EKSTRA
MENÜ

Dünya Geneli

Dünya Geneli ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Dünya Geneli haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 809 Dünya Geneli haberi bulunmuştur.

Dünya Geneli Haberleri

Türkiyede günlük sosyal medya kullanımı ortalama 2 saat 46 dakika

Türkiye'de günlük sosyal medya kullanımı ortalama 2 saat 46 dakika

Anadolu Üniversitesi (AÜ) Sosyal Medya ve Dijital Güvenlik Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezi (SODİGEM) Bilim Kurulunca, teknoloji kullanımına ilişkin verilerden oluşan "2019'u Bitirirken Sosyolojik Açıdan İnternet ve Sosyal Medya İstatistikleri Raporu" yayınlandı.

31.12.2019Teknoloji
Türkiyenin dijital yetenekleri eğitim şart diyor

Türkiye'nin dijital yetenekleri "eğitim şart" diyor

Küresel çapta faaliyet gösteren istihdam platformlarının iş birliğiyle kurulan araştırma şirketi The Network'ün çalışması, Türk insanının, dijital yeteneklerini geliştirmeye yönelik eğitimlere dünya ortalamasının üzerinde zaman ayırdığını ortaya koydu.

5.11.2019Teknoloji
SAP SE, ikinci çeyrek ve yarıyıl finansal sonuçlarını açıkladı

SAP SE, ikinci çeyrek ve yarıyıl finansal sonuçlarını açıkladı

Kurumsal uygulama ve yazılım alanında önde gelen isimlerden biri olan SAP SE, 30 Haziran 2019’da sona eren ikinci çeyreğe dair finansal sonuçlarını açıkladı.

6.08.2019Teknoloji
Her saniye bir olimpik havuz eriyor

Her saniye bir olimpik havuz eriyor

Buzulların küresel ısınma yüzünden beklenenden daha hızlı eridiğine ilişkin araştırma üstüne araştırma, rapor üstüne rapor yayımlanıyor: Dünyamızı ısıtmayı durduramazsak 80 yıl içinde bütün buzullar eriyebilir.

30.06.2019Hürriyet Pazar
Kurumlar dijital dönüşümün neresinde

Kurumlar dijital dönüşümün neresinde?

Dijital dönüşüm son yılların en çok konuşulan konularından. Ancak teknoloji bu kadar hızlı gelişip herkes dijital dönüşümden bahsetse de gerçek anlamıyla dijital dönüşümü gerçekleştiren işletme sayısı oldukça az.

21.06.2019Teknoloji
Türk Telekomda Siber Güvenlik Zirvesi sona erdi

Türk Telekom'da Siber Güvenlik Zirvesi sona erdi

Yerli ve yabancı 200 üst düzey yöneticinin katıldığı Siber Güvenlik Zirvesi, Türk Telekom'un ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

14.06.2019Teknoloji
Eklem tedavisi için sıvı ürettiler… İlk talep Japonya’dan

Eklem tedavisi için sıvı ürettiler… İlk talep Japonya’dan

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi'nden bir grup bilim insanı, sadece bazı deniz ürünlerinin kabuklarından elde edilen ve eklem rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılan "glukozamin"i frenk üzümünden sıvı olarak üretmeyi başardı. Araştırmacılardan Biyokimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muhammet Dönmez, "Gelinen noktada bugüne kadar yıllık yaklaşık 250 milyon dolar ödeyerek ithal ettiğimiz bir ürünü yerli olarak üretebileceğiz. Daha şimdiden başlangıç olarak Japonya'dan 50 tonluk bir glukozamin ham maddesi talebi aldık" açıklamasını yaptı.

29.04.2019Kampüs
Skandaldan 4 yıl sonra dava

Skandaldan 4 yıl sonra dava

Tüm dünyada büyük tepki çeken dizel skandalından sorumlu tutulan ve görevi bırakmak zorunda kalan Volkswagen’ın eski Yönetim Kurulu Başkanı Martin Winterkorn ve ismi kamuoyuna açıklanmayan 4 kişi hakkında dava açıldı. 6 aydan 10 yıla kadar hapisle yargılanacak şüpheliler 300 bin ile 11 milyon Euro arasında para cezası alabilecek.

15.04.2019Avrupa
Kanserdeki Artış, Yaşlı Nüfus Artış Hızından Fazla

Kanserdeki Artış, Yaşlı Nüfus Artış Hızından Fazla

Son yıllarda kanser görülme sıklığı artmıştır. Dünya genelinde 2008 yılında kanser tanısı konulan hasta sayısının 12 milyon kişi iken 2018 yılında bu sayının 18 milyon kişiye ulaştığını ifade eden Tıbbi Onkoloji ve Fitoterapi Uzmanı Prof. Dr. Hakan Karagöl, bu artış ile ilgili yanlış kanıları anlattı…

Bir yılda öğrendiği Rusça ile dünya üçüncüsü oldu

Bir yılda öğrendiği Rusça ile dünya üçüncüsü oldu

Ankara'nın Gölbaşı ilçesinde yaşayan 17 yaşındaki Can Kahyaoğlu, Rusça’yı bir yılda imkânlarıyla öğrendi. Rusya'nın tarihi ve edebiyatına merak duyan lise son sınıf öğrencisi Can Kahyaoğlu, Rusya'daki Kalmit Üniversitesi’nin dünya genelinde internet üzerinden düzenlediği Rusça olimpiyatlarında üçüncü oldu. Kahyaoğlu, Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından üniversite eğitimi için ülkeye davet edildi.

29.12.2018Eğitim
Mayıs 2019’da firmaya teslim

Mayıs 2019’da firmaya teslim

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Gebze’de bulunan TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi’ni (MAM) ziyaret etti. Kanser Tedavisine Yönelik Yerli Biyobenzer İlaç Geliştirilmesi ve Üretimi (BİOSİM) projesiyle ilgili bilgi alan Bakan Varank, gen merkezi laboratuvarlarında ilacın tüm üretim aşamalarını inceledi.

21.11.2018Gündem
Geleceğin bilim insanları PayaSTEMde yetişiyor

Geleceğin bilim insanları PayaSTEM'de yetişiyor

Hatay'ın Payas ilçesinde iki yıl önce kurulan Payas Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik Merkezi (PayaSTEM), geleceğin bilim insanları ve mühendislerinin yetişmesine katkı sunuyor.

7.11.2018Teknoloji
Bakan Albayrak: Finansal spekülasyonlar duvara tosladı

Bakan Albayrak: Finansal spekülasyonlar duvara tosladı

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, 2019 yılı bütçesinin yeni sistemin ilk bütçesi olduğunu belirterek, "2018 yılında yaşananları ortaya koyduğu gerçeklikler hasebiyle çok farklı adımların öngörülerek, hesap edilerek hazırlandığı bir bütçedir" dedi. Albayrak, Ağustos ayındaki kur dalgalanmasıyla ilgili ise ekip uyumuyla atılan adımlar sayesinde püskürtüldüğünü, yapılan finansal spekülasyonun duvara tosladığını belirtti.

30.10.2018Ekonomi
BAKİELden 1.11 milyar dolarlık ihracat

BAKİEL'den 1.11 milyar dolarlık ihracat

Bağlantı elemanları, kilitler, el aletleri gibi sektörleri kapsayan BAKİEL'de 2017 yılı sonundan itibaren yaşanan ithalat düşüşü, yılın ilk 8 ayında da devam etti. Bu süreçte 1,11 milyar dolarlık ihracat yapılırken, 1,19 milyar dolar ithalat gerçekleştirildi. Sektör, yeni pazar arayışlarına ve yeni yatırımlara hız verecek.

9.10.2018Ekonomi
İçinden tekne ve uçak  çıkan mobilya şirketi

İçinden tekne ve uçak çıkan mobilya şirketi

En hafif uçak koltuğunu da, PTT’nin drone’larını da, yeni havaalanının koltuklarını da Nurus yapıyor. Bir mobilya şirketinin çok ötesine geçen Nurus’u, tasarıma ve inovasyona odaklayan Nurus baş tasarımcısı Renan Gökyay, Endüstri 4.0’a inanmıyor, “Burası büyük bir atölye. Nurus’ta ne istersen yaparsın, sana robot veriyoruz” diye konuşuyor.

13.04.2018Ekonomi
App Storeda bir haftada 890 milyon harcadık

App Store'da bir haftada 890 milyon harcadık!

Apple'ın yeni raporuna göre App Store müşterileri, sadece 2018 yeni yıl gününde 300 milyon dolar değerinde satın alım yaptılar ve Noel arifesinden başlayan hafta içerisinde de 890 milyon dolarlık harcama yaptılar. Firma, bu harcamanın "rekor kırıcı" olduğunu söylüyor ve bu başarının bir kısmını, iOS11 güncellemesi ile beraber gelen yeni tasarıma bağlıyor.

8.01.2018Teknoloji
Google nerede olduğunuzu izliyor ve bakın ne yapıyor

Google nerede olduğunuzu izliyor ve bakın ne yapıyor?

İnternet devi Google'ın kullanmaya başladığı yeni bir özellik sayesinde artık nerede olursanız olun bulunduğunuz yere göre ayarlarınızı otomatik olarak yapıyor.

30.10.2017Teknoloji
Facebook ve Instagram çöktü

Facebook ve Instagram çöktü!

Facebook ve Instagram'da dünya geneli olarak bir erişim sorunu yaşandı. Çok sayıda kullanıcı, bir diğer sosyal mecra olan Twitter'dan konuya ilişkin mesajlar paylaşırken, BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, yaşanan sorunla ilgili Twitter'dan açıklama yaptı.

26.08.2017Teknoloji
Okuma karnemiz kırıklarla dolu

Okuma karnemiz kırıklarla dolu

İnsan okudukça anlam kazanıyor ve yaşamı gelişiyor. Yani insan bir kitap okuyor ve hayatı değişiyor. Okuma kültürü ülke kalkınmasının da kilit noktası. Ancak ne yazık ki, Türkiye’nin kitap okuma karnesi kırıklarla dolu. Bunu değiştirmek için çocuklara daha okul öncesinde okuma alışkanlığı kazandırılması gerekiyor. İşte bunun için yapabileceğiniz bazı teşvikler var.

26.06.2017Eğitim
Türkiye’nin en büyük siber güvenlik yarışmasına dakikalar kaldı

Türkiye’nin en büyük siber güvenlik yarışmasına dakikalar kaldı

Maya takviminin sona ermesinden yola çıkılarak ,‘Dünyanın sonu’ teması ile 2012’de gerçekleştirilen, Dünyayı Kurtaran Hacker yarışması yaklaşık 3 bin kişinin katılımıyla gerçekleşerek, o tarihe kadar görülmemiş bir popülerlik elde etmişti. Tamamen çevrimiçi olarak gerçekleştirilen yarışmanın ikincisi olan ‘Dünyayı Kurtaran Hacker’ın Oğlu’ bugün gece yarısı yeniden siber güvenliğe ilgi duyan genç yeteneklerin katılımıyla başlayacak. Yarışmayı düzenleyen ekibin başında ABD Savunma Bakanlığı’nın ‘siber suç’ yarışmasını kazanan Türk hacker Can Yıldızlı var. Yıldızlı, Türkiye’nin ‘en iyi hackerı’nı bulmaya çalışacak.

13.05.2016Gündem
EGD Kartepe Ekonomi Zirvesi

EGD Kartepe Ekonomi Zirvesi

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, risklere değil fırsatlara odaklanılması ve olumlu düşünülmesi gerektiği belirterek, "Türkiye 2015'te yüzde 4, krizden sonraki 2008-2015 döneminde ortalama yüzde 3,4 büyüdü. Bu yıl yüzde 4'ün üzerinde, yüzde 5'e yakın bir ortalama yakalayacağımızı düşünüyorum" dedi.

11.04.2016Ekonomi
VWde satışlar düştü

VW'de satışlar düştü

Volkswagen'in (VW) dünya geneli otomobil satışları ocak-kasım 2015 döneminde yüzde 4,5 düşerek 5 milyon 335 bin 700 adet olarak gerçekleşti.

12.12.2015Avrupa
Volkswagenin satışı 11 ayda yüzde 4,5 düştü

Volkswagen'in satışı 11 ayda yüzde 4,5 düştü

Volkswagen'in dünya geneli otomobil satışları ocak-kasım 2015 döneminde yüzde 4,5 düşerek 5 milyon 335 bin 700 adet olarak gerçekleşti.

11.12.2015Ekonomi
ABD Dışişlerinden dünya geneli için uyarı

ABD Dışişleri'nden 'dünya geneli' için uyarı

ABD Dışişleri Bakanlığı vatandaşlarına 'dünya geneli' için seyahat uyarısında bulundu.

23.11.2015Dünya
Dünyaca ünlü sosyal medya platformu Skype çöktü

Dünyaca ünlü sosyal medya platformu Skype çöktü

Dünyaca ünlü mesajlaşma ve görüntülü konuşma platformu Skype, nedeni açıklanamayan bir şekilde bugün yeniden çöktü. İşte detaylar..

21.09.2015Gündem
Kuru meyvede anahtar ürün çeşitliliği

Kuru meyvede anahtar ürün çeşitliliği

TÜRK kuru meyve sektörü 2014 yılında gerçekleştirdiği 435 bin ton ve 1.5 milyar dolarlık ihracatını artırmak üzere yeni ürün çeşitliliğine yoğunlaştı. Türkiye Kuru Meyve ve Mamulleri Sektör Kurulu'nun desteği ile sürdürülen projeler kapsamında kayısı ve erik üretiminde 24 yeni ürün çeşidi ile ilgili çalışmalar sürüyor. Kayısıda mevcut ürünlerin farklı özelliklere sahip alt türleri geliştirilirken, kurutmalık erik gibi alternatif ürünler yetiştirilerek ihracat artışı hedefleniyor.

11.05.2015Ege
PC satışları son 6 yılın en düşük noktasında

PC satışları son 6 yılın en düşük noktasında

Windows XP'den daha yeni Windows sürümlerine geçişlerin yavaşlaması ve Windows 10'un bekleniyor olması, dünya genelinde PC satışlarını, bu yılın ilk çeyreği itibariyle, son altı yılın en düşük noktasına çekmiş durumda.

10.04.2015Teknoloji
Çipras’tan temiz sayfa çağrısı

Çipras’tan temiz sayfa çağrısı

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Moskova Devlet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü'nde (MGİMO) öğrencilere yaptığı konuşmada Avrupa Birliği ile Rusya arasında başta enerji olmak üzere ilişkilerde temiz bir sayfa açılması gerektiğini söyledi.

9.04.2015Avrupa
Son restleşme

Son restleşme

Kova burcundaki Ay’ın olumlu açıları güzel bir gün geçirmemize olanak sağlıyor.

17.03.2015Astroloji
Kanlı ay tutulması

Kanlı ay tutulması!

Ortaya çıkan bilgiler, ani gelişmeler, yüzleşilmesi gereken olaylar

8.10.2014Astroloji
Nüfusun yarısı bankaya uğramıyor

Nüfusun yarısı bankaya uğramıyor

Dünya Bankası’nın her yıl yayımladığı Küresel Finansal Kalkınma Raporu’nun (GDFR) 2014 sayısının ana temasını finansal hizmetlere katılımın arttırılması oldu.

14.11.2013Ekonomi
Amazon pazar günü de ürün teslim edecek

Amazon pazar günü de ürün teslim edecek

Dünyaca ünlü e-ticaret şirketi Amazon, siparişleri artık pazar günleri de müşterilerine ulaştıracak.

12.11.2013Teknoloji
Kerry: Dünyanın en iyi yatırım iklimi burda gelin

Kerry: Dünyanın en iyi yatırım iklimi burda gelin

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, dünya genelindeki iş dünyası liderlerini ülkesinde yatırım yapmaya çağırdı.

1.11.2013Ekonomi

Yazar Sonuçları

Kanlı ay tutulması

Ortaya çıkan bilgiler, ani gelişmeler, yüzleşilmesi gereken olaylar Tutulmaların etkileri 6 aydan 8 aya kadar uzayabilir. Bugün Koç burcunda meydana gelecek dolunay ay tutulması ilk kez olacak olaylara değil, uzun zamandır masada olan olaylara dikkat çekiyor.

7.10.2014