EKSTRA
MENÜ

Eğitim Sistemi

Eğitim Sistemi haberleri sayfasında güncel ve son dakika Eğitim Sistemi hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 20.841 Eğitim Sistemi haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Eğitim Sistemi Haberleri

Formasyon ne zaman kalkıyor Formasyon kaldırıldı mı

Formasyon ne zaman kalkıyor? Formasyon kaldırıldı mı?

Formasyon kalktı mı sorusuna yanıt arayan binlerce öğretmen adayı, konuyla ilgili internet üzerinden araştırmalarını sürdürüyor. Geçtiğimiz aylarda Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2023 Eğitim Vizyonu toplantısında açıkladığı konular arasında yer alan pedagojik formasyonun kaldırılması, öğretmen adaylarının da gündeminde yer aldı. Peki, formasyon kalktı mı? İşte, o konu hakkında bazı bilgiler

1.12.2018Gündem
Türk mutfağının en tanınmış lezzeti kebap üniversitede ders oldu

Türk mutfağının en tanınmış lezzeti kebap üniversitede ders oldu

Türk gastronomisinin en önemli yemekleri arasında sayılan kebap artık üniversitede ders olarak okutulacak. Okan Üniversitesi Gastronomi Bölümünde ilk kez ders olarak okutulmaya başlanan kebap Gaziantep ve bölgenin de en önemi yemekleri arasında yer alıyor.

En zeki gençlerimizi, öğretmenliğe yönlendirmeliyiz

'En zeki gençlerimizi, öğretmenliğe yönlendirmeliyiz'

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meclisinin kasım ayı olağan toplantısı, “Rekabet, Bilim ve Teknoloji Odaklı Dünyada Yeni Eğitim Modeli Vizyonunun Sanayimiz Açısından Önemi” ana gündemi ile gerçekleştirildi. İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan’ın açılış konuşmasını yaptığı toplantıya Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk konuk olarak katılarak gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

28.11.2018Ekonomi
Öğretmenlerin mesleki gelişimi yeniden yapılandırılıyor

Öğretmenlerin mesleki gelişimi yeniden yapılandırılıyor

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Adnan Boyacı, öğretmenlerin mesleki gelişimini yeniden yapılandırdıklarını belirterek, "Temel olarak yüz yüze ve uzaktan eğitimin bir arada kullanıldığı karma bir mesleki gelişim modelini benimsiyoruz" dedi.

26.11.2018Eğitim
Öğretmenler meslek kanunu çıkarılmalı

Öğretmenler meslek kanunu çıkarılmalı

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Öğretmenler meslek kanunu çıkarılmalı. Diğer memurlardan ayrılmalıdır öğretmenler. Onların bilgileri, birikimleri ve görevleri bunu zorunlu kılıyor. Hazırladığımız metni eğitimin bütün taraflarına gönderdik. Şimdi Parlamento’ya sevk ediyoruz” dedi.

25.11.2018Gündem
Türkiyede iş garantili mesleki eğitimde rekor yaşanacak

'Türkiye'de iş garantili mesleki eğitimde rekor yaşanacak'

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Türkiye'de iş garantili mesleki ve teknik eğitim kuruluşları konusunda çok büyük bir rekor yaşanacak. Böylece üretimin istihdamının garantisini sağlamış oluyoruz. Yükseköğretime yansıyan alanların grupsal olarak her birinin ilkokullardaki atölyelere izdüşümünü kuracağız. Bu sene ikinci dönem okullar açıldığında pilot okullarımızda da tasarım beceri atölyelerini somut olarak görme imkânımız olacak. Öğretmene sürekli yatırım yapmak zorundayız. Bunun karşılığını almak zorundayız. Aksi takdirde sorun çıkar" diye konuştu.

23.11.2018Eğitim
Türkiyede iş garantili mesleki eğitimde rekor yaşanacak

"Türkiye'de iş garantili mesleki eğitimde rekor yaşanacak"

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Türkiye'de iş garantili mesleki ve teknik eğitim kuruluşları konusunda çok büyük bir rekor yaşanacağını söyledi.

22.11.2018Ekonomi
Bakan Selçuk: Her okul, 24-25 parametre üzerinden online takip edilecek

Bakan Selçuk: Her okul, 24-25 parametre üzerinden online takip edilecek

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Her okulu yaklaşık 24-25 kadar parametre üzerinden online izleme imkânımız olacak. Her okul, bir yıllık bir politika önerisi geliştirecek. Altyapı imkânlarının derecesine bağlı olarak o okulun finansal olarak desteklenme oranı değişecek. İmkânı iyi okullar ve zayıf olan okullar arasındaki fark azalmazsa toplumun belirli okullara olan talebi azalmaz. Bu nedenle okul biriminin iyileştirilmesi son derece kritik ve okulun yetki ve sorumluluğunun artırılması bu anlamda ön planda" dedi.

21.11.2018Eğitim
Tekirdağ’a, Brezilya destekli ’Öğrenim Birimi’ hizmete açıldı

Tekirdağ’a, Brezilya destekli ’Öğrenim Birimi’ hizmete açıldı

Tekirdağ'da Brezilya’nın önde gelen ormancılık şirketlerinden Fibria ile iş ortağı Türkiye’nin yerli şirketlerinden Lila Grup, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) ile birlikte Fibria Öğrenim Birimi açtı.

20.11.2018Gündem
Lisans öğrencilerinin yüzde 9u eğitim fakültesinde

Lisans öğrencilerinin yüzde 9'u eğitim fakültesinde

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ve YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç'ın katılımıyla YÖK'te düzenlenen toplantıda, eğitim fakültelerindeki öğretmen yetiştirme programları ele alındı.

14.11.2018Eğitim
İlk kadın eğitim girişimcilerden Nesibe Aydın: Müfredatın sık değişmesi en büyük sorunumuz

İlk kadın eğitim girişimcilerden Nesibe Aydın: Müfredatın sık değişmesi en büyük sorunumuz

Nesibe Aydın, ilk kadın eğitim girişimcilerinden biri. Matematik ders kitabı yazarak eğitim dünyasına giren Aydın, anaokulundan liseye kadar adını verdiği okulları açtı. Şimdi hayali üniversite kurmak. Eğitim kurumlarını oğlu Mirkan Aydın ile yöneten Nesibe Aydın, matematikte başarıyı yakalamanın sırrının kitap okumaktan geçtiğini söylüyor. Eğitim sistemi ve müfredat değişliğinin en büyük sorunları olduğunu söyleyen Aydın, velilere “Bırakın çocuklarınız biraz ayaklarının üstünde durabilsin” diyor.

11.11.2018Eğitim
Formasyon kalkıyor mu Pedagojik formasyonda yüksek lisans programı

Formasyon kalkıyor mu? Pedagojik formasyonda yüksek lisans programı

Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2023 Eğitim Vizyonu toplantısında açıkladığı formasyonun kalkacağı yönündeki açıklamaların ardından öğretmen adaylarının internet üzerinden sorgulamaları başladı. İleriki vadede pedagojik formasyon yerine lisansüstü düzeyde bir program açılacağını duyuran Milli Eğitim Bakanlığı, bunun 'Öğretmenlik Mesleği Uzmanlık Programı' adı altında gerçekleşeceğini duyurdu. İşte, kalkacağı duyurulan pedagojik formasyon hakkında bazı bilgiler

30.10.2018Eğitim
Öğrenciler matematiğe ‘dokunacak’

Öğrenciler matematiğe ‘dokunacak’

Matematik çoğu çocuğun korkulu rüyası. Ancak adını ünlü filozoftan alan, Aydın’daki ‘Tales Matematik Müzesi’ bu korkuyu gidermek için çalışıyor. Müzenin amacı, çocuklara matematiği sevdirmek ve kafalarındaki “Matematiği günlük hayatta nerede kullanacağım?” sorusuna cevap vermek. Müzenin gezici tır uygulamasıyla şimdi diğer illerdeki çocuklar da soyuttan somuta çevrilen matematiğe dokunabilecek.

29.10.2018Eğitim
Sınav formülü: Zihinsel beceri

Sınav formülü: Zihinsel beceri

Önümüzdeki 5 yılın eğitimini şekillendirecek “2023 Eğitim Vizyonu”, bir yandan bu alanda unutulan kavramlar olan “pilotlama, simülasyon ve tasarım”ı gündeme taşırken bir yandan da ayakları yere basan bir programın müjdesini veriyor. Yani hızlı değil, adım adım bir değişim. Bu da eğitimde özlenen ve beklenen bir tablo. Gelin, vizyonun en önemli bölümlerini birlikte ele alalım.

27.10.2018Eğitim
Milli Eğitim Bakanı Selçuk: Merkezi sınavda sürprizle karşılaşmayacaksınız

Milli Eğitim Bakanı Selçuk: Merkezi sınavda sürprizle karşılaşmayacaksınız

Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk, AA Editör Masası’na konuk oldu. 2023 Eğitim Vizyonu’yla ilgili önemli açıklamalarda bulunan Bakan Selçuk, merkezi sınavda öğrencilerin sürprizle karşılaşmayacağını söyledi. Bakan Selçuk, 'Seneye sınav daha az stresli, ne olduğu belli olan, çocukların neye çalışacağını bildiği bir düzen söz konusu' dedi.

25.10.2018Eğitim
Eğitim sistemi sil baştan yenileniyor

Eğitim sistemi sil baştan yenileniyor

Son yıllarda her bakanla birlikte yeni bir uygulama denenen eğitim sistemi bu kez köklü bir şekilde değişiyor. 2023 Eğitim Vizyonu Tanıtım Toplantısı Beştepe’de yapıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuştuğu toplantıda, yeni bir bakış açısıyla A’dan Z’ye değişim öngören sistemin sunumunu Bakan Ziya Selçuk yaptı: “Eğitim sistemleri 100 vagonlu tren gibidir. Bir spor araba gibi döndüremeyiz.”

23.10.2018Eğitim
Zorunlu ders saatleri azaltılıyor sınavlar yeniden yapılandırılıyor

Zorunlu ders saatleri azaltılıyor sınavlar yeniden yapılandırılıyor

Milli Eğitim Bakanlığı 2023 Eğitim Vizyonu'nda yer alan bilgilere göre; zorunlu ders saatleri ve çeşitleri, tüm kademelerde azaltılarak, temel derslerde derinleşilebilmesi, kişiselleştirme yapılabilmesi ve uygulama etkinliklerinin yürütülebilmesi için gereken zaman sağlanmış olacak. Eğitim sistemindeki tüm sınavlar, amacı, içeriği, soru tiplerine bağlı yapısı ve sağlayacağı yarar bağlamında yeniden düzenlenecek. Sınav öncesi her ay paylaşılacak örnek sorularla belirsizlik ortadan kaldırılacak ve öğrencilerin deneyimi artırılacak. Sınav sonrası yerleştirme puanının hesaplanmasında öğrencinin okul başarı puanı da dikkate alınacak.

23.10.2018Eğitim
Pedagojik formasyon şartı kalktı mı Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Pedagojik formasyon şartı kalktı mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Öğretmenliğe kabulde uygulanan pedagojik formasyon şartı hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli bir açıklama geldi. Milli Eğitim Bakanlığı 2023 Eğitim Vizyon Belgesi Toplantısı'nda katılan Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, uzun süredir uygulamada olan pedagojik formasyon şartına da değindi. İşte, Erdoğan'ın konuya ilişkin açıklaması...

23.10.2018Gündem
Dershaneler kapanıyor mu Cumhurbaşkanı Erdoğandan dershane açıklaması

Dershaneler kapanıyor mu? Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan dershane açıklaması

'Dershaneler kapanacak mı sorusu?' yeniden gündemde. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Eğitimde 2023 Vizyonu hakkında yaptığı konuşmada dershanelerin farklı isimler altında çalışmaya devam ettiğini vurgulayarak, bunların yeniden değerlendirmeye alınacağını açıkladı. İşte, 'dershaneler kapanacak mı?' sorusuna yanıt arayan birçok kişinin merakla araştırdığı o konuşmanın detayları

23.10.2018Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan 2023 Eğitim Vizyonu toplantısında konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan 2023 Eğitim Vizyonu toplantısında konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2023 Eğitim Vizyonu toplantısında konuştu. Erdoğan "önümüzdeki dönemde öğretmenlik meslek kanunu" çıkartılacağını duyurdu. Erdoğan ayrıca, "Sözleşmeli öğretmenliği yeniden düzenliyoruz. Hala 4+2 olmak üzere, toplam altı yıl olan sözleşme süresinin 3+1 toplam dört yıla indiriyoruz" dedi.

23.10.2018Eğitim
2023 Eğitim Vizyonu açıklandı

2023 Eğitim Vizyonu açıklandı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, göreve geldiği andan itibaren tüm eğitim camiasının heyecanla beklediği 2023 Eğitim Vizyonu Belgesi'ni açıkladı. Tüm kademedeki öğrenciler için, yönlendirme sisteminin hayata geçirileceğini söyleyen Bakan Selçuk, "Sınav meselesi önemli bir konu. Biz bu sınava kademeler arası geçiş diye bakmıyoruz. Sınav bizim için muhakkak  ikinci planda olması gereken bir unsur. Zamanla sınava giren öğrenci, sınavla girilen okul sayısını, okullarımız arasındaki imkân farklılıklarını azaltırsak, doğal olarak sınav baskısının azalması söz konusu olacak" dedi.

23.10.2018Eğitim
8 maddede günümüz ergeni

8 maddede günümüz ergeni

Ergenlik, insanların gelişim sürecindeki zorlu ve önemli süreçlerden biri. Ergen çocuk sahibi olan ailelere bu konuda büyük görevler düşüyor. Her neslin ergeninin bir önceki dönemden farklı olduğunu belirten gelişim psikolojisi uzmanı Prof. Dr. Nermin Çelen, Tüvana Okuma İstekli Çocuk Eğitim Vakfı’nın (TOÇEV) ‘1. Uluslararası Ergenlik Kongresi’nde özellikle orta sınıf gelir grubunda olup üniversiteye hazırlanan gençlere yönelik çarpıcı bulguları özetledi.

15.10.2018Eğitim
Yeşil ekonomi 30 milyon iş yaratacak

Yeşil ekonomi 30 milyon iş yaratacak

Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli tarafından hafta içinde yayımlanan ve bilim adamlarının ‘son uyarı’ olarak vurguladıkları rapor tüm dünyada yankı uyandırdı. Rapor, 2015 Paris Antlaşması ile belirlenen hedeflerden şaşıldığını gösteriyor. Uluslararası Çalışma Örgütü’nün araştırmasına göre ise hedefi tutturmak için çevreye daha duyarlı modellere yatırım yapılması halinde toplam 30 milyon yeni iş fırsatı doğabilir.

22 yıl devlet okulunda hayal etti, emekliliğinde hayata geçirdi

22 yıl devlet okulunda hayal etti, emekliliğinde hayata geçirdi

Devlet okullarında 22 yıl tarih öğretmenliği yapan Bilgin Erciyes, emekli olduktan sonra, yaşamında yeni bir sayfa açtı. Erciyes, üç yıl önce yeni bir okul kurmak için kolları sıvadı. Geçen Mayıs ayında faaliyet geçen okulda, mevcut müfredatın yanı sıra yurtdışında uygulanan bir takım eğitim modellerin uygulanması amaçlanıyor.

1.10.2018Ekonomi
Mehmetçike yol gösterecek Tamamen yerli...

Mehmetçik'e yol gösterecek! Tamamen yerli...

Türkiye'de bir ticari işletme tarafından tamamen yerli olarak üretilen mayın dedektörü "Memed", jandarmayla birlikte güvenlik güçleri tarafından kullanılmaya başlanacak.

29.09.2018Ekonomi
Bakan Selçuktan ‘PNS çağı’ uyarısı

Bakan Selçuk'tan ‘PNS çağı’ uyarısı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Parlayan nesneler sendromu diye bir sendrom var. Bu çağ, PNS çağı. Yani sürekli bir şey parlatılıyor, sürekli bir şey moda haline getiriliyor ve dikkatimiz dağılıyor. Asla odaklanmamıza fırsat verilmiyor" sözleriyle önemli bir uyarıda bulundu.

27.09.2018Gündem
Bakan Selçuk: Küçük çukurlar yerine kuyu kazmalıyız

Bakan Selçuk: Küçük çukurlar yerine kuyu kazmalıyız

Ankara Üniversitesi Avrupa Toplulukları Araştırma ve Uygulama Merkezinde düzenlenen ‘EDUCCON 2018 Eğitim Konferansı’na katılan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, çocukları belirli becerilere yönlendirmek gerektiğini vurgulayarak, “Aslında bu mesele idealizmle de alakalıysa bizim küçük küçük çukurlar kazmak yerine kuyu kazmamız, derinleşmemiz, odaklanmamız lazım. Kuyu kazmazsak su bulamayız. O sebeple çocukları da daldan dala birçok alanda çeşitli becerilere yönlendirmek yerine 1-2 alanda derinlemesine çalıştırmak hususunu öne çıkarmak zorundayız” dedi.

27.09.2018Eğitim
Öğretmen eğitimi yeniden yapılandırılacak

Öğretmen eğitimi yeniden yapılandırılacak

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mustafa Safran, "Öğretmen eğitimleri, MEB, YÖK ve eğitim fakülteleriyle birlikte yapılandırılacak" dedi.

24.09.2018Eğitim

Yazar Sonuçları

'Batı’nın medeniyet adına söyleyecek sözü tükendi, İslam dünyası ise sözünü arıyor'

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, yeni kitabı ‘Barbar, Modern, Medeni’de Batı’nın medeniyet anlayışını masaya yatırıyor. Kalın’a göre, Batı bu kavramı bir sömürgeleşme aracı olarak kullandı. Peki İslam medeniyeti nasıl Avrupa’nın gerisine düştü, nerede hata yapıldı? AB bizi ‘medeni’ olmadığımız için mi istemiyor? Kalın ile kitabının ışığında gündemi de konuştuk.

26.11.2018

Sınav formülü: Zihinsel beceri

Önümüzdeki 5 yılın eğitimini şekillendirecek “2023 Eğitim Vizyonu”, bir yandan bu alanda unutulan kavramlar olan “pilotlama, simülasyon ve tasarım”ı gündeme taşırken bir yandan da ayakları yere basan bir programın müjdesini veriyor. Yani hızlı değil, adım adım bir değişim. Bu da eğitimde özlenen ve beklenen bir tablo. Gelin, vizyonun en önemli bölümlerini birlikte ele alalım.

26.10.2018

Türkiye’deki eğitim kaygısı

Kartal’ın gelecekte alacağı eğitim sistemiyle ilgili duyduğum kaygılardan dolayı bir mektup yazdım.

25.10.2018

Avustralya usulü aktif bir yaşam

GÜNÜMÜZDE birçok aile çocukların bilgisayarlardan başını kaldırmaması ve hareketsiz kalmasından endişe duyuyor.

6.10.2018