EKSTRA
MENÜ

Ebola

Ebola ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Ebola haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 884 Ebola haberi bulunmuştur.

Ebola Haberleri

Ebola dünyada tehdit

Ebola dünyada tehdit

WHO, Batı Afrika’da korku yayan Ebola salgınının tüm dünyayı tehdit ettiğini duyururken, Sağlık Bakanlığı da Türkiye’de yeni tedbirler alınmaya başlandığını açıkladı.

8.08.2014Dünya
İlaç firmaları Ebola için çözüm üretmek istemiyor

İlaç firmaları Ebola için çözüm üretmek istemiyor

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), bugüne kadar Batı Afrika'da en az 932 kişinin ölümüne neden olan Ebola virüsü için tedavi yöntemi arıyor. Ancak bu süreçte acı bir gerçek ortaya çıktı. Birçok ilaç firması Afrika ülkelerinde görülen hastalık için çözüm üretmek istemiyor. Sebebi ise fakir ülkelerde görülmesi yani ilaçtan kazanılacak paranın Ar-Ge için ayrılan bütçeyi karşılayamayacak olması.

9.08.2014Sağlık
Ebola’nın kontrol altına alınması için seferberlik

Ebola’nın kontrol altına alınması için seferberlik

Batı Afrika’daki dört ülkede yayılan ölümcül Ebola salgınının kontrol altına alınması için çalışmalar yoğunlaştırıldı

9.08.2014Avrupa
Ebolayı yaşayan hemşire: Bilmediğiniz şeyden korkarsınız

Ebolayı yaşayan hemşire: Bilmediğiniz şeyden korkarsınız

O gerçek bir kahraman… Dünyanın korkuyla izlediği, sağlıkçıların gitmeye çekindiği en sert bölgelerde görev yapıyor. Ebola’ya karşı verilen mücadelenin en ön safında o var. Batı Afrika’ya giden bir avuç sağlıkçının arasındaki hemşire Gunnhildur Arnadottir, Ebola günlerini anlattı.

10.08.2014Sağlık
Hamburg rahatladı

Hamburg rahatladı

ALMANYA'nın Hamburg kentinde ebola şüphesiyle bir Afrikalı hastaneye kaldırılarak, karantinaya alındı.

11.08.2014Avrupa
Fildişi Sahili, virüsten etkilenen ülkelere ve bu ülkelerden uçuşları askıya aldı

Fildişi Sahili, virüsten etkilenen ülkelere ve bu ülkelerden uçuşları askıya aldı

Fildişi Sahili, Ebola salgınından etkilenen ülkelerden ve bu ülkelere yapılacak uçak seferlerini askıya aldı.

11.08.2014Avrupa
Ebola virüsünden korunmada öncelik hijyen

Ebola virüsünden korunmada öncelik hijyen

Dünyada yaklaşık 700'den fazla kişinin ölümüne neden olan ebola virüsünden korunmak için özellikle riskli bölgelere gidenlerin hijyen kurallarına uyması ve yakın temastan kaçınması gerekiyor.

11.08.2014Sağlık
İstanbulda Ebola virüsü alarmı

İstanbul'da Ebola virüsü alarmı

Nijerya Lagos'tan sabah saatlerinde İstanbul'a inen Türk Hava Yolları uçağında bulunan Afrikalı kadın bir yolcu çocuğuyla beraber sağlık kuruluşuna sevk edildi. Kadın yolcunun yüksek ateş ve kusma belirtileri üzerine Atatürk Havalimanı'nda bulunan Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü ekipleri kadını ve çocuğu uçak içinden alarak 112 ambulansıyla hastaneye götürdü. Sağlık ekiplerinin Afrika'dan yayılan Ebola virüsünden şüphelendiği iddia ediliyor. Murat ÇAKIR-İSTANBUL-DHA

12.08.2014Haber
İstanbulda Ebola alarmı

İstanbul'da Ebola alarmı

Nijerya Lagos'tan sabah saatlerinde İstanbul'a inen Türk Hava Yolları uçağında bulunan Afrikalı kadın bir yolcu çocuğuyla beraber sağlık kuruluşuna sevk edildi. Sağlık ekiplerinin Afrika'dan yayılan Ebola virüsünden şüphelendiği iddia ediliyor.

12.08.2014Gündem
İspanyol rahip Eboladan öldü

İspanyol rahip Ebola'dan öldü

Ebola virüsü taşıyan İspanyol rahibin bugün tedavi edildiği hastanede yaşamını yitirdiği açıklandı.

12.08.2014Dünya
Avrupada ilk Ebola ölümü

Avrupa'da ilk Ebola ölümü

Ebola'nın son kurbanı Avrupa'dan. Liberya'da görev yaparken Ebola'ya yakalanan rahip Miguel Pajares tedavi için İspanya'ya getirildi. Tedavi için ABD'den "özel izin"le ilaç yola çıktı ancak rahip Pajares'e yetişmedi.

12.08.2014Avrupa
Ebola korkusu yayılıyor

Ebola korkusu yayılıyor

Afrika’nın batısındaki 3 ülkede 1000’den fazla can alan Ebola salgını, kıtanın doğusunu da tehdit etmeye başladı. Son olarak Nijerya’da da görülen virüs nedeniyle Senegal ve Ruanda’da da panik var.

12.08.2014Dünya
İstanbul’da Ebola şüphesi

İstanbul’da Ebola şüphesi

Nİjerya Lagos’tan dün sabah İstanbul’a gelen Türk Hava Yolları uçağında, bir Afrikalı kadın yolcu fenalaştı. Kadın yolcuda, Afrika’da şu ana kadar bin kadar can alan ve Dünya Sağlık Örgütü’nün ‘acil mücahele’ çağrısında bulunduğu Ebola hastalığının da belirtileri olan yüksek ateş ve kusma görülmesi üzerine, acil durum ilan edildi.

12.08.2014Gündem
Sağlık Bakanlığından ebola açıklaması

Sağlık Bakanlığı'ndan 'ebola' açıklaması

Dün Nijerya’dan İstanbul’a gelen THY uçağında bulunan Afrikalı kadın yolcu ‘ebola’ paniği yaşatmıştı. Sağlık Bakanlığı yetkilileri, hastaneye kaldırılan kadının ileri derecede sıtma hastalığı bulunduğunu bildirdi. Ancak ‘ebola’ virüsünü taşıyıp taşımadığı henüz kesin olarak belli değil, yapılacak tetkiklerin ardından belli olacak.

13.08.2014Gündem
Nijeryalı kadın ve çocuğun testi tamamlandı

Nijeryalı kadın ve çocuğun testi tamamlandı

Nijerya Lagos'tan dün İstanbul'a gelen THY uçağındaki bir kadında Ebola şüphesi yaşanması üzerine yapılan testlere ilişkin ilk sonuçlar az önce çıktı.

13.08.2014Gündem
Üçüncü havalimanının adı Recep Tayyip Erdoğan mı olacak

Üçüncü havalimanının adı Recep Tayyip Erdoğan mı olacak

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, üçüncü havalimanının adının Recep Tayyip Erdoğan olacağı iddiasına ''Böyle bir şey olursa hakkı.. Çok emeği var'' yanıtını verdi.

13.08.2014Gündem
Almanya Ebolaya karşı Batı Afrika’daki vatandaşlarını geri çağırdı

Almanya Ebola'ya karşı Batı Afrika’daki vatandaşlarını geri çağırdı

Almanya ölümcül Ebola tehdidi nedeniyle Batı Afrika’da Liberya, Gine ve Sierra Leone’daki vatandaşlarının bu ülkelerden ayrılmasını istedi.

13.08.2014Avrupa
Ticarette Ebola paniği

Ticarette Ebola paniği

TÜRKİYE ile 900 milyon dolar ticaret hacmi bulunan Gine, Liberya, Sierra Leone ve Nijerya’da görülen Ebola salgını ile bu ülkelerle yapılan ticaretin olumsuz etkileneceği belirtiliyor.

13.08.2014Ekonomi
Çimentoda ‘proje’ umudu

Çimentoda ‘proje’ umudu

Türkiye ekonomisine sağladıkları net döviz girdisi ile stratejik sektörler arasında yer alan çimento, cam ve seramiğin ihracat performansı, Irak ve Rusya’daki istikrarsızlıktan olumsuz etkilendi.

13.08.2014Ekonomi
Ebola’da önlem paniği

Ebola’da önlem paniği

THY uçağıyla önceki gün Nijerya’dan İstanbul’a gelen uçakta bulunan Afrikalı kadın yolcunun yaşattığı ‘ebola’ paniği gözleri havada alınan önlemlere çevirdi.

13.08.2014Ekonomi
Uzmanlardan Ebola uyarısı

Uzmanlardan Ebola uyarısı

BATI Afrika'da hızla yayılan Ebola virüsü için Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. A. Çağrı Büke yetkilileri uyardı, "Şu an için hastalığın görüldüğü ülkeler göz önüne alındığında bu ülkelerden gelen kişilerde ateş yüksekliği, bulantı, kusma, kas ve eklem ağrısı gibi yakınmalar uyarıcı olmalı ve aksi ispat edilinceye kadar bu kişiler hastaneye yatırılarak sıkı izolasyon yöntemleri uygulanmalı" dedi.

13.08.2014Ege
Türkiyeyi rahatlatan haber geldi

Türkiye'yi rahatlatan haber geldi

Ebola şüphesiyle hastaneye kaldırılan Nijeryalı kadının sıtma olduğu kesinleşti. Kadının ebola testinin negatif çıktığı öğrenildi.

13.08.2014Gündem
Ebola şüphesiyle gözlem altına alınan hasta taburcu edildi

Ebola şüphesiyle gözlem altına alınan hasta taburcu edildi

Yüreğimizi ağzımıza getiren Ebola alarmı sona erdi. Ebole virüsü şüphesiyle İstanbul'da hastaneye kaldırıldı, sıtma teşhisiyle tedavi edildi. İstanbul aktarmalı THY uçağından "Ebola şüphesi" ile gözlem altına alınan hasta, bu virüsü taşımadığının kesinleşmesi üzerine taburcu edildi, çiçeklerle uğurlandı.

14.08.2014Gündem
Ebola şüphesiyle gözlem altına alınan hasta taburcu edildi

Ebola şüphesiyle gözlem altına alınan hasta taburcu edildi

Türk Hava Yolları’nın (THY), Lagos-İstanbul seferini gerçekleştiren uçağında rahatsızlanıp, ’Ebola virüsü’ şüphesiyle tedavi altına alınan ve yapılan tetkiklerde sıtma rahatsızlığı olduğu tespit edilen Stella Omorowa Türkiye’den ayrıldı. Ebola virüsü şüphesiyle Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tetkikleri yapılan Stella Omorowa ve 4 yaşındaki oğlu yapılan tetkiklerin ardından sabah saatlerinde taburcu edildi. THY’ye ait bir araca binen Nijeryalı kadın ve oğlu, Atatürk Havalimanı’na götürüldü. Omorawa’yı uğurlamaya gelen Haseki Hastanesi Yöneticisi Dr. Ömer Sarılar, basın mensuplarına , "Salı günü saat 10.30 civarlarında havaalanına yüksek ateş, bulantı ve kusma şikayetlerini uçaktaki kabin görevlilerine bildiren Stella Omorawa, yüksek ateş ve kusması görülünce, malum Afrika’dan gelen bir yolcu olması ve bu ebola salgını nedeniyle normal zamanda belki de haber olmayacak bir şekilde havaalanında görevliler kaptan pilotun iniş yapmasıyla birlikte havaalanından alındı" dedi.

14.08.2014Haber
Panikle karşıladık çiçekle uğurladık

Panikle karşıladık çiçekle uğurladık

TÜRK Hava Yolları’nın (THY), Lagos-İstanbul seferli uçağında rahatsızlanıp, Ebola virüsü şüphesiyle tedavi altına alınan ve yapılan tetkiklerde sıtma rahatsızlığı olduğu tespit edilen Stella O. (34) ve 4 yaşındaki oğlu, taburcu edildi.

14.08.2014Gündem
Osmaniyede Ebola şüphelisi karantinaya alındı

Osmaniye'de Ebola şüphelisi karantinaya alındı

Osmaniye'den "ebola" virüsü şüphesiyle Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi'ne getirilen 34 yaşındaki İ.K., Enfeksiyon Servisi'nde izole edilmiş bir odaya alındı. Dün akşam üst solunum yolu enfeksiyonuna bağlı ateş ile şiddetli ishal görülmesi üzerine ailesi tarafından Osmaniye Devlet Hastanesi'ne getirilen İ.K., Uganda'dan geldiği anlaşılınca "ebola" virüsü şüphesiyle Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi'ne sevk edildi. Enfeksiyon Servisi'nde izole edilmiş bir odaya alınan İ.K.'dan alınan kan numuneleri hastalığının kesin tespiti için sağlık bakanlığı'na gönderildi. Buradaki laboratuvarlarda yapılacak incelemenin ardından kesin teşhis konulacak.

15.08.2014Haber
THY uçağındaki çocuğa Ebola kontrolü

THY uçağındaki çocuğa Ebola kontrolü

Dünya genelinde alarma neden olan Ebola virüsü yüzünden Türk Hava Yolları, Afrika'dan yapılan seferlerde belirti gösteren yolcularını sıkı takibe aldı. Kusma ya da ateşi olan yolcuların durumundan şüphelenildiğinde kaptan pilotlar Atatürk Havalimanı'na inişlerinde uçağa doktor istiyor. Bugün de Türk Hava Yolları'nın TK608 sefer sayılı Airbus A 321 tipi TC-JRK kuyruk tescilli Nairobi-İstanbul uçuşunu yapan uçakta ailesiyle seyahat eden erkek çocuk bir yolcunun kusma ve ateşinin olması üzerine Atatürk Havalimanı'na inişte doktor kontrolünden geçirildi. Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü'nde çocuğun muayene edildiği ve muayene sonucu yolcunun transit olarak başka bir ülkeye uçmasına izin verildiği öğrenildi.THY, yolcunun uçuşundan sonra uçağı dezenfekte ettirecek.Murat ÇAKIR - İSTANBUL DHA

15.08.2014Haber
THY uçağında Ebola kontrolü

THY uçağında Ebola kontrolü

Dünya genelinde alarma neden olan Ebola virüsü yüzünden Türk Hava Yolları, Afrika'dan yapılan seferlerde belirti gösteren yolcularını sıkı takibe aldı.

15.08.2014Sağlık
Türkiyeyi korkutan turnuva

Türkiye'yi korkutan turnuva!

Ligimizde toplamda 45 Afrikalı futbolcu forma giyiyor.

15.08.2014Avrupa
Nairobi-İstanbul uçağında Ebola paniği

Nairobi-İstanbul uçağında Ebola paniği

Afrika'da 1000'den fazla kişinin ölümüne neden olan Ebola virüsünün yarattığı korku, Afrika ülkelerinden gelen uçaklarda hastalık belirtisi gösteren yolculara yönelik sıkı kontrolü de beraberinde getirdi.

15.08.2014Dünya
Ebola hafife alındı

Ebola hafife alındı

Batı Afrika’da yayılan Ebola virüsü can almaya devam ederken Dünya Sağlık Örgütü’nden ciddi uyarılar geldi.

15.08.2014Dünya
Ebolada sayı giderek artıyor Bin 145e çıktı

Ebola'da sayı giderek artıyor! Bin 145'e çıktı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Batı Afrika'daki Ebola salgınında ölenlerin sayısının bin 145'e yükseldiğini bildirdi.

16.08.2014Avrupa
Osmaniyede Ebola şüphelisi karantinaya alındı

Osmaniye'de Ebola şüphelisi karantinaya alındı

UGANDA’da inşaat işçisi olarak çalışan ve izinli olarak geldiği memleketi Osmaniye’nin Bahçesi İlçesi’nde rahatsızlanan 34 yaşındaki İ.K, bulaşıcı ’Ebola’ hastalığı şüphesiyle sevk edildiği Adana’daki hastanede tedavi altına alındı. Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi’nde ilk tetkikleri yapılan İ.K’da ’Ebola’ bulgusuna rastlanmadı.

16.08.2014Sağlık
Afrika’dan gelip kusana Ebola önlemi

Afrika’dan gelip kusana Ebola önlemi

Dünya genelinde alarma neden olan Ebola virüsü yüzünden Türk Hava Yolları (THY), Afrika’dan yapılan seferlerde belirti gösteren yolcularını sıkı takibe aldı.

16.08.2014Gündem
Havuzdan sağlıklı yararlanma rehberi

Havuzdan sağlıklı yararlanma rehberi

Ebola can almaya devam ediyor. Görüldüğü Batı Afrika ülkeleri Gine, Liberya, Nijerya ve Sierra Leone’den yeni vaka ve ölümler bildirilmeye devam ediyor.

18.08.2014Seyahat
Berlinde Ebola Alarmı

Berlin'de Ebola Alarmı

Batı Afrika'da Ebola hastalığına yakalanmış insanlar ile görüşen bir kadın Berlin'de fenalaştı. Hastalığın belirtileri görülen kadının da Ebola virüsünü taşıdığı tahmin ediliyor.

19.08.2014Avrupa
Ebola salgını nedeniyle bir milyon kişi karantinada

Ebola salgını nedeniyle bir milyon kişi karantinada

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Sözcüsü Fadela Chaib, Ebola salgını nedeniyle bir milyon kişinin karantinada olduğunu bildirdi.

19.08.2014Avrupa
Liberyada sokağa çıkma yasağı

Liberya'da sokağa çıkma yasağı

Monrovia’da Ebola virüsüyle mücadele sürüyor.

20.08.2014Avrupa
Ebola en hızlı Liberyada yayıldı

Ebola en hızlı Liberya'da yayıldı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Batı Afrika'daki Ebola salgınında ölenlerin sayısının bin 350'ye yükseldiğini bildirdi. Hastalığın en hızlı Liberya'da yayıldığı belirtildi. Liberya'da 126 yeni vaka 95 ölüm görüldü.

20.08.2014Dünya
Almanyayı Ebola korkusu sardı

Almanya'yı Ebola korkusu sardı

Kısa süre önce Gine’den Almanya'nın başkenti Berlin'e gelen ve rahatsızlanan bir kadın, Ebola şüphesi ile hastaneye kaldırıldı.

21.08.2014Sağlık
Kamerunla Gine arasında Ebola krizi

Kamerun'la Gine arasında 'Ebola' krizi

Kamerun'da Gineli milletvekillerin Ebola virüsü için alınan önlemler çerçevesinde bir konferansa katılımına izin verilmemesinin yankıları sürüyor. Gine Dışişleri Bakanı François Loucenay Fall, bu olayın, iki ülke arasındaki ilişkileri zedeleyebileceğini açıkladı.

21.08.2014Dünya
Robocop’lu karantina

Robocop’lu karantina

Batı Afrika’da başlayarak yayılan Ebola virüsünün büyük salgına dönüştüğü Liberya’da başkentin 50 bin kişilik bir semti karantina altına alındı. Semti terk etmek isteyenlere robocop giysili polisler, göz yaşartıcı gazla ve ateş ederek müdahale etti. Başkent Monrovia’da karantina altına alınan West Point semtinde yaşayanlar, Ebola'ya yakalanarak ölmek veya polis kurşunuyla ölmek arasında seçim yapmak zorunda kalıyorlar.

21.08.2014Dünya
Sevindiren açıklama: Ebolaya çare bulundu

Sevindiren açıklama: Ebola'ya çare bulundu!

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Liberya'daki Ebola salgınında deneysel ilaç kullanılan üç sağlık personelinden ikisinin önemli ölçüde, birinin ise kısmen iyileşme gösterdiğini kaydetti.

22.08.2014Avrupa
İtalyan kadın Ebola şüphesiyle hastaneye götürüldü

İtalyan kadın Ebola şüphesiyle hastaneye götürüldü

Nijerya'dan İstanbul'a gelen İtalyan uyruklu 23 yaşındaki kadın yüksek ateş belirtilerinin görülmesi üzerine Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne getirildi. Ambulansla özel karantina kabininde hastaneye getirilen E.S. Enfeksiyon Hastalıkları Kliniği'ne yatırıldı. Hastanın gelişinin ardından kliniğe giriş çıkışlar sıkı denetlendi, şeritlerle hasta yakınları ve diğer kişilerin izinsiz girişlerine engel olundu. Haber: Habip ATAM - İSTANBUL DHA

22.08.2014Haber
O doktor taburcu oldu

O doktor taburcu oldu

Liberya’da Ebolalı hastaları tedavi ettiği sırada virüse yakalanan ABD’li doktor taburcu edildi.

22.08.2014Sağlık
Barcelonada Ebola vakası alarmı

Barcelona'da Ebola vakası alarmı

İspanya'da yeni bir Ebola şüphesi nedeniyle tedbirler artırıldı.

22.08.2014Dünya
Ebolayı kısa sürede teşhis eden test geliştirildi

Ebola'yı kısa sürede teşhis eden test geliştirildi

Çin, Batı Afrika'da bin 350'den fazla kişinin ölümüne neden olan Ebola virüsünü kısa sürede teşhis eden bir test geliştirdi.

23.08.2014Sağlık

Yazar Sonuçları

‘Günü kurtarma’ sendromu Türkiye’nin Ebolası mı?

Ülkede gelecek planı yapma alışkanlığı artık çok ‘out’ oldu! Siyasette bir süredir art arda gelen bombaları takip edemez hale geldik.

9.08.2014

Ebola’nın tedavisi yok

Ebola can almaya devam ediyor. Görüldüğü Batı Afrika ülkeleri Gine, Liberya, Nijerya ve Sierra Leone’den yeni vaka ve ölümler bildirilmeye devam ediyor.

10.08.2014