EKSTRA
MENÜ

Eğitim Sistemi

Eğitim Sistemi haberleri sayfasında güncel ve son dakika Eğitim Sistemi hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 20.674 Eğitim Sistemi haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Eğitim Sistemi Haberleri

Bakanı Selçuk: Eğitimde kıyameti koparmamız lazım

Bakanı Selçuk: Eğitimde kıyameti koparmamız lazım

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 2023'e Doğru Türk Eğitim Sistemi "Bulma Konferansı"na katıldı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Eğitimde 'bir şey yapmamız lazımın ötesinde kıyameti koparmamız lazım" dedi.

8.09.2018Eğitim
2023’e doğru Türkiye eğitim sistemi

2023’e doğru Türkiye eğitim sistemi

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk göreve geldiğinden beri yüzlerce kişiyle görüşüyor. Makam odasının kapısı her zaman dolu. Farklı düşünceleri dikkatle dinliyor, özellikle daha önceki dönem bakanlıktan uzaklaştırılan bazı sivil toplum örgütü temsilcilerine kapısını açıyor.

7.09.2018Eğitim
Beyoğlu asaletini 6-7 Eylül olaylarıyla kaybetti

Beyoğlu asaletini 6-7 Eylül olaylarıyla kaybetti

Mimar Turan Akıncı, dört yıl boyunca Beyoğlu mimarisinin ve burada iz bırakmış ailelerin izini sürdü. 1831-1923 yılları arasında inşa edilmiş sefaret saraylarından mağaza ve yeme-içme mekânlarına kadar caddenin tüm ayrıntıları, Akıncı’nın ‘Beyoğlu’ adlı kitabında. Yazarın devam niteliğindeki ‘Cumhuriyet’te Beyoğlu’ kitabı ise yıl bitmeden raflarda olacak.

Lise tercihi yapmanın püf noktaları

Lise tercihi yapmanın püf noktaları

Sınavlar hayatımızın vazgeçilmez bir parçası halini aldı. öğrenci ve velilerin şimdiki gündemi ise lgs’den aldıkları puanlar doğru bir liseye yerleşebilmek. 8. sınıfı başarıyla bitiren öğrenciler ve aileleri, en iyi liseyi seçmenin telaşında. uzmanlar, doğru lise tercihi yapmamanın kişilerin hayatlarında büyük sorunlara yol açacağını belirtiyor. peki, lise tercihinde nelere dikkat edilmeli?

4.09.2018Eğitim
MEB Bakan Yardımcısı Safran: Bakanımız 15 Ekim’de eğitim inşası raporunu açıklayacak

MEB Bakan Yardımcısı Safran: Bakanımız 15 Ekim’de eğitim inşası raporunu açıklayacak

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mustafa Safran, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un, 15 Ekim'de eğitimde adalet, verimlilik ve süreklilik adına yeni bir eğitim inşası raporunu kamuoyuyla paylaşacağını söyledi.

1.09.2018Eğitim
Türkiye eğitim kalitesinde 99. sırada

Türkiye eğitim kalitesinde 99. sırada

137 ülke baz alınarak hazırlanan “Eğitim Kalitesi 2018” raporuna göre Türkiye 99’uncu sırada yer alırken, listenin başına yerleşen ülke İsviçre oldu.

29.08.2018Kampüs
İşverenler yeni mezunlarda ne arıyor

İşverenler yeni mezunlarda ne arıyor?

4. Sanayi Devrimi’nin getirdiği hızlı dönüşüm nedeniyle bugünün ve geleceğin iş dünyası değişken, belirsiz, karmaşık ve muğlak (VUCA) olarak tanımlanıyor. Bundan şirketlerin işe alım politikaları da nasibini alıyor. Firmalar, yeni mezun işe alımlarında VUCA dünyasında başarılı olabilecek yetkinlikte çalışanlar arıyor.

Bazı kadınlara da bikini yakışmıyor

Bazı kadınlara da bikini yakışmıyor

Mehmet Günsür ve slip mayosu magazin gündeminin ilk sırasına yerleşti. Konsey bu “slip” gündemi tartışmayı ihmal etmedi...

12.08.2018Magazin
Bir yıl daha LGSyle devam

Bir yıl daha LGS'yle devam

Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk, eğitim editörleriyle Dolmabahçe’deki eski Başbakanlık Ofisi’nde önceki gün bir araya geldi. Lise yerleştirmeleriyle ilgili üçüncü nakil döneminde büyük rahatlamalar olacağını söyleyen Selçuk, Liselere Geçiş Sınavı’nın (LGS) önümüzdeki yıl devam edeceğini belirtti. Bakan Selçuk’un açıklamasının ana başlıkları şöyle:

11.08.2018Eğitim
Formasyon nedir Pedagojik formasyon nasıl alınır

Formasyon nedir? Pedagojik formasyon nasıl alınır?

Eğitim fakültesi mezunu olmayıp öğretmenlik mesleğini yapmak isteyen kişilerin almak için çaba sarf ettiği pedagojik formasyonun ne olduğu merak konusu oldu. Her yıl belirlenen üniversitelerde sınırlı sayıda kontenjan belirlenen pedagojik formasyon için başvuru şartlarını merak eden vatandaşlar, 'Pedagojik formasyon nasıl alınır?' sorusuna yanıt arıyor. Peki, formasyon nedir? Pedagojik formasyon nasıl alınır?

8.08.2018Gündem
Yaz okulu için Almanya’dan geldiler

Yaz okulu için Almanya’dan geldiler

Almayan’da eğitim alan 14 Türk lise öğrencisi, İzmir’de yaz okuluna katıldı. Türkiye’deki eğitim sistemi hakkında bilgi sahibi olan liseliler, üniversiteye Türkiye’de devam etmek istediklerini söyledi.

25.07.2018Eğitim
80 öğretmene STEM sertifikası

80 öğretmene STEM sertifikası

Bir vakıf üniversitesinin STEM laboratuvarında eğitim alan 80 öğretmene sertifika verildi.

19.07.2018Eğitim
Sanat eğitiminde top ailelerde

Sanat eğitiminde top ailelerde

Eğitimde dünya, 21’inci yüzyıl becerilerine odaklanmış durumda. Ancak çocukların yaratıcılıklarını destekleyecek, farklı bakış açıları kazandıracak sanat eğitiminin, tüm okul kademelerinde ihmal edildiği görülüyor. Bu nedenle aileler size sesleniyorum; siz ve çocuklarınız bilimden, teknolojiden ve sanattan uzak durmayın. Çocuğunuza yaratıcı, yenilikçi, eğlenceli ve sürprizlerle dolu bir ortam sağlayabilirsiniz.

16.07.2018Eğitim
İş dünyası yeni kabineyi değerlendirdi

İş dünyası yeni kabineyi değerlendirdi 

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, "Yeni hükümetimizin, özellikle son yıllarda iş dünyası olarak büyük ihtiyaç duyduğumuz bazı yapısal konularda karar alma süreçlerini hızlandıracağını düşünüyorum. Alınacak olan hızlı kararlarla, ekonomimiz, üretim hayatımız ve sanayimiz için elzem olan reformların en kısa sürede gerçekleştirileceğine olan inancımız tamdır." ifadelerini kullandı.

10.07.2018Ekonomi
Son Dakika... TÜSİADdan yeni hükümet sistemine ilişkin açıklama

Son Dakika... TÜSİAD'dan yeni hükümet sistemine ilişkin açıklama

TÜSİAD, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçişle birlikte ekonomide, özellikle makroekonomik dengeleri sağlamlaştıracak kapsamlı bir programın bir an evvel hayata geçirilmesi gerektiğini belirtti.

10.07.2018Ekonomi
Gören, öğrenen, yaratıcı bireyler için sanat eğitimi şart

Gören, öğrenen, yaratıcı bireyler için sanat eğitimi şart

Sanat eğitimi alan ve sanat faaliyetleriyle uğraşan çocukların, gelecekte daha başarılı olduğu biliniyor. Ancak Prof. Dr. Ayşe İlhan Çakır’a göre, okullarda sanat eğitimi ikinci planda kalıyor. Prof. Dr. Çakır, okuyan, öğrenen, yaratıcı ve yapıcı bireyler yetiştirmek için sanat eğitiminin ihmal edilmemesi gerektiğini vurguluyor.

7.07.2018Eğitim
Rektör Şahin, Londra’da Flipped Learning’i anlattı

Rektör Şahin, Londra’da Flipped Learning’i anlattı

Prof. Dr. Muhammed Şahin, dünya yükseköğretiminin seçkin üniversitelerinin katıldığı, London Tech Week kapsamında ‘Flipped Learning’i anlattı.

19.06.2018Eğitim
Büyüklere yaz tatili ödevleri

Büyüklere yaz tatili ödevleri

Nitelikli bir eğitimi, okul öncesinin de öncesine almamız gerekiyor. Bunun da tek yolu anne-baba eğitimidir. Gerçekten de bir insanı eğitmeye kendisinden başlamak çok geç. Özellikle de ülkemiz için. Anne-baba eğitimi çoğu zaman atladığımız en kritik aşama.

18.06.2018Eğitim
Meral Akşener: Suriye politikasını değiştireceğim

Meral Akşener: Suriye politikasını değiştireceğim

İYİ Parti Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener, seçilir seçilmez Suriye politikasını değiştireceğini belirterek, "Suriyeli arkadaşlarımızı hemen sağlıklı, sıhhatli, düzgün bir şekilde ülkelerine göndereceğiz ve seneye 2019'da inşallah Sayın Erdoğan Şam camisinde namaz kılamadı ama 81 ilimizden 81 temsilci ile beraber ben Halep'te, Türkiye'den memleketine, vatanına gitmiş Suriyeli mültecilerle iftar edeceğim" dedi.

16.06.2018Gündem
Son üç yılın boy fotoğrafı

Son üç yılın boy fotoğrafı

Gazeteci ve Hürriyet yazarı Mehmet Y. Yılmaz, dördüncü kitabı ‘Şaşırma Duygumu Kaybettim’de, Türkiye’de son üç yılın siyasi gündeminin detaylı bir boy fotoğrafını çekiyor. Kitabın başlığı aksini söylese de şaşırma duygusunu elden bırakmadan...

14.06.2018Kitap Sanat
Eğitim yılı değişimlerle geçti

Eğitim yılı değişimlerle geçti

Geride bıraktığımız 2017-2018 eğitim öğretim yılının oldukça yoğun bir gündemi vardı. Sınav sisteminde gerçekleştirilen değişiklikler başta olmak üzere eğitim öğretim süreçlerini derinden etkileyecek pek çok gelişme yaşandı. Bu gelişmeler başta öğrenciler olmak üzere öğretmenler, veliler, okul yöneticileri, kısacası eğitimle uzaktan ya da yakından ilişkili olan tüm kesimleri kaçınılmaz olarak etkiledi.

11.06.2018Eğitim
Muharrem İnceden flaş açıklamalar

Muharrem İnce'den flaş açıklamalar

CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, katıldığı bir canlı yayınında soruları yanıtladı. İnce olası Kandil operayonu için "Şimdi diyelim ki Kandil’e operasyon yapacaksınız davulla zurnayla operasyon olur mu? Bu çıkın oradan biz geliyoruz demektir" dedi. İnce seçim çalışmalarında yardım eden ekibinden bahsederken "12 genç var iyi üniversitelerden mezun zeki çocuklar. Bunlar klipleri, videoları hazırlıyorlar. Kendi aralarında bir takma adları da var, “10.Kat” diye. Ayrıca ekonomi ekibi var. Yıllardır birlikte çalıştığım bir ekibim var. Kendilerini kanıtlamış insanlar" ifadelerini kullandı.

9.06.2018Gündem
Organize İşler 2ye seçimden sonra başlıyorum

Organize İşler 2'ye seçimden sonra başlıyorum

Yılmaz Erdoğan, TEGV’li çocuklar yararına Türkiye’yi bir uçtan bir uca koşan Ahmet Uysal’a destek verdi. Türkiye’deki eğitim sisteminin köklü bir şekilde değişmesi gerektiğini savunan ünlü oyuncu, yeni projesi “Organize İşler 2”yi de anlattı.

9.06.2018Magazin

Yazar Sonuçları

2023’e doğru Türkiye eğitim sistemi

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk göreve geldiğinden beri yüzlerce kişiyle görüşüyor

6.09.2018

Suyundan da koy

SALI günü bu sütunda eğitim sistemi için “Suyunun suyunun suyunun suyu” derken işte bunu kastediyordum.

1.08.2018

Suyunun suyunun suyu işte

“YENİ öğretmenler sınavdan çaktı...”

30.07.2018

Bağnazlık ve yanlışta ısrar etmek yok yeniden korkmayız

KAPADOKYA Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Alev Alatlı aradı:

21.07.2018

Eğitim sistemi nasıl olmalı?

1835 yılında Belçikalı istatistikçi Adolphe Quetelet insanları farklı özelliklerine göre sıraladığında ilginç bir şey keşfediyor.

13.07.2018

Aileler neden çocuğuna müdahale etmemeli?

ÇOK sevinçlisiniz, çünkü çocuğunuzun sahnede performansını izleyeceksiniz.

6.07.2018

Siyasetçilerden duymak istediklerimiz

24 Haziran seçimleri sonrasında çok şey konuşuldu. Peki, tüm söylemlerde kadınlar hakkında ne konuşuldu?

27.06.2018

Bitsin bu şiddet! Hapis cezası şart

Sapanca’da bacakları ve kuyruğu kesilmiş halde bulunan, çektiği acıya dayanamayıp ölen o yavru köpek Türkiye’nin içini yaktı. Gülben Ergen, vahşetin ardından hayvan hakları savunucularıyla bir araya geldi, hayvan hakları konusunda acil yapılması gerekenleri konuştu.

26.06.2018

Salih’e göre seçim

KAZANANLARIN zafer çığlıkları, kaybedenlerin zihninde yankılanan umutsuzluk cümleleri...

25.06.2018

Muhalefete umut olup da CHP’ye başkan olamamak

MUHARREM İnce ismi açıklanır açıklanmaz...

21.06.2018

Güzeller güzeli Baltık Başkentleri

Güzel mi güzel, şahane mi şahane, muhteşem mi muhteşem ve hatta ötesi…

18.06.2018

‘Gençlik sarsıntısı’ ve nanikli selam

YAKLAŞIK 150 yıldır yayınlanan ve İngilizce’nin en önemli kaynak sözlüğü kabul edilen ‘Oxford sözlüğü’, 2017’de “yılın kelimesi” olarak “gençlik sarsıntısı/depremi” manasına gelen “youthquake”i seçmişti.

11.06.2018