EKSTRA
MENÜ

Dücane Cündioğlu

Dücane Cündioğlu haberleri sayfasında güncel ve son dakika Dücane Cündioğlu hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 64 Dücane Cündioğlu haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Dücane Cündioğlu Haberleri

Feminist eleştirinin  beklediği kitap: Gaflet

Feminist eleştirinin beklediği kitap: Gaflet

Sema Kaygusuz ve Deniz Gündoğan İbrişim’in hazırladığı, birçok akademisyenin yazılarını barındıran ‘Gaflet/Modern Türkçe Edebiyatın Cinsiyetçi Sinir Uçları’, edebi metinleri feminist değerler üzerinden eleştirerek Türkçe yazında büyük bir boşluğu dolduruyor.

25.10.2019Kitap Sanat
Hayatını kitapla kuşatanların fuarı

Hayatını kitapla kuşatanların fuarı

Yaklaşık 750 bin ziyaretçi sayısıyla geçen yıl rekor kıran Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’nın 37’ncisi yarın TÜYAP Büyükçekmece’de başlıyor. ‘Hayatı Edebiyatla Kuşatmak’ temasıyla 18 Kasım’a kadar yüzlerce imza günü ve etkinliğe ev sahipliği yapacak fuarın bu yılki onur yazarı, Türk edebiyatının büyük ismi Selim İleri olacak.

8.11.2018Kitap Sanat
Test aracıyla tatil

Test aracıyla tatil

BİR okurun uyarısı üzerine Kelebek’te yazan Onur Baştürk’ün Instagram hesabına baktım. Hakikaten de okurun dikkat çektiği gibi, bir otomobil firmasından test aracı almış, bu araçla ilgili paylaşımlarda bulunmuştu.

19.11.2017OkurTemsilcisi
Yazar Dücane Cündioğlu intiharı son anda önledi

Yazar Dücane Cündioğlu intiharı son anda önledi

Yazar Dücane Cündioğlu'nun Bostancı’dan Büyükada’ya gitmekte olan motordan Boğaz'a atlayarak intihar girişiminde bulunan bir adamı son anda kurtardığı ortaya çıktı. Cündioğlu'nun denize atlayarak yakaladığı adamı, sahil güvenlik botuna çekmeyi başararak son anda kurtardığı belirtildi.

16.11.2017Gündem
Ramazanda huzur bulmak için 14 öneri

Ramazanda huzur bulmak için 14 öneri

Ramazan ayının bir mesajı vardır. O mesaj herkesi merhamete, kaynaşmaya, paylaşmaya çağırır. Tüm bu duygulara her zamankinden çok ihtiyaç duyduğumuz bu günler için bir rehber hazırladık.

27.05.2017Hayat
Yüzde 100 bir bütünken çok güzelsin Türkiye

Yüzde 100 bir bütünken çok güzelsin Türkiye

Bunları okurken referandum sonuçları açıklandı mı, bilemeyiz. Ama muhtemelen ‘evet’ ya da ‘hayır’ kamplarından birine itilmiş, kimlik kamplarından birine hapsedilmiş hissetmektesiniz. Sonuç her ne olursa olsun. Gelin kendimizi, ‘evet’ ve ‘hayır’ın ötesine, sonuçların sonrasına ışınlayalım şimdiden. Yapay çizgilerin aramızdan kalktığı, siyasi gerginliklerin geride kaldığı ‘Yüzde 100 Türkiye’ halimize... Unuttuğumuz ama hatırlatıldığında gülümsediğimiz; dersi okutulmasa da ezbere bildiğimiz; başka bir âleme göçsek, “Sizde bu eksik” diyeceğimiz hasletlerimize... Sonuç ne olursa olsun; bizim havamız, beklentimiz, ümidimiz, istikbalimiz güzel olsun.

15.04.2017Hayat
Dücane Cündioğlu: Leyla’ya kavuşmak hangi Mecnun’un haddine

Dücane Cündioğlu: Leyla’ya kavuşmak hangi Mecnun’un haddine?

Yazar Dücane Cündioğlu, son kitabı ‘Motto’yu, bir tür çatı arası metrukatı, evrak-ı perişan olarak tanımlıyor. Çünkü Kapı Yayınları’ndan çıkan kitap, Cündioğlu’nun bugüne kadar sosyal medya platformu Twitter’da yazdıklarından oluşuyor. Sosyal medyayı dev bir not defteri olarak tanımlayan yazarla ‘Motto’sunu konuştuk.

25.11.2016Keyif
Bir Teo-Politik Film: Hz. Muhammed: Allah’ın Elçisi

Bir Teo-Politik Film: Hz. Muhammed: Allah’ın Elçisi

'Hz. Muhammed: Allah'ın Elçisi', bir teo-politik metin olarak tanımlanabilir. Teolojik, çünkü bir dinin peygamberini bir mezhebin (Şiiliğin) kendine özgü dili ve duyarlılıkları açısından yorumluyor ve sunumunu bu yorum ekseni üzerinden yapılandırıyor. Politik, çünkü be teolojiyle yoğrulmuş bir ulusun ve devletin (İran İslam Cumhuriyeti'nin) kendine özgü toplumsal ve siyasal önceliklerini anlatının vazgeçilemez yan-anlamları olarak gövdesinde saklamakla kalmıyor, bu yan-anlamların bile isteye ana-ekseni belirlemelerine izin veriyor.

5.11.2016Gündem
Dücane Cündioğlundan 15 Temmuz manifestosu

Dücane Cündioğlu'ndan 15 Temmuz manifestosu

15 Temmuz’da gerçekleşen oligarşik darbenin düzenleyicileri, her olasılığı tüm ayrıntılarına değin hesaplamış olsalar dahi, büyük bir gafletle hesap dışı bıraktıkları tek hakikattir ‘Türkiye’nin ruhu’. Attıkları her bombaya, sıktıkları her kurşuna göğsünü siper eden de, kaldırdıkları F-16’lara kendi tarlalarını kendi elleriyle ateşe vererek direnen de bu ruhtu.

6.08.2016Gündem
Dücane Cündioğlu: İslam dünyası ‘Ey insanlar’ deme yeteneğini yitirdi

Dücane Cündioğlu: İslam dünyası ‘Ey insanlar’ deme yeteneğini yitirdi

Bugünlerde hava kurşun gibi ağır... İslam dünyası, tarihinin en büyük krizini yaşıyor. Amerika, Müslümanları ülkeye sokup sokmamayı tartışıyor. Ortadoğu mezhep kavgasına teslim. Bir yandan Putin, Türkiye’den intikam almak için tetikte bekliyor... “3. Dünya Savaşı çıkar mı” sorusu artık gülüp geçilen bir şey değil. Ve insanlığın birlikte yaşama kültürü, yaşama sevinci yara alıyor. Bu küresel krizi derinlikli biçimde anlamak için Batı’yı da Doğu’yu da tanımak gerekiyor. Hatta iki kültürü birden içinde taşımak... Düşünür Dücane Cündioğlu’nun Büyükada’daki evindeyiz. Girişteki duvarda Kuran’dan sureler de var; Eski Yunanca ‘Akademia’ tabelası da...

12.12.2015Hayat
Gazeteciye yasağı savunmak

Gazeteciye yasağı savunmak

SEKİZ yıl önce Başbakanlık’ta uygulanan akreditasyon yasakları yeniden gündemde.

21.06.2015Okur Temsilcisi
Yargının böyle olduğu memlekette,festival jürileri de ona göre olur

Yargının böyle olduğu memlekette,festival jürileri de ona göre olur

Yönetmen Zeki Demirkubuz, Türkiye’nin son dönemde muhafazakârlaştığı fikrine katılmıyor, yaşananları malumun ilamı olarak görüyor: “Hükümet bence İslamcı bile değil, yarın konjonktür değişince laik bile olabilirler.”

1.02.2015Keyif
Kuran Peygamber resmini yasaklamıyor, yasak sonra çıktı

Kuran Peygamber resmini yasaklamıyor, yasak sonra çıktı

İslam, Hz. Muhammed’in resmedilmesini yasakladı mı? Bugünkü yasağın tarihsel kaynağı ne? Hz. Muhammed geçmişte nasıl tasvir edildi? Charlie Hebdo saldırısından beri aklımızda dönüp duran soruları yönelttiğimiz uzmanlar hemfikir: Kuran’da böyle bir yasak yok.

19.01.2015Hayat
Göksel Bekmezci: Göktürklerden PowerTurk’lere geldik

Göksel Bekmezci: Göktürklerden PowerTurk’lere geldik

Göksel Bekmezci, bir anlatı insanı… Şiirleri, özlü sözleri, tek kişilik gösterileri ve kitapları ile düşündüren hüzünlendiren biri o. Sanattan popüler kültüre, siyasetten bilime kadar birçok alanda söyleyecek bir sözü var. “Küf Noktası” adlı tek kişilik gösterisi ile oldukça dikkat çekiyor. Peki, ama Göksel Bekmezci o gösteride nelerden söz ediyor?

28.11.2014Keyif
Gerginliğe en az ihtiyacımız olan bugünlerde...

Gerginliğe en az ihtiyacımız olan bugünlerde...

Çok gerginiz. Futbol sahasından trafiğe, siyasetten sosyal medyaya kimse birbirine tahammül edemiyor. Türkiye’nin farklı eğilimlerden düşünürlerine iki soru yönelttik: Toplumdaki gerginliğin nedeni ne? Bu durum nasıl çözülür?

10.11.2014Hayat
Oskaydan Gezi kitabı: Haziran

Oskay'dan Gezi kitabı: Haziran

Gezi olayları bugün birinci yılını doldurdu. Çınar Oskay, Türkiye’yi değiştiren 365 günü saha haberleriyle ve derinlemesine söyleşilerle izledi. Haziran: Şehrin En Güzel Yazı kitabı Gezi’nin çimlerinden Rio de Janeiro’nun favelalarına, Hatay’dan ODTÜ direnişine uzanıyor. Roger Waters, Slavoj Zizek, Orhan Pamuk gibi isimlerle Gezi’yle değişen hayatımızı anlatıyor

7.06.2014Hayat
Günah işleme özgürlüğü vicdansızlara aittir

Günah işleme özgürlüğü vicdansızlara aittir

Onun için filozof da diyorlar, derviş de…

15.03.2014Kelebek
Öldükten sonra hepimiz öpüşüp barışacağız

Öldükten sonra hepimiz öpüşüp barışacağız

Romancı, kimi zaman şair ve de köşe yazarı Murat Menteş’in son romanı ‘Ruhi Mücerret’, April Yayınevi’nden çıktı. İki savaşla açılıyor kitap. Biri evrensel düşman küresel kapitalizme karşı omuz omuza macera. Diğeri yıllar evvel son bulmuşsa da tartışmaları sonlanmayan İstiklal Savaşı. Bu savaştan son kalan 100 yaşındaki Ruhi Mücerret ve arkadaşları diğerinden kurtarmaya çalışırken kendilerini, çok sorular soruyor Murat Menteş.

16.03.2013Kelebek

Yazar Sonuçları

Pandemi, 60 üstü bir Beyaz Türk’ün ömrünü kaç yıl daha kısalttı

Biliyorum, şu güzel bayram gününde böyle bir sorunun ne manası var diyeceksiniz...

23.07.2021

‘Hüzünlü’ hayatlar

Yazar ve felsefeci Dücane Cündioğlu diyor ki:

28.11.2020

Gizli oy, gizlenmiş yüz, açık tasnif, yeni normal

Dün günün en çarpıcı fotoğrafı Moskova’dan geldi.

1.07.2020

Virüs bu pizzacıdan Türkiye'ye geliyor

Aslında olay, Kanadalı genç şarkıcı Justin Bieber’ın paylaştığı bir video ile başladı.

30.06.2020

Plakayı süreyle ve kişiyle sınırlandırmak İstanbul’un kurtuluşu için ciddi bir öneri

"PLAKA rantiyesine çözüm aranıyor" demiştik dün... “Rantsız ve rantiyesiz plaka sistemi nasıl olur?” diye sormuştuk.

5.02.2020

Kılıçdaroğlu gitgide bilgeleşiyor mu ne?

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu şöyle demiş:

13.07.2019

Akıllı ol! Artistlik yapma!

EKREM İmamoğlu’nun Trabzon Havalimanı’na iniş yapması beklenirken...

6.06.2019

‘Uras’ın fabrikası’

MÜZAYEDECİ ve küratör, Güngör Uras’ın yakın dostu Raffi Portakal yazıyor:

21.08.2018

İstiklal Marşı’nı hepten kaldırın!

Kimse söylemiyor; söyle(ye)miyor(muş) zaten...

19.03.2018

Türk mimarının ulu çınarını kaybettik: İstanbul planlandı mı?

TÜRK mimarisinin ‘çınarları’ndan Prof. Dr. Hüseyin Kaptan’ı önceki akşam kaybettik.

3.01.2018

Gol oldu Rıdvan

SOLCULAR, öfkeli bir yüz ifadesiyle...

16.12.2017

Neyin kıymetini biliyoruz ki?

“ZAFER”in kutlanması ve şehitlerin “anılması” etkinlikleri 18 Mart’a yakın günlerde çok şükür hâlâ elimizden uçurmadığımız bir bilinç yansıması olarak gündeme oturuyor.

20.03.2016

Yeni kitap alırken/okurken

BİR kitapçıya girdiniz, yeni kitap reyonunu geziyor, kitap seçiyorsunuz, bu arada gözünüz klasiklerden bir kitaba takılır mı?

11.02.2016

01... Gerçekten 1 numarasın

ELİ silahlı Ortadoğu haydudu...

14.12.2015

Yüzlerce huri vaadiyle mi kendilerini patlatıyorlar?

GENÇ bir insan neden IŞİD’e katılıp kendini patlatır?

13.12.2015

Düşündüm, inanmaya karar verdim

BAŞBAKAN Ahmet Davutoğlu’nun 1 Kasım’dan bu yana yaptığı bütün konuşmaları, Anadolu Ajansı’ndan, yani resmi kaynağından tarayıp okudum.

4.12.2015

AK Parti cephesinde entelektüel sefalet

DERİNLİKLİ yorumlar yapan ve hep hakkaniyeti gözeten Ali Bulaç’ın yerini, “HDP’ye oy verenlere ilahi ceza gelebilir” diyen “fesli deli Kadir” aldı.

14.06.2015

‘Reklam arası’ mı, ‘lale parası’ mı?

BİR milletvekilinin Cumhuriyet için “90 yıllık reklam arası” demesinde bir sorun yok.

18.01.2015

Göktürklerden PowerTurk'lere geldik

Göksel Bekmezci, bir anlatı insanı… Şiirleri, özlü sözleri, tek kişilik gösterileri ve kitapları ile düşündüren hüzünlendiren biri o. Sanattan popüler kültüre, siyasetten bilime kadar birçok alanda söyleyecek bir sözü var. "Küf Noktası" adlı tek kişilik gösterisi ile oldukça dikkat çekiyor. Peki, ama Göksel Bekmezci o gösteride nelerden söz ediyor?

28.11.2014

Hangi yetkiyle ev basacaksınız?

ZAMAN gazetesinin haberine göre...

5.11.2013

Türkiye'deki tüm kavgalar kardeş kavgasıdır

Sokakta öpüşmeyen tecavüzcüler’ başlıklı bir yazı yazdı.
Yazıya vuruldum.
“O pislik heriflerin hapishanede gebermesini istiyorum!” diye başlıyordu.
The Accused / Sanık filmden bir alıntıyla.
Güney Afrikalı romancı dostu Verenia Keets ile arasında geçen bir konuşmayı aktarıyordu.
Yazı, Türkiye’deki kadına yönelik şiddetle ilgiliydi.
“İki kişinin sokakta küçücük bir veda öpücüğü vermesi tepki toplamıyor mu?” diye soruyordu Verenia ona, “Evet” yanınıtı alınca da “Ama yetim yurdundaki çocuklara veya savunmasız genç kızlara tecavüz edilince kimse kılını kıpırdatmıyor. Haksız mıyım?”
“Haklısın” diyordu, “En son geçen ay, 16 yaşındaki bir kıza tecavüz eden dört uzman çavuş serbest bırakıldı. Tecavüzcülerden biri 25 Haziran’da tutuklandı.”Sokaklarda öpüşenleri ahlaksızlıkla suçlayan, linç etmeye kalkan ama küçücük kızlara tecevüz edilenler serbest bırakıldığında kılını kıpırdatmayan bir toplum hakkında doğru tespitleri yapan bu adamı tanımak istedim.

20.07.2013

İzmir'e faşist diyenler bunu okuyun

Geçen pazar günü en hoşuma giden yazılardan birini Taraf gazetesinde Murat Belge yazdı.

14.05.2013

Camilerin yüzde 90’ına kadınlar gitmiyor

KALEBODUR uzun zamandan beri mimarlarla yakın çalışıyor.

14.01.2013

Bakın bir muhafazakâr neler diyor

İYİ bir Türkiye vatandaşı artık şu gerçeği çok iyi biliyor:

10.12.2012

Edirne'den Kars'a, al sana üçte iki çoğunluk

GÜNLERDİR ne yazıyorum, televizyonlarda neyi anlatmaya çalışıyorum?

22.11.2012
Baykal’a karşılıksız danışmanlık hizmeti

Baykal’a karşılıksız danışmanlık hizmeti

Sayın Deniz Baykal...

“Bizim Mahalle”ye açılmak istiyorsunuz, bunu anlıyorum...

6.02.2010