EKSTRA
MENÜ

Döviz Rezervi

Döviz Rezervi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Döviz Rezervi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.252 Döviz Rezervi haberi bulunmuştur.

Döviz Rezervi Haberleri

Durumu en kötü ülke Türkiye

Durumu en kötü ülke Türkiye

Amerikan Merkez Bankası (Fed) analistleri önde gelen 15 gelişmekte olan ülkede ekonomik kırılganlığı ölçen bir endeks oluşturdular. Bu değerlendirmede en kırılgan ülke Türkiye oldu. Türkiye'yi sırasıyla Brezilya ve Hindistan izliyor. Janet Yellen'in başında olduğu Fed böyle bir rapor hazırlarken Yellen'de geçen günlerde Türkiye ekonomisinin ana gündem maddelerinden olmadığını açıklamıştı.

13.02.2014Ekonomi
Durumu en kötü ülke Türkiye

Durumu en kötü ülke Türkiye

ABD Merkez Bankası (Fed) analistleri önde gelen 15 gelişmekte olan ülkede ekonomik kırılganlığı ölçen bir endeks oluşturdular. Bu değerlendirmede en kırılgan ülke Türkiye oldu. Türkiye'yi sırasıyla Brezilya ve Hindistan izliyor. Janet Yellen'in başında olduğu Fed böyle bir rapor hazırlarken Yellen'de geçen günlerde Türkiye ekonomisinin ana gündem maddelerinden olmadığını açıklamıştı.

13.02.2014Gündem
Euro 3 lira oldu diyorum alo...

''Euro 3 lira oldu diyorum alo...''

Mizah sitesi Zaytung bu kez Bursaspor karşısında Hat-Trick yapan Galatasaray'ın yıldız oyuncusu Sneijder'i diline doladı.

3.02.2014Futbol
40 günlük fatura 14 milyar dolar

40 günlük fatura 14 milyar dolar

16 Aralık sonrası 40 günde döviz rezervi 12.4, altın rezervi de 1.5 milyar olmak üzere brüt rezerv 14 milyar dolar azalırken, net döviz rezervi de 42.8 milyar dolardan 33.8 milyar dolara geriledi.

26.01.2014Ekonomi
Dolarda kırmızı çizgi aşıldı... 2,3360 TL

Dolarda 'kırmızı çizgi' aşıldı... 2,3360 TL

Dolar/TL kuru bugün uzun süre 2.30 TL'nin altında seyrediyordu. Ancak Merkez Bankası'nın dünkü müdahalelerine rağmen dolar 'kırmızı çizgi' olarak görülen 2.30 TL'yi geçti ve dolar 2.3360 TL ile rekor kırdı. Dün Merkez Bankası’ndan iki sene sonra doğrudan müdahale gelmişti. Merkez Bankası'nın dünkü müdahalesinin 3.3 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.

25.01.2014Ekonomi
Erdoğanın ekonomik modeli baskı altında

"Erdoğan'ın ekonomik modeli baskı altında"

Financial Times gazetesindeki birer haber ve analizde, Türk ekonomisinin "baskı altında" olduğu vurgulanıyor.Gazetenin İstanbul'da yerleşik muhabiri Daniel Dombey, son haftalarda hızla değer kaybeden Türk lirasını korumak için faiz oranlarının yükseltilebileceğini belirtiyor.

7.01.2014Ekonomi
Tim Cook zam almadı ama maaşıyla 600 iPhone alabiliyor

Tim Cook zam almadı ama maaşıyla 600 iPhone alabiliyor

Apple'ın CEO'su Tim Cook vasat geçen 2013 yılından sonra yönetim kurulundan zam alamadı; ancak Cook bir aylık maaşıyla bile 600 adet iPhone alabiliyor.

30.12.2013Teknoloji
Eskiden koyun postu satardı şimdi Türkiyede bile şirketleri var

Eskiden koyun postu satardı şimdi Türkiye'de bile şirketleri var

İşadamı Reza Zarrab'ın 17 Aralık'ta başlatılan rüşvet ve yolsuzluk operasyonuyla gözaltına alınmasının ardından dünya kamuoyunda dikkatler Türkiye'ye dönerken iki gündür hakkında konuşulan bir isim daha var: Zarrab'ın İran'daki ortağı olduğu öne sürülen Babek Zencani.

23.12.2013Dünya
Döviz rezervi 135.6 milyar dolara çıktı

Döviz rezervi 135.6 milyar dolara çıktı

Merkez Bankası'nın döviz rezervi 135 milyar 638 milyon dolara çıkarak tarihi rekorunu kırdı.

12.12.2013Ekonomi
Başbakan Erdoğan bütçe görüşmelerinde konuştu

Başbakan Erdoğan bütçe görüşmelerinde konuştu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 2014 yılı merkezi yönetim bütçe kanunu tasarısı görüşmeleri sırasında TBMM'de konuşma yaptı. Başbakan Erdoğan, konuşma yaparken, CHP sıralarından sözünün kesilmesine üzerine, "Edep ya edep. Edep diyorum yahu edep. Devamlı bağırıyor, benim arkadaşlarım genel başkanınız konuşurken böyle mi yaptı? Terbiyesiz herifler. Lütfen grubunuza sahip çıkın" dedi.

11.12.2013Gündem
Kaygı artınca temsilci atandı

Kaygı artınca temsilci atandı

ALMAN Merkez Bankası son raporunda, Türkiye’nin fonlama sorunu ile karşılaşması halinde G-20 içindeki gelişen ülkelerden 155 milyar dolarlık alacağı olan Alman bankacılık sisteminin etkileneceğini belirtti.

26.11.2013Ekonomi
Başbakan Erdoğandan çok sert açıklamalar

Başbakan Erdoğan'dan çok sert açıklamalar

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti grup toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan Diyarbakır'daki sözlerini eleştiren MHP ve CHP için "Gitsinler ilk meclis zabıtlarını okusunlar. Bugün karşı çıktıklarını orada görecekler. Kürdistan kelimesini o meclis zabıtlarında görecekler" dedi. ‘Ahmet Kaya’ya kimler saldırdı’ diyen Başbakan Erdoğan ‘Kimler saldırdı? Gezi Parkı’nda bize saldıranlar saldırdı. Şimdi diyorlar ki ben o sırada tuvaletteydim ben o sırada dışarıdaydım ulan hepiniz oradaydınız. Kamera kayıtlarında hepinizi görüyoruz.” diye konuştu.

19.11.2013Gündem
Başçı: Dolar yılsonunda 1.92 TL olacak

Başçı: "Dolar yılsonunda 1.92 TL olacak"

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı "Açıklamalarımın arkasındayım. Dolar/TL kuru yılsonunda 1,92 olacak" dedi.

10.09.2013Ekonomi
Başkan Başçı, TL’yi aslanlar gibi koruruz dedi ama...

Başkan Başçı, TL’yi aslanlar gibi koruruz dedi ama...

Günlerdir yükselen dolar, dün Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın “TL’yi aslanlar gibi koruruz. Dolar yılsonunda 1.92’nin altında olursa şaşırmayın” sözlerine rağmen tırmanışını sürdürdü. “Bana inanın ve kazanın” diyen Başçı’nın yaklaşık 50 dakika süren konuşması boyunca doların yükselmesi ve borsanın düşmesi dikkat çekti.

27.08.2013Ekonomi
Erdem Başçı: Yılsonu dolar 1.92 TL olursa şaşırmayalım

Erdem Başçı: Yılsonu dolar 1.92 TL olursa şaşırmayalım

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı "yıl sonunda dolar/TL kurunun 1.92 olursa şaşırmayalım" dedi. Başçı aynı zamanda 10 yıllık tahvil faizlerinin de yılsonunda tek haneli olmasını beklediklerini belirtti. Başçı şu anda döviz kurlarıyla ilgili hiçbir endişe duymadıklarını söylerken faiz silahını kullanmayacaklarını belirtti. Başçı'nın konuşması sonrasında ise piyasalar hareketlendi. Dolar arka arkaya rekor kırarken 2.03 TL seviyesini de geçti.

27.08.2013Ekonomi
Brezilyanın 60 milyar dolarlık müdahalesi Türkiyeyi rahatlatır

"Brezilya'nın 60 milyar dolarlık müdahalesi Türkiye'yi rahatlatır"

- Standard Bank Gelişen Piyasalar Ekonomisti Timothy Ash, Güney Amerika'nın en büyük ekonomisi Brezilya'nın döviz piyasasında oynaklığı azaltmak ve likiditeyi garantilemek için 60 milyar dolarlık dövize müdahale programıyla ilgili olarak, "Bu bir anlamda mevcut duruma bir çizgi çekmek anlamına gelir ve Türkiye'ye de yardımcı olabilir" dedi.

23.08.2013Ekonomi
AŞ’lerde avukat zorunluluğu yanlış uygulama

AŞ’lerde avukat zorunluluğu yanlış uygulama

Anonim şirketlerde avukat bulundurma zorunluluğunun yanlış bir uygulama olduğunu ifade eden Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bu uygulamanın belli bir meslek erbabının zamanında bastırmasıyla mecliste kabul edilmiş bir düzenleme olduğunu dile getirdi.

22.06.2013Ekonomi
Bir haftada üçüncü iyi ‘not’u aldık

Bir haftada üçüncü iyi ‘not’u aldık

Japon kredi derecelendirme kuruluşu Japan Credit Rating Agency (JCR) Türkiye’nin kredi notunu iki basamak birden artırarak ‘BB’den, yatırım yapılabilir seviye olan ‘BBB-’ye yükseltti.

23.05.2013Ekonomi
Bahçeliden önemli açıklamalar

Bahçeli'den önemli açıklamalar

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Meclis grup toplantısında gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.

21.05.2013Gündem
Başbakandan Kızılcahamam kampında önemli mesajlar

Başbakan'dan Kızılcahamam kampında önemli mesajlar

Başbakan Erdoğan, partisinin Kızılcahamam’daki istişare toplantısının açılış konuşmasında çok önemli mesajlar verdi.

4.05.2013Gündem
Erdoğan: İktidara gelseler teröröristleri geri çağırırlar

Erdoğan: İktidara gelseler teröröristleri geri çağırırlar

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan, Kızılcahamam Asya Termal Otel’deki partisinin il ve ilçe başkanları toplantısında konuştu.

29.04.2013Gündem
Başbakandan önemli açıklamalar

Başbakan'dan önemli açıklamalar

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin genişletilmiş il başkanları toplantısında konuştu. Erdoğan konuşmasında “Bugün ilk kez açıklıyorum, Merkez Bankamızın döviz rezervi rekor kırarak 130 milyar dolara ulaştı” dedi.

19.04.2013Gündem
Başbakandan önemli açıklamalar

Başbakan'dan önemli açıklamalar

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Meclis grup toplantısında gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.

16.04.2013Gündem
Erdoğan: Damdan düşerek geldim

Erdoğan: "Damdan düşerek geldim"

Edremit'te halka hitap eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Bu kardeşiniz İstanbul büyükşehir belediye başkanlığı yaptı. Nereden geldim, damdan düşerek geldim. Onlara sorun siz nereden geliyorsunuz? Tecrübe, uygulama konuşuyor. Akılla, bilimle bunları yoğurarak geldim" diye konuştu.

3.03.2013Gündem
Dağ gibi sorunlara dağ gibi hizmetler

Dağ gibi sorunlara dağ gibi hizmetler

Hafta sonunu Balıkesir'de geçiren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve kanaat önderleriyle yaptığı kahvaltının ardından halka hitap etmek ve toplu açılışları gerçekleştirmek üzere saat 14.00 sıralarında helikopterle Edremit ilçesine geldi. Koca Seyit Havaalanı'na inen Başbakan Erdoğan, beraberindekilerle birlikte ilçedeki Hamdi Bey Meydanı'na geçti.

3.03.2013Ege
Erdoğan ABD’ye sert çıktı

Erdoğan ABD’ye sert çıktı

Başbakan Erdoğan, İstanbul’da AK Parti İl Danışma Meclisi toplantısında konuşuyor. Erdoğan konuşmasında Habur'la ilgili de önemli açıklamalarda bulundu. İşte Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

9.02.2013Gündem
Faizi gören Türkiyeye koştu

Faizi gören Türkiye'ye koştu

Türkiye ekonomisinde doğrudan yatırımlar azalırken portföy yatırımlarında büyük bir artış var. Merkez Bankası'nın açıkladığı rakamlara göre bu yılın Ocak-Ekim döneminde Türkiye'ye 30.6 milyar dolarlık portföy yatırımı geldi. Bu rakam geçen senenin aynı döneminde ise 16.5 milyar dolardı. Uzmanlar, cazip faizlerin etkisiyle gelen paranın kısa vadede iyi olmakla beraber Türkiye'nin cari açık finansmanındaki kaliteyi bozabileceği yönünde uyarıda bulunuyor.

12.12.2012Ekonomi
Sayıştay raporu olmadan bütçe nasıl oylanacak

Sayıştay raporu olmadan bütçe nasıl oylanacak

Bütçenin parlamentoda sağlıklı görüşülüp, tartışılması için TBMM adına harcamaları denetleyen Sayıştay’ın raporlarının Meclis’e gelmesi gerektiğine işaret eden CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Meclis Başkanı Cemil Çicek’in görevini yapmadığını söyledi.

7.12.2012Ekonomi
Sözlüden geçtik ödevden çaktık

Sözlüden geçtik ödevden çaktık

Moody’s kıdemli analisti Sarah Carlson, “10 yıl önce biri bana global bir kriz olacak ama Türkiye gayet dayanıklı bir biçimde bu krizi aşacak deseydi hayatta inanmazdım. Türkiye’nin genel dinamikleri çok iyi” dedi. Önceki günkü değerlendirmesinde Türkiye’nin notunu pozitifte bırakmakla yetinen Moody’s bu kez, “Özellikle cari açık ve ödeme dengesi, vergi ve hukuk alanlarında riskleri yüksek. Ödevlerinizi yapın” mesajı verdi.

21.11.2012Ekonomi
Kabadayı: Artık içerdeki çarklar dönmeye başlamalı

Kabadayı: 'Artık içerdeki çarklar dönmeye başlamalı'

İstanbul Genç Girişimciler Derneği (İSGİD) Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı, “İhracat odaklı büyümenin yanı sıra bir taraftan da artık iç tüketimin hızlandırılarak çarkların dönmeye başlaması gerekiyor. Ekonominin durgunlaşması Türkiye için iyi olmaz” dedi.

11.10.2012Ekonomi
Erdoğandan önemli açıklamalar

Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Başbakan Erdoğan, yeni yasama yılının ilk Meclis grup toplantısında gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. AK Parti 4. Olağan Kongresi'nde bazı basın yayın kuruluşlarına uygulanan akreditasyon yasağına yönelik eleştirileri cevaplayan Erdoğan, "Her gün yalan yanlış her şeyi yazacaksın. Buna rağmen biz davet edeceğiz. Yok böyle 25 kuruşa simit" dedi.

2.10.2012Gündem
Başbakan Erdoğandan önemli açıklamalar

Başbakan Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi'nde İstanbul İl Danışma Meclisi Toplantısı ve Katılım Töreni'nde konuştu. Erdoğan, medyaya ve PKK tarafından kaçırılan CHP'li milletvekili Hüseyin Aygün'e sert eleştirilerde bulundu. Erdoğan, Aygün için, "O vekil terör örgütündekilere “Çiçek çocukları muamelesi” yaptı." derken, medyaya da "Başbakan bizi eleştiriyor diyorlar, ne yapacaktım sizi okşayacak mıydım" dedi. İşte Erdoğan'ın konuşmasının tam metni...

22.09.2012Gündem

Başbakan Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi'nde İstanbul İl Danışma Meclisi Toplantısı ve Katılım Töreni'nde konuştu. Erdoğan, medyaya ve PKK tarafından kaçırılan CHP'li milletvekili Hüseyin Aygün'e sert eleştirilerde bulundu. Erdoğan, Aygün için, "O vekil terör örgütündekilere 'Çiçek çocukları muamelesi' yaptı" derken, medyaya da "Başbakan bizi eleştiriyor diyorlar, ne yapacaktım sizi okşayacak mıydım" dedi.

22.09.2012Gündem
Tehdit sürerse gider operasyon yapar döneriz

Tehdit sürerse gider operasyon yapar döneriz

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, A Haber'in canlı yayınında gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan Hakkari'de bugün 8 güvenlik görevlisinin şehit edilmesiyle ilgili olarak terör örgütünün Suriye'den sızdığını ve Türkiye'nin sızmalar devam ettiği sürüce sınırı geçip operasyon yaparak döneceğini söyledi.

6.08.2012Gündem
Avrupa’nın Çin’i: İsviçre

Avrupa’nın Çin’i: İsviçre

Avrupa’da her geçen biraz daha kötüye giden kriz nedeniyle para birimi frankın euro karşısında değerini korumak isteyen İsviçre, aldığı milyarlarca euro ile dünyanın elinde en fazla döviz rezervi bulunduran ülkelerinden biri haline geldi.

1.08.2012Ekonomi
Son kez aday olacağım

Son kez aday olacağım

AK Parti Eskişehir İl Kongresi’ne katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 30 Eylül’deki 4’üncü AK Parti Kongresi’nde, 4’üncü ve son kez genel başkanlığa aday olacağını açıkladı. Erdoğan, Merkez Bankası’nın kasasında 97.5 milyar dolar olduğunu, IMF’ye borcun ise 1.7 milyar dolara düştüğünü söyledi.

15.07.2012Gündem
Başbakan Erdoğan Denizlide

Başbakan Erdoğan Denizli'de

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan, partisinin il kongresi ve toplu açılış töreni için Denizli’ye geldi.

8.06.2012Gündem
Önce milli gelirimize ulaşın sonra konuşun

"Önce milli gelirimize ulaşın sonra konuşun"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Yunanistan ekonomisine ilişkin "Şu anda adalarını satmaya kalkan bir ülke Türkiye'ye örnek olabilir mi?" gibi yorumlarına Atina'dan sert yanıt geldi.

8.06.2012Ekonomi
Erdoğan: Terör siyaseti şekillendiremeyecek

Erdoğan: "Terör siyaseti şekillendiremeyecek"

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan, terör örgütünün ülkede siyaseti şekillendirmesine müsaade etmeyeceklerini söyledi. Erdoğan, "Biz meselenin çözümü için hiçbir zaman kapılarımızı kapatamadık. Kapılarımız ardına kadar açık. Kim gelirse, kim katkı vermek isterse ve kim bize bir çözüm önerisi getirirse dikkatle dinleriz" dedi.

6.06.2012Gündem
Başbakan Erdoğan: Siyasette küslük olmaz

Başbakan Erdoğan: 'Siyasette küslük olmaz'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) 19. Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Başbakan, öğleden sonra CHP lideri Kılıçdaroğlu ile görüşeceğini belirterek ‘Siyasette küslük olmaz. Köprüler atılmaz’ dedi. Kılıçdaroğlu da terör belasını ülkenin yakasından alarak çöp sepetine atacaklarını söyledi.

6.06.2012Gündem
Türkiye bölgenin güven adası oldu

Türkiye bölgenin güven adası oldu

Üç yıldır Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu toplantılarına katılmayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’de ilk kez düzenlenen forumda konuştu.

5.06.2012Ekonomi
S&P: Bizi kimse kopyalayamaz not vermeye devam edeceğiz

S&P: Bizi kimse kopyalayamaz not vermeye devam edeceğiz

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P’nin Global Operasyonlar ve Analizlerden Sorumlu Başkanı Paul Coughlin, Türkiye’nin kendileri ile kredilendirme anlaşmasını tek taraflı iptal etmesi olasılığına ilişkin, “Reyting anlaşmasından 2000 yılında çekilen Fransa’yı derecelendirmeye devam ediyoruz” cevabını verdi.

24.05.2012Ekonomi

Yazar Sonuçları

Herkes, her zaman kandırılamaz

“2005’li yılların aktörleri, 2013 yılında da işbaşında” diye bir basın toplantısı düzenledi, CHP Konya Milletvekili Atilla Kart...

30.12.2013

Seçim sürecinde Merkez Bankası’nın tavrı

IMF’in son uyarıları aslında bir süredir içeride dile getirilen, son olarak TÜSİAD’ın “Merkez Bankası’nın asıl görevi enflasyonla mücadele” diyerek dile getirdiği uyarılar.

7.10.2013

Merkez Bankası'ndaki Dolarlar

BUGÜN ele alacağımız dolarlar, daha önce yazdığımızdan farklı.

19.05.2013

Cari açık göründüğünden küçüktür

Ben kendimi bildim bileli, zengin Türklerin yurt dışında çok parası olduğu söylenir.

8.02.2013

Faiz inerse karşılıklar artacak

MERKEZ Bankası Başkanı Erdem Başçı geçen hafta bir TV kanalında soruları yanıtlarken, faizde düşüş sürecinin başladığını, faiz bantının alt sınırını ve politika faizlerini indirebileceklerini söylemiş.

11.11.2012

İran ekonomisi çökertiliyor

Perşembe günü Başbakan Erdoğan ile İran Cumhurbaşkanı Başyardımcısı Rahimi arasında ikili ticareti arttırma görüşmeleri yapılmış. Hedef, 5 yılda 30 milyar dolara ulaşma olarak belirlenmiş.

5.10.2012

Yok, para yap para

BÜTÜN bilimlerin temeli fiziktir. İktisat da fiziğe dayanır. İktisadın işleyişi fizik kanunlarına aykırı olamaz. Ancak bunun tersi fizik için doğru değildir.

12.06.2012