EKSTRA
MENÜ

Döviz Rezervi

Döviz Rezervi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Döviz Rezervi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.252 Döviz Rezervi haberi bulunmuştur.

Döviz Rezervi Haberleri

Erdoğan mesajı verdi: Sıra Kandil ve Sincarda

Erdoğan mesajı verdi: Sıra Kandil ve Sincar'da!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Zonguldak'ta maden işçileri ile yaptığı iftarın ardından açıklamalarda bulundu. Erdoğan milli enerji ve maden politikasını oluşturduklarını belirterek "Enerji Bakanımla hep konuşurum biz ithali durduracağız. Niye ithali durduracağız diyoruz. Sebebi şu, bizim bütçemizde bir cari açık varsa bunun en önemli sebeplerinden birisi ithal enerjidir" dedi. Erdoğan iftar sonrası ziyaret ettiği Zonguldak Ereğli'de Türkiye'yi kim tehdit ederse üzerine gidileceğini belirterek "Şimdi sıra Kandil'de sıra Sincar'da" ifadelerini kullandı.

5.06.2018Gündem
Erdoğandan prompter cevabı

Erdoğan'dan 'prompter' cevabı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Sakarya mitinginde konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan Diyarbakır’daki iftar programı sırasında konuşmasına ara vermesi sonrasında ‘prompter arızası’ iddialarıyla ilgili konuştu. Erdoğan, “Geçen gün öyle diyor. Prompteri unutmuşum. Ben prompteri unutmadım, dersini veririm sana. Ben kanaat önderleriyle yaptığımız iftarda, yanımdaki hoca efendi akşam namazını kılmak için çıktı. Ben konuşmamı yaparken dönüyordu, korumalar önünü kestiler, tekrar sandalyesine göndermediler. Bu beni rahatsız etti. Koruma müdürümü çağırdım ‘şurada hocaefeninin önünü kestiler’ bu benim ilim ehline gösterdiğim saygımdır bay Kemal, bay Muharrem. Öyle sosyal medyadan saldırmakla netice alamazsınız” dedi.

5.06.2018Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan AK Partinin seçim manifestosunu açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan AK Parti'nin seçim manifestosunu açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan AK Parti İstanbul 6. Olağan İl Kongresi’nde AK Parti’nin 24 Haziran seçim manifestosunu açıkladı. Erdoğan konuşmasında, “Ahdim olsun ki, yeni dönemde Türkiye muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkacak. Türkiye küresel bir güç olarak dünya sahnesindeki yerini alacak. İhracattaki yükselişimiz hızlanarak devam edecek. Enerjide dışa bağımlılığımız azalacak. Yüksek teknolojili ürünlerde yerlilik oranı artacak. Yerli otomobil ve savunma sanayi alanındaki projelerimiz süratle hayata geçecek. Şehirlerimiz, kültür sanat üreten kimlikli şehirler haline gelecek. Bölge ve sektör bazlı teşviklerle istihdam artışı sağlanacak yeni fabrikaların önü açılacak” dedi.

6.05.2018Gündem
Moodysden önemli Türkiye açıklaması

Moody's'den önemli Türkiye açıklaması

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's TL'deki değer kaybının, ülkenin dış kırılganlıkları ve düşük döviz rezervi göz önüne alındığında Türkiye'nin kredi notu açısından olumsuz olduğunu belirtti.

16.04.2018Ekonomi
Erdoğan: İsteseler de istemeseler de Kanal İstanbulu yapacağız

Erdoğan: İsteseler de istemeseler de Kanal İstanbul'u yapacağız

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Kanal İstanbul için ön çalışmaların sürdüğünü belirterek, “Yakında ihalesine çıkıyoruz. Boğaz’daki kazayı gördünüz. Bunun ne kadar önemli olduğunu net ortaya koyuyor. İsteseler de istemeseler de Kanal İstanbul’u yapacağız” dedi. Maltepe, Beykoz ve Üsküdar’da konuşan Erdoğan, özetle şunları söyledi:

15.04.2018Gündem
Merkez’den kâr rekoru

Merkez’den kâr rekoru

MERKEZ Bankası’ndan rekor kâr geldi. 2017’de Merkez Bankası 18 milyar 383 milyon lira kâr elde etti; ödeyeceği vergi ise 3.3 milyar lira olacak. Merkez Bankası geçen yıl yaptığı açık piyasa işlemleri, Hazine ve enerji şirketlerine yaptığı döviz satışlarından elde edilen kur kazancı ve döviz rezervi yönetimi rekor getirdi. Resmi Gazete’de dün Merkez Bankası’nın 31 Aralık 2017 tarihli bilançosu yayımlandı. Buna göre, Merkez Bankası 18.4 milyar liralık kârı için Maliye Bakanlığı’na 3.3 milyar lira Kurumlar Vergisi ödemesi yapacak. Bankanın kârı üzerinden yüzde 20 oranında ihtiyat akçesi ayrılıyor. Kalan kâr ise Hazine’ye aktarılıyor. 2018 yılında Hazine’ye 12.1 milyar liralık aktarım yapılacağı tahmin ediliyor.

27.03.2018Ekonomi
Özbekistanın altın-döviz rezervi azaldı

Özbekistan'ın altın-döviz rezervi azaldı

Özbekistan'ın toplam altın-döviz rezervleri şubat ayında 437,8 milyon dolar azalarak 28 milyar 336,7 milyon dolar oldu.

20.03.2018Ekonomi
12 aylık kritik dolar tahmini

12 aylık kritik dolar tahmini

Goldman Sachs’a göre dolarda yıl başından bu yana yaşanan değer kaybında ABD ikiz açığı veya Trump yönetiminin daha düşük bir para birimi istemesi değil; yatırımcıların Avrupa, Japonya gibi başka yerlere yönelmesi etkili oluyor.

22.02.2018Ekonomi
Merkez Bankası’ndan altın rekoru

Merkez Bankası’ndan altın rekoru

MERKEZ Bankası 2017 yılını 7.9 milyar dolarlık bir döviz rezervi kaybıyla bitirirken, altın dahil toplam rezervler 1.6 milyar dolar arttı. Bu tabloda bankanın döviz rezervlerini altına çevirme kararı etkili oldu.

3.01.2018Ekonomi
Merkezin rezervlerine ne oldu

Merkez'in rezervlerine ne oldu?

Merkez Bankası'nın döviz ve altın rezervleri 8 Aralık haftasında 1.8 milyar dolar arttı ve 114.2 milyar dolara yükseldi.

14.12.2017Ekonomi
Bayburt ve Gümüşhane’ye havalimanı müjdesi

Bayburt ve Gümüşhane’ye havalimanı müjdesi

CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan, Bayburt ve Gümüşhane’ye havalimanı müjdesi vererek, “285 milyon lira bedeli olan havalimanının proje ve ihale hazırlıkları sürüyor. Ben diyorum ki seçim öncesi bu bitecek. Bu havaalanı uzun yolları kısa edecek” dedi. Erdoğan, AK Parti Bayburt 6. Olağan İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada AK Parti’nin, Türkiye’yi üç kat büyüttüğünü dile getirerek “Kişi başına milli gelirin 3 bin 500 dolar olduğu bir yerden geldi 11 bin dolara dayandı. İşte bunu hazmedemiyorlar” dedi.

19.11.2017Ekonomi
Yerli otomobil için ilk fabrika

Yerli otomobil için ilk fabrika

‘Türkiye’nin otomobili’ni yapacak babayiğitlerden biri olan Zorlu Holding dün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da katıldığı törenle Manisa’da 2.8 milyar lira yatırımla kurduğu 2 fabrikanın açılışını yaptı. Yatırımın büyük kısmını oluşturan ilk fabrikada elektrikli otomobillerin bataryaları için nikel-kobalt işlenecek. Bu fabrika kuzey yarım kürede tek olacak. İkinci fabrikada ise akıllı telefon ve tablet üretilecek.

3.11.2017Ekonomi
Erdoğandan terör operasyonu açıklaması: Bugün aldığım haberler çok farklı

Erdoğan'dan terör operasyonu açıklaması: Bugün aldığım haberler çok farklı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Manisa Selendi’den özel harekat Ahmet Alp Taşdemir bu sabah Diyarbakır’da şehit oldu. Fakat kanlarını yerde koymadık. 9 kaybımız oldu 2 günde ama 55 teröristi etkisiz hale getirdik. Bugün aldığım haberler çok daha farklı. Gerek İHA’lar, SİHA’lar, F-16’lar oralardaki operasyonlara devam ediyorlar. Terörle mücadelede bugüne kadar yemedikleri darbenin çok daha fazlasını yiyecekler" dedi. Operasyon için birilerinden izin almak durumunda olmadıklarını belirten Erdoğan, "Kandil’de ve Sincar’daki sorunu oradaki otorite çözmezse biz buraları yerle bir ederiz. Bizim için teröristlerin yanındaki herkes teröristtir. Bugüne kadar müttefiklik stratejik ortak diyerek bizi oyaladıklarını sananlara son sözümüz budur" diye konuştu.

3.11.2017Gündem
Binali Yıldırımdan flaş açıklamalar

Binali Yıldırım'dan flaş açıklamalar

Başbakan Binali Yıldırım AK Parti grup toplantısında konuştu. KOBİ'lere yönelik yeni projeleri açıklayan Binali Yıldırım, "KOBİ’lerimiz eğer teknoloji düzeyi yüksek ürün ve yatırımlara yönelirse yüzde 70’i ödemesiz, yüzde 30’u geri ödemeli olmak üzere destek sağlayacağız" dedi.

31.10.2017Gündem
Son dakika... Erdoğandan Kılıçdaroğluna erken seçim cevabı

Son dakika... Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na erken seçim cevabı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun erken seçim çağrısıyla ilgili olarak, “Tutturdu şimdi 'erken seçim' diyor. Demokrasilerde zaman bellidir. Vakit gelir ve çıkar seçimi yaparsın” dedi.

28.10.2017Gündem
Uluslarası rezervi 92,2 milyar dolara ulaştı

Uluslarası rezervi 92,2 milyar dolara ulaştı

Kazakistan'ın toplam uluslararası rezervi haziran ayı itibariyle 92,2 milyar dolar oldu

1.08.2017Ekonomi
Katar meydan okudu... İşte döviz rezervi

Katar meydan okudu... İşte döviz rezervi

Arap ülkeleri tarafından ambargo uygulanan Katar döviz zenginliğini devam ettiriyor

10.07.2017Ekonomi
Bahçelinin eyalet çıkışına Erdoğandan cevap geldi

Bahçeli'nin 'eyalet' çıkışına Erdoğan'dan cevap geldi

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Şükrü Karatepe'nin bir yazısındaki eyalet sistemiyle ilgili sözlerine sert tepki göstermiş ve "Cumhurbaşkanı da buna ses çıkarmıyor kabulleniyorsa, o zaman iki gün içerisinde eyalet sistemine karşı olan üniter yapıda düşünceleri olan ülkücülerin kararı ne olabilir?" demişti. Bu sözlere Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan cevap geldi: Danışmanımın bir açıklaması olmuş, almışlar onu çarpıtmışlar, ki danışmanım sonra değişik şekilde onu düzeltmeye yönelik açıklamalar yaptı. Ben ne diyorum, sen ona bak. Böyle bir şey yok, benden duydunuz mu? Yok.

13.04.2017Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Maskeli balo sona erdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Maskeli balo sona erdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İlim Yayma Vakfı Genel Kurulu’nda konuştu, "Son günlerde işte Avrupa'da yaşananlar. Şimdiye kadar maşalarıyla silah verdikleri, sırtını sıvazladıkları terör örgütleriyle, bir dolara satın aldıkları ajanlarıyla bizi sıkıştırmaya çalışanlar artık bizzat sahaya indiler. Kardeşlerim, maskeli balo sona erdi" dedi. Erdoğan "İkide bir tek adam tek adam. Gazi Mustafa Kemal'e hakaret ediyorsunuz ya! Gazi İnönü ile anlaşamadı mı? Anlaşamadı. İstifasını istedi mi? İstedi. Arkasından İnönü geldi. Yine aynı. O da anlaşamadı. O süreç de işte bize kadar geldi. Merhum Demirel, Özal, Erbakan, Türkeş bu konudan rahatsız. Muhsin Yazıcıoğlu hepsi rahatsız" diye konuştu.

19.03.2017Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Gençlerimizin önünü açacağız

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Gençlerimizin önünü açacağız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 16 Nisan'da gerçekleştirilecek referandum öncesi büyükşehir buluşmalarına devam ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan bu kapsamda, Tekirdağ’a gelerek, Tekirdağ Valiliği önünde halka seslendi.

4.03.2017Gündem
Döviz rezervleri 6 yılın en düşüğünde

Döviz rezervleri 6 yılın en düşüğünde

Çin'in döviz rezervleri 6 yıldan bu yana ilk kez 3 trilyon doların altına düştü.

8.02.2017Ekonomi
Merkezin döviz rezervi 95.29 milyar dolara geriledi

Merkez'in döviz rezervi 95.29 milyar dolara geriledi

Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre, 6 Ocak'ta 96.93 milyar dolar olan brüt döviz rezervi, 13 Ocak itibarıyla 95.29 milyar dolara geriledi.

19.01.2017Ekonomi
Anayasa rekoru

Anayasa rekoru

Dolar 1 günde 7 kuruş birden artarak psikolojik sınır 3.50 lirayı aştı. Hem Anayasa değişikliğinin haftaya Meclis’e gelecek olması, hem enflasyona baskı yaratan zamlar ile petrol fiyatları doları Türk Lirası karşısında rekora taşıdı.

1.12.2016Ekonomi
Rezervler 4.3 milyar Dolar düştü

Rezervler 4.3 milyar Dolar düştü

MERKEZ Bankası’nın döviz rezervleri, kredi dereceleme kuruluşu Moody’s tarafından yapılan not indirimi sonrasında 4.3 milyar dolar azaldı.

5.10.2016Ekonomi

Yazar Sonuçları

Erken seçim ve ABD’deki rezervlerin azaltılması

ÖNCEKİ gün seçim karar çıktıktan sonra en veciz sözü Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ söylemiş; “Bu seçimin sonucu, dünkü piyasaların verdiği tepkiden belli olmuştur.” Oysa Bahçeli’den ilk ağustos teklifi geldiğinde piyasalar düşmüştü.

19.04.2018

Merkez’in faiz artışına kesin gözüyle bakılıyor

PİYASALARDA ABD, İngiltere ve Suriye’nin ortak Suriye operasyonunun ardından sakin bir seyir izleniyor.

16.04.2018

Piyasaların kaderi Suriye'de

Son bir haftada Suriye kaynaklı gelişmelerle dalgalanan piyasalar, şimdi Rusya’nın cevabına ve ABD’nin saldırıya devam edip etmeyeceğine kilitlendi.

14.04.2018

Merkez Bankası’ndan altın rekoru

MERKEZ Bankası 2017 yılını 7.9 milyar dolarlık bir döviz rezervi kaybıyla bitirirken, altın dahil toplam rezervler 1.6 milyar dolar arttı. Bu tabloda bankanın döviz rezervlerini altına çevirme kararı etkili oldu.

3.01.2018

Sürümden kazansınlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Astana dönüşü bankaların kredi faizlerine dikkat çekti. Erdoğan, “Kesinlikle sıkıştıracağız, öyle yüzde 15,16,18’lere varan kredi faizleri ile olmaz. Başbakanımızla beraber ilgili bakanlarla konuşacağız. ‘Bunu aşağı çekeceksiniz ona göre’ diyeceğiz. Sürümden kazanmak lazım, yatırımcıyı köşeye sıkıştırarak değil” diye konuştu.

11.09.2017

Rezervlerle dış politika manevrası mı?

GEÇEN yıl ABD yönetimi karar alıp da verileri ortaya sermeseydi; katı şeriat hükümleri uygulayan Suudi Arabistan’ın faizli varlıklara parasını yatırdığını öğrenemeyecektik. Ortaya çıktı ki; Suudiler petrol gelirlerinden biriktirdikleri uluslararası döviz rezervlerinin kabaca yüzde 20’sini ABD tahvillerine yatırıyormuş. Hem de 1990’lı yıllardan bu yana.

18.08.2017

Merkez altın almaya başladı

25 yıldır kendi mülkiyetinde olan altın rezervini 116.1 ton seviyesinde tutan Merkez Bankası, mayıs ayının ortasından itibaren altın almaya başladı. Merkez Bankası, ardı ardına 5 haftada toplam 450 milyon dolarlık altın aldı ve kendi mülkiyetindeki altını 127 tona çıkardı.

16.06.2017

Putin’in ‘Mir’ kelamı

Tıpkı Bankalararası Kart Merkezi’nin (BKM), Visa ve Mastercad gibi kart ödeme sistemlerine alternatif kurduğu Troy gibi Rusya Devlet Başkanı Putin de Batı’nın Ukrayna ambargosu sırasında Rus ulusal kart sistemi ‘Mir’i oluşturdu. Şimdi, Rusya ve Türkiye’nin yerel para birimleriyle ticareti için Mir’in altyapısının Türkiye’ye uyarlanması için iki lider anlaştı. Bu ne anlama geliyor, mümkün mü, nasıl çalışacak? 

12.03.2017

Altın ve döviz rezervleri neden azalıyor?

SON dönemde çok sevdiğim bir söz var: “Sorumluluklarımızdan kaçınabiliriz, ama kaçınmanın sonuçlarından kaçamayız.”

27.12.2016

Merkez Bankası zamana oynuyor

MERKEZ Bankası dün faizlere dokunmadı; olasılıkla, kuru artıran nedenlerin kendi kontrolünde olmadığı düşüncesiyle faizi kura tercih etti.

20.12.2016

Faizde sakal bıyık farkı!

İçinde bulunduğumuz son çeyrek büyümesinde de durgun bir seyir var. Kur da zirveyi zorluyor. Faizi düşürsen kur ‘sakalı’, yükseltsen durgunluk ‘bıyığı’. Türkçesi, bu açmazı Merkez Bankası’nın çözmesi zor. Çözüm siyasetin OHAL’den çıkması, normalleşmesinde.

29.11.2016

Bir haftada 5.5 milyar dolar eridi

Doların rekor kırdığı geçen hafta Merkez Bankası döviz ve altın rezervleri tam 5 milyar 500 milyon dolar azaldı. 117.5 milyar dolara gerileyen rezervdeki düşüş 2009’dan bu yana en büyük kayıp.

21.11.2016

Kârlı pencere ikiye katlandıktan sonra kapandı

MERKEZ Bankası dün aldığı bir kararla, bankalara sağladığı kârlı arbitraj penceresini sınırladı. Buna göre; bankalar, döviz teminat vererek Merkez Bankası’ndan yapacakları TL borçlanmalarında, en fazla 17 Temmuz öncesindeki limitlerinin 4 katına kadar çıkabilecekler.

10.11.2016