EKSTRA
MENÜ

Egzama Tedavisi

Egzama Tedavisi haberleri sayfasında güncel ve son dakika Egzama Tedavisi hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 259 Egzama Tedavisi haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Egzama Tedavisi Haberleri

Egzama Hakkında Merak Edilen Her Şey

Egzama Hakkında Merak Edilen Her Şey!

Havaların soğumasıyla birlikte özellikle ciltte yaşanan kuruluk, egzama problemlerini de beraberinde getirmeye başladı. Konuyla ilgili merak edilenleri Dermatolog Dr. Füsun Bilgin Karahallı anlattı.

27.01.2021Kişisel Bakım
Egzamaya dikkat Kış aylarında risk iki kat artıyor

Egzamaya dikkat! Kış aylarında risk iki kat artıyor

Havalar soğudu, cilt hastalıkları arttı… Son günlerde etkisini tam anlamıyla hissetmeye başladığımız soğuklar nedeniyle birçok insanda cilt sorunları baş gösterdi. Özellikle ciltte yaşanan kuruluk, egzama hastalığını da tetikledi.

25.01.2021Sağlık
Egzamayı Önlemenin 10 Yolu

Egzamayı Önlemenin 10 Yolu

Oldukça sık görülen bir deri hastalığı olan egzama, derinin üst tabakalarında yangıya sebep olan hücrelerin birikimi ile ortaya çıkan bir reaksiyondur. Günlük hayatta kullanılan ve karşılaşılan çeşitli maddelerin hastalığın nedeni veya alevlendiricisi olabileceğine dikkat çeken Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Kübra Esen Salman, egzamayı önlemenin 10 yolunu açıkladı.

Egzama neden olur, kimler risk altında

Egzama neden olur, kimler risk altında?

Dermatoloji Uzmanı Dr. Belma Bayraktar, egzamayla ilgili bilmeniz gerekenleri anlattı.

26.08.2019Saglik
Egzama nedir Egzama neden olur

Egzama nedir? Egzama neden olur?

Kış aylarında cilt sorunları, normalden daha fazla baş gösteriyor. Özellikle soğuk havalarda egzama daha sık görülüyor. Bu noktada akıllara egzama neden olur, egzama nasıl önlenir gibi sorular geliyor.

11.02.2019Sağlık
Egzama Nedir Egzamaya İyi Gelen Doğal Yağlar Nelerdir

Egzama Nedir? Egzamaya İyi Gelen Doğal Yağlar Nelerdir?

Egzama en çok alerji ve stres sonucu görülen bir deri hastalığıdır. Ciltte kızarıklık, kuruluk, kaşıntı, içi su dolu kabarcıklar ve ciltte şişme gibi belirtilere yol açan, yaygın bir şekilde her yaştan insanda görülebilen kronik bir deri hastalığıdır.

Bebek ve çocuklarda egzama nedenleri ve tedavisi

Bebek ve çocuklarda egzama nedenleri ve tedavisi

Kızarıklık , şiddetli kaşıntı, kabuklanma ve/veya sulanma ile seyreden deri hastalıklarına genel anlamda egzama denir. Dermatoloji Uzmanı Dr. Tülin Şenova, bütün deri hastalıklarının %20’sini egzamaların oluşturduğunu belirterek, önemli açıklamalarda bulundu.

Egzama nedir Neden olur ve nasıl geçer

Egzama nedir? Neden olur ve nasıl geçer?

Ülkemizde de çok yaygın olarak görülen egzama hastalığı, farklı tipleri olan yaygın kaşıntılı bir cilt rahatsızlığıdır. Deriden tırnağa, genital bölgeden ağız içi dahil olmak üzere egzama türünü vücudun her alanında görmemiz mümkün.  Vatandaşlar özellikle, egzama hastalığının belirtilerini ve neden olduğuna dair internette araştırma yapıyor? Peki egzama nedir? Egzama kimlerde görülür? Egzamanın belirtileri nelerdir? Egzama nasıl geçer?

30.03.2018Sağlık
Sedef ve vitiligoya karşı bitkisel çözüm

Sedef ve vitiligoya karşı bitkisel çözüm

Cilt hastalıklarından vitiligo, egzama ve sedefin tedavisinde, kullanılan ilaçların yanında bitkisel çözümler de yardımcı olabiliyor.

24.06.2010Kelebek
Yeni Egzama Tedavisi

Yeni Egzama Tedavisi

Küçük çocuklarda sıklıkla görülen egzamanın en popüler tedavisi olan steroidlerin yan etkileri daha büyük yaştaki çocuklarda sorunlara neden oluyor. Daha büyük yaştaki çocuklar için geliştirilen steroidsiz tedavinin küçük bebeklerde de güvenli ve etkili olduğu görüldü.

Kulak ağrısına ne iyi gelir, nasıl geçer Geçmeyen kulak ağrısının belirtileri, nedenleri ve evde tedavisi için doğal yöntemler

Kulak ağrısına ne iyi gelir, nasıl geçer? Geçmeyen kulak ağrısının belirtileri, nedenleri ve evde tedavisi için doğal yöntemler

Halk dilinde kulak ağrısı olarak bilinen otalji, kulağın kendinden kaynaklı olabileceği gibi diğer organların hastalıklarında da görülebilen bir şikâyettir. Günlük yaşantıyı da olumsuz etkileyen geçmeyen, hatta genellikle sol kulak, diş, boyun ve baş ağrısı gibi durumları beraberinde getiren şiddetli kulak ağrısının neden olduğu ve nelerin iyi geldiği de merak ediliyor. Kulak ağrısı için evde kolaylıkla hazırlanabilecek kulak ağrısına iyi gelen formüllere de başvurulabilir. Siz de aynı şikayetlerden mustaripseniz, işte kulak ağrısına ne iyi gelir, nasıl geçer, neden olur? sorularının yanıtları ve kulak ağrısının belirtileriyle birlikte evde doğal yöntemlerle tedavisi...

30.06.2021Sağlık
Kepeğe Ne İyi Gelir Ve Nasıl Geçer Kepek Nedenleri Ve Tedavisi

Kepeğe Ne İyi Gelir Ve Nasıl Geçer? Kepek Nedenleri Ve Tedavisi

Birçok insanın yaşadığı problemlerin başında kepek problemi gelmektedir. Kepek probleminden dolayı sıkıntılı zaman geçiren kişiler bir an önce bu problemden kurtulmaya çalışmaktadırlar. Kepeğe ne iyi gelir ve nasıl geçer? Kepek nedenleri ve tedavisi nelerdir? İşte, tüm detaylar.

24.06.2021Sağlık
Yüzde Yüz Doğal Bitkisel Yağlar ile Bio Oil Natural Çatlaklara Son Veriyor

Yüzde Yüz Doğal Bitkisel Yağlar ile Bio Oil Natural Çatlaklara Son Veriyor!

Bio-Oil Natural, yüzde 100 doğal içeriğiyle cilde ihtiyacı olan bakımı sunmaya yardımcı oluyor. Klinik olarak da kanıtlanan etkisini içeriğinde yer alan vitaminlere, doğal antioksidanlara, bitki özlerine ve doğal bitkisel yağlara borçlu. Kimyasal ürünlerin vücuda verdiği zararların aksine Bio-Oil Natural’ın formülünde kullandığı bitkisel yağlar, ile ilgili Uzm. Dr. Mehtap Kıdır önemli açıklamalar yapıyor.

Dermatit Nedir Neden Olur Dermatit Nasıl Tedavi Edilir

Dermatit Nedir? Neden Olur? Dermatit Nasıl Tedavi Edilir?

Dermatit en sık karşılaşılan hastalıklardan bir tanesidir. Dermatit teşhisi konulanlar ya da dermatit hastalığı olduğu düşünülen kişiler dermatit ile ilgili araştırma yapmaktadırlar. Dermatit hastalığı pek çok sebebe bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Dermatit hastalığını tam olarak neyden kaynaklandığı ise yalnızca bir doktor tarafından belli olur. Peki dermatit nedir? Dermatit neden olur? Dermatit nasıl tedavi edilir? Son aylarda sıklıkla araştırılan dermatit ile ilgili tüm bilgileri derledik.

26.05.2021Sağlık
Zeytin Alerjisi Nedir, Neden Olur Ve Nasıl Geçer Zeytin Alerjisi Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi

Zeytin Alerjisi Nedir, Neden Olur Ve Nasıl Geçer? Zeytin Alerjisi Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi

Zeytin bir ağacın meyvesidir. Özellikle mükemmel sağlıklı yağ, vitamin ve antioksidan kaynağı olarak bilinmektedir. Pek çok yönden sağlıklı olan zeytin genellikle acılığından dolayı taze yenmemektedir. Genel olarak zeytinler sertleştirilir, ferment edilir ve sıkıştırılarak yağı elde edilmektedir. Faka bazı kişilerin vücudu zeytine alerjik reaksiyon göstermektedir. Peki zeytin alerjisi nedir, neden olur ve nasıl geçer? Zeytin alerjisi belirtileri ve tedavisi hakkında bilgileri sizlere detaylıca derledik.

16.05.2021Sağlık
Yüz Alerjisi Nedir, Neden Olur Ve Nasıl Geçer Yüz Alerjisi Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi

Yüz Alerjisi Nedir, Neden Olur Ve Nasıl Geçer? Yüz Alerjisi Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi

Yüz alerjisi nedir, neden olur ve nasıl geçer? Yüz alerjisi belirtileri ve tedavisi hakkında bilgileri içeriğimizde okuyabilirsiniz. Yüz alerjisi nedir ne gibi komplikasyonlara sahiptir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

16.05.2021Sağlık
Yaz Alerjisi Nedir, Neden Olur Ve Nasıl Geçer Yaz Alerjisi Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi

Yaz Alerjisi Nedir, Neden Olur Ve Nasıl Geçer? Yaz Alerjisi Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi

Yaz aylarının gelmesi ile birlikte yaz alerjisi yaşayan insanların sayısında da artış gözlemlenmeye başlamıştır. İnsanlarda alerjinin oluşmasının birçok sebebi bulunmaktadır. Peki, Yaz alerjisi nedir, neden olur ve nasıl geçer? Yaz alerjisi belirtileri ve tedavisi hakkında bilgileri sizin için derledik.

16.05.2021Sağlık
Tahıl Alerjisi Nedir, Neden Olur Ve Nasıl Geçer Tahıl Alerjisi Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi

Tahıl Alerjisi Nedir, Neden Olur Ve Nasıl Geçer? Tahıl Alerjisi Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi

Tahıl alerjisi en sık karşılaşılan alerjik reaksiyonlardan bir tanesidir. Tahıl alerjisi ne sahip olan kişilerde belirli ürünler tüketilemez. Bundan dolayı Tahıl alerjisi için birçok kişi hastanelere başvurmaktadır. Tahıl alerjisi vücutta çeşitli reaksiyonları da doğuran bir alerji türü hastalığıdır. Tahıl alerjisi hakkında bilgi edinmek için araştırmalar yapılmaktadır. Peki Tahıl alerjisi nedir? Nasıl geçer? Tahıl alerjisi belirtileri nelerdir? Tahıl alerjisi için ne iyi gelir? İşte Tahıl alerjisi ile ilgili tüm detaylar.

16.05.2021Sağlık
Şampuan Alerjisi Nedir, Neden Olur Ve Nasıl Geçer Şampuan Alerjisi Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi

Şampuan Alerjisi Nedir, Neden Olur Ve Nasıl Geçer? Şampuan Alerjisi Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi

İnsanların başına gelen çok sayıda alerji türü vardır. Bu alerjiler bazı kişilerde yoğun, bazılarında ise seyrek şekilde görülebilir. Merak edenler için Şampuan alerjisi nedir, neden olur ve nasıl geçer? Şampuan alerjisi belirtileri ve tedavisi hakkında bilgiler nelerdir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

16.05.2021Sağlık
Patates Alerjisi Nedir, Neden Olur Ve Nasıl Geçer Patates Alerjisi Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi

Patates Alerjisi Nedir, Neden Olur Ve Nasıl Geçer? Patates Alerjisi Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi

Patates alerjisi olan kişiler de hem patatesin yenmesi sonucunda hem de patatese temas edilmesi sonucunda alerji belirtileri görülebilir. Patates alerjisi çok sık olarak rastlanılmakta olan bir alerji türü değildir. Patates alerjisi nedir, neden olur ve nasıl geçer? Patates alerjisi belirtileri ve tedavisi hakkında bilgiler nelerdir? İşte, merak edilen tüm detayları sizler için derledik.

16.05.2021Sağlık
Nikel Alerjisi Nedir, Neden Olur Ve Nasıl Geçer Nikel Alerjisi Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi

Nikel Alerjisi Nedir, Neden Olur Ve Nasıl Geçer? Nikel Alerjisi Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi

Nikel alerjisi nedir, neden olur ve nasıl geçer? Nikel alerjisi belirtileri ve tedavisi hakkında bilgi almak için doğru adrestesiniz. Siz de nikel alerjisi olduğunuza dair şüphe içindeyseniz Nikel alerjisi hakkında merak edilen tüm detayları derledik.

16.05.2021Sağlık
Kivi Alerjisi Nedir, Neden Olur Ve Nasıl Geçer Kivi Alerjisi Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi

Kivi Alerjisi Nedir, Neden Olur Ve Nasıl Geçer? Kivi Alerjisi Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi

Kivi C, A ve E vitamini ve alfa linoleik asit açısından zengin bir meyvedir. Lif bakımından zengin olan kivi antioksidan özelliğine de sahiptir. Bu faydalarına rağmen günümüzde pek çok kişide kivi alerjisi görülmektedir. Peki, kivi alerjisi nedir, neden olur ve nasıl geçer? Kivi alerjisi belirtileri ve tedavisi hakkında bilgileri sizlere detaylıca derledik.

15.05.2021Sağlık
Kestane Alerjisi Nedir, Neden Olur Ve Nasıl Geçer Kestane Alerjisi Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi

Kestane Alerjisi Nedir, Neden Olur Ve Nasıl Geçer? Kestane Alerjisi Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi

Kestane alerjisi en basit tanımıyla kestane yedikten sonra vücudun bu yemeye bağlı olarak ortaya çıkardığı reaksiyona verilen addır. Bu alerji, kestane içerisinde bulunan lipid transfer proteine bağlıdır. Çoğunlukla hafif derecede deri belirtileri ile kendini gösterir. Türkiye'de ciddi derecede kestane alerjisi belirtileri görülmemektedir. Bunun nedeni ise kestanenin çiğ olarak değil közlenerek ya da haşlanarak tüketilmesi ile açıklanmıştır. İşte, merak edilen tüm detaylar.

15.05.2021Sağlık
İnek Sütü Alerjisi Nedir, Neden Olur Ve Nasıl Geçer İnek Sütü Alerjisi Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi

İnek Sütü Alerjisi Nedir, Neden Olur Ve Nasıl Geçer? İnek Sütü Alerjisi Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi

İnek sütü alerjisi, inek sütünün içerisinde bulunan protein yapısının immünolojik mekanizma ile meydana gelen reaksiyonlara verilen addır. İnek sütünün içerisinde insanların antikor üretmesine sebep olan 20 tane protein çeşidi yer alır.

15.05.2021Sağlık
Göz Kapağı Alerjisi Nedir, Neden Olur Ve Nasıl Geçer Göz Kapağı Alerjisi Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi

Göz Kapağı Alerjisi Nedir, Neden Olur Ve Nasıl Geçer? Göz Kapağı Alerjisi Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi

Göz kapağı alerjisi, göz kapağı üzerinde ya da çevresinde cildin tahriş, kuru ve kaşıntılı olması durumudur. Göz kapağı alerjisi, göz kapaklarında lokalize olarak görülen ve egzamaya benzeyen bir çeşit enflamatuar cilt hastalığı olarak tanımlanabilen bir rahatsızlıktır. Göz kapağı alerjisi nedir, neden olur ve nasıl geçer? İşte, merak edilen tüm detaylar.

15.05.2021Sağlık
Fındık Alerjisi Nedir, Neden Olur Ve Nasıl Geçer Fındık Alerjisi Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi

Fındık Alerjisi Nedir, Neden Olur Ve Nasıl Geçer? Fındık Alerjisi Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi

Fındık alerjisi, hem erişkinlerde hem de çocuklarda görülen bir alerji çeşididir. Fındığın direkt olarak tüketilmesi ya da toz halinde iken koklanması da alerjinin ortaya çıkmasına neden olabilir. Fındığa alerjisi görülen kişilerin bazı besinlere de alerjisi olduğu bilinir. Bu besinler; kaju, antep fıstığı, badem, Brezilya fındığı, ceviz, muskat, su kestanesi, acı bakla unu, Hindistan cevizi, fasulye, soya, mercimek olarak sıralanabilir. İşte, merak edilen tüm detaylar.

15.05.2021Sağlık
Domates Alerjisi Nedir, Neden Olur Ve Nasıl Geçer Domates Alerjisi Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi

Domates Alerjisi Nedir, Neden Olur Ve Nasıl Geçer? Domates Alerjisi Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi

İnsanların bazı gıdalara veya ürünlere alerjisi olabiliyor. Bu alerjiler sadece test yapılarak öğreniliyor. Alerji çeşitlerinden biri olan domates alerjisi herkesin merak ettiği bir alerji türüdür. Bu alerjinin neden olduğu ve nasıl geçeceği merak edilen konular arasında yer alıyor. Domates alerjisi nedir, neden olur ve nasıl geçer? Domates alerjisi belirtileri ve tedavisi hakkında detayları derledik.

15.05.2021Sağlık
Deri Alerjisi Nedir, Neden Olur Ve Nasıl Geçer Deri Alerjisi Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi

Deri Alerjisi Nedir, Neden Olur Ve Nasıl Geçer? Deri Alerjisi Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi

Günlük hayatımızda çok sayıda alerji yaratan durum vardır. Bu durumlardan dolayı yaşanan rahatsızlıklar kişilerin hayatlarını olumsuz yönde etkilemektedir. Sizler için Deri alerjisi nedir, neden olur ve nasıl geçer? Deri alerjisi belirtileri ve tedavisi hakkında bilgiler nelerdir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

15.05.2021Sağlık
Çilek Alerjisi Nedir, Neden Olur Ve Nasıl Geçer Çilek Alerjisi Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi

Çilek Alerjisi Nedir, Neden Olur Ve Nasıl Geçer? Çilek Alerjisi Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi

Çilek mevsimi içinde taze bir şekilde tüketilmekte olan bir meyvedir. Piyasa içinde birçok farklı ürün içinde yer almaktadır. Çiler alerjisinin olması durumlarında belli belirtiler görünmektedir. Araştırmalar üzerinde toplumda %1’in altında çilek alerjisi gözlemlenmektedir. Çilek alerjisi olması halinde belirtiler nelerdir? Çilek alerjisi için gerekli tedavi nasıldır? İşte, merak edilen tüm detaylar.

15.05.2021Sağlık
Buğday Alerjisi Nedir, Neden Olur Ve Nasıl Geçer Buğday Alerjisi Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi

Buğday Alerjisi Nedir, Neden Olur Ve Nasıl Geçer? Buğday Alerjisi Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi

Buğday alerjisi, içeriğinde buğdaydan üretilen ürünlerin olduğu yiyeceklere karşı gösterilen alerjik reaksiyon türüdür. Buğday alerjisi nedir, neden olur, nasıl anlaşılır, belirtileri nelerdir, ne iyi gelir ve tedavisi nasıldır gibi soruların yanıtlarını sizin için derledik.

15.05.2021Sağlık
Biotin Nedir Ve Ne İşe Yarar Biotin Faydaları Nelerdir

Biotin Nedir Ve Ne İşe Yarar? Biotin Faydaları Nelerdir

Biotin; gıdaların enerjiye dönüştürülmesi konusunda destek olan B kompleks vitaminleri içerisinde yer alır. Saç, tırnak, cilt, karaciğer, göz, sinir sistemi sağlığı adına oldukça yararlıdır. Bunun yanı sıra kan şekerini ve kötü kolesterolü dengeler. Peki Biotin nedir ve ne işe yarar? Biotin faydaları nelerdir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

10.05.2021Sağlık
Lavanta Çiçeği Nedir Ve Bakımı Nasıldır Lavanta Çiçeği Anlamı, Özellikleri, Faydaları Ve Yetiştiriciliği

Lavanta Çiçeği Nedir Ve Bakımı Nasıldır? Lavanta Çiçeği Anlamı, Özellikleri, Faydaları Ve Yetiştiriciliği

Genel olarak Akdeniz Bölgesinde yetişen lavanta çiçekleri, günümüzde oldukça popüler bir çiçektir. Oldukça hoş kokusuyla beraber daha çok sıcak havalarda ve yaz mevsimlerinde açar. Peki lavanta çiçeği nedir ve bakımı nasıldır? Lavanta çiçeği anlamı, özellikleri, faydaları nedir ve yetiştiriciliği nasıldır? İşte, merak edilen tüm detaylar.

30.04.2021Bitki Bakımı
Kudret Narı Yağı Nedir, Nasıl Yapılır Ve Neye İyi Gelir Kudret Narı Yağı Faydaları Ve Kullanımı

Kudret Narı Yağı Nedir, Nasıl Yapılır Ve Neye İyi Gelir? Kudret Narı Yağı Faydaları Ve Kullanımı

Bazı meyveler kendilerine has özellikleriyle sağlık açısından yararlı pek çok vitamini içeriğinde barındırıyor. Bu durum hem metabolizmanın korunmasını hem de vücut direncinin arttırılmasını sağlıyor. Özellikle son yıllarda üst solunum yolları için risk oluşturan pek çok virüs ve bakteriye karşı beslenme düzenine dikkat etmenin önemi arttı. Bugünkü yazımızda sizler için adı gibi kudretli ve faydalı olan kudret narı yağından söz edeceğiz. Peki Kudret narı yağı nedir, nasıl yapılır ve neye iyi gelir? Kudret narı yağı faydaları ve kullanımı hakkında detaylı bilgileri derledik.

Sinameki Kürü Nedir Ve Nasıl Yapılır Sinameki Kürü Faydaları Ve Tarifi

Sinameki Kürü Nedir Ve Nasıl Yapılır? Sinameki Kürü Faydaları Ve Tarifi

Sinameki geçmişi M.S 9.yüzyıla kadar uzanan özellikle Arap yarımadasında çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan baklagil fabaceae familyasına mensup doğal bir bitki olarak tanınıyor. Sarı, beyaz ve pembe çiçekler açan bu şifalı bitkinin kökenleri ise Kuzey Afrika, Orta Doğu ile Asya kıtasının bazı bölgeleri. Ülkemizde ise Güney Akdeniz ve Ege bölgesinde yetiştiriliyor. Pek çok yararı olduğu tespit edilen sinameki bitkisi hakkında pek çok husus merak edilerek araştırılıyor. İşte sinameki kürü nedir ve nasıl yapılır? Sinameki kürü faydaları ve tarifi hakkında detayları derledik.

Ceviz Yağı Nedir, Nasıl Yapılır Ve Neye İyi Gelir Ceviz Yağı Faydaları Ve Kullanımı

Ceviz Yağı Nedir, Nasıl Yapılır Ve Neye İyi Gelir? Ceviz Yağı Faydaları Ve Kullanımı

Ceviz içerisinde bulundurduğu vitamin çeşitliliği sayesinde sağlık açısından çok faydası bulunan bir üründür. Ceviz yağı da en az ceviz kadar farklı vitamin ve mineral bulundurur. Medikal alandan kozmetiğe kadar birçok alanda bu yağın faydası görülmektedir. İşte, merak edilen tüm detayları derledik.

Atopik Cilt nedir Atopik Cilt Belirtileri ve Tedavisi

Atopik Cilt nedir? Atopik Cilt Belirtileri ve Tedavisi

Atopik cilt, özellikle soğuk havalarda cildin hassasiyet geliştirmesiyle yaşanan bir sorundur. Cilt bariyerinin etkisini kaybetmesi sonucu atopik dermatit yani halk arasında bilinen adıyla egzama cilt hastalığı meydana gelir. Peki bu bozulmanın nedeni nedir, atopik cilt belirtileri nelerdir? Atopik cilt hakkında merak edilen bazı bilgileri paylaşıyoruz.

6.04.2021İyi Yaşam
Bebeklerde de görülüyor; kıyafet seçimine dikkat

Bebeklerde de görülüyor; kıyafet seçimine dikkat

Atopik egzamanın bebeklerde de çok sık görüldüğüne dikkat çeken Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Bölümünden Doç. Dr. Hikmet Tekin Nacaroğlu, ailelere uyarılarda bulundu. Nacaroğlu, “Pamuklu ve yumuşak dokulu giysiler tercih edilmelidir. Atopik dermatitin alevlenmesine neden olan besin ve solunum yolu alerjenleri belirlenmeli, bu faktörlerle temastan kaçınılmalıdır” dedi.

13.03.2021Sağlık
Stres egzaması

Stres egzaması

Stres egzaması günümüz ortamında yaşanan psikolojik stresler, iş yoğunluğu, işsizlik gibi durumların cilde yansıması, kişinin vücudunun dile gelmesidir. Hastalık, obsesif kişilik yapısına sahip ve alerjiye yatkınlığı olan bireylerde daha sık görülür.

31.01.2021Sağlık
“Çocuklarda besin alerjileri 3 kat arttı”

“Çocuklarda besin alerjileri 3 kat arttı”

Çocuklarda besin alerjilerinin son 20 yılda 3 kat arttığını söyleyen Dr. Serdar Nepesov, “Bu durumun daha anne karnından itibaren insanın hayatını etkilediğini biliyoruz. Besin alerijisinin yetersiz ve dengesiz beslenmeye yol açmaması için de ayrıca dikkatli olunması gerekiyor” dedi.

20.01.2021Sağlık
Çocuklarda besin alerjisi yetersiz ve dengesiz beslenmeye neden olmamalı

Çocuklarda besin alerjisi yetersiz ve dengesiz beslenmeye neden olmamalı

Çocuklarda besin alerjilerinin son 20 yılda 3 kat arttığını söyleyen Dr. Serdar Nepesov, Bu durumun daha anne karnından itibaren insanın hayatını etkilediğini biliyoruz. Besin alerijisinin yetersiz ve dengesiz beslenmeye yol açmaması için de ayrıca dikkatli olunması gerekiyor dedi.

20.01.2021Çocuk-Aile

Yazar Sonuçları

Maske ve Dermatolojik Sorunlar

Covid-19 salgını virüs içeren damlacıklar ve nesneler yoluyla bulaşır. Konuşma, hapşırma ve öksürme sırasında damlacıkların dağılmasını önlemek için maske takılması gereklidir. Deri, vücudun ilk savunma bariyeridir ve bu nedenle, Covid-19'un yayılmasını önlemek için deri bütünlüğünü korumak da çok önemlidir. Maske kullanımı sonucunda deride bir takım dermatolojik problemler ortaya çıkabilir.

22.02.2021

Udi Hindi Bitkisi ve Yağının Kullanım Alanları

Udi hindi bitkisinin Türkiye’de diğer bilinen isimleri; Agarwood ve ödağacıdır. Bilimsel ismi Aquilaria agallocha olan bitkidir. Bilimsel olarak Thymelaeaceae bitki ailesine aitdir.

4.01.2021

Egzama Nedir? Egzamanın Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Olur?

Egzama farklı tipleri olan yaygın kaşıntılı bir cilt hastalığıdır. Deriden tırnağa, genital bölgeden ağız içi dahil olmak üzere egzama reaksiyonunu vücudun her alanında görebiliriz. Egzama hastalığının akut, kronik, yaş, yağlı, kuru, alerjik egzama, tahrişle oluşan irritan egzama, varis egzaması ve stres egzaması gibi çeşitli türleri bulunmaktadır.

14.02.2019
Sedef hastalığı kabusunuz olmasın

Sedef hastalığı kabusunuz olmasın

Birkaç kısa seansta etkili şekilde tedavi alternatifi sunuyor.

28.12.2016

Egzama neden en çok ev hanımlarında görülüyor?

Cildinizde görmezden geldiğiniz kızarıklar egzama olabilir.

28.02.2016
Alerjiyle mücadelede yama (patch) testi

Alerjiyle mücadelede yama (patch) testi

Kızarıklık, döküntü, sulanma, kaşıntı şikayetiniz mi var?

8.04.2015

Egzama olmuş olabilir misiniz?

Tedavinin ilk basamağı, alerji yapan maddeyi bulmak ve ondan uzak durmaktır.

22.03.2015

Yetiş Ayşe

Ayşe Hanım iyi günler.

Şu an ne yapacağını bilemeyen biri olarak son çare sizi görerek yazıyorum.

2.10.2011

Dermatit (egzama) neden olur? Tedavisi var mıdır?

Egzama (dermatit) sandığımızdan çok daha yaygın ve günlük hayatımızın içinde olan bir cilt sorunudur. Bu alerjik hastalık kendini; cildin şişmesi, kızarması, ağrı ve kaşıntı ile gösterir. En sık görülen tipleri; kontakt dermatit, atopik dermatit ve seboreik dermatit’tir.

17.02.2021