EKSTRA
MENÜ

Ekim Ayı

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 13.586 haberi bulunmuştur.

Ekim Ayı Haberleri

Ters Lale Nasıl Yetişir Ters Lale Türkiyede En Çok Ve En İyi Nerede Yetişir Ve Nasıl Yetiştirilir

Ters Lale Nasıl Yetişir? Ters Lale Türkiye'de En Çok Ve En İyi Nerede Yetişir Ve Nasıl Yetiştirilir?

Türk kültürü ve tarihinde önemli bir yere sahip olan ters lale, hüzün çiçeği, ağlayan gelin ve Kerbela gibi farklı isimlerle de biliniyor. Bu nadir çiçeğin başta turuncu ve kırmızı olmak üzere faklı birçok rengi bulunmaktadır. Ters Lale nasıl yetişir? Ters Lale Türkiye'de en çok ve en iyi nerede yetişir ve nasıl yetiştirilir? Merak edilen tüm soruları sizin için derledik.

19.02.2021Bitki Bakımı
Armut Nasıl Yetişir Armut Türkiyede En Çok Ve En İyi Nerede Yetişir Ve Nasıl Yetiştirilir

Armut Nasıl Yetişir? Armut Türkiye'de En Çok Ve En İyi Nerede Yetişir Ve Nasıl Yetiştirilir?

Sevilen meyvelerden birisi olan armut, birçok kültürde kendisine yer bulmaktadır. Bu sebeple dünyanın birçok ülkesinde armut yetiştiriciliği yapılmaktadır. Türkiye de bu ülkeler içerisinde yerini almaktadır. Hatta ülkemiz armut yetiştiriciliğinde üst sıralarda yer almaktadır. Peki, armut nasıl yetiştirilir ve Türkiye'de en çok nerelerde yetiştirilir? İşte, tüm detaylar.

18.02.2021Bitki Bakımı
Koronavirüsten ölen annesinin parasını çaldı

Koronavirüsten ölen annesinin parasını çaldı!

Konya'da koronavirüs sebebiyle annesini kaybeden H.Ö. (58), annesinin banka hesabından 1852 lira çekti.

17.02.2021Gündem
Zencefil Nasıl Yetişir Zencefil Türkiyede En Çok Ve En İyi Nerede Yetişir Ve Nasıl Yetiştirilir

Zencefil Nasıl Yetişir? Zencefil Türkiye'de En Çok Ve En İyi Nerede Yetişir Ve Nasıl Yetiştirilir?

Zencefilin faydaları herkes tarından bilinmektedir. Baharattan, ilaç yapımına kadar birçok alanda kullanılmaktadır. Zencefilin nasıl yetiştirildiği ve ülkemizde yetiştirilen bölgeler ile ilgili bölümleri derledik.

16.02.2021Bitki Bakımı
Gilaburu Nasıl Yetişir Gilaburu Türkiyede En Çok Ve En İyi Nerede Yetişir Ve Nasıl Yetiştirilir

Gilaburu Nasıl Yetişir? Gilaburu Türkiye'de En Çok Ve En İyi Nerede Yetişir Ve Nasıl Yetiştirilir?

Gilaburu, kırmızı renkli nohut büyüklüğünde bir meyve veren ağaç türüdür. Genellikle Kayseri ve civarında yetişir. Bol miktarda su seven bir ağaçtır. Acımsı bir tadı vardır. Ekim ayı içerisinde dalından toplanır. Arpa ile birlikte mayalanmak üzere bir su ile şişelenir. Gilaburu nasıl yetişir? Gilaburu Türkiye'de en çok ve en iyi nerede yetişir ve nasıl yetiştirilir? Sorularına ilişkin cevapları içeren bilgileri detayları ile derledik.

15.02.2021Bitki Bakımı
October Hangi Ay Ve Türkçesi Nedir Oct Hangi Ayın Kısaltmasıdır

October Hangi Ay Ve Türkçesi Nedir? Oct Hangi Ayın Kısaltmasıdır?

İngilizcedeki ay isimlerinin birçoğu Roma takviminden alınmıştır. Örneğin Türkçe karşılığı September sözcüğündeki ''septem'' Latince de 7 demektir. September de 7. ay anlamına gelir. October hangi ay ve Türkçesi nedir? Oct hangi ayın kısaltmasıdır? Merak edenler için örnek cümleler ile birlikte derledik.

13.02.2021Sözlük
November Hangi Ay Ve Türkçesi Nedir Nov Hangi Ayın Kısaltmasıdır

November Hangi Ay Ve Türkçesi Nedir? Nov Hangi Ayın Kısaltmasıdır?

İngilizce olarak aylar birçok yerde karşınıza çıkabilmektedir. Çoğu yerde ayların Türkçe kullanımları yerine İngilizce olarak kullanımlarına rastlanmaktadır. November, İngilizce ay isimlerinden birisidir. İçeriğimizde November ayı ile ilgili olabilecek bilgileri sizler için bir araya getirdik. November hangi ay ve Türkçesi nedir? Nov hangi ayın kısaltmasıdır? İşte, tüm detaylar.

13.02.2021Sözlük
Koronavirüs varyantı nedir, ne demek Koronavirüste viral varyant hakkında merak edilenler

Koronavirüs varyantı nedir, ne demek? Koronavirüste viral varyant hakkında merak edilenler

Viral varyant özellikleri, mutasyon virüs vakasının ülkemizde görülmesinin ardından gündeme geldi. Bilim Kurulu Toplantısı sonrası değerlendirmelerde bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Bu mutasyon sayıları giderek artmaya devam ediyor ama vaka sayılarında önemli oranda bir etkisinin şu an olmadığını görüyoruz." dedi. Birkaç yeni mutasyona sahip bir virüsle ortaya çıkan 'varyant'ta virüsün insan hücrelerine daha kolay tutunabildiği uzmanlar tarafından bildiriliyor. Peki, koronavirüs varyantı nedir? İşte, koronavirüs varyantı ile ilgili ayrıntılı bilgiler.

10.02.2021Gündem
Koronavirüs varyantı nedir İlk kez görülen koronavirüs varyantı ABDde paniğe neden oldu

Koronavirüs varyantı nedir? İlk kez görülen koronavirüs varyantı ABD'de paniğe neden oldu

Koronavirüste gelişen yeni mutasyonlar bilim insanlarının yaptığı çalışmalar ile ortaya çıkmaya devam ediyor. İngiltere ve Brezilya'da farklı mutant varyant tespit edilmesi dünyada endişeye neden oldu. Diğer yandan Güney Afrika’da ilk kez görülen Koronavirüs (Covid-19) varyantı ABD'ye sıçradı. Ülkenin Güney Karolina eyaletindeki iki kişide yeni varyant tespit edildi. Birkaç yeni mutasyona sahip bir virüs, orijinal virüsün "varyantı" olarak adlandırılıyor. İşte, koronavirüs varyantı ile ilgili ayrıntılı bilgiler.

28.01.2021Gündem
Halka arzlar 2020nin parlayan yıldızı oldu

Halka arzlar 2020'nin parlayan yıldızı oldu

Küresel halka arzlar, 2020'de bir önceki yıla göre yüzde 19 artarak 1.363'e, halka arzlardan elde edilen gelirler de yüzde 29 yükselişle 268 milyar dolara ulaştı.

24.01.2021Ekonomi
Doğu Karadeniz’de, 4 ilde çıkan orman yangınları söndürüldü

Doğu Karadeniz’de, 4 ilde çıkan orman yangınları söndürüldü

DOĞU Karadeniz’de dün 4 ilde 23 farklı noktada çıkan örtü ve orman yangınları bölgede yağışlı havanın da etkisiyle söndürüldü. Yetkililer, yangınların bağ ve bahçe temizlikleri sırasında ihmal ve tedbirsizlikten kaynaklandığını belirterek, uyarılarda bulundu.

11.01.2021Gündem
Son dakika... İşsizlik rakamları açıklandı

Son dakika... İşsizlik rakamları açıklandı

Türkiye'de işsizlik oranı, 2020'nin Ekim ayında 2019'un aynı ayına göre 0,7 puan azalışla yüzde 12,7'ye geriledi

11.01.2021Ekonomi
Almanyada sanayi üretimi koronavirüse rağmen artışta

Almanya'da sanayi üretimi koronavirüse rağmen artışta

Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanlığı "İmalat ve inşaat sektörleri kasımda üretimlerini daha da artırabilirken, enerji sektöründe düşüş görüldü." açıklaması yapıldı. Ifo Anketler Merkezi Müdürü Klaus Wohlrabe "Çeşitli sektörlerde tablo çok farklı olsa da, üretimi kısıtlama planları düşük görünüyor" dedi.

8.01.2021Ekonomi
Belçika’da hastane skandalı: 110 hasta hepatit ya da HIV kapmış olabilir

Belçika’da hastane skandalı: 110 hasta hepatit ya da HIV kapmış olabilir

Belçika’nın Anvers kentinde bir hastanede endoskopi cihazlarını dezenfekte eden makinenin arızalı olduğu ortaya çıktı. Cihazların kullanıldığı 110 hastanın hepatit B, bağırsak enfeksiyonu veya AIDS’e neden olan HIV kapmış olma riskinin bulunduğu belirtildi.

6.01.2021Avrupa
Hafızalardan silinmeyecek bir yıl: 2020

Hafızalardan silinmeyecek bir yıl: 2020

Eğitim evlere taşındı, uzaktan eğitim yeni normal oldu. Eğitim alanında on yıllar sürecek değişim bir yıla sığdı. İşte 2020’’in ilk ayından son ayına kadar eğitim alanında tüm yaşananlar.

31.12.2020Eğitim
Adalet Bakanlığından e-duruşma açıklaması: 30 büyükşehirde 405 mahkemede uygulanıyor

Adalet Bakanlığı'ndan e-duruşma açıklaması: 30 büyükşehirde 405 mahkemede uygulanıyor

Adalet Bakanlığı'ndan e-duruşmalara ilişkin açıklama geldi. Açıklamada, ekim ayı sonunda İstanbul Anadolu Adalet Sarayı'nda başlanan e-duruşmanın uygulamasının, 30 büyükşehirde 405 mahkemede uygulanmaya devam ettiği duyuruldu.

31.12.2020Gündem
2021de Türkiyeyi astrolojik açıdan neler bekliyor

2021'de Türkiye'yi astrolojik açıdan neler bekliyor?

Satürn’ün Kova seyahati Türkiye doğum haritasında 8. ev dediğimiz alanda alacak bu transiti. 8. Dünya astrolojisine göre; bize ait olmayan paralar, faizler, vergiler, şirketlerin, ülkelerin borçları, cinayetler ve terör saldırıları, bankalar, sigorta, sosyal güvenlik, ölümcül büyük kazalar, salgınlar, sermaye kazanımları, yabancı ülkelerle finansal ilişkiler, krizler, gizlilik içinde halledilen işler, ticaret merkezlerini sembolize eder.

29.12.2020Astroloji
Uluslararası uyuşturucu kartelinin İngiliz üyesinin kaçış anları ortaya çıktı

Uluslararası uyuşturucu kartelinin İngiliz üyesinin kaçış anları ortaya çıktı

Happy Monday's ve Black Grape isimli müzik gruplarının bir dönem turne müdürlüğü ve organizasyon işlerini yürüten uyuşturucu çetesinin İngiliz üyesi Anthony Murray'ın, İstanbul'da yakalanmadan kısa süre önce kaçış hazırlığı yaptığı o anların görüntüleri ortaya çıktı.

28.12.2020Haber
İstanbulda şoke eden anlar İngiliz üyenin kaçış görüntüleri ortaya çıktı

İstanbul'da şoke eden anlar! İngiliz üyenin kaçış görüntüleri ortaya çıktı

Happy Monday's ve Black Grape isimli müzik gruplarının bir dönem turne müdürlüğü ve organizasyon işlerini yürüten uyuşturucu çetesinin İngiliz üyesi Anthony Murray'ın, İstanbul'da yakalanmadan kısa süre önce kaçış hazırlığı yaptığı o anların görüntüleri ortaya çıktı.

28.12.2020Gündem
Kışın 700 kişinin yaşadığı mahallede, koronavirüs nedeniyle nüfus 15 kat arttı

Kışın 700 kişinin yaşadığı mahallede, koronavirüs nedeniyle nüfus 15 kat arttı

Adana'nın Pozantı ilçesinde kış nüfusunun 700'e kadar düştüğü Akçatekir Mahallesi'nde koronavirüs nedeniyle nüfus 15 kat arttı. Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay, "Önceki yıllarda kışın, Akçatekir’de nüfus 700- 800 kişiydi. Bu sene ise kısıtlamaların etkisiyle yayla evi olanların geldiğini görüyoruz. Şu ana kadar hiçbir zaman bu aylarda on binlerce kişinin Akçatekir’de olduğu görülmemiştir" açıklamasını yaptı.

28.12.2020Haber
Adanada Akçatekir Mahallesinde koronavirüs nedeniyle nüfus 15 kat arttı

Adana'da Akçatekir Mahallesi'nde koronavirüs nedeniyle nüfus 15 kat arttı

Adana'nın Pozantı ilçesinde kış nüfusunun 700'e kadar düştüğü Akçatekir Mahallesi'nde koronavirüs nedeniyle nüfus 15 kat arttı. Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay, "Önceki yıllarda kışın, Akçatekir’de nüfus 700- 800 kişiydi. Bu sene ise kısıtlamaların etkisiyle yayla evi olanların geldiğini görüyoruz. Şu ana kadar hiçbir zaman bu aylarda on binlerce kişinin Akçatekir’de olduğu görülmemiştir" açıklamasını yaptı.

28.12.2020Gündem
Yeter

Yeter

ANKARA’da veteriner hekim Yağmur Denli (33), yaklaşık 1 yıl önce tanıştığı Z.A. ile sevgili oldu.

25.12.2020Gündem
Son dakika haberler: Ankarada veteriner hekim Yağmur Denliye eski sevgili dehşeti: ‘İşkence, sadistlik boyutundaydı’

Son dakika haberler: Ankara'da veteriner hekim Yağmur Denli'ye eski sevgili dehşeti: ‘İşkence, sadistlik boyutundaydı’

Son dakika haberi... Ankara'da veteriner hekim Yağmur Denli (33), 1 yıl birlikte olduğu eski sevgilisi N.A.'nın yaklaşık 6 ay boyunca kendisine şiddet uyguladığını iddia etti. Her şiddetin ardından özür dilemesi nedeniyle affettiğini söylediği Z.A.'nın en son ekim ayı sonunda tekrar kendisini dövmesi üzerine polise şikayette bulundu. Denli, uzaklaştırma tedbirine rağmen eski sevgilisinin tehditlerine devam ettiğini, bu yüzden adresini, telefon numarasını değiştirdiğini ifade ederek, "Umarım bu konu bu şekilde biter. Ne zaman ne yapacağı belli olmuyor. Şu an bütün tedbirler alınmış durumda; ama her zaman tedirgin yaşamak çok isteyebileceğim bir şey değil.'' dedi. Yağmur Denli, 6 ay boyunca fiziksel ve psikolojik şiddet gördüğünü belirterek, "Yüzümde morluklarla geziyordum. Öyle bir, iki vurmak değil, bildiğiniz tekme tokat dayak yiyordum, işkence, sadistlik boyutundaydı" dedi.

24.12.2020Gündem
Büyük güçler birbirlerine siber saldırılarla meydan okuyor

Büyük güçler birbirlerine siber saldırılarla meydan okuyor

Siber savaşlar ulusal veya küresel güvenliğe tehdit oluşturuyor mu? Siber sektörde istihbaratın özelleştirilmesinin etkisi nedir? Siber savaşlar insanların günlük hayatlarını nasıl mahvedebilir? Siber suçları onların gerçek faillerine atfetmek gerçekten mümkün mü? Enformasyon savaşı kansız olacak mı, yoksa sanal eylemlerin gerçekten kan dökme potansiyeli var mı? Devlet veya devlet dışı aktörlerden siber üstünlüğü ele geçiren var mı? Devletler siber saldırılara ne zaman ve nasıl yanıt vermeli? Aktif veya pasif savunma pozisyonu en iyi seçenek mi? Halihazırda siber saldırılara karşı siber saldırı düzenlemeyi meşru ve hukuki kılan uluslararası bir yasal çerçeve var mı? Son derece karmaşık güvenlik problemleri barındıran ve çoklu bilinmeyenlerle dolu olan gelecekteki siber savaş ortamını tanımlayabilmek için yanıtlanması gereken uzun bir soru listesi var.

24.12.2020Teknoloji
ABnin dış ticareti ekimde düştü

AB'nin dış ticareti ekimde düştü

Avrupa Birliği'nin (AB) dış ticareti, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirlerinin devam ettiği ekim ayında geriledi.

16.12.2020Ekonomi
ABde dış ticaret geriledi

AB'de dış ticaret geriledi

Avrupa Birliği'nin (AB) dış ticareti, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirlerinin devam ettiği ekim ayında geriledi.

16.12.2020Eğitim
ABde inşaat üretimi ekimde yüzde 0,9 yükseldi

AB'de inşaat üretimi ekimde yüzde 0,9 yükseldi

Avrupa Birliği'nde (AB) inşaat üretimi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirlerinin devam ettiği ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 0,9 arttı.

16.12.2020Ekonomi
Petrol 50 dolar seviyesinde

Petrol 50 dolar seviyesinde

Brent petrolün varili, uluslararası piyasalarda 50,02 dolardan işlem görüyor.

15.12.2020Ekonomi
Kızılırmak Deltası Kuş Cennetinde korkutan görüntü

Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'nde korkutan görüntü

Türkiye'de azalan yağış miktarı Karadeniz'de de etkisini gösteriyor. Türkiye’nin en önemli sulak alanlarından olan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'nde su seviyesi yaklaşık 1 metre çekildi.

15.12.2020Seyahat
Kuraklık alarmı Kızılırmak Deltasında su seviyesi 1 metre çekildi

Kuraklık alarmı! Kızılırmak Deltası'nda su seviyesi 1 metre çekildi

Türkiye'de azalan yağış miktarı Karadeniz'de de etkisini gösteriyor. Türkiye’nin en önemli sulak alanlarından olan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'nde su seviyesi yaklaşık 1 metre çekildi. Samsun'da bazı baraj ve sulak alanlarda su seviyesinde düşüş yaşanırken Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ziraat Fakültesi Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yusuf Demir, "Türkiye, belli bölgelerde değişmekle beraber maalesef bu sene alması gereken yağışın yüzde 40 ile 60'ı arasında bir yağış aldı" dedi.

15.12.2020Gündem
ABde sanayi üretimi ekimde yüzde 1,9 arttı

AB'de sanayi üretimi ekimde yüzde 1,9 arttı

Avrupa Birliği'nde (AB) sanayi üretimi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirlerinin devam ettiği ekimde bir önceki aya göre yüzde 1,9 arttı.

14.12.2020Ekonomi
Küresel piyasalar Fedi bekliyor

Küresel piyasalar Fed'i bekliyor

Küresel piyasalar, bu hafta başta ABD Merkez Bankası (Fed) olmak üzere merkez bankalarının toplantıları ve yoğun veri gündemine odaklandı.

14.12.2020Ekonomi
Bakan Varank: Türkiyeyi dönemin kazananı haline getireceğiz

Bakan Varank: Türkiye'yi dönemin kazananı haline getireceğiz

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank önemli açıklamalarda bulundu. Varank, "Milletimiz müsterih olsun; riskleri takip edecek, kırılganlıkları gidereceğiz. Ekonomi yönetimi olarak reformcu bir vizyonla, Türkiye'yi salgın sonrası dönemin kazananı haline getireceğiz." dedi.

11.12.2020Ekonomi
Almanyada yıllık enflasyon kasımda yaklaşık 6 yılın en düşük seviyesinde

Almanya'da yıllık enflasyon kasımda yaklaşık 6 yılın en düşük seviyesinde

Almanya'da yıllık enflasyon, kasımda sıfırın altında kalarak yüzde eksi 0,3 ile Ocak 2015’ten bu yana en düşük seviyesine geriledi.

11.12.2020Ekonomi
Son dakika... Cari açık Ekimde 273 milyon dolar oldu

Son dakika... Cari açık Ekim'de 273 milyon dolar oldu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası verilerine göre cari işlemler hesabı Ekim'de 273 milyon dolar açık verdi.

11.12.2020Ekonomi
Toplam kredi stoku ekim sonunda 3,8 trilyon liraya ulaştı

Toplam kredi stoku ekim sonunda 3,8 trilyon liraya ulaştı

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi üyesi kuruluşlar tarafından kullandırılan nakdi krediler ekim sonu itibarıyla geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 42 artarak 3 trilyon 827 milyar liraya çıktı.

10.12.2020Ekonomi
Konut fiyatları yüzde 26 arttı

Konut fiyatları yüzde 26 arttı

GYODER tarafından hazırlanan rapora göre üçüncü çeyrek konut satışları, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 49’luk bir artış gösterdi ve çeyreklik bazda en yüksek seviyesine ulaşarak 536 bin 509 adet olarak gerçekleşti. Konut fiyatlarında da ağustos ayı itibarıyla yüzde 26.22 ile bugüne kadarki en yüksek artış oranı gözlemlendi.

10.12.2020Ekonomi
ABDde toptan eşya satışları ekimde beklentileri aştı

ABD'de toptan eşya satışları ekimde beklentileri aştı

ABD’de toptan eşya satışları, ekimde yüzde 1,8 ile beklentilerin üzerinde artış gösterdi.

10.12.2020Ekonomi
KKTCde 4üncü azınlık hükümeti kuruldu

KKTC'de 4'üncü azınlık hükümeti kuruldu

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) iki ayın ardından Ulusal Birlik Partisi, Demokrat Parti ve Yeniden Doğuş Partisi'nin oluşturduğu 4'üncü azınlık hükümeti kuruldu.

9.12.2020Dünya
Almanyada ihracat artışını 6. aya taşıdı

Almanya'da ihracat artışını 6. aya taşıdı

Ülkede mevsimsellikten ve takvim etkilerinden arındırılmış ihracat, ekimde yüzde 0,8 artarak yaklaşık 104,8 milyar avroya yükselirken, ithalat da yüzde 0,3 artışla 86,6 milyar avroya ulaştı.

9.12.2020Ekonomi
İki aylık hükümet krizi sona erdi İşte KKTCnin yeni başbakanı

İki aylık hükümet krizi sona erdi! İşte KKTC'nin yeni başbakanı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde (KKTC) yaklaşık iki ay süren hükümet krizi bugün akşam saatlerinde imzalanan protokol ile son buldu.Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı Vekili Hamza Ersan Saner'in yeni bakanlar kurulunu yarın KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'a sunması bekleniyor.

8.12.2020Dünya
İnşaat malzemeleri sektörü ekimde 2 milyar dolar ihracata ulaştı

İnşaat malzemeleri sektörü ekimde 2 milyar dolar ihracata ulaştı

İnşaat Malzemeleri Sanayi Dış Ticaret Endeksi Ekim 2020 sonuçlarına göre, değer olarak yılın en yüksek ihracatının gerçekleştiği ekim ayında, aylık ihracat 17 ay sonra 2 milyar dolar seviyesini geçti.

8.12.2020Ekonomi

Yazar Sonuçları

Hangi teknoloji girişimi?

Jack Ma 2 Kasım 2020 ile 20 Ocak 2021 arasında ortadan kayboldu. Çin’i aşan ünü sebebiyle Ma’nın ortadan kayboluşu tüm dünyayı ilgilendiriyordu.

28.01.2021

Virüslerde mutasyon ne anlama geliyor?

Virüslerin çoğalması sırasında, bazen DNA veya RNA’larında nükleik asit düzeyinde değişimler meydana gelir. Bu değişikliklere "mutasyonlar" denir. Bir veya birkaç yeni mutasyona sahip bir virüs, orijinal virüsün "varyantı" olarak adlandırılır. Bazen bu yeni varyantlar ortaya çıktıktan sonra kaybolur, bazıları da devam eder.

15.01.2021

COVID-19 aşısında dünya nerede, Türkiye nerede?

Tarih 25 Kasım 2020. Yani bundan yedi hafta kadar önce. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Bilim Danışma Kurulu toplantısından sonra COVID-19’a karşı aşı çalışmaları konusunda açıklamalarda bulunuyor. Bakan, “Erken dönemde vatandaşımızı aşıya eriştirmek noktasında bir çaba içindeyiz... Erken dönemde tedarik ederek vatandaşımızla buluşturmak istiyoruz” diye söze giriyor.

15.01.2021

“Askıda Tablet” kampanyasına destek büyüyor

Datça’daki bir ailenin çocuklarının tabletleri olmadığından online derslere girerken sorunlar yaşadığından daha önce bahsetmiştim. Yardımlar yapıldı ve “Askıda Tablet” kampanyası büyümeye devam etti.

9.01.2021

PKK terörünün ‘çözüm süreci’ devam ediyor

CHP ve İYİ Parti’nin (İP) başını çektiği ‘millet ittifakı’nın doğrudan ve dolaylı ortaklarının ağzından ‘Kürt Sorunu’ lafı eksik olmuyor. Bunu böyle bir soruna inandıklarından değil, onları yüzde 50 artı 1 oy oranına ulaştıracağını umdukları HDP’nin oylarını almak için yapıyorlar.

25.12.2020

2020’nin Yerli Albümleri ve Teklileri

2020’nin herhalde en keyifli anları sonları oluyor. Keyifli diyorum, çünkü nedense yeni bir yılın başlayacak olması yine de bir umut barındırıyor bence. Her açıdan çok zor bir seneyi geride bıraktık. Covid salgınıyla bu seneyi geçirip, nasıl mücadele edeceğimizi öğrenirken, senenin büyük çoğunluğu imkânı olanlar için evlerinde geçti ve bir süre daha bu şekilde devam edecek gibi görünüyor.

23.12.2020