EKSTRA
MENÜ
Arşiv

Dinozorlar

Dinozorlar ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Dinozorlar haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 582 Dinozorlar haberi bulunmuştur.

Dinozorlar Haberleri

Dinozorlar geri döndü

Dinozorlar geri döndü

Spielberg'in bundan 8 yıl önce sinema seyircisiyle tanıştırdığı dinozorlar üçüncü kez geri dönüyor. Spielberg'in prodüksiyon amirliği yaptığı Jurassic Park 3'ün yönetmen koltuğunda Joe Johnston var.

24.08.2001Gündem
Eski bilgisayar oyunları çöpe

Eski bilgisayar oyunları çöpe!

Yeni kuşak bilgisayar oyunları tamamen bilimsel ve doğa yasalarına göre ‘çalışıyor’. Yaşamdaki gerçeklik ön planda.

1.02.2002Spor
İsanın dilinden şarkılar

İsa'nın dilinden şarkılar

Anadolu'nun en eski kavimlerinden biri olan Süryaniler'in binlerce yıldır biriktirdiği ezgiler nihayet gün ışığına çıkıyor. Kalan Müzik tarafından, yıllar süren bir çalışmayla ortaya çıkarılan Süryani müzikleri ‘‘dini müzik’’ ve ‘‘halk müziği’’ başlıklarıyla iki albüm olarak yayınlandı.

17.05.2002Gündem
Dinozorların yok oluş sırrı aydınlanıyor mu

Dinozorların yok oluş sırrı aydınlanıyor mu?

Dinozorların yok oluşunu açıklayan en önemli varsayım şuydu: Dinozorlar 65 milyon yıl önce Meksika körfezine düşen muazzam büyüklükte bir göktaşının yarattığı küresel etkiyle yok olmuştu...

3.06.2002Spor
Migrene karşı probiyotik bakteri

Migrene karşı probiyotik bakteri

Mailand Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar, migrenin probiyotik bakterilerle önlenebileceğini göstermiş.

17.06.2002Spor
Dinozorlar döneminden kalma yağmur ormanı bulundu

Dinozorlar döneminden kalma yağmur ormanı bulundu

ABD'nin Denver kentinin güneyindeki Castle Rock bölgesinde kazı yapan bilim adamları,dinozorlar devrinden kalma bir yağmur ormanına rastladılar.Yağmur ormanının, 65 milyon yıl önce dinozorların yok olmasına sebep olan göktaşının dünyaya çarpmasından sonra oluştuğu belirlendi. Yağmur ormanında 100'den fazla tür ağacın fosilleşmiş kalıntıları bulundu.

28.06.2002Gündem
Uçan dinazor fosili bulundu

Uçan dinazor fosili bulundu

Çin'in Yixian bölgesinde uçabilen bir dinozor fosili bulundu. Bilim Akademisi Jeoloji Enstitüsü'nden profesör Ji Qiang, kuşlar ile dinozorlar arasındaki 'eksik bağ' konusunda birçok tartışmanın yapıldığı bir dönemde bulunan bu fosilin, kuşların evriminin dinozorlardan başladığı tezini doğruladığını belirtti.

23.07.2002Gündem
Kurtarıcının adı toryum

Kurtarıcının adı toryum

Mevki Hisarüstü'nde bir evin bahçesi. Bahçede yeni evlenmiş bir çiftle tanıştırılmak üzere çağırılmış yüz kadar davetli. Bu yüz davetliden hiç tanışmadığım altısıyla bir masada oturuyoruz. Tanışmayan insanlar nelerden söz eder? Siyasetten.

27.07.2002Gündem
Tarih öncesi hayvanlar dünyasına yolculuk

Tarih öncesi hayvanlar dünyasına yolculuk

Dinozorların yok oluşunun ardından memeliler, binbir değişik türler halinde Dünya’yı doldurmaya başladı. İngiliz belgeselcileri, araştırmacılarla birlikte otuz kadar memelinin yaşamıyla ilgili bir film hazırladı. İşte size geçmiş zamana fantastik bir safari.

9.08.2002Spor
4 kanatlı uçan dinozor

4 kanatlı uçan dinozor

Jurassic Park filmindeki Velociraptorların da 120 milyon yıllık akrabası olan yeni bir tür ‘mikroraptor’ün uzunluğu 1 metre kadar ve yaklaşık kartal büyüklüğünde. Güçlü dişleri olan yaratık, pençeleri sayesinde de et yiyebiliyordu.

3.02.2003Spor
Göktaşı çarpacaksa söylemeyin

Göktaşı çarpacaksa söylemeyin

ABD'li bir bilim adamı, dünyaya yönü değiştirilemeyecek bir astroidin çarpması sözkonusu olduğu durumlarda bunun insanlara söylenmemesi gerektiğini savundu.

15.02.2003Gündem
GÖZLÜKLÜ MARTI : Bir dakika

GÖZLÜKLÜ MARTI : Bir dakika!

Gözlüklü Martı’nın bir iddiası var : İnsanlar hem etobur, hem otobur canlılardır. Gazobur türüne geçen ilk canlı türü de Amerikalı’dır. Ne demek istediğini anlayamadım, açıkladı. Diyor ki, ABD dünya nüfusunun sadece % 5’iyle, petrolün % 25’ini harcayarak ekonomisini ayakta tutuyor. Bir de uyarısı var: Gazobur Amerikanus’un sonu da dinozorlar gibi olacak...

26.03.2003Gündem
Okullu kuklacı

Okullu kuklacı

Çivi, mengene ve çekiç seven bir kadın Selda Ülder. Süngere, beze, tahtaya ve demire şekil veriyor, 'kukla' yapıyor. Mimar Sinan Üniversitesi Sahne Dekorları ve Kostümü Bölümü’nden mezun. Kukla yapımı konusunda yüksek lisans yapmış. Türkiye'de bir elin parmak sayısını geçmeyen ustalar arasında 'okullu' olarak yerini almış.

12.04.2003Gündem
Taş devrinde hayatta kalma oyunu

Taş devrinde hayatta kalma oyunu

Oyun dünyasının sevilen karakterleri Sims ailesi, Taş Devri'nde yaşasaydı neler olurdu? İngiltere'de yeni geliştirilen bir bilgisayar oyunu günümüzden milyonlarca yıl önce hayatta kalmaya çalışan ilk insanların yaşadıklarını siber dünyaya taşıyor. "BC (Milattan Önce)" adlı oyunda, insanlığın geleceğini ellerinde taşıyan oyuncular vahşi dinozorlar, açlık ve hava koşullarıyla mücadele ediyor.

1.10.2003Gündem
4 kanatlı kuş bilim dünyasına bomba gibi düştü

4 kanatlı kuş bilim dünyasına bomba gibi düştü

Çin’de bulunan 125 milyon yıl öncesine ait 4 kanatlı bir dinozorun fosili, kuşların ağaçlardan atlayarak uçmaya başladıkları tezini doğruluyor. Kuşların dinozorlardan geliştiği teorisi üzerine tartışmalar daha gerçekçi bir temele oturmaya başladı.

16.10.2003Spor
Dinozorlar kanser olmuş

Dinozorlar kanser olmuş

ABD'li bilim adamları, dinozorların kemiklerinde tümör bulduklarını, bunun kanser hastalığının dinozorlar döneminde de var olduğunu gösterdiğini kaydettiler.

22.10.2003Gündem
5 bin kuşak sonra erkekler

5 bin kuşak sonra erkekler

Erkekler doğuştan hasta mı diye tartışılırken, biyologlardan erkekler için yeni bir kötü haber daha geldi: Y kromozomu küçülüyor. Erkek, yok olmanın eşiğinde! Bazı hesaplara göre erkekler 5000 kuşak, yani yaklaşık olarak 125 000 yıl sonra tıpkı dinozorlar gibi dünya sahnesinden silinecekler.

25.10.2003Spor

Yazar Sonuçları

Sıyırtan astronom

VALLAHİ, verilmiş sadakamız varmış...Ucuz atlattık. Resmen sıyırttık.

12.01.2002

Sabaha kadar mesaj

‘‘HAYIRLI uğurlu olsun.’’

Milletçe pek severiz bu lafı.

2.02.2002

Akarcalı'dan çapraz sorular

MHP, 3.köprü ve tüpgeçit projelerinde koordinasyon sağlıyor mu?

4.06.2002

21'inci Yüzyıl için ikinci manifesto denemesi

Önümüzdeki 26 Ağustos-4 Eylül tarihlerinde Johannesburg'da Dünya Zirvesi toplanacak.

10.08.2002

Maço Gibson'la gerilim bu kadar olur!

İşaretler'i Mel Gibson'a rağmen beğendim. Hint asıllı genç yönetmen Shyamalan'ın da Spielberg gibi Amerikalılar’ın nelerden hoşlandıklarını çok iyi çözümlediği ortada.

8.11.2002