EKSTRA
MENÜ

Down Sendromlu

Down Sendromlu haberleri sayfasında güncel ve son dakika Down Sendromlu hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 2.034 Down Sendromlu haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Down Sendromlu Haberleri

Emrah Erdoğan, Diyarbakır’a yardım gönderdi

Emrah Erdoğan, Diyarbakır’a yardım gönderdi

2001 yılında Diyarbakır’da Down sendromlu çocuklar için bir eğitim merkezi yaptıran Emrah, annesiyle babasının adını verdiği o okulda eğitim gören çocukları salgın günlerinde de unutmadı.

7.04.2020Magazin
Ünlülerden Dünya Otizm Farkındalık Günü mesajları

Ünlülerden 'Dünya Otizm Farkındalık Günü' mesajları

Ünlüler, 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü’ne dikkat çekti. Otizm Vakfı’nın ‘Otizme Mavi Işık Yak’ kampanyasına destek olan ünlüler, sosyal medyalarında anlamlı mesajlar paylaştı.

4.04.2020Magazin
Judo öğrencileri değişik yöntemler ile şampiyonaya hazırlanıyor

Judo öğrencileri değişik yöntemler ile şampiyonaya hazırlanıyor

Edirne’de koronavirüs tedbirleri kapsamında spor salonları kapatılan judo öğrencileri Türkiye’de gerçekleşecek şampiyonalara hazırlanmak için evlerini spor salonuna çevirdiler. 'Evde kal' çağrısına örnek bir uygulama gösteren sporcular, değişik yöntemler ile şampiyonaya hazırlanıyorlar.

26.03.2020Diğer
21 Mart Down Sendromlular Günü.. Down sendromu nedir

21 Mart Down Sendromlular Günü.. Down sendromu nedir?

Bugün 21 Mart Down Sendromlular Günü. Ülkemizde çeşitli farkındalık projeleri ile kutlanan bu özel günde down sendromuna sahip bireylerimizi en güzel vakit geçirecek şekilde etkinlikler düzenlenirdi. Fakat bu yıl corona virüsü nedeniyle düzenenlenmesi planlanan bir çok etkinlik iptal edildi ve 'evdekal' mesajları verildi. Peki Down sendromu nedir, kaç kromozomludur?

21.03.2020Gündem
Down sendromlu bireylerin eğitimlerine önem verilmeli

Down sendromlu bireylerin eğitimlerine önem verilmeli

Dünyada her 800 canlıdan biri Down sendromlu olarak dünyaya geliyor. Özel Eğitim Öğretmeni ve Psikolog Mine Ağır, Down sendromlu bireylerin de eğitim hakkı olduğunu vurguluyor, bu eğitimin nasıl olması gerektiğinden ve onları nasıl topluma kazandırabileceğimizden bahsediyor.

Minik Tayyip hayata tutunacak

Minik Tayyip hayata tutunacak!

Almanya’nın Köln kentinde yaşayan down sendromlu lösemi hastası 6 yaşındaki Tayyip Selöz için kök hücre bulundu. Köln’de düzenlenen ve rekor katılımın olduğu kampanya sayesinde 3 uygun iliğin bulunduğu Tayyip’e, kontrol ve testlerden sonra Düsseldorf’ta kök hücre nakli yapılacak.

10.03.2020Avrupa
‘Herkese Eğitim Platformu’ndan özel çocuklar için derslik

‘Herkese Eğitim Platformu’ndan özel çocuklar için derslik

İstanbul Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, "Kurumsal görevli ve gönüllüler buluşarak, bu çocuklarımız için çok daha emin adımlarla yürüyecek. Gerçekleştirilen çalışmaların ülkemiz için çok önemli olduğunu düşünüyorum" dedi.

9.03.2020Eğitim
Kemal Sunal’ın akrabasıyım deyip köylüleri dolandırdığı iddia edilmişti, o yönetmen konuştu

'Kemal Sunal’ın akrabasıyım' deyip köylüleri dolandırdığı iddia edilmişti, o yönetmen konuştu

DÜZCE’de köylülerin dolandırıcılık iddiasında bulunduğu yönetmen Halit Sunal, "Kesinlikle böyle bir şey yoktur. Ayrıca hesap sorulacak kişi de ben değilim. Hesap sorulacak biri varsa filmin yapımcısıdır" diye konuştu,

7.03.2020Magazin
Kemal Sunalın amcasıyım diyerek film çekti, esnafı borçlandırdı

'Kemal Sunal'ın amcasıyım' diyerek film çekti, esnafı borçlandırdı!

Düzce'nin Çilimli ilçesinde kendisini Türk sinemasının unutulmaz ismi Kemal Sunal'ın amcası Halit Sunal olarak tanıtan kimliği belirsiz kişi, çektiği 'Cennet Kuşları' adlı filmde rol verdiği esnafı 'sponsor' yalanıyla borçlandırıp sırra kadem bastı. Babasının adı dolandırıcı tarafından kullanılan Ali Sunal, DHA’ya bu isimde akrabaları olmadığını söyledi.

3.03.2020Gündem
Down sendromlu İmge, üniversite hayaline kavuşmak istiyor

Down sendromlu İmge, üniversite hayaline kavuşmak istiyor

MERSİN’de down sendromlu öğrenci İmge Gülsün (20), Özel Eğitim Meslek Okulu’ndan mezun olduktan sonra, üniversite okumak için özel yetenek sınavına girdi ancak lise diplomasındaki şerh nedeniyle hayalleri yıkıldı. 1 yıldır mücadele veren aile, çözüm bekliyor.

31.01.2020Gündem
Kapsayıcı eğitim şart

Kapsayıcı eğitim şart

Lale Hazar, 44 yıldır eğitimin içinde. Dislektik olan oğlunun eğitim sürecinde yaşadıklarından etkilenerek, bu durumda olan çocukların eğitimlerine devam etmesi için uzun yıllar araştırma yaptı, yurtdışına giderek eğitim aldı.

13.01.2020Eğitim
Down sendromlu kızı için kitap yazdı

Down sendromlu kızı için kitap yazdı

DOWN Sendromlu 2,5 yaşındaki kızı Masal için yıllarca hayalini kurduğu bankacılık mesleğini bırakan Huriye Baş, kızına güzel bir gelecek hazırlamak için mücadele ediyor. Anne Baş, bir yandan da çocukluk hayalini gerçekleştirerek kızı Masal'ın hikayesini anlatan bir kitap yazdı.

11.01.2020Gündem
İstanbul Adalet Sarayı’nda ’Down Cafe’ açıldı

İstanbul Adalet Sarayı’nda ’Down Cafe’ açıldı

ÇAĞLAYAN’daki İstanbul Adalet Sarayı’nın atrium alanında, sosyal sorumluluk projesi kapsamında Alternatif Yaşamı Destekleme Derneği, Down Cafe adında bir büfenin açılışı gerçekleştirdi.

10.01.2020Gündem
Yalova’ya özel çocuklar için yeni eğitim kampüsü açılacak

Yalova’ya özel çocuklar için yeni eğitim kampüsü açılacak

MEB tarafından Yalova'da özel eğitim gereksinimli çocuklar için yaptırılan Özel Eğitim Kampüsü, otizmli, down sendromlu, zihinsel engelli, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu bulunan öğrencilere hizmet verecek.

7.01.2020Eğitim
İstanbul’un ilk ‘engelsiz’ diş hastanesi için 10 milyon TLye ihtiyaç var

İstanbul’un ilk ‘engelsiz’ diş hastanesi için 10 milyon TL'ye ihtiyaç var

İSTANBUL'da yaklaşık 900 bin engelli yaşıyor. Bunların 120 bine yakını ise zihinsel engelli. Ancak kentte engellilerin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek, nöroloji, fizyoterapi gibi diş dışı pek çok branşın ve kendine özel yoğun bakım servisinin de bulunduğu bir diş hastanesi yok. Marmara Üniversitesi’nin Başıbüyük’te temeli atılan Recep Tayyip Erdoğan Külliyesi içerisinde sadece engellilere hizmet verecek diş hastanesi için Devlet Planlama Teşkilatı'ndan 10 milyon TL bütçe sağlandı ancak 10 milyon TL'ye daha ihtiyaç olduğu belirtildi. Bütçe bulunursa, 8-9 ay içinde tamamlanacak hastane ile hem İstanbul, hem de çevre illerdeki engelliler, yoğun bakımı, nöroloğu, anestezisti ve engelli diş ünitesi barındıran kapsamlı diş hastanesine kavuşacak.

4.01.2020Gündem
Gülşenden o haberlere cevap: Tartışmaya açık değil

Gülşen'den o haberlere cevap: Tartışmaya açık değil

Gülşen önceki gün İstanbul Havalimanı’nda görüntülendi.

3.01.2020Magazin
Medipol Başakşehirden anlamlı yeni yıl takvimi

Medipol Başakşehir'den anlamlı yeni yıl takvimi

Medipol Başakşehir Futbol Takımı'nın yeni yıl takviminde down sendromlu, otizmli, serebral palsili ve PKU'lu çocuklar da yer aldı.

31.12.2019Futbol
Trabzonsporun paylaşımları sosyal medyada büyük ilgi görüyor

Trabzonspor'un paylaşımları sosyal medyada büyük ilgi görüyor

Trabzonspor Kulübü'nün sosyal medya hesaplarında paylaşılan ve dünya genelinde ses getiren video ve fotoğraflar, milyonlarca kişi tarafından görüntülendi.

19.12.2019Futbol
İstanbul’da keyfinize keyif katacak 6 kafe

İstanbul’da keyfinize keyif katacak 6 kafe

Kafeler bizler için bir dinleme durağı, hoş sohbetlerin bir fincan kahve veya bir bardak çayla bağlandığı güzel mekânlar… Sizin için İstanbul’da keyfinize keyif katacak 6 kafeyi seçtik. İşte detaylar…

16.12.2019Seyahat
Rananın gelişmesi için sürekli eğitim gerekli

Rana'nın gelişmesi için sürekli eğitim gerekli

EDİRNE'de, 2012 yılında, dünyada sadece 4 kişide bulunan mikrodelesyon sendromu (gen kaybı) teşhisi koyulan Rana Tursun (12), kas yapısındaki eksiklik ve zeka geriliği nedeniyle yaşıtları gibi koşup, oynayamıyor. Haftada sadece 2 gün rehabilitasyon eğitimi alan Rana'nın gelişimi için sürekli eğitimin şart olduğunu belirten annesi İklima Tursun, tek isteklerinin daha iyi rehabilitasyon imkanı sağlanarak, kızlarının hayata tutunabilmesi olduğunu söyledi.

10.12.2019Gündem
Down sendromluları unutmadılar

Down sendromluları unutmadılar

3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında Anadolu lisesi öğrenci ve öğretmenleri down sendromluları ziyaret ederek onlara hediye verdi.

9.12.2019Eğitim
Bu filmde sevginin iyileştirici gücü var  Mert Turak ve  Biran Damla Yılmaz Mucize 2: Aşkı anlattı

"Bu filmde sevginin iyileştirici gücü var" Mert Turak ve  Biran Damla Yılmaz Mucize 2: Aşk'ı anlattı

Mahsun Kırmızıgül’ün yazıp yönettiği, 2015 yapımı “Mucize”nin devamı niteliğinde çekilen “Mucize 2: Aşk”, geçen cuma vizyona girdi. İkinci kez ‘Aziz’ karakterini canlandıran Mert Turak ve ‘Mızgin’ rolü için 300 kişi arasından seçilen Biran Damla Yılmaz ile filmi konuştuk.

8.12.2019Magazin
Enkaz altından şampiyonluk kürsüsüne

Enkaz altından şampiyonluk kürsüsüne!

Geçen haftanın en güzel haberlerinden biri, Down Sendromlular Dünya Judo Şampiyonası’nda aldığımız madalyalar oldu. Talha Ahmet Erdem T23 kategorisi erkeklerde altın madalya kazanarak bu alanda Türkiye’ye ilk dünya şampiyonluğunu getirdi. Doğukan Coşar ve Mehmet Can Topal’ın da madalyalarla döndüğü şampiyona sonrası, sporcular ve babalarıyla, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Seka Sporcu Eğitim Merkezi’nde buluştuk; emek ve sebat dolu hikâyelerini dinledik.

Çocuklar için bir araya geldiler

Çocuklar için bir araya geldiler

Mutluluğun Adresi Sosyal Yardımlaşma Derneği önceki akşam Farkındalık ve Sosyal Sorumluluk Ödülleri verdi. Ortaköy Feriye’de düzenlenen törende ünlü isimlerine ödüllerini Down sendromlu ve otizmli çocuklar takdim etti.

7.12.2019Televizyon
Ajda Pekkan down sendromlu gençlerle buluştu

Ajda Pekkan down sendromlu gençlerle buluştu

"Süperstar" Ajda Pekkan, Üsküdar'daki "Tebessüm Kahvesi"nde down sendromlu gençlerle bir araya geldi.

6.12.2019Keyif
Mucize 2: Aşkın galası yapıldı

"Mucize 2: Aşk"ın galası yapıldı

Mahsun Kırmızıgül'ün yazıp yönettiği "Mucize" serisinin devam filmi "Mucize 2: Aşk"ın galası yapıldı.

5.12.2019 Keyif
Down sendromlu garson pizza dükkanının Canı oldu

Down sendromlu garson pizza dükkanının 'Canı' oldu

İzmir'de yaşayan 21 yaşındaki down sendromlu Can Ural, uzun süredir sıkı bir iş disipliniyle günde 8 saat çalıştığı pizza dükkanında hizmet vererek takdir topluyor. Yemek siparişlerinden masa düzenine kadar tüm eksiklikleri fark edip kendiliğinden işe koyulan Can'ı, pizza dükkanı çalışanları 'Patron' diyerek çağırıyor. Tüm sıcaklığıyla pozitif enerji yayan Can, down sendromlu bireylerin toplumla kaynaşmasına örnek oluyor.

3.12.2019Haber
Bir avukatın hikâyesi: Kimse benimle evlenmeyecek kimse çeyiz getirmeyecekti

Bir avukatın hikâyesi: Kimse benimle evlenmeyecek kimse çeyiz getirmeyecekti

Sabancı Vakfı tarafından 2007 yılından bu yana düzenlenen Sabancı Vakfı Filantropi Semineri bu yıl “Engelsiz Yaşam Teknolojileri – Eğitim ile Güçlenme” başlığıyla yapıldı. Etkinliğe ev sahipliği yapan  Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı’dan sonra kürsüye çıkan Etiyopyalı İnsan Hakları Avukatı Yetnebersh Nigussie, soluk kesen yaşam hikayesini seminere katılanlarla paylaştı:

3.12.2019Gündem
Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan o yasayı veto etti

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan o yasayı veto etti

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, partisinin Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı sonrası yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın termik santrallere filtre takılmasını erteleyen düzenlemeyi veto ettiğini söyledi. Çelik, İçişleri Bakanı Soylu'nun ''Adil Öksüz'ün yerini biliyoruz'' açıklamasıyla ilgili bir soruya da ''Devlet bilgisi olduğundan paylaşılması doğru olmaz'' yanıtını verdi.

2.12.2019Gündem
Güler Sabancı: Ülkemiz için öncü modeller ortaya koymaya çalışıyoruz

Güler Sabancı: Ülkemiz için öncü modeller ortaya koymaya çalışıyoruz

Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Sabancı, "Tüm dünyada bir 'zihniyet dönüşümü' var. Biz de, Sabancı Vakfı olarak hayırseverliği farklı bir bakış açısıyla ele alıyor ve ülkemiz için öncü modeller ortaya koymak için çalışıyoruz." dedi.

2.12.2019Ekonomi
Demet Akalından down sendromlu hayranına Murat Boz jesti

Demet Akalın'dan down sendromlu hayranına Murat Boz jesti

ŞARKICI Demet Akalın, otizme destek amacıyla geldiği Bursa’da down sendromlu kadını, hayranı olduğu şarkıcı Murat Boz ile telefonla görüştürerek, gönlünü aldı.

29.11.2019Magazin
Demet Akalın, down sendromlu kadını, hayranı olduğu Murat Boz ile telefonda görüştürdü

Demet Akalın, down sendromlu kadını, hayranı olduğu Murat Boz ile telefonda görüştürdü

Demet Akalın, down sendromlu kadını, hayranı olduğu Murat Boz ile telefonda görüştürdü

29.11.2019Magazin
Mucize 2: Aşk 6 Aralıkta vizyonda

'Mucize 2: Aşk' 6 Aralık'ta vizyonda

Yönetmen ve oyuncu Kırmızıgül, "Komedi filmi anlatmayı bilmiyorum. Benim aslında çocukluğumdan beri beslendiğim damar, dram." dedi.

26.11.2019Keyif
Engelli öğrencilerini şampiyon yaptı

Engelli öğrencilerini şampiyon yaptı

Beden eğitimi öğretmeni Muammer Tunahan, görev yaptığı okulda eğitim gören engelli öğrencilerini hayata bağlamak için kurduğu üç farklı branştaki spor kulübüyle çok sayıda şampiyon çıkardı.

23.11.2019Eğitim
Uğurcan için transfer açıklaması 20 milyon euro...

Uğurcan için transfer açıklaması! 20 milyon euro...

Liverpool’un radarına giren Trabzonsporlu genç file bekçisi Uğurcan Çakır hakkında son dakika transfer açıklaması geldi.

15.11.2019Futbol
Trabzonspordan down sendromlu ve otizmli öğrencilere ziyaret

Trabzonspor'dan down sendromlu ve otizmli öğrencilere ziyaret

Trabzonspor Kulübü Başkanı Ahmet Ağaoğlu ile teknik direktör Ünal Karaman, down sendromlu ve otizmli öğrencileri ziyaret etti.

15.11.2019Futbol
Mucize çocuklar

Mucize çocuklar

Mahsun Kırmızıgül, yeni filmi “Mucize 2 Aşk”ta 147 Down sendromlu çocuğa rol verdi: “Onların sayesinde setimiz eğlenceli bir ortama dönüştü.”

12.11.2019Magazin
“Bu nasıl bir terbiyesizlik Özgünden otizmli çocukların yuhalanmasına tepki

“Bu nasıl bir terbiyesizlik" Özgün'den otizmli çocukların yuhalanmasına tepki

Aksaray'da bir okulda otizmli çocukların yuhalanması görüntüleri gündem olmuştu. Down sendromlu bir çocuğu olan şarkıcı Özgün'den konuya sessiz kalmadı ve sosyal medya hesabından olaya tepki gösterdi.

7.11.2019Magazin
Özel öğrencilerin kahramanı

Özel öğrencilerin kahramanı

Down sendromlu kardeşinden etkilendi, köyünde, kendi okulunda ‘özel çocukların’ kahramanı oldu.

2.11.2019Eğitim
Muazzez Ersoy  Tebessüm Kahvesi’ni ziyaret etti

Muazzez Ersoy 'Tebessüm Kahvesi’ni ziyaret etti

Ünlü sanatçı Muazzez Ersoy, İstanbul Üsküdar’da Down sendromlu bireylerin çalıştığı 'Tebessüm Kahvesi’ni ziyaret etti.

22.10.2019Magazin
Muazzez Ersoydan Tebessüm Kahvesi’ne ziyaret

Muazzez Ersoy'dan 'Tebessüm Kahvesi’ne ziyaret

Ünlü sanatçı Muazzez Ersoy, İstanbul Üsküdar’da Down sendromlu bireylerin çalıştığı 'Tebessüm Kahvesi’ni ziyaret etti.

22.10.2019Magazin

Yazar Sonuçları

Anadolu Otizm Vakfı’nın halka şikayet ettiği başkan

 GAZİEMİR’de Optimum Alışveriş Merkezi’nin girişindeki El Ele Kafe’de kahvaltıdaydık geçen hafta.

19.11.2019

Unutmayın bu çocuklar da bizim

Aksaray’da otizmli çocuklara karşı bazı velilerin takındığı tutum hepimize büyük bir utanç ve üzüntü yaşattı.

9.11.2019

Özel öğrencilerin kahramanı

Down sendromlu kardeşinden etkilendi, köyünde, kendi okulunda ‘özel çocukların’ kahramanı oldu.

2.11.2019