya ikincisi ama...

Türkiye maalesef son yıllarda uluslararası kuruluşların yayınladığı çeşitli raporlarda olumsuz anlamda hep birinci ve ikinci sırayı işgal ediyor.

21.04.2016

Eğitim: Ne ekersen onu biçersin

TÜRKİYE’de eğitimi tartışmaya ve bizde eğitimin ne kadar kötü olduğunu konuşmaya toplumun yediden yetmişe tamamı katılıyor.

19.11.2015