EKSTRA
MENÜ
Arşiv

Eber Gölü

Eber Gölü ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Eber Gölü haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 127 Eber Gölü haberi bulunmuştur.

Eber Gölü Haberleri

Sulaklar sıtmadan kurumuştu

Sulaklar sıtmadan kurumuştu

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, 2003’den önce sıtma ile mücadele adı altında sulak alanların kurutulduğunu, kendi iktidarları döneminde ise ihya edildiğini iddia etti.

8.02.2011Gündem
Vidgen’in kitabını okudum kendimi Guatemala’da buldum

Vidgen’in kitabını okudum kendimi Guatemala’da buldum

İstanbullu Gonca Girit McDaniel (35), şehir planlamacılığı öğrenimi almasına karşın şu anda Sabancı Üniversitesi’nde Proje Geliştirme Uzmanı olarak çalışıyor. Seyahati, okumayı seviyor. Bugüne kadar Amerika ve Avrupa’da birçok şehre seyahat etti. Beş yıl yaşadığı ABD’nin Atlanta kentinde Guatemalılarla tanışan, Orta Amerika’yı merak eden Girit, bilgilenmek için Lucas Vidgen’in kitabını okudu. Öylesine etkilendi ki bir hafta sonra kendini Guatemala City’de buldu. Bu gezide uğradığı antik Maya kenti Tikal’i anlatırken “Şehrin mimarisi soluğumu kesti. Enfesti, oraya gitmek hayatımda yaptığım en iyi şeylerden biriydi” diyor.

30.01.2011Seyahat
Su tasarrufu hemen şimdi

Su tasarrufu hemen şimdi!

Göller, dereler kuruyor, nehirler küçülüyor. Susuzluk hayatın hemen her alanında büyük sıkıntılara yol açıyor.

23.11.2009Kelebek
Tuz Gölünü kurtarma projesi

Tuz Gölü'nü kurtarma projesi

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, “Hazırladığımız projelerle inşallah kısa zamanda Tuz Gölü kendisini toparlayacaktır” dedi.

25.09.2008Gündem
350 bin metrekarelik Akşehir Gölünde 1 metrekare su

350 bin metrekarelik Akşehir Gölü'nde 1 metrekare su

KONYA’nın Akşehir İlçesi’nde bulunan Akşehir Gölü küresel ısınma ve bilinçsiz su tüketimi sonucu tamamen kurudu. Geçmişte 350 bin metrekarelik su alanına sahip gölden geriye, yaklaşık 1 metrekarelik bir su kaynağı kaldı.

11.08.2008Gündem
Kuşlar göllerini arıyor

Kuşlar göllerini arıyor

Konya, Isparta ve Afyonkarahisar arasında kalan çok geniş bölgedeki su kaynakları bitmek üzere.

8.08.2008Gündem
Kuraklık endemik bir gen kaynağımızı tehlikeye soktu

Kuraklık endemik bir gen kaynağımızı tehlikeye soktu

Dünyada sadece Akşehir ve Eber Gölleri çevresinde yetişen, bir çiçekten 3 meyve verebilen endemik bitki Pyan, Akşehir Gölü'nün kuruması nedeniyle yok olma tehlikesi yaşıyor.

1.09.2007Gündem
Çukurova deltasında sular buharlaşıyor

Çukurova deltasında sular buharlaşıyor

Çukurova'da Tuzla, Akyatan, Ağyatan ve Yumurtalık lagünlerinin oluşturduğu deltanın son 22 yılda üçte bir oranında azaldığı bildirildi.

10.08.2007Gündem
Nasreddin Hocanın gölü küresel ısınmaya direniyor

Nasreddin Hoca'nın gölü küresel ısınmaya direniyor

Akşehir Gölü Çevre Koruma Birliği ve Akşehir Belediye Başkanı Mustafa Baloğlu, gölün tamamen kaybedilmemesi için yeni bir proje çalışması yürütüldüğünü söyledi.

21.05.2007Gündem
Anadolunun 18 balığı kırmızı alarm veriyor

Anadolu'nun 18 balığı kırmızı alarm veriyor

Anadolu'daki göl ve akarsulara özgü (endemik) 62 balık türü bulunduğu, bu türlerin 41'inin “tehdit altında”, 18'inin “kırmızı hat”ta bulunduğu, 11'inin ise önlem alınmaması durumunda birkaç yıl içinde “yok olacağı” bildirildi.

27.12.2006Gündem
TBMMde yoğun hafta

TBMM'de yoğun hafta

Meclis, bu hafta da bütçe görüşmelerini sürdürecek. TBMM Genel Kurulunda, hafta boyunca 2007 Yılı Merkezi Yönetim Bütçesi Kanunu Tasarısının görüşülmesine devam edilecek. Alınan karar doğrultusunda, haftanın her günü mesai yapacak Genel Kurulda, her gün program tamamlanıncaya kadar çalışılacak.

17.12.2006Gündem
Türkiye biyolojik çeşitlilik ve sulak alanlarını kaybediyor

Türkiye biyolojik çeşitlilik ve sulak alanlarını kaybediyor

Türkiye, biyolojik çeşitliliğin yüksek olduğu, başta su kuşları olmak üzere çok zengin, karakteristik bitki ve hayvan topluluklarının yaşam alanı olan sulak alanlarını kaybediyor.

13.06.2006Gündem
Bitkisel zenginliğimiz tehdit altında

Bitkisel zenginliğimiz tehdit altında

Türkiye'de 122 önemli bitki alanındaki 3 bin 45 ender bitki tehlikede. Bern Sözleşmesine göre mutlak korunması gereken 87 tür ise yok olma tehdidi altında.

13.10.2003Gündem
Göllerdeki kirlilik ciddi boyutta

Göllerdeki kirlilik ciddi boyutta

Göller Bölgesi`ndeki Akşehir, Eber, Karamut ve Tuz göllerindeki kirliliğin ciddi boyutlara ulaştığı bildirildi. TEMA Göller Bölgesi Temsilcisi Namık Ceyhan, bölgedeki kentlerin evsel ve sanayi atıklarının sulak alanlara boşaltıldığını, bunun sonucunda göllerde kirlilik meydana geldiğini söyledi.

20.12.2001Gündem

Yazar Sonuçları

Su tasarrufu hemen şimdi!

Göller, dereler kuruyor, nehirler küçülüyor. Susuzluk hayatın hemen her alanında büyük sıkıntılara yol açıyor. Senaryolar, gelecekte susuzluğun daha da vahim boyutlara ulaşacağını gösteriyor. Ancak, hiçbir şey için geç değil! Susuzluk için hepimizin alacağı küçük önlemler var.

22.11.2009

Su tasarrufu hemen şimdi!

Göller, dereler kuruyor, nehirler küçülüyor. Susuzluk hayatın hemen her alanında büyük sıkıntılara yol açıyor.

9.03.2008

Tatil için rotalar

Tatil planları yapmanın tam zamanı. Önümüzdeki tatil fırsatlarında nerelere gidilecek, nereler gezilip görülecek, hangi gizli cennetler keşfedilecek?

8.04.2006

Yüzünü gizleyen göller

Göller Bölgesi’nde Eğirdir’den sonra ıssız köy yollarını, tepelere tırmanan yokuşları aşıp sırasıyla Kovada, Beyşehir, Akşehir ve Eber göllerine de uğradım. Kovada haricinde diğerleri yüzlerini benden hep gizlediler, güzelliklerini ele vermediler.

25.06.2005

Yaşayan tablo Eğirdir

Geçen hafta başladığım ‘Göller Bölgesi’ gezim bu hafta da sürüyor. Yedi Renkli Göl adı da verilen Eğirdir Gölü, çevresindeki dağlar, meyve bahçeleri, suyun içinden yükselen ağaçları, sarı sazlıkları ile her koyunda ayrı bir güzellik sergiliyordu. Eğirdir, güzelliği kadar tarihi ile de ünlüydü.

18.06.2005