EKSTRA
MENÜ

Down Sendromu

Down Sendromu ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Down Sendromu haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.049 Down Sendromu haberi bulunmuştur.

Down Sendromu Haberleri

2000 üniversiteli genci bekleyen proje Şehrin İyi Hali

2000 üniversiteli genci bekleyen proje 'Şehrin İyi Hali'

Akbank’ın dördüncü kez üniversiteli gençlerle hayata geçirdiği “Şehrin İyi Hali” gönüllülük projesi için başvurular başladı.

25.09.2018Kampüs
Tüp bebek yönteminde kadın yaşının önemi bitiyor mu

Tüp bebek yönteminde kadın yaşının önemi bitiyor mu?

Gündelik koşturmacalar, kariyer kaygıları, geçirilmiş hastalıklar derken anne olma yaşı her geçen gün artıyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Recai Pabuçcu, kadın yaşı 37’nin üzerine çıkmaya başlıyorsa şansın belirgin olarak azalabileceğinin altını çiziyor.

Bu hastalık Türkiyede ilk kez görülüyor

Bu hastalık Türkiye'de ilk kez görülüyor!

Türkiye’de ilk kez görülen “Rettlike sendromu” hastası Umutcan (15), doğduğu günden bu yana sadece 3-5 kelime konuştu. Anne Badegül Özdemir, “Bana ‘Anne’ desin başka bir şey istemiyorum” dedi.

12.09.2018Gündem
Fatih’te kaybolan yabancı uyruklu ve down sendromlu şahsı polis elleriyle besledi

Fatih’te kaybolan yabancı uyruklu ve down sendromlu şahsı polis elleriyle besledi

İstanbul Fatih’te kaybolan yabancı uyruklu ve down sendromlu bir kişi Beyoğlu'nda ağlarken bulundu. Polis ekipleri, kaybolan kişiyi Haliç Polis Merkezi’nde 4 gün misafir etti, elleriyle doyurdu. Iraklı adamın ailesiyle kavuşma anı ise polisi ve vatandaşları duygulandırdı.

31.07.2018Haber
Şaşılık nedir Şaşılık tedavisi nasıl yapılır

Şaşılık nedir? Şaşılık tedavisi nasıl yapılır?

Doğumsal olarak görülebildiği gibi sonradan da ortaya çıkabilen şaşılık, özellikle ergenlik döneminde oldukça can sıkıcı bir durum olabiliyor. Gözün içe, dışa, aşağıya ya da yukarıya doğru anormal pozisyon alma durumu olarak tanımlanan şaşılık, genelde yenidoğan ve erken çocukluk döneminde ailelerin şüphesi üzerine teşhis edilebiliyor. Peki, şaşılık nedir? Şaşılık tedavisi nasıl yapılır?

14.07.2018Gündem
Down Sendromu nedir

Down Sendromu nedir?

Down Sendromu (mongolizm, trizomi 21), 21. kromozom ekstra kopyası nedeniyle ortaya çıkan birçok genin sorumlu tutulduğu multigenetik kompleks bir tablodur.

6.07.2018Gündem
TBMMye Cri du Chat* çağrısı

TBMM'ye Cri du Chat* çağrısı

Türkiye’deki Cri du Chat (kedi miyavlaması) sendromlu çocukların anneleri, sosyal medya üzerinden kurdukları platformda bir araya gelerek bu sendromla ilgili farkındalığın artmasını istiyor.

10.05.2018Gündem
Erken menopoza yol açan 14 neden

Erken menopoza yol açan 14 neden

Günümüzde ABD’de menopoza girme yaşı ortalama 52, Avrupa’da 50 iken, ülkemizde ise kadınlar genellikle 46-47 yaşlarında menopoza giriyor. Ayrıca yapılan çalışmalara göre, ülkemizde her 100 kadından 3'ü erken menopoz açısından risk altında.

6.05.2018Sağlık
Bu hastalık anne karnında iken tespit ediliyor

Bu hastalık anne karnında iken tespit ediliyor

Bebeklerde doğumsal kalp hastalığı nedir? Bebeklerde kalp hastalığının belirtileri nelerdir? Bebeklerde doğumsal kalp hastalıkları nasıl tedavi edilir?

2 yaşındaki Down Sendrom’lu meleğin model olma hikayesi

2 yaşındaki Down Sendrom’lu meleğin model olma hikayesi

2 yaşındaki Down Sendromlu minik meleğin gülüşü modellik kariyerine kapı açtı.

10.04.2018Cocuk Sagligi
Down ve otizm komisyonu kararı Resmi Gazete’de

Down ve otizm komisyonu kararı Resmi Gazete’de

DOWN sendromu, otizm ve diğer gelişim bozukluklarının yaygınlık tespiti, bu bireyler ve ailelerinin sorunlarının çözülmesi amacıyla, alınması gereken tedbirlerin tespiti için Meclis Araştırma Komisyonu kurulacak.

4.04.2018Eğitim
Tiyatro Keyfi ‘nden iki oyun birden

Tiyatro Keyfi ‘nden iki oyun birden

Büyük sanatçılar Camille Claudel ile Auguste Rodin'in sanat hayatlarına ve çalkantılı ilişkilerine odaklanan, erkek egemen toplumda eşit bir birey ve sanatçı olduğunu kanıtlamaya çalışan Camille'in mücadelesini ve yaşamının çeyrek yüzyılını geçirdiği akıl hastanesinde biten yaşamını anlatan "Camille - Taşın Kalbi" ise 2. sezonunda... 29 Mart Perşembe günü sergilenecek olan eseri Kosta Kortidis yazdı, Kemal Başar yönetti. Begüm Topçu Turay, Kubilay Tunçer ve Serap Yılmaz oynuyor.

28.03.2018Keyif
Dört parti onlar için tek ses

Dört parti onlar için tek ses

TBMM Genel Kurulunda, Down sendromlu bireylerin ve ailelerinin yaşadıkları sorunların ve ihtiyaçlarının tespit edilerek alınacak önlemlerin belirlenmesi maksadıyla sunulan araştırma önergesi dört siyasi partinin oylarıyla kabul edildi.

27.03.2018Gündem
Meclis harekete geçti

Meclis harekete geçti

TBMM Genel Kurulunda, siyasi parti gruplarının down sendromunun Türkiye’de yaygınlığı, down sendromlu bireylerin ve ailelerinin yaşadıkları sorunların ve ihtiyaçlarının tespit edilerek alınacak önlemlerin belirlenmesi amacıyla Meclis araştırması açılmasına ilişkin verdikleri önergeler birleştirilerek görüşüldü ve oybirliğiyle kabul edildi.    

27.03.2018Gündem
İktidar ve muhalefet bu kez el ele

İktidar ve muhalefet bu kez el ele

Bir hastalık değil; sadece genetik bir farklılık. Sebebi ise insan vücudunda 46 olması gereken kromozom sayısının 47 olması... Araştırmaların yetersizliği nedeniyle tam bilinemese de Türkiye’de bu farklılığa sahip 70 bin down sendromlu birey olduğu tahmin ediliyor. CHP 26. Dönem İstanbul Milletvekili Didem Engin, başlattığı imza kampanyasıyla down sendromlu bireyler ve ailelerinin koşullarının iyileştirilmesi amacıyla Meclis’te Down Sendromu Komisyonu kurulması için çabalıyor.

Down sendromlu Türk genci BM’de konuştu

Down sendromlu Türk genci BM’de konuştu

Birleşmiş Milletler’de düzenlenen Dünya Down Sendromu Konferansı’nda down sendromlu bireyleri temsilen konuşan Cem Osborn, “İş hayatında olduğum için çok mutluyum. Ben de herkes gibi bağımsız bir hayat sürmek ve kendi paramı harcamak istiyordum” dedi. Down Sendromu Derneği Başkanı Gün Bilgin, 14 şehirde 51 down sendromlunun istihdam edildiğini belirtti.

23.03.2018Eğitim

Yazar Sonuçları

Down sendromlu İnci’nin annesi: “Kızım yaşama amacımı değiştirdi”

Tekirdağ’da yaşayan ve matematik öğretmenliği yapan Süreyya Ülkü Güler, 2 yaşındaki İnci’nin annesi… Doğuma kadar bebeğinin Down sendromlu olduğundan haberi yokmuş. Öğrenince çok ağlamış ama İnci’nin kokusunu duyunca, gülüşünü görünce durumu kabullenmiş.

10.09.2018

RahatAnne

Bir insan hayatına dair nasıl risk alır, nasıl zor süreçlerden geçer bu röportajda başka boyutla öğrendim… Hem de sırf anne olabilmek için…Bir yandan haberlerde doğurduğu bebeğini çöp konteyrına bırakan anneler, bir yandan daha kokusunu içine çekmeden hayatını riske atan anneler… Hayat ne tuhaf diyor insan… Melis Ayan müthiş fedakârlıklar yapmış…

6.08.2018

Bebeğin gelişimi için yaptırılabilecek testler

Yeni nesil anneler oldukça şanslı. Düzenli kontrol ve teknolojik imkanlar sayesinde konforlu bir gebelik süreci ve bebeğin gelişiminin takibi mümkün.

6.05.2018

Nargilenin marpucu da zehirdendir zehirden!

Sigara yasağına hep destek, tam desteğiz. Bu yasak genişletilirken tavan yapan bir başka zararlıyı da görmezden gelemeyiz. Şu sıra önümüz arkamız, sağımız solumuz nargile. Sigaraya gösterilen hassasiyet nargileye neden torpil geçiyor? Sanıldığı kadar masum mu? Bağımlılık yapar mı? Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Alev Gürgün’den öğrendiklerimiz burada...

13.04.2018

Yaşamaya açılan bir perde var mı

Yıllar evvel ailemin kolumdan tutup götürdüğü oyunu hatırlıyorum. Genco Erkal’ın büyüleyici oyunculuğuyla tanıştığım ilk yerdi.

28.03.2018