EKSTRA
MENÜ

Döviz Borcu

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 1.639 haberi bulunmuştur.

Döviz Borcu Haberleri

Özince: Bankacılıkta 10 yıllık şahlanma dönemi bitti

Özince: Bankacılıkta 10 yıllık şahlanma dönemi bitti

İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince, son 10 yılda şahlanan Türk bankacılık sektöründe bu dönemin artık geride kaldığını söyledi.

1.10.2015Ekonomi
Dolar/TL güne düşüşle başladı

Dolar/TL güne düşüşle başladı

Dolar/TL güne düşüşle başlayarak 3,09'un altına geriledi. Dolar dün ise, dalgalı bir seyir izlemesinin ardından günü 3,0959'dan tamamladı.

18.10.2016Ekonomi
Avrupa Parlamentosu kararı sonrası dolar yeni rekor kırdı

Avrupa Parlamentosu kararı sonrası dolar yeni rekor kırdı

Merkez Bankası'nın faiz kararı sonrası tansiyonu düşen dolar/TL, Avrupa Parlamentosu'nun Türkiye ile müzakereleri geçici dondurma çağrısı ardından yeniden hareketlendi. Kur, 19.40 sularında 3.4473 seviyesini görerek yeni rekorunu kırdı.

24.11.2016Ekonomi
Başbakan Yıldırım: FETÖcüler dedikodu yayıyor

Başbakan Yıldırım: FETÖ'cüler dedikodu yayıyor

Başbakan Binali Yıldırım, "Kriz tellallarının ortalıkta gezdiği bir esnada Türkiye Cumhuriyeti bütçesinin beşte biri tutarındaki parayı devlete vermek için vatandaşımız sıraya giriyor. Bazıları ise sazı eline almış dolar şöyle dolar böyle diye felaket türkülerini söylemeye devam ediyor. Bu türküleri söyleyenleri siz iyi bilirsiniz. Bu FETÖ'cüler dedikodu yayıyorlar. Himmet paraları avuç avuç lobi şirketlerine Türkiye'yi kötülemek için aktarılıyor" dedi. Bakanlar Kurulu'nda turizmle ilgili alınan kararları da açıklayan Başbakan Yıldırım, A grubu seyahat acentelerine uçak başına 6 bin - 7 bin 800 dolar arasında destek verileceğini söyledi.

29.11.2016Gündem
Darbede, krizde vatandaş devrede

Darbede, krizde vatandaş devrede

Başbakan Binali Yıldırım, ekonomide kriz iddiaları ile ilgili olarak, “Kriz tellallarının ortalıkta kol gezdiği bir esnada millet kimi dinleyeceğini, kime inanacağını biliyor. Terör olur, 15 Temmuz olur parasını bozdurur; hem alçakların darbesini sona erdirir, hem de ekonomimizi yoluna koyar. Şimdi de bütçenin 5’te biri kadar parayı devlete yatırmak için 10 milyon vatandaşımız sıraya giriyor” dedi.

29.11.2016Ekonomi
Döviz borcu için ‘zihinsel’ çalışma

Döviz borcu için ‘zihinsel’ çalışma

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek gelecek dönemde döviz geliri olmayanların döviz cinsinden borçlanmasını tekrar birtakım kurallara bağlayabileceklerini söyledi. Çalışmanın ‘zihinsel’ aşamada olduğunu belirten Şimşek, 2017’de otomatik katılımla devam edecek olan BES’ten elde edilecek gelirleri de bankalara bir yıl veya daha uzun süreli olarak vadeli mevduatlar şeklinde yatıracakları bilgisini verdi.

13.12.2016Ekonomi
Ekonomik güven endeksi Aralıkta yüzde 18.5 azaldı

Ekonomik güven endeksi Aralık'ta yüzde 18.5 azaldı

Ekonomik güven endeksi Aralık ayında yüzde 18.5 azalışla 70.52'ye geriledi.

29.12.2016Ekonomi
Borç harekatı

Borç harekatı

Şirketlerin Ekim 2016 itibarıyla 212.6 milyar dolara ulaşan döviz borçları için hükümet harekete geçti. Öncelikle hangi firmanın ne kadar borcu olduğu ortaya konacak, ardından Merkez Bankası borçlanan şirketin kendisine bildirim yapmasını isteyecek. Ardından ise borçlanmanın kurala bağlanması seçeneği gündeme gelecek.

8.01.2017Ekonomi
Sicili bozulmadan yapılandıralım

Sicili bozulmadan yapılandıralım

Ödemesini aksatmayan firmaların borçlarının yapılandırılması gerektiğini söyleyen ASO Başkanı Nurettin Özdebir, “Bugüne kadar ödemesini hiç aksatmamış firmaların da dara düşebilecekleri düşünülüp bununla ilgili mevzuat düzenlemesi yapılmalı” dedi.

9.01.2017Ekonomi
Faiz arttırımına başvurulmamalı

Faiz arttırımına başvurulmamalı

Dövizdeki artışın döviz borcu olan şirketlerin döviz almalarından kaynaklandığını söyleyen Başbakan Yıldırım, “Bu durum vatandaşın canını sıkıyor ama üstesinden geleceğiz” dedi. Yıldırım, Merkez Bankası’nın çok mecbur kalmadıkça faiz artışını   tercih etmemesi gerektiğini de söyledi.

13.01.2017Ekonomi
Yatırımcının 2017 yol haritası

Yatırımcının 2017 yol haritası

İntegral Menkul Değerler A.Ş.’nin her sene hazırladığı Strateji Raporu, Türkiye ve küresel piyasaların yıl boyunca takip edeceği önemli makroekonomik gelişmelerine ve bunların piyasa yansımalarına ışık tutuyor. Yıl içinde küresel ekonomide toparlanma ılımlı seyrini sürdürürken, 2017’nin Türk varlıkları için fırsat yılı olması bekleniyor.

14.01.2017Ekonomi
TESK Başkanından Türk lirası çağrısı

TESK Başkanı'ndan Türk lirası çağrısı

TESK Genel Başkanı Palandöken: "Yabancı para ile ticaret yapmayan, geliri döviz üzerinden olmayan tüm firmaların kredileri Türk lirasına çevrilmeli" açıklamasında bulundu.

26.01.2017Ekonomi
Döviz borcu için risk takip modeli geliyor

Döviz borcu için "risk takip" modeli geliyor

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, reel sektörün kısa vadeli yabancı para pozisyonunun oldukça dengeli olduğunu ancak kur riskine yönelik daha sağlıklı bir gözetim imkanının oluşturulması için Merkez Bankasınca bir "sistemik risk veri takip modeli"nin oluşturulacağını bildirdi.

12.03.2017Ekonomi
‘2017’de yaralar sarılacak’

‘2017’de yaralar sarılacak’

DENİZBANK’ın 20. kuruluş yıldönümünde bankanın Genel Müdürü Hakan Ateş, 2017’nin 2016’nın yaralarının sarıldığı bir yıl olmasını beklediklerini kaydederek, “Turizm başta olmak üzere toparlanma öngörüyoruz ve ihracattaki artışın süreceğine inanıyoruz. Bankacılığın da yüzde 15-20 arasında bir büyüme kaydedeceğini düşünüyorum. 2017’ye hazırlıklıyız ve büyümemizi hemen her alanda devam ettireceğiz” dedi.

12.03.2017Ekonomi
4.5G’de son taksit

4.5G’de son taksit

4.5G ihalesini kazanan operatörler, 657 milyon Euro tutarındaki son taksit ödemelerini nisanda yapacak. İşletmeler parayı, ödemenin yapılacağı tarihteki kur ya da 2 Ocak'taki Merkez Bankası döviz alış kuru üzerinden TL olarak ödeyebilecek.

26.03.2017Ekonomi
Şirketlerin döviz borcunu takip için düğmeye basıldı

Şirketlerin döviz borcunu takip için düğmeye basıldı

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Merkez Bankası'nın, şirketlerin döviz borcu için oluşturulan ve altyapı çalışması tamamlanan yeni takip modeliyle veri toplamaya başladığını belirterek, "Türkiye genelinde yabancı para borcun yaklaşık yüzde 23’ünü oluşturan yaklaşık 110 firmanın verileri bir ay içinde toplanacak." dedi.

9.04.2017Ekonomi
Döviz borçluları 1 aya belli olacak

Döviz borçluları 1 aya belli olacak

BAŞBAKAN Yardımcısı Mehmet Şimşek, Merkez Bankası’nın, şirketlerin döviz borcu için oluşturulan ve altyapı çalışması tamamlanan yeni takip modeliyle veri toplamaya başladığını belirterek, “Türkiye genelinde yabancı para borcun yaklaşık yüzde 23’ünü oluşturan yaklaşık 110 firmanın verileri bir ay içinde toplanacak” dedi.

9.04.2017Ekonomi
IMF, Türkiye için büyüme tahminini düşürdü

IMF, Türkiye için büyüme tahminini düşürdü

Uluslararası Para Fonu (IMF) Türkiye'nin bu yılki büyüme tahminini 0,4 puan düşürerek yüzde 2,5'e çekti. Kuruluş, 2017 küresel büyüme beklentisini ise 0,1 puan artışla yüzde 3,5'e yükseltti.

18.04.2017Ekonomi
Hazinenin kasasına yarın 657 milyon euro girecek

Hazinenin kasasına yarın 657 milyon euro girecek

4,5G ihalesini kazanan operatörler, 657 milyon avro tutarındaki son taksit ödemesini yarın yapacak. Ödeme, yarınki kur üzerinden ya da 2 Ocak'taki Merkez Bankası döviz alış kuru üzerinden Türk lirası olarak gerçekleştirilebilecek.

25.04.2017Ekonomi
Şirketlerin döviz borcunu kim ödeyecek

Şirketlerin döviz borcunu kim ödeyecek

ŞİRKETLERİN kur riskinden korunması için model hazırlayan hükümet çalışmalarını bitirdi. Ancak şirketlerden veri toplanması noktasında yeni bir düzenlemeye ihtiyaç olduğu görüldü.

7.09.2017Ekonomi
Dolar borcu olan vatandaş şu anda ne yapmalı

Dolar borcu olan vatandaş şu anda ne yapmalı?

Türkiye’de en yüksek döviz borçlusu kesim şirketler kesimi. Hane halkının yani bireylerin de döviz borcu var.

9.10.2017Ekonomi
Hürriyet yazarları ABD ile krizi yorumluyor

Hürriyet yazarları ABD ile krizi yorumluyor

ABD, Türkiye’den yapılan vize başvurularını dün akşamdan itibaren durdurdu. Gece yarısına doğru da Türkiye de, ABD vatandaşlarının vize başvurularının askıya alındığını duyurdu. Bu iki karar olay piyasaları salladı. Dolar, Euro hızla yükselirken, Borsa İstanbul’da kayıp yaşanıyor.

9.10.2017Ekonomi
ABD ve Türkiye’nin vize restleşmesi Türk piyasalarını salladı

ABD ve Türkiye’nin vize restleşmesi Türk piyasalarını salladı

ABD’nin sürpriz bir kararla Türkiye’ye yönelik vize işlemlerini durdurması, buna karşılık Türkiye’nin de ABD vatandaşlarına vize vermeyi askıya alması Türkiye piyasalarına zorlu bir gün geçirtti. Dolar 3.7923 TL, Euro 4.4887 TL, altın 155.7 TL’ye yükseldi. Gösterge tahvil faizi yüzde 12.40’a çıktı, Borsa İstanbul haftaya yüzde 3.66 düşüşle başladı.

9.10.2017Ekonomi
Döviz borcunun yüzde 70’i bin firmada

Döviz borcunun yüzde 70’i bin firmada

KURDAKİ dalgalanmalar sonrası gündeme gelen özel sektörün döviz borcu ile ilgili Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Murat Uysal açıklama yaptı. Uysal, özel sektörün döviz borcunun yüzde 70’inin bin firmada olduğunu söyledi. Torba tasarının dünkü görüşmelerinde Merkez Bankası’na, mevzuatla ilgili kendisine verilen görevleri yerine getirmek için gerçek ve tüzel kişilerden her türlü bilgi ve belge isteme yetkisi verildi. Düzenlemeyle ilgili muhalefet vekillerinin sorularına yanıt veren Uysal, 200 milyar dolarlık özel sektör riskiyle ilgili bir çalışma yaptıklarını söyledi.

13.10.2017Ekonomi
Dış ticaret açığı Ekimde 7.36 milyar dolar oldu

Dış ticaret açığı Ekim'de 7.36 milyar dolar oldu

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın öncü verilerine göre dış ticaret açığı Ekim'de geçen yılın aynı ayına göre yüzde 74.6 artarak 7.36 milyar dolar oldu.

2.11.2017Ekonomi
Küçük işletmeye döviz borcu yasak

Küçük işletmeye döviz borcu yasak

Başbakan Yardımcısı Şimşek, döviz geliri olmayan küçük işletmelerin dövizle borçlanmasını yasaklayacaklarını duyurdu. Şimşek, ihracatçıya da sınır getirileceğini belirtirken, 25 bin firmanın açık pozisyonu olduğunu dile getirdi.

2.11.2017Ekonomi
Son dakika... Mehmet Şimşekten Türk bankalarıyla ilgili flaş açıklama

Son dakika... Mehmet Şimşek'ten Türk bankalarıyla ilgili flaş açıklama

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Boğaziçi Zirvesi'nde bankacılık sektörüne ilişkin değerlendirmede bulundu. Şimşek, ABD'de devam eden Atilla davasıyla ilgili olarak, "Bankacılık sektörümüzün arkasındayız, ne gerekiyorsa her türlü desteği vereceğiz" dedi. Şimşek, bankacılık sektöründe aşırı ısınmaya izin vermeyeceklerini de ekledi.

29.11.2017Ekonomi
Davadan bankalar etkilenirse gerekeni yaparız

Davadan bankalar etkilenirse gerekeni yaparız

BAŞBAKAN Yardımcısı Mehmet Şimşek, bankacılık sektörünün üzerinde şu anda ABD’de görülen dava kaynaklı bir bulut olduğunu belirterek, “Ama Başbakanımız da net olarak ifade etti; biz bankacılık sektörümüzün arkasındayız. Ne gerekiyorsa her türlü desteği vereceğiz. Bu konu böyle biline” dedi. Şimşek, Uluslararası İş Birliği Platformu (UİP) tarafından düzenlenen 8. Boğaziçi Zirvesi’nde dün yaptığı konuşmada, Türkiye’de son dönemde yatırımcıları rahatsız eden konulardan birisinin TL’nin değer kaybetmesi olduğunu kaydederek, “Dönem dönem para birimleri realiteden kopabiliyor. Hain darbe girişimi geride kaldı. Ama risk primi devam ediyor. Sonuç itibarıyla  reel efektif kur endeksine baktığınızda sanki biraz realiteden kopukluk var ama ‘o devam edebilir, etmez konusu’ piyasaların konusu. Esas olan Türkiye’nin realitesi ne kadar iyi ne kadar kötü, buna bakmak lazım” dedi.

29.11.2017Ekonomi
Döviz borcuna 3 kat sınırı

Döviz borcuna 3 kat sınırı

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, döviz borcuna sınırlama getirildiğini ancak bazı istisnalar da olacağını açıklamıştı. İşte, Şimşek’in sözünü ettiği sınırlar ve istisnalar yavaş yavaş netleşiyor. 15 milyon doların altında borcu olanlar döviz gelirinin 3 katına kadar borçlanacak, 15 milyon doların üstünde ise hedge sistemi devreye girecek.

10.12.2017Ekonomi
Döviz  borcuna yasak imzada

Döviz borcuna yasak imzada

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in duyurduğu ve bir süredir üzerinde çalışmaların sürdüğü dövizle borçlanmaya getirilecek sınır için taslak hazırlandı. Döviz geliri olmayan KOBİ’ler döviz borçlana-mayacak. Büyükler ise riski azaltmak zorunda kalacaklar.

14.01.2018Ekonomi
Herkes ayağını yorganına göre uzatacak

'Herkes ayağını yorganına göre uzatacak'

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Öztürk Oran, 15 milyon doların altında döviz kredisi kullanmış firmaların dövizle borçlanmasına getirilen düzenleme için, “Orta ölçekli firmaların kur endişesi ve stresi ortadan kalktı. TL'ye güvenip, TL ile borçlanacağız. Dolayısıyla korkulu rüya da görmeyeceğiz” dedi.

25.01.2018Ekonomi
Kur riskinde sıra büyüklerde

Kur riskinde sıra büyüklerde

Geçen hafta Resmi Gazete’de yayımlanan kararla döviz geliri olmayan küçük ve orta ölçekli şirketlere dövizle borçlanmayı yasakladıklarını söyleyen Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, şimdi sıranın 15 milyon dolar ve üzeri borcu olan 2 bin 118 şirketi kur riskine karşı koruma adımlarına geldiğini vurguladı.

28.01.2018Ekonomi
İstanbulda hedef 1 milyon yeni istihdam

İstanbul'da hedef 1 milyon yeni istihdam

İTO Başkanı Oran, İTO'nun Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "artı 1 istihdam" çağrısıyla yarım milyon ek istihdam sağladığını belirterek, "artı 2 istihdam" çağrısına karşılık ise bu yıl hedeflerinin 1 milyon yeni istihdam olduğunu söyledi.

30.01.2018Ekonomi
Küçüklere döviz yasağı mayısta

Küçüklere döviz yasağı mayısta

REEL sektörün döviz borcuna ilişkin düzenlemenin ikinci ayağı geliyor. Küçük ve orta boy işletmeler için düzenleme yapıldı. Sırada döviz borcu yüksek olan şirketler var. Düzenleme hayata geçirilmeden önce veriler toplanmaya başlanacak.  Reel sektörün kur riskine yönelik çalışmalarda küçük işletmelere yönelik düzenleme 25 Ocak 2018 tarihinde Resmi Gazete’de çıktı.Bu düzenleme için bir geçiş dönemi tanındığını ve mayıs ayında hayata geçirileceğini dile getiren ekonomi kurmayları, düzenlemenin dış şoklara karşı dayanıklılığı artıracağını, döviz kuru ve risk primi oynaklığını azaltacağını söylediler.

25.02.2018Ekonomi

Yazar Sonuçları

TL’de değer kaybının sonuçlarını konuşma zamanı

DOLAR kuru her gün yeni rekorlar kırarken iktidardaki politikacıların hızlı kur artışı karşısındaki kayıtsız demeçleri de devam ediyor. Şu anda piyasaların bu demeçleri dikkate almadığı kesin ama bu demeçlerin gerekli adımların atılacağı konusunda yönetime olan güvensizliği körüklediği de bir gerçek.

16.11.2016

Döviz kurunu yükselten ‘dış mihrak’ mı?

BİZİ çekemeyen ‘dış mihraklar’ kurları çıkarıp, yükseldiğimiz yerden indirmeye mi çalışıyorlar? Aslında sayılar bize her şeyi söylüyor. Ancak öncesinde küçük bir hatırlatma.

2.12.2016

Kuru durduramayınca çoklu kur uygulaması başlatıldı

MERKEZ Bankası’nın, hükümetin faiz baskısı nedeniyle, yeterince faiz artışına gitmeyeceğinin anlaşılması, kurlardaki yüksek seyrin devam edeceğinin bir işareti olarak algılanıyor.

25.01.2017

Başa döndük

Türkiye 25 yılın ardından başladığı noktada. Fitch’in de kredi notunu BB+ ile yatırım yapılabilir seviyenin altına çekmesiyle, 1994 yılında ilk notumuzu kaybettiğimiz duruma geri döndük.

27.01.2017

Banknot matbaası ile proje finansmanı

TÜRKİYE ekonomisi, ‘sorumluluklarımızı yerine getirmekten kaçınabiliriz ama sonuçlarından kaçınamayız’ çizgisinde ilerliyor.

12.05.2017

Fed sıkılaşırken Merkez durdu

MERKEZ Bankası 5 aydır faizleri değiştirmeden ama ‘geçici’ bir pencerede yüksek tuttuğu faizlere dokunmadı dün. Açıklamada özetle şunu söylüyor; iktisadi faaliyette toparlanma güçleniyor ama enflasyonda “gıda fiyatlarında beklenen kısmi düzeltmeninin sınırlayıcı etkisine rağmen” enflasyonun bulunduğu yüksek seviye fiyatlama davranışına ilişkin risk oluşturuyor. Bu yüzden sıkı para politikası duruşu korunacak.

15.06.2017

Piyasa vize krizi öncesine döndü sayılır

HAFTA başından bu yana ekonomide yaşanan vize krizinin piyasalardaki etkisinin nötralize olduğu görülüyor. Dün öğleden sonra yaşanan iyileşmede Fed tutanakları beklentisi olduğu söylense de, asıl etkinin vize sorununda çözüm beklentisi olduğunu tahmin ediyoruz.

11.10.2017

Kur faturası bütçeye kesilmeye başladı

SON dönemde hızla artan kurlar ekonomi yönetimini, özellikle 2018 yılı ekonomik dengeleri açısından, tedirgin ediyor. Hızlı artış üzerine özel sektör ve bankalar için ayrıcalıklı kur uygulamasına başlanırken, kur farkının getirdiği zarar, bu yılın bütçesine de fatura edilmeye başlandı.

19.11.2017

Dövizle borçlanma yasağı kimi, nasıl etkileyecek?

OKUYUCULARDAN gelen soru ve yorumlar, dövizle borçlanmaya sınırlama getiren yeni düzenlemenin anlaşılamadığını, kafalarda soru işaretleri yarattığını gösteriyor.

1.02.2018

Coşku balonuna dokunan iğne

GEÇEN cumadan bu yana bol ve ucuz parayla boylarını aşan ya da fazlasıyla kaldıraçlı mali riskler alan yatırımcıların kâbusu başladı. Başladı çünkü tüm zamanların en düşük dalgalanmasına gelinen noktada yatırım coşkusu zirve yapmıştı. Bir günde borsa çöküşü ile iş karıştı.

8.02.2018