EKSTRA
MENÜ

Doğuma Hazırlık

Doğuma Hazırlık ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Doğuma Hazırlık haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 236 Doğuma Hazırlık haberi bulunmuştur.

Doğuma Hazırlık Haberleri

Gebelik döneminde sık görülebiliyor Peki nelere dikkat edilmeli

Gebelik döneminde sık görülebiliyor! Peki nelere dikkat edilmeli?

Gebelik döneminde bel ve sırt ağrılarının çok sık görüldüğünü belirten Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Turan Uslu, konuyla ilgili önemli bilgiler verdi.

Covid-19 salgını döneminde hamilelik… Merak edilen tüm soruların yanıtları

Covid-19 salgını döneminde hamilelik… Merak edilen tüm soruların yanıtları

Koronavirüs hamileleri nasıl etkiliyor? Hamile birine koronavirüs bulaşırsa ne yapılmalı? Bu dönemde hangi doğum yöntemi tercih edilmeli? Koronavirüs testi pozitif çıkan kişiler emzirebilir mi? Kadın Hastalıkları ve Doğum / Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite Uzmanı Doç. Dr. Nermin Köşüş, koronavirüs ve hamilelik konusunda kapsamlı bir rehber hazırladı.

Bunlara dikkat Riskli gebelik tehlikeniz varsa…

Bunlara dikkat! Riskli gebelik tehlikeniz varsa…

Yaz aylarında açık havadan daha çok yararlanıyoruz. Hamileler için açık havada vakit geçirmek kendilerini daha zinde hissetmelerine yardımcı olur. Peki, riskli gebelik söz konusu olduğunda yaz aylarında nelere dikkat etmeli? Kadın Hastalıkları ve Doğum & Perinatoloji Uzmanı Doç. Dr. Ali Özgür Ersoy, konuyla ilgili önemli bilgiler verdi.

Hamilelikte bel ağrısı neden olur Bu dönemde bel ağrısına karşı nelere dikkat edilmeli

Hamilelikte bel ağrısı neden olur? Bu dönemde bel ağrısına karşı nelere dikkat edilmeli?

Gebelik bel ve sırt ağrılarının çok sık görüldüğünü ifade eden Fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı Prof. Dr. Turan Uslu, konuyla ilgili önemli bilgiler verdi.

Sleepy’nin reklam yüzü Anıl Altan ile Babalar Günü sohbeti

Sleepy’nin reklam yüzü Anıl Altan ile Babalar Günü sohbeti

Bugün Pelin Akil ve Anıl Altan çiftinin evlerine konuk oluyoruz. Eminim sizler de benim kadar bu güzel çiftin ve sevimli bebeklerinin ev yaşantılarını merak ediyorsunuz. Hamilelik döneminden ikizlerin doğumuna, karantina sürecini nasıl geçirdiklerinden yeni reklam filmlerine kadar pek çok konuda çok keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Röportaj: Sedef Batı

Sağlık Bakanlığından hamileler için Uzaktan Gebe Okulu programı

Sağlık Bakanlığı'ndan hamileler için 'Uzaktan Gebe Okulu' programı

Sağlık Bakanlığı, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle hastanelere gidemeyen gebeler için "Uzaktan Gebe Okulu" programı başlattı. Mevcut gebe okullarında verilen eğitimi standart hale getirecek ve tüm gebelerin bilgiye ulaşımını kolaylaştıracak uygulama için çeşitli başlıklarda 27 video hazırlandı.

10.05.2020Gündem
Ağrısız doğum hakkında bilinmesi gerekenler

Ağrısız doğum hakkında bilinmesi gerekenler

Ağrısız doğumun amacı belden aşağısının uyuşturularak ağrının hissedilmesinin engellenmesidir. Peki, ağrısız doğum esnasında anestezi nasıl uygulanır? İşte ağrısız doğum ile ilgili merak edilenler…

3.04.2019Doğum
Doğum yaklaştığında bebeğin başı ters duruyorsa ne yapılır

Doğum yaklaştığında bebeğin başı ters duruyorsa ne yapılır?

Normal doğumda bebeğin başının önce çıkıyor olması gerekir. Dolayısı ile bebeğin kafasının doğum yaklaştığında aşağıda olması gerekir? Ancak bazen bebeklerin başı yukarıda olur. Böyle bir durumda ne yapmak gerekir? Bebeğin duruş pozisyonu dışarıdan elle değiştirilebilir mi?

7.02.2019Doğum
Ayakta doğum yapmak mümkün müdür

Ayakta doğum yapmak mümkün müdür?

Ayakta doğum nedir? Ayakta doğum yapmak mümkün müdür? Yatarak doğum yapmaya göre ayakta doğumun avantajları nelerdir? Ayakta doğum ülkemizde uygulanıyor mu? Anne, doğumda esnasında ayakta doğumu tercih edebilir mi? Tüm sorularımızı Gebe Danışmanı Pınar Mallı cevapladı.

16.01.2019Doğum
Doğum simülasyonu

Doğum simülasyonu

Dünyada da artma eğilimi gösteren sezaryen ile doğum oranlarının Türkiye’de aşırı artması ve tüm doğumların yüzde 53’ünün sezaryen yöntemi ile yapılması anne ve bebek sağlığını tehdit eder düzeye ulaştı. Çünkü sezaryen normal doğumun doğal bir alternatifi değil, anne ve bebek sağlığı için zorunlu olduğu hallerde uygulanması gereken bir ameliyat yöntemi. Dünya Sağlık Örgütü de sezaryen oranlarındaki artışı gözlemleyerek, sezaryen ameliyatının zorunlu olduğu hallerde yapılmasını önermiş ve bu operasyonların normal doğumlara oranının yüzde 15’i geçmemesi gerektiğini bildirmişti.

7.12.2018Gündem
Doğum çantam için acaba bir şey unuttum mu

Doğum çantam için acaba bir şey unuttum mu?

Aile büyükleri, arkadaşlar, dostlar, komşular, ‘doğum için hazırlanacak hastane çantasında neler olmalı konusuna dair çok değerli tavsiyeler verse de özellikle ilk bebeğini kucaklarına almaya hazırlanan anne adayları ‘acaba bir şey unuttum mu?’ endişesini hep içinde taşır. Bu endişeleri gidermenin en kolay yolu ise uzman tavsiyesi almaktan geçer. Bebek Alışveriş Koçu Gizem Kösoğlu Yılmaz, anne adaylarına doğum çantası önerilerini sıraladı.

6.11.2018Doğum
Kadınları liderliğe hazırlıyorlar

Kadınları liderliğe hazırlıyorlar

Türkiye’de 800 çalışanı ve 2 bin 500 acenteyle hizmet veren Mapfre Sigorta, istihdamda kadın güçlenmesini destekleyen projeleriyle KAGİDER’in Fırsat Eşitliği Modeli (FEM) Sertifikası’nı almaya hak kazandı. Mapfre Sigorta İK’dan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Necla Aksoy, “Bundan sonraki yıllarda yüzde 42 olan yönetimde kadın oranımızı, kadın çalışanlarımızın liderlik gelişimlerine vurgu yaparak korumayı ve kadın yöneticilerimizi üst yönetim ve icra kurulu pozisyonlarına hazırlamayı hedefliyoruz” diyor.

Bugün bebeğimle dans ettim

Bugün bebeğimle dans ettim!

7 aylık hamile olan Azra Akın'ın sosyal medya hesabından paylaştığı dans videosu çok konuşuldu.

28.09.2018Magazin
Anne adaylarının yeni tercihi: “Ayakta Doğum”

Anne adaylarının yeni tercihi: “Ayakta Doğum”

Hamilelik süresince kendisi ve bebeği için en doğru doktoru ve doğum yöntemi araştıran anne adaylarının merak ettiği sorulardan bir tanesi de çocuğunu nerede ve ne şekilde dünyaya getireceğidir. Dünyada artık birçok yerde farklı doğum yöntemleri uygulandığını belirten Kadın Hastalıkları Doğum ve Perinatoloji Uzmanı Op. Dr. Cengiz Sağıroğlu Türkiye’de ilk kez yapılacak olan ‘ayakta doğum’ ile ilgili ebeveynlerin merak ettiklerini açıklıyor.

8.08.2018Doğum
Hipnozla doğum nedir

Hipnozla doğum nedir?

Hipnozla doğum tekniği, doğal yollarla doğum yapmak isteyen birçok anne adayının ilgisini çekmeye devam ediyor. Anne adaylarının gevşeme, nefes terapisi ve bağ kurma telkinleriyle hazırlandığı hipnozla doğum tekniği, doğum esnasında huzurlu bir doğuma olanak sağlıyor. İşte, birçok kişinin merakla araştırdığı ve etkilerini merak ettiği hipnozla doğum hakkında detaylı bilgiler

25.04.2018Sağlık
Hamileliğin 3.Trimester Dönemi | Anneler Öğreniyor

Hamileliğin 3.Trimester Dönemi | Anneler Öğreniyor

Anneler Öğreniyor da bu hafta Doğuma Hazırlık Eğitmeni Pınar Mallı '' Hamileliğin 3.Trimester Dönemi'' hakkında açıklamalarda bulunuyor.

9.04.2018Anne Baba
Gebeliğin ikinci trimesterinde nelere dikkat etmeli

Gebeliğin ikinci trimesterinde nelere dikkat etmeli?

Anneler Öğreniyor da bu hafta Doğuma Hazırlık Eğitmeni Pınar Mallı '' Hamileliğin 2.Trimester Dönemi'' hakkında açıklamalarda bulunuyor.

Hamileliğin 2.Trimester Dönemi | Anneler Öğreniyor

Hamileliğin 2.Trimester Dönemi | Anneler Öğreniyor

Anneler Öğreniyor da bu hafta Doğuma Hazırlık Eğitmeni Pınar Mallı '' Hamileliğin 2.Trimester Dönemi'' hakkında açıklamalarda bulunuyor.

26.03.2018Anne Baba
Rahat doğumun püf noktaları | Anneler Öğreniyor

Rahat doğumun püf noktaları | Anneler Öğreniyor

Anneler Öğreniyor'un bu bölümünde Doğuma Hazırlık Eğitmeni Pınar Mallı, "Rahat doğumun püf noktaları" konusunda açıklamalarda bulunuyor.

12.03.2018Anne Baba
Doğum koçlarının faydaları nelerdir

Doğum koçlarının faydaları nelerdir?

Anneler Öğreniyor’da bu hafta Kadın Doğum Uzmanı Dr. Nalan Karacaoğlu ''Doğum koçlarının faydaları nelerdir? '' hakkında açıklamalarda bulunuyor.

5.03.2018Doğum
Gebeliğin ilk döneminde (1.Trimester) neler yaşanır

Gebeliğin ilk döneminde (1.Trimester) neler yaşanır?

Hamileliğin ilk döneminde anne anne adayında ne gibi değişler yaşanır, nelere dikkat etmesi gerekir. 1. Trimester olarak adlandırılan bu dönemde anne adaylarının dikkat etmesi gereken noktaları Doğuma Hazırlık Eğitmeni Pınar Mallı anlatıyor.

Gebeliğin birinci trimester dönemi | Anneler Öğreniyor

Gebeliğin birinci trimester dönemi | Anneler Öğreniyor

Özlem Salcı ile Anneler Öğreniyor'un bu bölümünde Doğuma Hazırlık Eğitmeni Pınar Mallı "Gebeliğin birinci trimester dönemi" konusunda açıklamalarda bulunuyor.

26.02.2018Anne Baba
Doğum yöntemleri ve doğuma hazırlık süreci

Doğum yöntemleri ve doğuma hazırlık süreci

Özlem Salcı ile Anneler Öğreniyor da bu hafta "Doğum Yöntemleri ve Doğuma Hazırlık Süreci" konusunu Kadın Doğum Uzmanı Dr. Nalan Karacaoğlu önemli açıklamalarda bulundu.

20.02.2018Doğum
Doğum Yöntemleri ve Doğuma Hazırlık Süreci | Anneler Öğreniyor

Doğum Yöntemleri ve Doğuma Hazırlık Süreci | Anneler Öğreniyor

Özlem Salcı ile Anneler Öğreniyor da bu hafta "Doğum Yöntemleri ve Doğuma Hazırlık Süreci" konusunu Kadın Doğum Uzmanı Dr. Nalan Karacaoğlu önemli açıklamalarda bulundu.

19.02.2018Anne Baba
Doğuma hazırlık

Doğuma hazırlık

Bebek bekleyen ünlü oyuncu, en doğal haliyle manikür yaptırırken böyle görüntülendi.

13.02.2018Magazin
Hamilelik öncesi ve gebelik belirtileri | Anneler Öğreniyor

Hamilelik öncesi ve gebelik belirtileri | Anneler Öğreniyor

Özlem Salcı ile Anneler Öğreniyor'un ilk bölümünde Doğuma Hazırlık Eğitmeni Pınar Mallı "Hamilelik öncesi ve gebelik belirtileri" konusunda açıklamalarda bulunuyor.

12.02.2018Anne Baba

Yazar Sonuçları

Koronavirüs hamileleri nasıl etkiliyor?

Yüksek ateş, yeni başlayan öksürük, koku ve tat duyusunda değişiklik veya kayıp varsa durumu doktorunuza bildirmeli ve önerilen sağlık merkezine giderek test yaptırmalısınız. Bu semptomlarla beraber eklem ağrıları, boğaz ağrısı, göğüs ağrısı, ishal, bulantı, kusma gibi bulguların da olabileceğini unutmayın. Bu tip semptomlar bazen gebelerde idrar yolu enfeksiyonu gibi farklı nedenlerden kaynaklanabilir. Ancak test yapıldıktan sonra gerçek sebep belli olur.

28.08.2020

Korona günlerinde doğum yapacak anneler ne zaman hastaneye gitmeli?

Korona günlerinde, hastaneye gitmek oldukça sıkıntılı bir süreç haline geldi. Çoğu hamile gebelik kontrolleri için bile giderken endişe içinde. Peki, kasılmalar başlarsa hastaneye gidilmeli mi?

25.04.2020

Korkma Kıraç korkma eline yapışmaz

Böyle eften püften sebeplerle kadınların her gün şiddete uğradığı bir ülkede, Kıraç “Kadınlar kahvaltı bile hazırlamıyor” açıklamasını neden yaptı? Birkaç olasılık var.

4.10.2019

"Geleceğin Ayak İzleri" sorumluluğun tutkuya dönüşme hali

Bebeklerin hayatındaki ilk 1000 günün önemine dikkat çekmek için 2016 yılında “Geleceğin Ayak İzleri- İlk 1000 Gün” sosyal sorumluluk çalışmasını hayata geçiren Şebnem Öğredik Çavuşoğlu ile 10 Nisan’da 4. sü düzenlenecek olan zirvenin detaylarını konuştuk.

5.04.2019

Hamileliğe Psikolojik ve Fiziki Olarak Hazırlanmak Gerekiyor

Bebek sahibi olmak pek çok çiftin hayali, hatta günümüzde sadece çocuk yapmak için evlenenler çoğunlukta diyebiliriz. Ancak, bir bebeği dünyaya getirmenin hem psikolojik hem de fiziksel bedelleri var.

25.03.2019

Doğumu kolaylaştıran ortam nasıl olmalı?

Doğum sürecini geçireceğiniz ortam, doğum dalgalarının üstesinden kolaylıkla gelebileceğinizin, korkulardan arınıp bebeğinizi karşılamaya odaklanabileceğinizin, kendi mahremiyetinizi koruyabileceğinizin, bebeğinizle de iletişimde kalabileceğinizin, size özel doğum hikayenizi yaşayabilmenizin anahtarıdır.

22.03.2019

Erken doğum belirtileri nelerdir?

Doğum zamanı yaklaşan kadınların en büyük korkularından birisi şüphesiz ki erken doğum ihtimalidir. Pek çok kadın vücudun doğuma hazırlık olarak yaptığı kasılmaları erken doğum işareti olarak algılasa da aslında bu kasılmalar ile erken doğum kasılmaları arasında bazı farklılıklar vardır.

28.01.2019

Ikınarak doğum yapmak sağlıklı mıdır?

Ikınarak doğum yapmak sağlıklı mıdır? Ikınarak doğum, tarih olacak mı? Doğum yolunu çevreleyen kasların sağlığını nasıl koruruz? Doğumda kontrolsüz itme sonrasında neler yaşanır? Anneye doğum öncesinde öğretilmesi gereken şeyler nelerdir? Doğum sürecini bebeğe bırakmak mi gerekiyor? Sorularının cevaplarını Gebe Danışmanı Pınar Mallı cevapladı.

16.01.2019

Normal doğum daha sağlıklı

DOĞUM, dünyanın en doğal olaylarından biri belki de.

24.12.2018

Uyurken doğum yapan bile var!

Aslında bilinenin aksine doğum o kadar da korkutucu bir şey değildir.

8.11.2018

Hamileliğin 3. trimester döneminde neler oluyor?

Anneler Öğreniyor'da bu hafta Doğuma Hazırlık Eğitmeni Pınar Mallı ''Hamileliğin 3.Trimester Dönemi'' hakkında açıklamalarda bulunuyor.

9.04.2018

Hoş geldim…

Dilerim bu köşe, sizin gebelik ve lohusalıkta baş ucu rehberiniz olur.

20.02.2018

Gebelik belirtileri nelerdir?

Özlem Salcı ile Anneler Öğreniyor'un ilk bölümünde Doğuma Hazırlık Eğitmeni Pınar Mallı "Hamilelik öncesi ve gebelik belirtileri" konusunda açıklamalarda bulunuyor.

12.02.2018