EKSTRA
MENÜ

Dw

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 409 haberi bulunmuştur.

Dw Haberleri

Berlin’e davet muamması

Berlin’e davet muamması

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Solingen faciasının 25. yıl anması için gittiği Almanya’da gazetecilere yaptığı açıklamada, Merkel’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı 24 Haziran seçimleri sonrası Berlin’e davet ettiğini, kendisinin de bu daveti ileteceğini ifade etti.

29.05.2018Dünya
İrlanda kürtaj için sandık başında

İrlanda kürtaj için sandık başında

Halkının büyük çoğunluğu koyu Katolik olan ve AB ülkeleri arasında en sert kürtaj yasasına sahip İrlanda’da bugün kürtaj referandumu yapılıyor.

25.05.2018Dünya
Türkiye kökenlililer de ‘çok abartınız’ diyor

Türkiye kökenlililer de ‘çok abartınız’ diyor

Mesut Özil ve İlkay Gündoğan’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesi Almanya’daki Türkler arasında da yankı buldu. UETD Başkanı Zafer Sırakaya, Almanya Türk Toplumu Başkanı Gökay Sofuoğlu ve öğretim görevlisi Yaşar Aydın, Türkiye kökenli futbolculara yönelik tepkiyi ‘abartılı’ buldukların söyledi.

19.05.2018Avrupa
Partiler Almanya’da nasıl bir kampanya yapacak

Partiler Almanya’da nasıl bir kampanya yapacak?

Türkiye’de 24 Haziran’da yapılacak cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimi dolayısıyla CHP, İyi Parti ve HDP, yurt dışında en çok Türk seçmenin bulunduğu Almanya’da izleyecekleri stratejiyi açıkladı. AK Parti ise programlarını henüz başlamadığını bildirdi.

9.05.2018Avrupa
KRV’den politikacılara ‘siyasi malzeme’ uyarısı

KRV’den politikacılara ‘siyasi malzeme’ uyarısı

Solingen kurbanlarını anma törenine Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu davet eden Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti (KRV), törenin siyasi malzemeye dönüştürülmemesini istedi. Almanya Türk Toplumu’ndan da uyarı geldi.

1.05.2018Avrupa
Almanya ile yeni kriz İzin vermeyeceğiz

Almanya ile yeni kriz! 'İzin vermeyeceğiz'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın erken seçimler öncesinde Avrupa'da Türk vatandaşlarına hitaben bir konuşma yapacağını açıklamasının ardından, Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, yabancı siyasilerin Almanya'da seçim kampanyası yürütmesine izin verilmeyeceğini söyledi. Bu hafta Hollanda ve Avusturya'dan da benzer açıklamalar gelmişti.

23.04.2018Dünya
Af Örgütü: İdam cezalarında azalma var

Af Örgütü: İdam cezalarında azalma var

Dünya çapında her yıl yüzlerce kişi idam ediliyor. Ancak Uluslararası Af Örgütü'nün yıllık raporuna göre geçen yıl idam cezalarının infazında azalma kaydedildi. Uluslararası Af Örgütü'nün 2017 yılı raporuna göre dünya çapında geçen yıl 993 kişinin idam cezası infaz edildi. Bu sayı bir önceki yıla göre yüzde 4 oranında azalma anlamına geliyor. Af Örgütü’nün verilerine göre 2016’da 1032 idam cezasının infazı kayıtlara geçmişti.

12.04.2018Dünya
Saddam heykelinin devrilmesinden 15 yıl sonra

Saddam heykelinin devrilmesinden 15 yıl sonra

9 Nisan 2003'te ABD askerleri Bağdat'ta Saddam Hüseyin'in heykelini yıkmıştı. 15 yıl sonra yüz binlerce kişinin hayatına mal olan ve Ortadoğu'yu kaosa sürükleyen bu savaşın aslında yalanlar üzerine kurulduğu biliniyor.

9.04.2018Dünya
Kamudan Almanya’ya iltica talebi arttı

Kamudan Almanya’ya iltica talebi arttı

TÜRKİYE’de 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminden bu yana binden fazla diplomat ve kamu görevlisi ile ailelerinin Almanya’ya iltica başvurusunda bulunduğu açıklandı.

1.04.2018Dünya
Türkiye Almanyadan 115 iade talebinde bulundu

Türkiye Almanya'dan 115 iade talebinde bulundu

Alman basınındaki haberlere göre, 15 Temmuz darbe girişiminden bu yana Türkiye Türk vatandaşlarının iadesi için Almanya’ya 115 başvuruda bulundu. Başvuruların yaklaşık yarısında gerekçe olarak terör şüphesi gösterildi.

31.03.2018Dünya
Almanya’da başörtülü aday tartışması

Almanya’da başörtülü aday tartışması

ALMANYA’da 6 Mayıs’taki yerel seçimlerde liberal Hür Demokrat Parti’den (FDP) aday olan Aygül Kılıç’ın başörtülü seçim afişi tartışma yarattı.

30.03.2018Dünya
Bakan’ın ilk demeci: İslam, Almanya’ya ait değil

Bakan’ın ilk demeci: İslam, Almanya’ya ait değil

ALMANYA’nın yeni İçişleri Bakanı Seehofer, verdiği ilk demecinde İslam’ın Almanya’ya ait olmadığını söyledi.

16.03.2018Dünya
Sessizliğe isyan: Üç kilise veya sinagog yansaydı

Sessizliğe isyan: Üç kilise veya sinagog yansaydı?

Berlin’de yayımlanan Tagesspiegel gazetesi, DİTİB'e bağlı camilerin kundaklanmasına yeterince tepki gösterilmediğini yazdı. Gazetenin yazısında, "Üç kilisenin veya üç sinagogun yandığını bir düşünün. Büyük olasılıkla bu konuda özel programlar yayınlanır, röportajlar yapılır, başyazı yazılırdı. Bunun yanı sıra eylemleri mantıkla açıklama veya haklı çıkarma denemeleri sert bir şekilde reddedilirdi" denildi.

13.03.2018Dünya
Türkiye parayı kesti... Belediye ve Alman Dışişleri olmasa iflas edecek

Türkiye parayı kesti... Belediye ve Alman Dışişleri olmasa iflas edecek

Türkiye’nin bu sene 23’üncü kez yapılacak Nürnberg Türkiye-Almanya Film Festivali’ne iki yıldır teşvik vermediği ortaya çıktı. Festival yönetimi, destek kesildiği için programı küçültmek zorunda kaldıklarını açıkladı.

3.03.2018Dünya
Afrin Operasyonu Merkelin partisini rahatsız etti

Afrin Operasyonu Merkel'in partisini rahatsız etti!

Almanya Başbakanı Merkel'in CDU partisinin dış politika sözcüsü Hardt, Türkyie'ye Afrin operasyonunu bitirme çağrısında bulundu.

21.02.2018Dünya
Berlinale’de tacize karşı manifesto

Berlinale’de tacize karşı manifesto

Berlinale’ye bu yıl damgasını vuran konulardan biri #MeToo tartışmaları. Bu çerçevede cinsel tacize karşı kadınların sesini yükseltmesini hedefleyen Speak Up adlı girişimin tanıtımı yapıldı.

18.02.2018Dünya
Alman meclisinden iki ayrı Afrin raporu

Alman meclisinden iki ayrı Afrin raporu

Alman meclisinin hazırladığı iki ayrı bilirkişi raporunda Türkiye'nin Afrin operasyonu ve Almanya'nın Türkiye'ye tank ihracatı ile ilgili şu an itibariyle hukuki bir sorun bulunmadığı bildirildi.

13.02.2018Dünya
‘Onlar bu ülkeye çok güveniyordu’

‘Onlar bu ülkeye çok güveniyordu’

ALMAN hükümetinin görevlendirdiği ombudsman Barbara John, aşırı sağcı NSU terör hücresini tümüyle aydınlatma çabalarında başarıya ulaşamadıklarını belirterek, “Geldiğimiz nokta tatmin edici değil ve bu yükü omuzlarımızda taşımaya devam edeceğiz” dedi.

30.01.2018Dünya
Türkiye’de ‘Başka Bir Okul Mümkün’

Türkiye’de ‘Başka Bir Okul Mümkün’

Bir grup velinin 2016’da İstanbul Kadıköy’de kurduğu Koşan Kaplumbağa Anaokulu Alman medya kuruluşu Deutsche Welle’ye (DW) haber oldu. DW’nin haberinde kurumla ilgili “Bu okulda ödül yok, ceza yok. Demokratik katılım, ekolojik bilinç ön planda” denilerek, bir videoya yer verildi.

26.01.2018Eğitim
Türkiye’de ‘Başka Bir Okul Mümkün’

Türkiye’de ‘Başka Bir Okul Mümkün’

Bir grup velinin 2016’da İstanbul Kadıköy’de kurduğu Koşan Kaplumbağa Anaokulu Alman medya kuruluşu Deutsche Welle’ye (DW) haber oldu. DW’nin haberine göre, bu okulda ödül yok, ceza yok. Müfredat çocukların ihtiyaçlarına göre belirleniyor. Demokratik katılım, ekolojik bilinç ön planda. İstanbul’da farklı bir eğitim hayali ile bir araya gelen veliler, 2016 yılında kurdukları okullarını yaşatmak için gece gündüz çalışıyor.

26.01.2018Sosyal

Dört günde dördüncü saldırı!

Almanya’nın Aşağı Saksonya Eyaletindeki Stade kentinde Diyanet İşleri Türk İslam Birliği'ne (DİTİB) bağlı Ulu Camii’ne ve gençlik lokaline saldırı düzenlendi. Bu, dört günde DİTİB camilerine yönelik yapılan dördüncü saldırı. Saldırıların terör örgütü PKK yandaşları tarafından yapıldığı düşünülüyor.

26.01.2018Dünya
Arda İpcioğlu Kış Olimpiyatlarına uçuyor

Arda İpcioğlu Kış Olimpiyatları'na 'uçuyor'

Kayakla atlama (Ski jumping) sporunu takip eden uluslararası basının gözü şu günlerde Fatih Arda İpcioğlu'nun üzerinde. Zira 20 yaşındaki Arda, Türk spor tarihine geçmeye hazırlanıyor.

12.01.2018Dünya
AYMden tutuklu gazeteciler için emsal karar

AYM'den tutuklu gazeteciler için emsal karar

AYM'nin Mehmet Altan ve Şahin Alpay için verdiği tahliye kararı, tutuklu bütün gazeteciler için tahliye umuduna yol açtı. Diğer yandan RSF Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu kararın çok geç geldiğine dikkat çekti.

11.01.2018Dünya
Juncker: Bulgaristan Türkiyeyle diyoloğun artmasına katkı sağlayabilir

Juncker: Bulgaristan Türkiye'yle diyoloğun artmasına katkı sağlayabilir

AB Komisyonu Başkanı Juncker, DW'nin Bulgaristan'ın AB Dönem Başkanlığı'na ilişkin sorularını yanıtladı. Juncker, Bulgaristan'ın AB-Türkiye ilişkilerinin iyileştirilmesi için önemli bir rol oynayabileceğini söyledi.

10.01.2018Dünya
Bulgaristan AB dönem başkanı

Bulgaristan AB dönem başkanı

Bulgaristan bugün AB Konseyi Dönem Başkanlığı’nı Estonya’dan devralıyor. Schengen ve Euro Bölgesi’ne katılmak isteyen Bulgaristan’ı Brexit ve göç politikaları gibi zorlu konular bekliyor.

1.01.2018Dünya
Almanyada sahte mektup paniği

Almanya'da sahte mektup paniği!

Almanya Federal Emniyet Teşkilatı resmi internet sayfasından "Türk mahkemelerinden gönderildiği iddia edilen bir mektupla" yapılan dolandırıcılığa karşı uyarıda bulundu.

22.12.2017Dünya
Alman polisi: Tehlikeden haberdarız

Alman polisi: Tehlikeden haberdarız

ALMAN Emniyet Teşkilatı, HDP Milletvekili Garo Paylan’ın Avrupa’daki Türkiye kökenli bazı kişilere suikast hazırlığı yapıldığı yönündeki iddialarıyla ilgili, “Tehlike durumundan haberdarız” açıklaması yaptı.

21.12.2017Gündem
Macaristan’da nefret rüzgârları

Macaristan’da nefret rüzgârları

Macaristan’da iktidar partisi milletvekili Janos Pocs, sosyal medyada başı kesilmiş ve üzerinde milyarder George Soros’un isminin yazılı olduğu bir domuz fotoğrafı paylaştı. Tartışmalar, ülkedeki siyasi iklime dair ipuçları veriyor.

15.12.2017Dünya

Dünya Kupası’nda sponsor sıkıntısı

Son yıllarda pek çok Batılı büyük şirket FIFA’ya sponsor olmaktan vazgeçti. Rusya’da yapılacak 2018 Dünya Futbol Şampiyonası için Rus şirketlerine umut bağlanmıştı. Ancak onlar da henüz çekimser duruyor.

14.12.2017Spor Arena
Putinden Ankaraya Suriyede dengeleri değiştirecek teklif

Putin'den Ankara'ya Suriye'de dengeleri değiştirecek teklif

DW Türkçe'nin haberine göre Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye’de muhalifler ile rejim güçlerini bir araya getirecek ulusal kongreye terör örgütü PKK'nın Suriye kolu PYD’nin katılmasını istemeyen Ankara’ya “O zaman kongreye PYD dışı Kürtler katılır” formülü önerdi. Habere göre, Ankara teklife sıcak bakıyor.

12.12.2017Dünya
Almanyaya iltica başvurusu yapan Türklerin sayısı açıklandı

Almanya'ya iltica başvurusu yapan Türklerin sayısı açıklandı

Alman İçişleri Bakanlığı’nın verilerine göre, darbe girişiminden bu yana üst düzey Türk kamu görevlileri ile ailelerinden oluşan 768 kişi Almanya’da iltica başvurusu yaptı. DW Türkçe'nin haberine göre, başvuruların yarısından fazlası kabul edildi.

4.12.2017Dünya
‘Berlin’e takas önerisi’ iddiası

‘Berlin’e takas önerisi’ iddiası

DER Spiegel dergisi, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, Berlin’e Türkiye’de tutuklu Alman vatandaşlarının Ankara’nın istediği kişilerle takas edilmesini önerdiğini iddia etti.

2.12.2017Dünya
Merkel büyük koalisyona göz kırptı

Merkel 'büyük koalisyon'a göz kırptı

ALMANYA’da Hıristiyan Birlik partileri (FDP), Yeşiller ve Hür Demokratlar (CDU/CSU) arasındaki koalisyon görüşmelerinin çökmesinin ardından gözler yeniden büyük koalisyona çevrildi.

25.11.2017Dünya
El Fetih ve Hamas anlaştı: 11 yıl sonra ilk kez seçim yapılacak

El Fetih ve Hamas anlaştı: 11 yıl sonra ilk kez seçim yapılacak

Filistin'de yönetimi elinde bulunduran gruplar, 11 yıl sonra ilk kez meclis seçimlerine gidilmesi konusunda uzlaştı. 2018'de yapılması planlanan seçimin tarihini Mahmud Abbas belirleyecek.

23.11.2017Dünya
Son dakika Bosna kasabı hakkında tarihi karar...

Son dakika! Bosna kasabı hakkında tarihi karar...

HOLLANDA’nın Lahey kentindeki eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi (ICTY), ‘Srebrenitsa kasabı’ olarak bilinen ve aralarında çocukların da bulunduğu sekiz binden fazla insanın ölümünden sorumlu tutulan eski Sırp komutan Ratko Mladiç hakkındaki kararını açıkladı. Soykırım, insanlığa karşı suç ve savaş suçunun da aralarında bulunduğu 11 ayrı suçtan yargılanan Mladiç, ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme kararının en önemli unsurlarından birini 74 yaşındaki Mladiç’in soykırımdan suçlu bulunması oluşturuyor. Savunma avukatı ise davayı temyize götüreceğini duyurdu. Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad El Hüseyin, Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesinin (ICTY), "Bosna Kasabı" olarak bilinen eski Sırp komutan Ratko Mladic hakkında müebbet hapis cezası vermesini, "adalet için çok önemli zafer" olarak nitelendirdi.

22.11.2017Dünya
Suudi Arabistan Orta Doğuda silahlanma yarışını önde götürüyor

Suudi Arabistan Orta Doğu'da silahlanma yarışını 'önde götürüyor'

Çok sayıda prens ve bakana düzenlediği tasfiye operasyonu ile dünya kamuoyuna oturan Suudi Arabistan, son dönemde ABD ve Avrupa ülkelerinden yapılan silah ihracatının rekor seviyelere ulaşması nedeniyle Orta Doğu'da silahlanma yarışını tetiklemekle suçlanıyor. ABD'nin bu yıl 110 milyar doların silah sattığı Suudi Arabistan, son iki yılda İngiltere'den aldığı silah miktarını yüzde 500 oranında artırdı. Almanya Ekonomi Bakanlığı ise yılın üçüncü çeyreğinde Suudi Arabistan'a satılan silahların bir önceki yıla göre neredeyse yüzde 350 arttığını duyurdu. Hurriyet.com.tr’ye konuşan ABD’li Orta Doğu uzmanı Joshua Landis, İran ve Suudi Arabistan’ın bölgede karşılıklı bir silahlanma yarışıma girdiğini, Batı merkezli silah firmalarının ise sadece ‘kârlı anlaşmalar’ imzalama peşinde olduğunu söyledi.

16.11.2017Dünya
Alexanderplatz’da polisle gece devriyesi

Alexanderplatz’da polisle gece devriyesi

Berlin’deki en turistik meydanlardan biri olan Alexanderplatz, geceleri tehlikeli bir yere dönüşüyor. DW’den Kate Brady, bir cumartesi gecesi meydanda devriye gezen polislere eşlik etti.

15.11.2017Dünya
Alman ordusunun 2040 yılı için felaket senaryoları ortaya çıktı...

Alman ordusunun 2040 yılı için felaket senaryoları ortaya çıktı...

Alman ordusunun ifşa edilen gizli raporundaki muhtemel felaket senaryoları tartışmalara yol açtı. Alman Savunma Bakanlığı’nın talebiyle hazırlanan ve Der Spiegel Dergisi’nin ortaya çıkardığı “Stratejik Öngörü 2040“ adlı araştırma, gelecekte karşılaşılabilecek tehditleri öngörebilmek ve Alman ordusunun bunlara hazırlıklı olması hedefini taşıyor.

14.11.2017Dünya
Suudi Arabistanda neler oluyor

Suudi Arabistan'da neler oluyor?

Suudi Arabistan'daki son gelişmeler gerçekten yolsuzlukla mücadele mi yoksa Veliaht Prens Muhammed Bin Selman'ın konumunu sağlamlaştırma girişimi mi?

11.11.2017Dünya
100den fazla hastasını öldürdü Bazı cesetler Türkiyede olabilir

100'den fazla hastasını öldürdü! Bazı cesetler Türkiye'de olabilir!

Almanya’nın Aşağı Saksonya eyaletinde eski hasta bakıcı Niels Högel'in 2000 ile 2005 yılları arasında toplam 106 kişiyi öldürdüğü sanılıyor. Soruşturma kapsamında delil bulabilmek amacıyla bölgede 67 mezarlıktan toplam 134 ceset incelendi. Almanya'nın Türkiye'deki adli makamlardan da destek istendiği, zira bazı olası kurbanların Türkiye'de defnedilmiş olduğu ve incelenmesi gerektiği bildiriliyor

10.11.2017Dünya
Flaş açıklama... Brexitin kesin tarihi belli oldu

Flaş açıklama... Brexit'in kesin tarihi belli oldu

İngiltere'nin Brexit'ten sorumlu bakanı David Davis, Brexit'in kesin tarihini 29 Mart 2019, Türkiye saati ile 02:00 olarak ilan etti.

10.11.2017Dünya
Ankara, Avrupayı en hassas noktasından vurdu

Ankara, Avrupa'yı en hassas noktasından vurdu!

Ankara, üyesi olduğu Avrupa Konseyi'nin bütçesine yaptığı katkıyı, son aylarda Türkiye hakkında alınan kararları protesto amacıyla azaltıyor. Rusya’nın da benzer kararı ile Konsey’in milyonlarca euro kaybı söz konusu

10.11.2017Dünya
Hükümet sözcüsü: O söz bugün de geçerli

Hükümet sözcüsü: O söz bugün de geçerli

DW Türkçe’ye açıklama yapan Alman hükümet sözcüsü, Başbakan Merkel’in NSU cinayetlerini aydınlatma, benzer olayların tekerrür etmemesi için gereken her şeyi yapma sözünün arkasında olduğunu söyledi.

9.11.2017Dünya
Liechtenstein’da işsiz sayısı 307’ye düştü

Liechtenstein’da işsiz sayısı 307’ye düştü

38 bin nüfuslu Liechtenstein’da işsiz sayısı, 12 kişi daha azalarak 307’ye düştü. İstihdam dairesinin açıklamasında işsizlik oranı yüzde 1.6 olarak verilirken, bu oranın, AB üyesi ülkelerin tamamından daha düşük olduğu belirtildi.

4.11.2017Ekonomi
Türkiye ile kriz İspanya ve Yunanistanı sevindirdi

Türkiye ile kriz İspanya ve Yunanistan'ı sevindirdi

Alman DW Türkçe haber portalı, Avrupa'dan Türkiye'ye yönelik gelen turist sayısında azalmanın İspanya ve Yunanistan'daki turizmi önemli ölçüde canlandırdığını yazdı. Yunanistan'da Alman turistlerin rezervasyonlarında yüzde 30'luk rekor düzeyde rezervasyon artışı bulunduğu belirtildi.

31.10.2017Dünya
Gerilimin faturasını çocuklara çıkarmayın

Gerilimin faturasını çocuklara çıkarmayın

Almanya- Türkiye ilişkilerindeki siyasi gerginlik, Türkiye kökenli öğrencilere verilen Türkçe derslerine de yansıdı. Berlin’de 17 okulda verilen Türkçe dersi askıya alındı.

20.10.2017Dünya
Nükleer santrallerde güvenlik endişesi

Nükleer santrallerde güvenlik endişesi

Avrupa’nın nükleer santrallerinde ciddi güvenlik açıkları var. Santrallerin bir çoğu terör saldırıları ve Fukuşima’da yaşananlara benzer kazalara karşı yeterince güvenli değil. Peki, tehlike nerede?

15.10.2017Dünya

Yazar Sonuçları

Bağımsız yargı?

ALMAN Die Welt gazetesinde çıkan ufak bir haber aslında fevkalade önemli.

12.03.2018

Adalet böyle olunca

TÜRKİYE’nin en büyük birkaç probleminden biri hiç şüphesiz uluslararası standartlarda bir hukuka ve adalete sahip olmamasıdır. Bu yüzden geniş mağduriyet duyguları yaşanırken, öbür yandan ekonomi de bundan çok olumsuz etkileniyor; turizm dahil.

21.12.2017