EKSTRA
MENÜ

Dresden

Dresden haberleri sayfasında güncel ve son dakika Dresden hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 1.182 Dresden haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Dresden Haberleri

Vitrin camlarını baltayla kırmışlar

Vitrin camlarını baltayla kırmışlar

Almanya, Avrupa’nın en zengin ve en eski hazinesinin sergilendiği müze soygununun şokunu atlatamadı. Polis, Dresden’deki Yeşil Kubbe’yi (Grünes Gewölbe) soyan hırsızlara ulaşmak için olay yerinde delil aramayı sürdürüyor. Çalınan eserlerin sayısı da tam değeri de henüz belirlenemedi ancak 1 milyar Euro’dan fazla olduğu tahmin ediliyor.

26.11.2019Avrupa
1 milyar euroluk müze soygununun görüntüleri yayınlandı

1 milyar euroluk müze soygununun görüntüleri yayınlandı

Almanya'nın Dresden kentinde bulunan ve Avrupa'nın en eski müzelerinden biri olan Grünes Gewölbe Müzesi'nde gerçekleşen yaklaşık 1 milyar euro değerindeki tarihi eser soygununun görüntüleri yayınlandı.

26.11.2019Dünya
1 milyar Euroluk müze soygununun görüntüleri yayınlandı

1 milyar Euro'luk müze soygununun görüntüleri yayınlandı

Almanya'nın Dresden kentinde bulunan ve Avrupa'nın en eski müzelerinden biri olan Grünes Gewölbe Müzesi'nde gerçekleşen yaklaşık 1 milyar Euro değerindeki tarihi eser soygununun görüntüleri yayınlandı.

26.11.2019Haber
Avrupanın hazinesi çalındı

Avrupa'nın hazinesi çalındı

Avrupa’nın en geniş koleksiyonuna sahip Almanya’daki Yeşil Kasa Müzesi’nde soygun şoku. Hırsızların mücevher bölümünü hedef aldığı müzede 1 milyar Euro’luk maddi kaybın olduğu tahmin ediliyor.

26.11.2019Dünya
Yeşil Kasa şoku: Paha biçilemez mücevherler çalındı

'Yeşil Kasa' şoku: 'Paha biçilemez' mücevherler çalındı

Almanya'nın Saksonya eyaletindeki Dresden kentinde, Avrupa'nın en büyük hazine koleksiyonlarından birisini barındıran Yeşil Kasa (Grünes Gewölbe/Green Vault) Müzesi, sabaha karşı soyuldu.

25.11.2019Dünya
Son dakika... Almanyada bir milyar euroluk müze soygunu

Son dakika... Almanya'da bir milyar euroluk müze soygunu

Almanya'da bir müzede 1 milyar euroya eş değer (yaklaşık 6 milyar 320 milyon lira) hazine ve tarihi eser çalındı.

25.11.2019Dünya
Marwa El-Sherbini Camisi’ne boyalı saldırı

Marwa El-Sherbini Camisi’ne boyalı saldırı

Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Eyaleti’ne bağlı Dresden şehrinde, Marwa Elsherbiny Kültür ve Eğitim Merkezi’ne ait camiye kimliği belirsiz kişilerce boyalı saldırı gerçekleştirildi.

24.11.2019Avrupa
‘Dünya Şov Dans Şampiyonası’ Almanya’da başladı

‘Dünya Şov Dans Şampiyonası’ Almanya’da başladı

Almanya’nın Dresden kenti yakınlarındaki Riesa’da ‘Dünya Şov Dans Şampiyonası’ (IDO) bugün başladı. 23 Kasım’a kadar devam edecek şampiyonada milli takımların yanı sıra bölgelerden de sporcular yarışıyor. Balıkesir, İstanbul, İzmir ve Kayseri bölge takımları ile birlikte Türkiye Milli Takımı da 28 sporcuyla şampiyonada temsil edilecek. Naz Canbulat, Maya Usta ile Eda Tuana Sarpaşan, milli takım adına yarışacak.

18.11.2019Avrupa
770 cinsel istismar, çoğu çocuk

770 cinsel istismar, çoğu çocuk!

Dresden’de düzenlenen Almanya Protestan Kilisesi (EKD) toplantısında konuşan rahip Kirsten Fehrs, geçen yıl başlatılan araştırma sonucunda kiliseye ait bakım yerlerinde 770 kişinin cinsel istismara uğradığını ve bunların birçoğunu çocukların oluşturduğunun tespit edildiğini açıkladı.

13.11.2019Avrupa
Sonunda bunu da yaptılar YPG’ye destek ayini

Sonunda bunu da yaptılar! YPG’ye destek ayini

Barış Pınarı harekâtı ile büyük darbe vurulan YPG/PKK terör örgütüne Avrupa’daki bazı ülkelerde destek eylemleri düzenlenirken, Almanya’da YPG’ye destek için kilisede ayin yapıldı.

8.11.2019Avrupa
Alman kentinden Nazilere karşı OHAL

Alman kentinden Nazilere karşı OHAL

Almanya’da aşırı sağ tehlike büyüyor. Ülkenin doğusundaki Dresden kenti belediyesi, radikal sağa karşı olağanüstü hal (OHAL) ilan etti.

4.11.2019Dünya
Aşırı sağcıların kalesi Dresden’de ‘Nazi olağanüstü hâli’

Aşırı sağcıların kalesi Dresden’de ‘Nazi olağanüstü hâli’

Almanya’nın doğusundaki Dresden şehri, aşırı sağ gruplarla ilgili sorunun ciddi boyutlara ulaştığı gerekçesiyle ‘Nazi olağanüstü hâli’ ilan ettiğini duyurdu. İlanın yapılmasında aktif rol oynayan sol görüşlü siyasi parti Die Partei üyesi Max Aschenbach, BBC’ye yaptığı açıklamada, “Yaptığımız acil durum çağrısı, bu durumu değiştirmek için atılan bir adım. Aynı zamanda Dresden kent meclisinde nasıl insanlarla bir arada oturuyorum, bunu görmek istedim” dedi.

3.11.2019Avrupa
DFB Kupasında ikinci tur heyecanı başlıyor

DFB Kupası'nda ikinci tur heyecanı başlıyor

Alman Futbol Federasyonu (DFB) Kupası'nda ikinci tur maçları yarın ve çarşamba akşamı oynanacak.

28.10.2019Avrupa
‘İhtilalci Chemnitz’liler, hâkim karşısında

‘İhtilalci Chemnitz’liler, hâkim karşısında

‘İhtilalci Chemnitz’ terör örgütü üyesi olmak, ülke barışını bozmak ve silahlı eylem yapmakla suçlanan, 8 aşırı sağcının duruşması, Dresden Eyalet Yüksek Mahkemesi’nde başladı. WhatsApp üzerinden örgütlenen sanıkların iddia edilen suçların sabit görülmesi durumunda 10 yıla kadar hapis cezası alması bekleniyor.

30.09.2019Avrupa
3D biyobaskı sektörünün geleceği

3D biyobaskı sektörünün geleceği

3D yazıcıların organ basımında kullanılmasıyla, 3D biyobaskı sektörü ivme kazanmaya devam ediyor. IDTechEx verilerine göre 3D biyobaskı sektörü 2028 yılına kadar 1,9 milyar dolar değere ulaşacak.

17.09.2019Teknoloji
30 yıldır biriz

30 yıldır biriz

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Almanya ikiye ayrıldı. Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Birleşik Krallık (İngiltere) ve Fransa’nın işgal bölgesinde 23 Mayıs 1949 tarihinde Alman Anayasası’nın kabulüyle Batı Almanya olarak bilinen Almanya Federal Cumhuriyeti kuruldu.

14.09.2019Avrupa
İki neonaziye büyük şok Savcı öldürmeye teşebbüsten ceza istedi

İki neonaziye büyük şok! Savcı öldürmeye teşebbüsten ceza istedi

Almanya’da sığınmacılara saldıran 30 yaşındaki Christian L. ile 33 yaşındaki Rene H. adlı iki neonazi, Dresden’de hâkim karşısına çıktı. İki sanık, ülke barışını bozmak ve adam yaralamaktan yargılanıyor.

13.09.2019Avrupa
‘Biz Doğu Almanlar, sırtımızda iki çanta taşıyoruz’

‘Biz Doğu Almanlar, sırtımızda iki çanta taşıyoruz’

Pazar günü Almanya’nın iki doğu eyaleti Brandenburg ve Saksonya’da seçim var. AfD’nin sandıktan zaferle çıkmasından korkuluyor. Almanya’nın birleşme sürecindeki aktörlerinden, Doğu Almanya Sosyal Demokrat Parti başkanlığı ve Federal Meclis Başkanlığı yapan Wolfgang Thierse, Berlin’de görev yapan yabancı gazetecilere Doğu Almanya’daki gelişmeleri değerlendirdi.

29.08.2019Avrupa
‘Maassen yeteri kadar baş ağrıttı’

‘Maassen yeteri kadar baş ağrıttı’

Chemnitz olaylarında yaptığı açıklamalarla Başbakan Angela Merkel ve hükümetle ters düşen Almanya’da iç istihbarattan sorumlu Anayasayı Koruma Teşkilatı (BfV) eski başkanı Hans Georg Maassen, şimdi de parti içinde krize neden oldu.

26.08.2019Avrupa
Demokrasi sevdalıları umutlandırdı

Demokrasi sevdalıları umutlandırdı

Eski Doğu Almanya olarak bilinen Alman Demokratik Cumhuriyeti’nin (DDR) ‘kansız devrim’ yoluyla tarihe karışmasında, Leipzig ve Dresden başta olmak üzere birçok kentte düzenlenen ‘Pazartesi Gösterileri’ etkin rol oynadı.

26.08.2019Avrupa
35 bin kişi seçim öncesi sokağa çıktı: AfD’yi durdurun

35 bin kişi seçim öncesi sokağa çıktı: AfD’yi durdurun

Almanya’nın Saksonya ve Brandenburg Eyaletlerinde haftaya pazar seçimler var. Anketlere göre aşırı sağcı AfD, bu eyaletlerde oy patlaması bekliyor. Seçimler öncesi halkı aşırı sağa karşı uyarmak isteyen 35 bin kişi, Almanya’da yükselen ırkçılığı protesto etti ve aşırı sağcı partilere oy verilmemesi çağrısı yaptı.

25.08.2019Avrupa
Almanyanın iki yüzü: Güneyi zengin, kuzeyi ve doğusunda göç var

Almanyanın iki yüzü: Güneyi zengin, kuzeyi ve doğusunda göç var!

Berlin Enstitüsü ve Wüstenrot Vakfı’nın eyaletler, bölgeler, şehirler ve köyler arasında yaptığı araştırma çarpıcı gerçeği ortaya koydu. Araştırma, ülkenin güney bölgeleri daha iyi imkanlara sahipken, kuzey ve doğudaki köylere gittikçe yoksulluğun artığını, halkın büyük kısmının Hartz IV denilen devlet yardımıyla geçimini sağladığını iş imkanları az olduğu için özellikle gençlerin göç ettiğini gözler önüne serdi.

22.08.2019Avrupa
Chemnitz katiline 9 yıl 6 ay hapis

Chemnitz katiline 9 yıl 6 ay hapis

Almanya’nın Dresden kentinde Daniel H.’nin katil zanlısı olarak yargılanan Alaa S., 9 yıl 6 ay hapis cezası aldı. Alaa S.’nin Iraklı suç ortağının ise firari olduğu için dosyası daha önce ayrılmıştı.

22.08.2019Avrupa
Ağaçlar devrildi, çatılar uçtu

Ağaçlar devrildi, çatılar uçtu!

Almanya’da dün akşamüstü aniden etkili olan yağış ve fırtına, hayatı olumsuz etkiledi. Ülkenin birçok yerinde tren seferleri yapılamadı, Frankfurt Havaalanı’nda bir süreliğine uçuşlar durdu. Devrilen ağaçlar elektrik hatlarına zarar verirken, yolların da kapanmasına neden oldu. Fırtına nedeniyle iki kişi yaralandı.

19.08.2019Avrupa
Kanolarda talim var

Kanolarda talim var

İnci ve Soner Sarıhan, bugüne kadar bisikletle 26 ülkeyi keşfetti. Üstelik yanlarında çocukları Tibet Çınar ile... Bu yıl ise bisiklet yerine kanoyla Avrupa seyahatine çıktılar. Yola koyulalı üç hafta oldu; Sarıhan’lar Çek Cumhuriyeti’nden Almanya’ya ulaştı. Elbe Nehri’nde yakaladığımız aileyle maceralarının detaylarını konuştuk.

18.08.2019Hürriyet Pazar
Fazıl Say’dan her koşulda ‘Umut’un senfonisi

Fazıl Say’dan her koşulda ‘Umut’un senfonisi

Dresden Filarmoni için bestelediği ‘Umut’ adlı senfonisinin Türkiye prömiyerini, onur ödülü alacağı 15. Bodrum Müzik Festivali’nde yapacak Fazıl Say, “Bir barış senfonisi ‘Umut’. Eserin umut ettiği şey, dünyadaki kötülüklerin, terörün, savaşların bitmesi” diyor.

15.08.2019Kitap Sanat
Merkel’e çirkin karşılama: Defol

Merkel’e çirkin karşılama: Defol

Almanya Başbakanı Merkel, aşırı sağın kalelerinden Saksonya eyaletindeki gezisinde İslam ve yabancı düşmanı Pegida’nın çirkin gösterisiyle karşılaştı. Merkel için ‘Hau ab - Defol’ sloganları atan, gazeteciye saldıran, Hitler selamı veren üç gösterici gözaltına alındı.

16.07.2019Avrupa
Tatilde ‘Titreyen Kadın’ı okuyacak

Tatilde ‘Titreyen Kadın’ı okuyacak

Devlet ve hükümet başkanlarını karşılama törenlerinde tüm dünyanın gözü önünde titreme krizlerine girerek herkesi endişelendiren Merkel tatile çıkıyor. Merkel, tatilde Amerikalı yazar Siri Hustvedt’in ‘Titreyen Kadın’ adlı kitabını da okuyacak.

15.07.2019Avrupa
Uzaya uygun astroyazıcı

Uzaya uygun astroyazıcı

Alman bilim insanları, kemik kırılmaları ve doku kaybıyla sonuçlanan yaralanmalara karşı özel bir 3 boyutlu (3D) yazıcı geliştirdi. Bu özel cihazda özellikle astronotların kendi doku örneklerinden kemik ya da dokuları üretilip, yaralanmalarda hayatta kalmaları sağlanabilecek.

13.07.2019Dünya
Astronotlar 3D yazıcıdan üretilen yapay deriyle kendilerini iyileştirebilecek

Astronotlar 3D yazıcıdan üretilen yapay deriyle kendilerini iyileştirebilecek

Avrupa Uzay Ajansı, 3 boyutlu yazıcıdan ilk biyobaskı deri ve kemik örneklerini üretti.

12.07.2019Teknoloji
Mars yolcularına 3D yazıcıdan deri nakli yapılacak

Mars yolcularına 3D yazıcıdan deri nakli yapılacak

Bilim insanlarının gündemini fazlasıyla meşgul eden Mars, yakın gelecekte insanlığın ayak basabildiği bir gezegen olacak. Bu kapsamda Mars'a gidecek yolcuların sağlık durumlarını ve yaşam döngüsünü hesaplayan bilim insanları, 3 boyutlu yazıcıların kemik ve canlı doku basabilmesinin yolunu açtı.

11.07.2019Teknoloji
PEGIDA’cılardan cinayet için iğrenç sözler

PEGIDA’cılardan cinayet için iğrenç sözler

Almanya’nın Dresden kentinde 2014’te kurulan İslam ve göçmen karşıtı PEGIDA hareketinin gösterisinde, Kassel Valisi Walther Lübcke cinayetine ilişkin sarf edilen sözler infiale yol açtı.

6.07.2019Avrupa
Tepki yağdı... Almanyada infiale yol açtı

Tepki yağdı... Almanya'da infiale yol açtı

Almanya'nın Dresden kentinde 2014 yılında kurulan İslam ve göçmen karşıtı PEGIDA hareketinin gösterisinde, Kassel Valisi Walther Lübcke cinayetine ilişkin sarf edilen sözler infiale yol açtı. Öte yandan yapılan bir araştırmada Almanların yüzde 71'inin aşırı sağcıları diğer radikallerden daha tehlikeli bulduğunu ortaya koydu. .

5.07.2019Dünya
Lastikleri vaktinden önce değiştirmeyin, zararı büyük

'Lastikleri vaktinden önce değiştirmeyin, zararı büyük'

Otomobillerde genellikle önemi göz ardı edilen, ancak dikkat edilmediğinde kazaların en önemli nedenlerinden biri olan araç lastiklerin kalitesi sürücüler için hayati bir öneme sahip. Araç lastiklerinin sık sık değiştirilmesinden öte, sağlamlığına vurgu yaptığı için daha uzun süre kullanılması gerektiğini düşünen Michelin, bir grup gazeteciyi Avusturya'nın başkenti Viyana'da ağırladı ve araç lastiklerinin son durumuyla ilgili çok önemli bilgiler paylaştı.

4.07.2019Teknoloji
Karakolda itiraf, mahkemede inkar etti

Karakolda itiraf, mahkemede inkar etti

Evinin terasında kafasından vurularak öldürülen Kassel Valisi Walter Lübcke’yi polisteki ifadesinde “Ben öldürdüm” diyen ve silahın yerini de söyleyen neonazi Stephan Ernst, Federal Mahkeme’de itirafını geri çekti.

2.07.2019Avrupa
‘Uluslararası Cesaret Ödülü’ Mevlüde Genç ve Farid Ahmed’e

‘Uluslararası Cesaret Ödülü’ Mevlüde Genç ve Farid Ahmed’e

Almanya Müslümanlar Merkez Konseyi (ZMD), 10 yıl önce mahkeme salonunda öldürülen Marwa El-Sherbini adına ‘Uluslararası Cesaret Ödülü’ verecek. İlk kez verilecek ödül için Mevlüde Genç ile Farid Ahmed layık görüldü.

1.07.2019Avrupa
Adana Demirspor, Suriyeli orta saha Aias Aosmanı transfer etti

Adana Demirspor, Suriyeli orta saha Aias Aosman'ı transfer etti

Adana Demirspor, Suriyeli orta saha oyuncusu Aias Aosman'ı kadrosuna kattı.

27.06.2019Futbol
Paris teröristi Almanya’da yakalandı

Paris teröristi Almanya’da yakalandı

Fransa’nın başkenti Paris’te 13 Kasım 2015’te yaşanan kanlı terör saldırısının zanlısı Almanya’da yakalandı. Stade de France Stadı, Bataclan konser salonu ve kafelere yapılan saldırıda 130 kişi hayatını kaybetmiş, çok sayıda insan yaralanmıştı.

27.06.2019Avrupa
İşçi eksikliği Almanyanın büyümesini yavaşlatacak

İşçi eksikliği Almanya'nın büyümesini yavaşlatacak

Ekonomi Araştırma Enstitüsü'nün Bertelsmann Vakfı için yaptığı araştırmaya göre, Almanya’da 2035’te ekonomik büyüme demografik değişimin yol açtığı işçi eksikliğinden dolayı yüzde 0,6 gerileyecek.

21.06.2019Ekonomi
Fatih Camisi’ne bir saldırı daha

Fatih Camisi’ne bir saldırı daha!

Almanya’nın Saksonya Eyaletinin Dresden kentindeki Diyanet İşleri Türk İslam Birliğine (DİTİB) bağlı Fatih Camisi’ne kimliği henüz belirlenemeyen kişiler tarafından saldırıda bulunuldu. Cami, üç yıl önce bombalı saldırıya uğramıştı.

5.06.2019Avrupa
NPD’nin afişlerinin toplatılmasına mahkemeden onay

NPD’nin afişlerinin toplatılmasına mahkemeden onay

Almanya’da Dresden İdare Mahkemesi, aşırı sağcı Almanya Nasyonal Demokrat Parti’nin (NPD) seçim afişlerinin kamu güvenliğini tehdit ettiği gerekçesiyle Zittau Belediyesi tarafından toplatılmasının meşru olduğuna karar verdi.

22.05.2019Avrupa
Süper Ligden Bosna Hersekli dört isme davet

Süper Lig'den Bosna Hersekli dört isme davet

Bosna Hersek'in 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2020) elemelerinde Finlandiya ve İtalya ile oynayacağı maçların aday kadrosuna Spor Toto Süper Lig'de forma giyen İbrahim Sehic, Deni Milosevic, Edin Visca ve Riad Bajic de davet edildi.

20.05.2019Futbol
Köln ve Paderborn Bundesligada

Köln ve Paderborn Bundesliga'da

Bundesliga 2'yi ilk iki sırada bitiren Paderborn ve Köln, Bundesliga'ya yükselen takımlar oldular.

20.05.2019Avrupa
Doğu niçin öfkeli

Doğu niçin öfkeli

Münih’teki öğrencilik yıllarımda, Berlin seyahatlerimden hep içimde bir buruk acıyla döndüm. Henüz Berlin Duvarı yıkılmamıştı. Berlin’e gitmek için Doğu Almanya’yı boydan boya geçerken, o kasvetli, gri hava beni hep melankolik yapardı.

18.05.2019Avrupa
Bundesligaya kim çıkacak

Bundesliga'ya kim çıkacak?

Bundesliga'ya direkt yükselecek ikinci takımın hangisi olacağı pazar günü netleşecek.

17.05.2019Avrupa
İkinci Bundesligada son viraj

İkinci Bundesliga'da son viraj

İkinci Bundesliga'da Köln şampiyonluğunu ilan etti. Pazar günü oynanacak maçlarda alınacak sonuçlar Köln'ün ardından Birinci Bundesliga'ya yükselecek takımı belirleyecek. Düşecek takımlar da bu hafta netleşebilir. Tüm maçlar 15.30'da başlayacak.

10.05.2019Avrupa
1 Mayıs olayları

1 Mayıs olayları

Almanya’da sakin başlayan 1 Mayıs gösterileri, bazı şehirlerde olaylı bitti. Berlin, Erfurt ve Paluen’de göstericilerle polis karşı karşıya geldi. Polis, şişe, taş ve maytaplara biber gazı ve copla karşılık verdi. Helikopterler ve TOMA’ların destek verdiği polislerden bazıları yaralanırken çok sayıda gösterici göz altına alındı.

2.05.2019Avrupa
1 Mayıs’ta ortak talep: Daha sosyal, daha eşit Avrupa

1 Mayıs’ta ortak talep: Daha sosyal, daha eşit Avrupa

Almanya’nın değişik kentlerinde düzenlenen 1 Mayıs kutlamalarına katılan on binlerce kişi, çalışanların haklarının iyileştirildiği, eşit ve sosyal açıdan güçlü bir Avrupa talep etti. Bazı kentlerde düzenlenen aşırı sağcıların gösterileri ile 1 Mayıs’ı kutlayanlar arasına polis etten duvar örmek zorunda kaldı.

1.05.2019Avrupa

Yazar Sonuçları

Sevgili Anadolu ve Fırat Kıyısında Tanrı Krallar

Kültür ve Turizm eski Bakanı Ertuğrul Günay’ın Sevgili Anadolu kitabı bayram tatilinde bana eşlik eden kitapların arasındaydı.

18.08.2019

Özgürlük idealinizle ben popomu silerim

Dünyada operanın Kâbe’si neresidir diye sorarsanız, birçok kişi size La Scala der...

28.07.2019