EKSTRA
MENÜ

Ebola

Ebola ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Ebola haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 881 Ebola haberi bulunmuştur.

Ebola Haberleri

Ebola bitmiyor

Ebola bitmiyor

Afrika’da ebola can almaya devam ediyor. İlk olarak 1976’da salgınlara yol açan hastalıkla ilgili son haber Kongo’dan geldi. Temmuzda başlayan salgından bu yana 194 kişide ebola tespit edildi, bunlardan dördü yaşamını yitirdi.

21.10.2018Seyahat
Ebola nedir Ebola virüsü nasıl bulaşır

Ebola nedir? Ebola virüsü nasıl bulaşır?

Dünya’nın büyük bir kısmını etkileyen Ebola virüsü insanlarda en şiddetli ve ağır seyirli enfeksiyona yol açan mikroorganizmalardan biridir. Ebola insanlara enfekte olmuş hayvanların kanı, çeşitli salgıları, organları ya da vücut sıvıları ile yakın temas sonucu bulaşır. Peki, Ebola tam olarak nedir? Ebola virüsü nasıl anlaşılır?

24.08.2018Gündem
Ebola virüsü 23 can daha aldı

Ebola virüsü 23 can daha aldı

İlk kez 1976’da ortaya çıktığı Kongo’da temmuz ayında ‘hortlayan’ Ebola virüsü, 23 can daha aldı. Kongo Sağlık Bakanlığı, halen 91 şüpheli vaka bulunduğunu açıkladı.

21.08.2018Dünya
Ebola hortladı

Ebola hortladı!

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde, yaklaşık 5 yıl önce binlerce can alan Ebola virüsü salgınına işaret eden vakalara rastlandığı duyurdu.

3.08.2018Dünya
O esnada...

O esnada...

Yaz ekranımızda belirsizlik ve tedirginlik hüküm sürerken, her gün başka bir yabancı dizinin umut dolu haberini alıyoruz.

Ebola nedir Ebola virüsü bulaşır mı

Ebola nedir? Ebola virüsü bulaşır mı?

Ebola virüsü, insanlarda ve insan dışı primatlarda viral hemorajik ateş şeklinde ciddi hastalık formlarına yol açan virüstür. Ölümler varan sonuçlar doğrulabilen ebola virüsü, Dünya Sağlık Örgütü tarafından 4. Risk Grubu Patojen olarak kabul edilmektedir. Peki, ebola nedir? Ebola virüsü bulaşır mı?

17.07.2018Gündem
Ebola nedir Ebola belirtileri neler

Ebola nedir? Ebola belirtileri neler?

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre binlerce kişinin ölümüne neden olan ve özellikle 2014-2015 yıllarında Afrika kıtasında etkili olan Ebola virüsü bir dönem uluslararası toplum nezdinde ciddi sağlık tehdidi oluşturmuştu. Bu hastalığın adını duyan vatandaşlar da Ebolanın ne olduğunu ve belirtilerini araştırıyor. Peki, Ebola nedir? Ebolanın belirtileri neler?

8.07.2018Gündem
Sınır Tanımayan Doktorlara cinsel istismar suçlaması

Sınır Tanımayan Doktorlara cinsel istismar suçlaması

Yardım kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorların (Medecins Sans Frontiers / MSF) çalışanlarının Afrika’da muhtaçlar ile ilaç karşılığında cinsel ilişki kurduğu iddia edildi.

22.06.2018Dünya
Ölü sayısı artıyor... Yayılan virüsten hayatını kaybedenleri böyle gömdüler

Ölü sayısı artıyor... Yayılan virüsten hayatını kaybedenleri böyle gömdüler

Meyve yarasalarının taşıdığı virüs nedeniyle Hindistan'da yaşamını yitirenler, olağanüstü önlemler altında toprağa veriliyor. Kurbanların yakınları ve doktorlar özel koruyucu kıyafetlerle cenazeleri defnetti.

25.05.2018Dünya
Tehlikeli gelişme: Son durum ciddi

Tehlikeli gelişme: "Son durum ciddi!"

Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde (DRC) kırsaldan kentsel alana taşınan ölümcül hastalık ebola salgınının uluslararası risklerini ele almak üzere yarın acil bir toplantı düzenliyor.

17.05.2018 Dünya
Demokratik Kongoda Ebola salgını: 23 kişi öldü

Demokratik Kongo'da Ebola salgını: 23 kişi öldü

Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nin kırsal bölgelerinde başlayan Ebola salgını, bir milyon kişinin yaşadığı Mbandaka kentine yayıldı. Uzmanlar salgını kentte kontrol altına almanın daha zor olmasından endişeleniyor.

17.05.2018Dünya
Dünya Sağlık Örgütünden Hastalık Xle ilgili korkutan uyarı

Dünya Sağlık Örgütü'nden Hastalık X'le ilgili korkutan uyarı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) kulağa korkutucu gelen 'Hastalık X'i öncelikli hastalık listesine eklediğini duyurdu.

13.03.2018Dünya
Aşısı olmayan ölümcül hastalık koca ülkeyi korkutuyor

Aşısı olmayan ölümcül hastalık koca ülkeyi korkutuyor!

Bu yılın başından bu yana Nijerya ölümcül bir hastalığın pençesinde. Lassa humması çok tehlikeli bir salgına dönüşebilir ve aşısı bulunmuyor.

5.03.2018Dünya
Efsane futbolcu Liberya Devlet Başkanı oldu

Efsane futbolcu Liberya Devlet Başkanı oldu

Liberya’da eski milli futbolcu George Weah, devlet başkanlığı seçimlerini kazanan isim oldu. Weah, Afrika’nın yetiştirdiği en büyük futbolcu olarak tanınıyor.

29.12.2017Dünya
Dünyayı korkutan haber... Ölüm oranı yüzde 88, tedavisi yok

Dünya'yı korkutan haber... Ölüm oranı yüzde 88, tedavisi yok

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Afrika'da ortaya çıkan ve şu ana kadar 127 kişinin ölümüne neden olan ve toplam 1,300 kadar insana bulaşan kara veba hastalığının tedavisi olmadığını, hastalığın ölüm oranının yüzde 88 olduğunu söyledi. Bölgedeki sağlık kriz merkezi ölümlü vakaların beş günde yüzde 37 arttığına dikkat çekti.

6.11.2017Dünya
Afrikada Türk yatırımcılar için büyük fırsatlar var

"Afrika'da Türk yatırımcılar için büyük fırsatlar var"

Türkiye'nin Akra Büyükelçisi Nesrin Bayazıt, Sahra altı Afrika ülkelerinde Türk yatırımcılar için büyük fırsatlar oluğunu dile getirdi.

14.07.2017Ekonomi
Ebola salgınından ders çıkarmalıyız

Ebola salgınından ders çıkarmalıyız

Almanya Başbakanı Angela Merkel, dünyada artan hareketliliğin bulaşıcı hastalıkların yayılma ihtimalini artırdığını söyledi.

20.05.2017Dünya
Istanbul Photo Awardsta Pulitzer geleneği bozulmadı

Istanbul Photo Awards'ta 'Pulitzer' geleneği bozulmadı

"Istanbul Photo Awards 2017"de "Tekil Haber" kategorisinde üçüncülük ödülüne layık görülen Avustralyalı foto muhabiri Berehulak, aynı fotoğrafla dünyanın en önemli gazetecilik ve haber ödülleri arasında gösterilen Pulitzer'e de uzandı.

11.04.2017Gündem
Yapay zekâ bizi kölesi yapmaz çünkü işine yaramayız

Yapay zekâ bizi kölesi yapmaz çünkü işine yaramayız

Barack Obama da onu okuyor, Mark Zuckerberg de. Türkiye’den lise öğrencisi için de süperstar, Çinli bir muhasebeci için de… İsrailli yazar Yuval Noah Harari kendi halinde bir askeri tarih uzmanı iken ‘Sapiens’ isimli kitabıyla dünyayı sarstı. O kitapta insanın o destansı bazen de kirli macerasını anlatıyordu. İkinci kitabı Homo Deus’ta bilmediğimiz sularda. Bize geleceğimizden pencereler açıyor Harari. Yazarla, İnsani Gelişme Vakfı’nın (İNGEV) davetlisi olarak geldiği İstanbul’da konuştuk.

28.01.2017Hayat
Zika virüsü nedir

Zika virüsü nedir?

Zika virüsü.Flaviviridae virüs familyasının ve Flavivirus cinsinin bir üyesi. İnsanlara sivrisineklerden ve cinsel yoldan geçer ve Zika ateşi veya Zika hastalığı olarak bilinen hastalığa neden olur. Bebeklerin beyin gelişimlerine de büyük zarar veren Zika virüs nedir, nasıl bulaşır?

16.12.2016Gündem
33 soruda Mars 2033: Kızıl vatan

33 soruda Mars 2033: Kızıl vatan

İnsanlık belki de tekerleğin bulunuşundan beri en büyük hamlesine hazırlanıyor: Tekgezegenli bir medeniyetten çokgezegenli bir uygarlığa dönüşmek. Uzmanlar bugünkü teknolojimizin 17 yıl gibi kısa bir sürede ilk kafileyi Mars’a yollamamıza yettiğini söylüyor. Dönüşü olmayan, tek yönlü bu. İlk yolculuktan sonra her 26 ayda bir yeni kargo ve yerleşimciler yollanacak. Çünkü Dünya ile Kızıl Gezegen bu sürenin sonunda tekrar hizalanıp birbirlerine en yakın noktalara geliyor. Takip eden 20-30 yıl içinde yüzlerce insanın yerleşeceği Mars artık uzaydaki ikinci vatanımız olacak. National Geographic Channel bu konuda altı bölümlük dev bir belgesel serisi hazırladı. Belgeselin ABD’deki galası öncesinde New York’ta astronotlar, astrofizikçiler, uzay mühendisleri, kanaat ve sivil toplum önderleriyle konuştuk, NASA yetkililerinin görüşlerini aldık. İşte 33 temel soruda ‘Mars’ı ev yapma’ projesi.

5.11.2016Hayat
Chenin oğlu Camilo Guevara: Babam kasırganın kalbinde yaşadı

Che'nin oğlu Camilo Guevara: 'Babam kasırganın kalbinde yaşadı'

Tatlı tatlı şakalaşıyor, iki eski dostmuşuz gibi sohbet ediyoruz. Sonra birdenbire, karşımdaki insanın, tarihin unutulmaz figürlerinden Che Guevara’nın oğlu olduğunu hatırlayıveriyorum. O anda ne anlattığımı, neden bahsettiğimizi unutuyorum. Aklım uçup bambaşka yerlere gidiyor: Gerçekten de ne kadar benziyor! Puro içişi tıpkı babası gibi… Che ile ilgili sorularıma cevap verecek mi acaba? Camilo Guevara (54), 1959 Küba Devrimi liderlerinden Che Guevara ile devrimci Aleida March’ın oğlu. Havana’da babasıyla ilgili bir araştırma merkezini yönetiyor, ayrıca fotoğrafla uğraşıyor. Bu çarşamba ‘Tabu’ adlı sergisi Piramid Sanat Merkezi’nde açılıyor. Guevara’yı İstanbul’daki ilk gecesinde Beyoğlu’na çıkardık. Rakı masasında memleket ve dünya meselelerini konuştuk. Babasıyla ilgili bugüne kadarki en kapsamlı söyleşilerden birini yaptık.

22.10.2016Hayat
Bienalde ilk tur

Bienalde ilk tur

İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV) düzenlediği 3. İstanbul Tasarım Bienali, dünyanın farklı yerlerinden, binlerce yıllık tasarım anlayışını barındıran eserleri ayağımıza getiriyor. ‘Biz İnsan mıyız? Türümüzün Tasarımı: 2 Saniye, 2 gün, 2 Yıl, 200.000 Yıl’ başlıklı bienal, insanın 200 bin yıl boyunca tasarımla kurduğu ilişkiyi, arkeolojiden teknolojiye, tıptan mimarlığa kadar birçok farklı alanda inceliyor. 20 Kasım’a kadar beş ayrı mekânda ziyaret edebileceğiniz Tasarım Bienali, Hürriyet’e kapılarını açtı. Bienali, küratörleri, dünyanın önde gelen mimarlık tarihçilerinden Beatriz Colomina ve Mark Wigley’le birlikte gezdik.

21.10.2016Keyif
Erdoğan ve Museveninin toplantısında renkli dakikalar

Erdoğan ve Museveni'nin toplantısında renkli dakikalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Uganda Cumhurbaşkanı Museveni'nin birlikte düzenlediği basın toplantısında renkli anlar yaşandı. Erdoğan'ın konuşmasında "Eti çiğneyebilen dişler, birlikte olan dişlerdir" anlamına gelen Uganda atasözünü hatırlatması Museveni'yi güldürdü.

1.06.2016Gündem
Dünyanın gözü bu zirvede

Dünyanın gözü bu zirvede

Tarihte ilk kez Türkiye’de düzenlenecek olan ve küresel insani yardım politikalarının belirleneceği BM Dünya İnsani Zirvesi için geri sayım başladı. Açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gerçekleştireceği zirveye 23 devlet başkanı, 23 başbakan ve 50’nin üzerinde bakan katılması bekleniyor.

20.05.2016Gündem
Bünyamin Sürmeliden Mavi Misket: Yağmur artacak kar azalacak

Bünyamin Sürmeli'den Mavi Misket: Yağmur artacak kar azalacak

Ekranların ‘havayı koklayan adam’ı Bünyamin Sürmeli kitap yazdı. Küresel ısınmanın ne tür bir bela olduğunu hâlâ anlamadıysanız ‘Mavi Misket’i okumalısınız. Meteorolog Sürmeli size tahmin yapmanın sırrını veriyor.

8.04.2016Keyif
Ebola virüsü küresel acil durum kategorisinden çıkarıldı

Ebola virüsü küresel acil durum kategorisinden çıkarıldı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Batı Afrika'da 11 binden fazla kişinin ölümüne neden olan Ebola virüsünü halk sağlığını tehdit eden küresel acil durum kategorisinden çıkardı.

29.03.2016Gündem
Begümhan Doğan Faralyalı: Medya gerçeğin peşinde olmalı

Begümhan Doğan Faralyalı: Medya gerçeğin peşinde olmalı

Uludağ Ekonomi Zirvesi’nin ikinci gününde ‘Sosyal Sürdürülebilirlik’ konusu işlendi. NEF CEO’su Erden Timur’un moderatörlüğünde gerçekleşen programda Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Begümhan Doğan Faralyalı da konuştu. Begümhan Doğan Faralyalı burada yaptığı konuşmada, “Özgür düşüncenin olduğu yerde toplumsal gelişimler mümkün olabiliyor. Medyada çok sorumluluk gerekiyor. Her türlü medya ortamı gelişim sağlıyor mu? Hayır. Medya ilkeli olduğu zaman katkı sağlıyor. Temelde medyanın hakkaniyetli, vicdanlı olması gerektiğine inanıyorum. Her zaman gerçeğin peşinde olması gerektiğine inanıyorum” dedi.

26.03.2016Ekonomi
Yurt dışına çıkacaklara Zika virüsü uyarısı

Yurt dışına çıkacaklara "Zika virüsü" uyarısı

Sağlık Bakanlığınca Zika virüsünün yoğun görüldüğü ülkelere gidecek vatandaşlara, havalimanlarında, hastalığın bulaşma yolları, yolcular için riskleri, korunma yöntemleri gibi bilgilerin yer aldığı broşür dağıtılıyor.

9.03.2016Sağlık
Ebola için vadedilen 1,9 milyar dolar bağış yapılmadı

"Ebola için vadedilen 1,9 milyar dolar bağış yapılmadı"

İngiliz yardım kuruluşu Oxfam, Ebola ile mücadele için vadedilen 1,9 milyar dolarlık bağışın yapılmadığını bildirdi.

31.01.2016Dünya
Virüslere ilişkin akıl almaz komplo teorileri

Virüslere ilişkin akıl almaz komplo teorileri

Önce HIV, kanser ve Ebola şimdi de Zika... Tüm bu hastalıklar dünyada adeta yıkıma sebep oldu, bazıları olmaya da devam ediyor. On binlerce kişi bu hastalıklar yüzünden hayatını kaybetti. 2014 yılında aniden peyda olan Ebola'nın 2 yıl sonra ortaya çıktığı gibi aniden azalması ve hemen ardından Zika virüsünün ortaya çıkması komplo teorisyenlerini yeniden harekete geçirdi. Biz de bugüne kadar hastalıklar üzerine ortaya atılan komplo teorilerini haberimizde derledik... Hastalıklara ilişkin akıl almaz komplo teorileri neler? Şimdi bu sorunun cevabını arayacağız.

29.01.2016Dünya
Zikada panik çok aşı yok

Zikada panik çok aşı yok

Şu ana kadar 20’den fazla ülkede yayılan ‘Zika virüsü’ için Amerikalı bilim insanları, karşı aşının ancak 10 yıl sonra çıkabileceğini açıkladılar.

28.01.2016Dünya
Eboladan sonra Lassa sıtması

Ebola'dan sonra Lassa sıtması

Nijerya'da patlak veren Lassa sıtması salgınında 63 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

20.01.2016Dünya
Kuzey Koreden yeni icat: Akşamdan kalma yapmayan içki

Kuzey Kore'den yeni icat: Akşamdan kalma yapmayan içki

Geçtiğimiz yıl kansere, Ebola’ya, Mers’e ve Aids’e çare bulduklarını iddia ettiler… Kuzey Kore şimdi de korkmadan içebileceğiniz, “akşamdan kalma yapmayan içki” icat ettiğini öne sürdü.

19.01.2016Dünya
Almanya Savunma Bakanı: Daha çok askere ihtiyacımız var

Almanya Savunma Bakanı: Daha çok askere ihtiyacımız var

Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, ülkesinin daha fazla askere ihtiyacı olduğunu söyledi. Almanya’dan beklentilerin arttığını ve Alman askerinin birçok kriz bölgesinde sorumluluk üstlendiğini belirten Bakan, “Daha fazla askere ihtiyacımız var. Ordunun teçhizatının modernleşmesi gerekiyor” dedi.

19.01.2016Dünya

Yazar Sonuçları

Ebola bitmiyor

Afrika’da ebola can almaya devam ediyor. İlk olarak 1976’da salgınlara yol açan hastalıkla ilgili son haber Kongo’dan geldi. Temmuzda başlayan salgından bu yana 194 kişide ebola tespit edildi, bunlardan dördü yaşamını yitirdi.

21.10.2018

İyi yaşa, kanser olma

İnsan sağlığı tarihi salgın hastalıklarla doludur.Bu hastalıklar bir anda kıtalara bulaşıp yüz milyonlarca insanın ölümüne neden oldular.

10.05.2018

Bienalde ilk tur

İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV) düzenlediği 3. İstanbul Tasarım Bienali, dünyanın farklı yerlerinden, binlerce yıllık tasarım anlayışını barındıran eserleri ayağımıza getiriyor.

21.10.2016

Savrulun tüm konuklar!

Komşuya, akrabaya bayramlaşmaya gidip, kamyonla kinayeli laf yiyip dönenlerden misin? Bu çile sona erdi. Bayramlaşma merasimini atlatmanın püf noktaları burada!

2.07.2016

Indiana Ayşe oldum

Ruanda’ya gittim, altı gün kaldım. Dünyada 800 dağ gorili kalmış, burası 600’ünün yaşadığı yer. Bebeklerini gördüm, inanılmazdı. Pigmelerle tanıştım. Yağmur Ormanları müthişti. Gökyüzünü göremediğiniz bir ormanda yürüdüğünüzü düşünün. Evet, bildiniz; Yağmur Ormanları’na da gittim. Lafı daha fazla uzatmayacağım. Hazır mısınız? Sizi Ruanda’ya götürüyorum.

4.06.2016