EKSTRA
MENÜ

Dudak Okuma

Dudak Okuma haberleri sayfasında güncel ve son dakika Dudak Okuma hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 200 Dudak Okuma haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Dudak Okuma Haberleri

İşitme Engelliler Öğretmenliği bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

İşitme Engelliler Öğretmenliği bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

İşitme engelliler öğretmenliği, işitme engeli bulunan öğrencilere özel yöntemler kullanarak bilgi ve beceri kazandıran eğitmenlerdir. İşitme engelliler öğretmenliği nedir? Mezunları ne iş yapar? Gibi bu Bölümü tercih etmek isteyen kişilerin merak ettiği pek çok sorunun cevabını sizler için derledik.

Muğla’da işitme engellilere özel şeffaf maske üretildi

Muğla’da işitme engellilere özel şeffaf maske üretildi

MUĞLA Büyükşehir Belediyesi’nce işitme engellilere özel şeffaf maske üretildi.

16.10.2020Gündem
İşitme engelliler için herkes yanında bir ‘şeffaf maske’ bulundursun

İşitme engelliler için herkes yanında bir ‘şeffaf maske’ bulundursun

Koronavirüs salgını nedeniyle pek çok ilde maske kullanımı vatandaşların sağlığını korumak amacıyla zorunlu hale getirildi. Ancak bu durum işitme engellilerin iletişim sıkıntısı yaşamasına neden oldu. İnsanların bu konuya duyarlı olmasını isteyen işitme engelliler şeffaf maske kullanımının yaygınlaşmasını ve bu sayede dudak okuma yolu ile iletişimin sağlanmasını istiyor.

23.08.2020Gündem
Tuncelide kayıp üniversite öğrencisi Gülistandan 164 gündür haber alınamıyor

Tunceli'de kayıp üniversite öğrencisi Gülistan'dan 164 gündür haber alınamıyor

Tunceli'de 5 Ocak'ta ailesinin kayıp ihbarında bulunduğu üniversite öğrencisi Gülistan Doku'yu arama çalışmalarından bugün de sonuç alınamadı.

16.06.2020Gündem
Ronaldodan ağır küfürler Uzmanlar açıkladı...

Ronaldo'dan ağır küfürler! Uzmanlar açıkladı...

İtalya Serie A takımlarından Juventus'ta forma giyen Portekizli oyuncu Cristiano Ronaldo'nun Milan maçının 55. dakikasında oyundan alınması ve buna tepki olarak stadı terk etmesi tartışma konusu oldu.

11.11.2019Futbol
Şule Çet davasında dudak okuma raporuna itiraz

Şule Çet davasında dudak okuma raporuna itiraz

Ankara'da üniversite öğrencisi Şule Çet'in (23), plazanın 20'nci katından şüpheli şekilde düşerek ölmesiyle ilgili sanıklar Çağatay Aksu (34) ve Berk Akand'ın (33) asansör önündeki görüntülerine ilişkin dudak okuma raporuna Berk Akand’ın avukatı Paşa Büyükkayaer itiraz etti. Avukat Büyükkayaer, raporun maddi gerçeğin ortaya çıkmasına bir katkı sunmadığını, olaya tanık güvenlik görevlilerinin ifadelerinin de dosyaya eklenerek görüntülerle ilgili yeniden bilirkişi raporu alınmasını talep etti.

1.11.2019Gündem
Şule Çet davasında beklenen rapor: İçeriği net tespit edilemedi

Şule Çet davasında beklenen rapor: İçeriği net tespit edilemedi

ANKARA'da, üniversite öğrencisi Şule Çet'in (23), plazanın 20'nci katından düşerek, ölmesiyle ilgili, tutuklu sanıklar Çağatay Aksu (34) ve Berk Akand'ın (33) asansör önündeki görüntülerine ilişkin dudak okuma raporu dosyaya girdi.

18.10.2019Gündem
Bilirkişi: Atılmadan yarı çıplaktı

Bilirkişi: Atılmadan yarı çıplaktı

ÜNİVERSİTE öğrencisi Şule Çet’in şüpheli ölümüne ilişkin davanın dördüncü duruşması dün Ankara 31’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmada, 52 sayfalık rapor hazırlayan Erciyes Üniversitesi Adli Tıp Uzmanı Prof. Dr. Çağlar Özdemir tanık olarak dinlendi.

17.10.2019Gündem
Profesör konuştu: Anlattıkları gibi değil

Profesör konuştu: "Anlattıkları gibi değil"

ANKARA'da, Gazi Üniversitesi öğrencisi Şule Çet'in, geçen yıl 28 Mayıs'ta plazanın 20'nci katından düşerek, ölmesiyle ilgili Çağatay Aksu (34) ve Berk Akand'ın (33) tutuklu yargılanmalarına devam edildi. Ölüm olayına ilişkin hazırladığı bilirkişi raporu avukatlarca dava dosyasına sunulan Prof. Dr. Çağlar Özdemir, "Yaşanan olay sanıkların anlattığı gibi değil." diye konuştu.

16.10.2019Gündem
Mahkeme leke takibinde

Mahkeme leke takibinde

Üniversite öğrencisi Şule Çet’in şüpheli ölümüne ilişkin davada, mahkeme, 1 yıl aradan sonra olay yerinde yapılan incelemede bulunan vücut sıvı örneklerinin, maktul veya sanıklara ait olup olmadığının belirlenmesi için yeni bir biyolojik inceleme raporu alınmasına karar verdi. Çet ailesinin avukatları da bugün yapılacak duruşmada, genç kızın kayıp olan iç çamaşırıyla ilgili olarak, “olay yeri inceleme ve ölü muayene tutanağı” ile “otopsi tutanağında” imzası bulunanların dinlenmesini talep etti.

16.10.2019Gündem
Şule Çetin psikolojik durumu hakkında rapor hazırlanacak

Şule Çet'in psikolojik durumu hakkında rapor hazırlanacak

Ankara'da plazanın 20'nci katından düşerek hayatını kaybeden üniversite öğrencisi Şule Çet'in (23) psikolojisinin incelenmesi için Hacettepe ve Gazi üniversitelerinden bilirkişi heyeti talep edildi. Sağlık Bakanlığı'ndan alınan tedavi kayıtları incelenerek Çet'in psikolojik durumu hakkında rapor hazırlanacak.

8.10.2019Gündem
Davasına dudak okuma uzmanı bulunamıyor

Davasına dudak okuma uzmanı bulunamıyor

Ankara’da bir plazanın 20’nci katından şüpheli bir şekilde düşerek hayatını kaybeden üniversite öğrencisi Şule Çet’in şüpheli ölümüne ilişkin davada dudak okuma uzmanı bulunamıyor.

21.09.2019Gündem
Şule Çet’in telefonunun şifresi çözülemedi

Şule Çet’in telefonunun şifresi çözülemedi

Ankara'da, geçen yıl 28 Mayıs'ta şüpheli bir şekilde hayatını kaybeden Şule Çet’in, Siber Suçlarla Şube Müdürlüğü'ne gönderilen cep telefonunun şifresi çözülemedi.

12.09.2019Gündem
İngiltere’de gizli kamera isyanı

İngiltere’de gizli kamera isyanı

İngiltere’de Gözetleme Kamera Amirliği’nde çalışan Tony Porter, ülkede kişi başına düşen gizli kamera sayısının diğer tüm ülkelerden fazla olduğunu, bu kameraların kişileri yürüyüşlerinden tespit edebildiğini ve dudak okuma özelliğinin bulunduğunu söyledi.

29.08.2019Dünya
Şule Çet davası: Dudak okuma uzmanı aranıyor

Şule Çet davası: Dudak okuma uzmanı aranıyor

Şule Çet’in şüpheli ölümüne ilişkin davada, TRT ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün bünyelerinde dudak okuma uzmanı bulunmadığını bildirmesi üzerine mahkeme bu kez Milli Eğitim Bakanlığı’na yazı yazdı. Mahkeme ayrıca İstanbul Adli Tıp Kurumu 5’inci İhtisas Kurulu’na da yazı yazarak, selamlaşma şeklinde basit bir el sıkışma, halay çekilmesi sırasında sanık Berk Akand’ın DNA örneklerinin maktulün tırnak örneklerinde çıkıp çıkmayacağı hususlarına ilişkin görüş sordu.

31.07.2019Gündem
1 yıl sonra biyolojik lekeden erteleme

1 yıl sonra biyolojik lekeden erteleme

Üniversite öğrencisi Şule Çet’in şüpheli ölümüne ilişkin davada mahkeme, olaydan yaklaşık bir yıl sonra, olay yerinde var olduğu iddia edilen “biyolojik lekelerin” tespit edilmesi için uzmanlarca inceleme yapılmasına karar verdi.

11.07.2019Gündem
Sanıktan Şule Çet’in babasına utanmaz çıkış: Sahip çıksaydın

Sanıktan Şule Çet’in babasına utanmaz çıkış: Sahip çıksaydın

Üniversite öğrencisi Şule Çet’in şüpheli ölümüne ilişkin davanın 2’nci duruşmasına, sanık Çağatay Aksu’nun baba İsmail Çet’e yönelik olarak söylediği “Kızına sahip çıksaydın” sözleri damga vurdu. Çet ailesinin avukatı, Şule Çet’in bilinen aksine dinlenme odasında değil makam odasının camından aşağıya atıldığını iddia etti.

16.05.2019Gündem
Şule Çet davasında gerginlik O zaman kızına sahip çıksaydın...

Şule Çet davasında gerginlik! 'O zaman kızına sahip çıksaydın...'

Üniversite öğrencisi Şule Çet'in ölümüyle ilgili 2 sanığın, "cinayet", "nitelikli cinsel saldırı" ve "hürriyeti tahdit" suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve 39'ar yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılandığı davada, sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verildi. Mahkeme, ayrıca Çet'in hayatını kaybettiği plazada keşif yapılmasını kararlaştırdı. Sanıkların yer aldığı güvenlik kamera kayıtlarının dudak okuma yöntemiyle deşifre edilmesi için bilirkişi tayin edildi. Öte yandan tanık dinlendiği sırada sanıklar ile katılan avukatları arasında tartışma yaşandı. Katılan avukatlar, sanık Çağatay Aksu'nun Çet'in babasına yönelerek, "O zaman kızına sahip çıksaydın." dediğini iddia etti.

15.05.2019Gündem
TFFden Caner Erkin açıklaması

TFF'den Caner Erkin açıklaması

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), Caner Erkin'e verilen 6 maç men cezası ile ilgili açıklama yayımladı.

15.02.2018Futbol
TFFden flaş açıklama Caner Erkin, Volkan Demirel, Muslera...

TFF'den flaş açıklama! Caner Erkin, Volkan Demirel, Muslera...

TFF, son dönemde verilen cezalar ile ilgili basında yer alan haberlere dair bir açıklama yayınladı.

15.02.2018Spor Arena
İşte TFFnin Volkan Demirel kararı

İşte TFF'nin Volkan Demirel kararı!

Başakşehir maçında yardımcı hakeme küfrü kameralara yakalanan Volkan Demirel PFDK’ya sevk edilmedi. Sebebi hareketin muhatabı olmaması.

13.02.2018Futbol
Küfür yok, sadece Muslera...

Küfür yok, sadece! Muslera...

Trabzon maçında kendisine faul yapıldığı gerekçesiyle hakeme yapığı itiraz sonrası sarı gören Fernando Muslera’nın, kendi dilinde küfür ettiği şeklindeki iddialara Uruguaylı eldiven karşı çıktı.

31.10.2017Futbol
Musleranın kaderi polisin elinde

Muslera'nın kaderi polisin elinde

TFF, küfürü bitirme konusunda Disiplin Kurulu’na her türlü yetkiyi verdi. Yabancı dilde olsa dahi, bir oyuncunun sarf ettiği sözün küfür olup olmadığı ve kime edildiği Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Dairesi dudak okuma uzmanları ve Adli Tıp gibi kurumlarla ortak çalışılarak karara bağlanacak.

30.10.2017Futbol
TFFden flaş Caner Erkin açıklaması

TFF'den flaş Caner Erkin açıklaması

TFF Başkan Vekili Hüsnü Güreli, Caner Erkin'in Profesyonel Disiplin Kurulu'na sevk edilme nedenini açıkladı.

26.10.2017Futbol
Telefonlar dudağınızla açılacak

Telefonlar dudağınızla açılacak!

Akıllı telefon kilitlerini dudak okuyarak açmaya yarayan yeni bir teknoloji geliyor. Bakalım bu yeni dudak okuma teknolojisi nasıl çalışıyor.

9.03.2017Teknoloji
Google artık dudak okuyor

Google artık dudak okuyor!

Google'dan ve Oxford Üniversitesi'nden bilim adamları, yapay zeka ile dudak okuma konusunda dikkat çekecek bir adım attılar!

25.11.2016Teknoloji
Dudaklar çözecek

Dudaklar çözecek

BAHÇELİEVLER’deki öğretmenevinde 28 Haziran’da kimlik gösterme tartışması sonrası işlenen cinayetle ilgili davanın ilk duruşması dün Bakırköy 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

21.10.2016Gündem
Dudak okuyabilen biri aksanınızı da anlayabilir mi

Dudak okuyabilen biri aksanınızı da anlayabilir mi?

Dudak okumak nasıl olur? Dudak okumak için ne yapmak gerekir? Dudak okuyabilen biri aksanını da anlayabilir mi? İşte cevabı..

27.04.2016Gündem
Googleın fotoğraf yazılımı bedava oldu

Google'ın fotoğraf yazılımı bedava oldu

Google'ın daha önce satın aldığı fotoğraf düzenleme araçları Nik Collection artık ücretsiz! Bugüne kadar 150 dolar fiyatla satılan düzenleme araçlarını mutlaka deneyin.

26.03.2016Teknoloji
Dudak okuma teknolojisinde devrim

Dudak okuma teknolojisinde devrim

İngiltere'de bilim insanları, güvenlik kamerasına yakalanan insanların o anda ne söylediklerini tespit edecek yeni bir teknoloji geliştirdi.

25.03.2016Teknoloji
Dudak okuma teknolojisinde devrim

Dudak okuma teknolojisinde devrim

İngiltere'de bilim insanları, güvenlik kamerasına yakalanan insanların o anda ne söylediklerini tespit edecek yeni bir teknoloji geliştirdi.

25.03.2016Dünya
Dudak okuyabilen biri aksanınızı da anlayabilir mi

Dudak okuyabilen biri aksanınızı da anlayabilir mi?

KISA YANIT: Evet ama bu sadece en iyi okuyucular için geçerli.

4.02.2016Gündem
Şehit yüzbaşı kendi parasıyla askere malzeme almış

Şehit yüzbaşı kendi parasıyla askere malzeme almış

CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel, şehit Jandarma Yüzbaşı Ali Alkan'ın Osmaniye'deki ailesine taziye ziyaretinde bulundu. Çıkışta bir açıklama yapan Özel, kardeşinin tabutu başında acı içinde feryat eden Yarbay Mehmet Alkan'ın bu ziyarette kendilerine "Türkiye'de bu şekilde nasıl gündeme geldiğimi, nasıl gerçekleştiğini ben de anlayamadım. Aslında ben çok anormal bir şey söylemedim. Herkesin merak ettiği bir şeyi söyledim" dediğini aktardı. Özel kendilerinin de yarbaya "Hepimizin yüreğindeki, aklındaki, dimağındaki soruyu dile getirdiğini" söylediklerini aktardı. Ziyaret sırasında şehit Yüzbaşı Ali Alkan'ın,kendi parasıyla askerine aldığı malzemeler kargo ile eve geldi.

27.08.2015Gündem
Emre-Zokora davasındaki bilirkişiye, 3 yıla kadar hapis istendi

Emre-Zokora davasındaki bilirkişiye, 3 yıla kadar hapis istendi

Emre Belözoğlu’nun, Fenerbahçe -Trabzonspor arasında 15 Nisan 2012’de oynanan maç sırasında Dider Zokora’ya ırkçı söylemde bulunduğu gerekçesiyle yargılandığı ve “Spor alanında din, dil, ırk, etnik köken, cinsiyet veya mezhep farkı gözetilerek hakaret” suçunu işlediği gerekçesiyle 2 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldığı davanın bilirkişisi Özgür Tekol hakkında, “gerçeğe aykırı bilirkişilik veya tercümanlık yapma” suçundan 3 yıla kadar hapis cezası istendi.

30.03.2015Futbol
Şükrü Ergün: Hakemin ne söylediği açık

Şükrü Ergün: Hakemin ne söylediği açık

Galatasaray Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi ve Basın Sözcüsü Şükrü Ergün, hakem Fırat Aydınus'un Melo'ya 'küfür' ettiği iddiasıyla ilgili olarak "Hakemin ne söylediği son derece açık, gözüküyor" dedi.

9.03.2014Futbol

Yazar Sonuçları

Hep daha iyiye...

Harun Sarıkaya’nın geçen haftaki yazısı rutinlerimi gözden geçirmemi sağladı. Neyse ki dünyanın birçok ülkesinde vicdani sorumluluk üstlenen biliminsanları ve mucitler var. İşte engellilerin hayatını kolaylaştıran, ilham alınası bazı ürünler...

13.12.2020

Yüzde 50.5'in, 49.5 ile savaşı

Ukrayna ve İzlanda maçları öncesi Arda’yı Milli Takım’a alma konusunda Fatih Terim’in de tercihi henüz netleşmiş değil. İmparator çağırmakla çağırmamak arasında gidip geliyor ama dönme ihtimali giderek yükseliyor.

26.09.2016

Eğlenceli bir aldatma sitcom’u

PARİS’te uçak beklerken, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ın aldattığı kadını Valerie Trierweiler’ın “Bu an için teşekkür ederim”(*) adlı kitabını aldım.

11.10.2014

Türklerin gururu Dila

Adı, Dila Tanrıkulu Çıltık. İşitme ve konuşma engelli. Ama o engel tanımıyor. Yaptığı yağlı boya tablolar sergilenirken, kendi söylemese kimse bunun farkına bile varmaz. “Belki başka engellilere örnek olurum diye söyledim” diyor.

25.02.2014