MENÜ

Eğitim Bilişim Ağı

Eğitim Bilişim Ağı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Eğitim Bilişim Ağı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 562 Eğitim Bilişim Ağı haberi bulunmuştur.

Eğitim Bilişim Ağı Haberleri

Pandemi döneminde uzaktan eğitim ve Türkiye’de eğitimin geleceği

Pandemi döneminde uzaktan eğitim ve Türkiye’de eğitimin geleceği

Çin’de ortaya çıkan ve kısa sürede dünyada 5.5 milyondan fazla kişiye bulaşan yeni tip koronavirüsün yol açtığı Covid-19 hastalığının adını duymayan, neredeyse bir şekilde etkilenmeyen kimse kalmadı. Hastalığın seyrine bakıldığında bu günlerde Türkiye dahil bazı ülkelerin salgını kısmen kontrol altına aldığı, toplumsal yaşamın normale dönmesi için yapılması gerekenlerin planlandığı ve yapılan planların kademe kademe uygulanmaya başlandığı görülüyor.

1.06.2020Eğitim
Uzaktan eğitim ne zaman bitiyor İşte eğitim sona ereceği o tarih

Uzaktan eğitim ne zaman bitiyor? İşte eğitim sona ereceği o tarih

Uzaktan eğitim kapsamında, ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri 23 Mart'tan bu yana TRT-EBA TV ve Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden eğitim almaya devam ediyordu. Öğrenciler, TRT-EBA TV ve 'eba.gov.tr' sistemi üzerinden, yayın akışı ve ders programını takip ederek eğitimlerine devam ederken, bir yandan da uzaktan eğitimin biteceği tarihi internette araştırıyorlar. Peki, uzaktan eğitim ne zaman, hangi tarihte bitiyor?

28.05.2020Gündem
Uzaktan eğitim ne zaman bitiyor

Uzaktan eğitim ne zaman bitiyor?

Uzaktan eğitim kapsamında, ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri 23 Mart'tan bu yana TRT-EBA TV ve Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden eğitim görmeye devam ediyor. Öğrenciler, TRT-EBA TV ve 'eba.gov.tr' üzerinden, yayın akışı ve ders programını takip ederek eğitimlerine devam ederken, bir yandan da uzaktan eğitimin biteceği tarihi sorguluyor. Peki, uzaktan eğitim ne zaman bitiyor?

27.05.2020Gündem
Derslerini kaz ve kuş sesleri arasında EBAdan takip ediyor

Derslerini kaz ve kuş sesleri arasında EBA'dan takip ediyor

Türkiye'de kaz besiciliği bakımdan ilk sırada yer alan Kars'ın Arpaçay ilçesinde 8’inci sınıf öğrencisi Fatma Aydın, derslerini bahçede kazları otlatırken babasının cep telefonundan bağlandığı EBA programından dinliyor.

20.05.2020Eğitim
İnek otlatan kız avukat olmak istiyor

İnek otlatan kız avukat olmak istiyor

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un, yaylada hayvan otlatırken bir yandan ders dinlediği görüntüsünü paylaştığı lise öğrencisi Ayşenur Doludağ "Hukuk okumak istiyorum, hedefim o yönde. Çünkü bu zamanda kadına şiddet de çok fazla oldu ve ben kadınların hakkını savunmak istiyorum" dedi.

18.05.2020Eğitim
Vodafonedan Türkiyede 24 milyar TL yatırım

Vodafone'dan Türkiye'de 24 milyar TL yatırım

Vodafone Türkiye, son bir yılda toplam 1.7 milyar TL yatırım yaptı. Şirketin mobil müşteri sayısı 23.5 milyon olarak gerçekleşirken, sabit genişbant müşteri sayısı ise 1.1 milyona ulaştı.

13.05.2020Teknoloji
EBA’da 3 değişiklik yapıldı

EBA’da 3 değişiklik yapıldı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Eğitim Bilişim Ağı'nda (EBA) üç önemli değişiklik yapıldı.

13.05.2020Eğitim
Engelliler haftası etkinlikleri bu yıl evlerde

Engelliler haftası etkinlikleri bu yıl evlerde

Etkinlikler kapsamında ailelerin çocuklarıyla yaptıkları etkinliklerin video, fotoğraf gibi görselleri sosyal medyadan, Eğitim Bilişim Ağı’ndan ve Özelim Eğitimdeyim mobil uygulamasından paylaşılacak.

12.05.2020Eğitim
Eğitim süresi 11 milyon dakika

Eğitim süresi 11 milyon dakika

Koronavirüs önlemleri doğrultusunda uzaktan eğitim aralıksız devam ediyor. Büyük bir kesim derslerini Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden takip ederken özel okullar da öğrencilerine farklı içeriklerle ulaşıyor. Bunlardan biri olan ve eğitim süresi 11 milyon dakikaya yaklaşan Bilfen Okulları, animasyonlarla, videolarla desteklenen binlerce etkin içerikle bu dönemi, 20 bin 500 üzerinde öğrencisinin katılımıyla yürütüyor.

12.05.2020Eğitim
Koronavirüs sanal marketlere ilgiyi yüzde 251 artırdı

Koronavirüs sanal marketlere ilgiyi yüzde 251 artırdı

Koronavirüs günlerinde alışverişlerini markete gitmek yerine evden yapmayı tercih eden tüketiciler e-ticaret sitelerine akın etti. We Are Social raporuna göre, dünya genelinde sanal marketlerin trafiği yüzde 251 arttı. Deloitte’un raporuna göre ise Türkiye’de video konferans ve uzaktan eğitim sistemlerinde yaklaşık 15 kat büyüme gerçekleşti.

12.05.2020Teknoloji
Oyun geliştiriciler çocuklara bilgisayar götürecek

Oyun geliştiriciler çocuklara bilgisayar götürecek

Türkiye Oyun Geliştiricileri Derneği (TOGED), Ankara Üniversitesi Rektörlüğü ve Ankara Üniversitesi Kalkınma Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (AKÇAM) iş birliğiyle uzaktan eğitim faaliyetlerine destek olmak amacıyla ortak bir çalışma hayata geçirildi.

11.05.2020Teknoloji
Uzaktan derste çekmece teknolojisi

Uzaktan derste çekmece teknolojisi

Kimya öğretmeni Fatih Şeker, tahtada ders anlatımı etkisi sağlayabilmek için çekmeceden yaptığı düzenekten yararlanıyor. Bilgisayar ve mobil cihazını senkronize ederek sınıftaki tahtayı öğrencilerinin ekranına getiren Şeker, onların başarısını her şeyin önünde tutuyor.

9.05.2020Eğitim
Bakan Selçuktan trafik polisine tebrik

Bakan Selçuk'tan trafik polisine tebrik

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Kırıkkale'nin Sulakyurt ilçesinde Karayolu Güvenliği ve Trafik Haftası dolayısıyla Eğitim Bilişim Ağı (EBA) sistemi üzerinden öğrencilere eğitim veren polis memurunu tebrik etti.

8.05.2020Eğitim
Son dakika haberler: Öğrenciler için önemli haber.... Milli Eğitim Bakanı açıkladı: Yaz boyunca yayında olacak

Son dakika haberler: Öğrenciler için önemli haber.... Milli Eğitim Bakanı açıkladı: Yaz boyunca yayında olacak

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yaz tatili süresince Eğitim Bilişim Ağı'nın (EBA) açık, EBA TV'nin yayında olacağını bildirdi.

7.05.2020Gündem
Milli Eğitim Bakanı Selçuk: EBA kendi rekorunu güncelledi

Milli Eğitim Bakanı Selçuk: EBA kendi rekorunu güncelledi

MİLLİ Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, uzaktan eğitimle ilgili "Eğitim Bilişim Ağı (EBA) kendi rekorunu güncelledi. Tıklanma: 1.2 milyar, aktif öğrenci: 6 milyon 90 bin 383, canlı ders: 978 bin 313" dedi.

7.05.2020Gündem
Bakan Varanktan G20de uluslararası hesap verilebilirlik mekanizması kurulması çağrısı

Bakan Varank'tan G20'de "uluslararası hesap verilebilirlik mekanizması kurulması" çağrısı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele kapsamında, G20 üyesi devletleri, krizden çıkmak için yapıcı ve sonuç odaklı bir yol haritası sunmaya çağırdı.

1.05.2020Ekonomi
Uzaktan eğitim için 3 ay süreyle 6 GB ücretsiz internet

Uzaktan eğitim için 3 ay süreyle 6 GB ücretsiz internet

Vodafone, koronavirüs salgını nedeniyle Milli Eğitim Bakanlığı’nın uzaktan eğitimin 31 Mayıs’a kadar devam etmesi kararı üzerine müşterilerine sunduğu toplam 6 GB’lık internet desteğini Mayıs sonuna kadar uzattı. Tüm Vodafone müşterileri, Eğitim Bilişim Ağı (EBA) içeriklerine hiçbir ek işlem yapmadan erişim sağlamaya devam edebilecek. Vodafone ayrıca, üniversite öğrencilerinin uzaktan eğitimine destek olmak için 3 ay süreyle 6 GB ücretsiz internet sunuyor.

30.04.2020Teknoloji
Üniversite öğrencilerine 6 GB internet

Üniversite öğrencilerine 6 GB internet

Turkcell, Yükseköğretim Kurulu’nun YÖK Dersleri Platformu'ndan yararlanan üniversite öğrencilerine 6 GB’lık “Uzaktan Eğitime Destek Kotası" verilmesi kararına destek verdi. Üniversiteliler, Türkiye’nin iletişim ve yaşam platformu BiP’in Keşfet bölümünde bulunan ‘Kampüs Evimde’ kanalını takip ettikten sonra “6GB Paketinizi Aktifleyin” butonuna basarak kampanyadan yararlanabilecek

30.04.2020Teknoloji
Milli Eğitim Bakanlığı duyurdu... Öğrenciler için yeni düzenleme

Milli Eğitim Bakanlığı duyurdu... Öğrenciler için yeni düzenleme

Milli Eğitim Bakanlığı'nca 23 Mart'tan bu yana öğrenci, öğretmen ve velilerin uzaktan eğitim adresi olan Eğitim Bilişim Ağı'nın (EBA) dersler, sınava hazırlık gibi içeriklerine 'teneffüs zamanı' da eklendiği açıklandı. 'Teneffüs zamanı'nda oyunlar, geziler ve okuma kitaplığının bulunduğu belirtildi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Hepimizin teneffüslere, derin nefeslere ihtiyacı var. Üstelik teneffüs sürelerini uzatırken de söylemiştik: Tüm zamanların en etkili dersi hala teneffüs diye. Sanal teneffüslerimiz de çok kıymetli" dedi.

30.04.2020Gündem
Son dakika haberi: Okullar ne zaman açılacak Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarih verdi...

Son dakika haberi: Okullar ne zaman açılacak? Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarih verdi...

Son dakika haberi... Ahmet Hakan'ın sunduğu Tarafsız Bölge programına bağlanan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, normalleşme sürecinin beklendiği şekilde devam etmesi halinde okulların 1 Haziran'da açılabileceğini söyledi.

30.04.2020Gündem
‘EBA Akademik Destek Sistemine yoğun ilgi

‘EBA Akademik Destek Sistemi'ne yoğun ilgi

Milli Eğitim Bakanlığı'nın dijital eğitim platformu Eğitim Bilişim Ağı'nda (EBA), 11 ve 12'nci sınıflar için yeni nesil sorular ve onlarca kaynak kitap barındıran, ayrıca öğrencilerin ihtiyacına göre akıllı yönlendirme sistemiyle hedeflerine ilerlemelerini sağlayan Akademik Destek Sistemi'ne (ADES), gençler yoğun ilgi gösterdi. Koronavirüs salgını nedeniyle 25-26 Temmuz tarihine ertelenen Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) en verimli şekilde hazırlanmak için son bir ay içerisinde ADES’e kayıt olup, sistemi kullanan 11 ve 12'nci sınıf öğrencisi sayısı 828 bin oldu.

28.04.2020Eğitim
CHP İstanbul Milletvekili Ali Şekerin evine konuk olduk... Eşi anlattı: Ali evlilik teklif etmedi

CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker'in evine konuk olduk... Eşi anlattı: Ali evlilik teklif etmedi

Aile Meclisi’nin bu haftaki konukları CHP İstanbul Milletvekili, genel cerrahi uzmanı Ali Şeker ve öğretmen eşi Sevim Şeker. Hem iki öğrenci hem de öğretmen olunca evleri bugünlerde mini bir okula dönüşmüş. Evlilik hikâyelerinde romantik bir teklif yok ama hâlâ kahkahalarla anlatılan bir tuzlu kahve anısı var.

27.04.2020Gündem
1 milyon tıkla rekor kırmıştı.. EBA kalıcı olacak

1 milyon tıkla rekor kırmıştı.. EBA kalıcı olacak

Uzaktan eğitim için kullanılan Eğitim Bilişim Ağı’nın (EBA) dünyada en çok ziyaret edilen 12’nci site olduğu hesaplandı. Aynı anda 260 bin kullanıcıya hizmet verebilen EBA’nın, okulların açılmasının ardından daha yoğun kullanımı için çalışma başlatıldı.

25.04.2020Gündem
EBA’dan 3 ve 4’lere de canlı ders

EBA’dan 3 ve 4’lere de canlı ders

EBA, 27 Nisan-2 Mayıs haftalık canlı ders programı açıklandı. 3 ve 4'üncü sınıflar da EBA'da canlı ders yapabilecek.

24.04.2020Eğitim
Ramazan ayı boyunca tüm telefon sahiplerine 1 GB bedava internet

Ramazan ayı boyunca tüm telefon sahiplerine 1 GB bedava internet

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu,"Bakanlığımız ile operatörler arasında vardığımız mutabakatla operatörlerimiz, 81 milyon cep telefonu abonesine ramazanda 1’er gigabyte interneti ücretsiz sağlayacak." dedi.

24.04.2020Teknoloji
Cep telefonu olan herkesi ilgilendiriyor Ücretsiz internet verilecek

Cep telefonu olan herkesi ilgilendiriyor! Ücretsiz internet verilecek

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, koronavirüs tedbirleriyle birlikte internet kullanımının artması nedeniyle Ramazan ayında tüm cep telefonu abonelerine ücretsiz 1 GB internet verileceğini açıkladı.

24.04.2020Ekonomi
Bakan Karaismailoğlu GSM operatörleriyle video konferansla görüştü

Bakan Karaismailoğlu GSM operatörleriyle video konferansla görüştü

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu,salgın sürecinde Türkiye'nin dünyaya örnek olduğunu belirterek, diğer ülkelerin altyapısının uzaktan eğitim ve çalışma kapsamındaki yoğunluğun altından kalkamazken Türkiye'de aksama yaşanmadığını bildirdi.

22.04.2020Teknoloji
Bakan Karaismailoğlu: Türkiye haberleşme altyapısıyla dünyaya örnek oldu

Bakan Karaismailoğlu: Türkiye haberleşme altyapısıyla dünyaya örnek oldu

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu koronavirüs sürecinde Türkiye'nin haberleşme altyapısında hiçbir aksama yaşanmadığını söyledi.

22.04.2020Ekonomi
23 Nisan evde nasıl kutlanır, çocuklarla neler yapılabilir

23 Nisan evde nasıl kutlanır, çocuklarla neler yapılabilir?

Bayraklarla kırmızı beyaza bürünen meydanlar, hep bir ağızdan söylenen marşlar, emekle hazırlanan gösteriler, okunan şiirler… Bu sene gösteri meydanlarında değil, evlerimizde tek yürek, tek ses olacağız. Peki, evde 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı nasıl kutlayabilir, çocuklarla hangi etkinlikleri yapabiliriz? Uzman Psikolog Ceylan Şekerci, çocuk bayramına özel aktivite önerileri sundu.

Bakan Selçuk çocuklara kitap yazdı

Bakan Selçuk çocuklara kitap yazdı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı hediyesi olarak çocuklar için ‘İçimdeki Okul Sesleri’ adlı bir kitap yazdı.

21.04.2020Eğitim
Bakan’dan yaz tatili açıklaması

Bakan’dan yaz tatili açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "TBMM'de kabul edilen 'Telafi eğitimi düzenlemesi' kısmi ve hızlandırılmış bir 'telafi' sürecini tanımlamaktadır. Dönemin bütün bir şekilde tekrarı veya yaz tatilinin ortadan kalkması söz konusu bile değildir. Çocuklarımızın yaz tatilini doyasıya yaşamasını ümit ediyoruz" açıklamasını yaptı.

16.04.2020Eğitim
Son dakika haberi: Bakan Selçuktan telafi eğitimi düzenlemesine ilişkin  açıklama

Son dakika haberi: Bakan Selçuk'tan "telafi eğitimi" düzenlemesine ilişkin açıklama

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) kabul edilen Yükseköğretim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'ne ilişkin "'Telafi eğitimi düzenlemesi' kısmi ve hızlandırılmış bir 'telafi' sürecini tanımlamaktadır." ifadesini kullandı.

15.04.2020Gündem
Öğretmeniyle görüntülü görüşen Gülfemin gözyaşları

Öğretmeniyle görüntülü görüşen Gülfem'in gözyaşları

ŞIRNAK’ın Silopi ilçesinde, 3'üncü sınıf öğrencisi Gülfem Ercan (9), öğretmeni Azize Yıldızgörer ile internet üzerinden görüntülü görüşünce duygulanıp, gözyaşı döktü. Ercan, "Öğretmenimi, arkadaşlarımı, derslerimi çok özledim" dedi.

13.04.2020Gündem
EBA TV’de kaynaştırma öğrencilerine özel yayın

EBA TV’de kaynaştırma öğrencilerine özel yayın

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "İlkokul ve ortaokul düzeyindeki kaynaştırma öğrencilerine yönelik Türkçe, matematik ve hayat bilgisi derslerine ait 30 ders anlatım videosu hazırladık. Bunlardan ilki 17 Nisan'da TRT EBA TV'de yayınlanacak. Kaynaştırma öğrencilerine Türkçe, matematik, hayat bilgisi, fen bilgisi ve sosyal bilgiler dersleri için de etkinlik sayfaları açılacak. Bu öğrencilerimizin durumları, Özel Öğretim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nce, tüm okul rehberlik servislerince kullanılmak üzere hazırlanan formlarla takip edilmeye başlanacak" dedi.

13.04.2020Eğitim
Bakan Selçuk duyurdu: 30 video hazırladık İlki 17 Nisanda...

Bakan Selçuk duyurdu: 30 video hazırladık! İlki 17 Nisan'da...

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, kaynaştırma öğrencileri için hazırlanan Türkçe, matematik ve hayat bilgisi derslerine ait 30 ders anlatım videosunun ilkinin 17 Nisan'da TRT EBA TV'de yayınlanmaya başlanacağını bildirdi.

13.04.2020Gündem
İnterneti sorumlu kullanalım

İnterneti sorumlu kullanalım

Koronavirüs döneminde internet kullanımında büyük bir artış yaşandığını ifade eden Vodafone Türkiye CEO’su Colman Deegan, “Mobil trafikte yüzde 10, sabitte yüzde 50’ye varan artışlar gözlemliyoruz. Altyapımızı bu artışlara hazırlamıştık. Kesintisiz iletişim için kapasite arttırımlarını yapıyorduk, yapmaya da devam ediyoruz. Öğrencilerin eğitimine, işletmelerin işine devam etmesi için özellikle sabitte ve mobilde interneti sorumluluk bilinciyle kullanmak gerektiğini de ifade etmek isterim” dedi.

13.04.2020Ekonomi
EBA’ya 1 ayda 1 milyar tık

EBA’ya 1 ayda 1 milyar tık

Milli Eğitim Bakanlığı’nın dijital eğitim platformu ‘eba.gov.tr’, son bir ayda 1 milyarın üzerinde tıklandı. Kullanıcılar yaklaşık 900 milyon kez sayfa görüntülemesi gerçekleştirdi.

11.04.2020Eğitim
Hacivat ile Karagöz koronavirüse karşı

Hacivat ile Karagöz koronavirüse karşı

Uzaktan eğitim uygulamalarını her geçen gün daha fazla geliştiren ve renkli hale getiren Eğitim Bilişim Ağı (EBA), geleneksel gölge oyunu karakterleri Hacivat ve Karagöz’e de yayınlarında yer vermeye başladı.

10.04.2020Eğitim
EBA’ya büyük ilgi... 1 ayda 1 milyarı aştı

EBA’ya büyük ilgi... 1 ayda 1 milyarı aştı

‘eba.gov.tr’ dünyada eğitim alanında en çok ziyaret edilen altıncı, Türkiye'de ise kamu internet siteleri arasında birinci sıraya yerleşti. EBA mobil uygulaması 10 milyonun üzerinde indirildi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Hedefimiz, eğitimde fırsat adaleti ilkemize uzaktan eğitimde bütün boyutlarıyla ulaşarak bu alanda dünyaya model ülke olmak" dedi.

10.04.2020Eğitim
Bakan Selçuk, 23 Nisan programını açıkladı: Marş hazırlayacağız, evleri süsleyeceğiz

Bakan Selçuk, 23 Nisan programını açıkladı: Marş hazırlayacağız, evleri süsleyeceğiz

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "23 Nisan için çok ciddi hazırlıklarımız var. Yarışmalarımız, bazı yayınlarımız olacak. TRT EBA Televizyonu o günkü yayın içeriğini tümüyle 23 Nisan kutlamasına ayıracak. EBA'da evleri süslemeyle ilgili programlar olacak. Marş hazırlığımız var. İstiyorum ki çocuklar o gün bayramı hissetsin. Dünyadaki çocuklardan mesajlar alacağız. Onlarla ilgili hazırlıklarımız sürüyor" dedi.

9.04.2020Eğitim
Veli kuşağı TRT EBA kanallarında başladı

Veli kuşağı TRT EBA kanallarında başladı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, EBA TV’de yayınlanan veli kuşağında velilere seslenerek, "24 saat anne babalık yapmamız gereken bir durumda, anne babalığı belki yeniden öğrenmek, yeniden hatırlamak gerekecek. Çocuklar anne babalarını öğretmen rolünde gördüğünde çoğu zaman olumsuz tepki veriyor. Anne babanın belki koç, mentor, antrenör gibi olması daha uygun. Canı sıkılan çocuk arayış içine girer, merakının peşine düşer, fikir üretmeye çalışır, kitap karıştırır. Can sıkıntısından dolayı yüzlerce, binlerce sanat eseri, binlerce bilimsel buluş çıkmıştır. Bu günler gelip geçecek. Bu sorunların üstesinden hep beraber geleceğiz. Hepsi geçtiğinde, iyi ki o günleri güzel değerlendirdik demek umuduyla" dedi.

7.04.2020Eğitim
Türkiye evde kaldı, kamu hizmetini e-Devletten aldı

Türkiye evde kaldı, kamu hizmetini "e-Devlet"ten aldı

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde birçok kamu hizmetinin daha e-Devlet Kapısı'ndan (turkiye.gov.tr) verilmeye başlandığını belirterek, "Şubat-mart aylarının verileri karşılaştırılarak en çok kullanılan hizmetler sıralandığında karşımıza çarpıcı rakamlar çıkıyor." dedi.

7.04.2020Teknoloji
EBA Canlı Sınıf uygulaması devreye alınacak

'EBA Canlı Sınıf' uygulaması devreye alınacak

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, canlı sınıfların kademeli olarak uygulamaya alınacağını belirtti. Bakan Selçuk, "İlk etapta uzaktan eğitimi bir hafta düşündüğümüz için öğretmenlerimizi göreve davet etmemiştik. Ancak sürecin uzamasıyla öğretmenlerimiz canlı sınıf uygulamasıyla evlerinde görev alacaklar" dedi.

5.04.2020Eğitim
Öğretmenler, köy köy dolaşıp evde kalan öğrencilerine kitap dağıttı

Öğretmenler, köy köy dolaşıp evde kalan öğrencilerine kitap dağıttı

Edirne'nin Süloğlu ilçesi Cumhuriyet Ortaokulu'nun köylerde yaşayan taşımalı öğrencileri, koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında evlerinde uzaktan eğitim görürken, okuma kitaplarının bittiğini belirterek, öğretmenlerini telefonla arayıp, mesaj atarak kitap istedi. Öğrencilerin talebi üzerine okulun bir grup gönüllü öğretmeni okul kütüphanesinden aldığı kitapları köy köy dolaşarak, öğrencilere tek tek teslim etti. Kitaplarına kavuşan öğrenciler ise büyük mutluluk yaşadı.

4.04.2020Gündem

E-Devlet’te koronavirüs rekoru

Koronavirüs salgını nedeniyle e-Devletteki 5 binden fazla hizmetin kullanımında rekor artış yaşandı.

2.04.2020Ekonomi
Öğretmenlerden gönüllü ‘canlı sınıf’ dersi

Öğretmenlerden gönüllü ‘canlı sınıf’ dersi

Öğrencilerini özleyen ve merak eden devlet okullarındaki öğretmenler, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yakında başlayacağını duyurduğu canlı sınıf uygulamasını kendi çabalarıyla hayata geçirdi. İnternetteki ücretsiz uygulamalar üzerinden ders anlatan öğretmenler, çocukları da ekrandan birbirleriyle buluşturmuş oldu.

2.04.2020Eğitim
EBA TV ortaokul, lise Canlı izle.. EBA TV frekans ayarları nasıl yapılır

EBA TV ortaokul, lise Canlı izle.. EBA TV frekans ayarları nasıl yapılır?

Yüz yüze eğitime verilen 1 haftalık aranın ardından ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri için TRT-EBA TV ile Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden 'uzaktan eğitim' dersleri start aldı. Bu gelişme ile birlikte, yüz binlerce öğrenci sabah erken saatlerde bilgisayar ve televizyonların karşısına geçerek TRT-EBA TV ve 'eba.gov.tr' üzerinden başlatılan uzaktan eğitim sürecinin ilk dersine katılım sağlamak için araştırmalarına hız verdi. Öğrenciler, TRT EBA tv frekans ayarı ve kanal kurulumu ile TRT EBA'yı nasıl canlı izleyebilecekleri konusunda bilgi almak adına internette araştırma yapıyor. Peki, TRT EBA TV frekanas ve kanal kurulum ayarı nasıl yapılır? EBA TV nasıl canlı izlenir?Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle eğitime verilen 1 haftalık aranın ardından uzaktan eğitim süreci başladı. Uzaktan eğitim kapsamında, ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri 23-27 Mart'ta, TRT-EBA TV ve Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden eğitim görecek. Öğrenciler şimdi de EBA TV frekans ayarının nasıl yapılacağının yanı sıra EBA TV'yi canlı nasıl izleyeceklerini araştırıyor. Öğrenciler, TRT-EBA TV ve 'eba.gov.tr" üzerinden, yayın akışı ve ders programını takip ederek, kendileri için belirlenen saat aralığında yayını izleyecek. Peki, EBA TV frekans ayarı nasıl yapılır? İşte, MEB TRT EBA TV hakkında merak edilen tüm ayrıntılar...

1.04.2020Gündem
MEBin canlı sınıf uygulamasına 2 milyon 700 bin öğrenci katılacak

MEB'in canlı sınıf uygulamasına 2 milyon 700 bin öğrenci katılacak

Milli Eğitim Bakanlığı'nca Türkiye'nin Corona Virüs salgını nedeniyle milyonlarca öğrenciye ulusal çapta uzaktan eğitim başlatan Çin'den sonraki ikinci ülke olduğu, pilot çalışmanın ardından LGS ve YKS'ye hazırlanan 2 milyon 700 binin üzerinde öğrencinin, canlı sınıf uygulamasıyla eğitime başlayacağı açıklandı.

1.04.2020Gündem
Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi online yayınlarla bilimi eve taşıyor

Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi online yayınlarla bilimi eve taşıyor

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını tedbirleri kapsamında etkinliklerine ve ziyaretçi kabulüne bir süre ara veren Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi (BTM), sosyal medya hesaplarından gerçekleştirdiği online yayınlarla bilimi eve taşıyor.

1.04.2020Teknoloji

Yazar Sonuçları

Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanına 4 soru sordum

Pandemi bizi hızla daha dijital bir dünyaya sürüklüyor. Peki bu dönemde bugünün ve yarının dijital Türkiye’sini çalışan ve hazırlayan Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofis Başkanı Ali Taha Koç neler planlıyor ve neler üzerinde çalışıyor merak ettim.

15.05.2020