EKSTRA
MENÜ
Arşiv

Dinozorlar

Dinozorlar ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Dinozorlar haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 582 Dinozorlar haberi bulunmuştur.

Dinozorlar Haberleri

Ver parayı yazdır masalını

Ver parayı yazdır masalını

Adını, yaşını, yaşadığın yeri ve arkadaşının ismini söyle, 4 dakikada masal kahramanı ol... ZAT Yayıncılık, hazırladığı basılı masal kitaplarını 11 milyon lira karşılığında kişiselleştirip, adrese gönderiyor. Şirket, üç yılda bu yolla 20 bin masal kitabı sattı.

7.01.2005Kelebek
Dinozorlar hakkında önemli bulgular

Dinozorlar hakkında önemli bulgular

Bilim adamları tarafından sürdürülen bir araştırma sonucuna göre, yeni keşfedilen 68 milyon yaşındaki bir dinozor fosili, dinozorlarla kuşlar arasındaki ilişkiyi kanıtlayan yeni veriler sunuyor. Ayrıca yeni veriler, dinozor fosillerinin cinsiyetini belirlemede de ipuçları sağlıyor.

3.06.2005Gündem
İnsan, evrimin rastlantısal bir ürünü değil

"İnsan, evrimin rastlantısal bir ürünü değil"

Dindar bir Hıristiyan olan İngiliz Paleobiyolog Simon Conway, evrimde rastlantılara inanmıyor. Oysa evrimde raslantılar önemli. Ona göre her şey ilk patlamada (Big Bang) belirlenmişti. Ve her şey buna göre gelişti!.. Cambridge Üniversitesi hocası Morris, Dünya’da ve uzaydaki zeki canlıların oluşumuyla ilgili ilginç görüşlerini anlatıyor.

19.06.2005Spor
Liaoning Ejderhaları paleontoloji bilimini altüst etti

Liaoning Ejderhaları paleontoloji bilimini altüst etti

Eskivarlıkbilimciler sürekli olarak ilkçağlarda yaşamla ilgili yeni kanıtlar peşinde koşsalar da, bu tür bilgileri ele geçirdikleri çok enderdir.

17.07.2005Spor
Dinozorlar...

Dinozorlar...

Sevgili Serdar, sen Fransa’da yan gel yat. Gerçi izinli olmana rağmen çalışıyorsun ama buradaki gelişmeleri birebir yaşamadığın için “yatmış” say kendini. ‘Ne olmuş yani, 72 milyonluk bir ülkede ne oluyorsa, Türkiye’de de benzer olaylar yaşanması normaldir’ diyebilirsin ama, kazın ayağı öyle değil. Bugünkü Hürriyet’in manşetini (3 Ağustos 2005) okuyunca Batı ülkelerinde buna benzer olayların yaşandığını sanmıyorum. Yaşanmış olsa bile herhalde 200 yıl öncesine ait olaydır. (Sezai Bayar Ankara’dan yazıyor)

4.08.2005Gündem
Doğa

Doğa

11.08.2005Gündem
Doğa

Doğa

11.08.2005Spor
Daha fazla heyecan istedim

Daha fazla heyecan istedim

Etrafıma bakıyorum da, ortak bir şey görüyorum: Herkesin bir güvenlik alanı var. Herkes kendini orada iyi ve rahat hissediyor. Güvende hissediyor. Herkes kendi güvenlik alanının duvarları arkasında tehlikeler görüyor. Haksız da değiller. Köpekbalıkları orada, yılanlar, çiyanlar, dinozorlar, canavarlar orada.

27.08.2005Kelebek
King Kong yine sarışın aşkının peşinde

King Kong yine sarışın aşkının peşinde

Yön: Peter JacksonOyn: Naomi Watts, Jack Black, Adrien BrodyTür: Aksiyon-Dram-Fantastik-GerilimSüre: 187 dk.

18.12.2005Gündem
İstanbul’da yarıyıl tatilini değerlendirmenin 50 yolu

İstanbul’da yarıyıl tatilini değerlendirmenin 50 yolu

Kurban Bayramı’yla birleşince süresi üç haftaya çıktı ama, ilk ve orta dereceli okulların yarıyıl tatili aslında bugün başlıyor. Milyonlarca öğrenci 30 Ocak’a kadar okuldan ve derslerden uzak kalmanın tadını çıkaracak. Ama öyle evde oturup durmakla tatil keyfi olmaz. Zamanı iyi değerlendirmek, bu süreyi rutinin dışına çıkmak için kullanmak lazım. Yarıyıl tatilinin nasıl geçeceği çocuklar için olduğu kadar anne babalar için de önemli. İşte İstanbul’da yarıyıl tatilini değerlendirmenin 50 yolu.

12.01.2006Kelebek
Mumcu: Virüs tavukta değil siyasi zihniyette

Mumcu: Virüs tavukta değil siyasi zihniyette

Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, hükümetin, kuş gribine karşı alınan tedbirlerde başarısız olduğunu öne sürerek, “Virüs, tavuklarda mı siyasal zihniyetin kendisinde mi? Bizi hasta eden ne? Hükümet, kuş gribine karşı değil ama tavuklara karşı zafer kazandı” dedi.

18.01.2006Gündem
Bakan da hesap versin

Bakan da hesap versin

Anavatan lideri Erkan Mumcu, Bakanlar Kurulu üyeleri hakkında soruşturma açılmasını düzenleyen Anayasa’nın 100. maddesinin değişmesini önerdi. Mumcu ’Bu maddedeki dokunulmazlık zırhı çözülürse, milletvekili dokunulmazlığı da kendiliğinden çözülür’ dedi.

18.01.2006Gündem
T. Rex’in sıra dışı atası

T. Rex’in sıra dışı atası

Yeni keşfedilen iki dinozor fosili, “Tyrannosaurus rex” olarak tanımlanan yırtıcı dinozor ailesinin evrimi konusunda önemli ipuçları sunuyor. Keşfedilen 160 milyon yıllık dinozor fosilleri, bulunan en eski Tyrannozor fosilleri olma niteliği taşırken, renkli bir ibik dahil olmak üzere fosillerin birtakım özellikleri bilim adamlarını düşündürüyor.

12.02.2006Gündem
Doğa

Doğa

10.03.2006Spor
Yıldız Kenter:  Dinozorluğa razıyım kocamaya asla

Yıldız Kenter: Dinozorluğa razıyım kocamaya asla

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in eşi Semra Sezer’in desteğiyle düzenlenen, ’Yaşlıların Yaşam Kalitesini Yükseltme’ toplantısına katılanlar, ’gençlik andı’ içti. Yaşlılar korosu da gençlere taş çıkardı.

20.03.2006Gündem
Yeni fosiller ‘kayıp halka’ olabilir

Yeni fosiller ‘kayıp halka’ olabilir

Kuzey Kutbu’nda, 37 milyon yıl önce yaşamış antik balık türlerinin fosillerine rastlandı. Bilim adamlarına göre bu fosilleri enteresan kılan özellik, deniz ve kara hayvanları arasındaki geçişi tamamlayan niteliklere sahip olmaları. Bilim adamları, bulunan fosillerin sanıldığı gibi kara ve deniz hayvanları arasındaki ‘kayıp halka’ olması durumunda, Dünya’da yaşamın gelişimi hakkında pek çok sorunun yanıtlanabileceğine inanıyor.

9.04.2006Gündem
Dinozorlar da sosyalmiş

Dinozorlar da sosyalmiş

Arjantin'in güneyinde bulunan ve 90 milyon yıllık olduğu sanılan dinozor kalıntıları, dinozorların sürü halinde yaşadığını gösterdiğini, bunun da bu dev hayvanların aynı zamanda “sosyal” bir yapıda olduğunu ortaya koyduğu belirtildi.

19.04.2006Gündem
Doğa

Doğa

12.05.2006Spor
Kurbağalar için Nuh’un Gemisi operasyonu

Kurbağalar için Nuh’un Gemisi operasyonu

Amerikalı bilim adamları, Panama’da yağmur ormanlarında yaşayan ve bir mantar hastalığı yüzünden nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan kurbağa türlerini kurtarmak için seferber oldular. Ormanlardan bir erkek bir dişi olarak toplanan kurbağalar, uçakla ABD’ye götürülüyor. Proje, bu özelliği nedeniyle "Nuh’un Gemisi"ne benzetildi.

7.06.2006Gündem
En büyük tür ölümü, dev bir meteoritle gerçekleşmiş

En büyük tür ölümü, dev bir meteoritle gerçekleşmiş

Doğu Antarktik’teki buz tabakasının 1,6 km derinliğinde yaklaşık 483 km çapında bir krater bulundu. Tahminlere göre dev meteorit 250 milyon yıl kadar önce dünyadaki en büyük tür ölümüne neden olmuş.

16.06.2006Gündem
Doğa

Doğa

14.07.2006Spor
T.rex, ’tarihin en büyük canavarı’ tahtını yitirdi

T.rex, ’tarihin en büyük canavarı’ tahtını yitirdi

Bilim adamları neredeyse yüz yılı aşkın bir süredir Tyrannosaurus Rex kalıntılarını inceliyor. Her an sürpriz bulgular ortaya çıkıyor. Gelmiş geçmiş en canavar hayvan olarak filmlere konu olan "müthiş yırtıcı" dinozor T. Rex’in, aslında besin bulmakta zorlanan ve sadece leşle beslenebilen bir hayvan olduğu anlaşıldı.

4.08.2006Spor
Dinozorlar öncesi yaşam gün ışığına çıkarılıyor

Dinozorlar öncesi yaşam gün ışığına çıkarılıyor

Nijer'in Sahra çölünün kumlarında dinozorlardan 50 milyon yıl önce var olan hayvan ve bitkilerin sırları, uluslararası bilimsel ekip tarafından gün ışığına çıkarılıyor.

11.01.2007Gündem
Huzurlarınızda diğer Leyla Alaton Günyeli

Huzurlarınızda diğer Leyla Alaton Günyeli

Boğaz’a bakan balkonda vakur görünümlü bir hanımefendi, aynı zamanda sevgi dolu bir anne duruyor. Belki de aklından geçen çocuklarına göz kırpıyor. İş hayatı, hamilelikleri ve çocukları üzerine yaptığımız bu "sohbet" boyunca Leyla Alaton Günyeli tepeden tırnağa samimi, tepeden tırnağa zarafet dolu...

19.02.2007Kelebek
Dürüst tabiatlı İstanbul efendisi Abdülcanbaz

Dürüst tabiatlı İstanbul efendisi Abdülcanbaz

İsmine bakıp aldanmayın, Osmanlı tokadıyla ün salmış bir İstanbul beyefendisidir o. Halktan değildir ama onların hakkını savunur. Çelikten kaslarını, namussuzlar ve zalimlere karşı kullanır. Uzun boyludur, yakışıklıdır, zekidir, şöyle baştan ayağa baktığınızda hoş adamdır. Olağanüstüdür en çok da... Çünkü olağanüstü yerlerde maceralar gelir başına. Uzayda, yerin yedi kat dibinde, çölde... Abdülcanbaz, 50 yıldır Turhan Selçuk’un çizgisinden çıkan bir kahramandır. Türk çizgi roman tarihinin en uzun ömürlü, en önemli karakteridir.

24.02.2007Kelebek
Sponsor olursa İzmir’e 2 tane dinazor geliyor

Sponsor olursa İzmir’e 2 tane dinazor geliyor

EGE Üniversitesi Tabiat Tarihi Müzesi, 70 milyon yıl önce yaşamış iki dinozorun iskeletini yurt dışından getirtmek için sponsor arıyor.

26.03.2007Ege
Yeryüzünde memelilerin çoğalmasında yeni teori

Yeryüzünde memelilerin çoğalmasında yeni teori

Yeryüzünde memelilerin çoğalmasını, 65 milyon yıl önce dinozorların yok oluşuna bağlayan düşünceye bilim dünyasından itiraz geldi.

28.03.2007Gündem
Almanya’da İngilizce şarkı söylediler, 400 bin single sattılar

Almanya’da İngilizce şarkı söylediler, 400 bin single sattılar

Orange Blue grubunu Türkiye’deki müzikseverler ilk kez 2005’te ve geçen hafta katıldıkları Okan Bayülgen’in Makina programında tanıdı.

30.03.2007Kelebek
Dinozor-kuş evrim bağı aydınlatıldı

Dinozor-kuş evrim bağı aydınlatıldı

Bilim adamlarının 68 milyon yıllık bir T. rex kemiğinde yaptıkları protein analizinde, dinozorlar ile kuşlar arasındaki evrim bağı aydınlatıldı.

13.04.2007Dünya
Dinozor değil yeni yüz girsin

Dinozor değil yeni yüz girsin

DP İstanbul 1. Bölge aday adayı gazeteci-yazar Nevval Sevindi, milletin reform beklentisinin partilerdeki liste savaşlarında dikkate alınması gerektiğini söyledi.

25.05.2007Gündem

Yazar Sonuçları

Kıbrıs dizisi

İŞTE kapı, işte sapı ve de bilhassa, işte er meydanı!

Kıbrıs Türk halkı akl-ı selim ve öngörü sahibi olduğunu bir defa daha ortaya koydu.

21.02.2005

Fatih vs. Semra (Alias: Annem bizi ister mi?)

Geçen akşam, gazetenin barında laflarken, konu kameraşehadetindeyaşayangiller programlarına geldi dayandı yine.

3.03.2005

Beyza’nın kadınları lezbiyen mi?

Bir yere davet edilip, üstüne eleştiri yazısı yazmak hoş değil.

15.08.2005

Yılbaşı gecesi ne yapılır

Yılın 364 günü dışarı çıkıp, tek çıkmak istemediğim gece yılbaşı gecesidir.

29.12.2005

Firar eden tavuklar ve Ağca

Yemin ederim baygınlık geçireceğim. Şu aralar, iki mahlûkata karşı tavuk karasından mustarip ve İnönü modeli sağır olmak, onlara dair herhangi bir şey görmemek, bilmemek, duymamak istiyorum: Tavuk ve Mehmet Ali Ağca...

21.01.2006

Bitmeyen ödevler...

Bana kızabilirsiniz ya da aşırı bulabilirsiniz ama anne olduktan sonra çocuğunuzu duvara çarpmak isteyebileceğiniz anlar olur.

13.10.2006

İşin kolayı ya da diyelim ki...

HASAN Cemal Bey kardeşimiz benim kıyasıya eleştirdiğim (22.12.06) Prof. Dr. Kemal Karpat’ı yere göğe sığdıramıyor (Milliyet, 03.01.07).

1.02.2007

Dinozorlar müzeye...

YARIYIL tatilinde oğlumu da peşimden Brüksel’e sürükledim. AB’nin merkez binalarını ve Schuman Meydanı’nı tavaf ettikten sonra dinozor müzesinde 6 saat geçirmemize şaşmamak lazım.

16.02.2007