EKSTRA
MENÜ

Ejder Meyvesi

Ejder Meyvesi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Ejder Meyvesi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 136 Ejder Meyvesi haberi bulunmuştur.

Ejder Meyvesi Haberleri

Ejder Meyvesi Nelere İyi Geliyor, Nasıl Tüketilmeli Ejder Meyvesinin Faydaları

Ejder Meyvesi Nelere İyi Geliyor, Nasıl Tüketilmeli? Ejder Meyvesinin Faydaları

Ejder meyvesi diğer adıyla pitaya meyvesi protein, lif, karbonhidrat, C ve B vitaminleri, omega-3 ve omega-6 gibi çoklu yağ asitleri açısıdan oldukça zengin. Bu nedenle ona 'süper yiyecek'de deniyor. Ayrıca bağışıklık sistemini de güçlendiriyor. Peki ejder meyvesi nelere iyi geliyor, nasıl tüketilmeli? İşte ejder meyvesinin faydaları...

E Harfi ile başlayan hayvan, şehir, ülke, isim, eşya, bitki, çiçek, meyve, kuş ve ünlü (Artist) isimleri

E Harfi ile başlayan hayvan, şehir, ülke, isim, eşya, bitki, çiçek, meyve, kuş ve ünlü (Artist) isimleri

''D'' harfinden sonra gelen E, alfabemizin 6. harfidir. E, birçok kelimede kısaltma olarak kullanılır. Örneğin e-posta kelimesindeki ''e'' elektronik kelimesinin kısaltmasıdır. E harfi ile başlayan hayvan, şehir, ülke, isim, eşya, bitki, çiçek, meyve, kuş ve ünlü (artist) isimleri nelerdir? Sizin için ayrıntılı bir şekilde derledik.

13.04.2021Sözlük
Ejder Meyvesi Fidanı Nasıl Ve Ne Zaman Dikilir Ejder Meyvesi Fidanı Yetiştirme, Bakımı Ve Fiyatları

Ejder Meyvesi Fidanı Nasıl Ve Ne Zaman Dikilir? Ejder Meyvesi Fidanı Yetiştirme, Bakımı Ve Fiyatları

Ülkemizde özellikle Akdeniz kıyılarında üretilen pembe kabuğunun rengi, içinin güzelliği ve lezzeti ile dikkat çeken ejder meyvesi, saksıda yetiştirilebilen bir meyvedir. Diğer adı pitaya olan ejder meyvesi, kaktüsgiller ailesinden geliyor. Ejder meyvesi fidanı nasıl ve ne zaman dikilir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

10.04.2021Bitki Bakımı
Ejder Meyvesi Ağacı Nedir, Nerede Ve Nasıl Yetişir Ejder Meyvesi Ağacı Özellikleri, Bakımı Ve Faydaları Hakkında Bilgi

Ejder Meyvesi Ağacı Nedir, Nerede Ve Nasıl Yetişir? Ejder Meyvesi Ağacı Özellikleri, Bakımı Ve Faydaları Hakkında Bilgi

Ejder Meyvesi (Pitaya) Orta ve Güney Amerika kökenli bir meyve olup günümüzde hem ülkemizde hem de Akdeniz ikliminin hakim olduğu yüksekliğin ise 200 rakım olduğu yerlerde üretiliyor. Ejder meyvesi ağacı nedir, nerede ve nasıl yetişir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

26.03.2021Bitki Bakımı
Türkiyenin tropikal meyve ihracatı yüzde 38 arttı

Türkiye'nin tropikal meyve ihracatı yüzde 38 arttı

Türkiye'nin tropikal meyve ihracatı son 3 yılda yaklaşık yüzde 38 artış gösterdi. Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliğinden (EİB) yapılan açıklamaya göre, Türkiye geçen yıl 57 ülke ve bölgeye 6 milyon 461 bin dolarlık tropikal meyve ihraç etti.

25.03.2021Ekonomi
Gazipaşa’da üretilen passifloranın kilosu bahçede 75 lira

Gazipaşa’da üretilen passifloranın kilosu bahçede 75 lira

Antalya’nın Gazipaşa ilçesinde yetiştirilen 'çarkıfelek', 'aşk meyvesi', 'gençlik iksiri' gibi isimlerle de anılan passiflora (passion fruit) hasadına başlandı. Üretici İsa Görgülüer’in bir yıl önce deneme amaçlı 500 metrekare açık alana ekimini yaptığı ve ilk meyvelerini aldığı passiflora, toptan kilosu 75 liradan alıcı buldu.

10.03.2021 Ekonomi
Avokadonun internetten satışı arttı

Avokadonun internetten satışı arttı

Her yıl üretim alanları genişleyen avokadonun yeni tip koranavirüs (Kovid-19) sürecinde internetten satışının arttığı bildirildi.

1.03.2021Ekonomi
Antalya’nın tropik meyveleri tek sepette

Antalya’nın tropik meyveleri tek sepette

Tropik Sepet tropikal meyveleri Antalya’da yetiştirmek için üç yıl süren Ar-Ge çalışmalarının ardından 20’den fazla meyveyi yetiştirmeyi başarmış bir girişim ve şimdi çevrimiçi sipariş alarak ülkenin her yerine ulaştırıyorlar.

28.02.2021Hürriyet Pazar
20 milyon lira çiftçinin cebinde kaldı

20 milyon lira çiftçinin cebinde kaldı

İş Bankası ve Vodafone Business tarafından hayata geçirilen ‘Dijital Tarım Çözümü’ sayesinde çiftçi zarardan kurtuldu. Bursa’daki zeytin arazilerinde dijital tarım istasyonları sayesinde yapılan erken uyarılarla 15 milyon liranın üzerinde, Mersin Silifke’deki istasyonlarla da çilek üretiminde 5 milyon liraya yakın tasarruf sağlandı.

24.02.2021Ekonomi
Erken uyarı ile 20 milyon lira çiftçinin cebinde kaldı

Erken uyarı ile 20 milyon lira çiftçinin cebinde kaldı

İş Bankası ve Vodafone Business tarafından hayata geçirilen Dijital Tarım Çözümü kapsamında İş Bankası destekli kurulan istasyonlar kapsamında sunulan ilk altı aylık raporlarda sürdürülebilir tarım için olumlu sonuçlar yer alıyor. İlk etapta kurulumu tamamlanan ve devreye alınan Bursa’daki zeytin arazilerinde dijital tarım istasyonları sayesinde yapılan erken uyarılarla toplam 15 milyon liranın üzerinde, Mersin Silifke’deki istasyonlarla da çilek üretiminde 5 milyon liraya yakın tasarruf sağlandı.

23.02.2021Ekonomi
Ejder Meyvesi Nasıl Yetişir Ejder Meyvesi Türkiyede En Çok Ve En İyi Nerede Yetişir Ve Nasıl Yetiştirilir

Ejder Meyvesi Nasıl Yetişir? Ejder Meyvesi Türkiye'de En Çok Ve En İyi Nerede Yetişir Ve Nasıl Yetiştirilir?

Türkiye'de iklimi sebebiyle çok sayıda sebze ve meyve yetiştirilmektedir. Özellikle son yıllarda kökeni Asya ya da Amerika kıtası olan meyveler ve sebzeler ticari olarak yetiştirilmeye başlanmıştır. Bu meyvelerden biri de ejder meyvesidir. Peki, ejder meyvesi nasıl yetişir? Türkiye'de en çok ve en iyi şekilde nerelerde yetiştirilmektedir? İşte bu konu hakkında tüm merak edilenler.

18.02.2021Bitki Bakımı
Faydalarıyla şaşırtıyor Ancak pitaya meyvesi aşırı tüketilirse...

Faydalarıyla şaşırtıyor! Ancak pitaya meyvesi aşırı tüketilirse...

İçerdiği protein, lif, karbonhidrat, C ve B vitaminleri, omega-3 ve omega-6 gibi çoklu yağ asitleri bakımından zengin pitaya meyvesi ‘süper yiyecek’ olarak nitelendiriliyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Ahmet Kaya, pandemi sürecinde özellikle bağışıklığı güçlendirmesi nedeniyle tüketimi artan bu meyvenin faydalarını anlattı, önemli uyarılarda bulundu.

23.01.2021Sağlık
Uzmanlar ona ‘süper besin’ diyor… Bu renkli meyvenin faydalarına şaşıracaksınız

Uzmanlar ona ‘süper besin’ diyor… Bu renkli meyvenin faydalarına şaşıracaksınız

Anavatanı Meksika, Orta Amerika ve Güney Amerika olan Pitaya meyvesi sağlığa olan faydası ve eğlenceli renkleriyle kendine hayran bırakıyor. Son yıllarda beslenme uzmanları tarafından ‘süper besin’ olarak adlandırılan Pitaya, yüksek C vitamini oranı ile bağışıklık sistemini güçlendirirken, Pinen ile de solunum sistemini temizliyor.

21.01.2021Sağlık
Bağışıklığı güçlendiriyor, akciğerleri temizliyor... Fakat aşırı tüketilmemeli

Bağışıklığı güçlendiriyor, akciğerleri temizliyor... Fakat aşırı tüketilmemeli

İçerdiği protein, lif, karbonhidrat, C ve B vitaminleri, omega-3 ve omega-6 gibi çoklu yağ asitleri bakımından zengin pitaya meyvesi ‘süper yiyecek’ olarak nitelendiriliyor.

8.01.2021Sağlık
Pitaya Meyvesinin Sağlığa Faydaları

Pitaya Meyvesinin Sağlığa Faydaları!

Protein, lif, karbonhidrat, C ve B vitaminlerinin yanı sıra omega 3 ve omega 6 gibi çoklu doymamış yağ asitleri bakımından zengin olan pitaya meyvesine olan talep koronavirüs döneminde daha da arttı. Pitayanın besin değeri bakımından çok zengin olduğunu belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Ahmet Kaya, bu meyvenin ilginç faydalarını anlattı.

Ejder Meyvesinin Şaşırtan Faydaları

Ejder Meyvesinin Şaşırtan Faydaları

Ejder meyvesi, özellikle son yıllarda popüler olan bir meyve. Ülkemizde de üretilmeye başlanan ejder meyvesi, harika görüntüsünün yanı sıra lezzeti ve faydaları ile de ilgi çekiyor. Yeni tanınan bu meyve hakkında pek çok soru bulunuyor; ejder meyvesi nereden alınır, nasıl tüketilir ve faydaları nelerdir? Bu soruların hepsini cevaplıyoruz.

Ülkemizde yetiştirilen ve en çok tüketilen tropikal meyveler

Ülkemizde yetiştirilen ve en çok tüketilen tropikal meyveler

Sağlıklı beslenme açısından oldukça önemli olan tropikal meyveler, lezzetiyle de gönüllerimize taht kuruyor. Özellikle mineral, vitamin ve karbonhidrat açısından zengin olan bu meyveler, ılıman iklime sahip bol yağışlı bölgelerde yetişiyor. Ülkemizde daha çok muz, ananas, kivi gibi tropik meyveler tüketilirken, son dönemlerde avokado, mango ve kumkuatlar da popülerliğini artırmaya başladı. Her gün mutfağımızda daha fazla yer edinen, ülkemizde yetiştirilen tropikal meyvelere gelin yakından bakalım.

Kabak tatlısını tahinli yedi — Vallahi kuru-pilav yedim

'Kabak tatlısını tahinli yedi' — 'Vallahi kuru-pilav yedim'

TBMM’deki bütçe görüşmelerinde AK Parti ve CHP’nin atışma konusu bu kez ‘kabak tatlısı’ydı. AK Partili Cora, CHP’li Öztunç’a “Fakirlik edebiyatı yapıyor ama kendisi de kabak tatlısını tahinli yedi” dedi. Öztunç kendisini “Vallahi kabak tatlısı değil kuru-pilav yedim” diye savundu.

18.12.2020Gündem
Sinema setini bıraktı, ejder meyvesi üretmeye başladı

Sinema setini bıraktı, ejder meyvesi üretmeye başladı

İstanbul'da, sinema ve film setlerinde yönetmen yardımcılığı yapan Derya Tunçay (28), manavda görüp tattığı ejder meyvesini üretmek için memleketi Aydın'ın İncirliova ilçesinde annesiyle birlikte 1,5 dönümlük sera kurdu. 7 ay önce, 7 bin fidan dikerek üretime başlayan Tunçay yaptığı işi çok sevdiğini söyledi.

28.11.2020Güncel
Marmara ejder meyvesinin üretim üssü olacak

Marmara ejder meyvesinin üretim üssü olacak!

Bursa’da, ejder meyvesinin Marmara Bölgesi’ndeki tek üreticisi olduğunu belirten Özhan Öztürk, meyvenin iriliğine göre kilogram fiyatının 15 ile 30 lira arasında değiştiğini söyledi. Öztürk, çiftçinin desteklenmesi halinde Marmara Bölgesi’nin ejder meyvesi üretim üssü haline gelebileceğini söyledi.

13.10.2020Ekonomi
Sarımsak ve ahtapot turşusuna yoğun ilgi

Sarımsak ve ahtapot turşusuna yoğun ilgi

Antalya'da restoran işleten Mustafa Hazar (58), çam kozalağı, çıra, yumurta, hamsi, tropik meyveler, sarımsak ve ahtapot başta olmak üzere 239 çeşit turşu kuruyor. Hazar, sarımsak ve ahtapot turşusuna yoğun ilgi olduğunu, ahtapot turşusunun 10 litresini 200 TL'den sattığını söyledi.

Silifkenin adı limondan sonra şimdi de pitaya ile anılıyor

Silifke'nin adı limondan sonra şimdi de pitaya ile anılıyor

Mersin’in Silifke ilçesinde yetiştirilen ve ejder meyvesi olarak bilinen tropikal pitaya meyvesi, Arap ülkelerinden yoğun talep görüyor.

Silifkede yetiştiriliyor Arap ülkelerinden yoğun talep var

Silifke'de yetiştiriliyor! Arap ülkelerinden yoğun talep var

MERSİN’in Silifke ilçesinde yetiştirilen ve ejder meyvesi olarak bilinen tropikal pitaya meyvesi, Arap ülkelerinden yoğun talep görüyor. Meyvenin kilosu 25 TL’den alıcı buluyor.

20.08.2020Ekonomi
İhracatçılar ve üreticiler egzotik meyvelere yöneliyor

İhracatçılar ve üreticiler egzotik meyvelere yöneliyor

Tarım sektörü ile ülke ekonomisine önemli ölçüde katkıda bulunan Antalya'da yetiştirilen ve ihraç edilen tropik meyve çeşitleri artıyor.

19.08.2020Ekonomi
Ejder meyvesine, üreticinin talebi artıyor

Ejder meyvesine, üreticinin talebi artıyor

Antalya’nın Alanya ilçesinde üretilen ejder meyvesi, üreticelerden de yoğun talep görüyor. Bir kişinin tek başına 4-5 dönüme bakabileceğini söyleyen Alanya Hal Komisyoncuları Derneği Yönetim Kurulu üyesi Hilmi Sevilgen, ejder meyvesinin bakımının çok kolay olduğunu ve talebin sürekli arttığını söyledi.

2.08.2020Ekonomi
Aydında üretti, tanesini 15 liraya satıyor

Aydın'da üretti, tanesini 15 liraya satıyor

Aydın İncirliova ilçesinde yaşayan Övünç Yorbik Uzak doğu seyahatinde tanıdığı ejder meyvesini (Pitaya) Aydın’da üretti. Tanesi 15 ile 25 TL arasında değişen fiyatlarda satılan ejder meyvesi, vatandaşlar tarafından yoğun ilgi görüyor.

Hobi amaçlı başladı Kilosunu 100 liradan satıyor

Hobi amaçlı başladı! Kilosunu 100 liradan satıyor

ANTALYA’nın Gazipaşa ilçesinde hobi amaçlı tropik meyve ve endemik bitkiler yetiştiren Ahmet Tural (64), 5 yıl önce diktiği 5 passiflora (çarkıfelek) ağacından ilk hasadını yaptı. Yaklaşık 10 kilo passiflora meyvesi toplayan Tural, kilosunu 100 liradan satmayı hedefliyor.

6.07.2020Ekonomi
Ejder meyvesine talep arttı, çiftçi fide siparişlerine yetişemiyor

Ejder meyvesine talep arttı, çiftçi fide siparişlerine yetişemiyor

Mersin’in Erdemli ilçesinde, 3 yıl önce başladığı ejder meyvesi yetiştiriciliğinden elde ettiği gelirle fide üretimine başlayan çiftçi Arif Doğan (32), siparişlere yetişemediğini belirtti.

5.07.2020Haber
Talep arttı... Çiftçi fide siparişlerine yetişemiyor

Talep arttı... Çiftçi fide siparişlerine yetişemiyor

MERSİN’in Erdemli ilçesinde, 3 yıl önce başladığı ejder meyvesi yetiştiriciliğinden elde ettiği gelirle fide üretimine başlayan çiftçi Arif Doğan (32), siparişlere yetişemediğini belirtti.

5.07.2020Ekonomi
Yerli üretim atağı

Yerli üretim atağı

2020 yılıyla birlikte, üreticilerle yatırımcıların önlerini daha rahat görebilmelerine imkan sağlayan bir finansman programının uygulanmasına adım adım başladıklarını dile getiren Ziraat Bankası Tarım Bankacılığından Sorumlu Pazarlama Grup Başkanı Ferhat Pişmaf, “Bu finansman programı ile ülkemizin mevcut tarımsal üretim potansiyelini harekete geçirip, kaynakların daha etkin kullanılması, ithalatın azaltılarak yerli üretimin daha üst seviyelere çıkarılmasına katkı sağlamayı hedefliyoruz” dedi.

14.05.2020Ekonomi
Tropik meyvede 1 milyar dolarlık ihracat hedefi

Tropik meyvede 1 milyar dolarlık ihracat hedefi

ANTALYA’da, tropik meyve yetiştiriciliğinin bütün aşamalarında üreticiye hizmet veren firmanın ortağı Mustafa Ezici, Antalya’nın Alanya, Gazipaşa ve Serik, Mersin’in Anamur ve Erdemli ilçelerinde tropikal meyve ağaçlarının bölgeye adaptasyon sağlamasından dolayı yılda 1 milyar dolarlık meyve üretilip, dünyaya ihraç edebileceğini söyledi.

2.05.2020Ekonomi
İşte Kıvanç Tatlıtuğun şifa listesi

İşte Kıvanç Tatlıtuğ'un şifa listesi!

Ünlü oyuncu Kıvanç Tatlıtuğ, corona virüs şüphesiyle geçtiğimiz haftalarda yattığı hastaneden taburcu olarak evine döndü. Başak Dizer ise Kıvanç Tatlıtuğ'a bebekler gibi bakıyor.

19.04.2020Magazin
Tropikal Sağlık Bombası: Ejder Meyvesi

Tropikal Sağlık Bombası: Ejder Meyvesi

Ejder meyvesi ile tanıştınız mı? Hem görüntüsü hem de tadı nefis olan bu meyve deyim yerindeyse bir sağlık bombası!

Kardeşi gönderdi, tarlasına ekti Şimdi siparişlere yetişemiyor

Kardeşi gönderdi, tarlasına ekti! Şimdi siparişlere yetişemiyor

Adana'nın Kozan ilçesinde turist rehberi kardeşinin denemesi için gönderdiği ejder meyvesi fidelerini tarlasına eken ve verim alan çiftçi Ali Akçoban şimdi siparişlere yetişemiyor.

3.02.2020Seyahat
Ejder meyvesini denemek için ekti yüksek verim aldı

Ejder meyvesini denemek için ekti yüksek verim aldı

Turist rehberi kardeşinin denemesi için gönderdiği ejder meyvesi fidelerini tarlasına eken ve yüksek verim alan çiftçi Ali Akçoban şimdi siparişlere yetişemiyor.

3.02.2020Haber
Kardeşi denesin diye gönderdi Şimdi siparişlere yetişemiyor...

Kardeşi denesin diye gönderdi! Şimdi siparişlere yetişemiyor...

Turist rehberi kardeşinin denemesi için gönderdiği ejder meyvesi fidelerini tarlasına eken ve yüksek verim alan çiftçi Ali Akçoban şimdi siparişlere yetişemiyor.

3.02.2020Ekonomi
Alanyalı avokado üreticilerinin hedefi 20 ülkeye ihracat

Alanyalı avokado üreticilerinin hedefi 20 ülkeye ihracat

Antalya'nın Alanya ilçesinde çiftçiler, ürettikleri avokadoyu 20 ülkeye ihraç etmeyi hedefliyor.

21.01.2020Ekonomi
Fiyatı altınla yarışıyor Taneyle satılıyor

Fiyatı altınla yarışıyor! Taneyle satılıyor

Balıkesir’in Altıeylül ilçesinde bir manav, Arjantin’den getirdiği yaz mevsimi meyvelerinden eriği kilosunu bin TL’den satışa sunuyor. Manav tezgahında eriğin yanında birçok tropik meyve ve yaz meyvesi bulunduran Recep Gökgür en iyi müşterilerinin aş eren hamile kadınlar olduğunu söyledi.

16.01.2020Ekonomi

Tropikal meyveler üreticinin yüzünü güldürdü

Antalya'nın Gazipaşa ilçesinde, mango, ejder meyvesi ve passiflora gibi tropikal meyvelerin üretimine yönelen çiftçiler bakımı kolay bu ürünlerden yüksek gelir elde ediyor.

20.12.2019Ekonomi
Deneme amaçlı yaptı 45 bin lira kazandı

Deneme amaçlı yaptı! 45 bin lira kazandı

ANTALYA’nın Gazipaşa ilçesinde, 7 yıl önce muz bahçesi içerisine deneme amaçlı mango fidanı dikimi yapan Hamdi Tekin, bu yıl hasadını yaptığı 12 ağaçtan 2 bin mango meyve elde edip, 45 bin lira gelir sağladı. Tekin, "Bu mango altın yumurtlayan bir meyve. Bunun değerini çiftçiler olarak bilelim" dedi.

3.12.2019Ekonomi
Bursalı çiftçi hem ejder meyvesi hem de fidesini üretiyor

Bursalı çiftçi hem ejder meyvesi hem de fidesini üretiyor

Kestel ilçesinde çiftçi Özhan Öztürk tarafından yaklaşık 15 ay önce kurulan serada fideleri de yetiştirilen ejder meyvesinde ilk ürünlerin hasadına başlandı.

24.11.2019Ekonomi

Yazar Sonuçları

Türkiye’nin muz cenneti: Anamur

Yaklaşık 25 yıldır dünyayı geziyorum. Hem bir gezgin hem de bir gazeteci olarak en büyük tutkum gittiğim ülkelerde yetiştirilen doğal ürünleri bulmak, tadına bakmak ve bunları meraklılarıyla paylaşmak. Bu yıl ilk defa bir muz cenneti olan Amanur’a gittim ve burada muz ile ilgili bilmediğim inanılmaz bilgiler öğrendim. Hem yetiştirilme tarzı hem de tesislerin kalitesi bakımından dünyanın en lezzetli muzlarını ürettiğimizi öğrenmek beni çok mutlu etti.

16.01.2021

100 yıllık albümümüzde gözüme çarpan birkaç şey

Dünden beri derin bir yakın tarih nostaljisi yaşıyorum.

24.10.2020

Okul gibi bir lokanta

Yemek araştırmacısı ve tam bir günümüz seyyahı Ömür Akkor’un 3 yıl önce konseptini kurup ortaklarıyla birlikte Bursa’da açtığı Zennup 1844, kısa sürede kentin en sevilen, iyi yemek için gidilen lokantası oldu.

1.08.2020

Akdeniz’in tropik meyveleri

Muz, avokado, mango, papaya, pitaya (ejder meyvesi), lychée (liçi), passiflora (çarkıfelek), guava, kivi ve daha adını bildiğimiz bilmediğimiz daha birçok tropik meyve...

2.05.2020

Gazipaşa, Antalya’nın tropik meyve-sebze merkezi oluyor

“Antalya’nın en doğu ilçesi olan Gazipaşa’da yaşıyoruz. Toroslar denize paralel olarak kesiştiği için kuzey rüzgârlarının denize ulaşmadığı bir coğrafyamız var. Bu durum, dağlarla deniz arasında kalan bölgede tropikal bir iklim oluşturmaktadır. Bölgemizde turfanda seracılık da yaygındır. Salatalık, domates, patlıcan ve biber gibi ürünlerin turfanda üretimini yapmaktayız. Gazipaşa, Türkiye’nin sebze ve meyve ambarı pozisyonundadır. Bu klimanın keşfedilmesi sonucunda bu topraklarda yaklaşık 60-70 yıldır muz yetiştiriciliği yapılmaktadır. Türkiye’de doğal ortamda muz, sadece Gazipaşa, Alanya ve Anamur’da yetiştirilmektedir. Son yıllarda ise muz, örtü altına alınarak Manavgat ve Silifke’de de yaygınlaşmaya başlamıştır. Bu yıllarda ise gerek bölge halkının çalışkanlığı, gerekse de turfanda sebzeciliğin kârlı olmaması nedeniyle çiftçilerimiz tropikal ürünlere yönelmiştir. Yaklaşık 10-15 yıldır avokado yetiştiriciliği yapılmaktadır. Yeni yeni mango, ejder meyvesi, passiflora, papaya, blueberry, hünnap da yetiştirilmeye başlanmıştır. Neredeyse dünyada yetişen tüm tropik meyveler için bölgemiz ideal bir iklime sahiptir.

29.04.2020

Havadan sudan muhabbet

Çok samimi olmadığımız ortamlarda bir sohbet başlatırken ilk kurduğumuz cümlelerden biri hiç kuşku yok ki, “Havalar da bu yıl çok sıcak/soğuk geçiyor” olur.

24.12.2019

Ceren’in kalbine bıçak saplanırken mırıldandıklarım

Katil, daha önce de bir çocuğu öldürmüş... İdam cezası olsaydı Ceren yaşıyor olacaktı. Ah ki ah!

5.12.2019