EKSTRA
MENÜ
Arşiv

Down Sendromu

Down Sendromu ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Down Sendromu haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.051 Down Sendromu haberi bulunmuştur.

Down Sendromu Haberleri

Haydi ‘Down Café’ye

Haydi ‘Down Café’ye

Down Sendromu... Kromozomlardaki hata nedeniyle oluşan genetik bir hastalık. Bedensel ve zihinsel zarar veriyor. Her 800 çocuktan biri Down Sendrom'lu olarak doğuyor. Peki Down Cafe'yi duydunuz mu? Bu Cafe'de Down sendromlu gençler çalışıyor ve kusursuz hizmet veriyor. Temelleri üç gönüllü girişimci tarafından atılan Down Cafe, Şubat 2001'den bu yana Ankara'nın Kızılay semtinde hizmet veriyor. Cafe'de, Ankara Saray Rehabilitasyon Merkezi'nde kalan ve anne babaları olmayan 13'ü zihinsel, biri ortopedik engelli 14 genç çalışıyor. İşte onların öyküsü...

1.12.2001Gündem
Haydi ‘Down Café’ye

Haydi ‘Down Café’ye

Down Sendromu... Kromozomlardaki hata nedeniyle oluşan genetik bir hastalık. Bedensel ve zihinsel zarar veriyor. Her 800 çocuktan biri Down Sendrom'lu olarak doğuyor. Peki Down Cafe'yi duydunuz mu? Bu Cafe'de Down sendromlu gençler çalışıyor ve kusursuz hizmet veriyor. Temelleri üç gönüllü girişimci tarafından atılan Down Cafe, Şubat 2001'den bu yana Ankara'nın Kızılay semtinde hizmet veriyor. Cafe'de, Ankara Saray Rehabilitasyon Merkezi'nde kalan ve anne babaları olmayan 13'ü zihinsel, biri ortopedik engelli 14 genç çalışıyor. Down Cafe çalışanlarının öyküsü Dünya Özürlüler Günü'nde başarının engel tanımadığını kanıtlıyor adeta...

3.12.2001Gündem
40ların başında IVF(tüp bebek) veya aşılama

40'ların başında IVF(tüp bebek) veya aşılama

Düşük teknoloji kısırlık tedavisi IVF'den(Tüp bebek) daha ucuz olduğu için 40'larında çocuk sahibi olmak isteyen kadınlar için daha uygun bir tedavi şekli olacağa benziyor.

Down sendromu riski burundan ölçülüyor

Down sendromu riski burundan ölçülüyor

Toplumda en sık rastlanan sayısal kromozom bozukluğu olan Down sendromunun, anne karnında erken dönemde yakalanması için kullanılan testlere bebeğin ‘‘burnu’’ da eklendi.

9.10.2002Gündem
Zihinsel engelliler okuluna haciz kıskacı

Zihinsel engelliler okuluna haciz kıskacı

İzmir'de zihinsel engellilere gönüllü eğitim hizmeti veren Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı, vakıfların vergi muafiyetinin kaldırılması üzerine zor durumda kaldı. Vakıf, faiziyle birlikte 50 milyar liraya ulaşan vergi borcunu ödeyemeyince, 87 öğrencinin bulunduğunu Zihinsel Engelliler Eğitim Uygulama Okulu ve Meslek Eğitim Merkezi kapanma tehlikesiyle yüz yüze geldi.

25.12.2002Gündem
DNAnın 50nci yıldönümü

DNA'nın 50'nci yıldönümü

Bundan tam 50 yıl önce, 28 Şubat 1953'te, Francis Crick, Cambridge'deki Eagle barına girerek James Watson ile birlikte ‘‘yaşamın sırrını bulduklarını’’ açıkladılar.

26.02.2003Gündem
Folik asit Down Sendorumunu önleyebiliyor

Folik asit Down Sendorumu'nu önleyebiliyor

Kadınlara, hamile kalmadan önce ve gebelik sırasında, bebeğin merkezi sinir sisteminde olası bozuklukları önlediği için yıllardır içilmesi tavsiye edilen folik asit vitamininin, Down Sendromu'nu da önleyebildiği belirtildi.

18.06.2003Gündem

Hasta bebeğini bıçaklayan doçent anne intihar etti

ABD'nin Minnesota Eyaleti'nde geçen ay, Down hastası altı aylık kızını boğazını keserek öldüren Yrd. Doç. Mine Ener cezaevinde intihar etti.

1.09.2003Dünya
Sağlıklı doğum için gebeliğinizi takibe alın

Sağlıklı doğum için gebeliğinizi takibe alın

Anne ve baba adaylarının 9 ay 10 günlük uzun bekleyiş sonrasında kötü sürprizle karşılaşmamaları için gebelik takibinde izlenmesi gereken prosedürün hayati önem taşıdığı, belirli haftalarda yapılması gereken 5 ayrı testin, fetüste, kromozom veya gelişme bozukluğu bulunup bulunmadığının saptanmasında çok önemli olduğu vurgulandı.

10.11.2003Gündem
Hamile kadınlar için yeni güvenilir testler

Hamile kadınlar için yeni güvenilir testler

Rahim kanseri için yaygın olarak kullanılan Pap smear testinin, Down sendromu gibi genetik hastalıkların doğum öncesi teşhisinde kullanılması planlanıyor. Denemelerde güvenilir ve parasal açıdan karşılanabilir bir sonuç elde edilirse, doğum öncesi taramalarda çok büyük bir ilerleme sağlanabilir.

2.12.2003Spor
SAĞLIKLI YAŞAM: Anne olmayı ertelemeyin

SAĞLIKLI YAŞAM: Anne olmayı ertelemeyin!

İleri Yaş Gebeliklerinin Getirdiği Sorunları Yaşamamak İçin...

Annelik her kadının tatmak istediği bir duygu. Fakat yoğun iş hayatı ve kadınların sorumluluklarının hızlı artışı ileri yaşta anne olmayı beraberinde getiriyor. Ancak ileri yaşlarda anne olmanın bazı dezavantajları olduğunu unutmamak gerekiyor.

16.02.2004Kelebek

Yazar Sonuçları

Jinekolog Operatör Dr. Sedat Karaosmanoğlu

Jinekolog Operatör Dr. Sedat Karaosmanoğlu kadın sağlığı ile ilgili tüm sorularınızı yanıtlıyor.

9.10.2001