EKSTRA
MENÜ

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği haberleri sayfasında güncel ve son dakika Diyanet İşleri Türk İslam Birliği hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 998 Diyanet İşleri Türk İslam Birliği haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği Haberleri

Almanya’daki Türk dernekleri: Kullanılmayan her oy ırkçı partilerin işine yarayacak

Almanya’daki Türk dernekleri: Kullanılmayan her oy ırkçı partilerin işine yarayacak!

Almanya’da faaliyet gösteren Türk dernek ve kuruluş temsilcileri, 26 Eylül’de yapılacak federal seçimlerde Alman vatandaşlığı alan ya da çifte vatandaş olan herkesi sandığa davet ederek, kullanılmayan her oyun ırkçı partilerin işine yaracağına dikkat çekti.

21.09.2021Avrupa
Strazburg DİTİB Açıköğretim İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin ilk diploma heyecanı

Strazburg DİTİB Açıköğretim İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin ilk diploma heyecanı

Fransa’nın Strazburg kentinde Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) bünyesindeki Yunus Emre Açıköğretim İmam Hatip Lisesi mezunları ilk defa diploma heyecanı yaşadı.

16.09.2021Avrupa
Türk kadınlarından selden zarar görenlere destek

Türk kadınlarından selden zarar görenlere destek

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Köln Bölge Kadınlar Kolu, Kastamonu’nun Bozkurt ilçesinde selden zarar görenlere destek olmak amacıyla yardım kampanyası başlattı.

30.08.2021Avrupa
Almanya’da camilerde aşı kampanyaları sürüyor

Almanya’da camilerde aşı kampanyaları sürüyor

Almanya’daki Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı cami derneklerinde, koronavirüsten korunmak için düzenlenen aşı kampanyaları devam ediyor.

24.08.2021Avrupa
DİTİB’den, Karadeniz’deki sel mağdurları için yardım kampanyası

DİTİB’den, Karadeniz’deki sel mağdurları için yardım kampanyası!

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB), Karadeniz bölgesinde Kastamonu, Bartın ve Sinop şehirlerinde meydana gelen sel felaketinin mağdurları için yardım kampanyası başlattı.

15.08.2021Avrupa
Son dokunuş, herkesi ağlattı

Son dokunuş, herkesi ağlattı

Almanya’nın Leverkusen şehrinde bulunan kimya tesislerinde 27 Temmuz’da meydana gelen patlamada vefat eden Erdoğan Sarıkaya için, Duisburg Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Merkez Camisi’nde dün saat 15.00’de cenaze namazı kılındı.

12.08.2021Avrupa
Türkler ülkemizi zenginleştiriyor

'Türkler ülkemizi zenginleştiriyor'

Almanya’da eylül ayında yapılacak seçimlerde Başbakan Angela Merkel’in partisi CDU/CSU’dan yerine aday gösterilen Armin Laschet, Hürriyet’e konuştu. Laschet, Almanya’nın korona aşısı geliştiren Uğur Şahin ve Özlem Türeci gibi birçok Türk kökenlinin başarı öyküleriyle dolu olduğunu söyledi.

7.08.2021Dünya
Aşırı sağcıya 6 yıl hapis cezası

Aşırı sağcıya 6 yıl hapis cezası

Almanya’da kamu görevlileri ve Müslümanlara yönelik silahlı ve bombalı eylem hazırlığı yaparken yakalanan neonazi Susanne G., 6 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

30.07.2021Avrupa
DİTİB, 100 bin euroyu yolladı

DİTİB, 100 bin euroyu yolladı

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB), Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya ve Rheinland-Pfalz eyaletlerinde aşırı yağışların neden olduğu sel ve su baskınları için ilk etapta topladığı 100 bin euroyu, bölgedeki belediyelere ve ihtiyaç sahiplerine gönderdi.

30.07.2021Avrupa
DİTİB derneklerinden Almanya’daki sel mağdurlarına yardım

DİTİB derneklerinden Almanya’daki sel mağdurlarına yardım

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB), Almanya’da sel felaketinden zarar görenlerin yaralarını sarmaya devam ediyor.

28.07.2021Avrupa
DİTİB, 112 bin hisse kurbanı ihtiyaç sahiplerine ulaştırdı

DİTİB, 112 bin hisse kurbanı ihtiyaç sahiplerine ulaştırdı

Almanya’nın Köln kentinde bulunan Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB), bu yılki kurban organizasyonunda vekalet sahiplerinin kurbanlarını ihtiyaç sahiplerine ulaştırdı.

26.07.2021Avrupa
DİTİB gönüllülerinden sel felaketi mağdurlarına destek

DİTİB gönüllülerinden sel felaketi mağdurlarına destek

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) gönüllüleri Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya ve Rheinland-Pfalz eyaletlerinde sel felaketinin mağdurlarına yardımda bulundu.

20.07.2021Avrupa
DİTİB’den yardım kampanyası

DİTİB’den yardım kampanyası

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB), Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya ve Rheinland-Pfalz eyaletlerinde sel felaketinden etkilenenler için bağış kampanyası başlattı.

18.07.2021Avrupa
22 öğrenci harçlıklarıyla kurban bağışı kampanyasına katıldı

22 öğrenci harçlıklarıyla kurban bağışı kampanyasına katıldı

Almanya’nın Hessen eyaleti Waechtersbach beldesinde 5-15 yaşlarındaki 22 öğrenci, Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) ile Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) iş birliğiyle düzenlenen kurban kampanyasına katıldı.

14.07.2021Avrupa
Bilgi yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi

Bilgi yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi

Almanya’da Diyanet İşleri Türk İslam Birliği tarafından (DİTİB) düzenlenen ‘Temel dini bilgiler ve genel kültür’ bilgi yarışmasında dereceye girenler ödüllendirildi. Çevrim içi düzenlenen ve 50 dernekten yaklaşık 1500 öğrencinin katıldığı yarışmada dereceye girenler Köln’deki DİTİB Genel Merkezi’nde düzenlenen törende ödüllerini aldı.

5.07.2021Avrupa
Hessen’de mahkeme DİTİB’i haklı buldu

Hessen’de mahkeme DİTİB’i haklı buldu

Almanya’da Wiesbaden İdare Mahkemesi, Hessen eyaletinde din dersi vermesi engellenen Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ni (DİTİB) haklı bularak, DİTİB’in eyalette din dersi vermeye devam edebileceğine hükmetti.

4.07.2021Avrupa
Klinikten neden bırakıldı

Klinikten neden bırakıldı?

Almanya’nın Würzburg kentinde 3 kişiyi öldürüp çok sayıda kişiyi yaralayan 24 yaşındaki Somalili saldırganın kısa süre önce psikolojik tedavi gördüğü ve iki kez klinikte kaldığı belirlenirken, Bavyera Başbakanı Söder tüm eyaletin yasta olduğunu söyledi. DİTİB saldırıyı sert bir dille kınadı.

27.06.2021Avrupa
Strazburg DİTİB Bahar Festivali’ne ev sahipliği yapıyor

Strazburg DİTİB Bahar Festivali’ne ev sahipliği yapıyor!

Fransa’nın doğusundaki Strazburg kenti, Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’nin (DİTİB) organizatörlüğünde Bahar Festivali’ne ev sahipliği yapıyor.

17.06.2021Avrupa
‘İslam Koleji projesine katılmadık, çünkü...

‘İslam Koleji projesine katılmadık, çünkü...'

Almanya, gelecekte Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’nin (DİTİB) cemaat üzerindeki etkisini azaltmak amacıyla ‘İslam Koleji’ bünyesinde imam eğitimine resmen başladı. Almanya’daki en büyük İslami dernek olan DİTİB, imam eğitimi projesini “Almanya’da İslamiyet’in de Müslümanların da kalıcı olduklarını gösteren önemli ve tarihi bir adımdır” diye tanımlarken, projede yer almadı.

16.06.2021Avrupa
DİTİB 18. Olağan Genel Kurulu yapıldı

DİTİB 18. Olağan Genel Kurulu yapıldı

Almanya’nın Köln kentinde genel merkezi bulunan Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB), 18’inci Olağan Genel Kurulu’nda yeni yönetimini belirledi.

14.06.2021Avrupa
Hessen, Almanya’ya kötülük yapıyor

Hessen, Almanya’ya kötülük yapıyor

Hessen Türk Dernekleri İnisiyatif Platformu (HTDİP) sözcüsü Almanya Türk Toplumu Eş Genel Başkanı Atila Karabörklü, Hessen’de CDU-Yeşiller eyalet hükümetinin okullarda İtalyanca, İspanyolca ve eski Yunancanın yanı sıra Lehçe, Çince, Portekizce ve Arapçayı kapsayan ikinci ve üçüncü seçmeli yabancı dil dersi olarak okutma planında Türkçeye yer vermemesini sert şekilde eleştirdi.

9.06.2021Avrupa
DİTİB’e yapılan insafsızlıktır

DİTİB’e yapılan insafsızlıktır

Alman Anayasası’nın 7’nci maddesine göre “Bütün okul rejimi devletin denetimi altındadır”, aynı maddenin 3’üncü bendinde “Din dersi, mezhepsiz okullar dışındaki kamu okullarında olağan derslerdendir. Din dersi, devletin denetim hakkına zarar vermeyecek şekilde, dinsel toplulukların temel ilkeleriyle uygunluk içinde verilir. Hiçbir öğretmen, iradesine aykırı olarak din dersi vermeye zorlanamaz” denilmektedir.

31.05.2021Avrupa
Cami avlusunda bıçakla saldıracaktı... Kıskıvrak yakalandı

Cami avlusunda bıçakla saldıracaktı... Kıskıvrak yakalandı

Almanya’nın Dortmund kenti yakınlarındaki Scharnhorst beldesinde bir camiye bıçakla gelerek saldırı girişiminde bulunan bir kişi gözaltına alındı.

18.05.2021Avrupa
Alman siyasetçiden Cem Özdemire tokat gibi cevap Milyonlarca Yahudiyi Müslümanlar katletmedi

Alman siyasetçiden Cem Özdemir'e tokat gibi cevap! 'Milyonlarca Yahudi'yi Müslümanlar katletmedi'

Almanya'da geçen yıl kurulan Team Todenhofer Partisi Genel Başkanı Jürgen Todenhöfer, ülkedeki antisemitizmin sebebi olarak Türk derneklerini gösteren Yeşiller Partisi milletvekili Cem Özdemir'i eleştirerek, "Soykırımda milyonlarca Yahudi'yi barbarca katledenler Müslümanlar değildi. Bu suçu başkalarının üzerine yıkmak da halkı kışkırtmak demektir Sayın Özdemir" ifadelerini kullandı.

16.05.2021Gündem
Avrupa’da bayram coşkusu

Avrupa’da bayram coşkusu

Avrupa’nın birçok ülkesinde camilere akın eden Müslümanlar bayram namazını koronavirüs önemleri çerçevesinde maske ve mesafe kurallarına uyarak kıldı. Verilen vaazlarda İsrail’in, Filistin’e saldırısı kınandı.

13.05.2021Avrupa
Almanya’da Kadir Gecesi idrak edildi

Almanya’da Kadir Gecesi idrak edildi

Almanya’da, Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı camilerde Kadir Gecesi dolayısıyla programlar düzenlendi.

9.05.2021Avrupa
Köln Merkez Camisi’nde 1450 kişi aşılandı

Köln Merkez Camisi’nde 1450 kişi aşılandı

Almanya’nın Köln kentindeki Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Merkez Camisi’nde 1450 kişiye yeni tip koronavirüsten (Kovid-19) korunmak için AstraZeneca aşısı yapıldı.

8.05.2021Avrupa
Almanya’daki Türklerden Azerbaycan’da ihtiyaç sahibi ailelere gıda yardımı

Almanya’daki Türklerden Azerbaycan’da ihtiyaç sahibi ailelere gıda yardımı

Almanya’da yaşayan Türklerin Azerbaycan’da ihtiyaç sahibi 1500 aile için Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’nin (DİTİB) vasıtasıyla gönderdiği yardım kolilerinin dağıtımına başlandı.

1.05.2021Avrupa
DİTİB’den İtalya’daki mültecilere ramazan yardımı

DİTİB’den İtalya’daki mültecilere ramazan yardımı

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’nin (DİTİB) hazırladığı ramazan yardım kolileri, DİTİB İtalya şubesince ülkenin farklı bölgelerindeki mültecilere ve ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırıldı.

30.04.2021Avrupa
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa’daki STK temsilcilerini kabul etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa’daki STK temsilcilerini kabul etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa’daki bazı Türk sivil toplum kuruluşu temsilcilerini kabul etti.

29.04.2021Avrupa
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupadaki bazı Türk sivil toplum kuruluşu temsilcilerini kabul etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa'daki bazı Türk sivil toplum kuruluşu temsilcilerini kabul etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa'daki bazı Türk sivil toplum kuruluşu temsilcilerini kabul etti.

28.04.2021Gündem
Heilbronn Kent Meclisi, yeni camiye izin vermedi

Heilbronn Kent Meclisi, yeni camiye izin vermedi

Almanya’nın güneyinde bulunan Heilbronn Kent Meclisi, Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Heilbronn Merkez Camisi’nin şehir merkezinde yeni bir cami yapmak için talep ettiği imar değişikliğine onay vermedi.

28.04.2021Avrupa
DİTİB’den Türkiye’de mezar bakım hizmeti

DİTİB’den Türkiye’de mezar bakım hizmeti

Almanya’nın Köln kentinde genel merkezi bulunan Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB), Türkiye’de mezar bakım hizmeti projesi başlattı.

18.04.2021Avrupa
Irkçı Wilders ders alsın

Irkçı Wilders ders alsın

İslam alemi 11 ayın sultanı Ramazan-ı Şerif’e “Hoş geldin” derken, Hollandalı aşırı sağcı, ırkçı Özgürlük Partisi (PVV) Lideri Geert Wilders yine İslam düşmanı bir densizlik yaptı. Yıllardır İslam düşmanlığı, yabancı düşmanlığı, Türk düşmanlığı ve ırkçılık içeren söylemlerle oy avcılığı yapan Geert Wilders, yine kin kustu. “Stop İslam, stop ramadan” (İslamı durdurun, ramazanı durdurun) içerikli bir Tweet paylaşıp, iflah olmaz bir Müslüman düşmanı olduğunu yine gözler önüne serdi.

17.04.2021Avrupa
Wuppertal’da ramazan boyunca cuma ezanı hoparlörden okunacak

Wuppertal’da ramazan boyunca cuma ezanı hoparlörden okunacak

Almanya’nın Wuppertal kentindeki Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Merkez Camisi’nde, ramazan ayı dolayısıyla cuma ezanı hoparlörle minareden okunmaya başlandı.

16.04.2021Avrupa
Almanya’daki DİTİB camilerinde bu yıl 8 rekat teravih kılınacak

Almanya’daki DİTİB camilerinde bu yıl 8 rekat teravih kılınacak

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Genel Başkanı Kazım Türkmen, bu yıl ramazan ayında yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri çerçevesinde teravih namazlarının 8 rekat kılınacağını açıkladı.

8.04.2021Avrupa
Almanyada camiye saldırı

Almanya'da camiye saldırı

Almanya'nın Aşağı Saksonya eyaletinde bulunan Hildesheim kentindeki cami, kimliği belirsiz kişinin taşlı saldırısına uğradı.

4.04.2021Dünya
DİTİB, İdlib’de ihtiyaç sahipleri için 6 bin konut yapacak

DİTİB, İdlib’de ihtiyaç sahipleri için 6 bin konut yapacak

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB), ‘İyilik Konutları Projesi’ kapsamında Suriye’nin İdlib kentinde ihtiyaç sahipleri için 6 bin konut inşa edecek.

31.03.2021Avrupa
DİTİB, Kilis’te 600 aileye ramazan paketi dağıttı

DİTİB, Kilis’te 600 aileye ramazan paketi dağıttı

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB), sığınmacılara destek olmak amacıyla Kilis’te 600 aileye ramazan paketi dağıttı.

30.03.2021Avrupa
Barış Başdaş’ın babasının cenazesi Giresun’a gönderildi

Barış Başdaş’ın babasının cenazesi Giresun’a gönderildi

Almanya Bundesliga 2 ekibi Hannover 96’nın oyuncusu Barış Başdaş’ın koronavirüsten hayatını kaybeden babası Mustafa Başdaş’ın cenazesi, Köln’de kılınan gıyabi cenaze namazının ardından memleketi Giresun’a gönderildi.

30.03.2021Avrupa
Serap Güler’i çamur da durduramadı

Serap Güler’i çamur da durduramadı

Geçen hafta cumartesi günü Kuzey Ren Vestfalya (KRV-NRW) eyaletinin en yoğun nüfuslu Köln kenti 4’üncü seçim bölgesinde Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi’nin (CDU) 26 Eylül’de yapılacak genel seçimlere katılacak adayları yarıştı. Köln-Mülheim-Lewerkusen bölgesinden 4 adaydan biri Türkiye kökenli Serap Güler’di.

29.03.2021Avrupa
Almanya’da cami dernekleri evi yanan ailelerin yardımına koştu

Almanya’da cami dernekleri evi yanan ailelerin yardımına koştu

Almanya’nın Hessen eyaletindeki Viernheim beldesinde çıkan yangında evleri zarar gören ailelere, cami dernekleri yardımda bulundu.

23.03.2021Avrupa
Türk gençlerinden İdlib’e yardım eli

Türk gençlerinden İdlib’e yardım eli

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Köln Bölge Birliği Gençlik Kolu, İdlib’deki ihtiyaç sahipleri için başlatılan ‘İyilik Konutları’ kampanyasına katkıda bulundu.

14.03.2021Avrupa
Yaşlıları aşı merkezine DİTİB gönüllüleri taşıyor

Yaşlıları aşı merkezine DİTİB gönüllüleri taşıyor

Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya (KRV) eyaletindeki Marl beldesinde, Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) gönüllüleri, Kovid-19 aşısı olmak isteyen 80 yaş üzerindekilerin aşı merkezlerine ulaşımını özel araçlarıyla sağlamaya başladı.

8.03.2021Avrupa
DİTİB, İzmir’deki depremzedelere 13 ev tahsis etti

DİTİB, İzmir’deki depremzedelere 13 ev tahsis etti

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’nin (DİTİB) İzmir’deki depremzedeler için aldığı 13 ev, ailelere teslim edildi.

28.02.2021Avrupa
Terör örgütü yandaşlarından camiye boyalı saldırı

Terör örgütü yandaşlarından camiye boyalı saldırı

Almanya’nın Dresden kentinde bir caminin duvarı, PKK/YPG terör örgütü yandaşlarınca sloganlar yazılarak örgüt renkleriyle boyandı.

3.02.2021Avrupa
‘Soğuk Bir Günde, Sıcak Bir Yardım’

‘Soğuk Bir Günde, Sıcak Bir Yardım’

Almanya’nın Essen kentinde Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Bölge Gençlik Birliği, sokakta yaşayan evsizler için ‘Soğuk Bir Günde, Sıcak Bir Yardım’ ismiyle yardım kampanyası başlattı.

27.01.2021Avrupa
DİTİB camisinden, Kovid-19 ile mücadele eden hastaneye yardım eli

DİTİB camisinden, Kovid-19 ile mücadele eden hastaneye yardım eli

Almanya’nın Hessen eyaletinde Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Wachtersbach Merkez Camisi, koronavirüs salgını nedeniyle zor ve yoğun günler geçiren Gelnhausen MKK Hastanesi’ne maddi yardımda bulundu.

24.01.2021Avrupa
Anayasa Mahkemesinden DİTİB lehine karar

Anayasa Mahkemesi'nden DİTİB lehine karar

Almanya’da Anayasa Mahkemesi, Hessen eyaletinde Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’nin (DİTİB) ‘İslam din dersi’ konusunda hak ihlaline uğradığına karar verdi.

23.01.2021Avrupa

Yazar Sonuçları

Yenilmiş bir Hıristiyan, yenmiş iki Müslümanla dans edebilir mi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önceki gün Azerbaycan Meclisi önünde yaptığı konuşmanın şu bölümünü bir kere daha dikkatle okuyalım:

18.06.2021