EKSTRA
MENÜ

Diyabet Nedir

Diyabet Nedir ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Diyabet Nedir haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 697 Diyabet Nedir haberi bulunmuştur.

Diyabet Nedir Haberleri

Fazla Su Tüketme İsteği Bakın Neyin Habercisiymiş

Fazla Su Tüketme İsteği Bakın Neyin Habercisiymiş!

“Çok idrara çıkıp çok su içiyorsanız dikkat edin, şekersiz diyabet hastası olabilirsiniz. Bu hastalık Antidiüretik hormonun eksikliği veya etkisini gösterememesinden kaynaklanır” diyen Doç. Dr. Mahmut Muzaffer İlhan, önemli bilgiler verdi.

15.12.2020İyi Yaşam
5 Milyon Kişi  Şeker Hastası Olduğundan Habersiz

5 Milyon Kişi Şeker Hastası Olduğundan Habersiz!

Şeker hastalarının günlük yaşamında 'diyabet' hep ön planda olur. Yemek yerken veya egzersiz yaparken hastalık asla akıldan çıkmaz. Dünya Diyabet günü, insanları diyabet risklerinden daha fazla haberdar etmek ve bu hastalığın ne kadar tehlikeli olabileceğini anlatmak için gündeme gelen bir etkinlik. Sağlık sonuçları yıkıcı olabileceğinden, şeker hastalığında erken teşhis şart. Diyabet günü çerçevesinde hastalık bilinci kazandıran eğitimlerin ve farkındalık yaratmanın önemli olmasının nedeni bu. Özellikle hastalığından habersiz olanlar için!

16.11.2020İyi Yaşam
Dikkat, bu şeker ağzınızın tadını bozmasın

Dikkat, bu şeker ağzınızın tadını bozmasın!

Bugün Dünya Diyabet Günü. Halk arasında şeker hastalığı olarak da bilinen kronik bir metabolizma bozukluğu bu. Günümüzde bu hastalıktan mustarip çok insan var. 14 Kasım, 1922’de insülini bularak milyonlarca hastanın tedavisini mümkün kılan Fredrick Bantig’in doğum yıldönümü anısına Dünya Diyabet Günü olarak kabul edildi. Biz de bugün vesilesiyle endokrinoloji ve metabolizma hastalıkları uzmanı Doç. Dr. Demet Özgil Yetkin’le diyabeti konuştuk.

Gebelik şekeri olan bir kişi ileride diyabet hastası olur mu

Gebelik şekeri olan bir kişi ileride diyabet hastası olur mu?

Gebeliğe bağlı diyabet nedir? Gebelikte diyabet tanısı nasıl konur? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Esra Çabuk Cömert, diyabet hastalarında gebelik süreci ile ilgili merak edilenleri anlattı.

Gebelik diyabeti nedir, neden olur İşte gebelik diyabetiyle ilgili merak edilenler

Gebelik diyabeti nedir, neden olur? İşte gebelik diyabetiyle ilgili merak edilenler

Gebelikte diyabet nedir? Nedenleri ve belirtileri nelerdir? Hangi anne adayları risk altında? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Gökçenur Gönenç, konuyla ilgili merak edilenleri anlattı.

Şeker Hastalığının Tahmin Edemeyeceğiniz Etkileri

Şeker Hastalığının Tahmin Edemeyeceğiniz Etkileri

Çağımızın en yaygın hastalıklarından biri olan şeker, hayatı sandığımızdan çok daha fazla zor hale getiriyor. Nöroşirurji Uzmanı Op.Dr. Kerem Bıkmaz, konuyla ilgili önemli bilgiler verdi.

21.02.2020İyi Yaşam
Diyabetle İlgili Bilinen 5 Yanlış

Diyabetle İlgili Bilinen 5 Yanlış

Günümüzde çocuklardan yetişkinlere kadar geniş bir kitleyi etkileyen diyabet hakkında yanlış bilgiler de hızla yayılıyor. Beslenme alışkanlıkları diyabet hastalığını önemli ölçüde etkiliyor. Sadece ilaç tedavisinin değil sağlıklı beslenmenin de diyabeti önlediğini belirten İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Mecdi Hikmet Ergüney, diyabet ile ilgili önemli bilgiler veriyor.

14.11.2019İyi Yaşam
Tip 1 Diyabet nedir

Tip 1 Diyabet nedir?

Diyabet tanı kriterleri açlıkta, toklukta veya rastlantısal olarak bulunan kan şekeri düzeylerine göre yorumlanmalıdır. Kişinin 8 saat açlığı takiben bakılan kan şekeri 126 mg/dl. üzerinde ise veya Oral Glukoz Tolerans Testinin 2. saatindeki kan şekeri 200 mg/dl. üzerinde ise; polidipsi, poliüri gibi belirtilerin olduğu bireylerde herhangi bir zamanda bakılan kan şekeri 200 mg/dl’nin üzerinde ise “diyabet” olarak tanımlanır. Peki Tip 1 Diyabet nedir ve bu hastalığın belirtileri nelerdir?

1.10.2019Sağlık
Diyabet nedir, diyabet tipleri nelerdir

Diyabet nedir, diyabet tipleri nelerdir?

Diyabet nedir sorusu internette aranan sağlık konularından biri olarak dikkat çekiyor. Peki vücutta diyabet hastalığı nasıl oluşuyor, kaç tip diyabet çeşidi var? İşte diyabet hastalığı ile ilgili merak edilen tüm soruların cevapları

17.09.2019Sağlık
Diyabette 3 Neden, 3 Önlem

Diyabette 3 Neden, 3 Önlem!

Modern çağın salgın hastalığı diyabet (şeker hastalığı) hızla yayılıyor. Dünya genelinde katlanarak artan bu tehlikeli hastalıkla yaşayanların sayısı ülkemizde de 10 milyonu aştı. Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Ayşenur Özderya, diyabete yol açan 3 nedeni ve korunmada etkili 3 önlemi anlattı.

Şeker hastalığı (Diyabet) nedir

Şeker hastalığı (Diyabet) nedir?

Diyabet halk dilinde bilinen adıyla şeker hastalığı, kandaki şeker düzeyini dengeleyen insülin hormonunun; eksikliği ve/veya yeterince salgılanmasına rağmen, vücutta kullanılamaması sonucu oluşan kronik metabolizma bozukluğudur. Dolaşımdaki şekerin hücre içine girememesi kan şekerinin yükselmesine ve böbreklerden süzülerek idrarla atılmasına neden olur. İşte, şeker hastalığıyla ilgili diğer detaylar

6.12.2018Sağlık
Dünya Diyabet Günü nasıl ortaya çıktı Diyabet nedir

Dünya Diyabet Günü nasıl ortaya çıktı? Diyabet nedir?

Kronik bir hastalık olan diyabet, her yaş grubu için tehdit oluşturmaktadır. Özellikle hızlı sosyal ve kültürel değişimler, nüfusun yaşlanması, kentleşme oranındaki artış, fiziksel aktivitelerde azalma, sağlıksız yaşam tarzı ve davranış biçimleri gibi nedenler diyabeti tetikleyen durumlardır. İşte, diyabet hakkında detaylı bilgi

14.11.2018Gündem
Diyabet oranları neden artıyor

Diyabet oranları neden artıyor?

Türkiye'nin Avrupa ülkeleri arasında diyabetin en hızlı arttığı ülke olduğu gerçeğinden bahseden Obezite ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Alper Çelik; farkındalık oranımızın ise bir hayli düşük olduğuna ve diyabetin artmasındaki en büyük nedenin ise hareketsiz yaşam biçimi ve "fast food" kültürü olduğuna dikkat çekiyor.

4.05.2018Sağlık
Dünya alarmda Diyabet tehlikesi hızla büyüyor…

Dünya alarmda! Diyabet tehlikesi hızla büyüyor…

Aşağıda okuyacaklarınız hastaya diyabet teşhisi konulduğunda yaşanması muhtemel bir senaryodur!

15.12.2017Sağlık
Diyabet Cerrahisi Hayat Kurtarıyor

Diyabet Cerrahisi Hayat Kurtarıyor!

Diyabet hastalığı tüm dünyada en yaygın ve yaşamı en fazla tehdit eden hastalıkların başında geliyor. Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Kamil Gülpınar, diyabet rahatsızlığının cerrahi teknikler ile tedavi edilebileceğini belirtiyor...

Sorularla diyabet (şeker hastalığı)

Sorularla diyabet (şeker hastalığı)

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalından Prof. Dr. Okan Bülent Yıldız’ın editörlüğünü yaptığı bu bölüm aynı üniteden diyetisyen Meral Mercanlıgil ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Spor Hekimliği Anabilim Dalından Prof. Dr. Haydar Demirel ve Prof. Dr. Sedat Tolga Aydoğ’un katkıları ile hazırlandı. İşte diyabetle ilgili merak ettiğiniz her şey...

28.12.2016Sağlık
Diyabet hastaları için örnek diyet programı

Diyabet hastaları için örnek diyet programı

Sağlıklı bir yaşam ile diyabet yüzde 60-70 oranında azaltılabilir.

19.11.2015Sağlık
Diyabet hastalarının hayatını kolaylaştıran bilgiler

Diyabet hastalarının hayatını kolaylaştıran bilgiler!

Bu rahatsızlığa sahip olanların bilmesi gerekenler...

16.08.2015Sağlık
Bu bisikletçilerin hepsi tip 1 diyabetli

Bu bisikletçilerin hepsi tip 1 diyabetli

ABD takımı Novo Nordisk’in bisikletçileri hastalıklarının hayallerinin peşinde koşmasına engel olmadığını göstererek ilham veriyor. Geçtiğimiz haftalarda yapılan Cumhubaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nda diğer profesyonel takımlarla yarışan ekibin tümü tip 1 diyabetli. Takım yarışlarda üzerinde İngilizce “changing diabetes” (diyabeti değiştirmek) yazılı forma giyor.

19.05.2014Kelebek
Diyabet ve obezite uyarısı

Diyabet ve obezite uyarısı

Diyabet ve obezite görülme sıklığı giderek artıyor.

17.11.2011Sağlık
Tip 1 Diyabet Hakkında Her Şey

Tip 1 Diyabet Hakkında Her Şey

Kimlerde daha sık görülüyor? Bu hastalığı önlemek mümkün mü?

11.01.2011Sağlık
Şeker hastaları için sevindirici haber

Şeker hastaları için sevindirici haber

Pankreastan ve kemikten kök hücresi elde edildi. Yakın gelecekte diyabet hastalarının insülin kullanmasına gerek kalmayacak.

14.04.2010Kelebek
“DiyabetTIR”ın durağı Ankara

“DiyabetTIR”ın durağı Ankara

Diyabetle ilgili toplumda farkındalığı artırmak amacıyla dünyayı dolaşan “diyabetTIR” Ankara'ya gidiyor.

16.06.2009Gündem
Diyabetli çocuklarla elele

Diyabetli çocuklarla elele

Özel Ankara Endomer Pediatrik Endokrinoloji Merkezi, 14 Kasım Dünya Diyabetliler gününü diyabetli çocuklar ile geçirecek.

13.11.2008Gündem
SORUN-CEVAPLAYALIM DİYABET

SORUN-CEVAPLAYALIM DİYABET

Türk İç Hastalıkları Uzmanlık Derneği ve Hurriyet.com.tr'den dev işbirliği. 3 bin uzman doktor sağlıkla ilgili tüm soru ve sorunlarınızı cevaplıyor. İlk olarak hipertansiyonla ilgili sorularınızı cevaplayan doktorlarımız, şimdi de diyabetle ilgili sorularınızı cevaplıyor.. Siz de sorun, cevaplarınızı buradan okuyun.

11.09.2008Kelebek
SORUN-CEVAPLAYALIM DİYABET

SORUN-CEVAPLAYALIM DİYABET

Türk İç Hastalıkları Uzmanlık Derneği ve Hurriyet.com.tr'den dev işbirliği. 3 bin uzman doktor sağlıklı ilgili tüm soru ve sorunlarınızı cevaplayacak. İlk olarak hipertansiyonla ilgili sorularınızı cevaplayan doktorlarımız, şimdi de diyabetle ilgili sorularınızı cevaplandıracak.

7.06.2008Sağlık
6 milyon şeker hastası var

6 milyon şeker hastası var

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Göksun Ayvaz, son yıllarda obezite oranlarındaki artışın şeker hastası sayısındaki artışı da beraberinde getirdiğini belirterek, ülkede 6 milyon civarında şeker hastası bulunduğunun tahmin edildiğini bildirdi.

6.06.2008Sağlık
Diyabetle ilgili sorun cevaplayalım

Diyabetle ilgili sorun cevaplayalım

Türk İç Hastalıkları Uzmanlık Derneği ve Hurriyet.com.tr'den dev işbirliği. 3 bin uzman doktor sağlıklı ilgili tüm soru ve sorunlarınızı cevaplayacak. İlk olarak hipertansiyonla ilgili sorularınızı cevaplayan doktorlarımız, şimdi de diyabetle ilgili sorularınızı cevaplandıracak.

23.05.2008Sağlık
Sorularla Diyabet (Şeker Hastalığı)

Sorularla Diyabet (Şeker Hastalığı)

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Endokrinoloji ünitesinden Doç. Dr. Bülent Okan Yıldız'ın editörlüğünü yaptığı bu bölüm aynı üniteden diyetisyen Meral Mercanlıgil ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Spor Hekimliği Anabilim Dalından Prof. Dr. Haydar Demirel ve Doç. Dr. Sedat Tolga Aydoğ'un katkıları ile hazırlanmıştır.

23.05.2008Sağlık
DİYABET

DİYABET

Amerikan Diyabet Birliği kriterlerine göre 45 yaşını geçmiş herkes mutlaka açlık kan şekerine baktırmalı. Herhangi bir sorun yaşamasa bile bunu en az 3 yılda bir tekrar ettirmeli. Ama eğer ailesinde şeker hastalığı, kilo fazlalığı, yağ fazlalığı, damar sertliği gibi risk faktörleri varsa kan şekeri kontrolünü erken yaşlarda her sene yaptırmalı.

31.08.2007Sağlık
Türkiye’de 15 bin şeker çocuk var

Türkiye’de 15 bin şeker çocuk var

Türkiye’de 15 bin civarında diyabetli çocuk olduğu tahmin ediliyor. Bunların tamamına yakını Tip 1 diyabetli. Yani yaşamları boyunca insülin kullanmak zorundalar. İnsülinlerini düzenli alıp, bazı kurallara uymayı ihmal etmezlerse hayatlarını normal olarak sürdürebiliyorlar, ölçülü olmak kaydıyla çikolata ve şeker bile yiyebiliyorlar. Çocuklara diyabet hastalığını yakıştırmak zor. O yüzden, onlara ‘şeker çocuk’ veya ‘şekerli’ dediğinizde daha çok hoşlarına gidiyor.

11.11.2005Kelebek
Plastik ürünlere dikkat Hormonların yapısını bozarak kısırlığa davetiye çıkarıyor

Plastik ürünlere dikkat! Hormonların yapısını bozarak kısırlığa davetiye çıkarıyor

Plastik kullanımına dikkat çeken Doç. Dr. Mahmut Muzaffer İlhan, “Bu kimyasallar hormonların yapısını, etkisini veya metabolizmasını bozarak başta üreme, tiroit, pankreas gibi birçok hormonal bezdeki hormonların hassas dengesini bozar” dedi.

22.01.2021Sağlık

Yazar Sonuçları

Gebelikte şeker hastalığı ve tedavi yöntemleri

Diyabet (şeker hastalığı), kan glukoz düzeylerinin yüksek olması ile karakterize kronik bir hastalıktır. Gebelerde şeker hastalığı oldukça sık görülmekte olup tüm gebeliklerin %5-10'unda ortaya çıkmaktadır. Gebelikte şeker hastalığı 2 şekilde incelenir. Birincisi gebelikten önce var olan şeker hastalığının (aşikar diyabet) gebelikteki devamı, ikincisi ise gebelikle birlikte ortaya çıkan ve gebelikten sonra düzelen şeker hastalığıdır. (gestasyonel diyabet)

13.11.2019
Diyabet, tatilden keyif almaya engel değil

Diyabet, tatilden keyif almaya engel değil!

İşte, bayram öncesi diyabet hastalarına pratik öneriler...

9.09.2016

Diyabetliler için ayak bakımı ne kadar önemlidir?

Tüm gün, vücudumuzun ağırlığını taşıyan ayaklarımıza gerekli ilgiyi göstermiyoruz ama...

29.08.2016

DÜNYAYI TEHDİT EDEN HASTALIK

Sevgili okurlar, bu hafta konumuz “şeker hastalığı” olarak da bilinen “diyabet...” Diyabeti en basit haliyle, vücudun kan şekerini uygun şekilde kullanamaması ve depolayamaması olarak tanımlayabiliriz.

27.09.2013

Covid-19 akut mu kronik mi

İsterseniz gelin, önce biz doktorların çok sık kullandığı “akut” ve “kronik hastalık” kavramları ne anlama geliyor ona bir bakalım, daha sonra da “akut bir enfeksiyon hastalığı” olduğunu bildiğimiz COVID-19’un bazı koşullarda neden ve nasıl “kronik bir hastalığa” dönüşebileceğini anlamaya çalışalım.

21.01.2021