EKSTRA
MENÜ

Diyabet Tedavisi

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 1.726 haberi bulunmuştur.

Diyabet Tedavisi Haberleri

Şeker hastalığı ilerleyen dönemde böbrek nakline götürüyor

Şeker hastalığı ilerleyen dönemde böbrek nakline götürüyor

Türkiye'de böbrek yetmezliğinin en sık nedeninin şeker hastalığı olduğunu belirten Böbrek Nakli Sorumlu Hekimi Doç. Dr. Gökhan Ertuğrul, “Şeker hastalarının neredeyse yüzde 40’ında herhangi bir aşamadaki böbrek hastalığı gelişir. Böbreğin süzme fonksiyonu azaldıkça hastalar klinik bulgu vermeye başlarlar. Bunlar şeker ölçümlerinde ileri derece bozukluk, halsizlik, iştahsızlık, bulantı, kusma, tansiyonda yükselme, dokularda ödem, idrarda azalma ve renk değişikliği ile gece idrara çıkmadır” dedi.

1.03.2021Sağlık
32 Yıldır Hemofilik Bireylerin Hayat Kalitesinin Artırılması İçin Çalışıyoruz

32 Yıldır Hemofilik Bireylerin Hayat Kalitesinin Artırılması İçin Çalışıyoruz

Türkiye’de 6 bin kişi, nadir görülen ve genetik geçişli kronik bir kanama hastalığı olan hemofili ile yaşıyor. Hayat boyu süren hemofili, her 10 bin kişiden 1’inde görülüyor. Dünyada 32 yıldır hemofili alanında Ar-Ge faaliyetlerini aralıksız sürdüren Novo Nordisk, 20 yıldır da Türkiye’deki hemofilik bireylerin hayat kalitesini artırabilmek için çalışmalarını sürdürüyor. 28 Şubat Nadir Hastalıklar Günü’nde farkındalığın önemine dikkat çeken Novo Nordisk Başkan Yardımcısı ve Türkiye Genel Müdürü Dr. Burak Cem “Tedavi alanlarımızda hastalık farkındalığını artırmaya yardımcı olmak istiyoruz” dedi.

26.02.2021Sağlık
Diyabet hastası anne adaylarına önemli tavsiyeler

Diyabet hastası anne adaylarına önemli tavsiyeler

Günümüzde giderek artan diyabet birçok hastalığa sebep olan ciddi bir kronik rahatsızlıktır. Bu nedenle diyabet hastası olan anne adaylarının, gebelikleri sürecinde hem kendi sağlığı hem de bebeğin sağlığı için çok daha dikkatli olması gerekiyor.

10.12.2020Çocuk-Aile
Diyabet tedavi edilmezse bakın hangi sorunlara yol açıyor

Diyabet tedavi edilmezse bakın hangi sorunlara yol açıyor

İç Hastalıklar Uzm. Dr. Bedrettin Oflaz, çağın en önemli sorunlarının başında gelen diyabet gerektiği gibi tedavi edilmezse, kalp damar hastalıkları, böbrek yetmezliği, körlük, sinir hasarı ve diyabetik ayak gibi çeşitli sorunlara yol açabildiğini söyledi.

27.11.2020Sağlık
Diyabet şüpheniz varsa hemen test yaptırın

Diyabet şüpheniz varsa hemen test yaptırın

Diyabette erken teşhisin önemine vurgu yapan Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Eda Balcı, "Bir damla kan ile açlık kan şekeri ölçülerek yapılan, çok basit olan bu işlemle diyabeti erken teşhis edebiliriz. Tedavi aşamasında da tam uyum çok önemli'' dedi.

13.11.2020Sağlık
Kendiniz ve Sevdikleriniz İçin Diyabeti İhmal Etmeyin

Kendiniz ve Sevdikleriniz İçin Diyabeti İhmal Etmeyin

14 Kasım Dünya Diyabet Gününde Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği adına önerileri TEMD Diyabet Çalışma Gurubu Başkanı Prof. Dr. Serpil Salman aktardı.

11.11.2020Sağlık
Cumhuriyet Üniversitesi personel alımı ile 400 kişiyi istihdam edecek

Cumhuriyet Üniversitesi personel alımı ile 400 kişiyi istihdam edecek!

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi personel alımı ile kadrosuna 400 yeni personel katacak. Hemşire, biyolog, diyetisyen, ebe, eczacı gibi pek çok unvanda gerçekleşecek olan Cumhuriyet Üniversitesi personel alımı ile 400 kişi belirli koşulları karşılamaları halinde istihdam edilecek. Peki, Cumhuriyet Üniversitesi personel alımı başvurusu nereden yapılacak ve şartları neler olacak? İşte, o konu hakkında bazı bilgiler

2.06.2020Gündem
İsveçten getirilen Türk hasta Emrullah Gülüşkenden iyi haber

İsveç'ten getirilen Türk hasta Emrullah Gülüşken'den iyi haber!

İSVEÇ'te Kovid-19 testi pozitif çıkmasına rağmen tedavi edilmeyen ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın talimatıyla gönderilen ambulans uçakla çocuklarıyla Türkiye'ye getirilen Emrullah Gülüşken, tedavisi tamamlanarak hastaneden taburcu edildi.

12.05.2020Gündem
Şeker Hastalığının Tahmin Edemeyeceğiniz Etkileri

Şeker Hastalığının Tahmin Edemeyeceğiniz Etkileri

Çağımızın en yaygın hastalıklarından biri olan şeker, hayatı sandığımızdan çok daha fazla zor hale getiriyor. Nöroşirurji Uzmanı Op.Dr. Kerem Bıkmaz, konuyla ilgili önemli bilgiler verdi.

21.02.2020İyi Yaşam
Bakan Selçuk: 8,3 milyon kişinin diyabet tedavisi karşılandı

Bakan Selçuk: 8,3 milyon kişinin diyabet tedavisi karşılandı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, "Tüm dünyada yaklaşık 425 milyon diyabet hastası olduğunu biliyoruz. Ülkemizde bu sayı maalesef 10 milyonu aşmış durumda. Her 8 kişiden biri bu hastalıktan muzdarip. Hastalığın etkin tedavisi ve yönetimini sağlayabilirsek hastalarımızın hayat kalitesini artırabileceğiz hem de sağlık harcamalarını azaltmış olacağız" açıklamasında bulundu.

14.11.2019Ekonomi
Tip 1 Diyabet nedir

Tip 1 Diyabet nedir?

Diyabet tanı kriterleri açlıkta, toklukta veya rastlantısal olarak bulunan kan şekeri düzeylerine göre yorumlanmalıdır. Kişinin 8 saat açlığı takiben bakılan kan şekeri 126 mg/dl. üzerinde ise veya Oral Glukoz Tolerans Testinin 2. saatindeki kan şekeri 200 mg/dl. üzerinde ise; polidipsi, poliüri gibi belirtilerin olduğu bireylerde herhangi bir zamanda bakılan kan şekeri 200 mg/dl’nin üzerinde ise “diyabet” olarak tanımlanır. Peki Tip 1 Diyabet nedir ve bu hastalığın belirtileri nelerdir?

1.10.2019Sağlık
Diyabet 20 yaş üzeri her 7 kişiden birinde görülüyor

Diyabet 20 yaş üzeri her 7 kişiden birinde görülüyor

Halk arasında ‘şeker hastalığı’ olarak bilinen diyabetin görülme sıklığı, sağlıksız beslenme ve hareketsiz yaşam tarzı gibi sebeplerle hızla artıyor. Yapılan çalışmalara göre 2035 yılında dünyada 600 milyona yakın diyabet hastası olması bekleniyor.

13.11.2018Sağlık
Probiyotikler birçok hastalığı tedavi ediyor

Probiyotikler birçok hastalığı tedavi ediyor

Probiyotikler, birçok hastalığın tedavi edilmesinde yardımcı görevi görüyor. Zayıf bağışıklık sisteminden, diyabete; kilo vermeden, diş sağlığına; idrar yolu enfeksiyonlarından, kan basıncının düzenlenmesine kadar birçok hastalığın tedavisinde rol alan probiyotiklerin, ruhsal hastalıkların tedavisine yardımcı olması öngörülüyor. Dahiliye Uzmanı Dr. Güzin Oğuz Yıldırım, probiyotikler hakkında önemli bilgiler verdi.

11.10.2018Sağlık
Spor ve diyetle diyabet tedavi edilebilir mi

Spor ve diyetle diyabet tedavi edilebilir mi?

Obezite ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Alper Çelik, spor ve diyetin diyabet üzerindeki etkisini sizler için açıkladı.

8.05.2018Sağlık
Dünya alarmda Diyabet tehlikesi hızla büyüyor…

Dünya alarmda! Diyabet tehlikesi hızla büyüyor…

Aşağıda okuyacaklarınız hastaya diyabet teşhisi konulduğunda yaşanması muhtemel bir senaryodur!

15.12.2017Sağlık
Diabet spora engel değil

Diabet spora engel değil

Altınordu Spor Kulübü ve Dokuz Eylül Üniversitesi, TİP 1 diyabetli çocukları sporla buluşturdu.

15.11.2017Futbol
Diyabet tedavisinde metabolik cerrahi

Diyabet tedavisinde metabolik cerrahi

Tip 2 diyabet, obezite ile en sık bağlantılı hastalık türüdür ve tüm şeker hastalarının yaklaşık yüzde 90'ı tip 2 diyabetlidir. Tip 2 diyabetin nasıl tedavi edileceğini Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Kamil Gülpınar anlatıyor.

23.08.2017Sağlık
Diyabet cerrahi yöntemlerle tedavi edilebilir

Diyabet cerrahi yöntemlerle tedavi edilebilir

Diyabet hastalığının cerrahi yöntemlerle tedavi edilebileceğini söyleyen Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Kamil Gülpınar, diyabet cerrahisinin özellikle tip 2 diyabet rahatsızlığında en etkili tedavi yöntemi olarak kabul edildiğine dikkat çekti.

28.07.2017Sağlık
Çalışanlara ailen için ne yaparsın diye sorduk

Çalışanlara "ailen için ne yaparsın" diye sorduk

Diyabet tedavisi alanında hizmet vermek üzere 1923 yılında Danimarka’da kurulan Novo Nordisk, bugün dünya genelinde 41 bin çalışana sahip bir vakıf firması. Türkiye’de 300 çalışanıyla hizmet veren firma bu yıl En İyi İşyeri Ödülü ve kadın istihdamından dolayı Fırsat Eşitliği Sertifikası aldı. 1 yıl önce göreve geldiğinde şirkette aile kültürünü yaymak için çalışmalara başladığını söyleyen Novo Nordisk Türkiye Genel Müdürü Dr. Burak Cem sorularımızı yanıtladı.

Diyabet hastalarında oluşan göz problemleri nelerdir

Diyabet hastalarında oluşan göz problemleri nelerdir?

Diyabet ya da halk arasında yaygın bilinen adıyla şeker hastalığı, Türkiye’de ve dünyada değişen beslenme alışkanlıklarıyla beraber giderek daha sık görülen bir hastalık konumuna geldi. Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Uğurhan Sezer, diyabet hastalarında oluşan göz problemleri hakkında bilgi veriyor.

21.03.2017Sağlık
Çok su içen ve sık idrara çıkan çocuklara dikkat

Çok su içen ve sık idrara çıkan çocuklara dikkat!

Diyabet sadece yetişkinlikte değil, çocukluk çağında da görülüyor.

25.01.2017Cocuk
Diyabetten korunma yolları

Diyabetten korunma yolları

Meydana gelmesinde çevresel faktörlerin yanı sıra hayat tarzının da etkisi var.

14.11.2016Sağlık
Diyabette doğru bilinen 25 yanlış

Diyabette doğru bilinen 25 yanlış

Diyabet hastalığında doğru bilinen yanlışlar...

7.11.2016Saglik
Mucize hap geliyor

Mucize hap geliyor

GEÇEN yıl Galler’deki Cardiff Üniversitesi’nden bilim insanlarının gerçekleştirdiği bir araştırma diyabet tedavisi için kullanılan ‘metformin’ etkin maddesi içeren ilacı kullanan hastaların sağlık problemlerine rağmen ülke ortalamasından daha uzun yaşadığını ortaya çıkarmıştı.

30.11.2015Dünya
Sağlık harcamalarının dörtte biri diyabet hastalığına gidiyor

Sağlık harcamalarının dörtte biri diyabet hastalığına gidiyor

Halk arasında "şeker hastalığı" olarak bilinen diyabet, Türkiye'de Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) yıllık sağlık harcamalarının 10 milyar liralık bölümünü oluştururken, bu rakam, toplam sağlık harcamaları içinde yüzde 23'lük yer tutuyor.

10.09.2015Sağlık
Diyabet hastalarının hayatını kolaylaştıran bilgiler

Diyabet hastalarının hayatını kolaylaştıran bilgiler!

Bu rahatsızlığa sahip olanların bilmesi gerekenler...

16.08.2015Sağlık
Çapa ve Cerrahpaşa hastaneleri iflasın eşiğinde

Çapa ve Cerrahpaşa hastaneleri iflasın eşiğinde

Yılda 2.5 milyonun üzerinde hastaya poliklinik hizmeti veren Çapa ve Cerrahpaşa, ödenek verilmezse bu yılın sonunda iflas edebilir.

3.08.2015Ekonomi
Blues kralı uğurlandı

Blues kralı uğurlandı

Blues müziğinin en önemli temsilcilerinden B. B. King (89), ABD’de Mississippi eyaletinin Indianola kasabasında düzenlenen cenaze töreni ile son yolculuğuna uğurlandı.

1.06.2015Dünya
Diyabetin 7 Önemli Sinyali

Diyabetin 7 Önemli Sinyali!

Endokrinoloji ve Metabolizma Uzmanı Dr. Özlem Sezgin Meriçliler, diyabetin 7 önemli sinyalini sıraladı...

Sebebi hastalığınız olabilir

Sebebi hastalığınız olabilir

Geçmişte şişmanlık zenginlik ve iyi beslenmenin göstergesiyken, bir süre sonra bunun bir “sorun” olduğu anlaşıldı. Aradan zaman geçti, şişmanlık göze nahoş gelen bir estetik sorun oldu ama artık biliniyor ki şişmanlık, çok farklı sebepleri olabilen ciddi bir hastalıktır.

26.05.2014Sağlık
Bu Hastalıklar Şişmanlatıyor

Bu Hastalıklar Şişmanlatıyor!

Şişmanlamanıza sebep belkide farkında olmadığınız bir hastalığınızdır.

Bu bisikletçilerin hepsi tip 1 diyabetli

Bu bisikletçilerin hepsi tip 1 diyabetli

ABD takımı Novo Nordisk’in bisikletçileri hastalıklarının hayallerinin peşinde koşmasına engel olmadığını göstererek ilham veriyor. Geçtiğimiz haftalarda yapılan Cumhubaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nda diğer profesyonel takımlarla yarışan ekibin tümü tip 1 diyabetli. Takım yarışlarda üzerinde İngilizce “changing diabetes” (diyabeti değiştirmek) yazılı forma giyor.

19.05.2014Kelebek
İnsülin iğnesi bitti demek için çok erken

'İnsülin iğnesi bitti' demek için çok erken

Bilim adamları pankreas adacık nakliyle gündeme gelen çözüm ile ilgili uyardı, "İnsülin iğnesi tarih oluyor demek için çok erken. Çünkü bu ameliyatlar henüz tam başarıya ulaşmış değil."

26.04.2014Gündem
O ameliyatlar tehlikeli olabilir

O ameliyatlar tehlikeli olabilir

50'inci Ulusal Diyabet Kongresi öncesinde endokrinologlar diyabet tedavisinde yenilikleri anlattı. Tip 2 diyabetin giderek arttığına ve bunun temel nedeninin şişmanlık ve hareketsizlik olduğuna dikkat çeken uzmanlar uyardı.

20.04.2014Gündem

Yazar Sonuçları

Pandemide depresyona dikkat

Pandeminin süresi uzayıp çözüm beklentileri geciktikçe kaygı bozukluğuna paçasını kaptıranlar artıyor.

29.08.2020

Gestasyonel diyabeti olanlar için 6 beslenme kuralı

Gebelik dönemi kadınlara fiziksel, biyokimyasal ve psikolojik değişiklikler getiriyor. Bu dönemde bebeğin sağlıklı gelişimini sağlamak için çoğu besin öğesinin gereksinimi artıyor. Hamilelik döneminde beslenme hem anne adayının hem de bebeğin sağlığı için büyük önem taşıyor. Özellikle her 7 doğumdan 1’ inde karşılaşılan gestasyonel diyabette doğru ve bilinçli beslenme çok daha fazla önem taşıyor.

27.11.2018

Açken mi, tokken mi egzersiz yapalım?

Beslenme ile sporun zamanlamaları ve içerikleri ise her zaman tartışılan konular. Spor yapmadan önce bir şey yenip içilmeli mi? Yoksa aç açına mı hareket etmeli? İlla bir şey yenecekse bu ne olmalı ve ne zaman yenmeli? Sorular çok, çok ama yanıtları açık ve net değil.

25.08.2015