EKSTRA
MENÜ

Eber Gölü

Eber Gölü ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Eber Gölü haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 127 Eber Gölü haberi bulunmuştur.

Eber Gölü Haberleri

İhraçlık kirazı mantar vurdu

İhraçlık kirazı "mantar" vurdu

Avrupa ülkelerinde "Türk kirazı" olarak bilinen Ziraat-900 cinsi kirazın önemli üretim alanlarından olan Afyonkarahisar'ın Sultandağı ilçesinde ilkbahar ve hasat öncesindeki aşırı yağışların yol açtığı mantar hastalığı nedeniyle ihracat 20 bin tondan yaklaşık 3 bin tona düştü.

10.07.2015Ekonomi
Bahçeli düşme tehlikesi geçirdi

Bahçeli düşme tehlikesi geçirdi

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Afyonkarahisar’ın Bolvadin İlçesi’nde düzenlenen 29’uncu Kaymak ve Eber Gölü Festivali kapsamında açılan traktör sergisinde, traktöre binerken düşme tehlikesi geçirdi. Korumaların yardımıyla traktöre binen Bahçeli, gülümseyerek poz verdi.

24.08.2013Gündem
AKPli başkana 6.5 yıl ‘aşk dayağı cezası

AKP'li başkana 6.5 yıl ‘aşk dayağı' cezası

AFYONHARAHİSAR'ın Bolvadin İlçesi'nde Ağır Ceza Mahkemesi, Çay Belediye Başkanı AKP'li 48 yaşındaki Ali Yakut’a, ilişki durduğu iddia edilen sekreteri 31 yaşındaki F.K.'nin eşi 34 yaşındaki Ümmet K.'ya karşı ‘cebir şiddet kullanarak hürriyetinden yoksun bırakma’ suçundan 6.5 yıl 15 gün hapis cezası verdi. Yakut, kamu hizmetinden de yasaklandı.

18.08.2009Gündem
Tuz Gölü neredeyse tamamen kurudu

Tuz Gölü neredeyse tamamen kurudu

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Prof.Dr. Ferruh Yıldız, son 5 yıl içinde kuraklık ve bilinçsiz sulama nedeniyle bazı göl ve göletlerin kuruduğunu, bazılarında aşırı su kaybı olduğunu, bu yüzden yer şekillerinde belirgin değişiklikler olduğunu söyledi. Yıldız, yer şekillerinde değişiklikler olmasına rağmen, harita ve atlaslarda bunların yer almadığını hatırlattı. Yıldız, Tuz Gölü'nün yüzde 85, Eber Gölü'nün yüzde 85 oranında küçüldüğünü söyledi.

21.01.2009Gündem
12’nci büyük gölümüz Eber’i de yok ettik

12’nci büyük gölümüz Eber’i de yok ettik

Türkiye’nin 12. büyük gölü olan Afyonkarahisar’daki Eber Gölü yüzde 90 oranında kurudu.

18.09.2008Gündem
Eber de kurudu

Eber de kurudu

KÜRESEL ısınma ve kuraklık Türkiye'nin en büyük 12'inci gölü olan Afyonkarahisar'daki Eber Gölü'nü de vurdu. Yüzde 90 oranında kuruyan gölde, köylülerin saz kesmek, balık tutmak ve avlanmak için kullandıkları kayıklar, çöl görüntüsü veren göl tabanına oturdu.

17.09.2008Gündem
Eber Gölü yanıyor

Eber Gölü yanıyor

AFYONKARAHİSAR'ın Sultandağı, Çay ve Bolvadin ilçeleri arasında bulunan Eber Gölü'ndeki kamışlar, yaklaşık 1 aydır için için yanıyor. Yangına karadan müdahale edilemiyor.

8.08.2008Gündem
Göllerimiz yok oldu

Göllerimiz yok oldu

Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) Türkiye’deki kuraklık için "Yeryüzünün Sessiz Felaketi" adı altında bir rapor hazırladı. Rapora göre, Türkiye’nin belli başlı göllerinde kuraklık ve vahşi sulamanın getirdiği olumsuzluklar şöyle sıralandı:

21.10.2007Gündem
Eber Gölünde inekler otluyor

Eber Gölü'nde inekler otluyor

TÜRKİYE'nin en büyük 12’nci gölü olan Eber Gölü, her geçen gün biraz daha kuruyor. Birkaç yıl öncesine kadar ‘kuş cenneti’ diye bilinen gölün en derin yeri 21 metreydi. Devlet Su İşleri 18’inci Bölge Müdürlüğü verilerine göre su seviyesinin yüzde 3’e düştüğü Eber Gölü, yine birkaç yıl öncesine kadar, kıyısı bulunan köylerde yaşayanların önemli geçim kaynağı idi. Toplam hacmi 215 bin metreküp olan Eber’de şu an sadece 5 bin 648 metreküp su bulunuyor

16.08.2007Gündem
Kuruyan göl yağışlarla canlandı

Kuruyan göl yağışlarla canlandı

Kış aylarındaki kar ve yağmur yağışlarıyla su tutan Akşehir Gölü'nde toplam sulak alan 50 kilometrekareye, en derin yer ise 2 metreye ulaştı. Ancak yaz aylarında gölün tekrar kuruma riskinin yüksek olduğu bildirildi.

20.03.2007Gündem
Son 40 yılda sulak alanların yarısını kaybettik

Son 40 yılda sulak alanların yarısını kaybettik

Dünya ortalamasına göre su fakiri olan Türkiye'de yaklaşık 2,5 milyon hektarlık sulak alanın yarısı son 40 yılda insan etkisiyle kaybedildi.

2.02.2007Gündem
Göl sularındaki kirliliğe inceleme

Göl sularındaki kirliliğe inceleme

“Akşehir-Eber Gölleri Sulak Alan Yönetim Planı Projesi” çalışmalarını yürüten firma, Akşehir ve Eber Gölü ile bu göllere yakın dere ve çaylardan alınan su numunelerinde kirlilik etmenleri ve suyun kalitesinin incelendiğini bildirdi.

31.10.2006Gündem
Eber Gölü de kurumak üzere

Eber Gölü de kurumak üzere

Akşehir Havzası’nın büyük bölümünü sulayan Eber Gölü, yağışların azlığı ve yeraltı su seviyesinin düşmesi nedeniyle can çekişiyor. 10 yıl öncesine kadar 7- 8 metreyi bulan su derinliği, bugün 3.5- 4 metreye kadar düştü. 200’den fazla kuş ve balık türünün yaşadığı gölde sadece bir kaç canlı türü kaldı.

17.10.2006Gündem
Göller haritada göründüğü gibi değil

Göller haritada göründüğü gibi değil

Türkiye'nin en büyük tatlı su gölü olan Beyşehir Gölü, barındırdığı su miktarı açısından Eğirdir Gölü'nün gerisine düştü. Türkiye'de birçok göl ve sulak alan halen haritalarda yer alsa da tarım alanı açma, bilinçsiz sulama ve kuraklık gibi nedenlerle yok oldu.

4.10.2006Gündem
Akşehir Gölü kurudu

Akşehir Gölü kurudu

Kuraklık ve bilinçsiz tarımsal sulama yüzünden son yıllarda kurumaya yüz tutan Akşehir Gölü'nde suların iyice çekilmesi nedeniyle artık karşı kıyıya yürüyerek geçilebiliyor.

19.08.2006Gündem
Gezenada, gidenada diyorduk meğer onlar yüzenadaymış

Gezenada, gidenada diyorduk meğer onlar yüzenadaymış

İşte coğrafya kitaplarına girecek, bulmacalarda karşınıza çıkacak yeni bir kavram: Yüzenada. Kısaca, rüzgara göre yer değiştiren adalara deniyor. Olmaz öyle şey demeyin, Türkiye’den 8’i şimdiden dünya yüzenadalar listesine girdi. İki coğrafya uzmanı, 2002’den beri bu işle uğraşıyor; yörenizde, memleketinizde yüzenadalar varsa Atatürk Üniversitesi’ne bildirin, dünya listesine girsin.

17.06.2006Gündem
Göller Bölgesi yok oluyor

Göller Bölgesi yok oluyor

Türkiye'nin ortasında yer alan ve ‘Göller Bölgesi’ olarak bilinen Konya Havzası'ndaki Beyşehir Gölü, Akşehir Gölü ve Meke Gölü'ndeki sular hızla çekiliyor. Devlet Su İşleri'nin (DSİ) verilerine göre su seviyesinde her yıl ortalama 1 metrelik düşüş yaşanırken, 10 yıl içinde önlem alınmazsa bölgedeki göllerin tamamen kuruyacağı açıklandı. Bölgede bulunan diğer küçük göller olan Suğla ve Çavuşlu Göl'den geriye yaklaşık 200 metrekare üzerinde çamur deryası kalırken, Hotamış ve Akgöl ise çoktan kurudu.

7.10.2005Gündem
Göller Bölgesi yok oluyor

Göller Bölgesi yok oluyor

Türkiye'nin ‘Göller Bölgesi’ olarak bilinen Konya Havzası'ndaki Beyşehir, Akşehir ve Meke Gölü'ndeki sular hızla çekiliyor.

7.10.2005Gündem
Eber’i de öldürüyorlar

Eber’i de öldürüyorlar

Afyonkarahisar’ın Sultandağı Çay ile Bolvadin İlçeleri’ne sınırı bulunan Eber Gölü’ndeki suyun tarım alanlarında kullanılmak üzere alınması binlerce balığın ölümüne neden oldu.

18.08.2005Gündem
Anadolu da felç

Anadolu da felç

Yoğun kar yağışı ve tipi Anadolu'yu da felç etti. Birçok bölgede köy hizmetleri ve karayolları ekiplerinin tüm çabasına rağmen yolları açık tutmak mümkün olmadı. 10 yıl aradan sonra Şanlıurfa'ya kar yağdı. Ülke genelinde yaklaşık 5 bin köy yolu kapandı.

16.02.2004Gündem
Eber ve Eymir göllerinde toplu balık ölümleri

Eber ve Eymir göllerinde toplu balık ölümleri

Afyon'un Bolvadin İlçesi'nde bulunan Eber Gölü'yle Ankara'nın Gölbaşı İlçesi'nde, Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nin özel arazisinde bulunan koruma altındaki Eymir Gölü'nde toplu balık ölümleri meydana geldi.

7.09.2003Gündem
Yeraltında deprem öncesi işaretler

Yeraltında deprem öncesi işaretler

Depremler öncesinde ve sırasında meydana gelen yeraltı sularındaki olağandışılıklar, uzman raporlarına da geçti. Afyon Sultandağı'nda 3 Şubat'ta olan depremi inceleyen Hacettepe Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü öğretim üyeleri, yazdıkları raporda, yeraltı sularındaki sıradışılıkları kayıt altına aldılar.

25.03.2002Gündem
Hayvanlar tükeniyor, doğa alarmda, insanlık seyrediyor

Hayvanlar tükeniyor, doğa alarmda, insanlık seyrediyor

Yaklaşık 50 yıl içinde hayvanların yüzde 68’i yok oldu. Peki, biz ne yapıyoruz? Geçen gün düzenlenen Birleşmiş Milletler Biyolojik Çeşitlilik Zirvesi’nde olduğu gibi sadece konuşuyoruz. Şimdilik…

11.10.2020Hürriyet Pazar
Nasreddin Hocanın gölünde su seviyesi artıyor

Nasreddin Hoca'nın gölünde su seviyesi artıyor

Afyonkarahisar ile Konya'nın sınırları içerisinde yer alan ve kuraklığa bağlı olarak yıllar içinde iyice küçülen Akşehir Gölü'nde, son yağışlar umut oldu.

28.05.2020Seyahat
Nasreddin Hocanın maya çaldığı göle yağışlar umut oldu

Nasreddin Hoca'nın maya çaldığı göle yağışlar umut oldu

Afyonkarahisar ile Konya'nın sınırları içerisinde yer alan ve kuraklığa bağlı olarak yıllar içinde iyice küçülen Akşehir Gölü'nde, son yağışlar umut oldu.

26.05.2020Keyif
Zlatko Tripic, Göztepenin ilk Norveçli futbolcusu oldu

Zlatko Tripic, Göztepe'nin ilk Norveçli futbolcusu oldu

Süper Lig ekiplerinden Göztepe’nin transfer ettiği Zlatko Tripic, sarı-kırmızılı ekibin ilk Norveçli futbolcusu unvanını aldı.

16.01.2020Futbol
Eber sarısı nedir Nerelerde bulunur

Eber sarısı nedir? Nerelerde bulunur?

Eber sarısı, nesli tükenmekte olan bitkiler arasında yer almaktadır. Türkiye'de sadece Eber ve Akşehir Gölü etrafında yaşayan Eber sarısı, tamamen doğal bir yetişme alanına sahiptir. Yakın zamanda koruma altına alınan çiçek için koparma cezası getirilmiş ve koparan kişiye 60 bin TL ceza kesilmesi öngörülmüştür. İşte, Eber sarısı türüne dair detaylı bilgiler

10.05.2019Gündem
‘Atlaslardan siliniyor’

‘Atlaslardan siliniyor’

Burdur, Isparta, Antalya, Afyonkarahisar ve Konya'nın güneyinde yoğunlaşan göllerin oluşturduğu Göller Bölgesi, bu unvanını kaybetmeye doğru ilerliyor.

21.11.2018Gündem
İskele ortada kaldı Durum kritik seviyenin de altında

İskele ortada kaldı! Durum kritik seviyenin de altında

TÜRKİYE Tabiatını Koruma Derneği Isparta Temsilcisi emekli akademisyen Erol Kesici, Eğirdir Gölü’nün son 10 yıl içerisinde aşırı kayıpla birlikte su seviyesinin 6-7 metreye kadar düştüğünü belirterek, "Göl kritik su seviyesinin altına inmektedir" dedi.

12.11.2018Gündem
‘Beyaz duvak’ kalktı, ‘nazar boncuğu’ çatladı

‘Beyaz duvak’ kalktı, ‘nazar boncuğu’ çatladı

Başı karlı Erciyes Dağı artık çıplak, ‘Anadolu’nun nazar boncuğu‘ denen Meke Gölü’nün mavi suyu çekildi, Eşmekaya Sazlığı ta içinden yanıyor... Seller, kuraklık, aşırı sıcak, aşırı soğuk, yaşam alanları değiştiği için yok olmanın eşiğine gelen canlılar, belirsizliklerle dolu bir gelecek... Tüm bunlar neden değil, sonuç. Neyin mi sonucu? İnsanlığın yeryüzündeki eylemlerinin! Yoksa siz de “Benden sonra tufan” diyenlerden, ömrünü sorunsuz tamamlayacağını düşünenlerden misiniz? Öyleyse çok yanılıyorsunuz! Türkiye’yi dolaştık, iklim değişikliğinin ülkemizdeki etkilerinin peşine düştük. Gördük ki, yaşananlardan ve yaşanacaklardan hiçbirimiz muaf değiliz. Size olacaklardan değil, olanlardan bahsedeceğiz...

16.09.2017Hürriyet Pazar

Yazar Sonuçları

Başkent’in fotoğraf cennetleri

Zaman Gazetesi foto muhabiri Ali Ünal, 27 yıldır Ankara ve çevresinde çektiği fotoğraflarla 70’e yakın ödül kazandı. Kızılcahamam, Nallıhan, Beypazarı ve Eymir’i objetifine sığdıran Ünal, Başkentli fotoğraf tutkunları için kentin ‘fotoğraf cennetleri’ni anlattı.

20.05.2013

Kuşların peşinde Türkiye’nin en güzel yerlerine

Görmek için peşine düşeceğiniz her farklı tür, sizi coğrafyamızın farklı karakterdeki en nadide noktalarına götürecek. “Vay be! Memleketimizde böyle bir yer de varmış” dedirtecek. Kuş göçünün başladığı bugünlerde, gökyüzündeki şovu en iyi izleyebileceğiniz ve aynı zamanda “İyi ki gitmişim” diyeceğiniz, 7 bölgeden 7 yer.

4.03.2019

Türkiye bir yüzen ada cenneti, haberiniz var mı

“Yüzen ada” denilince aklıma lüks yatlar gelirdi. Hani şu okyanustaki küçük adalardan ilham alınarak tasarlanmış olan yatlar. Ama bizimkileri doğa tasarlamış, duba ya da ponton değil!

12.08.2012

10 şehirden denizli, lezzetli, manzaralı bayram rotaları

Bayramla birlikte sıcaklar daha da insafa gelecek. Türkiye’nin yazlık mekanlarında en güzel günler başlıyor. Onun için kısa da olsa bu tatili değerlendirmekte yarar var. Tatili sadece denize girmekle kısıtlamayın. İzleyeceğiniz ilginç rotalar da yaşam pilinizi şarj etmenize yardımcı olacaktır.

5.08.2012