EKSTRA
MENÜ

Eber Gölü

Eber Gölü ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Eber Gölü haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 128 Eber Gölü haberi bulunmuştur.

Eber Gölü Haberleri

Anadolunun 18 balığı kırmızı alarm veriyor

Anadolu'nun 18 balığı kırmızı alarm veriyor

Anadolu'daki göl ve akarsulara özgü (endemik) 62 balık türü bulunduğu, bu türlerin 41'inin “tehdit altında”, 18'inin “kırmızı hat”ta bulunduğu, 11'inin ise önlem alınmaması durumunda birkaç yıl içinde “yok olacağı” bildirildi.

27.12.2006Gündem
Nasreddin Hocanın gölü küresel ısınmaya direniyor

Nasreddin Hoca'nın gölü küresel ısınmaya direniyor

Akşehir Gölü Çevre Koruma Birliği ve Akşehir Belediye Başkanı Mustafa Baloğlu, gölün tamamen kaybedilmemesi için yeni bir proje çalışması yürütüldüğünü söyledi.

21.05.2007Gündem
Çukurova deltasında sular buharlaşıyor

Çukurova deltasında sular buharlaşıyor

Çukurova'da Tuzla, Akyatan, Ağyatan ve Yumurtalık lagünlerinin oluşturduğu deltanın son 22 yılda üçte bir oranında azaldığı bildirildi.

10.08.2007Gündem
Kuraklık endemik bir gen kaynağımızı tehlikeye soktu

Kuraklık endemik bir gen kaynağımızı tehlikeye soktu

Dünyada sadece Akşehir ve Eber Gölleri çevresinde yetişen, bir çiçekten 3 meyve verebilen endemik bitki Pyan, Akşehir Gölü'nün kuruması nedeniyle yok olma tehlikesi yaşıyor.

1.09.2007Gündem
Kuşlar göllerini arıyor

Kuşlar göllerini arıyor

Konya, Isparta ve Afyonkarahisar arasında kalan çok geniş bölgedeki su kaynakları bitmek üzere.

8.08.2008Gündem
350 bin metrekarelik Akşehir Gölünde 1 metrekare su

350 bin metrekarelik Akşehir Gölü'nde 1 metrekare su

KONYA’nın Akşehir İlçesi’nde bulunan Akşehir Gölü küresel ısınma ve bilinçsiz su tüketimi sonucu tamamen kurudu. Geçmişte 350 bin metrekarelik su alanına sahip gölden geriye, yaklaşık 1 metrekarelik bir su kaynağı kaldı.

11.08.2008Gündem
Tuz Gölünü kurtarma projesi

Tuz Gölü'nü kurtarma projesi

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, “Hazırladığımız projelerle inşallah kısa zamanda Tuz Gölü kendisini toparlayacaktır” dedi.

25.09.2008Gündem
Su tasarrufu hemen şimdi

Su tasarrufu hemen şimdi!

Göller, dereler kuruyor, nehirler küçülüyor. Susuzluk hayatın hemen her alanında büyük sıkıntılara yol açıyor.

23.11.2009Kelebek
Vidgen’in kitabını okudum kendimi Guatemala’da buldum

Vidgen’in kitabını okudum kendimi Guatemala’da buldum

İstanbullu Gonca Girit McDaniel (35), şehir planlamacılığı öğrenimi almasına karşın şu anda Sabancı Üniversitesi’nde Proje Geliştirme Uzmanı olarak çalışıyor. Seyahati, okumayı seviyor. Bugüne kadar Amerika ve Avrupa’da birçok şehre seyahat etti. Beş yıl yaşadığı ABD’nin Atlanta kentinde Guatemalılarla tanışan, Orta Amerika’yı merak eden Girit, bilgilenmek için Lucas Vidgen’in kitabını okudu. Öylesine etkilendi ki bir hafta sonra kendini Guatemala City’de buldu. Bu gezide uğradığı antik Maya kenti Tikal’i anlatırken “Şehrin mimarisi soluğumu kesti. Enfesti, oraya gitmek hayatımda yaptığım en iyi şeylerden biriydi” diyor.

30.01.2011Seyahat
Sulaklar sıtmadan kurumuştu

Sulaklar sıtmadan kurumuştu

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, 2003’den önce sıtma ile mücadele adı altında sulak alanların kurutulduğunu, kendi iktidarları döneminde ise ihya edildiğini iddia etti.

8.02.2011Gündem
‘Beyaz duvak’ kalktı, ‘nazar boncuğu’ çatladı

‘Beyaz duvak’ kalktı, ‘nazar boncuğu’ çatladı

Başı karlı Erciyes Dağı artık çıplak, ‘Anadolu’nun nazar boncuğu‘ denen Meke Gölü’nün mavi suyu çekildi, Eşmekaya Sazlığı ta içinden yanıyor... Seller, kuraklık, aşırı sıcak, aşırı soğuk, yaşam alanları değiştiği için yok olmanın eşiğine gelen canlılar, belirsizliklerle dolu bir gelecek... Tüm bunlar neden değil, sonuç. Neyin mi sonucu? İnsanlığın yeryüzündeki eylemlerinin! Yoksa siz de “Benden sonra tufan” diyenlerden, ömrünü sorunsuz tamamlayacağını düşünenlerden misiniz? Öyleyse çok yanılıyorsunuz! Türkiye’yi dolaştık, iklim değişikliğinin ülkemizdeki etkilerinin peşine düştük. Gördük ki, yaşananlardan ve yaşanacaklardan hiçbirimiz muaf değiliz. Size olacaklardan değil, olanlardan bahsedeceğiz...

16.09.2017Hürriyet Pazar
İskele ortada kaldı Durum kritik seviyenin de altında

İskele ortada kaldı! Durum kritik seviyenin de altında

TÜRKİYE Tabiatını Koruma Derneği Isparta Temsilcisi emekli akademisyen Erol Kesici, Eğirdir Gölü’nün son 10 yıl içerisinde aşırı kayıpla birlikte su seviyesinin 6-7 metreye kadar düştüğünü belirterek, "Göl kritik su seviyesinin altına inmektedir" dedi.

12.11.2018Gündem
‘Atlaslardan siliniyor’

‘Atlaslardan siliniyor’

Burdur, Isparta, Antalya, Afyonkarahisar ve Konya'nın güneyinde yoğunlaşan göllerin oluşturduğu Göller Bölgesi, bu unvanını kaybetmeye doğru ilerliyor.

21.11.2018Gündem
Eber sarısı nedir Nerelerde bulunur

Eber sarısı nedir? Nerelerde bulunur?

Eber sarısı, nesli tükenmekte olan bitkiler arasında yer almaktadır. Türkiye'de sadece Eber ve Akşehir Gölü etrafında yaşayan Eber sarısı, tamamen doğal bir yetişme alanına sahiptir. Yakın zamanda koruma altına alınan çiçek için koparma cezası getirilmiş ve koparan kişiye 60 bin TL ceza kesilmesi öngörülmüştür. İşte, Eber sarısı türüne dair detaylı bilgiler

10.05.2019Gündem
Zlatko Tripic, Göztepenin ilk Norveçli futbolcusu oldu

Zlatko Tripic, Göztepe'nin ilk Norveçli futbolcusu oldu

Süper Lig ekiplerinden Göztepe’nin transfer ettiği Zlatko Tripic, sarı-kırmızılı ekibin ilk Norveçli futbolcusu unvanını aldı.

16.01.2020Futbol
Nasreddin Hocanın maya çaldığı göle yağışlar umut oldu

Nasreddin Hoca'nın maya çaldığı göle yağışlar umut oldu

Afyonkarahisar ile Konya'nın sınırları içerisinde yer alan ve kuraklığa bağlı olarak yıllar içinde iyice küçülen Akşehir Gölü'nde, son yağışlar umut oldu.

26.05.2020Keyif
Nasreddin Hocanın gölünde su seviyesi artıyor

Nasreddin Hoca'nın gölünde su seviyesi artıyor

Afyonkarahisar ile Konya'nın sınırları içerisinde yer alan ve kuraklığa bağlı olarak yıllar içinde iyice küçülen Akşehir Gölü'nde, son yağışlar umut oldu.

28.05.2020Seyahat
Hayvanlar tükeniyor, doğa alarmda, insanlık seyrediyor

Hayvanlar tükeniyor, doğa alarmda, insanlık seyrediyor

Yaklaşık 50 yıl içinde hayvanların yüzde 68’i yok oldu. Peki, biz ne yapıyoruz? Geçen gün düzenlenen Birleşmiş Milletler Biyolojik Çeşitlilik Zirvesi’nde olduğu gibi sadece konuşuyoruz. Şimdilik…

11.10.2020Hürriyet Pazar

Yazar Sonuçları

Su tasarrufu hemen şimdi!

Göller, dereler kuruyor, nehirler küçülüyor. Susuzluk hayatın hemen her alanında büyük sıkıntılara yol açıyor.

9.03.2008

Su tasarrufu hemen şimdi!

Göller, dereler kuruyor, nehirler küçülüyor. Susuzluk hayatın hemen her alanında büyük sıkıntılara yol açıyor. Senaryolar, gelecekte susuzluğun daha da vahim boyutlara ulaşacağını gösteriyor. Ancak, hiçbir şey için geç değil! Susuzluk için hepimizin alacağı küçük önlemler var.

22.11.2009

10 şehirden denizli, lezzetli, manzaralı bayram rotaları

Bayramla birlikte sıcaklar daha da insafa gelecek. Türkiye’nin yazlık mekanlarında en güzel günler başlıyor. Onun için kısa da olsa bu tatili değerlendirmekte yarar var. Tatili sadece denize girmekle kısıtlamayın. İzleyeceğiniz ilginç rotalar da yaşam pilinizi şarj etmenize yardımcı olacaktır.

5.08.2012

Türkiye bir yüzen ada cenneti, haberiniz var mı

“Yüzen ada” denilince aklıma lüks yatlar gelirdi. Hani şu okyanustaki küçük adalardan ilham alınarak tasarlanmış olan yatlar. Ama bizimkileri doğa tasarlamış, duba ya da ponton değil!

12.08.2012

Kuşların peşinde Türkiye’nin en güzel yerlerine

Görmek için peşine düşeceğiniz her farklı tür, sizi coğrafyamızın farklı karakterdeki en nadide noktalarına götürecek. “Vay be! Memleketimizde böyle bir yer de varmış” dedirtecek. Kuş göçünün başladığı bugünlerde, gökyüzündeki şovu en iyi izleyebileceğiniz ve aynı zamanda “İyi ki gitmişim” diyeceğiniz, 7 bölgeden 7 yer.

4.03.2019

Kuruyan göllerimiz nasıl peşkeş çekildi?

Tatlı su göllerimiz 1950’den beri politikacılarımız tarafından seçmene peşkeş çekilerek kurutuldu. Tanık olduğum göllerin kurutulma hikâyeleri şöyledir:

15.01.2021