MENÜ

Ebola Nedir

Ebola Nedir ile ilgili tüm haberleri, son dakika Ebola Nedir haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Ebola Nedir haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 37 Ebola Nedir haberi bulunmuştur.

Ebola Nedir Haberleri

Ebola nedir Ebola hakkında merak edilenler

Ebola nedir? Ebola hakkında merak edilenler

İlk olarak 1976 yılında Sudan ve Kongo’daki salgınlarda tespit edilen Ebola virüsü, o günden bu yana çok sayıda kişinin hayatını kaybetmesine sebep oldu. Virüsün doğal kaynağının Afrika’daki meyve yarasaları olduğu düşünülmektedir. Peki, Ebola nedir?

22.01.2019Sağlık
Ebola nedir Ebola virüsü nasıl bulaşır

Ebola nedir? Ebola virüsü nasıl bulaşır?

Dünya’nın büyük bir kısmını etkileyen Ebola virüsü insanlarda en şiddetli ve ağır seyirli enfeksiyona yol açan mikroorganizmalardan biridir. Ebola insanlara enfekte olmuş hayvanların kanı, çeşitli salgıları, organları ya da vücut sıvıları ile yakın temas sonucu bulaşır. Peki, Ebola tam olarak nedir? Ebola virüsü nasıl anlaşılır?

24.08.2018Gündem
Ebola nedir Ebola virüsü bulaşır mı

Ebola nedir? Ebola virüsü bulaşır mı?

Ebola virüsü, insanlarda ve insan dışı primatlarda viral hemorajik ateş şeklinde ciddi hastalık formlarına yol açan virüstür. Ölümler varan sonuçlar doğrulabilen ebola virüsü, Dünya Sağlık Örgütü tarafından 4. Risk Grubu Patojen olarak kabul edilmektedir. Peki, ebola nedir? Ebola virüsü bulaşır mı?

17.07.2018Gündem
Ebola nedir Ebola belirtileri neler

Ebola nedir? Ebola belirtileri neler?

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre binlerce kişinin ölümüne neden olan ve özellikle 2014-2015 yıllarında Afrika kıtasında etkili olan Ebola virüsü bir dönem uluslararası toplum nezdinde ciddi sağlık tehdidi oluşturmuştu. Bu hastalığın adını duyan vatandaşlar da Ebolanın ne olduğunu ve belirtilerini araştırıyor. Peki, Ebola nedir? Ebolanın belirtileri neler?

8.07.2018Gündem
Ebola’nın oyuncağını yaptılar

Ebola’nın oyuncağını yaptılar!

Şu ana kadar 5 bine yakın kişinin hayatını kaybettiği Ebola virüsü fırsata çevirdiler(!) Nasıl mı? Amerikalı oyuncak üreticisi Giant Microbes, Ebola’nın oyuncağını yaptı.

24.10.2014Sağlık
Çağın yeni salgını Ebola nedir Nasıl bulaşır

Çağın yeni salgını Ebola nedir? Nasıl bulaşır?

Avrupa ve ABD'ye yayılan Ebola virüsü, Türkiye'ye doğru ilerliyor. Peki Ebola nedir, nasıl bulaşır ve nasıl anlaşılır?

23.10.2014Sağlık
ABD Ebola tehlikesinin farkında değil

ABD Ebola tehlikesinin farkında değil

ABD'de cadılar bayramı için kostüm satan bir mağazada Ebola hastalarını karantinaya alan görevlilerin giydiği kostümlerden satılması dikkat çekti.

19.10.2014Ekonomi
Ebola Virüsü nedir İstanbulda Ebola paniği yaşandı

Ebola Virüsü nedir? İstanbul'da Ebola paniği yaşandı!

Ebola şimdiye kadar yaklaşık 4 bin kişinin ölümüne yol açtı. Primatlarda da rastlanan hastalık, BBC’de yayınlanan bir habere göre Orta Afrika’da 5 binin üzerinde gorilin de ölmesine neden oldu. İsmini 1976'da ilk olarak rastlandığı Zaire'deki Ebola nehrinden alan hastalık Batı Afrika'nın sınırlarını aşarak diğer kıtalara yayılmaya başlıyor.

16.10.2014Keyif
Türkiyeyi korkutan turnuva

Türkiye'yi korkutan turnuva!

Ligimizde toplamda 45 Afrikalı futbolcu forma giyiyor.

15.08.2014Avrupa
Başkonsolosluk sözcüsü corona virüsü ile ilgili kritik soruyu cevapladı... Mutasyona mı uğradı

Başkonsolosluk sözcüsü corona virüsü ile ilgili kritik soruyu cevapladı... Mutasyona mı uğradı?

Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu Sözcüsü Yang Yun, Çin'in Wuhan şehrinde ortaya çıkan koronavirüsü ile ilgili sorulara cevap verdi.

1.02.2020Gündem
Ebola Virüs Hastalığı (EVH) nedir, belirtileri nelerdir

Ebola Virüs Hastalığı (EVH) nedir, belirtileri nelerdir?

Ebola virüsü hastalığı veya Ebola kanamalı ateşi %60-90 oranında ölümle sonuçlanan bulaşıcı bir enfeksiyon hastalığıdır. Özellikle Batı Afrika’da görülmektedir, şu ana kadar Türkiye’de yaşanmış olgu bildirilmemiştir. Hasta kişinin kan ve vücut salgıları ile temas edenlere bulaşma olasılığı yüksektir. Hastalığın bulguları ateş, baş ağrısı, eklem ve kas ağrıları, halsizlik, ishal, kusma, karın ağrısı, iştahsızlık olarak bildirilmiştir. Ebola Virüs Hastalığı (EVH)'nin detayları ve hastalığın hakkında yapılmış araştırmalardan çıkan sonuçlar nedir?

23.09.2019Sağlık
Ebola virüsü nedir Ebola virüsü nasıl bulaşır

Ebola virüsü nedir? Ebola virüsü nasıl bulaşır?

Dünya genelinde Batı Afrika'da 2013 yılından itibaren yaygınlaşarak insan sağlığını tehdit eden ebola virüsü can almaya devam ediyor. Africa CDC'den yapılan son açıklamaya göre, Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde virüs nedeniyle, hayatını kaybedenlerin sayısı bin 705'e çıktı. Ciddi ve tehlikeli bir virüs olan bu hastalığın insan ve hayvanlar için özel bir tedavisi bulunmuyor. Peki, ebola virüsü nedir? Ebola virüsü nasıl bulaşır?

23.07.2019Sağlık
Ebola virüsü nedir, nasıl bulaşır

Ebola virüsü nedir, nasıl bulaşır?

Binlerce kişinin ölümüne neden olan ebola virüsü, Aralık 2013'te ilk olarak Batı Afrika'da yayılmıştı. Gine, Liberya ve Sierra Leone'de 2014-2017'de görülen salgında, 30 bin kişiye virüs bulaşmış, 11 binden fazla kişi ölmüştü. Ebola Hemorajik Ateşi’nden korunma konusunda birçok zorluk vardı. Ebola Hemorajik Ateşi ile insanların tam olarak nasıl enfekte oldukları bilinmediğinden az sayıda temel korunma tedbiri vardır. Peki, ebola virüsü nedir, nasıl bulaşır?

16.06.2019Sağlık
Ebola virüsü nedir Ebola hastalığı nasıl anlaşılır

Ebola virüsü nedir? Ebola hastalığı nasıl anlaşılır?

Ebola virüsü, 2013 Aralık ayında Batı Afrika'da yaygınlaşmasının ardından, hala çok sayıda insanın ölümüne neden olmaya devam ediyor. Özellikle gündeme gelen haberlerle beraber, vatandaşlar da ciddi bir hastalık olan ebola ile ilgili araştırmalarına hız verdi. Peki, hayati risk oluşturan ebola virüs hastalığı nedir? Ebola nasıl anlaşılır? İşte, ebola ile ilgili bazı bilgiler.

20.05.2019Sağlık
Yayılma riski çok yüksek dedi ve uyardı... Tarihin en ölümcül ikinci salgını

Yayılma riski 'çok yüksek' dedi ve uyardı... "Tarihin en ölümcül ikinci salgını"

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom, Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde (KDC) geçen yıl temmuz sonunda başlayan Ebola salgının yayılma riskinin hala "çok yüksek" olduğu uyarısında bulundu.

20.05.2019Dünya
Ebola virüsü nedir Ebola nasıl anlaşılır

Ebola virüsü nedir? Ebola nasıl anlaşılır?

Ebola salgını, 2013 yılından itibaren Batı Afrika'da yaygınlaşarak can almaya devam ediyor. 2018 Temmuz ayından itibaren, Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde (KDC) virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayı her geçen gün artıyor. Bununla birlikte insanlar da ebola virüsü hakkında bilgi sahibi olmak istiyor. Peki, ebola virüsü nedir? İşte merak edilenler...

1.04.2019Sağlık
Blues ve caza ilham veren din Voodoo haccından izlenimler...

Blues ve caza ilham veren din! Voodoo haccından izlenimler...

Batı Afrika’da üç ülkeyi; Gana, Benin ve Togo’yu üç yıldır hedefime koymuş bekliyordum. Yılda sadece bir gün, 10 Ocak’ta Benin’de gerçekleşen ‘Voodoo Haccı’ zamanı orada olmaktı hedefim. Nihayet geçen ocak, Voodoo’nun Vatikan’ı Ouida’da (Benin’in eski başkenti) törenleri izlemek için yola çıktım...

24.03.2019Seyahat
Ebola virüsü nedir Ebola virüsü belirtileri

Ebola virüsü nedir? Ebola virüsü belirtileri

Ebola virüsü can almaya devam ediyor. Ebola virüsü Aralık 2013'te Batı Afrika'da yayılmıştı. Gine, Liberya ve Sierra Leone'da 2014-2017'de görülen salgında 30 bin kişiye virüs bulaşmış, 11 binden fazla kişi ölmüştü. Peki, ebola virüsü nedir?

4.03.2019Sağlık
Yapay zekâ bizi kölesi yapmaz çünkü işine yaramayız

Yapay zekâ bizi kölesi yapmaz çünkü işine yaramayız

Barack Obama da onu okuyor, Mark Zuckerberg de. Türkiye’den lise öğrencisi için de süperstar, Çinli bir muhasebeci için de… İsrailli yazar Yuval Noah Harari kendi halinde bir askeri tarih uzmanı iken ‘Sapiens’ isimli kitabıyla dünyayı sarstı. O kitapta insanın o destansı bazen de kirli macerasını anlatıyordu. İkinci kitabı Homo Deus’ta bilmediğimiz sularda. Bize geleceğimizden pencereler açıyor Harari. Yazarla, İnsani Gelişme Vakfı’nın (İNGEV) davetlisi olarak geldiği İstanbul’da konuştuk.

28.01.2017Hayat
Zika virüsü nedir

Zika virüsü nedir?

Zika virüsü.Flaviviridae virüs familyasının ve Flavivirus cinsinin bir üyesi. İnsanlara sivrisineklerden ve cinsel yoldan geçer ve Zika ateşi veya Zika hastalığı olarak bilinen hastalığa neden olur. Bebeklerin beyin gelişimlerine de büyük zarar veren Zika virüs nedir, nasıl bulaşır?

16.12.2016Gündem
33 soruda Mars 2033: Kızıl vatan

33 soruda Mars 2033: Kızıl vatan

İnsanlık belki de tekerleğin bulunuşundan beri en büyük hamlesine hazırlanıyor: Tekgezegenli bir medeniyetten çokgezegenli bir uygarlığa dönüşmek. Uzmanlar bugünkü teknolojimizin 17 yıl gibi kısa bir sürede ilk kafileyi Mars’a yollamamıza yettiğini söylüyor. Dönüşü olmayan, tek yönlü bu. İlk yolculuktan sonra her 26 ayda bir yeni kargo ve yerleşimciler yollanacak. Çünkü Dünya ile Kızıl Gezegen bu sürenin sonunda tekrar hizalanıp birbirlerine en yakın noktalara geliyor. Takip eden 20-30 yıl içinde yüzlerce insanın yerleşeceği Mars artık uzaydaki ikinci vatanımız olacak. National Geographic Channel bu konuda altı bölümlük dev bir belgesel serisi hazırladı. Belgeselin ABD’deki galası öncesinde New York’ta astronotlar, astrofizikçiler, uzay mühendisleri, kanaat ve sivil toplum önderleriyle konuştuk, NASA yetkililerinin görüşlerini aldık. İşte 33 temel soruda ‘Mars’ı ev yapma’ projesi.

5.11.2016Hayat
Yurt dışına çıkacaklara Zika virüsü uyarısı

Yurt dışına çıkacaklara "Zika virüsü" uyarısı

Sağlık Bakanlığınca Zika virüsünün yoğun görüldüğü ülkelere gidecek vatandaşlara, havalimanlarında, hastalığın bulaşma yolları, yolcular için riskleri, korunma yöntemleri gibi bilgilerin yer aldığı broşür dağıtılıyor.

9.03.2016Sağlık
Seninle koalisyona girelim mi

Seninle koalisyona girelim mi?

Eloğlu oturmuş memleketinde neler tartışıyor neler... Bizde ise yine “O mu koalisyon yapsın, bu mu” hali, “Saray’a kim gitti, kim geldi” kavgası. İşte baktığınız zaman bunlar hep nasip kısmet meselesi... Buyurun testimize.

27.06.2015Hayat
Avrupada ilk Ebola ölümü

Avrupa'da ilk Ebola ölümü

Ebola'nın son kurbanı Avrupa'dan. Liberya'da görev yaparken Ebola'ya yakalanan rahip Miguel Pajares tedavi için İspanya'ya getirildi. Tedavi için ABD'den "özel izin"le ilaç yola çıktı ancak rahip Pajares'e yetişmedi.

12.08.2014Avrupa
Ebola virüsünden ölenlerin cesedi sokağa atılıyor

Ebola virüsünden ölenlerin cesedi sokağa atılıyor

Dünya korkudan titriyor, Batı Afrika'da 900 kişi hayatını kaybetti, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu Türkiye olarak çok ciddi önlemler alındığını açıkladı. Virüse yakalananların hali korkutuyor, insanlar ne yapacaklarını bilmiyor. Öyle ki AP'den geçen bir fotoğraf trajedinin boyutunu gözler önüne serdi. Liberya'da hayatını kaybeden bir gencin cesedi en yakınları tarafından sokağa atıldı. Kimse cesede dokunmazken, herkes normal bir durummuş gibi sokaktan gelip geçmeye devam etti. Liberya'da çalışan İspanyol asıllı bir misyoner de Ebola'dan hayatını kaybettikten sonra cenazesi fanus içerisinde ülkesine getirildi.

8.08.2014Sağlık
Ebola değil psikoz

Ebola değil psikoz

Ebola virüsü taşıdığını iddia ederek Antalya ve İzmir’i ayağa kaldıran Halil İbrahim Uuzundurmuş, Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’nde tedavi altına alındı, kendisine ‘psikoz’ teşhisi konuldu.

25.07.2005Gündem
Ebola değil psikoz

Ebola değil psikoz

Ebola virüsü taşıdığını iddia eden Halil İbrahim Uzundurmuş, Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’nde tedavi altına alındı, kendisine ‘psikoz’ teşhisi konuldu.

25.07.2005Kelebek
‘Sinsi düşman’ virüslerle ilgili 10 soru 10 yanıt

‘Sinsi düşman’ virüslerle ilgili 10 soru 10 yanıt

Bugüne kadar 2000 kadarı saptanan virüsler, yaşamak ve çoğalmak için, bakterilerin tersine, bir canlı organizmaya parazit olarak yerleşmek zorunda. Her virüsün etkisi, genetik özelliklerine göre farklı. Virüsler genellikle ‘tür bariyeri’ni aşmaz.

18.03.2004Spor

Yazar Sonuçları

Depremde kaç baz istasyonu ayakta kalır?

26 Eylül’de yaşanan İstanbul depreminden sonra cep telefon hatları kilitlenmişti...

30.01.2020

Bunları sormayalım mı?

MİLLETLERİN kendi kaderleriyle ilgili soruları sorma hakkı da vardır.

24.10.2014

Bulaşıı bulaşııveeriir ebolaa, ebolaa, ebolaa!

Dünyayı istila etmek üzere olan siyah giyimli dehşet saçan fanatik katiller ve yeryüzüne yayılan ölümcül bir virüs haberleri arasında kaldık!

18.10.2014

Rüzgâra karşı üfürmek

DEMOKRATİK çözüm olarak tanımlanan ‘al-ver süreci’ giderek çarşafa dolanıyor.

15.10.2014

‘Günü kurtarma’ sendromu Türkiye’nin Ebolası mı?

Ülkede gelecek planı yapma alışkanlığı artık çok ‘out’ oldu! Siyasette bir süredir art arda gelen bombaları takip edemez hale geldik.

9.08.2014