EKSTRA
MENÜ

Dil Eğitimi

Dil Eğitimi haberleri sayfasında güncel ve son dakika Dil Eğitimi hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 7.192 Dil Eğitimi haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Dil Eğitimi Haberleri

Ruslar Dilan Çiçek Denize bayıldı

Ruslar Dilan Çiçek Deniz'e bayıldı

Geçtiğimiz günlerde Taşkent Film Festivali’ne katılan Dilan Çiçek Deniz, güzelliğiyle büyüledi. Başarılı oyuncu yer aldığı projelerle yurtdışında en çok tanınan isimlerin başında geliyor. Özellikle “Çukur” dizisindeki Sena karakteriyle Özbekistan’da izlenen oyuncu, yoğun bir ilgiyle karşılaştı.

8.10.2021Magazin
Irkçılığa üç gol

Irkçılığa üç gol!

Mannheim ve çevresinin önde gelen spor klüplerinden Mannheim Türkspor ile SV Waldhof arasında ‘Irkçılığa karşı gol at!’ (Schiess Tore gegen Rassismus) sloganıyla gerçekleştirilen dostluk maçı, ev sahibi takımın 2-1 galibiyetiyle sonuçlandı.

7.10.2021Avrupa
Türkiye, Maarif okullarıyla uluslararası diploma veren ülkeler arasına giriyor

Türkiye, Maarif okullarıyla uluslararası diploma veren ülkeler arasına giriyor

Türkiye Maarif Vakfı Başkanı Prof. Akgün, uluslararası geçerliliğe sahip olacak Uluslararası Maarif Programı (IMP) ve IMP-Maarif Okul Öncesi Eğitim Programı'nı hazırladıklarını bildirdi.

4.10.2021Gündem
Irkçılığa sen de bir gol at

Irkçılığa sen de bir gol at!

Alman İş ve Eğitim Enstitüsü (DTI) iş birliğiyle SV Waldhof Mannheim 07, 6 Ekim 2021 Çarşamba günü saat 18.00’de Carl-Benz Stadyumu’nda Türkspor Mannheim ile bir yardım maçı düzenliyor. Maç, ‘Schiess Tore gegen Rassismus’ (Irkçılığa karşı gol at!) başlığı altında, DTI’nin ‘Anayasa Günü’ kapsamında düzenlediği çeşitli etkinliklerden birini oluşturuyor.

1.10.2021Avrupa
Turizmde nitelikli istihdam için işbirliği protokolü

Turizmde nitelikli istihdam için işbirliği protokolü

Milli Eğitim Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında Mesleki ve Teknik Eğitimi Geliştirme İşbirliği Protokolü imzalandı.

1.10.2021Ekonomi
Turizmde hem eğitim hem istihdam imkanı

Turizmde hem eğitim hem istihdam imkanı

Milli Eğitim Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında Mesleki ve Teknik Eğitimi Geliştirme İşbirliği Protokolü imzalandı. İki bakanlık arasında İstanbul’da düzenlenen törenle imzalanan protokolle, turizm sektöründe 25 bin nitelikli personelin istihdamı amaçlanıyor. Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) temsilcilerinin de bulunduğu imza töreninde konuşan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, özellikle turizm alanındaki insan kaynağı ihtiyacının karşılanması için son 3 yıldır 53 okulda iş birliğine devam ettiklerini söyledi.

30.09.2021Eğitim
‘Sokak dili hep var, önemli olan dilimizi doğru öğretmek’

‘Sokak dili hep var, önemli olan dilimizi doğru öğretmek’

Her dönemin kendine has bir sokak jargonu var ama görüyoruz ki teknoloji çağının argosu da bir başka oluyormuş... Bugün Türk Dil Bayramı. Bu vesileyle biz de dilimize giren bazı ‘ilginç’ kelimelere ve tabirlere baktık. Türk dili ve edebiyatı bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Fatih Bakırcı’yla sokak dilinin nasıl oluştuğunu, dilimize zarar verip vermediğini ve son dönemdeki durumu konuştuk.

26.09.2021Hürriyet Pazar
Aziz Sancar geleceğin parlak beyinleriyle buluştu

Aziz Sancar geleceğin parlak beyinleriyle buluştu

Nobel ödüllü Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar TEKNOFEST'e katıldı. Festivalde konuşan Sancar "100 sene sonra beni Türk çocukları okuyacaklar ve 'Bunu bir Türk yaptı' diyecekler" dedi.

24.09.2021Ekonomi
Türkiye’nin Mühendis Kızları, SOCAR Türkiye iş birliği ile güçleniyor

Türkiye’nin Mühendis Kızları, SOCAR Türkiye iş birliği ile güçleniyor

SOCAR Türkiye’nin Desteğiyle Türkiye’nin Mühendis Kızları’na Artık Kimya Mühendisleri de Katılıyor!

21.09.2021Enerji
Son dakika... Vergi ödemiyorlar, fiyatları her gün değişiyor, kimin çalıştığı belli değil... İşte taksi dünyasının bilinmeyenleri

Son dakika... Vergi ödemiyorlar, fiyatları her gün değişiyor, kimin çalıştığı belli değil... İşte taksi dünyasının bilinmeyenleri

İstanbul'da ticari taksilere yönelik tepkiler artarken işin arka planında neler olduğu merak ediliyordu. Taksi plakası kiralamadan şoförün kazancına kadar birçok noktaya değindik. Her ay binlerce lira kazanan ve yüzde 92'si kirada olan ticari taksilerin vergi ödemediği gerçeği ortaya çıktı. Yasal boşluk nedeniyle kiralamadan doğacak olan vergiler hiçbir suretle tahsil edilmiyor. Birleşik Taksi Şoförleri Derneği Başkanı Hüseyin Duman "Kiralamaya yönelik hiçbir vergi ödenmiyor. Galerici, mal sahibi ve kiracı bu işi kendi arasında yapıyor. Devlete bildirilmiyor." açıklamasında bulundu.

7.09.2021Ekonomi
‘Çeviri kitaplar farklı kültürü nasıl aktarır Aktarmalıdır’

‘Çeviri kitaplar farklı kültürü nasıl aktarır? Aktarmalıdır?’

Kültürün pek çok tanımı olsa da tanımların ortak paydasını “bir toplumun tarih boyunca yaptığı, ortaya koyduğu her şey” oluşturur. TDK kültürü, “Tarihsel, toplumsal gelişme süreci içinde yaratılan bütün maddi ve manevi değerler ile bunları yaratmada, sonraki nesillere iletmede kullanılan, insanın doğal ve toplumsal çevresine egemenliğinin ölçüsünü gösteren araçların bütünü, hars, ekin” şeklinde tanımlanıyor.

30.08.2021Eğitim
MEB, yüz yüze eğitime ilişkin tedbirleri belirledi

MEB, yüz yüze eğitime ilişkin tedbirleri belirledi

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), yüz yüze eğitimde alınacak tedbirleri belirledi.

21.08.2021Eğitim
MEB paylaştı: İşte yüz yüze eğitimde alınacak tedbirler

MEB paylaştı: İşte yüz yüze eğitimde alınacak tedbirler

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), yüz yüze eğitimde alınacak tedbirleri belirledi.

20.08.2021Eğitim
Barış Kılıç: Gözümün ıslanmasından çekinmem

Barış Kılıç: Gözümün ıslanmasından çekinmem

Oyunculuk kariyeri tesadüflerle başladı. ‘Adını Feriha Koydum’ dizisinde göründüğü an bir daha hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktı: “Bir bölüm oynadım ve ertesi gün benim için hayat değişti.” Her yaptığı işte oyunculuğu kadar fiziğiyle de beğenildi. Yeni dizisi ‘Uzak Şehrin Masalı’yla, şimdiye kadar canlandırdığı salon erkeği rollerini yerle bir etmeye hazırlanıyor. Barış Kılıç’la yaşamını, ailesini ve kariyerini konuştuk...

15.08.2021Hürriyet Pazar
Ece Üner kimdir, nereli, kaç yaşında Yeni programı Ece Üner ile Susma dikkat çekiyor

Ece Üner kimdir, nereli, kaç yaşında? Yeni programı Ece Üner ile Susma dikkat çekiyor

Ece Üner, Kanal D ekranlarında 9 Ağustos tarihinde başlayan Ece Üner ile Susma programı ile dikkat çekiyor. Kariyerine haber sunuculuğu ile başlayan Ece Üner, uzun süre akşam haberlerinin sunuculuğunu üstlenmişti. Peki, Ece Üner kimdir, nereli, kaç yaşında? İşte, o detaylar

5.08.2021Hayat
Ece Üner ile Susma programı ne zaman başlıyor Genel fragman yayınlandı

Ece Üner ile Susma programı ne zaman başlıyor? Genel fragman yayınlandı

Ece Üner ile Susma programı Kanal D ekranlarında izleyici ile buluşmaya hazırlanıyor. Gündüz kuşağına yeni bir soluk getirecek olan Ece Üner ile Susma programının genel fragmanı ile beraber yayın tarihi netlik kazandı. Ekranların güvenilir yüzü Üner, insanların yaşamında içinden çıkamadığı, çaresiz kaldığı olaylara çözüm arayacak. Peki, Ece Üner ile Susma ne zaman yayınlanacak? İşte, programın yayın tarihi ve fragmanı.

31.07.2021Televizyon
Üniversite adaylarına ipuçları: 15 adımda doğru tercih

Üniversite adaylarına ipuçları: 15 adımda doğru tercih

YKS sonuçları açıklandı, üniversite adayları 5-13 Ağustos tarihleri arasında tercihlerini yapacak. Bu yıl sınavın zor olması ve 180 puan tercih barajına takılan adayların çokluğu tercihleri daha kritik hale getirdi.

30.07.2021Eğitim
Sınava kendini denemek için girdi Arapça’da birinci oldu

Sınava kendini denemek için girdi Arapça’da birinci oldu

Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) Yabancı Dil Testi'nde Arapça sorularının tümünü doğru yanıtlayarak 500 tam puan alan Konyalı Muhammed Selman Güçlü, birincilik sevincini ülkesinden uzakta Ürdün'de yaşadı.

29.07.2021Eğitim
LGS şampiyonları hayallerine kavuştu

LGS şampiyonları hayallerine kavuştu

1 milyon 243 bin 801 öğrencinin katıldığı LGS’nin yerleştirme sonuçları açıklandı. Öğrencilerin yüzde 93’ü, tercihleri arasında bulunan okullardan birine yerleşti. Bu yılki sınavda tüm soruları doğru cevaplayıp 500 tam puan alan öğrencilerin çoğunluğu İstanbul’daki okulları seçti.

27.07.2021Eğitim
Yurt dışında lise rehberi

Yurt dışında lise rehberi

LGS sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından, öğrenciler kendine uygun en iyi lisede okumak için tercihlerini yaptı. Türkiye genelinde 2 bin 91 liseye merkezi sınav puanına göre öğrenci yerleştirilecek. Sınavla öğrenci alan okullara ise toplam 177 bin 500 öğrenci alınacak. Anadolu liselerine 59 bin 216, fen liselerine 37 bin 190, sosyal bilimler liselerine 10 bin 142, Anadolu imam hatip liselerine 36 bin 982, mesleki ve teknik Anadolu liselerine 33 bin 970 kontenjan ayrıldı. Tüm bu rakamların yanı sıra lise eğitimindeki alternatiflerden biri de yurt dışına gitmek.. Ama tabii bunun ailelere ciddi bir maddi külfeti var.

22.07.2021Eğitim
Bugünü unutun, yarına odaklanın

Bugünü unutun, yarına odaklanın

Bugün YKS maratonunun ilk sınavı TYT yapılıyor, ancak AYT ve YDT sınavları için heyecan devam ediyor. İki sınav arasında geçecek 21 saat 45 dakika ise kritik. Uzmanlar, TYT’den çıkan adayları cevaplara takılmamaları konusunda uyarıyor. İşte eğitim danışmanlarının önerileri:

26.06.2021Eğitim
Kıran, konsolosluk istişareleri kapsamında Alman heyetiyle görüştü

Kıran, konsolosluk istişareleri kapsamında Alman heyetiyle görüştü

Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, Almanya ile 4 yılın ardından konsolosluk istişarelerinin yeniden başladığını duyurdu.

23.06.2021Avrupa
Rüyada Dolunay Görmek Ne Anlama Gelir Rüyada Dolunayın Battığını Ve Büyüdüğünü Görmek Tabiri

Rüyada Dolunay Görmek Ne Anlama Gelir? Rüyada Dolunayın Battığını Ve Büyüdüğünü Görmek Tabiri

İnsanlar günlük yaşamlarında birçok farklı olaylarla karşı karşıya kalır. Söz konusu bu durumların etkileri rüyalarda kendisine yer bulur. Rüyalar, kişilerin bilinçaltında biriktirmiş olduğu duygu ve düşüncelerin bir şekilde dışarı çıkmış halidir. Peki, Rüyada dolunay görmek ne anlama gelir? Rüyada dolunayın battığını ve büyüdüğünü görmek tabiri nedir? Sizin için tüm detayları ile derledik.

7.06.2021Mahmure
12 yaşındaki piyano dahisi Belçika yolcusu

12 yaşındaki piyano dahisi Belçika yolcusu

Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Piyano Bölümü öğrencisi 12 yaşındaki Ada Elif Savaş, normalde üniversite çağındakilerin kabul edildiği Belçika Kraliyet Konservatuvarı sınavlarına girmek üzere davet aldı.

31.05.2021Gündem
YÖK, otizmli öğrencilere yabancı dil şartını kaldırdı

YÖK, otizmli öğrencilere yabancı dil şartını kaldırdı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), “Otizm spektrum bozukluğu, işitme engelli ve zihin yetersizliği” olan öğrencilerin, konservatuarlar ve güzel sanatlar fakültelerinde yapacakları lisansüstü eğitim ve sanatta yeterlilik programlarına başvurularında yabancı dil şartını kaldırdı.

18.05.2021 Eğitim
Sorbonnedan mezun oldu, doğduğu toprakları aspirle buluşturdu

Sorbonne'dan mezun oldu, doğduğu toprakları aspirle buluşturdu

Paris Sorbonne Üniversitesi'nden mezun olan Tuncelili Hava Arslan, köyüne dönüp tarım işine başladı. Gün boyu traktörle tarlasını süren Arslan, doğduğu toprakları aspirle tanıştırdı.

11.05.2021Haber
Paris Sorbonne’dan mezun oldu Köyüne döndü, kendi işini kurdu...

Paris Sorbonne’dan mezun oldu! Köyüne döndü, kendi işini kurdu...

Paris Sorbonne Üniversitesi'nden mezun olan Tuncelili Hava Arslan, köyüne dönüp tarım işine başladı. Gün boyu traktörle tarlasını süren Arslan, doğduğu toprakları aspirle tanıştırdı.

11.05.2021Ekonomi
Gaybubet evinde yakalanan sözde kahraman İbrahim Tatar tutuklandı Telefon hattı kullanmamış, 700 sayfalık mesaj çıktı..

Gaybubet evinde yakalanan 'sözde kahraman' İbrahim Tatar tutuklandı! Telefon hattı kullanmamış, 700 sayfalık mesaj çıktı..

FETÖ’nün sözde Demokratik Kongo Cumhuriyeti imamı İbrahim Tatar (50), Ümraniye’deki bir gaybubet evinde yakalanmıştı. ‘Silahlı terör örgütü yöneticisi olmak’ suçundan tutuklanan İbrahim Tatar’ın firari olduğu günden beri GSM şirketlerine ait herhangi bir hat kullanmadığı saptandı. 2 adet ByLock kullandığı tespit edilen Tatar'ın 700 sayfalık mesajları olduğu ortaya çıktı.

5.05.2021Gündem
Bakan Selçuk: 4 bin 600 öğrenci yurt dışında burslu eğitim görüyor

Bakan Selçuk: 4 bin 600 öğrenci yurt dışında burslu eğitim görüyor

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 4 bin 600 öğrencinin yurtdışında burslu eğitim gördüğünü bildirdi.

28.04.2021Eğitim
Bakan Selçuk: 4 bin 600 öğrenci yurt dışında burslu eğitim görüyor

Bakan Selçuk: 4 bin 600 öğrenci yurt dışında burslu eğitim görüyor

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 4 bin 600 öğrencinin yurt dışında burslu eğitim gördüğünü bildirdi.

28.04.2021Gündem
Otomotivde Çin’e rakip

Otomotivde Çin’e rakip

Nilüfer Organize Sanayi Bölgesi’nde (NOSAB) 320 katılımcı firmanın çoğunluğu otomotiv yan sanayi sektöründe faaliyet gösteriyor. Başkan Erol Gülmez, “2020 büyüyerek geçti. Çin’e alternatif olarak büyüyen ihracat hacmimiz önümüzdeki yıllarda genişlemeye devam edecek” dedi.

19.04.2021Ekonomi
Gençlik ve Spor Bakanlığı, TED ile eğitim protokolü imzaladı

Gençlik ve Spor Bakanlığı, TED ile eğitim protokolü imzaladı

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezlerinden (TOHM) yararlanan sporcuların dil eğitimine katkı sağlamak amacıyla Türk Eğitim Derneği (TED) ile eğitim protokolü imzaladı.

7.04.2021Eğitim
Aleyna Kalaycıoğlu kimdir, kaç yaşında Survivor Aleyna hakkında bilgiler

Aleyna Kalaycıoğlu kimdir, kaç yaşında? Survivor Aleyna hakkında bilgiler

Aleyna Kalaycıoğlu merak edilen isimlerden biri. Survivor 2021 yarışmacısı olan Aleyna’nın açıklamaları dün akşam konseye damga vurdu. Peki, Aleyna Kalaycıoğlu kimdir, kaç yaşında? İşte hakkında merak edilenler

4.04.2021Televizyon
İki gözüm dediği eşine doyamadan hayata veda etti: Sabahattin Ali anılıyor

'İki gözüm' dediği eşine doyamadan hayata veda etti: Sabahattin Ali anılıyor

Türk romancılığının ve hikayeciliğinin önemli isimlerinden yazar ve şair Sabahattin Ali'nin vefatının üzerinden 73 yıl geçti. Aralarında Kürk Mantolu Madonna ve Kuyucaklı Yusuf'un da bulundu birçok unutulmaz romanın yazarı olan Ali, anılıyor.

2.04.2021Keyif
Aleyna Kalaycıoğlu kimdir, kaç yaşında Survivor Aleyna hakkında bilgiler

Aleyna Kalaycıoğlu kimdir, kaç yaşında? Survivor Aleyna hakkında bilgiler

Survivor Aleyna merak edilen isimlerden biri. Aleyna Kalaycıoğlu bu akşam voleybol yarışmasında yer alan. İzleyiciler, Survivor Aleyna’nın kaç yaşında ve nereli olduğu merak ediliyor. İşte 1998 doğumlu olan yarışmacı hakkında bilgiler

18.03.2021Televizyon
Nil Burak kimdir, gerçek adı nedir Nil Burak’ın oğlu Cemre Burak hakkında bilgiler

Nil Burak kimdir, gerçek adı nedir? Nil Burak’ın oğlu Cemre Burak hakkında bilgiler

Türk sanat müziğinin sevilen isimlerinden biri olan Nil Burak, Türkiye'yi temsil etmek üzere Dışişleri Bakanlığı görevlisi olarak tüm Avrupa ülkeleri, Rusya, Türki Cumhuriyetler, Çin, Arjantin, Venezuela, Brezilya ve ABD'de çeşitli konserler vermiş bir isim. Sahne adıyla bilinen Nil Burak, bir röportajında kendisine bu ismi Zeki Müren'in verdiğini açıklamıştı. Peki, Nil Burak kimdir, gerçek adı nedir? Nil Burak’ın oğlu Cemre Burak hakkında bilgiler...

17.03.2021Televizyon
Köyden kente göçü durdurdular, Fransızca öğrenip turist karşıladılar

Köyden kente göçü durdurdular, Fransızca öğrenip turist karşıladılar

Kars'ta bulunan Boğatepe Çevre ve Yaşam Derneği, kadınların azimli çalışmalarıyla birlikte hem köyden kente göçü durdururken eko-turizm ve peynircilik alanında büyük yer edinmeye başladı. Dernek başkanı Zümran Ömür, kadınlara öncülük ederek birçok alanda başarılara imza attı.

12.03.2021Ekonomi
Boğatepe kırsal kalkınmada model oldu

Boğatepe kırsal kalkınmada model oldu

Kars'ta bulunan Boğatepe Çevre ve Yaşam Derneği, kadınların azimli çalışmalarıyla birlikte hem köyden kente göçü durdururken eko-turizm ve peynircilik alanında büyük yer edinmeye başladı.

12.03.2021Ekonomi
13. Milli Uyum Zirvesi yapıldı: Daha çok işimiz var

13. Milli Uyum Zirvesi yapıldı: Daha çok işimiz var

Bu yıl korona salgını nedeniyle dijital ortamda gerçekeleşen 13. Uyum Zirvesi Başbakan Angela Merkel başkanlığında yapıldı. Zirveye, federal ve eyalet temsilcilerinin yanı sıra ekonomi, kültür, medya ve spor branşlarından gelen sivil toplum temsilcileriyle göçmen dernek temsilcilerinden oluşan yaklaşık 120 kişi katıldı.

9.03.2021Avrupa
Covid çok şeyi değiştirdi Dili de...

Covid çok şeyi değiştirdi! Dili de...

İnsanlarla ilişkilerimizden çalışma şekillerimize her şeyi değiştiren Covid-19 pek fark etmediğimiz bir alanı da etkiledi: Konuştuğumuz dili. Almanca'ya 1200 yeni kelime girdi, Yunanistan'da 'Eyvah dilimiz elden gidiyor' tartışması başladı. Peki Türkçe de etkilendi mi?

9.03.2021Gündem
Survivor Aleyna kimdir, kaç yaşında Aleyna Kalaycıoğlu ile ilgili bilgiler

Survivor Aleyna kimdir, kaç yaşında? Aleyna Kalaycıoğlu ile ilgili bilgiler

Survivor 2021 yarışmacısı Aleyna merak edilen isimler arasında bulunuyor. Aleyna Kalaycıoğlu’nun kaç yaşında ve nereli olduğu araştırılıyor. İşte 1998 Bursa doğumlu Gönüllüler takımı yarışmacısı hakkında merak edilenler

1.03.2021Televizyon
Hazal Kaya: Kim Kardashian beni etkiledi

Hazal Kaya: Kim Kardashian beni etkiledi

Hazal Kaya, Kim Kardashian’ı kendisine rol modeli aldığını söyledi. Zeynep Bastık’ın programında merak edilenleri yanıtlayan oyuncu, Kardashian Ailesine neden ilgi duyduğunu anlattı.

1.03.2021Magazin
Ülkemize matematik alanında büyük gurur yaşatan Ahmet Zahit Çonkar: Özellikle sayıları hep çok merak ederdim...

Ülkemize matematik alanında büyük gurur yaşatan Ahmet Zahit Çonkar: Özellikle sayıları hep çok merak ederdim...

İngilizce olarak düzenlenen, Kanada merkezli Uluslararası Caribou Matematik Yarışması’nda kendi kategorisinde 2 bin 283 öğrenci arasında birinci olan 2’nci sınıf öğrencisi Ahmet Zahit Çonkar’la bu gurur veren başarısını konuştuk. Anne-babası Nuran-Mehmet Emin Çonkar’dan ve NUN Okulları Müdürü Nur İpek’ten de Ahmet Zahit’in yarışmaya hazırlık sürecini dinledik.

Yazar Sonuçları

Ruslar Dilan’a bayıldı

Geçtiğimiz günlerde Taşkent Film Festivali’ne katılan Dilan Çiçek Deniz, güzelliğiyle büyüledi. Başarılı oyuncu yer aldığı projelerle yurtdışında en çok tanınan isimlerin başında geliyor. Özellikle “Çukur” dizisindeki Sena karakteriyle Özbekistan’da izlenen oyuncu, yoğun bir ilgiyle karşılaştı.

8.10.2021

Çöpten girişim çıktı

ÇEVRE mühendisliği okumaya başladığı günden itibaren atık sularla ilgili çalışmalar yapar. Lisans ve yüksek lisans tezlerini de bu alanda tamamlar. Orhan Küçükgül, kariyerine önce İstanbul ardından da İzmir’de belediyede katı atık konusunda devam eder. 2004’te ise Lefkoşa’da ortaklı bir yapıyla düzenli depolama sahası ve geri dönüşüm tesisi kurar. 2008’de ise Kuşadası’nda Avrupa Birliği’nin finanse ettiği bir tesisin proje müdürlüğünü üstlenir. 2011’de geri dönüşüm tesisi üzerine kendi şirketini kuran Orhan Küçükgül’ün aklında ise kompost gübre üretimi vardır. Uzun uğraşlar sonunda endüstriyel gıda atıklarından 2016’da kopmost organik gübre üretmeyi başaran Orhan Küçükgül’ün hedefinde bu ürünü daha fazla çiftçiye ulaştırmak var.

5.09.2021

Dil becerisi için 10 temel adım

Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV) çocukların dil becerisini ve kelime hazinesini geliştirmek için başlattığı ‘Okuyan Bir Gelecek’ projesini, dijital platforma taşıdı. AÇEV’in Eğitim Danışmanı ve Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Ersoy Erdemir de, ebeveynlere 10 altın tavsiyede bulundu.

24.04.2021