EKSTRA
MENÜ

E- Ticaret

E- Ticaret ile ilgili tüm haberleri ve son dakika E- Ticaret haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 42.318 E- Ticaret haberi bulunmuştur.

E- Ticaret Haberleri

Yazılım mühendislerinden mobil paket servis uygulaması

Yazılım mühendislerinden mobil paket servis uygulaması

Amasya'da yazılım mühendisi 4 girişimci genç, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) döneminde kısıtlamalardan etkilenen esnafı dahil ettikleri, şehre özel bir mobil paket servis uygulaması geliştirdi.

28.12.2020Teknoloji
PS5 Türkiyede yeniden satışa çıktı, fiyatı şaşkınlık yarattı

PS5 Türkiye'de yeniden satışa çıktı, fiyatı şaşkınlık yarattı

Sony'nin ilgi gören yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5, stoklarını kısa sürede tüketmişti. Ancak aradan geçen iki haftanın ardından PS5 yeniden Türkiye'de satışa sunuldu. Ancak oyun konsolunun fiyatı kafaları karıştırdı.

28.12.2020Teknoloji
Bakan Pekcan: Nefes nefese dakika dakika takip ediyoruz

Bakan Pekcan: Nefes nefese dakika dakika takip ediyoruz!

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan yaptığı son dakika açıklamasında 'Birleşik Krallık ile serbest ticaret anlaşmamızı yürürlüğe koyabilmek için Brexit sürecini nefes nefese, dakika dakika takip ediyoruz. Amacımız bir an önce anlaşmayı imzalamak' ifadelerini kullandı.

27.12.2020Gündem
Bakan Pekcandan İngiltere açıklaması

Bakan Pekcan'dan İngiltere açıklaması

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "Birleşik Krallık ile serbest ticaret anlaşmamızı yürürlüğe koyabilmek için Brexit sürecini nefes nefese, dakika dakika takip ediyoruz. Amacımız bir an önce anlaşmayı imzalamak." ifadelerini kullandı.

27.12.2020Ekonomi
Bakkallara dijital eğitim

Bakkallara dijital eğitim

Ticaret Bakanlığı’nın ‘Bakkalımla El Ele’ projesiyle 81 ildeki bakkal esnafına e-ticaretten müşteri ilişkilerine, dijital pazarlamadan sosyal medya kullanımına çeşitli eğitimler ücretsiz sunulacak.

27.12.2020Ekonomi
Evlerimizde vazgeçilmezlerimiz oldular

Evlerimizde vazgeçilmezlerimiz oldular

Koronavirüs nedeniyle tüketim ve alışveriş alışkanlarımız değişti, daha önce hiç satın almadığımız ürünler aldık. Nadiren kullandığımız bazı şeyler birden baştacımız oldu. ‘Evde kal’ günlerinde popülerleşen ürünler, bitirmek üzere olduğumuz yılın da ufak bir muhasebesi gibi…

27.12.2020Hürriyet Pazar
Vodafone Business 2020de 1.2 milyon kurumsal müşteriye çözüm sundu

Vodafone Business 2020'de 1.2 milyon kurumsal müşteriye çözüm sundu

Vodafone Business, pandeminin damgasını vurduğu 2020 yılında da işletmeleri dijital geleceğe hazırlamaya devam etti. İşletmelerin güvenilir teknoloji danışmanı olarak dijital dönüşüm süreçlerinde uçtan uca çözümler sunan Vodafone Business, işletmelerin iş süreçlerini kesintisiz ve güvenli bir şekilde sürdürmelerine destek verdi. Vodafone Business’ın sunduğu çözümlerden son 1 yılda 1.2 milyon kurumsal müşteri yararlandı.

25.12.2020Ekonomi
Kargolar hafta sonu çalışıyor mu, dağıtım yapıyor mu Dikkat, sistem değişti

Kargolar hafta sonu çalışıyor mu, dağıtım yapıyor mu? Dikkat, sistem değişti!

Kargolar hafta sonu, cumartesi ve pazar günü çalışıp çalışmadığı ile gündemde yer alıyor. Kargo bekleyen kişilerin gündeminde yer alan kargolar hafta sonu çalışıyor mu sorusu, firmaların çalışma prensiplerine göre değişkenlik gösteriyor. Peki, kargolar hafta sonu çalışıyor mu? İşte, cumartesi ve pazar günleri için kargoların çalışma saatleri hakkında bazı bilgiler

25.12.2020Gündem
Çin, Alibabanın peşinde: Soruşturma başlatıldı

Çin, Alibaba'nın peşinde: Soruşturma başlatıldı

Çin Devlet Konseyi'ne bağlı Devlet Piyasa Denetleme ve Düzenleme İdaresi (SAMR), e-ticaret devi Alibaba hakkında tekelcilik soruşturması başlattı.

25.12.2020Teknoloji
Son dakika... Destek başvuruları için tarih belli oldu E-devlet üzerinden yapılabilecek

Son dakika... Destek başvuruları için tarih belli oldu! E-devlet üzerinden yapılabilecek

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan koronavirüs sebebiyle yaşanan kısıtlamalarla birlikte destek verilecek esnaf ve sanatkarlar için destek başvurularının gerçekleştirileceğini açıkladı. Dijital Dönüşümle Fark Yaratan Esnaflar Programı'nda konuşan Bakan Pekcan e-devlet üzerinden yapılacak başvurular için tarih verdi.

24.12.2020Ekonomi
Bakan Karaismailoğlu: eSIM yaygın olarak uygulanacak

Bakan Karaismailoğlu: eSIM yaygın olarak uygulanacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu "eSIM altyapısını uluslararası standartlara uygun olarak yerli ve milli imkanlarımızla geliştirmiş olmamız sayesinde eSIM geliştiren ülkeler arasında ilk sıralarda yerimizi aldık" dedi.

24.12.2020Ekonomi
Son dakika... Bakan Pekcan hibe ve destek detaylarını açıklıyor

Son dakika... Bakan Pekcan hibe ve destek detaylarını açıklıyor

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan salgında esnafa hibe desteğine ilişkin açıklamalarda bulunuyor.

24.12.2020Ekonomi
Çinden Alibabaya soruşturma

Çin'den Alibaba'ya soruşturma

Dünyanın en büyük e-ticaret sitesi Alibaba hakkında tekelcilik iddiasıyla Çin soruşturma başlattı. Şirket yöneticileri ifade vermeye çağırıldı.

24.12.2020Ekonomi
Yılbaşınızın kabusa dönmemesi için 7 siber güvenlik önerisi

Yılbaşınızın kabusa dönmemesi için 7 siber güvenlik önerisi

Covid-19'un dünya çapında yayılmasıyla, yılbaşını kutlamak pek de neşeli görünmeyebilir. Bununla birlikte, sosyal mesafe önlemlerindeki ve Koronavirüs vakalarındaki artışlara rağmen tüm dünya, kaygıyı hafifletebilecek bir yılbaşı için hazırlanıyor. Tüketiciler bu yılbaşında büyük bir harcama yapmayı hedeflerken siber dolandırıcılar sinsice beklemeye devam ediyor. Peki yeterli güvenliği sağlamak için ne yapmalı?

23.12.2020Tekno
ABDli milyarderler pandemi de daha da zenginleşti

ABD'li milyarderler pandemi de daha da zenginleşti

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle ekonomi ve sağlık alanında zor günler geçiren dünyanın en büyük ekonomisi ABD'de, milyarderler ise servetlerine servet kattı.

23.12.2020Teknoloji
ABDli milyarderler Kovid-19 sürecinde servetlerine servet kattı

ABD'li milyarderler Kovid-19 sürecinde servetlerine servet kattı

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle ekonomi ve sağlık alanında zor günler geçiren dünyanın en büyük ekonomisi ABD'de, milyarderler ise servetlerine servet kattı.

23.12.2020Ekonomi
e-ticaret sitelerine rekabet kurallarına uyun uyarısı

e-ticaret sitelerine 'rekabet kurallarına uyun' uyarısı

Çin'de Devlet Piyasa Düzenleme İdaresi (SAMR), e-ticaret alanında faaliyet gösteren ülkenin önde gelen internet şirketlerinden rekabet kurallarına uyma ve tekelci fiyat belirleme uygulamalarına son verme uyarısında bulundu.

23.12.2020Teknoloji
Sen bu değilsin... Korsan kitap suçuna ortak olma

Sen bu değilsin... Korsan kitap suçuna ortak olma

Kültürel hayatın en önemli yapı taşlarından biri kitaplarıdır. Ülkelerin geçmişi de bugüne dek basılmış kitaplarda saklıdır. Bu yayınlar aynı zamanda ülkemizin geleceğine ışık tutan rehberlerdir. Farklı dillerde yayınlanan eserlerden de diğer ülkelerin kültürlerini öğrenebilir ve ortak paydada birleşmeye bir adım daha yaklaşabiliriz. Bu denli önemli olan kitaplar için ise en büyük tehlike korsan kitaplardır. Hak sahiplerinin haklarının gasp edilmesi sebebiyle de tüm sektör zarar görür. Yayıncılar Telif Hakları ve Lisanslama Meslek Birliği (YAYBİR) bu konuda ihlalleri önlemeyi amaç bilmiş ve halkı bilinçlendirmeyi amaçlamıştır. Biz de bu konuda YAYBİR Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Aksoy ile bir röportaj gerçekleştirdik.

22.12.2020Kitap Sanat
PTTden yüzde 25 indirim

PTT'den yüzde 25 indirim

PTT AŞ, yılbaşına özel düzenlediği kampanya kapsamında, 25-31 Aralık dönemindeki iş günlerinde, bireysel müşteriler tarafından postaya verilecek yurt içi varışlı acele posta servisi (APS) kurye ve posta kargosu gönderilerine yüzde 25 indirim yapacak.

22.12.2020Ekonomi
Son dakika...  Fuat Oktay rahatsızlandı Sağlık durumuyla ilgili ilk bilgiler

Son dakika... Fuat Oktay rahatsızlandı! Sağlık durumuyla ilgili ilk bilgiler

Ankara'da Siber Güvenlik Zirvesi'nde konuşan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, rahatsızlandı. Oktay'ın durumunun iyi olduğu öğrenildi. İlk müdahalenin ardından tekrar sahneye gelen Oktay, "Doktorlarımızın söylediğine göre, uykusuzluk ve yorgunluğa bağlı küçük bir rahatsızlık oldu." ifadelerini kullandı.

21.12.2020Gündem
e-ticaret 2020yi rekorlarla geride bırakıyor

e-ticaret 2020'yi rekorlarla geride bırakıyor

Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ekmekçi, "e-ticaret sektörünün 2020 yılını yüzde 65 büyüme ve 250 milyar TL hacimle kapatmasını bekliyoruz. Bu rakamın 2021 yılında 400 milyar TL'yi geçmesini öngörüyoruz." dedi.

21.12.2020Ekonomi
e-ticaret bu yıl rekor kırdı

e-ticaret bu yıl rekor kırdı

Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) Yönetim Kurulu Başkanı Emre Ekmekçi, pandeminin etkisiyle e-ticaretin bu yıl rekor bir büyüme gerçekleştirdiğini ifade ederek, e-ticaretin Türkiye'de 2020 yılını yüzde 65 büyüme ve 250 milyar TL'lik hacimle kapatmasını beklediklerini, bu rakamın 2021 yılında 400 milyar TL'yi geçmesini öngördüklerini bildirdi.

21.12.2020Teknoloji
Kıyafette jet teslim dönemi

Kıyafette jet teslim dönemi

Yeni dönemde daha çok ‘yumuşak jean’ lerin tercih edildiğini söyleyen Mavi CEO’su Cüneyt Yavuz, “E-ticaret çok hızlı gelişiyor. Yeni uygulamalar bizi bekliyor. Örneğin evinden ya da ofisinden sipariş vereceksin, müşteriye gönderiyi en yakın mağazadan yarım saat 1 saat içinde yapacağız. Banabi, Getir örnekleri gibi hazır giyimde de bu olabilir. Bizler de dönüşüm içindeyiz. Mevcut mağazalar da yeni tamamlayıcı roller alacaklar” diye konuştu.

21.12.2020Ekonomi
GSM operatöründen e-ticaret girişimi

GSM operatöründen e-ticaret girişimi

Turkcell, ‘güvenli online alışveriş’ hedefiyle yola çıkarak ‘Turkcell Pasaj’ adını taşıyan elektronik pazar yeri platformunu kurduğunu duyurdu.

19.12.2020Ekonomi
İndirim avcıları

İndirim avcıları!

En ucuz yoğurdu bulmak için market market gezenler ya da internet siteleri yerine AVM’lere girenler pandemi nedeniyle artık mecburen internetten alışveriş yapıyor. İlk öncelik ucuzluk! Tüketicilerin yüzde 71’i ürünleri daha uygun fiyatla satın alabildiği için internette. İndirim sezonu için ihtiyaçlarını bekletenlerse yüzde 67.2!

Alibaba, Uygur Türklerini özel olarak ayıran kod mu kullanıyor

Alibaba, Uygur Türklerini özel olarak ayıran kod mu kullanıyor?

Çinli e-ticaret devi Alibaba'nın geliştirdiği yüz tanıma sisteminin yazılımında Uygur Türklerini özel olarak ayıran bir kod olduğu iddia edildi.

18.12.2020Teknoloji
Katılım sigortacılığı yönetmeliği hazır

Katılım sigortacılığı yönetmeliği hazır

Katılım sigortacılığında uluslararası alanda söz sahibi olmak için yapılan çalışmaların hızla sürdüğünü ifade eden Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurulu (SEDDK) katılım sigortacılığının geliştirilmesi için çalışmalara başladığına dikkat çekti.

18.12.2020Ekonomi
E-ticaret siteleri için Cuma Efsanesi Kasım ayı indirimlerine derinlemesine bir bakış

E-ticaret siteleri için Cuma Efsanesi! Kasım ayı indirimlerine derinlemesine bir bakış

Kasım ayı şüphesiz birçok e-ticaret sitesi* ve çevrimiçi pazar yerleri için büyük önem taşıyor. Dünya’nın pek çok yerinde uygulanan ve spesifik bir güne özel olan Cuma günü indirimlerinin, Türkiye’de bir güne değil, Kasım ayının tamamına yayılmış durumda olduğunu görüyoruz.

17.12.2020Gündem
Son dakika... Bakan Pekcan duyurdu Yeni düzenleme geliyor...

Son dakika... Bakan Pekcan duyurdu! Yeni düzenleme geliyor...

Bakan Pekcan, sektörde değişiklikler yapılmasının gündemde olduğunu belirterek, perakendeciliğin desteklenmesi, coğrafi işaretli ürünler ve yöresel ürünlere yönelik farkındalığın arttırılmasının bu çalışma kapsamında yer aldığını bildirdi.

17.12.2020Ekonomi
Fotoğrafçı nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur Fotoğrafçı olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Fotoğrafçı nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Fotoğrafçı olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Çalışma alanlarına göre birçok fotoğrafçılık türü vardır. Bunların başında reklam, belgesel ve ürün fotoğrafçılığı gelir. Fotoğrafçının görev ve sorumlulukları nelerdir, fotoğrafçı olmak için hangi eğitimleri almak gerekir? Sizin için detaylı bir şekilde araştırdık.

17.12.2020Meslekler
Çinli şirketler halka arzlardan büyük gelir topladı

Çinli şirketler halka arzlardan büyük gelir topladı

Çinli şirketler, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgının damga vurduğu 2020'de yurt içi ve yurt dışındaki borsalarda halka arzlardan toplam 129 milyar dolar gelir elde etti.

16.12.2020Ekonomi
YAYBİR’den korsan kitaba karşı farkındalık kampanyası

YAYBİR’den korsan kitaba karşı farkındalık kampanyası

Yayıncılar Telif Hakları ve Lisanslama Meslek Birliği YAYBİR, korsan kitapların ve içeriklerin engellenmesi konusunda büyük kazanımlar elde etti. YAYBİR şimdi de başlattığı yeni “#senbudeğilsin” kampanyasıyla okurları  korsan kitaba karşı uyararak bilinçlenmeye davet ediyor.

16.12.2020Gündem
Arzum halka arz ne zaman gerçekleşecek, oransal mı

Arzum halka arz ne zaman gerçekleşecek, oransal mı?

Arzum halka arz için beklenen süreç başlıyor. 15,5 ile 17 lira bandı arasında gerçekleşecek olan halka arz sürecinde talep toplama, oransal nitelikte gerçekleşecek. Toplam 260 milyon lira civarında bir gelirin beklendiği Arzum halka arz sürecinde ilk işlem tarihi ise Borsa İstanbul tarafından belirlenecek. Peki, Arzum halka arz ne zaman gerçekleşecek, oransal mı? İşte, o detaylar

16.12.2020Ekonomi
AB Komisyonu Dijital Hizmetler Yasasını yayınladı

AB Komisyonu Dijital Hizmetler Yasası'nı yayınladı

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, dijital platformlara, kuralları ihlal etmeleri halinde yıllık cirolarının yüzde 10'u kadar para cezası uygulanmasını içeren yeni düzenleme teklifinde bulundu.

16.12.2020Teknoloji
ABden dijital platformlara yönelik düzenleme teklifi

AB'den dijital platformlara yönelik düzenleme teklifi

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, dijital platformlara, kuralları ihlal etmeleri halinde yıllık cirolarının yüzde 10'u kadar para cezası uygulanmasını içeren yeni düzenleme teklifinde bulundu.

16.12.2020Ekonomi
Arzum’da aslan payı bireyselin

Arzum’da aslan payı bireyselin

Halka arz süreci başlayan Arzum’da arza sunulacak hisselerin yüzde 74’ü bireysel yatırımcılara, yüzde 25’i yabancı kurumsal yatırımcılara, yüzde 1’i ise Arzum çalışanlarına ayrılacak. Halka arzda 17-18 Aralık’ta talep toplanacak.

16.12.2020Ekonomi
Borda sıra bulaşıkta

Borda sıra bulaşıkta

Daha önce çamaşır makinesi için geliştirilen BORON bu kez bulaşıklar için piyasaya sürülüyor. İçeriğinde zararlı madde bulunmayan bor hijyen ürünleri dezenfektan olarak da tüketicilere sunulmuştu.

15.12.2020Ekonomi
Gözümüz otellerde

Gözümüz otellerde

Salgında turizmin zayıflamasının çok sayıda sektörü olumsuz etkilediğini söyleyen ZÜCDER Başkanı Öksüz, “Oteller ve restoranlar lokomotif gibi çalışıyordu. Bizim gözümüz otellerde. Onlar ne zaman canlanırsa biz de o zaman kendimize geleceğiz” dedi.

14.12.2020Ekonomi
Çinden Alibaba ve Tencente 76 bin 500er dolar ceza

Çin'den Alibaba ve Tencent'e 76 bin 500'er dolar ceza

Çin Devlet Konseyi'ne bağlı Devlet Piyasa Denetleme ve Düzenleme İdaresi (SAMR), bazı satın almalarda onay istemedikleri için e-ticaret devi Alibaba Group ve Tencent Holdings'i 76 bin 500'er dolar para cezasına çarptırdı.

14.12.2020Ekonomi
Armatür sektörü 1,5 milyar dolarlık ihracatı online büyütecek

Armatür sektörü 1,5 milyar dolarlık ihracatı online büyütecek

Armatür Derneği Başkanı Gökhan Turhan, "1,5 milyar dolarlık ihracatımızı online satışlarla artırmak için çalışmalara başladık. Gelecek yıl ihracatta e-satışlarla en az yüzde 10 artış sağlamayı hedefliyoruz." ifadelerini kullandı.

14.12.2020Ekonomi
Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ülker holdingin dijital ajandasını paylaştı

Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ülker holdingin dijital ajandasını paylaştı

Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ülker, “Yeni dünya düzeni bambaşka çalışma modelleri gerektiriyor. Konvansiyonel şirketlerin de hızla kendisini değişen dünyaya adapte etmesi ve dijitale geçmesi gerekiyor. Bu konunun Yıldız Holding'le ilgili en güzel tarafı ise bu ihtiyacı çalışanlarımızın da hissediyor, ihtiyaca yönelik konuları kendileri projelendiriyor ve çalışmaları ilerletiyor olması” dedi.

14.12.2020Ekonomi
Dijital Beceri Geliştirme Sertifika Programı başvuru süresi uzatıldı

Dijital Beceri Geliştirme Sertifika Programı başvuru süresi uzatıldı

COVID-19 Krizine Yanıt ve Dayanıklılık Projesi kapsamında hazırlanan Dijital Beceri Geliştirme Sertifika Programı’na katılan 18-29 yaş arası gençlerin tercih edeceği sektörde e-ticaret, dış ticaret ve sosyal medya yönetimi alanlarında uzmanlık kazanmalarına imkan sağlanacak.

14.12.2020Teknoloji
Bakan Karaismailoğlu duyurdu 19 Aralıkta açılıyor

Bakan Karaismailoğlu duyurdu! 19 Aralık'ta açılıyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, bakanlığının 2021 yılı bütçesinin TBMM Genel Kurulundaki sunumunda açıklamalarda bulundu. Bakan Karaismailoğlu, Kuzey Marmara otoyolunda sona gelindiğini belirterek, "321 kilometresi trafiğe açılan Kuzey Marmara otoyolunun son kesimini 19 Aralık 2020'de işletmeye açacaklarını" açıkladı

13.12.2020Gündem
Çin’le ticarette yeni hedef

Çin’le ticarette yeni hedef

Türkiye-Çin İş Geliştirme Derneği Başkanı İhsan Beşer, koronavirüsün dünya devi Çin’le ticarette fırsat penceresi açtığını belirterek, “Türkiye’nin Demir İpek Yolu’ndaki tüm ülkelerle ticaretini arttırmak için lojistik üs avantajını kullanacağız. 3 milyar dolara yaklaşan ihracatımızı iki katına çıkarma fırsatımız olabilir” dedi.

13.12.2020Ekonomi

Yazar Sonuçları

E-Ticaret ile alışveriş ne güzel!!!

E-ticaret, bir hizmet veya ürün için internet üzerinden ticaret yapılmasını sağlayan bir alışveriş yöntemi olarak tanımlanır.

25.12.2020

Mücbir teknoloji

Yeni bir yıla günler kaldı. Geçtiğimiz yıldan pek çoğumuz memnun olmasak da gelecekte olacak dediğimiz pek çok olayı 2020 yılında ışık hızında yaşadık.

25.12.2020

2021 yılında pazarlama dünyasında neler yaşanacak?

Dijital çağa ayak uyduran milyonlarca tüketici, şirketleri de dijital dönüşüme ayak uydurmaya zorluyor. Peki, 2021 yılında dijital pazarlama trendleri ve tüketicilere ulaşma yolları neler olacak?

21.12.2020

Sahte deterjana dikkat!

Türkiye’nin en büyük online alışveriş platformlarından biri aracılığı ile 40 kg deterjan satın alan bir okurum şüphelendiği ürün için üretici firma ile temasa geçti. Firmanın yaptığı incelemede ürünün sahte olduğu anlaşıldı. Üretici firma sahte ürünü gerçeği ile değiştirdi. Peki ama sahte deterjan nasıl online platformlarda satılabiliyor. Online platformların sahte ürüne karşı önlemleri ve aksiyonları ne? Detayları araştırdım...

18.12.2020

El emeğini dijitale taşıdı kadınlara ek gelir sağladı

Her şey yeni bir iş için aile içinde yapılan beyin fırtınasında ortaya çıkar.

13.12.2020