EKSTRA
MENÜ

Doğa Olayları

Doğa Olayları ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Doğa Olayları haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 774 Doğa Olayları haberi bulunmuştur.

Doğa Olayları Haberleri

Garip Adası Nerede Ve Nasıl Gidilir Garip Adası Gezilecek Yerler, Konaklama, Tarihi Ve Özellikleri Hakkında Bilgi

Garip Adası Nerede Ve Nasıl Gidilir? Garip Adası Gezilecek Yerler, Konaklama, Tarihi Ve Özellikleri Hakkında Bilgi

Ülkemizde gezilmesi gereken pek çok yer bulunmaktadır. Özellikle tarihi açıdan doğa harikası olan yerlerden birisi de Garip Adasıdır. Garip Adası tarihi özellikleri ile en çok araştırılan yerler arasında yer almaktadır. Peki Garip adası nerede ve nasıl gidilir? Garip adası gezilecek yerler, konaklama, tarihi ve özellikleri hakkında bilgileri sizlere detaylıca derledik.

22.02.2021Seyahat
Prof. Dr. Doğan Yaşar: Türkiyede yıkıcı hortumlar görebiliriz

Prof. Dr. Doğan Yaşar: Türkiye'de yıkıcı hortumlar görebiliriz

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğan Yaşar, Çeşme ilçesinde yaşanan hortum felaketine küresel ısınmanın neden olduğunu söyledi. Prof. Dr. Yaşar, '2023 yılına kadar ülkede hortum görebiliriz. 2023 yılından sonra ise dünya soğuma sürecine gireceği için yıkıcı hortumlar yaşanmayabilir' dedi.

18.02.2021Haber
Tarih verdi ve uyardı: Türkiyede yıkıcı hortumlar görebiliriz

Tarih verdi ve uyardı: 'Türkiye'de yıkıcı hortumlar görebiliriz'

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğan Yaşar, Çeşme ilçesinde yaşanan hortum felaketine küresel ısınmanın neden olduğunu söyledi. Prof. Dr. Yaşar, '2023 yılına kadar ülkede hortum görebiliriz. 2023 yılından sonra ise dünya soğuma sürecine gireceği için yıkıcı hortumlar yaşanmayabilir' dedi.

18.02.2021Gündem
Eşek Eşeği Ödünç Kaşır atasözünün anlamı ve örnek cümle içinde kullanımı (TDK)

Eşek Eşeği Ödünç Kaşır atasözünün anlamı ve örnek cümle içinde kullanımı (TDK)

Atasözleri tarih boyunca çok fazla şeyden beslenmiştir. Atasözlerinin konusu bazen insanlar, bazen doğa, bazen doğa olayları olabilmektedir. Bazen ise hayvanlar da atasözlerinin konusu haline gelirler. İşte bu tür atasözlerinden biri de eşek eşeği ödünç kaşır atasözüdür. Peki, eşek eşeği ödünç kaşır atasözünü cümle içinde nasıl kullanabiliriz ve bu atasözünün anlamı nedir? İşte bu konuda hakkında bilinmesi gereken tüm detaylar.

TOGG sensörleriyle veri toplayıp MGMye aktaracak

TOGG sensörleriyle veri toplayıp MGM'ye aktaracak

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TOGG ile Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün sözleşme imzaladığını ve TOGG'un sensörleriyle elde ettiği verileri MGM ile paylaşacağını söyledi.

11.02.2021Ekonomi
Mendereste yağmur suları düdenleri doldurdu

Menderes'te yağmur suları düdenleri doldurdu

İZMİR'de, 2 yıl önce etkili olan aşırı yağışlar nedeniyle yaklaşık 10 bin dönüm arazide biriken suların oluşturduğu 15 metre derinliğindeki düdenler, son yağmurlarla suyla doldu. Bölgede yaşayanlar ise arazinin bulunduğu alana gelip, yaşanan doğa olayını ilgiyle izledi.

4.02.2021Gündem
Dijital tarım seferberliği

Dijital tarım seferberliği

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ile Vodafone Türkiye, önemli bir işbirliğine imza atarak Dijital Tarım Projesi’ni uygulamaya geçirdi. ATSO üyeleri bundan sonra tarlalarının durumunu, toprağın nemini ve ihtiyaçlarını uzaktan kontrol edebilecekler.

28.01.2021Ekonomi
Sigorta sektörü radarına ‘yenilenebilir enerji’yi aldı

Sigorta sektörü radarına ‘yenilenebilir enerji’yi aldı

İklim değişikliği dünyayı tehdit ediyor. Bir taraftan doğa olayları diğer taraftan insan sağlığı üzerinde oluşturduğu tehditler, dünyayı teyakkuza geçirdi. Çözüm ise yenilenebilir enerjide… Fosil yakıtlara olan bağımlılığı azaltmanın yolu olarak görülen yenilebilir enerji yatırımları dünyanın öncelikli yatırım programları arasında yerini aldı. Uluslararası Enerji Ajansı’nın tahminlerine göre yenilenebilir ya da diğer bir deyişle yeşil enerjiden elde edilen elektrik 2025 yılında en büyük güç kaynağı olacak. Öyle ki kömürden sağlanan elektriği 50 yıllık liderliğinden alaşağı edecek.

12.01.2021Sigorta
Dünyayı şaşkına çeviren doğa olayları... Özellikle yalancı güneş korkuttu

Dünyayı şaşkına çeviren doğa olayları... Özellikle 'yalancı güneş' korkuttu

Küresel ısınma ve değişen iklimlerle birlikte beklenmedik doğa olayları da gün geçtikçe daha fazla görülmeye başlandı. Geride bıraktığımız yıllar içinde, yazın ortasında yaşanan don olaylarından, neredeyse on yılda bir rastladığımız fırtınalara kadar, dünyanın en ilginç hava olaylarını bir araya getirdik.

11.01.2021Seyahat
Masal gibi bir şehir: Brugge

Masal gibi bir şehir: Brugge

Belçika'nın Brugge kenti, tarihi dokusu ve doğal güzellikleriyle her yıl yüzbinlerce turiste unutamayacakları bir seyahat deneyimi yaşatıyor. Nüfusu 120 bin civarında olan kenti cazibe merkezi yapan unsurların başında; adeta Venedik'le yarışan kanalları ve bu kanalların kenarında yer alan tarihi taş binalar geliyor.

8.01.2021Seyahat
7. Sınıf Türkçe Metnin Konusu konu anlatımı

7. Sınıf Türkçe Metnin Konusu konu anlatımı

Her metin bir ana konu bir de ilgili yan konulardan oluşur. Metnin konusu içerik ve üslup olarak ikiye ayrılır. İçerikte metnin ana fikri, üslupta ise metnin ana duygusu ön plandadır. 7. sınıflar için metnin konusunu örnek cümleler ve paragraflarla anlattık.

5.01.20217. SINIF
2020de küresel ısınmanın bedeli çok ağır oldu

2020'de küresel ısınmanın bedeli çok ağır oldu

Christian Aid adlı yardım kuruluşu tarafından hazırlanan bir rapor, 2020 yılında küresel ısınma ile ilişkili olarak sayıları ve şiddeti artan aşırı iklim olaylarının bedelinin çok ağır olduğunu ortaya koydu.

31.12.2020Teknoloji
6. Sınıf Fen Bilgisi Güneş Ve Ay Tutulmaları konu anlatımı

6. Sınıf Fen Bilgisi Güneş Ve Ay Tutulmaları konu anlatımı

Güneş tutulması ya da Ay tutulması olduğu zaman dünyadan buna şahitlik ederiz. Aynı zamanda oldukça hoş ve değişik bir görüntü oluşur. Şimdi Ay tutulması ve Güneş tutulmasının ne olduğunu inceleyelim ve öğrenelim. İşte 6. sınıf fen bilgisi Güneş ve ay tutulmaları konu anlatımı.

30.12.20206. SINIF
Erzurum oyunu dikkatleri üzerine çekti Görev: Erzurum soğuğunda hayatta kalmak

Erzurum oyunu dikkatleri üzerine çekti! Görev: Erzurum soğuğunda hayatta kalmak

Bir Türk geliştiricinin üzerinde çalışarak online oyun platformları üzerinden yayımladığı 'Erzurum' oyunu, yayımlanan oynanış videosu ile dikkatleri üzerine çekti. Türkçe dil desteğinin bulunduğu oyun içerisinde bazı yöresel dokular yer alıyor. Henüz üzerinde çalışmaların devam ettiği oyunun Ocak 2021 tarihinde çıkması bekleniyor.

28.12.2020Teknoloji
Jeolog nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur Jeolog olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Jeolog nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Jeolog olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Dünyanın en önemli bilim dalları arasında jeoloji gelir. Pek çok insan jeolog hakkında bilgi edinmeye çalışmakta ve nasıl jeolog olacaklarını öğrenmeye çalışmaktadırlar. Peki, jeolog nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Jeolog olma şartları, maaşları ve iş imkanları hakkında merak edilenler.

21.12.2020Meslekler
Selçuklu Sancağına sahip antik kent

'Selçuklu Sancağı'na sahip antik kent

Gerçek ismi tespit edilemeyen Mecnun Dede, Selçuklu Türklerinin Anadolu'da İslamiyeti yaymak için cihad ettikleri yıllarda şehit verdikleri gazi dervişlerden. Türbesi Denizli'nin Sarayköy İlçesine bağlı Hisar köyünde bulunan Mecnun Dede ve Hisar Köyü Sancak sahibi.

4.12.2020Seyahat
Depremden olumsuz etkilenen çocuklarla daha fazla ve kaliteli vakit geçirilmeli

Depremden olumsuz etkilenen çocuklarla daha fazla ve kaliteli vakit geçirilmeli

İzmir'de yıkıma yol açan depremin çocuklar üzerinde de olumsuz etki yarattığını belirten Uzman Psikolog Nurcihan Körpe, çocukları depremin yaratacağı travmadan kurtarmak için öneriler sıraladı ve çocuklarla kaliteli zaman geçirilmeye dikkat edilmesi gerektiğini ifade etti.

Depremden olumsuz etkilenen çocuklarla kaliteli zaman geçirilmesi önerisi

Depremden olumsuz etkilenen çocuklarla 'kaliteli zaman geçirilmesi' önerisi

UZMAN Psikolog Nurcihan Körpe, İzmir'de yıkıma yol açan depremin çocuklar üzerinde de olumsuz etki yarattığını belirtti. Çocukları depremin yaratacağı travmadan kurtarmak için öneriler sıralayan Körpe, "Çocukla daha fazla ve kaliteli zaman geçirmeye dikkat etmemiz gerekiyor" dedi.

13.11.2020Sağlık
Yıllar sonra ortaya çıkabilir... Depremin psikolojik etkilerine dikkat

Yıllar sonra ortaya çıkabilir... Depremin psikolojik etkilerine dikkat!

Deprem gerçeğiyle tekrar karşılaştığımız bugünlerde fizyolojik etkilerin yanı sıra psikolojik etkiler de dikkat çekiyor. Depremi yerinde yaşayanlar gibi yaşamayanlarda da deprem korkusu belirmeye başladı. Peki bu korkularla nasıl baş edilebilir? Çocuklar deprem gerçeğine nasıl hazırlanabilir? Psikolog Serap Duygulu tüm merak edilenleri yanıtladı...

2020 Yılında Yaşanan Her Şeyi Tam Yer ve Tarihleri ile Önceden Bildi

2020 Yılında Yaşanan Her Şeyi Tam Yer ve Tarihleri ile Önceden Bildi!

Modern çağın Nostradamus’u Astrolog, Yazar ve Influencer Can Aydoğmuş, 2020 yılında yaşanan her şeyi tam yer ve tarihleri ile önceden bildi!

22.09.2020Astro Gündem
Özel okul ücretine ‘pandemi’ iadesi

Özel okul ücretine ‘pandemi’ iadesi

Kayseri’de özel bir eğitim kurumundaki öğrencinin velisinin başvurusunu değerlendiren İl Tüketici Hakem Heyeti, geçen eğitim-öğretim döneminde pandemi sürecinde okula gidilmeyen süreye karşılık gelen 7 bin 579 liranın tüketiciye iadesine karar verdi.

22.09.2020Ekonomi
Son dakika... Karar verildi... Çocuğu özel okulda okuyanlar dikkat

Son dakika... Karar verildi... Çocuğu özel okulda okuyanlar dikkat!

Kayseri'de özel bir eğitim kurumundaki öğrencinin velisinin başvurusunu değerlendiren İl Tüketici Hakem Heyeti, geçen eğitim-öğretim döneminde pandemi sürecinde okula gidilmeyen süreye karşılık gelen 7 bin 579 liranın tüketiciye iadesine karar verdi.

21.09.2020Sigorta
İklim değişikliği sofraları vuruyor

İklim değişikliği sofraları vuruyor

“İklim değişiminden bana ne” demeyin! Bu, hayatın her alanında günlük yaşamın bir parçası haline geliyor. Örneğin bu yıl tarım ürünlerimizin bir bölümünü bu düşman afiyetle yedi! 2050’ye kadar da Malatya kayısısı ve fındık gibi önemli ürünlerimizde yüksek oranlarda kayıp bekleniyor.

20.09.2020Hürriyet Pazar
Fakıllı Mağarası Nerededir Fakıllı Mağarası Oluşumu, Özellikleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Fakıllı Mağarası Nerededir? Fakıllı Mağarası Oluşumu, Özellikleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Türkiye, mağaralar bakımından zengin bir ülkedir. Birbirinden eşsiz güzellikte mağaralar, her yıl binlerce ziyaretçi tarafından ziyaret ediliyorlar. Fakıllı Mağarası da bunlardan biridir. Adını Fakıllı Köyünden almıştır. Fakıllı Mağarası hakkında detaylı bilgiyi sizler için derledik.

8.09.2020Seyahat
5. Sınıf Fen Bilimleri Yıkıcı Doğa Olayları konu anlatımı

5. Sınıf Fen Bilimleri Yıkıcı Doğa Olayları konu anlatımı

İnsanlar tarafından önceden tahmin edilebilen ancak önlenemeyen, can ve mal kayıplarına neden olan doğa olaylarına doğal afetler veya yıkıcı doğa olayları denmektedir. Yıkıcı doğa olaylarının zamanı kesin olarak bilinemediği için gerçekleştiğinde büyük zararlar verir.

18.08.20205. SINIF
3. Sınıf Hayat Bilgisi Tarihî Ve Turistik Yerler konu anlatımı

3. Sınıf Hayat Bilgisi Tarihî Ve Turistik Yerler konu anlatımı

Ülkemizin birçok farklı yerinde önemli tarihi ve turistik yerler bulunmaktadır. Bu yerler her sene hem yabancı hem de yerli turistlere ev sahipliği yapmaktadır. Şimdi ülkemizi tarihi ve turistik açıdan ele alacağız ve işleyeceğiz. İşte 3. sınıf hayat bilgisi tarihî ve turistik yerler konu anlatımı.

16.08.20203. SINIF
3. Sınıf Fen Bilimleri Doğal Ve Yapay Çevre konu anlatımı

3. Sınıf Fen Bilimleri Doğal Ve Yapay Çevre konu anlatımı

Çevre, insanlar açısından önemli özelliğe sahiptir. Diğer canlılarla iletişim kurulması, etkilenilmesi bakımından önemlidir. Doğumla birlikte anne-baba-kardeşten oluşan çevre, zamanla okul ve arkadaş çevresi olarak büyüyecektir. Etkileşiminiz ne kadar artarsa çevreniz de o ölçüde artar.

16.08.20203. SINIF
Çok daha fazla kişiye ulaşacak sigorta ürünlerine odaklanmalıyız

Çok daha fazla kişiye ulaşacak sigorta ürünlerine odaklanmalıyız

AXA CEO’su Yavuz Ölken, sigorta sektörünün Pandemi ile birlikte zorlu bir 3 ay geçirdiğini belirterek, sektör olarak sigortalıların ihtiyacına yönelik yeni ürünler çıkarmak zorunda olduklarını söyledi.

17.07.2020Sigorta
2. Sınıf Hayat Bilgisi Doğa Olayları konu anlatımı

2. Sınıf Hayat Bilgisi Doğa Olayları konu anlatımı

Doğa belirli bir düzen içinde bulunuyor. Bu düzen içinde doğanın kendinden kaynaklanan bazı olaylar oluşuyor. Rüzgar, yağmur, dolu, kar gibi olaylar bunlara örnektir. Bunlar doğanın kendi düzeni içinde gelişiyor. Siz ise bu olaylar karşısında sadece önlem alarak korunabiliyorsunuz.

7.07.20202. SINIF
5 Temmuz Ay tutulması saat kaçta, Türkiyeden izlenebilecek mi İşte Ay tutulmasının saati

5 Temmuz Ay tutulması saat kaçta, Türkiye'den izlenebilecek mi? İşte Ay tutulmasının saati

Ay tutulması bugün gökyüzünde görsel bir şölen sunacak. 2020 yılının diğer doğa olayları gibi 5 Temmuz Ay tutulmasını da kaçırmak istemeyenler, internet üzerinden saat araştırması yapıyor. Yılın üçüncü Ay tutulması olma özelliğini taşıyan bu tutulma, parçalı olarak gerçekleşecek. Peki, Ay tutulması saat kaçta gerçekleşecek? 5 Temmuz Türkiye'den izlenebilecek mi? İşte, ayrıntılar.

5.07.2020Gündem
Parçalı ay tutulması ne zaman, Türkiyeden izlenecek mi Ay tutulması tarihi

Parçalı ay tutulması ne zaman, Türkiye'den izlenecek mi? Ay tutulması tarihi

Ay tutulması ne zaman, saat kaçta? Yılın önemli doğa olayı olan Ay tutulması doğa olayları tutkunları tarafından bekleniyor. 2020 yılı haziran ayında yaşanan Güneş tutulmasından sonra temmuz ayının ilk haftasında gerçekleşecek olan Ay tutulması ülkemizden görülemeyecek. Parçalı şekilde olacak olan bu tutulma bu yılın üçüncü Ay tutulması olarak yer alacak. İşte, 2020 Ay tutulması tarihi.

3.07.2020Gündem
Nasrullah Camiindeki iddialara bu yanıt geldi: Özgün haliyle bırakılmıştır

Nasrullah Camii'ndeki iddialara bu yanıt geldi: Özgün haliyle bırakılmıştır

Kastamonu'da 514 yıllık tarihi Nasrullah Camii'ndeki süslemeler ve hat çalışmalarının, restorasyon çalışması sırasında kaybolduğu, caminin eski ve yeni görüntüleri arasındaki fark olduğu yönündeki iddialar üzerine Vakıflar Genel Müdürü Burhan Ersoy açıklama yaptı. Ersoy, "Restorasyon kapsamında eserin içindeki tüm hatlar, konumları ne olursa olsun sadece temizlenmiş ve özgün haliyle bırakılmış olup, mevcut hiçbir hat yazısı kaldırılmamıştır" dedi.

25.06.2020Gündem
Kuzey Kutbunda ölçülen 38 derece sıcaklık tarihe geçti

Kuzey Kutbu'nda ölçülen 38 derece sıcaklık tarihe geçti

Sibirya'nın Kuzey Kutbu enleminin yukarısında kalan bölgelerinde tarihin en sıcak günlerinin yaşandığı; sera gazları nedeniyle buzullarda görülen erimenin ve buralarda çıkan yangınların uydu görüntülerine yansıdığı belirtildi.

23.06.2020Seyahat
Yağmur nasıl oluşur Yağmurun oluşumu hakkında bilgi

Yağmur nasıl oluşur? Yağmurun oluşumu hakkında bilgi

Yağmur, kimi zaman duygusal anlar yaşatırken kimi zaman da insanlara zor anlar yaşatmaktadır. Özellikle sağanak yağışlar sonrası yeryüzünde yaşanan sel felaketlerine de neden olabilmektedir. Fakat yağmur her ne olursa olun hayatın canlılığının sembolü olmuştur. Sizler için yağmur oluşumuna dair bilgileri derledik.

31.05.2020Gündem
Dört Büyük Melek Kimlerdir 4 Büyük Meleğin Adı Ve Görevleri

Dört Büyük Melek Kimlerdir? 4 Büyük Meleğin Adı Ve Görevleri

Melekler Allah’ın insanlardan önce yaratmış olduğu varlıklardır. Melekler Allah’a koşulsuz şartsız ibadet etmektedir. Her meleğin bir görevi bulunmaktadır. En çok bilinen ise dört tane büyük melek bulunmaktadır. Dört büyük melek kimlerdir? İşte dört büyük meleğin adı ve görevleri ile ilgili bilgiler.

30.04.2020Ramazan Özel
Türkiye için Lale Devri 2023’te başlayacak

Türkiye için Lale Devri 2023’te başlayacak

2020, “sonunda bitti” dediğimiz 2019’u mumla aratıyor. Gözümüz bilim insanlarında, kulağımız astrologlarda. Birbirini izleyen doğal afetler ve salgın hastalıkla ilgili yaptıkları öngörülerden dolayı çoğumuz astrologların sosyal medya paylaşımlarını günü gününe takip eder olduk. Ben de akıllardaki soruları, 3 yıl önce “2020’de dünya genelinde bir salgın yaşanacak, büyük kayıplar olacak” öngörüsünde bulunan Dr. Astrolog Şenay Devi’ye sordum: Bu kaos daha ne kadar sürer, dünyayı başka hangi krizler vurur, tünelden çıkış yakın mı? Gezegenlere, yıldızlara bakılırsa kötü tablodan çıkmamız zaman alacak ama Devi’ye göre “Türkiye için 2023 yılında da Lale Devri başlıyor”...

14.04.2020Magazin
Süper Ay tutulması ne zaman saat kaçta Süper Ay Türkiyeden izlenecek mi

Süper Ay tutulması ne zaman saat kaçta? Süper Ay Türkiye'den izlenecek mi?

Doğa olayları ve astroloji tutkunlarının merakla beklediği Süper Ay tutulmasında Dünya’nın uydusu konumundaki Ay, her zamankinden daha büyük ve parlak görünecek. Gökyüzünde büyülü bir atmosfer yaratacak olan bu tutulmada günün merak edilen doğa olayı olacak. Merakla beklenen Süper Ay tutulması havanın açık olması halinde net bir şekilde görülebilecek. Peki, Süper Ay tutulması ne zaman saat kaçta? Süper Ay Türkiye'den izlenecek mi? İşte, o konu hakkında ayrıntılı bilgiler.

9.03.2020Gündem
Prenses heykelinin bakımsız hali yürek burkuyor

Prenses heykelinin bakımsız hali yürek burkuyor

Muğla'nın Marmaris ilçesinde, Kızkumu Plajı'nın simgesi 'Prenses' heykelinin yıpranmış hali, görenlerin yüreğini burkuyor. Orhaniye Mahalle Muhtarı Cem Dinç, kimliği belirsiz kişi veya kişilerce eli kırılan, doğal koşullar nedeniyle iyice yıpranan heykeli, turizm sezonu öncesinde kendi imkanlarıyla yenileyeceğini söyledi.

3.03.2020Seyahat
Prenses heykelinin bakımsız hali yürek burkuyor

Prenses heykelinin bakımsız hali yürek burkuyor

MUĞLA'nın Marmaris ilçesinde, Kızkumu Plajı'nın simgesi 'Prenses' heykelinin yıpranmış hali, görenlerin yüreğini burkuyor. Orhaniye Mahalle Muhtarı Cem Dinç, kimliği belirsiz kişi veya kişilerce eli kırılan, doğal koşullar nedeniyle iyice yıpranan heykeli, turizm sezonu öncesinde kendi imkanlarıyla yenileyeceğini söyledi.

3.03.2020Gündem
Bakan Kurum açıkladı O bölgelerdeki konutlar boşaltılacak

Bakan Kurum açıkladı! O bölgelerdeki konutlar boşaltılacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Türkiye'de iklim değişikliğinin neden olduğu sel ve taşkın felaketlerinin etkilerinin hissedildiği alanlardaki konutların boşaltılacağını ve buralarda yaşayan vatandaşları rezerv konutlara taşıyacaklarını bildirdi.

26.02.2020Ekonomi
Önce toz fırtınası sonra ceviz büyüklüğünde dolu vurdu

Önce toz fırtınası sonra ceviz büyüklüğünde dolu vurdu

Avustralya’yı aylar süren yangın sonrası bu sefer de kum fırtınası ve dolu vurdu. Ülkenin başkenti Canberra çevresine ceviz büyüklüğünde dolu yağdı. Yüzlerce araç ve binada hasar oluştu.

21.01.2020Dünya

Yazar Sonuçları

Uzay yolculuğu yarışı ve yeni teknolojiler

İnsanoğlunun evreni anlama çabasının başlangıcı neredeyse ilk çağlara kadar gidiyor. Bir çok medeniyet bu konuda o günün imkanları ile çeşitli gözlemler ve değerlendirmeler yaptılar. Güneş ve ay başta olmak üzere gezegenlerin ve yıldızların hareketlerini analiz etmek, zamanı tanımlamak ve kendi hayatları ve doğa olayları üzerindeki etkilerini çözmek bu çabanın bir kısmı diyebiliriz. Günümüze baktığımızda ise artık “Evrende yalnız mıyız?” sorusu ve bunu daha da detaylandıran “Başka canlılar var mı, varsa nasıl bir yaşam var, insan yaşamına uygun koşullar var mı?” soruları uzun yıllardır araştırmalara yön veriyor. Peki son zamanlarda iyice hareketlenen uzay araştırmalarında son durumda neler oluyor?

9.02.2021

Dijitalleşme çağında kişiye özel alışveriş

Bu kış yine bizi kısıtlanmış bir hayat bekliyor. Bu sefer daha hazırlıklı olacağımızı düşünüyorum. Bütün yaz markalar, moda evleri ve PR ajansları bu olası senaryoya göre birçok farklı strateji üretti. Mesela Covid-19’un kontrolsüz bir şekilde artışı nedeniyle AVM’lere girişlerin azalmasından kaynaklı mağazalar satışlarını Zoom üzerinden gerçekleştirecek.

7.11.2020

Din değil, akıl ve fen

Bilim insanlarına göre deprem fizik kanunlarının şaşmaz bir şekilde çalışması sebebiyle oluşan bir doğa olayıdır.

5.11.2020

Aman havamız bozulmasın

“Dolu yağacakmış, arabanın üstünü örtelim”, “Fırtına geliyormuş, panjurları kapayalım”, “Yağmur bastırırsa diye kapıya kum torbaları koydum”...

9.10.2020

Parti kuşları kural tanımıyor

Sağlık çalışanları aylardır canları pahasına, ecel terleri dökerek, sevdiklerine hasret kalarak çalışıyor.

2.10.2020

Türkiye için Lale Devri 2023’te başlayacak

2020, “sonunda bitti” dediğimiz 2019’u mumla aratıyor. Gözümüz bilim insanlarında, kulağımız astrologlarda. Birbirini izleyen doğal afetler ve salgın hastalıkla ilgili yaptıkları öngörülerden dolayı çoğumuz astrologların sosyal medya paylaşımlarını günü gününe takip eder olduk. Ben de akıllardaki soruları, 3 yıl önce “2020’de dünya genelinde bir salgın yaşanacak, büyük kayıplar olacak” öngörüsünde bulunan Dr. Astrolog Şenay Devi’ye sordum: Bu kaos daha ne kadar sürer, dünyayı başka hangi krizler vurur, tünelden çıkış yakın mı? Gezegenlere, yıldızlara bakılırsa kötü tablodan çıkmamız zaman alacak ama Devi’ye göre “Türkiye için 2023 yılında da Lale Devri başlıyor”...

14.04.2020

Mutluluk, dayanışmadan doğar

Yardım istemek hem çok zor hem de çok kolaydır. Zordur çünkü bizi çocukluk anılarımıza, çocuksuluğa geri döndürür.

26.02.2020