EKSTRA
MENÜ

Eğitim Fakültesi

Eğitim Fakültesi haberleri sayfasında güncel ve son dakika Eğitim Fakültesi hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 26.563 Eğitim Fakültesi haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Eğitim Fakültesi Haberleri

Formasyon başvurusu nasıl yapılır Anadolu Üniversitesi Pedagojik formasyon sertifika programı başvuruları başladı

Formasyon başvurusu nasıl yapılır? Anadolu Üniversitesi Pedagojik formasyon sertifika programı başvuruları başladı

Formasyon başvurusu resmen başladı. Anadolu Üniversitesi’nden Pedagojik formasyon sertifika programıyla ilgili açıklama geldi. Yapılan açıklamada “Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı 2021-2022 Eğitim-Öğretim Yılı Başvuruları aktif edilmiş olup 12 Ekim 2021 23:59 tarihine kadar Aday İşlemleri Sistemi üzerinden başvuru yapılabilir.” İfadelerine yer verildi. Peki, pedagojik formasyon başvurusu nasıl yapılır?

12.10.2021Gündem
İngilizce öğrenmenin altın kuralı: Severek öğrenmek

İngilizce öğrenmenin altın kuralı: Severek öğrenmek

İngilizce, dünyadaki en geçerli dil. Bazı tahminlere göre 1,5 milyar kişi İngilizceyi günlük yaşamlarında kullanıyor ve 1 milyar kadar kişi de öğreniyor. İngilizce bilimin, siyasetin ve iş dünyasının kabul edilen dili oldu. İnternet ortamındaki kaynakların yüzde 80’i de İngilizce. Dolayısıyla küresel iş yaşamında yer almak isteyen bireylerin İngilizce bilmesi artık bir zorunluluk. Bu durumu göz önüne alınca eğitim sürecinde İngilizce öğrenmenin önemi artıyor. Eğitimciler ve ebeveynler İngilizcenin daha etkin nasıl öğretileceğini sorguluyorlar.İngilizce öğrenmeyi kolaylaştıracak bazı anahtar yaklaşımlar:

11.10.2021Eğitim
Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde ücretli HGS dönemi

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'nde ücretli HGS dönemi

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) yönetimi tepki çeken bir karara imza attı. Karara göre Meşelik Kampüsü'nde tıp fakültesi ile eğitim bilimlerinin güzergahları turnikeler ve ücretli hızlı geçiş sistemi (HGS) ile ayrıldı. Araçlı geçişlerde 1 defaya mahsus akademisyenlere 50 lira, idari çalışan ve öğrencilere 30 lira ve dışarıdan gelenlere ise 100 lira geçiş bedeli belirlenmesine 5 farklı sendika tepki gösterdi, kararın iptali için dava açtı. Konuya ilişkin üniversite yönetimi de açıklama yaptı.

8.10.2021Haber
Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde ücretli HGS dönemi Karara tepki yağdı, açıklama geldi

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'nde ücretli HGS dönemi! Karara tepki yağdı, açıklama geldi

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) yönetimi tepki çeken bir karara imza attı. Karara göre Meşelik Kampüsü'nde tıp fakültesi ile eğitim bilimlerinin güzergahları turnikeler ve ücretli hızlı geçiş sistemi (HGS) ile ayrıldı. Araçlı geçişlerde 1 defaya mahsus akademisyenlere 50 lira, idari çalışan ve öğrencilere 30 lira ve dışarıdan gelenlere ise 100 lira geçiş bedeli belirlenmesine 5 farklı sendika tepki gösterdi, kararın iptali için dava açtı. Konuya ilişkin üniversite yönetimi de açıklama yaptı.

8.10.2021Gündem
AUZEF ara sınav ne zaman Sınav merkezi tercih tarihleri belli oldu... 2021-2022 eğitim ve öğretim yılı AUZEF sınav tarihleri

AUZEF ara sınav ne zaman? Sınav merkezi tercih tarihleri belli oldu... 2021-2022 eğitim ve öğretim yılı AUZEF sınav tarihleri

AUZEF (İstanbul Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi) 2021-2022 eğitim ve öğretim yılı ara sınav tarihleri belli oldu. 2021-2022 eğitim öğretim yılında açık öğretim programı uygulayan tüm üniversitelerde olduğu gibi AUZEF sınavları da yüz yüze yapılacak. Peki, AUZEF ara sınav ne zaman? 2021-2022 eğitim ve öğretim yılı AUZEF sınav tarihleri...

8.10.2021Gündem
Aday öğretmenlere uygulama programı

Aday öğretmenlere uygulama programı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Yükseköğretim Kurulu (YÖK) iş birliğinde yeni dönemde açılacak pedagojik formasyon eğitimi sertifika programına katılacak öğretmen aday adayları, eğitim fakültelerinde olduğu gibi 144 ders saatinden oluşan okul uygulama programına katılacak.

30.09.2021Eğitim
Başkentte tüyler ürperten cinayet Elleri bağlı, ağzına havlu sıkıştırılmış olarak ölü bulundu

Başkentte tüyler ürperten cinayet! Elleri bağlı, ağzına havlu sıkıştırılmış olarak ölü bulundu

Ankara'da yaşayan Erşan Aydemir (34), elleri bağlı, ağzına da havlu sıkıştırılmış cansız bedeni bulundu. Vücudunda darp izleri olan Aydemir'in ölümüyle ilgili soruşturma başlatıldı. Öte yandan Aydemir'in, 26 Temmuz'da nişanlandığı öğrenildi.

29.09.2021Gündem
Liseliler tarihi ‘3 boyutlu’ öğreniyor

Liseliler tarihi ‘3 boyutlu’ öğreniyor

Anadolu Üniversitesi (AÜ) ve Eskişehir Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğiyle hayata geçirilen TÜBİTAK destekli "3 Boyutlu Yazdırılabilir Eserler Müzesi", öğrencilerin tarih dersinden sonra veya ders sırasında gelip işledikleri konularla ilgili eserlere dokunup, artırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik uygulamalarıyla bilgilerini pekiştirme imkanı sunuyor.

27.09.2021Eğitim
Tabletten, ekrandan uzak kalan çocuğun hayatındaki boşluğu nasıl dolduracağız

Tabletten, ekrandan uzak kalan çocuğun hayatındaki boşluğu nasıl dolduracağız?

Aile ve yaşam alışkanlıkları, yaşam kalitesi dijital nesnelerin kullanımında ve dijital bağımlılığı önlemede önemlidir. Tutarlı davranma, teknolojiyi ödül-ceza olarak kullanmama, çocukla nitelikli zaman geçirme, etkin dinleme ve doğru iletişim kurma gibi geleneksel ebeveyn yeterliklerinin dijital nesnelere temas süresini azaltmada ve dijital bağımlılığı önlemede de geçerli olduğu unutulmamalı.

21.09.2021Eğitim
Çocuğu okula yeni başlayan ebeveynlerin yapması gerekenler

Çocuğu okula yeni başlayan ebeveynlerin yapması gerekenler

Çocuğunuzun okula başlaması hem ebeveyn olarak sizin hem de çocuğunuz açısından yepyeni bir deneyimin başlangıcıdır.

13.09.2021Eğitim
Okullar açıldı, peki öğrencileri neler bekliyor

Okullar açıldı, peki öğrencileri neler bekliyor?

Okulların açıldığı ilk hafta endişeler ve sevinçleri beraberinde getirdi. Peki bu süreçte uzun süre okuldan uzak kalan öğrencileri neler bekliyor? Pandeminin kazançlarını nasıl sürdürmeli?

10.09.2021Eğitim
Okulun ilk günü bu soruyu sakın sormayın...

Okulun ilk günü bu soruyu sakın sormayın...

Yüz yüze eğitimin ilk ders zili bugün çaldı. Şimdi evlerde heyecanın yanı sıra kaygı da var. Veliler okula geri dönüş sürecinde çocuklarına nasıl davranacakları konusunda endişeli. Uzmanlar ebeveynlere, çocuklara daha ilk günden “Dersler nasıldı” sorusunu sormayın, daha çok duygularını önemseyin uyarısında bulunuyor...

6.09.2021Eğitim
Anlıyorum ama konuşamıyorum” cümlesi doğru mu

"Anlıyorum ama konuşamıyorum” cümlesi doğru mu?

“Anne, babam küpüthanede mi?” / “Baba, benden bu oyuncağı al.”Yukarıdaki ifadeler 3 yaşındaki kızıma ait. Hem bir bilim insanı hem de meraklı bir baba olarak kızımın dil gelişimini yakından takip ediyorum. 19’uncu yüzyılın ilk yarısında yaptığı sayısız deneyle çocuklarda dil edinim sürecini inceleyen ilk bilim insanı, felsefeci Dietrich Tiedemann kadar sistematik bir şekilde araştırmasam da bu gözlemler bana pek çok veri sunuyor.

30.08.2021Eğitim
‘Çeviri kitaplar farklı kültürü nasıl aktarır Aktarmalıdır’

‘Çeviri kitaplar farklı kültürü nasıl aktarır? Aktarmalıdır?’

Kültürün pek çok tanımı olsa da tanımların ortak paydasını “bir toplumun tarih boyunca yaptığı, ortaya koyduğu her şey” oluşturur. TDK kültürü, “Tarihsel, toplumsal gelişme süreci içinde yaratılan bütün maddi ve manevi değerler ile bunları yaratmada, sonraki nesillere iletmede kullanılan, insanın doğal ve toplumsal çevresine egemenliğinin ölçüsünü gösteren araçların bütünü, hars, ekin” şeklinde tanımlanıyor.

30.08.2021Eğitim
Okula dönüşte 10 ‘uygun’ adım

Okula dönüşte 10 ‘uygun’ adım

Pandemi nedeniyle Mart 2020’den bu yana eğitim-öğretim ağırlıklı olarak uzaktan sürdürüldü. Ve şimdi artık okula dönme zamanı. Ancak öncesinde uyum eğitimi var. İşte eğitim uzmanlarından velilere, çocuklarının okula uyumunu sağlamaları için 10 altın öneri...

29.08.2021Eğitim
Okula dönüş heyecanını doğru yönetin

Okula dönüş heyecanını doğru yönetin

Pandemi nedeniyle bir açık bir kapalı sürecin ardından okullar 6 Eylül’de tam zamanlı olarak eğitim vermeye hazırlanıyor. Öğrenciler ve veliler heyecanlı. Peki bu heyecanı nasıl yönetmeli? Yaklaşık iki yıl sonra okula geri dönüş sürecinde nelere dikkat edilmeli? Uzmanlara sorduk...

24.08.2021Eğitim
İstanbul Üniversitesi’nde ikinci diploma fırsatı

İstanbul Üniversitesi’nde ikinci diploma fırsatı

İstanbul Üniversitesi (İÜ), ikinci üniversite okumak isteyen tüm üniversite mezunu ve üniversite öğrencilerini Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi'ne (AUZEF) davet ediyor. Kayıtlar 16 Eylül'e kadar sürecek.

23.08.2021Eğitim
Çocuklar nasıl uyum sağlayacak Okullar normale dönmeye hazırlanıyor ama...

Çocuklar nasıl uyum sağlayacak? Okullar normale dönmeye hazırlanıyor ama...

Yüz yüze eğitime sayılı günler kala okullar 1 Eylül’den itibaren normale dönmeye hazırlanıyor. Ancak yaklaşık bir buçuk yıldır yüz yüze eğitimden uzak olan, bazıları çok kısa süre okul yüzü görmüş öğrenciler de kolayca normale dönebilecek mi? Uzmanlar okula uyum için ipuçları verdi...

23.08.2021Eğitim
Prof. Dr. Mustafa Kurt kimdir İşte Marmara Üniversitesinin yeni Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kurtun biyografisi

Prof. Dr. Mustafa Kurt kimdir? İşte Marmara Üniversitesi'nin yeni Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kurt'un biyografisi

Resmi Gazete'de yayımlanan kararla, Marmara Üniversitesi Rektörlüğü'ne Prof. Dr. Mustafa Kurt atandı. Bu gelişmenin ardından Marmara Üniversitesi'nin yeni Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kurt'un biyografisi ve akademik kariyeri merak konusu oldu. Peki, Prof. Dr. Mustafa Kurt kimdir?

21.08.2021Gündem
Ankara ve İzmir İl Milli Eğitim Müdürleri değişti

Ankara ve İzmir İl Milli Eğitim Müdürleri değişti

Ankara İl Milli Eğitim Müdürü Turan Akpınar görevini yeni İl Milli Eğitim Müdürü Harun Fatsa’ya devretti. İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü görevini Dr. Murat Mücahit Yentür devraldı. Yentür, Şişli İlçe Milli Eğitim Müdürü olarak görev yapıyordu.

19.08.2021Eğitim
Formasyon kalktı mı, nasıl alınır Pedagojik formasyon hakkında güncel detaylar

Formasyon kalktı mı, nasıl alınır? Pedagojik formasyon hakkında güncel detaylar

Formasyon kalktı mı sorusu, eğitim alanında faaliyet göstermek isteyen pek çok vatandaşın gündeminde yer almaya devam ediyor. Eğitim Fakültesi mezunu olmadıkları için eğitim aldıkları alanda öğretici niteliği kazanamayan pek çok kişi formasyon eğitimi ile bu eksikliği tamamlayabiliyordu. Ancak, pedagojik formasyon eğitimi, geçtiğimiz yıllarda alınan kararla kaldırılmıştı. Peki formasyon hakkındaki son gelişmeler nelerdir? İşte, o konu hakkında detaylı bilgiler

18.08.2021Gündem
İklim değişikliğinin oluşturduğu kaygı: Ekofobi

İklim değişikliğinin oluşturduğu kaygı: Ekofobi

Modernleşen dünyada özellikle şehirlerde yaşayan insanların doğaya yabancılaşıyor. Ekofobi, doğal yaşamda kötüye gidiş, ekolojik felaket korkusu ve ekolojik sorunlara dair duyarsızlaşma anlamında kullanılıyor. Her zaman olabilecek petrol sızıntıları, asit yağmurlarının oluşması, yağmur ormanlarının kesilmesi, seller, buzulların erimesi, aşırı doğa olayları ve orman yangınlarına dair duyarsızlaşma ve hatta doğada olmaktan korkma ve çekinme ekofobiyi anlatan örnekler.

16.08.2021Eğitim
Şiddetin çocuk beynine etkisi

Şiddetin çocuk beynine etkisi

Anne karnındayken bebeğin farkındalığı henüz oluşmamıştır. Üç ay civarında beyin gelişmeye başlar. Annenin karnındaki sıvının titreşimleri ve kandan gelen kimyasallar çocuğun gelişimini etkiler.

16.08.2021Eğitim
Üniversite nerde okunmalı Gitmek mi zor, kalmak mı zor

Üniversite nerde okunmalı? Gitmek mi zor, kalmak mı zor?

Üniversitede tercih ettiği bölüme yerleşmeye hak kazanan öğrencilerin kimi farklı bir şehre gidiyor kimi ise yaşadığı şehirde ailesinin yanında kalıyor. Üniversiteyi kazanan gençlerin, ailesiyle birlikte yaşadığı yerden gitmek ya da kalmak arasında verecekleri karar, gelecekteki hayatını da önemli ölçüde etkiliyor.

9.08.2021Eğitim
Üstün yeteneklilerin eğitimi ülkenin istikbalini aydınlatır

Üstün yeteneklilerin eğitimi ülkenin istikbalini aydınlatır

Üstün yetenekli çocuklar; aynı yaş, deneyim ve çevre şartları içinde olan akranlarına göre, üstün başarı gösteren, yaratıcı ve liderlik kapasitesine sahip oldukları için matematik fen gibi alanlarda ve sanatsal alanlarda yüksek başarı sergileyen, çocuklardır. Bu özellikteki çocuklar, genellikle okulca eğitimin yanında farklı eğitim hizmetleri ve etkinliklere ihtiyaç duyarlar.

9.08.2021Eğitim
Yeni Milli Eğitim Bakanı Yardımcısı Ahmet Emre Bilgili kimdir Ahmet Emre Bilgilinin biyografisi

Yeni Milli Eğitim Bakanı Yardımcısı Ahmet Emre Bilgili kimdir? Ahmet Emre Bilgili'nin biyografisi

Yeni Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Mahmut Özer'in yardımcılıklarına ise Cumhurbaşkanı Kararı ile Prof. Dr. Petek Aşkar, Dr. Sadri Şensoy ve Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili getirildi. Peki, Yeni Milli Eğitim Bakanı Yardımcısı Ahmet Emre Bilgili kimdir? Ahmet Emre Bilgili'nin biyografisi...

6.08.2021Gündem
Öğrenmeyi düzenleme becerisi ve akademik başarı

Öğrenmeyi düzenleme becerisi ve akademik başarı

Üniversite sınav sonuçları pek çok adayın genel başarı ortalamasının barajı geçemediği gerçeğini bizlere gösterdi. Aslında pandeminin eğitimde yarattığı aksaklıkların olumsuz sonuçları olacağı öngörülmekteydi. Ancak eğitimde pandeminin asıl dramatik sonuçlarının önümüzdeki üç dört yılda ortaya çıkacağını unutmamak gerekiyor.

2.08.2021Eğitim
Üniversite adaylarına ipuçları: 15 adımda doğru tercih

Üniversite adaylarına ipuçları: 15 adımda doğru tercih

YKS sonuçları açıklandı, üniversite adayları 5-13 Ağustos tarihleri arasında tercihlerini yapacak. Bu yıl sınavın zor olması ve 180 puan tercih barajına takılan adayların çokluğu tercihleri daha kritik hale getirdi.

30.07.2021Eğitim
Erken öğrenmeye bakış açımız

Erken öğrenmeye bakış açımız

Erken çocukluk dönemi, insan yaşamının ilk sekiz yılını kapsayan dönem olarak kabul edilir. Erken çocukluk döneminin insan gelişimine temel oluşturacak becerilerin ve alışkanlıkların kazanıldığı kritik bir dönem olduğunu tüm dünya tarafından kabul edilir. Öğrenme yaşam boyu devam eder ve bu dönemde yaşamın hiçbir döneminde olmadığı kadar hızlı bir gelişme ve öğrenme süreci yaşandığını gösterir.

26.07.2021Eğitim
Son dakika... Danıştaydan binlerce Çocuk Gelişimi öğrencisi ve mezununu üzecek karar

Son dakika... Danıştay'dan binlerce Çocuk Gelişimi öğrencisi ve mezununu üzecek karar!

Danıştay, binlerce Çocuk Gelişimi Bölümü öğrencisi ve mezunu üzecek bir karara imza attı. Danıştay 8. Dairesi, Çocuk Gelişimi eğitimim uzaktan ve açık öğretimle yapılabileceğine karar verdi. Çocuk Gelişimi ve Eğitimciler Derneği ise çocuk gelişimi eğitiminin açık öğretim olarak verilmesine karşı çıkıyordu.

22.07.2021Gündem
İnanmak başarmanın yarısı mıdır

İnanmak başarmanın yarısı mıdır?

2021 yılı itibarıyla bir LGS ve YKS maratonunu daha geride bıraktık. Sırada KPSS ve TUS gibi sınavlar var. ÖSYM’nin sınav takvimi incelendiğinde pek çok sınavın da yıl içinde ya yapıldığı ya da yapılacağı görülüyor. Ayrıca, öğrencilerimizin akademik performanslarının uluslararası ölçekte karşılaştırılabilmesi için birkaç yılda bir PISA ve TIMSS sınavları düzenleniyor. Her ne kadar 21’nci yüzyıl dünyasının öğrencilerden ve hayat boyu öğrenenlerden beklentisi geniş bir yelpazede zihinsel, duygusal, sosyal ve davranışsal pek çok becerinin nitelikli ve işlevsel bir örüntüsünü gerektirse de hem ülkemizde hem de dünyada sınav başarısı öncelikli yerini korumaya ve yaşamımızın merkezinde yer almaya devam ediyor.

19.07.2021Eğitim
İnsan, karakter ve irade -2

İnsan, karakter ve irade -2  

Bilgiye ulaşmanın her geçen gün biraz daha kolaylaştığı çağımızda insanlar arasındaki farkın bilgileri ile iradeleri arasındaki bağlantıdan kaynaklandığını söyleyebiliriz. Çünkü sınırsız bilgi ve iletişim olanakları bireyi çıkmaza sürükler, birey doğru olanı seçmek konusunda da çoğu zaman kişilerin yahut grupların etkisi altında kalır.     

19.07.2021Eğitim
Siyasete 10 yaşımdan beri meraklıyım; herkes futbolcuları, ben politikacıları ezbere sayardım

'Siyasete 10 yaşımdan beri meraklıyım; herkes futbolcuları, ben politikacıları ezbere sayardım'

Çiçeği burnunda Memleket Partisi’nin Genel Başkanı Muharrem İnce ile eski albümleri karıştırdık… Bize köyde geçen çocukluğunu, lise yıllarında duvarlara yazdığı ‘solcu yazılar’ sebebiyle Demirelci babasından yediği azarları, Artvin’deki öğretmenlik yıllarını, SHP ve CHP’de başlayıp Memleket Partisi’nde devam eden siyaset yolculuğunu anlattı.

18.07.2021Gündem
Edebiyat ruhsal protezdir -1

Edebiyat ruhsal protezdir -1

“Edebiyat, bizi sınırlı varlığımızın ve duyularımızın ötesine taşıyan bir ruhsal protez gibidir; ona tutunmamızı ve bu sayede sınırlarımızın ötesine erişmemizi sağlar.” Terry Eagleton

12.07.2021Eğitim
Okuma kültürü

Okuma kültürü

Okuma kültürü, “Nerden başlayıp nasıl anlatsak?” diyebileceğimiz durumlardan biri olsa gerek... Kültürün tüm yönleriyle bir toplumun yaşam biçimi olduğu düşünüldüğünde, buradan okuma kültürüyle aslında okumanın toplumun yaşam biçimi haline gelmesinin kastediyoruz...

7.07.2021Eğitim
AUZEF bütünleme sınavı sonuçları ne zaman açıklanacak 2021 AUZEF telafi sınavları tamamlandı

AUZEF bütünleme sınavı sonuçları ne zaman açıklanacak? 2021 AUZEF telafi sınavları tamamlandı!

AUZEF bütünleme sınavı sonuçları için geri sayım başladı. İstanbul Üniversitesi AUZEF bütünleme sınavları akademik takvime göre, 1-5 Temmuz tarihleri arasında tamamlandı. Telafi (bütünleme) çevrimiçi sınavına FF, DD ve DC notlarını yükseltmek için katılım sağlayan öğrenciler yapılan değerlendirmelerin ardından sınav sonuçlarını öğrenecekler. Peki, AUZEF bütünleme sınavı sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte, 2021 AUZEF telafi sınavı sonuçları hakkında ayrıntılı bilgiler.

6.07.2021Gündem
Diyarbakırın 5 bin yıllık surlarının sırrı araştırılıyor

Diyarbakır'ın 5 bin yıllık surlarının sırrı araştırılıyor

UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan 5 bin yıllık Diyarbakır surlarının nasıl bir mühendislikle inşa edildiğini ortaya çıkartmak için çalışma başlatıldı. Uzunluğu 5 bin 200 metre, yüksekliği 8 ila 22 metre arasında olan ve kalınlığı 5 metreye kadar varan surların diplerinin birkaç noktasına araştırma için sondaj çukuru açacaklarını ifade eden Dicle Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi ve Amida Höyük Kazı Başkanı Prof. Dr. İrfan Yıldız, bu çalışmayla sur temellerinin ne kadar yükseklikte veya ne kadar derinlikte olduğunu, temelde kullanılan malzemeyle beden duvarlarında kullanılan malzemenin benzer ya da farklı mı olduğunu, ne tür bir harç kullanıldığını tespit etmeyi amaçladıklarını ifade etti.

2.07.2021Gündem
Öğrencilerin sosyal-duygusal becerilerinin geliştirilmesinde anne ve babaların rolü

Öğrencilerin sosyal-duygusal becerilerinin geliştirilmesinde anne ve babaların rolü

Anne ve babalar çocuklarının yaşamlarında sağlıklı, mutlu ve başarılı olmalarını isterler. Bu doğrultuda, çocuklarını okul yaşamında ve öğrenme sürecinde desteklemeleri; onların gerekli yaşam becerilerini kazanmalarında ve başarılı olmalarında temel oluşturur. Öğrenme sosyal bir ortam içinde gerçekleşir. Öğrencilerin okulda başarılı olmalarının yanında; sosyal ilişkiler kurma, duygularını yönetme gibi gerekli yaşam becerilerini kazanmalarında sosyal-duygusal öğrenme becerilerinin önemi büyüktür.

28.06.2021Eğitim
YKSye mental hazırlık

YKS'ye mental hazırlık

COVID-19 salgın sürecinde sınava hazırlanan öğrencilerimiz zor bir dönemi geride bırakmak üzeresiniz. Hafta sonu yapılacak sınavla ilgili en çok hissedilen duygulardan bir tanesi kaygıdır. İlk olarak kaygıyı gerçekçi bir şekilde anlamak önemli olacaktır. Kaygı, stres verici durumlarla karşılaştığımızda hepimizin belli ölçülerde yaşadığı bir uyarılmıştık durumudur. Kaygının belli bir düzeyde yaşanması doğaldır çünkü belirli bir derecede yaşanan kaygı motive edicidir ve performansınızın yükselmesine yardımcı olabilir.

23.06.2021Eğitim
YKS’ye 5 kala

YKS’ye 5 kala

Pandeminin yarattığı zorluklarla beraber uzun ve yorucu bir yıldan sonra nihayet hem sizin hem de ailenizin heyecan ve umutla beklediği YKS’ye artık sayılı günler kaldı. Yorucu ve zor bir yıl oldu çünkü bazen uzaktan eğitime alışmaya çalıştınız, bazen yüz yüze eğitime devam ettiniz, bazen kurslara gidebildiniz bazen gidemediniz, bazı zamanlar sokağa çıkma yasaklarından dolayı evde vakit geçirmek zorunda kaldınız, arkadaşlarınızdan ve sevdiklerinizden uzak kaldınız, bazen bu duruma öfkelenip  sosyal medyadan sesinizi duyurmaya çalıştınız sonra bir süreliğine yüz yüze eğitime devam ettiniz sonra tekrar online eğitime döndünüz…

21.06.2021Eğitim
Uzmanlardan sınavda başarı getirecek ipuçları

Uzmanlardan sınavda başarı getirecek ipuçları

Zihnimiz, etrafımızdaki dünyayı sürekli olarak yorumlama ihtiyacı duyar, olaylara anlam vermeye çalışır. Bazen dünyayı doğru bir şekilde görürüz – gerçekte olduğu gibi-fakat stres anlarında zihnimizin ürünleri olan sahip olduğumuz düşünceler, başımıza gelenleri gerçekçi bir resim ile çizemez. Örneğin, öncesinde yaptığınız bir hatayı hatırlamak, kendi kendinize “Hiçbir şeyi doğru yapamıyorum ve yapamayacağım!” demenize yani aşırı genelleme yapabilmenize sebep olur.

18.06.2021Eğitim
Çağın hastalığı: zoom yorgunluğu

Çağın hastalığı: zoom yorgunluğu

Kronik yorgunluk, ruhsal yorgunluk, bahar yorgunluğu derken nur topu gibi bir yorgunluğumuz daha oldu: “Zoom yorgunluğu” Stanford Üniversitesi tarafından yapılan bir çalışmaya göre çevrimiçi toplantılar beyinde olumsuz etkiler yaratıyor. Anksiyete ve stres bozukluğuna yol açan bu durumla ilgili Yıldız Teknik Üniversitesi’nde de bir araştırma yapıldı. 470 üniversite öğrencisinden oluşan katılımcılarda yüksek düzeyde zoom yorgunluğu gözlendi.

14.06.2021Eğitim
Çocuklarla Felsefe

Çocuklarla Felsefe

Dünyanın neresinde ve hangi kültür havzasında olursa olsun, çocukların eğitimi öteden beri en önemli ve öncelikli konular arasında yer alıyor. Bu duyarlılık, günümüze doğru gelindiğinde bilgi ve teknolojinin gelişimi, aynı zamanda uzmanlaşmaya bağlı olarak daha da gelişiyor Modern eğitimin en çok üzerinde odaklandığı hususlardan biri, belki en önemlisi, bireyin zihinsel yeterliği çerçevesinde düşünme becerileri (eleştirel, yansıtıcı, yaratıcı düşünme), kişisel tatmin ve verimliliğin artırılması konusu.

14.06.2021Eğitim
Samsunda araştırma görevlisinin sır ölümü

Samsun'da araştırma görevlisinin sır ölümü

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde (OMÜ) Araştırma Görevlisi Alpaslan Ülken (47), tedavi gördüğü hastanenin 8’inci kat penceresinden düşerek hayatını kaybetti. Ölümüyle ilgili soruşturma başlatılan Ülken’in bugün ameliyat olacağı öğrenildi.

13.06.2021Gündem
Rektör Prof. Dr. Niyazi Can’ın kızı Esra Aslancan sınavı kazanamayınca üniversite karıştı

Rektör Prof. Dr. Niyazi Can’ın kızı Esra Aslancan sınavı kazanamayınca üniversite karıştı

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi’nde rektörün kızı doktora sınavını kazanamayınca, Sınav Değerlendirme Komisyon Başkanı baskı yapılarak istifaya zorlandığını öne sürdü.

12.06.2021Gündem
YKS’ye son 15 gün

YKS’ye son 15 gün

Adayların iyi bir üniversiteye girmek için ter dökeceği 2021 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sınavı, Temel Yeterlilik Test (TYT), Alan Yeterlilik Testi  (AYT) ve Yabancı Dil Testi (YDT) olmak üzere üç oturumda tamamlanacak. TYT sınavı 26 Haziran’da, AYT ve YDT sınavı da 27 Haziran’da yapılacak. Artık sınava geri sayım başladı. Son 15 günün çok kritik olduğunu belirten uzmanlar YKS’ye girecek adayların rutinlerini değiştirmemesi gerektiğini söylüyor.

11.06.2021Eğitim

Yazar Sonuçları