EKSTRA
MENÜ

Doğum Sonrası Depresyon

Doğum Sonrası Depresyon ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Doğum Sonrası Depresyon haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 456 Doğum Sonrası Depresyon haberi bulunmuştur.

Doğum Sonrası Depresyon Haberleri

Lohusalık depresyonu bebeğin yaşamını da olumsuz etkiliyor

Lohusalık depresyonu bebeğin yaşamını da olumsuz etkiliyor

Doğum sonrası ortaya çıkan lohusalık depresyonu, kadının yaşam kalitesini düşürüyor. Doğumdan sonraki ilk 2-4 haftada belirtileri ortaya çıkan ve 12’inci aya kadar devam edebilen lohusalık depresyonuna zamanında müdahale edilmesinin önemine işaret eden uzmanlar, kişinin depresyon geçmişi, birden fazla çocuğa sahip olma, plansız gebelik, eşle olumsuz ilişki gibi risk faktörlerine dikkat çekiyor. Uzmanlar bebeğin de bu durumdan etkilendiğine dikkat çekerek “Doğum sonrası depresyona sahip annelerin çocuklarının daha sinirli, çekingen, daha az yüz mimiği kullanan, az konuşan, sık davranış problemi gösteren ve bilişsel açıdan zorlanmalar yaşayabilen çocuklar olduğu görülmüştür” uyarısında bulunuyor.

28.01.2021Doğum
Tükenmişlik Sendromu Nasıl Ortadan Kaldırılır

Tükenmişlik Sendromu Nasıl Ortadan Kaldırılır?

Araştırmalara göre pandemi sürecinde pek çok şirketin kalıcı olarak benimsediği uzaktan çalışma yöntemi, çalışanlarda tükenmişlik hissine neden oluyor. Lider Koçu Fatih Elibol, erkek çalışanların yüzde 67’sinin, kadın çalışanların ise yüzde 70’inin muzdarip olduğu bu durumun çözümü için profesyonel koçların desteğini işaret etti.

Çocuğunuzla filial terapi sayesinde güvenli ve sağlıklı bağ kurabilirsiniz

Çocuğunuzla filial terapi sayesinde güvenli ve sağlıklı bağ kurabilirsiniz

Ebeveyn olmak ile ilgili ilk örneğimiz kendi anne babalarımızın ebeveynliğidir. Sonrasında bizim öğrendiklerimizle ve kendi çocuklarımızda deneyimlediklerimizle genişler ve şekil değiştirir. Artık kendi anne babalarımızdan farklı bir noktaya taşınmış oluruz. Bir yandan da aradaki nesil geçişinde çocuk olmak, çocuk yetiştirmek ile ilgili de bilgiler değişime uğramıştır. Dolayısıyla bu süreçte sıklıkla bilgilerimizi güncelleme ihtiyacımız olur. Tüm bu döngüde değişmeyen tek bir gerçek vardır o da ilişki…. Peki ebeveyn çocuk ilişkisi nasıl olmalıdır? Güvenli ve sağlıklı bağ nasıl kurulur? Klinik Psikolog Hülya Üstekidağ Ayna açıkladı.

11.12.2020İlişkiler
Menopoz, Kadınlığın Bitmesi Demek Değil

Menopoz, Kadınlığın Bitmesi Demek Değil!

Menopoz kadınlarda adet döngülerinin bitmesini ifade eder. Bir kadın başka bir neden bulunmadan 12 ay kadar adet görmediğinde menopoza girdiği kabul edilir. Genellikle 40’lı 50’li yaşlarda başlayan doğal bir süreç olmakla birlikte bazı kadınlarda daha erken de görülebilir. Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Fatma Duygu Kaya Yertutanol, menopoz dönemi ve bu dönemde yaşanan psikolojiye ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Mucizevi bir armağan: Anne sütü

1-7 Ekim, ülkemizde Emzirme Haftası olarak kabul ediliyor. Emzirmenin ve anne sütünün önemine dikkat çekilen bu özel hafta için Pediatri Uzmanı Dr. Laden Jaferi, anne sütü ile emzirmenin faydalarını anlattı ve Emzirme Hemşiresi Nezahat Demirbaş da anne sütünü artırmaya yönelik önerilerde bulundu.

Aşırı Tepkilerinizin Sebebi Bu Bozukluk Olabilir

Aşırı Tepkilerinizin Sebebi Bu Bozukluk Olabilir

Psikolog Fahriye Nuşin Akbaş, koronavirüs salgını döneminde depresyonun başrolde olduğuna değinerek, koronavirüs ve depresyon ilişkisini anlattı.

8.06.2020İyi Yaşam
Sezaryendeki Anestezi Doğum Sonrası Depresyon Riskini Artırıyor

Sezaryendeki Anestezi Doğum Sonrası Depresyon Riskini Artırıyor

Sezaryen yöntemiyle doğumda verilen anestezinin hastanede tedaviyi gerektiren doğum sonrası depresyona yakalanma riskini artırdığı ortaya çıktı.

Aile Hekimleri öneriyor: Bebeğinizi doğar doğmaz emzirin

Aile Hekimleri öneriyor: Bebeğinizi doğar doğmaz emzirin

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu AHEF, bebeğinizi doğar doğmaz emzirmenizi öneriyor. Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) Başkanı Dr. Özlem Sezen, “anne sütü bebek için eşsiz ve çok kıymetli bir besindir” diyor. Bebeğin hayata tutunması için en önemli besin olmanın yanı sıra bir aşı gibi koruyucu faktörler içeren anne sütünün eş değeri yoktur.

26.11.2019Yenidoğan
Doğum sonrası depresyonu nasıl anlaşılır

Doğum sonrası depresyonu nasıl anlaşılır?

Psikolog Gülcem Yıldırım,Postpartum (Doğum Sonrası) Depresyonu ve tedavisi konusunda bilgiler verdi.

24.06.2019Doğum
Doğum Sonrası Değişen Duygulara Dikkat

Doğum Sonrası Değişen Duygulara Dikkat!

Psikolog Gülcem Yıldırım, Postpartum (Doğum Sonrası) Depresyonu ve tedavisi konusunda bilgiler verdi.

Aile hekimleri yeni anneleri bilgilendiriyor

Aile hekimleri yeni anneleri bilgilendiriyor

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu AHEF, bebeğinizi doğar doğmaz emzirmenizi öneriyor. Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu ( AHEF ) Başkanı Dr. Özlem Sezen, “anne sütü bebek için eşsiz ve çok kıymetli bir besindir” diyor. Bebeğin hayata tutunması için en önemli besin olmanın yanı sıra bir aşı gibi koruyucu faktörler içeren anne sütünün eş değeri yoktur.

5.06.2019Doğum
Lohusalık nedir Lohusalık döneminde ne gibi değişiklik görülür

Lohusalık nedir? Lohusalık döneminde ne gibi değişiklik görülür?

Lohusalık bir kadının doğumdan sonra yaşadığı süreci tanımlayan döneme verilen isimdir. Lohusalık döneminde ciddi ve uzun süreli sorunlar yaşanabilir. Bu süreçte yeni annenin yakınlarına da büyük bir sorumluluk düşmektedir. Peki, lohusalık döneminde ne gibi değişiklikler görülür?

5.02.2019Gündem
13 yaşında kaçarak geldiği evden 4 çocuğunu bırakıp kaçarak gitti

13 yaşında kaçarak geldiği evden 4 çocuğunu bırakıp kaçarak gitti!

Rize’nin Güneysu ilçesinde 13 yaşında kaçarak evlenen Büşra Alev’in hamile kalıp düşük yapması üzerine gittiği hastanede resmi nikahı olmadığı anlaşılınca soruşturma başlatılmıştı. Ardından yapılan soruşturmada genç kadının dört çocuğu ortaya çıktı ve babaları cezaevine girince çocuklar anneleri tarafından da terk edildi. 4 kardeş şimdi devlet korumasına alınacak ancak çocukların dede ve babaannesi torunlarından ayrılmak istemiyor.

7.12.2018Gündem
Omega 3 hangi besinlerde bulunur

Omega 3 hangi besinlerde bulunur?

Omega 3, vücudun üretememesi dolayısıyla dışarıdan takviye olarak talep ettiği yağ asididir. Eksikliği halinde hafıza bozukluğu, depresyon gibi olumsuz etkilere neden olabilen Omega 3 ,sinir sistemi ve hücre işleyişi için önem arz ediyor. Peki, Omega 3 hangi besinlerde bulunur? İşte, doğal yollarla takviyede bulunmak isteyen vatandaşlar için bazı bilgiler

14.11.2018Sağlık
Gebelikte doğru egzersizin 8 altın kuralı

Gebelikte doğru egzersizin 8 altın kuralı

Gebelik döneminde düzenli egzersiz, anne adayının ruh ve beden sağlığını koruyor, bebeğin de ideal kiloyla dünyaya gelmesini ve ileride obezite gibi önemli sağlık sorunlarından korunmasını sağlıyor. Bu süreçte planlanan egzersiz programının doktor tarafından değerlendirilmesi, anne ve bebek sağlığı için olumsuz bir etki oluşturmaması açısından büyük önem taşıyor.

Gizli salgın: Doğum sonrası depresyonu

Gizli salgın: Doğum sonrası depresyonu

Doğum sonrası anları için birçok anne çeşitli efsaneler duymuş oluyor. Görür görmez bebeğine aşık olmak ya da aşırı mutlu hissetmek gibi abartılı duygu durumlarını kendinde hissetmeyen anneler bu durum karşısında kendilerini suçlu hissediyor. Üstüne bir de doğum sonrası depresyonu yaşayanlar iyice yalnız hissediyorlar. Oysa durum öyle değil. Yeni annelerin yüzde 20’si doğum sonrası depresyonunu deneyimliyor. Kısacası eğer bu semptomları gösteriyorsanız hiç de yalnız değilsiniz.

12.10.2018Doğum
Postpartum Depresyonda Olabileceğinize Dair 4 İşaret

Postpartum Depresyonda Olabileceğinize Dair 4 İşaret

Annelerin yaklaşık %13’ü doğum sonrası depresyon yaşamaktadır. Ancak doğum sonrası depresyon annelikle ilgili bir durum değildir ve doğumdan sonra ortaya çıkan hızlı hormonal değişiklikler karşısında yaşanan bir olaydır. Tedavi edilmesi mümkün bu durum karşısında sessiz kalmamak ve durumu göz ardı etmemek en doğru çözüm olacaktır. Eğer siz de doğum sonrasında aşağıdaki duygu ve düşünceleri hissediyorsanız yardım istemekten çekinmeyin.

Lohusalık döneminde bu önerilere dikkat

Lohusalık döneminde bu önerilere dikkat

Hamilelik ve doğum doğanın kadına sunduğu inanılmaz bir deneyim. Ancak yeni bir canlının dünyaya geldiği bu dönemin her aşaması son derece önem taşıyor. Üstelik bu süreç sadece hamilelikle de sınırlı kalmıyor. Gerek anne, gerekse bebeğin sağlığı için doğumdan sonraki 6 haftayı kapsayan lohusalık dönemine de dikkat etmek gerekiyor.

20.06.2018Doğum
Postpartum depresyonda olabileceğinize dair 4 işaret

Postpartum depresyonda olabileceğinize dair 4 işaret

Bebek sahibi olmak yeni annenin hayatındaki en mutlu zamanlardan biridir. Anneler genellikle yeni rollerine kolayca adapte olur ancak bazıları bu stress ve tükenme nedeniyle sıkıntılar yaşar. Bu gibi belirtiler bazen yeni annelerde doğum sonrası depresyon olarak bilinen ve stress, yorgunluğun fazlasıyla hissedildiği bir depresyon biçiminden kaynaklı olabilir. Annelerin yaklaşık %13’ü doğum sonrası depresyon yaşamaktadır ve yeni anneler başa çıkamayacakları duygular yaşamaktadır. Ancak doğum sonrası depresyon annelikle ilgili bir durum değildir ve doğumdan sonra ortaya çıkan hızlı hormonal değişiklikler karşısında yaşanan bir olaydır. Tedavi edilmesi mümkün bu durum karşısında sessiz kalmamak ve durumu göz ardı etmemek en doğru çözüm olacaktır. Eğer siz de doğum sonrasında aşağıdaki duygu ve düşünceleri hissediyorsanız yardım istemekten çekinmeyin.

24.04.2018Hayat
Doğum sonrası depresyonu yoga yaparak yenen anne

Doğum sonrası depresyonu yoga yaparak yenen anne

Doğum sonrası depresyon, her kadında olmasa da birçok kadında görülen bir sorun. 3 Çocuk annesi Carlee Benear, bu depresyonu nasıl yendiğini gösteriyor...

13.03.2018Dogum
Doğum sonrası depresyona dikkat

Doğum sonrası depresyona dikkat!

Anne olmak, birçok güzel duyguyu beraberinde getirse de hüzün, kaygı gibi ruh halinde değişikliklere yol açabilir. Nadir de olsa doğum sonrasında anneleri depresyon ve psikoza sürükleyebileceğinden bahseden Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Seval Taşdemir, doğumdan sonra sinsice başlayan bu durumun birkaç ay içinde düzelebileceğini, ancak 1-2 yıla kadar da sürebileceğini anlattı...

22.02.2018Doğum
Doğum sonrası depresyonun 6 belirtisi

Doğum sonrası depresyonun 6 belirtisi

Çoğu zaman ‘annelik hüznü’ ile karıştırılarak tedavisi geciktirilebilen doğum sonrası depresyon, yeni doğum yapmış annelerin yüzde 10-20’sinin karşı karşıya kaldığı psikiyatrik bir hastalık.

16.02.2018Doğum
Her yeni babanın bilmesi gereken 5 şey

Her yeni babanın bilmesi gereken 5 şey

Uzun bir hamilelik sürecinden sonra bebeğinizi sağlıkla kucağınıza aldınız, tebrikler! Yalnız görünen o ki siz olayın biraz dışında gibisiniz, çünkü sahnede anne ve tabii ki o talı bebeğiniz var. Ancak bu size ihtiyaç olmadığı anlamına gelmiyor. Sağlıklı bir aile çemberi oluşturmak için bu üç kişinin de aynı derecede sağlıklı olması gerekiyor. Bu süreçte ise bir baba olarak sizin sorumluluğunuz her zamankinden büyük.

12.02.2018Hayat
Yeni annelere tavsiye: Şarkı söyleyin

Yeni annelere tavsiye: Şarkı söyleyin

Bilim insanları, doğum sonrası depresyona giren yeni annelere şarkı söylemelerini tavsiye etti.

10.01.2018Dünya
Gizli salgın: Doğum sonrası depresyonu

Gizli salgın: Doğum sonrası depresyonu

Doğum sonrası anları için birçok anne çeşitli efsaneler duymuş oluyor. Görür görmez bebeğine aşık olmak ya da aşırı mutlu hissetmek gibi abartılı duygu durumlarını kendinde hissetmeyen anneler bu durum karşısında kendilerini suçlu hissediyor. Üstüne bir de doğum sonrası depresyonu yaşayanlar iyice yalnız hissediyorlar. Oysa durum öyle değil. Yeni annelerin yüzde 20’si doğum sonrası depresyonunu deneyimliyor. Kısacası eğer bu semptomları gösteriyorsanız hiç de yalnız değilsiniz.

4.09.2017Sağlık
Doğum sonrası depresyonun çok normal olduğunu hatırlatan 5 neden

Doğum sonrası depresyonun çok normal olduğunu hatırlatan 5 neden

Zorlu gebelik döneminden sonra vücudun kendini toparlama zamanında ruhsal ve bedensel bazı değişiklikler meydana gelebilir. Bu durum kendiliğinden başlayıp yine kendiliğinden yok olabilir. Neredeyse yüzde 70 oranında görünen bu duruma içiniz rahatlatacak açılardan bakalım.

2.05.2017Sağlık
Gerçek insanlar karmaşıktır

Gerçek insanlar karmaşıktır

Marco ve Anne, komşularının evine akşam yemeğine davet edilir. Komşu Cynthia, altı aylık bebeklerini getirmemelerini rica eder. Bakıcı gelemez, çift ellerinde bebek telsiziyle komşuya yemeğe gider ve macera başlar. Suç romanları yazarı Kanadalı Shari Lapena ile kitabı ‘Yan Evin Sırrı’nı konuştuk.

9.02.2017Kitap Sanat
6 soru ile yeni anne adayının psikolojisi

6 soru ile yeni anne adayının psikolojisi

Klinik Psikolog Doç. Dr. Ayten Zara, anne adayının yaşadığı sorunlara ışık tutuyor.

Doğum sonrası depresyonu nedir

Doğum sonrası depresyonu nedir?

Doğumdan sonraki ilk 1 yıl kadınlar için oldukça tehlikeli bir dönemdir.

Plasentasından içecek hazırladı

Plasentasından içecek hazırladı

30 yaşındaki Christina Simmons, ikinci çocuğunu doğurduktan sonra son yıllarda moda olan ilginç bir yöntemi denedi. Simmons, bebeğinin plasentasını avokado, yaban mersini ve fındık ile karıştırıp bir smoothie içecek haline getirdi ve içti.

7.04.2016Sağlık
Kadınlarda depresyon için en tehlikeli dönem doğum sonrası

Kadınlarda depresyon için en tehlikeli dönem doğum sonrası

"Kadınlarda doğum sonrası depresyon riski 4 kat daha fazla. Doğum sonrasındaki depresyon çok uzadığı takdirde anne-çocuk arasındaki duygusal iletişim çok ciddi anlamda sekteye uğrayabiliyor."

25.02.2016Sağlık

Yazar Sonuçları

Gebelik Öncesi ve Gebelikte Beslenme, Vitamin ve Mineral Kullanımı

Gebelik, annedeki fizyolojik pek çok değişikliğe hızlı bir fetal büyüme ve gelişmenin eşlik ettiği bir süreçtir.

11.02.2021

Doğum sonrası depresyona dikkat!

Doğum sonrası depresyon, doğum yapan her 100 kadından yaklaşık 15'inde görülen psikolojik ve fiziksel değişimlerin adıdır. Bu rakamlar varsayılan rakamlardır. Ne yazık ki birçok kadının bunu anlamlandıramaması, saklaması, görmezden gelmesi, yardım almak için psikoloğa ya da psikiyatriste başvurmaması sonucunda gerçek rakamlar tam olarak saptanamamaktadır.

21.12.2020

Lohusalık depresyonu nedir?

Yaşamının en güzel anlarından olan gebelik ve doğum sonrası dönem ruhsal bozuklukların gelişimi açısından dikkat edilmesi gereken bir dönemdir. Lohusalık depresyonu, doğumdan sonraki ilk 2–4 haftada belirtileri ortaya çıkan ve 12. aya kadar devam edebilen, annede ağlama atakları, mutsuzluk ve kaygı hali, ailesine ve bebeğine karşı sevgisizliğin ön planda olduğu önemli psikiyatrik durumlardan biridir.

27.08.2019
Doğum sonrası depresyonunun ilacı onaylandı

Doğum sonrası depresyonunun ilacı onaylandı

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, doğum sonrası depresyon ve tedavisinde kullanılacak yeni ilaç hakkında önemli bilgiler verdi.

23.08.2019

Glutatyon cilt lekelerini azaltabilir mi?

Glutatyon takviyesinin cildin kalitesini desteklediği, yaşlılığa bağlı cilt sorunlarını da hafiflettiği biliniyor. Yeni çalışmalar, düzenli kullanılan glutatyon takviyesinin cilt lekelerini hafifleteceğini gösteriyor.

31.07.2019

Bol posa kiloya frendir

Sofralarımız posa fakiri. Oysa yüksek posa içerikli bakliyat, sebze, tam tahıl, meyve tüketimi arttıkça kolay kilo verir, zor kilo alırsınız.

28.08.2018
Doğurmak mı doğurtulmak mı

Doğurmak mı doğurtulmak mı?

Bir kadın ancak "Doğurtuldum" yerine "ben doğurdum" hissi ile daha güçlü bir kadın olarak yeniden doğarak çıkar doğumdan...

2.01.2018
Lohusa depresyonunu her anne yaşar mı

Lohusa depresyonunu her anne yaşar mı?

Saçını süpürge etmek değil kendine zaman ayırmak mutlu ediyor.

21.10.2016
Doğum sonrası depresyonu mu yaşıyorsunuz

Doğum sonrası depresyonu mu yaşıyorsunuz?

Bu dönemde eş ve çevre desteği çok önemli!

16.05.2016
Emziren anneler nasıl beslenmeli

Emziren anneler nasıl beslenmeli?

Doğru beslenme ile sütün miktarı ve kalitesi arttırılabilir!

18.04.2016
Doğum: Güven ve teslimiyet

Doğum: Güven ve teslimiyet

Anne adayının doğum sürecinde güven içinde hissetmesi olmazsa olmazdır. Güven, korku ve kaygının panzehiridir...

30.03.2016