EKSTRA
MENÜ

Doğu Anadolu Gözlemevi

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 86 haberi bulunmuştur.

Doğu Anadolu Gözlemevi Haberleri

Türkiyenin en büyük optik ve kızılötesi teleskobu, ilk ışığı 2022de alacak

Türkiye'nin en büyük optik ve kızılötesi teleskobu, ilk ışığı 2022'de alacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Milli Uzay Tanıtım Programı'nda gündeme getirdiği, Türkiye'nin en büyük optik ve kızılötesi teleskobu, 2022'de ilk ışığı alacak. Doğu Anadolu Gözlemevi'nin (DAG) yol dışındaki altyapısının yüzde 95'i ise tamamlandı. Kubbesinin yüzde 90'lık bölümü tamamlanan gözlemevinin, uzay bilimleri çalışmalarına büyük katkı sağlaması bekleniyor.

10.02.2021Haber
Türkiyenin en büyüğü, dünyada sınıfında tek İlk ışığı 2022de alacak...

Türkiye'nin en büyüğü, dünyada sınıfında tek! İlk ışığı 2022'de alacak...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Milli Uzay Tanıtım Programı'nda gündeme getirdiği, Türkiye'nin en büyük optik ve kızılötesi teleskobu, 2022'de ilk ışığı alacak. Doğu Anadolu Gözlemevi'nin (DAG) yol dışındaki altyapısının yüzde 95'i ise tamamlandı. Kubbesinin yüzde 90'lık bölümü tamamlanan gözlemevinin, uzay bilimleri çalışmalarına büyük katkı sağlaması bekleniyor.

10.02.2021Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan tek tek sıraladı... Hedef 2023’te Ay

Cumhurbaşkanı Erdoğan tek tek sıraladı... Hedef 2023’te Ay

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Gökyüzüne bak ayı gör” ifadeleriyle Türkiye’nin ilk Milli Uzay Programı’nı açıkladı. Erdoğan, “Milli Uzay Programı’ndaki birinci ve en önemli hedefimiz Cumhuriyetimizin 100. yılında Ay’a ilk teması gerçekleştirmektir. Son hedefimiz bir Türk vatandaşını uzaya göndermektir” dedi. Erdoğan, "İnşallah Ay’a gidiyoruz. İlk aşamada 2023 yılı sonunda yakın dünya yörüngesinde ateşleyeceğimiz kendi milli ve özgün hibrit roketimizle Ay’a ulaşarak sert iniş gerçekleştireceğiz." ifadelerini kullandı.

10.02.2021Gündem
Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Milli Uzay Programını açıkladı Cumhuriyetin 100. yılında Aya ilk temas Türk vatandaşı uzaya gidecek...

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Milli Uzay Programını açıkladı! Cumhuriyet'in 100. yılında Ay'a ilk temas! Türk vatandaşı uzaya gidecek...

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde, Uzay Ajansı tarafından hazırlanan ‘Milli Uzay Ajansı’ Tanıtım Toplantısı'nda kritik açıklamalarda bulundu. Türkiye'nin Milli Uzay Programı'na ilişkin yol haritasını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 10 hedefi tek tek anlattı. Cumhuriyet'in 100'üncü yılında, 2023'te Ay ile ilk temasın sağlanmasının hedeflendiğini açıklayan Erdoğan, 10'uncu ve son hedef olarak da bir Türk vatandaşının uzaya gönderileceğini duyurdu. Ayrıca uzay limanı işletmesine sahip olunması gerektiğini belirten Erdoğan, "Uzay limanımızı en uygun coğrafyalardaki dost ve müttefik ülkelerle birlikte kurmayı planlıyoruz." dedi.

9.02.2021Gündem
Doğu Anadolu Gözlemevi ne zaman kapılarını açıyor

Doğu Anadolu Gözlemevi ne zaman kapılarını açıyor?

Erzurum'da, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı ile Atatürk Üniversitesinin desteğiyle yapımına devam edilen, alt yapısının yüzde 95’i, bina ve kubbelerin de yüzde 90'lık bölümü tamamlanan Doğu Anadolu Gözlemevi (DAG) uzayı gözlemlemek için adeta gün sayıyor.

22.10.2020Teknoloji
Doğu Anadolu Gözlemevi ne zaman kapılarını açacak

Doğu Anadolu Gözlemevi ne zaman kapılarını açacak?

Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, Doğu Anadolu Gözlemevi'nin 2021'de açılacağını belirterek, "Doğu Anadolu Gözlemevi için heyecanlıyız. Bu gözlemevi 4 metre çapında aynaya sahip olacak." dedi.

2.09.2020Teknoloji
Atatürk Üniversitesi Türkiye için uzayı gözleyecek

Atatürk Üniversitesi Türkiye için uzayı gözleyecek

Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, "Doğu Anadolu Gözlemevi'nin sadece uzay bilimlerinde değil uzay teknolojileri ve atmosfer bilimlerinde de büyük atılımlar yapılmasına fırsat sağlayacağına inanıyorum" dedi.

11.07.2020Eğitim
Atatürk Üniversitesi Türkiye için uzayı gözleyecek

Atatürk Üniversitesi Türkiye için uzayı gözleyecek

Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, üniversite bünyesindeki Doğu Anadolu Gözlemevi'nin sadece uzay bilimlerinde değil uzay teknolojileri ve atmosfer bilimlerinde de büyük atılımlar yapılmasına fırsat sağlayacağını bildirdi.

10.07.2020Teknoloji
Gözlemevi meteoru böyle görüntüledi

Gözlemevi meteoru böyle görüntüledi

Dün çok sayıda şehirde görülen meteor, Doğu Anadolu Gözlemevi (DAG) tarafından da kayda alındı.

28.05.2020Haber
Bilim dünyasının göz bebeği Doğu Anadolu Gözlemevi kara kışı bekliyor

Bilim dünyasının göz bebeği Doğu Anadolu Gözlemevi "kara kış"ı bekliyor

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı ile Atatürk Üniversitesinin desteğiyle Erzurum'da yapımı süren Doğu Anadolu Gözlemevi'nde (DAG) altyapı ve inşaat çalışmalarının yüzde 90'lık bölümü geride kaldı.

15.11.2019Teknoloji
Astronomlardan ‘Işık Yasası’ atağı

Astronomlardan ‘Işık Yasası’ atağı

Astronomlar, ilk hazırlıklarına 20 yıl önce başlanan ancak bir türlü yasalaşmayan ‘Işık Kirliliğinin Önlenmesine İlişkin Yasa Taslağı’nın güncellenip Meclis’e sunulması için bir kez daha harekete geçti. Türk Astronomi Derneği Başkanı Prof. Dr. İbrahim Küçük, “Işık kirliliği önlenemezse, gökyüzündeki sönük yıldızları inceleyemez ve diğer ülkelerle yarışamaz duruma geleceğiz. Gözlemevlerimiz tehlike altında. Yasanın bir an önce çıkmasını istiyoruz” dedi.

13.08.2019Gündem
Doğu Anadolu Gözlemevinde altyapı çalışmaları tamamlandı

Doğu Anadolu Gözlemevinde altyapı çalışmaları tamamlandı

Atatürk Üniversitesi Astrofizik Araştırma ve Uygulama Merkezi (ATASAM) bünyesinde hizmet verecek olan ve 7 yıl önce Erzurum'daki 3170 rakımlı Konaklı Karakaya Tepeleri'nde yapımına başlanan Doğu Anadolu Gözlemevinin (DAG) altyapı çalışmalarının tamamlandığı bildirildi.

31.07.2019Teknoloji
Uzayın derinliklerinden gelecek ilk ışıkta zaman kısalıyor

Uzayın derinliklerinden gelecek ilk ışıkta zaman kısalıyor

Erzurum'da çalışmaları süren Doğu Anadolu Gözlemevi'nde yer alacak olan Avrupa'nın en büyük ikinci kırmızı ötesi teleskobunun konulacağı kubbenin kurulumuna başlandı.

8.07.2019Teknoloji
Doğu Anadolu Gözlemevindeki DR2nin tasarımı tamamlandı

Doğu Anadolu Gözlemevi'ndeki "DR2"nin tasarımı tamamlandı

Türkiye'nin en büyük çaplı ve ilk kırmızı ötesi teleskobunun yer alacağı Doğu Anadolu Gözlemevi'nin ileriye dönük optik kalitesini artıracak Derotator 2'nin (DR2) tasarımının tamamlandığı bildirildi.

18.03.2019Teknoloji
İmzalar atıldı Türkiyenin en büyüğü olacak

İmzalar atıldı! Türkiye'nin en büyüğü olacak!

Atatürk Üniversitesi (ATAÜ) ile Işık Üniversitesi arasında Türkiye'nin en büyük çaplı ve ilk kırmızı ötesi teleskobuna sahip olacak Doğu Anadolu Gözlemevi'nin (DAG) hayata geçirilmesinde rol oynayacak bilimsel ve eğitsel çalışmalar alanında 2 protokol imzalandı.

25.02.2019Gündem
TÜBİTAK ve ATASAMdan savunma sanayisinde iş birliği

TÜBİTAK ve ATASAM'dan savunma sanayisinde iş birliği

Türkiye'nin 2023 vizyon projelerinden DAG'ın yürütücüsü ATASAM İle TÜBİTAK'a bağlı UZAY, ülkenin Milli Teknoloji Hamlesi çerçevesinde iş birliğine gidecek.

18.02.2019Ekonomi
TÜBİTAK ve ATASAMdan savunma sanayisinde iş birliği

TÜBİTAK ve ATASAM'dan savunma sanayisinde iş birliği

Erzurum'da yapımı süren ve ülkenin 2023 vizyon projelerinden Doğu Anadolu Gözlemevi (DAG) projesini yürüten Atatürk Üniversitesi Astrofizik Araştırma ve Uygulama Merkezi (ATASAM) ile Uzay Teknolojileri Araştırma Merkezi (UZAY) arasında, DAG ve savunma sanayisini de kapsayan iş birliği protokolü imzalandı.

18.02.2019Teknoloji
Türkiyenin en büyük teleskobu, Astro Meteo çalıştayında ele alınacak

Türkiye'nin en büyük teleskobu, "Astro Meteo" çalıştayında ele alınacak

Türkiye'nin en büyük ve kırmızı ötesi gözlem yapma özellikli ilk teleskobu olan Doğu Anadolu Gözlemevi (DAG) teleskobunun etkin ve verimli kullanılması için Erzurum'da "Astro Meteo" çalıştayı düzenlenecek.

1.02.2019Teknoloji
Uzay bilimciler ERÜde bir araya gelecek

Uzay bilimciler ERÜ'de bir araya gelecek 

ERÜ, 3-7 Eylül tarihleri arasında, 21. Ulusal Astronomi Kongresi (UAK-2018) ile 10. Ulusal Astronomi Öğrenci Kongresi’ne ev sahipliği yapacak. Kongre kapsamında Türk Astronomi Derneği’nin Genel Kurulu’da ERÜ’de yapılacak.

1.09.2018Eğitim
Galaksiye Dadaş gözü

Galaksiye Dadaş gözü

Erzurum’da yapımına 2012’de başlanan, Atatürk Üniversitesi Astrofizik Araştırma ve Uygulama Merkezi’ne (ATASAM) bağlı çalışacak Doğu Anadolu Gözlemevi’nin inşaatının % 80’i tamamlandı. 4 metre çapındaki teleskopuyla Türkiye’nin astrofizik alanında büyük sıçrama yapmasını sağlayacak merkezin son halini görüntüledik, gelişmeleri dinledik.

23.06.2018Gündem
Galaksiye Dadaş Gözü

Galaksiye Dadaş Gözü

Erzurum’da yapımına altı yıl önce başlanan ve büyük kısmı tamamlanan Doğu Anadolu Gözlemevi, Hawaii ve Şili’deki dev gözlemevlerinin kardeşi olacak.

23.06.2018Haber
Dünyanın bekliyor 2020de açılacak

Dünyanın bekliyor! 2020'de açılacak

Erzurum'da inşa edilen ve bilim insanlarının merakla beklediği Doğu Anadolu Gözlemevi 2020'de faaliyete girecek.

30.09.2017Ekonomi
Dünyanın beklediği gözlemevi 2020de açılacak

Dünyanın beklediği gözlemevi 2020'de açılacak

Erzurum'da inşa edilen ve bilim insanlarının merakla beklediği Doğu Anadolu Gözlemevi'nin 2020'de faaliyete gireceği bildirildi.

28.09.2017Gündem
Yerli uzay teleskobu projesi

Yerli uzay teleskobu projesi

Atatürk Üniversitesi ile FMV Işık Üniversitesi'nden bir grup bilim insanı, milli ve yerli tasarıma sahip teleskop projesinin startını verdi.

5.10.2016Eğitim
Türkiyede astronomi II - Akademisyenler konuşuyor

Türkiye'de astronomi II - Akademisyenler konuşuyor

Türkiye’de astronomi biliminin durumunu gözler önüne seren yazı dizisinin 2. kısmı Akademisyenler Konuşuyor röportajlarla devam ediyor. Yazı dizimizin bu bölümünün konukları Ankara Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölüm başkanı Prof. Dr. Selim Osman Selam (SS), Erciyes Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölüm başkanı Prof. Dr. İbrahim Küçük (İK) ve Tübitak Ulusal Gözlemevi müdürü Prof. Dr. Halil Kırbıyık (HK). İlk bölümdeki sorularımıza onların da yanıt vermesini istedik.

2.10.2016Astronomturk
Kaçak gözlemevi

Kaçak gözlemevi

Astronomi evrenin düzenini açıklamaya çalışan en eski doğa bilimidir. Gök cisimlerini inceleyebilmek için çeşitli dalga boylarına duyarlı irili ufaklı teleskop kullanılır. Ülkemizde görsel dalga boylarına duyarlı teleskoplar var. Erzurum’da yapımı devam eden Doğu Anadolu Gözlemevi (DAG) ile kırmızı öte bölgede de gözlem yapabileceğiz. Ülkemizde akademik çalışmaların yapıldığı büyük çaplı teleskoplar astronomi bölümü olan üniversitelere ve TÜBİTAK’a aittir. Türkiye’de astronomi biliminin durumunu analiz ettiğim yazı dizisine de konuk olan Ege Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü uzun bir süredir çok daha ciddi sorunlar yaşıyor. Gelin acıyla gülelim ağlanacak halimize...

20.09.2016Astronomturk
Türkiyede Astronomi I - Akademisyenler Konuşuyor

Türkiye'de Astronomi I - Akademisyenler Konuşuyor

Bu yazı dizisi ile Türk Uzay Ajansı kurma çalışmalarının sıklıkla dillendirildiği şu günlerde ülkemizin uzay bilimlerinde nerede olduğunu okuyuculara aktarmayı amaçlıyorum. Bildiğimiz gibi birçok ülke uzay bilim ve teknolojilerine ciddi miktarlarda yatırım yapıyor. Bir süredir daha da artan bir sesle #gelecekuzayda dememin nedeni de budur. Bu yazı ile ülke olarak biz bu geleceğin neresindeyiz öğrenmiş olacağız.

5.09.2016Astronomturk
Türkiye astronomide sınıf atlayacak

Türkiye astronomide sınıf atlayacak

Orta Doğu ve Balkanların en büyük, dünyanın ise en yüksek rakımlı üçüncü teleskobu özelliğini taşıyan Doğu Anadolu Gözlemevi Projesi sayesinde Türkiye'nin hem astronomide hem de bilimde büyük bir atılım gerçekleştirerek, sınıf atlaması hedefleniyor.

3.01.2014Teknoloji
Astronomiye yeni bir pencere açılıyor

Astronomiye yeni bir pencere açılıyor

Türkiye'nin, hatta Orta Doğu ve Balkanlar'ın en büyük teleskobu özelliğini taşıyan Doğu Anadolu Gözlemevi Projesi ile astronomiye yeni bir pencere açılması hedefleniyor.

25.10.2012Teknoloji
Türkiyenin 5. büyük teleskobu hizmete girdi.

Türkiye'nin 5. büyük teleskobu hizmete girdi.

Türkiye'nin 5. büyüklükteki teleskobu, Atatürk Üniversitesi yerleşkesinde düzenlenen törenle hizmete girdi.

27.09.2012Teknoloji
Türkiye ve göktaşları... Ne sıklıkta düşüyor, tehlikesi var mı | 4 SORU 4 YANIT

Türkiye ve göktaşları... Ne sıklıkta düşüyor, tehlikesi var mı? | 4 SORU 4 YANIT

Geçtiğimiz günlerde Türkiye'de birçok şehirde gökyüzünü birkaç saniyeliğine aydınlatan ışık hüzmesi heyecan yaratmıştı. Yaşananlar birçok soruyu da beraberinde getirdi: Gerçekten de göktaşı mı düştü? Bir tehlikesi var mı? Bulanlar zengin olur mu?

5.03.2021Gündem
Harran’da mistik zamanlara yolculuk... Konik evlerin gizemi

Harran’da mistik zamanlara yolculuk... Konik evlerin gizemi

İnsanlık tarihinin en eski yaşam izlerinden örnekler barındıran Harran, gizemli efsanelerle yüklü tarihi, ilginç, kubbeli evleri ve renkli insanlarıyla unutulmazbir seyahat deneyimi sunuyor.

27.09.2020Seyahat
Son dakika haberler... Sağlık Bakanı Fahrettin Koca duyurdu: Corona virüs en az 6-9 ay...

Son dakika haberler... Sağlık Bakanı Fahrettin Koca duyurdu: Corona virüs en az 6-9 ay...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Anadolu Ajansı Editör Masası'nda dün Tahran'dan İstanbul'a gelen uçağın neden Ankara'ya acil olarak indirildiğini açıkladı. Bakan Koca, uçaktaki yolcuların testlerinde corona virüse rastlanmadığını da söyledi. Sağlık Bakanı Koca ayrıca, ''Aşı ile ilgili gelişme olduğunu söyleyenler var. Aşı ile ilgili antikor sürecinden sonra klinik çalışma önemli. Asıl zaman alan o. Dolayısıyla bu süreç en az 6-9 ay gibi bir süreç olacak.'' ifadelerinde bulundu.

26.02.2020Gündem
Edirnede bulundu 4 bin yıllık...

Edirne'de bulundu! 4 bin yıllık...

Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Engin Beksaç, Edirne'nin Bulgaristan'a sınırı bulunan Hamamtepe bölgesinde bronz çağından kalma 4 bin yıllık gözlemevi ile kaya tapınağı bulunduğunu söyledi. Beksaç, "Burada bulmuş olduğumuz arkeolojik veriler bize geç bronz çağından, orta bronz çağına kadar giden bir sürecin varlığını belgelenmiş bulunmaktadır. Şu anda içinde bulunduğumuz alan aslında, Trakya'nın ve bütün Avrupa'nın tarihe kadar Anadolu'nun ve insanlık tarihi açısından önem taşıyan bir yer" dedi.

22.03.2019Gündem
Rejim Dera’da ilerliyor

Rejim Dera’da ilerliyor

Suriye’nin güneyindeki Dera’da bir yandan çatışmalar sürerken diğer yandan Rusya, muhalifler ile rejim arasında aracılık yaparak anlaşma yoluyla bazı ilçelerin Şam yönetimine devredilmesinde rol oynadı. Bu arada NYT’ye göre Amerikalı yetkililer cephedeki muhalif komutanlara “Bizden yardım beklemeyin” mesajı yolladı.

30.06.2018Dünya
BM’den Dera’da felaket uyarısı

BM’den Dera’da felaket uyarısı

Suriye’nin güneyinde muhaliflerin denetimindeki Dera bölgesine Esad rejimi ve müttefiklerinin saldırıları yoğunlaşırken endişeler de artıyor. En az 120 bin sivil Golan Tepeleri ve Ürdün sınırına göç ederken, BM 'insani felaket' uyarısı yaptı. Türk Dışişleri Bakanlığı, “Bu insanlık dışı saldırıları şiddetle lanetliyoruz” dedi.

29.06.2018Dünya

Yazar Sonuçları

İstanbul Üniversitesi uzay temalı çok disiplinli bir sempozyum düzenliyor

Uzay bilimleri, uzay ekonomisi ve uzay hukukunu bir araya getiren sempozyum 29-30 Mayıs 2021 tarihlerinde İstanbul Üniversitesi Rektörlüğünde düzenleniyor.

28.05.2021

Türkiye'den ışık yoluyla uzaya kaçan enerji artıyor

Türkiye'nin ışık kirliliği seviyesi 2012'den bugüne %80 artmış durumda.

16.05.2021

DAG Teleskobu Türkiye'de

Türkiye'nin en büyük teleskobu olacak DAG Teleskobu Şubat sonunda Türkiye'ye ulaştı.

2.04.2021

Takım Uydular konusu Birleşmiş Milletler gündemine taşınıyor

Onbinlerce uydu Dünya'dan yapılan optik ve radyo astronomi gözlemlerini olumsuz etkileyeceği için Uluslararası Astronomi Birliği konuyu daimi gözlemci olduğu Birleşmiş Milletler Dış Uzay İşleri Ofisine taşıyor.

5.02.2021

Galaksimizin merkezindeki karadelik

2020 Nobel Fizik Ödülü, galaksimizin merkezindeki karadeliğin keşfi için Reinhard Genzel ve Andrea Ghez'e verildi.

14.11.2020

Doğru Aydınlatma ile Gökyüzünün Karanlığını Korumak Mümkün

2014 Nobel Fizik Ödülü günümüzün aydınlatma uygulamalarını başta aşağı değiştiren ve dönüştüren buluşları nedeniyle üç Japon bilim insanına verildi. Isamu Akasaki, Hiroshi Amano ve Shuji Nakamura bugün LED olarak adlandırdığımız teknolojiyi 1990'lı yıllarda geliştirdiler.

17.05.2020