MENÜ

Doğum Sonrası

Doğum Sonrası ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Doğum Sonrası haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 6.203 Doğum Sonrası haberi bulunmuştur.

Doğum Sonrası Haberleri

Sanatçılardan ana-çocuk ölümlerine dur

Sanatçılardan 'ana-çocuk' ölümlerine dur

Sağlık Bakanlığı'nın, ''Ana ve Çocuk Ölümlerini Önleme Projesi''ne aralarında Nilüfer, Nükhet Duru, Beyazıt Öztürk ve Ali Şan'ın bulunduğu ünlü kişilerden destek geldi. Sanatçılar, ana ve çocuk ölümlerini kamuoyunun gündemine getirecek proje kapsamındaki organizasyonlara katılacaklarını ve destekleyeceklerini bildirdiler.

19.03.2002Gündem
Anne ve bebek sağlığı kampanyası başlıyor

Anne ve bebek sağlığı kampanyası başlıyor

Sağlık Bakanlığı'nın anne sütü, sık doğum, sağlıklı doğum, aşı,sağlık hizmetlerinden yararlanma, doğum sonrası aile planlaması, eşler arası dialog ve aile planlaması gibi konularda halkı bilinçlendirmek ve anne ve bebek ölümlerini azaltmak için hazırladığı "anne ve çocuk ölümlerini önleme projesi" 14 nisanda Kayseri’de başlıyor.

12.04.2002Gündem
Vücudumuzu Etkileyen Hormonları Tanıyor muyuz

Vücudumuzu Etkileyen Hormonları Tanıyor muyuz?

Aşırı ya da yetersiz salgılandığında tüm dengemizi alt üst edebilen hormonlar hakkında, belki de adlarından başka bir şey bilmiyoruz. Oysa hormonlar, vücudumuzun sıvı dengesini, kan basıncını, şeker, yağ ve kemik metabolizmasını düzenlemekle birlikte; büyüme ve gelişmeyi sağlıyor, üremeyi de destekliyor.

Felçli anne, bebeğinin fotoğraflarını gördü

Felçli anne, bebeğinin fotoğraflarını gördü

Bursa'da hapşırığını engellemek isterken felç olan Aygün Çokelliler, geçen hafta dünyaya getirdiği bebeğinin fotoğrafını gördü.

3.06.2002Kelebek
Depoyu ‘full’lemek yerine ‘bor’layacağız

Depoyu ‘full’lemek yerine ‘bor’layacağız

Otomobillerde alternatif yakıt arayışları için sürdürülen çalışmalar meyvelerini vermeye başladı. Kaynakları giderek tükenen benzin yerine, elektrik, güneş enerjisi ve hidrojenle çalışan otomobiller üzerinde çalışmalar yürüten bilimadamları, yeni bir alternatif geliştirdi.

16.06.2002Ekonomi
Hakan Şükür ikinci kez baba oldu

Hakan Şükür ikinci kez baba oldu

(A) Milli Futbol Takımı ve İtalya'nın AC Parma Kulübü'nün golcü futbolcusu Hakan Şükür ikinci kez baba oldu. İlk kızı Zeynep Sude'den sonra ikinci kez bir kız çocuğa sahip olan Hakan, "Erkek beklemedim desem yalan olur. Ama sonuçta evlat olması çok farklı bir duygu." dedi.

8.07.2002Kelebek
Türkiyede her 10 dakikada 1 bebek ölüyor

Türkiye'de her 10 dakikada 1 bebek ölüyor

Dünya Nüfus Günü yarın tüm dünyada kutlanacak. Etkinlikler kapsamında bu yıl ''yoksulluğun azaltılması ve üreme sağlığı hizmetlerinin iyileştirilmesi'' temaları işlenecek. BM Türkiye Temsilciliği'nden yapılan açıklamaya göre her 10 dakikada bir bebek ölüyor.

10.07.2002Gündem
Babalara da 6 ay doğum izni

Babalara da 6 ay doğum izni

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nca hazırlanan yasa taslağına göre, babalara talepleri halinde 6 ay ücretsiz doğum izni kullanabilme olanağı getiriliyor.

20.07.2002Gündem
Doğum sonrası depresyona dikkat

Doğum sonrası depresyona dikkat!

Ege Üniversitesi (EÜ) İzmir Atatürk Sağlık Yüksekokulu tarafından yapılan araştırma, her 100 kadından 29'unun doğum sonrası depresyon riski taşıdığını ortaya çıkardı.

13.08.2002Gündem
Babalara zam çocuklara dondurma

'Babalara zam çocuklara dondurma'

Ankara'da işçi ve memur eylemlerinin merkezi haline gelen Sakarya Caddesi, bu kez ellerinde ''Babalara zam, çocuklara dondurma'', Kreş hakkımız söke söke alırız'' pankartlarını taşıyan çocukların eylemine sahne oldu. KESK Ankara Şubeler Platformu'nca düzenlenen ''Çocuklarımız İçin Çocuklarımızla Birlikte'' adlı kitlesel basın açıklamasına, sendika üyeleri çocuklarıyla birlikte katıldı.

13.09.2002Gündem
WHO: 22 milyon kişi yetersiz tedaviden öldü

WHO: 22 milyon kişi yetersiz tedaviden öldü

Dünyada her yıl meydana gelen 56 milyon ölümün yüzde 40'ının nedeninin ''önlenebilir sağlık tehditleri'' olduğu bildirildi. Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) yayınladığı ''Dünya Sağlık Raporu 2002''de, hükümetler ve bireylerin temel sağlık tehditlerine karşı çabalarını birleştirmeleri durumunda, dünya çapında sağlıklı yaşam beklentisinin 5 ile 10 yıl artırılabileceğine dikkat çekildi.

26.11.2002Gündem
Kadının işi yok

Kadının işi yok!

Türkiye'de kadınların iş yaşamına katılımı erkeklere oranla çok gerilerde seyrediyor. Türk kadınının sadece üçte biri iş yaşamında kendine yer bulabilirken, çalışan kadınların sadece yüzde 1'i üst kademe yönetici pozisyonunda bulunuyor.

29.01.2003İyi Yaşam
Kadınlarda depresyon riski daha fazla

Kadınlarda depresyon riski daha fazla

Yaşam boyunca depresyon geçirme riskinin yüzde 15 dolaylarında olduğu, kadınlarda ise bu oranın yüzde 25'e kadar yükselebileceği bildirildi. Uzmanlar, insanların kendilerini zaman zaman üzüntülü ve mutsuz hissedebileceklerini, bu durumun uzaması ve nedensiz ortaya çıkan ruh sağlığı sorununun, depresyona yol açabileceğini belirtti.

Annesiz 3 yıl

İlayda, annesi Ayten Aydın'ı doğumundan 15 gün sonra kaybetti. 2 çocuk annesi eşini iç kanama nedeniyle toprağa veren Murat Aydın, acı olaydan 3 yıl sonra hesap soruyor.

2.03.2003Gündem
Heidi Klum Güneydoğu filminde oynayacak

Heidi Klum Güneydoğu filminde oynayacak

Almanların dünyaca ünlü top modeli Heidi Klum, Handan Öztürk'ün yönetmenliğini üstlendiği ‘‘Roj'un Sonbaharı’’ adlı sinema filminde oynayacak. Daha önce anlaşılan Claudia Schiffer, doğum yaptığı için anlaşmasını iptal etti.

4.03.2003Gündem
Kadınlar sağlık hizmetlerini eşit alamıyor

Kadınlar sağlık hizmetlerini eşit alamıyor

Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde, kadınların temel sağlık hizmetlerini eşit olarak alamadıkları bildirildi. Sağlık Yöneticileri Derneği'nce, Nevşehir Kapadokya Dedeman Otel'de düzenlenen ''1. Ulusal Sağlık Kuruluşları Yönetimi Kongresi'' devam ediyor.

7.03.2003Gündem
Gebelikte en sık sorulan sorular

Gebelikte en sık sorulan sorular

Gebelikte üç aylık dönemler halinde en sık sorulan sorular ve cevapları

Emzirme, anne bebek arasındaki bağı güçlendiriyor

Emzirme, anne bebek arasındaki bağı güçlendiriyor

Uzmanlar, emzirmenin önemini vurguluyor! Araştırmalar, hırpalanan ve sömürülen çocukların doğum sonrası erken dönemde annelerinden ayrılmak zorunda kalan ya da yakınlaşma sağlanamayan çocuklar olduğunu gösteriyor...

Kadınlar doğum izni için yürüdü

Kadınlar doğum izni için yürüdü

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) üyesi bir grup kadın, doğum izinlerinin artırılması amacıyla Kızılay'da yürüyüş yaptı.

18.04.2003Gündem
Kaplan Garipi köpek büyüttü

Kaplan Garip'i köpek büyüttü

Anne ve babasının kabullenmediği Garip adlı kaplan yavrusu, dişi bir köpek tarafından emzirildi. 10 aylık olan kaplan köpeği annesi sanıyor.

27.04.2003Gündem
Doğum sonrası travmaya dikkat

Doğum sonrası travmaya dikkat!

İngiliz bilim adamları, zor geçen doğumun, normalde ağır kazalar ya da savaşlardan sonra görülen posttravmatik stres bozukluğuna neden olabileceğini belirttiler.

Eşi öldü haciz geldi

Eşi öldü haciz geldi

Bursa'da, 1.5 yıl önce doğum sonrası ölen eşinin hastane masraflarını ödeyemeyen kişi, evine 2.2 milyar liralık haciz gelince yardım için valiliğe başvurdu.

20.06.2003Gündem
Hamilelikte vücudunuza özen gösterin

Hamilelikte vücudunuza özen gösterin

Anneler için doğumdan sonra eski görüntü ve şekillerine kavuşmak her zaman önemli olmuştur. Yapılan araştırmalar, anne adaylarının hamilelik dönemi boyunca "çatlak" oluşumunu büyük risk olarak gördüklerini ortaya koyuyor. Bu nedenle hamilelerin bu dönem boyunca her zamankinden daha fazla ciltlerine özen göstermeleri gerekiyor.

Kadınlar daha stresli

Kadınlar daha stresli

Çıkarılması tamamlanan insan gen haritasını kullanan Amerikalı bilim adamları, depresyonla ilgili genler belirlediler.

3.07.2003Gündem
Depresyonla ilgili genler belirlendi

Depresyonla ilgili genler belirlendi

Amerikalı bilim adamları, depresyonla ilgili genleri belirlediler. Bulgu, depresyon ve ona bağlı çeşitli rahatsızlıkların, örneğin madde bağımlılığının daha iyi teşhis edilip tedavisinde yardımcı olabilecek.

3.07.2003Gündem

Yazar Sonuçları

Doğum kontrolünde yeni yöntemler (2)

DOĞUM kontrolü amacıyla kullanılan yöntemlerden bir kısmı, hormon dışı yöntemler olarak tanımlanmaktadır.

19.12.2002

Kadın sağlığı

Jinekoloğumuz Operatör Dr. Sedat Karaosmanoğlu kadın sağlığı ile ilgili tüm sorularınızı yanıtlıyor. Hamilelik, doğum kontrolü, jinekolojik enfeksiyonlar ve daha birçok konuda merak ettiğiniz soruların yanıtlarını almak için bizlere yazmanız yeterli. İşte bu haftanın merak edilen soruları ve cevapları.

16.02.2003

Şifa tesadüfle geldi

Çok ender rastlanan Sheehan Sendromu'na yakalanan ve 23 yıldır hastalığına tanı konamayan Afyonlu Samiye Poyraz, derdinin çaresini uçakta fenalaşıp koma halinde kaldırıldığı hastanede buldu. Algılama güçlüğü, sürekli uyku hali gibi sorunları çözümlenen Poyraz, vücudundaki ödemlerden de kurtulunca 90 kilo girdiği hastaneden 60 kilo ayrıldı.

22.04.2003

Anneler koca baskısından nasıl kurtuldu

ÇOCUĞUNU düşünen annenin, kadınlar aleyhine olan yasa maddesini, nasıl iptal ettirdiğini biliyor musunuz?

10.05.2003

Gözlük ve lenslere veda

Cleveland Kliniği'nde görme bozukluklarını gidermek için kurulan Cole Göz Enstitüsü'nün düzeltici ameliyat merkezi başhekimi Dr. Ronald R. Krueger, bu tür ameliyatlarda uygulanan yeni yöntemleri açıkladı. Dr. Krueger, miyop, hipermetrop ve astigmat gibi bozukluklardan yakınanların bilmeleri gereken noktalara da değindi.

18.05.2003