EKSTRA
MENÜ

Din

Din ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Din haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 44.385 Din haberi bulunmuştur.

Din Haberleri

‘Müslümanlar, iktidarın hedefinde’

‘Müslümanlar, iktidarın hedefinde’

Avusturya’nın başkenti Viyana’da düzenlenen gösteride, Halk Partisi (ÖVP) ve Yeşiller Partisi koalisyon hükümetinin hayata geçirmeye hazırlandığı ‘terörle mücadele yasa tasarısının’ ülkedeki Müslümanlara yönelik keyfi uygulamalar ve baskıları artıracağı vurgulandı.

20.01.2021Avrupa
Üç aylar ne zaman başlayacak İşte 2021deki ilk kandil tarihi

Üç aylar ne zaman başlayacak? İşte 2021'deki ilk kandil tarihi

Birçok kandil gecesini de içerisinde barındıran üç aylar Müslümanlar tarafından heyecanla bekleniyor. Kamerî takvimin yedinci, sekizinci ve dokuzuncu ayları olan Recep, Şaban ve Ramazan ayları gelenekte 'üç aylar' diye adlandırılıyor. Her sene hicri ve miladi takvim farkından dolayı 10 gün geriye gidiyor. Peki üç aylar ne zaman başlıyor?

20.01.2021Gündem
Sosyolojinin unutulmaz ismine veda

Sosyolojinin unutulmaz ismine veda

İstanbul’da 80 yaşında hayatını kaybeden Prof. Dr. Nur Vergin alanının önde gelen isimlerinden biriydi. Paris’te başlayan akademik kariyerinde Türkiye’de gecekondu bölgelerinde saha çalışmaları da vardı, sıcak siyasi tartışmalar da. Atatürk’ün çocukluk arkadaşı Nuri Conker’in torunuydu. Bir dönem sanatçı Fikret Hakan ile evliliğin eşiğinden dönmüştü.

20.01.2021Gündem
DHBT sınavı ne zaman İşte en son gelişmeler

DHBT sınavı ne zaman? İşte en son gelişmeler

Ertelenen 2020 DHBT sınavının ne zaman yapılacağı yeni yılla birlikte, Diyanet İşleri Başkanlığı kadrolarında görev almak isteyen binlerce vatandaşın gündeminde yer alıyor. KPSS'nin 2020 DHBT sınavına girecek olan vatandaşlar, ÖSYM'nin gerçekleştireceği bu sınavın tarihini merak ediyor. Peki, DHBT sınavı ne zaman?

19.01.2021Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Prof. Dr. Nur Verginin cenaze törenine katıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Prof. Dr. Nur Vergin'in cenaze törenine katıldı

Türkiye'nin önde gelen sosyal bilimcilerinden Sosyolog Prof. Dr. Nur Vergin (80), İstanbul’da evinde hayatını kaybetti. Vergin için İstanbul'da cenaze töreni düzenlendi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Vergin'in cenaze törenine katıldı. Cenaze namazı sonrasında konuşan Erdoğan, "Rabbim taksiratını affetsin. Hocamızın bir özelliği vardı; siyasetle sosyolojiyi çok iyi örtüştüren bir insandı. Şu ifadesini hiç unutamıyorum; Herhalde benden daha beyaz Türk kimse olmazdı derdi ama hiçbir zaman da beyaz Türklüğün savaşını vermezdi." dedi.

19.01.2021Gündem
Cevat Akşit öldü mü soruları gündemdeydi - Açıklama geldi...

'Cevat Akşit öldü mü?' soruları gündemdeydi - Açıklama geldi...

Bir süredir 'Cevat Akşit öldü mü?' soruları gündemdeydi. Sosyal medyada, İlahiyatçı Prof. Dr. Cevat Akşit’in vefat ettiği yönündeki paylaşımlar üzerine açıklama geldi. Facebook’ta “Cevat Akşit vefat etti” iddiası kısa sürede hızla yayıldı. İddialar sonrası Cevat Akşit Hocaefendi’nin sağlık durumunun iyi olduğunu, çıkan haberlerin asılsız olduğunu bildirildi.

19.01.2021Gündem
Fransa İslam’ına Türklerden ret

Fransa İslam’ına Türklerden ret

“Fransa İslam’ı” yaratma ve Ulusal İmamlar Konseyi (CNI) kurma hedefinde olan Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un taleplerine Türkler imza atmadı.

19.01.2021Dünya
Türkiye’den küstah başpiskoposa kınama

Türkiye’den küstah başpiskoposa kınama

Dışişleri Bakanlığı, Atina ve Yunanistan Başpiskoposu Yeronimos’un İslam dinine yönelik ifadelerini kınadı.

19.01.2021Dünya
Ünlü sosyolog evinde ölü bulundu

Ünlü sosyolog evinde ölü bulundu

Türkiye’nin önde gelen sosyal bilimcilerinden, Atatürk’ün çocukluk arkadaşı Nuri Conker’in torunu ünlü sosyolog Prof. Dr. Nur Vergin (80) İstanbul Etiler’deki evinde ölü bulundu.

19.01.2021Gündem
Prof. Dr. Nur Vergin kimdir Hayatını kaybeden Sosyolog Prof. Nur Verginin biyografisi

Prof. Dr. Nur Vergin kimdir? Hayatını kaybeden Sosyolog Prof. Nur Vergin'in biyografisi

Prof. Dr. Nur Vergin'in hayatı ve biyografisi vefat haberinin ardından gündeme geldi. Evinde hayatını kaybettiği belirlenen 80 yaşındaki Vergin'in ölümünde şüpheli bulguya rastlanmadığı öğrenildi. Türkiye'nin önde gelen sosyal bilimcilerinden Sosyolog Prof. Dr. Nur Vergin bir dönem İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesinde görev almıştı. Siyaset ve sosyoloji üzerine bir çok kitabı bulunan Nur Vergin Marmara ve Bilkent üniversitelerinde de öğretim üyeliği yaptı. İşte, Nur Vergin'in biyografisiyle ilgili ayrıntılı bilgiler.

18.01.2021Gündem
DHBT sınavı ne zaman İşte en son gelişmeler

DHBT sınavı ne zaman? İşte en son gelişmeler

Ertelenen 2020 DHBT sınavının ne zaman yapılacağı yeni yılla birlikte, Diyanet İşleri Başkanlığı kadrolarında görev almak isteyen binlerce vatandaşın gündeminde yer alıyor. KPSS'nin 2020 DHBT sınavına girecek olan vatandaşlar, ÖSYM'nin gerçekleştireceği bu sınavın tarihini merak ediyor. Peki, DHBT sınavı ne zaman?

18.01.2021Gündem
Ankaraya sürpriz ziyaret... Türkiye - AB ilişkileriyle ilgili flaş mesajlar

Ankara'ya sürpriz ziyaret... Türkiye - AB ilişkileriyle ilgili flaş mesajlar

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas açıklamalarda bulundu. "Yunanistan'ın NATO bünyesinde kurulan mekanizma toplantılarına tekrar katılmaya başlamasından memnuniyet duyuyorum." diyen Çavuşoğlu, "Yunanistan ile Türkiye arasında çok kez gerginliğe yol açan konular var. Tüm bu konuları nasıl çözeceğimizi Yunanistan ile görüştük. 60 tur ne konuştuysak 61'incide de onu görüşeceğiz." diye konuştu. Çavuşoğlu, "Önümüzdeki süreçte Almanya'yla ikili diyalog mekanizmalarımızı canlandırma konusunda mutabık kaldık." ifadelerini kullandı ve "Avrupa'dan da olumlu adımların gelmesi sayesinde (AB'yle ilişkilerde) daha pozitif atmosfer içindeyiz." dedi. Bakan Çavuşoğlu ayrıca Başpiskopos Ieronimos'un sözlerine tepki gösterdi ve "İslam düşmanlığını insanlarda gördük, siyasetçiler de gördük. Ama ilk defa bir din adamının böyle bir söylem içinde olduğunu gördük, hayret ettik gerçekten. Umarım Yunanistan'da bu tür provokasyonlar yerine aklı selim hakim olur." dedi.

18.01.2021Dünya
Fetih Suresi Oku ve Dinle - Fetih Duası Türkçe ve Arapça Okunuşu, Fazileti, Anlamı (Diyanet Meali & Tefsiri)

Fetih Suresi Oku ve Dinle - Fetih Duası Türkçe ve Arapça Okunuşu, Fazileti, Anlamı (Diyanet Meali & Tefsiri)

Fetih suresi Medine döneminde inmiştir. 28 âyettir. Sure adını 1, 18 ve 27. âyetlerde geçen “fetih” kelimesinden almıştır. Mekke'nin fethedileceği müjdesini konu alır. Bu sure ile birlikte Müslümanların müşriklere karşı zafer kazanacağı müjdelenmiştir. Ayrıca önemli dönemlerde ordumuzun muzafferiyet kazanması için fetih duası olarak okunmaktadır. Fetih suresi oku ve dinle sayfamızda sizler için Fetih suresi anlamı, fazileti, meali, tefsiri, Türkçe ve Arapça okunuşu Diyanet Mealiyle detaylarını bir araya getirdik. Ayrıca Fetih Suresi meali (Diyanet) yine içeriğimizde yer almaktadır.Diyanet mukabele videosu üzerinden Fetih suresini kolayca dinleyebilirsiniz.

18.01.2021Namaz Sureleri
Atina Başpiskoposu saçmaladı

Atina Başpiskoposu saçmaladı

Yunanistan Kilisesi’nin lideri, Atina Başpiskoposu Yeronimos, “İslam’ın din değil, siyasi parti olduğunu” iddia etti.

18.01.2021Dünya
Dışişleri Bakanlığından Başpiskopos Ieronimosun sözlerine tepki

Dışişleri Bakanlığı'ndan Başpiskopos Ieronimos'un sözlerine tepki

Dışişleri Bakanlığı, Atina ve Tüm Yunanistan Başpiskoposu’nun İslam dinine yönelik hakaret içerikli ifadelerine karşılık, "Atina ve tüm Yunanistan Başpiskoposu Ieronimos’un bir televizyon kanalına verdiği mülakatta sarf ettiği, İslam dinine ilişkin haddini bilmez ifadelerini şiddetle kınıyoruz" açıklamasında bulundu.

17.01.2021Dünya
Diyanet İşleri Başkanı Erbaştan Yunanistan Başpiskoposuna tepki

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan Yunanistan Başpiskoposuna tepki!

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Yunanistan Başpiskoposu İeronimos'un ‘İslam'ın din olmadığı’ ve ‘Müslümanların savaş yanlısı insanlar olduğu’ şeklindeki sözleri üzerine, ‘Barış ve huzurun hakim kılınması için gayret sarf etmesi gereken din adamlarının en önemli vazifesi bir arada yaşama kültürüne katkı sağlamak olmalıdır.’ değerlendirmesinde bulundu.

17.01.2021Gündem
Fetva hattını arayanlar: Aşı olmamanın vebali var mı diye soruyorlar

Fetva hattını arayanlar: 'Aşı olmamanın vebali var mı?' diye soruyorlar

Antalya'da vatandaşların dini bilgi almak için aradığı 'Alo 190 Dini Danışma' hattına koronavirüsle ilgili gelen çağrı sayısında artış yaşandı. Son aylarda en sık sorulan sorular, ‘Koronavirüsten kurtulmanın ya da virüsün bulaşmaması için dua var mı?' ve 'Aşı olmamanın vebali var mı?' oldu. Müftü Osman Artan aşı konusunda "Tereddüt edip aşı olmak istemeyenler, korkanlar çevresine, yakınına hastalık bulaştırıp zarar görürse sorumluluğunun olduğunu bilmesi gerekir. Devletimiz gerekli tedbirleri aldı. Müslüman olarak dinen bu aşıları olmamız lazım ve başkalarının bizden dolayı zarar görmemesi lazım" dedi.

17.01.2021Haber
Fetva hattını arayanlardan aşı sorusu: Vebali var mı

Fetva hattını arayanlardan 'aşı' sorusu: Vebali var mı?

Antalya'da vatandaşların dini bilgi almak için aradığı 'Alo 190 Dini Danışma' hattına koronavirüsle ilgili gelen çağrı sayısında artış yaşandı. Son aylarda en sık sorulan sorular, ‘Koronavirüsten kurtulmanın ya da virüsün bulaşmaması için dua var mı?' ve 'Aşı olmamanın vebali var mı?' oldu. Müftü Osman Artan aşı konusunda "Tereddüt edip aşı olmak istemeyenler, korkanlar çevresine, yakınına hastalık bulaştırıp zarar görürse sorumluluğunun olduğunu bilmesi gerekir. Devletimiz gerekli tedbirleri aldı. Müslüman olarak dinen bu aşıları olmamız lazım ve başkalarının bizden dolayı zarar görmemesi lazım" dedi.

17.01.2021Gündem
Diyarbakırlı kadınlar, mülteci hemcinslerinin dramını heykele işledi

Diyarbakırlı kadınlar, mülteci hemcinslerinin dramını heykele işledi

DİYARBAKIR'da, farklı meslek dallarından bir grup kadın, bir araya gelerek, mülteci hemcinslerinin yaşadıkları zorluklara dikkat çekmek için metalden heykeller yapıyor. Kendilerine 'Metal Kolektif' adını veren kadınlar, yaptıkları heykellerde savaş ya da farklı nedenler yüzünden ülkelerinden göç etmek zorunda kalan hemcinslerinin figürlerini yansıtıyor.

16.01.2021Güncel
‘En büyük öğretmenler odası’nda çay

‘En büyük öğretmenler odası’nda çay

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, din kültürü ve ahlak bilgisi (DKAB) öğretmenleriyle sosyal medyada bir araya geldi.

16.01.2021Eğitim
Din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenleriyle toplantı

Din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenleriyle toplantı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, din kültürü ve ahlak bilgisi (DKAB) öğretmenleriyle sosyal medyada bir araya geldi.

15.01.2021Eğitim
Karanlık Divan

Karanlık Divan

Şair Haydar Ergülen Enis Batur’un yeni şiir kitabı ‘Karanlık Oda Şarkıları’nın tanıtımını şiir olarak yaptı...

15.01.2021Kitap Sanat
Devama göre karne notu

Devama göre karne notu

İlk ve ortaokullarda karne notlarının derse katılım puanlarıyla belirleneceği, yüz yüze sınavların karne notuna yansımayacağı açıklandı. Karar bazı öğrencileri memnun ederken yazılı sınavları iyi geçenler ve internet sorunu gibi nedenlerle dersleri kaçıranlar üzgün. Okula başvurarak yazılıların karneye işlenmesini istemek mümkün.

15.01.2021Eğitim
Diyanet İşleri Başkanı Erbaştan  Mescid-i Aksa baskınına çok sert tepki: Şiddetle telin ediyorum

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan Mescid-i Aksa baskınına çok sert tepki: 'Şiddetle telin ediyorum'

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, İsrailli mühendislerin Mescid-i Aksa baskınına ilişkin, "Bu girişimler esasında Mescid-i Aksa'yı yıkma çalışmasıdır. Zaten kazı çalışmalarıyla söz konusu hain plan gerçekleştirilmeye çalışılmaktadır. Mescid-i Aksa'ya yapılan saldırıları ve hain planları şiddetle telin ediyorum" ifadesini kullandı.

14.01.2021Gündem
İki papa da Kovid-19 aşısı oldu

İki papa da Kovid-19 aşısı oldu

Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis ile Şubat 2013'te istifa eden eski Papa 16. Benedict'in koronavirüs aşısı oldu.

14.01.2021Dünya
Cumhurbaşkanı Erdoğandan flaş sosyal medya açıklaması: Boyun eğmeyeceğiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan flaş sosyal medya açıklaması: "Boyun eğmeyeceğiz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği 2019 Yılı Medya Oscar Ödülleri Töreni’nde konuştu. Erdoğan, "Özgürlük kılıfı altında Türkiye'yi yalan haberin, hakaretin, iftiranın kol gezdiği bir iklime terk etmeyeceğiz. Kendilerini hukukun üstünde gören sosyal medya şirketlerine boyun eğmeyeceğiz. Cezalar kesilmeye başlayınca onlar da kuzu olmaya başladılar. Ödeyeceksin! Batı'da nasıl ödüyorsan burada da ödeyeceksin." ifadelerini kullandı.

13.01.2021Gündem
Üç aylar ne zaman başlıyor İşte Diyanet 2021 kandil takvimi

Üç aylar ne zaman başlıyor? İşte Diyanet 2021 kandil takvimi!

İslam dünyasında rahmeti, bereketi ve mağfireti ile bilinen üç ayların ilki olan recep ayının başlangıç tarihi yoğun şekilde araştırılıyor. Öte yandan Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan 2021 yılı dini takvimiyle birlikte, üç ayların bu yıl ne zaman idrak edileceği belli oldu. Peki, üç aylar ne zaman başlıyor?

13.01.2021Gündem
Bu ülke aklını mı yitirdi

Bu ülke aklını mı yitirdi?

“Bu ülke (Fransa) aklını mı yitirdi?” Bunu Fransız kadın bir milletvekili söylüyor. Aslında birçok Avrupa ülkesinde son yıllarda tedirgin edici düzeye ulaşan aşırı sağcı gelişmeleri görünce, insanın aklından, “Bu ülke, bu ülkeler aklını mı yitirdi?” demek geçiyor.

13.01.2021Avrupa
8. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Kaza Ve Kader konu anlatımı

8. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Kaza Ve Kader konu anlatımı

İmanın şartları şunlardır: Allah'a iman, Allah'ın gönderdiği peygamberlere iman, Kuran'ı Kerim'e iman, meleklerin varlığına iman, ahiret gününe iman ve kadere iman. Kadere iman, hayrın ve şerrin Allah'tan geldiğine inanmak demektir. 8. sınıflar için Kaza ve Kader konusunu kavramları ile birlikte anlattık.

12.01.20218. SINIF
8. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Ayetel-Kürsi Ve Anlamı konu anlatımı

8. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Ayete'l-Kürsi Ve Anlamı konu anlatımı

Kuran'ı Kerimde yer alan birçok sure ve ayet, başka isimlerle de bilinir. Bakara Suresinin 255. ayeti de zaman içerisinde Ayete'l-Kürsi adını almıştır. Kutsal kitabımızdaki en faziletli surelerden biri olan Bakara Suresi günlük ibadetlerde sıklıkla okunur. 8. sınıfta okuyan öğrenciler için Ayete'l Kürsi ve Anlamı konusunu ayrıntılı bir şekilde anlattık.

12.01.20218. SINIF
8. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Hz. Musa konu anlatımı

8. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Hz. Musa konu anlatımı

İsrailoğulları'na elçi olarak gönderilen Hz. Musa, Ulu'l Azm peygamberi arasında yer alır.. Hz. Muhammed, Hz. İsa ve Hz. Davut ile birlikte kendisine kitap indirilen dört peygamberden biridir. Firavun'a karşı mücadele vermiş ve Mısır halkını özgürlüğüne kavuşturmuştur. 8. sınıflar için Hz. Musa konusunu örnek ayetlerle açıkladık.

12.01.20218. SINIF
8. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Hz. Şuayb konu anlatımı

8. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Hz. Şuayb konu anlatımı

8. Sınıf Din Kültürü konuları arasında oldukça önemli içerikler bulunmaktadır. Peygamberlerin hayatları konuları ise en çok ilgi gören konulardan biridir. 8. sınıf din kültürü konuları arasında peygamberlerin hayatlarının anlatılmasının bir sebebi de öğrencilerin peygamberlerin güzel ahlaklarını öğrenmelerini sağlamaktır. İşte, Hz. Şuayb'ın hayatı hakkında tüm bilgiler.

12.01.20218. SINIF
8. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Paylaşma Ve Yardımlaşma konu anlatımı

8. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Paylaşma Ve Yardımlaşma konu anlatımı

Dinimizde yardımlaşma ve dayanışmanın önemi büyüktür. Müslümanlar sık sık zekat ve sadaka vererek, maddi açıdan kötü durumda olan insanlara yardım eder. Kuran'ı Kerim'de yer alan birçok ayette bize elimizdekileri paylaşmamız gerektiği emredilir. 8. sınıfta okuyan öğrenciler için ''Paylaşma ve Yardımlaşma'' konusunu örnek ayetler ve hadislerle anlattık.

12.01.20218. SINIF
8. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Zekat Ve Sadaka konu anlatımı

8. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Zekat Ve Sadaka konu anlatımı

İslam'ın 5 şartı vardır. Bunlar namaz kılmak, oruç tutmak, Kelime-i Şehadet getirmek, Hacca gitmek ve zekat vermektir. Müslümanlar, kazandıklarının zekatını vererek günahlarından arınır. Bir Müslümanın kimseye borcu yok ise, yılda en az bir kez zekat vermelidir. 8. sınıflar için zekat ve sadaka konusunu örnek ayetlerle açıkladık.

12.01.20218. SINIF
8. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Zekat Ve Sadaka konu anlatımı

8. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Zekat Ve Sadaka konu anlatımı

İslam'ın 5 şartı vardır. Bunlar namaz kılmak, oruç tutmak, Kelime-i Şehadet getirmek, Hacca gitmek ve zekat vermektir. Müslümanlar, kazandıklarının zekatını vererek günahlarından arınır. Bir Müslümanın kimseye borcu yok ise, yılda en az bir kez zekat vermelidir. 8. sınıflar için zekat ve sadaka konusunu örnek ayetlerle açıkladık.

12.01.20218. SINIF
DHBT sınavı ne zaman İşte en son gelişmeler

DHBT sınavı ne zaman? İşte en son gelişmeler

Yeni yılla birlikte, geçtiğimiz dönemin ertelenen DHBT sınavı da gündeme geldi. 2020-Kamu Personel Seçme Sınavı Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT) için alınan erteleme kararının ardından, yeni sınav tarihi araştırılıyor. Normal şartlarda 2020-KPSS DHBT 27 Aralık'ta uygulanacaktı. Peki, DHBT sınavı ne zaman?

12.01.2021Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğandan flaş çağrı: Vazgeçin

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan flaş çağrı: Vazgeçin

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği Ülkeleri Büyükelçileri Toplantısı'nda konuştu. 'Türkiye Avrupa Birliği ailesinde hak ettiği yeri almalı.' diyen Erdoğan, "Brexit ile beraber artan belirsizlik ancak Türkiye'nin AB ailesi içinde yer almasıyla giderilecektir." dedi. "Son yıllarda hava sahası ihlallerini ve adalar konusunda hukuka aykırı faaliyetlerini artıran Yunanistan'ı gerginliği tırmandıran faaliyetlerinden vazgeçmeye davet ediyoruz." ifadelerini kullanan Erdoğan, "Yunanistan'la 25 Ocak'ta başlayan istikşafi görüşmelerin yeni bir dönemin habercisi olacağına inanıyorum.. AB'nin hem bu konularda hem de Kıbrıs meselesinde samimi bir özeleştiri yapması gerekiyor." diye de ekledi. Erdoğan, "Tüm bu konular objektif şekilde ele alındığında Türkiye-AB çıkarlarının örtüştüğü görülecektir. Önyargılar veya korkular yerine uzun vadeli bir bakış açısıyla hareket edildiğine bunu başaracağımıza inanıyorum." ifadelerini kullandı.

12.01.2021Gündem
Erman Toroğlu hakkında suç duyurusu

Erman Toroğlu hakkında suç duyurusu

Futbol yorumcusu ve eski hakem Erman Toroğlu hakkında bir televizyon programında Roman vatandaşların tepkisini çeken sözleri nedeniyle suç duyurusunda bulunuldu.

11.01.2021Gündem
Bakan Selçuktan öğretmen atamalarıyla ilgili açıklama - 2021 öğretmen atama tarihiyle ilgili sorulara yanıt verdi

Bakan Selçuk'tan öğretmen atamalarıyla ilgili açıklama - 2021 öğretmen atama tarihiyle ilgili sorulara yanıt verdi

Binlerce öğretmenin merakla beklediği 2021 takvimiyle ilgili Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan açıklama geldi. Öğretmen atama dağılımının ihtiyaçlara göre belirlendiğini söyleyen Bakan Selçuk, "Milli Eğitim Bakanlığı, kendi ihtiyaçlarını istatistiksel olarak ortaya koyduktan sonra bunu Maliye Bakanlığı ve ilgili kuruluşlarla görüşüyoruz" dedi. Peki öğretmen atamaları ne zaman yapılacak, tarih açıklandı mı?

11.01.2021Gündem
‘Öncü kültürcü’ kafayı sığınmacılara taktı

‘Öncü kültürcü’ kafayı sığınmacılara taktı

Almanya’da yıllar önce ‘öncü kültür’ tartışmalarını gündeme getiren ve şu günlerde Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi’nin (CDU) genel başkanlığına soyunan Friedrich Merz, şimdi de kafayı sığınmacılara taktı.

11.01.2021Avrupa
8. Sınıf Türkçe Metinle İlgili Sorular Sorma Ve Soruları Cevaplama konu anlatımı

8. Sınıf Türkçe Metinle İlgili Sorular Sorma Ve Soruları Cevaplama konu anlatımı

Türkçede yazın türleri manzum (şiir) ve mensur (düz yazı) olmak üzere ikiye ayrılır. Düz yazılarda yer alan paragraflara metin denir. Kısa yazılar genelde giriş - gelişme - sonuç bölümü olmak üzere üç paragraftan oluşur. Uzun yazılarda paragraf sayısı daha fazla olabilir. 8. sınıflar için Metinle İlgili Sorular Sorma ve Soruları Cevaplama konusunu örnek metinlerle anlattık.

11.01.20218. SINIF
3 aylara ne zaman giriyoruz İşte 2021 Kandil tarihleri

3 aylara ne zaman giriyoruz? İşte 2021 Kandil tarihleri

2021'e adım atılması ile birlikte, en çok merak edilenlerden biri de üç aylar ve kandil tarihleri oldu. Üç ayların başlangıcının ve idrak edilecek kandillerin bu yıl hangi aylara denk geldiği vatandaşlarca araştırılıyor. Peki, 3 aylara ne zaman giriyoruz?

10.01.2021Gündem

Yazar Sonuçları

70 yaşındaki dahi çocuk

İSMET Berkan’ın Tekno Gündem’inde ilginç bir yazı vardı.Oradan aktarıyorum.

17.01.2021

12 boş tabut ve avluda faili meçhul bir ceset

Bugünkü hikâyemiz son zamanlarda streaming platformlarda çok moda olan bir “Unsolved Mysteries...”

17.01.2021

Özgürlük haftası başlıyor

Güneş Kova burcunda. Sahne ışıkları Kovaları gösteriyor. İstedikleri her şeyi elde edecekler ancak bu dönemin tek şanslısı onlar değil; Yengeçlere para, Terazilere dolu dolu aşk var.

17.01.2021

Zeytin ve zeytinyağının izinde Akhisar...

Geçen hafta her bir zeytin ağacına gözü gibi bakılan Akhisar’da hasada katıldım. Şehrin karmaşasından uzaklaşıp, doğayla iç içe harika bir gün geçirdim, Zeytin ağaçlarıyla sohbet ettik. Avrupa, Amerika dünyayı gezmeyi seviyoruz ama ülkemiz bu mevsimde tam bir cennet. Doğa, tarlalar muhteşemdi. Kasalarca zeytin topladık. Bu yıl çok bereketli…

16.01.2021

En iyisi okumamak mı?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yaklaşık 6 ay önce formasyon kaldırıldı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk daha önceki bir konuşmasında bizlere “Siz formasyon almayın, biz size atanınca vereceğiz” demişti. Ama verdiği sözü hâlâ yerine getirmedi.

13.01.2021

A.R.O.G. incelemesini eleştirenlere Doç. Dr. Bilal Yorulmaz’dan cevap: Matrix'i de inceledik

Cem Yılmaz’ın 3 popüler filmi, ‘G.O.R.A’, ‘A.R.O.G’ ve ‘Arif V 216’nın ‘din ve değerler açısından incelenmesi’ büyük bir tartışmayı da alevlendirdi. Birçok kişi, “Neden Cem Yılmaz ve filmleri mercek altına alınıyor?” diye sorarken, birçok kişi de makalede yer verilen yorumlara “Bari filmlere dini açıdan bakmayın” eleştirisinde bulunuyor. Bu makaleyi kim, neden yazdı? Neden Cem Yılmaz filmleri? Çalışmanın amacı ne? Akıllardaki tüm soruları makaleyi hazırlayanlardan Doç. Dr. Bilal Yorulmaz’a sordum.

11.01.2021

Demokrasi boşlukları

Dünyayı yöneten, istediği yöne çekip çeviren, kamuoyu oluşturan, bahar demokrasilerini Arap ülkelerine ihraç eden ABD, her geçen gün sevimli yüzünü kaybediyor...

11.01.2021

Sefil mantık!

Şu sefil mantığa bakar mısınız? Neymiş efendim, başörtülü hâkim olursa, onun vereceği kararın adaletinden şüphe edermiş. Buna göre hâkim olan hanımefendi, karar verdiği esnada başı açıksa adalet dağıtan oluyor, başını örtmüşse verdiği kararla zulmediyor!

11.01.2021