EKSTRA
MENÜ

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu haberleri sayfasında güncel ve son dakika Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 6.518 Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Haberleri

Mutabakat anlaşmayla genişletilmiş

Mutabakat anlaşmayla genişletilmiş

CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in görüşmesinin ardından gündeme gelen 1998 tarihli Adana Mutabakatı’nın kapsamının, 2010 yılında imzalanan ve 2011’de yürürlüğe giren ‘Terör ve Terör Örgütlerine Karşı Ortak İşbirliği Anlaşması’ ile daha da genişletildiği ortaya çıktı.

27.01.2019Gündem
Süleyman Seba, MİT’te Komünizmle Mücadele Şubesi’nin önemli bir memuruydu

Süleyman Seba, MİT’te Komünizmle Mücadele Şubesi’nin önemli bir memuruydu

Gazeteci Murat Yetkin, ‘Meraklısı İçin Entrikalar’dan sonra, ‘Meraklısı İçin Casuslar Kitabı’nı yazdı. Beşiktaş’ın efsanevi başkanı Süleyman Seba’nın MİT’teki yöneticiliğine ilişkin ilginç detaylara yer veren Yetkin’in kitabında, ‘dünyanın en eski ikinci mesleği’ dediği casusluğun Romeo’su da var, gazeteci kimliğiyle Trablusgarp’a operasyon yapan Atatürk de…

Nerde o eski Liberaller

Nerde o eski Liberaller?

Almanya’da Liberaller olarak bilinen Hür Demokrat Parti’nin (FDP) Türkiye politikasında son yıllarda şaşırtıcı bir değişiklik yaşanmaya başladı. Hem de çok şaşırtıcı.

22.08.2018Avrupa
Şu an sultan olmak için yapmam gereken tek şey önümdeki 16 adamı öldürmek

Şu an sultan olmak için yapmam gereken tek şey önümdeki 16 adamı öldürmek

Yarı İngiliz, yarı Türk komedyen Naz Osmanoğlu’nun stand-up gösterisindeki favori cümlesi bu. İroniyle söylese de teknik olarak gerçeklik payı var zira Osmanlı Hanedanı’ndan geliyor. Onunla bu akşam İstanbul’da sahneleyeceği şovu öncesinde telefonla konuştuk: “Benim için dede evi, onlar için Dolmabahçe Sarayı... Ziyarete gittim, girmek için para ödedim. Yalnız, iyi hayat yaşamış bizimkiler...”

11.11.2017Hürriyet Pazar
15 Temmuz’la anladığımız acı gerçek: BÜTÜN KALELERİMİZE GİRİLMİŞ

15 Temmuz’la anladığımız acı gerçek: BÜTÜN KALELERİMİZE GİRİLMİŞ

15 Temmuz askeri darbe girişiminin gösterdiği belki de en acı gerçeklerden birisi, Atatürk’ün Gençliğe Hitabında söylediği türden “Bütün kalelerin zapt edilmiş, bütün tersanelerine girilmiş” olduğu idi. Fethullahçı örgütlenmenin yıllardır hükümetlerin göz yummasıyla polis, yargı, eğitim kademelerinde yaygın şekilde örgütlendiği biliniyordu. Ancak Türk Silahlı Kuvvetleri içinde bu kadar sessiz ve derinden örgütlendikleri tahmin edilemiyordu.

‘Hariciye’nin yeni A Takımı: Hepsi 60’lı

‘Hariciye’nin yeni A Takımı: Hepsi 60’lı

Kısa bir süre önce Dışişleri Bakanlığı Müsteşarlığı koltuğuna oturan Büyükelçi Ümit Yalçın geride bıraktığımız haftalarda ekibini kurdu, yardımcılarını belirledi.

17.12.2016Gündem
16 kripto telgraf çektim

16 kripto telgraf çektim

Güvenlik uzmanı Mete Yarar, önceki akşam Habertürk’te IŞİD’in 2014’te 49 kişiyi rehin aldığı Musul Konsolosluğu baskını ile ilgili olarak dönemin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun, konsolosluğu boşaltma kararını dönemin Başkonsolosu Öztürk Yılmaz’a bıraktığını, onun da boşaltmadığını iddia etti.

12.12.2016Gündem
Berlin ‘kriz çözen’ büyükelçiyi bekliyor

Berlin ‘kriz çözen’ büyükelçiyi bekliyor

Türkiye-Almanya ilişkilerinin yumuşama aşamasına girmesiyle gözler yeni Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın’ı beklemeye başladı. Yeni Büyükelçi, Almanya’yla ilişkileri hızla yeniden rayına koyma gibi zor bir görevle Berlin’e geliyor.

8.09.2016Avrupa
İsrailin eski Savunma Bakanı Binyamin Ben-Eliezer öldü

İsrail'in eski Savunma Bakanı Binyamin Ben-Eliezer öldü

İsrail eski savunma bakanlarından Binyamin Ben-Eliezer 80 yaşında hayatını kaybetti.

29.08.2016 Dünya
300 diplomat Türkiye’ye çağırıldı

300 diplomat Türkiye’ye çağırıldı

Güvenlik ve yargı bürokrasisinin ardından FETÖ'nün dış politika ayağı da mercek altına alındı. Yaklaşık 300 Dışişleri çalışanı Türkiye'ye çağrılırken, eski Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun özel kalem müdürlüğünü ve 11. Cumhurbaşkanı Gül’ün Dış Politika Başdanışmanlığını yürüten Gürcan Balık ile iki eski büyükelçi gözaltında bulunuyor.

21.08.2016Gündem
Davutoğlunun sağ kolu gözaltında

Davutoğlu'nun sağ kolu gözaltında

ESKİ Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Dışişleri Bakanlığı döneminde özel kalem müdürü ve özel müşaviri olarak ‘sağ kolu’ gibi görev yapan Büyükelçi Gürcan Balık, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü FETÖ soruşturmasında dün gözaltına alındı.

19.08.2016Gündem
Gürcan Balık gözaltında

Gürcan Balık gözaltında

Ankara'daki FETÖ soruşturması kapsamında Ahmet Davutoğlu'nun Dışişleri Bakanlığı döneminde özel kalem müdürü olan, 2010-2012 yılları arasında özel müşavirliğini yapan eski büyükelçi Gürcan Balık'ın gözaltına alındığı öğrenildi. Gürcan Balık'ın 2013'te dönemin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Fethullah Gülen'in görüşmesinde kilit rol oynadığı iddia edilmişti.

19.08.2016Gündem
Şahabbetin Harput: Burada bulunmanın utancı içindeyim

Şahabbetin Harput: Burada bulunmanın utancı içindeyim

Bursa’da, Fethullahçı Terör Örgütü ve 15 Temmuz darbe girişimi soruşturması kapsamında gözaltına alınan ve dün gece çıkarıldığı nöbetçi mahkemece tutuklanan İçişleri Bakanlığı eski müsteşarı ve eski Bursa Valisi Şahabettin Harput ifadesinde, "Fethullahçı Terör Örgütü 15 Temmuz’da karanlık yüzünü göstermiştir. Hakkımdaki suçlamalarla burada bulunmanın utancı içindeyim. Burada bulunmak, bir silahlı örgütün üyesi olduğuma ilişkin iddialarla muhatap olmak, bana kurşun ile vurulmaktan daha ağır geliyor" dedi.

17.08.2016Gündem
Çok tartışılan danışman Gürcan Balık görevinden alındı

Çok tartışılan danışman Gürcan Balık görevinden alındı

Dışişleri Bakanlığı'nda görevden almalar başladı. Abdullah Gül ve Ahmet Davutoğlu’nun danışmalığını yapan Gürcan Balık ve eski Kanada Büyükelçisi Tuncay Babalı görevden alındı. Gürcan Balık, 2013'te dönemin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Fethullah Gülen'in görüşmesinde kilit rol oynamıştı.

26.07.2016Gündem
Yaşamak istiyordu

Yaşamak istiyordu

Hürriyet Gazetesi’nin Bonn temsilcisi olarak çalıştığım dönemde tanıdım Guido Westerwelle’yi. 1994 yılıydı...

19.03.2016Avrupa
AK Parti devrimi çocuklarını yemez, değil mi

AK Parti devrimi çocuklarını yemez, değil mi?

AK Parti kabuk değiştiriyor. Partilerin kadrolarını değiştirmesinin siyasetin normal akışında yeri var.

3.02.2016Gündem
Süleyman Şah ses kaydı haberine beraat

'Süleyman Şah ses kaydı' haberine beraat

Süleyman Şah Türbesi'ne ilişkin yapılan toplantıda Dışişleri Bakanı, Bakanlık Müsteşarı, Genelkurmay 2. Başkanı ve MİT Müsteşarı'na ait olduğu belirtilen ses kaydının sosyal medyada yayınlanmasının ardından, söz konusu kaydı haberleştirdiği gerekçesiyle Aydınlık Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa İlker Yücel ile gazetenin Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Murat Şimşek, "Devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişkin gizli kalması gereken bilgileri açıklama" suçundan açılan davada beraat etti.

24.12.2015Gündem
Ankaradaki o zirveyi ABD dinledi iddiası

Ankara'daki o zirveyi ABD dinledi iddiası

Alman Focus dergisi, MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın üst düzey görevlilerle yaptığı ve Süleyman Şah Türbesi bombalanarak Suriye ile savaş çıkarma planlarının konuşulduğu iddia edilen görüşmeyi Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA) dinlediğini öne sürdü.

7.07.2015Dünya
Emekli Tümgeneral Mustafa Bakıcı: Yurtdışına çıkmadım, Türkiyedeydim

Emekli Tümgeneral Mustafa Bakıcı: Yurtdışına çıkmadım, Türkiye'deydim

Ergenekon Davası'nın 5 yıldır firari olan sanığı Emekli Tümgeneral Mustafa Bakıcı, yıllar sonra ilk kez duruşmaya katıldı. Bakıcı, ifadesinde ''Hakkımda yakalama kararı çıkarıldığında gerçeğin er ya da geç ortaya çıkacağını bilerek sabırla bekledim. O yüzden teslim olmadım. Yurtdışına hiçbir zaman çıkmadım. Türkiye'deydim'' dedi. Hakkındaki yakalama kararı kaldırılan Bakıcı'ya yurtdışına çıkış yasağı kondu.

1.07.2015Gündem
Hillary Clintonın yeni e-postaları yayımlandı

Hillary Clinton'ın yeni e-postaları yayımlandı

ABD Dışişleri Bakanlığı, eski bakan Hillary Clinton'ın toplamda sayfa sayısı 3 bini bulan daha önce yayımlanmamış e-postalarını kamuoyuyla paylaştı. Anadolu Ajansı'nın haberine göre, bazı yazışmalarda dönemin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun isminin kısaltılarak "Davu" şeklinde kullanıldığı görüldü.

1.07.2015Dünya
Abdullah Gülün siyasete dönme şartı, çiftbaşlılık olmaması

'Abdullah Gül'ün siyasete dönme şartı, çiftbaşlılık olmaması'

Bir kişi bir ülkenin kaderini tayin edebilir mi? Bazılarına göre 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Köşk'e çıkana kadar AK Parti’nin demokratik reformlarının, Avrupa Birliği vizyonunun mimarıydı. Partide pusula, denge işlevi vardı. O, cumhurbaşkanı oldu, hükümet ise yön değiştirdi; yasakçı, güvenlikçi politikalara kaydı. Böyle düşünenlerin başında Gül’ün 12 yıl başdanışmanlığını yapan Ahmet Sever geliyor. Sever, Çankaya’da yaşadıklarını kitaplaştırdı.

15.06.2015Hayat
Büyük ayrışma

Büyük ayrışma

Bir kişi bir ülkenin kaderini tayin edebilir mi? Bazılarına göre 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Köşk’e çıkana kadar AK Parti’nin demokratik reformlarının, Avrupa Birliği vizyonunun mimarıydı.Partide pusula, denge işlevi vardı. O, cumhurbaşkanı oldu, hükümet ise yön değiştirdi; yasakçı, güvenlikçi politikalara kaydı.Böyle düşünenlerin başında Gül’ün 12 yıl başdanışmanlığını yapan Ahmet Sever geliyor. Sever, Çankaya’da yaşadıklarını kitaplaştırdı.

14.06.2015Gündem
Abdullah Gül ve Ahmet Davutoğlunun Eylül 2013teki BM temasları-Arşiv

Abdullah Gül ve Ahmet Davutoğlu'nun Eylül 2013'teki BM temasları-Arşiv

Dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve dönemin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun 2013 Eylül ayında düzenlenen BM 68. Dönem Genel Kurul çalışmaları kapsamında bulundukları New York'ta birlikte katıldıkları toplantı ve görüşmeler.

6.05.2015Haber
Twitter, YouTube ve Facebooka erişim engeli

Twitter, YouTube ve Facebook'a erişim engeli

Cumhuriyet Savcısı Kiraz’ın rehin alınma görüntülerinin yer aldığı Twitter, YouTube ve Facebook’a erişim dün mahkeme kararıyla engellendi. Sanal Özel Ağ (VPN) ile bağlananlar bu engellemeden etkilenmedi. İçeriği kaldırınca Facebook 4 saat sonra açıldı. YouTube ve Twitter’a 8 saat sonra erişim sağlandı. Gece Google’a da uyarı gitti.

6.04.2015Ekonomi
Savcı Mehmet Selim Kirazın rehin alınması olayına yayın yasağı

Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın rehin alınması olayına yayın yasağı

Başbakanlık, Çağlayan Adliyesi'nde Berkin Elvan soruşturmasını yürüten Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın rehin alınmasına ilişkin haberlere yayın yasağı koydu.

31.03.2015Gündem

Yazar Sonuçları

Son Şam büyükelçisine göre Suriye’de güçlü merkezi hükümet gerekiyor ama...

Büyükelçi unvanıyla Türkiye’yi Şam’da temsil eden son Türk diplomatı olan Ömer Önhon’un “Büyükelçinin Gözünden Suriye” başlıklı kitabı, Suriye krizini mümkün mertebe yakından izlemeye çalışan bir gazeteci olarak benim açımdan ilginç bir okuma oldu.

14.08.2021

Suriye politikasında muhasebe yapma gereği

Geçen cumartesi gününü İstanbul’da CHP’nin düzenlediği Uluslararası Suriye Konferansı’nda geçirdim. Konferans Suriye’deki gelişmeleri yakından izlemeye çalışan bir gazeteci olarak benim için zengin bir bilgi laboratuvarı oldu.

1.10.2019

Hangisi, Adana Mutabakatı mı, ikili terör anlaşması mı

Biri hâlâ görevde, diğeri değil. Türkiye ile Suriye arasında ‘Terör ve Terör Örgütlerine Karşı Ortak İşbirliği Anlaşması’na 21 Aralık 2010 tarihinde Türk tarafından imza koyan siyasi dönemin dışişleri bakanı Ahmet Davutoğlu. Anlaşmaya Suriye hükümeti adına da halen dışişleri bakanlığı koltuğunda oturmaya devam eden Velid Muallem imza atmış.

29.01.2019

Bir büyükelçinin onur beratı

TÜRKİYE’nin yetiştirdiği değerli bir diplomat geçenlerde İzmir’de düzenlenen sade bir cenaze töreninin ardından sessizce toprağa verildi.

1.03.2018

Neo-Osmanlıcılığın sonu mu?

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Sudan, Çad ve Tunus’u kapsayan Afrika seyahatine ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma hamlesine karşı atılan başarılı adımın sonrasında çıktı; Birleşmiş Milletlerde alınan sonuçta, öncesinde İslam İşbirliği Örgütü’nün harekete geçirilmiş olması önemli rol oynamıştı.

27.12.2017

Erdoğan, Myanmar lideri ile ne görüştü

MYANMAR’da büyük bir insanlık dramı yaşanıyor.

5.09.2017

ABD İNCİRLİK'İN KAPATILMASI DAHİL PEK ÇOK TEPKİYİ GÖZE ALDI

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın 16-17 Mayıs'taki ABD seyahati sırasında Amerikan Başkanı Donald Trump ile görüşeceğini açıklamasından üç hafta kadar sonra, 10 Mayıs'ta bu görüşmenin 16 Mayıs'ta yapılacağını resmen teyit etti.

11.05.2017

Suriye 4.0 Trump ile başlıyor

Halep’ten gelen en son insanlık felaketi haberleriyle birlikte, altıncı yılına girmek üzere olan Suriye iç savaşında bir dönem daha kapanıyor.

14.12.2016

İyimser olamıyorum

TANINMIŞ tasarım, mimarlık ve sanat dergisi Wallpaper’ın yayın yönetmeni Tony Chambers, cumartesi gecesi canımızı yakan terörist saldırının ardından, bir zamanlar kendi vatanlarında, İngiltere’de yaşadıkları terör olaylarını hatırlayarak Çağdaş Ertuna’ya şunu söylemiş:

13.12.2016

Uyarılara dikkat

DARON Acemoğlu’nun uyarılarına hepimiz çok dikkat etmeliyiz, herkesten çok da iktidar dikkat etmeli.

27.11.2016

On adımda Gülen’in yükselişi ve düşüşü

Aslında bu on adımı tam olarak yükselişi olarak adlandırmak doğru değil.

25.09.2016

Gizli toplantıyı generalin çantasından kaydetmişler

15 Temmuz darbe girişimi nedeniyle tutuklu olan bazı subayların, aynı zamanda 2014 yılında Dışişleri Bakanlığı’ndaki gizli Suriye toplantısını yasadışı olarak kayda almak suçlamasıyla da soruşturuldukları ortaya çıktı.

1.09.2016

Olağan bir hal lazım bize acilen

KONYA’da eşi tarafından terk edilen bir vatandaşın intihar girişimi Hürriyet’in web sayfasında “Ölümüne canlı yayın” başlığıyla duyurulurken bir de soru işareti bırakıyordu ikinci başlıkla: “Ne oluyor bize?”

27.08.2016

Pis Yedi Cüceler, sevimsiz Pamuk Prenses

BUNDAN tam dört yıl önce, Ağustos 2012’de, dönemin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu NTV canlı yayınında İsmet Berkan ve Cengiz Çandar’ın sorularını yanıtlıyordu.

24.08.2016

‘Sistem’ şeffaf olup hesap verebilseydi

HAVUZ gazetesinin yazdığına göre Uludere katliamının ardında “FETÖ darbecileri” çıktı.

28.07.2016

IŞİD mi daha büyük tehdit Kürtler mi?

ARAP Baharı’na dünyadaki ve bölgedeki bütün ülkeler gibi Türkiye de hazırlıksız yakalandı.

1.07.2016

İHH da tamam, sıra 'Hoca'da mı?

“Savaş açacaksak, kendimiz açalım, bir sivil toplum örgütünün peşine takılıp gitmeyelim”.

30.06.2016

Değerli yalnızlığın sonu geldi mi?

Son günlerde bir Türk vatandaşı olarak çok utandığım, ülkem adına çok üzüldüğüm bir şey var.

17.06.2016

Davutoğlu Davutoğlu'ya karşı

Hem IŞİD hem de PKK'yı aynı anda Türkiye'ye saldırtabilmek, ancak kararlılıkla uygulanan bir Stratejik Derinlik sayesinde mümkün olabilirdi. Davutoğlu Ahmet Hoca'dan birkaç ders hatırlayalım.

27.07.2015