EKSTRA
MENÜ

Eğitim Raporu

Eğitim Raporu haberleri sayfasında güncel ve son dakika Eğitim Raporu hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 7.234 Eğitim Raporu haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Eğitim Raporu Haberleri

TUSİADdan Eğitim Raporu

TUSİAD'dan Eğitim Raporu

TÜSİAD Eğitim Çalışma Grubu tarafından hazırlanan “COVID-19 Etkisinde Türkiye’de Eğitim Raporu”na göre salgının öğrencilerin okuldan kopma riski altında olduğunu ortaya koydu. Erken çocukluk çağında 5 milyon öğrenci, ilköğretim kademesinde ise 6,5 milyon öğrenci eğitimini yarıda bırakma riski altında. İstanbul’da yapılan bir araştırma ise derin yoksulluk yaşayan hanelerde çocukların yüzde 11,3’ünün yeni dönemde okula devam etmeyeceğini öngörüyor.

10.09.2021Eğitim
Okullara uzaktan eğitim kılavuzları

Okullara uzaktan eğitim kılavuzları

Hisar Okulları tüm eğitim sektörüne açık kaynak oluşturacak üç rapor yayınladı.

2.09.2020Eğitim
Osmaniyeli YKS şampiyonuna Bahçeli’den tam destek

Osmaniyeli YKS şampiyonuna Bahçeli’den tam destek

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 2020 YKS’de AYT Eşit Ağırlıkta 500 tam puan alarak Osmaniye’den Türkiye birincisi olan Ümit Can Evleksiz’i telefonla arayarak tebrik etti, eğitim masraflarını karşılama sözü verdi.

28.07.2020Eğitim
Uzak Eğitim Raporu açıklandı: İlkokul öğrencileri yüz yüze eğitimden yana

Uzak Eğitim Raporu açıklandı: İlkokul öğrencileri yüz yüze eğitimden yana

Uzaktan eğitim için 13 bin öğrenci, 25 bin veli ve 5 bin öğretmen ile gerçekleştirilen araştırmanın sonuçları açıklandı. Bahçeşehir Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi’nin açıkladığı ‘Uzaktan Eğitim Raporu’na göre, ilkokul öğrencilerinin yüzde 90’ı yüz yüze eğitimden yanayken; ortaokul ve lise öğrencileri ise uzaktan eğitimden yana.

15.05.2020Gündem
Geleceğin sistemi: Harmanlanmış eğitim

Geleceğin sistemi: Harmanlanmış eğitim

Bahçeşehir Üniversitesi’nin çevrimiçi düzenlediği basın toplantısında, 4 ilde 13 bin öğrenci, 25 bin veli ve 5 bin öğretmen üzerinde yapılan araştırmanın sonucunda ortaya çıkan Türkiye’nin Uzaktan Eğitim Raporu değerlendirildi. Raporda öğrenci, veli ve öğretmenlerin uzaktan eğitim konusundaki değerlendirmelerine yer verildi.

15.05.2020Eğitim
Liseliler ‘sıradan’ para kazanıyor

Liseliler ‘sıradan’ para kazanıyor

Şanlıurfa’da Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin ürettiği sıra, masa ve büro malzemeleri ile okula para girdisi sağlandı, öğrenciler harçlıklarını çıkardı. İl Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Turan, kentteki 94 meslek lisesinin 393 okulun tüm malzemelerini yaptığını söyledi.

15.01.2019Eğitim
Eğitimde düşündüren rakamlar... Almanya’da yüzde 57, göçmenlerde yüzde 28, Türkiye kökenlilerde yüzde 14...

Eğitimde düşündüren rakamlar... Almanya’da yüzde 57, göçmenlerde yüzde 28, Türkiye kökenlilerde yüzde 14...

Frankfurt Kültür ve Eğitim Derneği (KUBİ), Fechenheim Eyüp Sultan Camisi ile birlikte Meslek Eğitim Fuarı düzenledi. Fuarın açılışında gençlere seslenen Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı, en büyük sermayenin iyi bir eğitim olduğunu söyledi.

28.09.2018Avrupa
AÇEV ve ERG’den okul öncesi eğitim raporu: Zenginler okul öncesine, fakirler ilkokula

AÇEV ve ERG’den okul öncesi eğitim raporu: Zenginler okul öncesine, fakirler ilkokula

ERG ve AÇEV’in yaptığı araştırmaya göre, okul öncesi eğitimde okullaşma oranı yoksullar arasında daha düşük. Varlıklı ailelerin ve eğitimli annelerin 5 yaşındaki çocukları okul öncesi eğitime devam ederken, en yoksul kesimin çocuklarının doğrudan ilkokula kaydolma olasılığı çok daha yüksek. 4 yaşta okul öncesin katılımı etkileyen en önemli üç neden ise ailenin ekonomik seviyesi, annenin eğitim düzeyi ve istihdam durumu.

1.11.2017Eğitim
ERG’nin beklenen eğitim raporu açıklandı: İlkokulda okullaşma oranı düştü

ERG’nin beklenen eğitim raporu açıklandı: İlkokulda okullaşma oranı düştü 

Eğitim Reformu Girişimi’nin (ERG) 10’uncusunu hazırladığı ve merakla beklenen ‘Eğitim İzleme Raporu 2016-2017’ açıklandı. Rapor Türkiye’de eğitim ile ilgili önemli sonuçlar sunuyor.

5.10.2017Eğitim
TEDMEM’in erken çocukluk eğitimi raporu: Aileler kurumlara güvenmiyor

TEDMEM’in erken çocukluk eğitimi raporu: Aileler kurumlara güvenmiyor

TEDMEM’in Türkiye’de erken çocukluk eğitimini değerlendirdiği raporuna göre, özellikle 0-3 yaş için kaliteli eğitim ve bakım hizmetleri veren kurum sayısının sınırlı olması, hizmetin güvenirliğine karşı olumsuz toplumsal algıya neden oluyor ve ebeveynleri resmi olmayan bakım hizmetlerine yöneltiyor. Raporda; evde çocuk bakımı yapacak kişiler için ön lisans programları oluşturulması, anne babaların istihdam koşullarına uygun eğitim kurumlarının sayısının artırılması ve kadın istihdamının desteklenmesi önerileri de yer alıyor.

3.10.2017Eğitim
Öğretmenlerin kaderini belirleyen ekip

Öğretmenlerin kaderini belirleyen ekip

İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı’nın en hareketli departmanlarından biri. Bir milyona yakın öğretmen ve personel atama, yükselme ve yer değiştirme talepleri için onlara başvuruyor. Genel Müdür Hamza Aydoğdu başkanlığında çalışan ekip kapılarını Hürriyet’e açtı.

11.01.2017Eğitim
Hemşireler paylaşılamayacak

Hemşireler paylaşılamayacak

Türkiye’de 130 bin hekim, 150 bin de hemşire görev yapıyor. 2023’te ihtiyaç duyulacak toplam hekim sayısının 200 bini, hemşire sayısının da 315 bini bulması bekleniyor. Özel sektör yatırımları, yeni kurulacak şehir hastaneleri sebebiyle sağlık personeline olan talep artacak. Her branşta hekim, hemşire, hasta bakıcıya ihtiyaç doğacak. Kimi branşlarda da mesela, ağız ve diş sağlığı teknikliği gibi, arz fazlası yaşanacak.

Türkiye’deki Suriyeli çocuklardan yüzde 39’u okula gidebiliyor

Türkiye’deki Suriyeli çocuklardan yüzde 39’u okula gidebiliyor

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) dünya genelinde toplam 3 milyon 700 bin çocuk sığınmacının okula gidemediğini, Türkiye’deki sığınmacı çocuklardan ancak yüzde 39’unun eğitim olanağı bulabildiğini açıkladı.

16.09.2016Eğitim
UNESCO’dan korkutan eğitim raporu

UNESCO’dan korkutan eğitim raporu

Birleşmiş Milletler Bilim Eğitim ve Kültür Kuruluşu (UNESCO) tarafından yayınlanan rapor, dünyada 6 ila 11 yaşlarındaki yaklaşık 16 milyon kız çocuğunun eğitim hakkından tamamen mahrum kalma riskini ortaya koydu.

2.03.2016Eğitim
Kayıp nesil

Kayıp nesil

Ne bir rakam, ne bir çığlık, o fotoğrafın yüreklerimize düşürdüğü acıyı düşürmedi. Küçücük bedenin kıyıya vurmuş hali eminim hepimizin içini parçaladı, gözlerini yaşla doldurdu.

6.09.2015Eğitim
Almanyada dışlanma duygusu meslek seçimine de yansıyor

Almanya'da dışlanma duygusu meslek seçimine de yansıyor

Almanya’da meslek eğitimi öğrencisi her dört göçmen gençten biri en az bir kez dışlanma deneyiminden geçmiş. Dışlanma meslek seçimine de yansıyor ve örneğin Alman gençler arasında bankacılık mesleğine yönelenlerin sayısı fazlayken, göçmen gençler arasında ilgi diş teknisyenliği veya berberlik mesleğinde yoğunlaşıyor.

5.09.2015Avrupa
Kayıp nesil

Kayıp nesil

Ne bir rakam, ne bir çığlık, o fotoğrafın yüreklerimize düşürdüğü acıyı düşürmedi. Küçücük bedenin kıyıya vurmuş hali eminim hepimizin içini parçaladı, gözlerini yaşla doldurdu. 3 yaşındaki Aylan Kurdi, Doğan Haber Ajansı’ndan Nilüfer Demir’in objektifinden tüm dünyaya, özellikle Ortadoğu’da yaşananları sessizce ekranlarında izleyenlerde bir şamar etkisi yarattı. Savaşın, terörün en çok da çocukları etkilediğini, küçük bedenlerin canına mal olduğunu dünyaya duyurdu.

Türkiye, OECDnin eğitim raporunda 41. Sırada

Türkiye, OECD'nin eğitim raporunda 41. Sırada

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü'nün (OECD) yaptığı şimdiye kadarki en kapsamlı küresel eğitim araştırmasında Türkiye 76 ülke arasında 41. sırada yer aldı.

13.05.2015Dünya
Doçent adaylarına ‘elektronik jüri’

Doçent adaylarına ‘elektronik jüri’

DOÇENTLİK sınavında önemli değişiklikler içeren yönetmelik yayımlandı. Düzenlemenin en önemli maddelerinden biri de jüri seçiminin elektronik ortamda yapılması. Adaylar, tüm raporlar tamamlanana kadar jüri üyelerinin kimler olduğunu bilmeyecek. YÖK tarafından kabul edilen yönetmelikle yapılan değişiklikler şöyle:

15.02.2015Gündem
Koleje İngiliz mesleki eğitim modeli

Koleje İngiliz mesleki eğitim modeli

TED Genel Müdürü Sevinç Atabay, İstanbul Atakent’te açacakları kolejde İngiltere merkezli mesleki eğitim programı (BTEC) uygulayacaklarını açıkladı. 30 yıldır İngiltere’de uygulanan program uyarınca öğrenciler daha lise yıllarında birçok meslekle tanışıp, üniversitede bu tmesleklerden birini tercih ediyor.

13.02.2015Eğitim
Türk kadınına Almanyada kötü karne

Türk kadınına Almanya'da kötü karne

Almanya’da yayımlanan 2014 yılı Eğitim Raporu, ülkedeki Türklerin mesleki eğitim durumunu gözler önüne serdi. Rapora göre özellikle 30-35 yaş aralığındaki Türk kadınların durumu pek iç açıcı değil.

13.06.2014Gündem
Üniversite Tercihinde Püf Noktalar

Üniversite Tercihinde Püf Noktalar

7 bölgeden 8 rektör bu yıl tercih yapacak adaylara deneyimlerini anlattı.

12.07.2013Advertorial
Tercih yaparken üniversite sıralamalarından nasıl yararlanılır

Tercih yaparken üniversite sıralamalarından nasıl yararlanılır?

Üniversite seçimi tüm dünyada gençler ve aileleri için en önemli kararlardan biridir. Seçeceğiniz üniversite ve bölüm, ilerdeki yaşamınızın şekillenmesinde büyük önem taşır.

6.07.2013Eğitim
Okul öncesi eğitim en yüksek yatırım

Okul öncesi eğitim en yüksek yatırım

Dünya Bankası’nın Türkiye Eğitim Raporu’na göre okul öncesi eğitime yapılan yatırımların en yüksek getirisi olan yatırımlar olduğu vurgulanıyor.

STK isen öyle davran, siyasi partiysen çık karşımıza

'STK isen öyle davran, siyasi partiysen çık karşımıza'

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Adana Milletvekili Ömer Çelik, “Türkiye'de geçmişte elinde silah olanlar hükümetlere baskı yapmaya kalkıyordu, bugün cebinde para olanlar hükümete baskı yapmaya kalkıyor. TÜSİAD'a şunu söylüyoruz; Sivil toplum örgütüysen onun gibi davran, siyasi partiysen partinin adını koy çık karşımıza” dedi.

3.03.2012Gündem
Erdoğan’ın, ‘imam hatiplere  engel’ saydığı TÜSİAD raporu Cem Boyner dönemine uzanıyor

Erdoğan’ın, ‘imam hatiplere engel’ saydığı TÜSİAD raporu Cem Boyner dönemine uzanıyor

Sadi ÖZDEMİR - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın grup toplantısındaki konuşmasında, “İmam hatiplere gelen engelin yolunu açtı” diyerek hedef gösterdiği TÜSİAD Raporu, Cem Boyner’in başkanlığı döneminde, 1990’ da yayınlandı. Zekai Baloğlu’nun hazırladığı rapor, imam hatip liselerini laikliğe aykırı buluyor ve mezunlarının üniversetede her bölüme girmesine karşı çıkıyordu.

28.02.2012Ekonomi
Üniversite mezunlarının yüzde 71’i iş bulabildi OECD’de sonuncu olduk

Üniversite mezunlarının yüzde 71’i iş bulabildi OECD’de sonuncu olduk

ÜNİVERSİTE mezunlarının yüzde 71’i istihdam edilebilen Türkiye bu rakamla da OECD ülkeleri arasında son sırada bulunuyor.

11.02.2012Ekonomi
İşte CHPnin eğitim raporu

İşte CHP'nin eğitim raporu

CHP'nin eğitim konusunda projelerini ve önerilerini içeren “Eğitim: Eşit Fırsat, Yaşam Boyu Öğrenme” raporu açıklandı.

25.05.2011Gündem
Öğretmenim canım benim depresyondasın iyi bilirim

Öğretmenim canım benim depresyondasın iyi bilirim

24 Kasım, 1981’den bu yana Öğretmenler Günü olarak kutlanıyor. O günden bugüne kadar çok sözler edildi öğretmenlere dair. Ne var ki, öğretmenlerin sorunlarını çözmeye yetmedi bunlar. Her 24 Kasım, öğretmenlerin burukluğunu derinleştiriyor aslında. Eğitim-Sen’in araştırması bunun somut göstergesi.

23.11.2009Gündem
SORU VE CEVAPLAR 94

SORU VE CEVAPLAR 94

NPİSTANBUL Hastanesi ve Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nden 33 uzman tüm psikoloji ve nöroloji konusundaki sorularınızı cevaplandırıyor!...

20.03.2008Sağlık
Avrupalı gözüyle İzmirde eğitim değerlendirmesi

Avrupalı gözüyle İzmir'de eğitim değerlendirmesi

"Okul Yönetimi ve Farklı Metotlar” konulu “Arion çalışma ziyareti” kapsamında Avrupa'dan 12 ülkeden gelen 18 okul yöneticisi, fikir alışverişinde bulunmak ve eğitimde ortak uygulamaları bulmak amacıyla İzmir'deki okulları gezerek, eğitim raporu hazırladı.

31.03.2007Eğitim
Eğitimde yapısal dönüşüm yaşıyoruz

"Eğitimde yapısal dönüşüm yaşıyoruz"

Ankara Üniversitesi (AÜ) Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tülin Öngen, “Akademisyenlerin, sadece kendi kimliğinden uzaklaştığını değil, topluma da yabancılaştığını düşünüyorum” dedi.

30.03.2007Eğitim

Yazar Sonuçları

En sevdiğimiz spor: Verilerden bağımsız eğitim tartışmak!

Okullar açıldığı şu günlerde madem eğitim tartışılıyor, gelin bu işi verilerin ışığında ve global ölçekte yapalım. Bunu yaparken de sadece resmi verileri kullanalım.

17.09.2017

Okullar açılıyor sistem dökülüyor!

Milli Eğitim Bakanlığı okullarda mescid ihtiyacını karşılamış. Güzel. Bu sorunu da çözdükten sonra artık eğitimdeki diğer sorunlara eğilebilir miyiz?

17.09.2014

5 yaşındaki çocuğunuzun gelecek ümidi ne kadar?

İzmir İktisat Kongresi yapıldı, bitti. Geriye kongreye sunulan raporlar, yapılan konuşmalar kaldı.

1.11.2013

İmam hatiplerin yükselişi

EĞİTİM Reformu Grubu’nun (ERG) önceki gün açıklanan 2011 yılı eğitim raporu, Türkiye’nin ilköğretimde okullulaşma sorununu büyük ölçüde çözüme kavuşturmuş olduğunu bir kez daha gösteriyor.

7.06.2012

Seçim döneminde eğitimi tartışmak

CHP’nin seçime üç hafta kala kapsamlı bir eğitim raporu açıklaması, kaset tartışmasıyla kaplanmış olan seçim ortamında dikkatlerin kısa süreliğine de olsa ülkenin yaşamsal bir meselesine çevrilmesine yol açtı.

24.05.2011

CHP’nin çılgın projesi: Yılda 12 bin doktora

“SON 6 ay CHP’yi üniversite gibi çalıştırdık” diye söze girdi CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, önceki akşam partisinin eğitim raporunu açıklamak üzere bir grup köşe yazarıyla bir araya geldiği sohbet toplantısında.

23.05.2011