EKSTRA
MENÜ

Dikkat Dağınıklığı

Dikkat Dağınıklığı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Dikkat Dağınıklığı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 664 Dikkat Dağınıklığı haberi bulunmuştur.

Dikkat Dağınıklığı Haberleri

Bir dayanıklılık testi YGS’ye hazır mısınız

Bir dayanıklılık testi YGS’ye hazır mısınız?

YGS, 12 Mart’ta yapılacak. Adayların önünde kısa bir süre kaldı. Bu süreçte ders çalışmak kadar psikolojik olarak sınava hazır olmak da önemli. İşte bunun için bazı ipuçları.

4.03.2017Eğitim
Dalma nöbetleri geleceğini elinden almasın

Dalma nöbetleri geleceğini elinden almasın!

Çocuklarda görülen dalma nöbetleri hakkında açıklamalarda bulunan Çocuk Nörolojisi Uzmanı Uzm. Dr. Sümer Gönül, bu nöbetlerin belirtilerini ve tedavisini anlattı.

Gençler için sağlıklı beslenme tüyoları

Gençler için sağlıklı beslenme tüyoları

İyi beslenme, sağlıklı bir yaşamın ilk adımı. Özellikle de gelişme çağında olan öğrenciler için kritik önem taşıyor. Akademik başarıyı bile etkiliyor. Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Fisunoğlu, beslenme hakkında tüyolar verdi. Fisunoğlu, “Önerim, öğrencilerin mümkün olduğunca öğün atlamadan, düzenli beslenmeleri” diyor.

19.02.2017Eğitim
Sürücülerin düşmanı: Cep telefonları

Sürücülerin düşmanı: Cep telefonları!

Allianz’ın yaptığı araştırma; sayısı giderek artan trafik kazaları ile modern teknoloji cihazları arasındaki ilişkiyi inceledi. Modern teknolojinin sürücülerin dikkatini dağıttığı ve ölümlere neden olduğunu belirten araştırmada her iki araç sürücüsünden birinin, trafikte cep telefonu kullanma yasağını ihlal ettiği ortaya çıktı. Cep telefonları ve navigasyon sistemlerinin neden olduğu dikkatsizlik, alkolden daha büyük bir tehlike olarak algılanıyor.

20.01.2017Teknoloji
Diş hekimliğinde iletişim kabiliyeti çok değerli

"Diş hekimliğinde iletişim kabiliyeti çok değerli"

Prof.Dr. Pınar Kursoğlu, diş hekimi olan bir yakınının tavsiyesi ile mesleğe ilk adımı attı. Aslında gönlündeki “mimarlık”tı. 1987’de İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nin ilk günlerinde mesleğe ısındı. Fakültenin laboratuvarında sabundan dişler yapıp teorik bilgiyi klinik eğitimde uygularken mesleğe iyice adapte oldu. 1992’de yüksek lisansının ardından doktorasını aynı üniversitede tamamladı. 1995’te Kentucky Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi baş, boyun, çene eklemi ağrıları merkezinde Dr. J. Okeson ve ekibiyle birlikte çene eklemi rahatsızlıkları üzerine çalıştı, yurda döndüğünde bu konuda doktorasını tamamladı. 1999’da henüz yeni kurulmuş olan Yeditepe Diş Hekimliği Fakültesi’ne geçti. Yardımcı doçent olarak  başladığı bu ilk vakıf diş hekimliği fakültesinde önce doçent sonraki yıllarda da profesörlük ünvanını aldı. Şu anda burada hastalarının keyifle gülmelerini sağlıyor.

19.12.2016Eğitim
Kendinizle yüzleşin

Kendinizle yüzleşin

Gündem malum. Tef gibi gerginiz. Stres tavan, tahammül yalan. Baktım memlekette Scio terapisi var, yeni yıl öncesi kendimle yüzleşmek istedim. “Hastalıklarım, risklerim, stresim, duygularım, geçmişten, gelecekten ne var ne yoksa dile gelsin!” dedim ve Dr. Işınay Ökçün’ün ellerine teslim oldum.

9.12.2016Sağlık
Psikolojik travma ve sonrası

Psikolojik travma ve sonrası

Psikolojik travma hakkında açıklamalarda bulunan Klinik Psikolog Gizem Yağmur Çopur, travmatik deneyimler yaşamış kişilere uygulaması basit ama sonuçları etkili bazı önerilerde bulundu.

21.11.2016Sağlık
Üniversiteli olmak beslenme alışkanlığını da değiştiriyor

Üniversiteli olmak beslenme alışkanlığını da değiştiriyor

Üniversite; lise öğreniminin sonunda, yıllar süren çalışma ve emek karşılığında öğrencilerin yeni bir öğrenim hayatına başladığı, yeni arkadaşlıklar ve kazanımlar edineceği, mesleki ve akademik bilgi öğreneceği, liseden çok farklı bir öğretim kurumu.

10.10.2016Eğitim
Şenol Güneşten TFFye isyan

Şenol Güneş'ten TFF'ye isyan!

Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş, Karabükspor karşısında aldıkları 3-1'lik galibiyetin ardından konuştu. Tecrübeli hoca cuma günü maç oynamak istedikleri ancak TFF'nin bunu kabul etmediğini açıkladı.

10.09.2016Futbol
Çocuğunuzun ağlama krizlerinin nedeni bu olabilir

Çocuğunuzun ağlama krizlerinin nedeni bu olabilir!

“Çocuğum çok yaramaz” diyorsanız dikkat!

Etin suyunu dökmeyin B12 vitamini kayboluyor

Etin suyunu dökmeyin B12 vitamini kayboluyor

Yorgunluktan ya da halsizlikten yakınıyorsanız, duygusal olarak çok bunaldıysanız, konsantrasyon güçlüğü yaşıyorsanız, baş dönmesi, dengesizlik gibi sorunlar yaşıyorsanız ve hatta depresyon tedavisi görecek kadar hayatla bağlarınız koptuysa bu tür can sıkıcı sorunların B 12 vitamin eksikliğinden kaynaklanabilir.

29.06.2016Sağlık
6 soru ile yeni anne adayının psikolojisi

6 soru ile yeni anne adayının psikolojisi

Klinik Psikolog Doç. Dr. Ayten Zara, anne adayının yaşadığı sorunlara ışık tutuyor.

Ramazanda sağlıklı ve dengeli beslenmenin 9 kuralı

Ramazanda sağlıklı ve dengeli beslenmenin 9 kuralı

İşte oruç tutarken dikkat edilmesi gerekenler...

30.05.2016Sağlık
Stres çocukları depresyona sürüklüyor

Stres çocukları depresyona sürüklüyor

Çocuğunuz stresli ise onunla konuşmaya, problemi çözmeye çalışmalısınız...

Stres, çocuklarda depresyon sebebi

Stres, çocuklarda depresyon sebebi

Psikolog Yasemin Kamalı, çocuklarda zamanında müdahale edilmeyen stresin depresyon, anksiyete ve kaygı bozuklukları ile panik atak gibi ağır tablolara sebep olabileceğini belirtti.

28.04.2016Sağlık
Kokular duygularımızın yüzde 75ini etkiliyor

Kokular duygularımızın yüzde 75'ini etkiliyor

Günlük yaşantımızı olumlu ve olumsuz yönde etkileyebilen koku duyusu, 24 saat boyunca çalışıyor ve hiçbir zaman kapanmıyor. Vücudun ilk ve en tanımlayıcı deneme mekanizması olan bu duyu bir ortamın iyi ya da kötü olmadığını anında değerlendiriyor.

29.03.2016Sağlık
Uykudan kısılmaz

Uykudan kısılmaz

Yaygın kanının aksine uyku ‘dinlenme’den ibaret değil. Beden ve ruh sağlığımız için gayet önemli hatta elzem bir süreç. Yaşamımızın yaklaşık üçte biri uykuda geçiyor. Bu esnada hormonlar salınıyor, bazı maddeler vücuttan atılırken, bazıları üretiliyor. Uyku sorunu bulunanların, başka ciddi hastalıklara yatkınlıkları artıyor. Yazı dizimizde sık rastlanan uyku hastalıklarına yer vereceğiz.

28.03.2016Gündem
Kaygınızla başa çıkın, sınav stratejinizi güçlendirin

Kaygınızla başa çıkın, sınav stratejinizi güçlendirin

Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) bu pazar yapılacak. Adaylar heyecanlı ve stresli günler yaşıyor. Ancak uzmanlar bu konuda adayları uyarıyor: “Sınavda iyi bir performans gösterebilmeniz için sadece bilmeniz yetmez. Kendinizi fiziksel, zihinsel ve psikolojik zorluklara da hazırlamalısınız.” Dayanıklılığınızı arttırmak için neler yapabilirsiniz? Sınav anında konsantrasyonunuz bozulduysa tekrar sorulara dönmenin yolları neler? Yanıtları uzmanlar veriyor.

8.03.2016Eğitim

Yazar Sonuçları

Koç burcunda Yeniay gerçekleşti

Koç burcunda Yeniay gerçekleşti

Yarandan haberdardır yaradan. Hem hesabını sorar, hem yaranı sarar yaradan!

27.03.2017

Sesten Hastalık Teşhisi

Ses, kendine has biyo-işareti sayesinde online işlemlerde şifre olarak kullanılmasından tutun sesle aktive olan cihazlara kadar bir çok alanda kullanılmaktadır. Sağlıkta kullanımı ise bugüne kadar çok sınırlıydı.

24.03.2017

UYKU MESELESİ ÇOOOK MÜHİM!

İyi ve kaliteli uyuyamayan biriyseniz, uykunun çoğu cidden önemli faydalarından da yeterince yararlanamıyorsunuz demektir... Peki bunlar neler mi? Buyurun...

12.03.2017

Yapmamız gereken duruma göre şekil almak

“N’aber?” dedim, “N’apıyorsun?”

27.01.2017

Diş hekimliğinde iletişim kabiliyeti çok değerli 

Prof.Dr. Pınar Kursoğlu, diş hekimi olan bir yakınının tavsiyesi ile mesleğe ilk adımı attı.

17.12.2016
Travmatik olaylara dikkat

Travmatik olaylara dikkat!

“Seni anlıyorum’’ demenin hiçbir faydası yok. Yapmanız gereken...

15.12.2016

Kendinizle yüzleşin

Gündem malum. Tef gibi gerginiz. Stres tavan, tahammül yalan. Baktım memlekette Scio terapisi var, yeni yıl öncesi kendimle yüzleşmek istedim. “Hastalıklarım, risklerim, stresim, duygularım, geçmişten, gelecekten ne var ne yoksa dile gelsin!” dedim ve Dr. Işınay Ökçün’ün ellerine teslim oldum.

9.12.2016

Bu yangın nasıl söndürülecek

İçin için yanıyoruz ama farkında bile değiliz. Üstelik bu yangın bedenlerimiz yaşlandıkça dozunu da artırıyor. Yangının adı “kronik iltihap”.

2.12.2016
Okul başarısı için doğru beslenme şart

Okul başarısı için doğru beslenme şart!

Peki öğrenciler nasıl beslenmeli, ne yemeli?

7.10.2016

Üstün yetenekli çocukların problemleri

Üstün yetenekli çocukların ihtiyaçları farklıdır. Onların her şeyi kolay algılayıp kolay çözdüğünü gören anne-babalar, zorluk yaşayabileceğini düşünmezler. Oysa üstün zekalı çocuklar da derslerinde başarısız olabilir, tembellik yapabilir.

23.09.2016

Şekersiz hayat daha tatlı

Şundan eminiz: Şeker tüketimindeki en ufak bir artış bile bizi hasta edebiliyor. Bu nedenle yapmanız gereken de açık: Keyifli, sağlıklı ve formda biri olmak istiyorsanız, ilk iş şeker tüketimini, tatlıları azaltacaksınız.

7.08.2016

Oruç kazalarına dikkat!

Oruca bağlı kan şekerinin düşmesi yalnızca baş ağrısı, halsizlik, yorgunluk, baş dönmesi, sinirlilik yapmaz. Uyku eğilimi ve dikkat kaybına da sebep olabilir ki, bu da kazaları sıklaştıran önemli bir handikaptır.

10.06.2016

Sahursuz oruç sağlıksız oruç!

Oruç tutarken sahuru atladığınız zaman ortaya bazı sağlık sorunları çıkar. Hal böyle olunca bütün günü bitkin ve gergin bir halde geçirmek zorunda kalabilirsiniz.

8.06.2016
Oruçluyken stresi azaltacak 13 besin

Oruçluyken stresi azaltacak 13 besin

Ramazan ayında bize enerji veren ve vücudumuzu rahatlatan besinler tüketmeliyiz.

7.06.2016
Dikkat dağınıklığı, göz teması kuramama sebebi

Dikkat dağınıklığı, göz teması kuramama sebebi!

Göz teması kuramama probleminin en etkili tedavi yöntemi ise psikoterapidir.

31.05.2016

Çocuğunuzun gelecekteki mutluluğu için

Ortodonti, Yunanca’da orthos ‘düzgün’ ve dontos ‘diş’ kelimelerinden oluşmaktadır.

21.05.2016
“Çocuklar hata yaparak öğrenir”

“Çocuklar hata yaparak öğrenir”

Öz güven eksikliği, çocuğun sosyal ve okul başarısını derinden etkileyen bir sorun...

4.05.2016

Temel Reis neden ıspanak yer?

Temel reis akıllı adammış, ıspanakta hayat var. Mutfağınızda bu süper besine daha sık ve bol yer açın. Sadece pişmişinden değil, çiğinden de faydalanın.

25.04.2016

Yanlış ilaç karaciğeri bitiriyor

Her ilaç aynı zamanda iki ucu keskin bir bıçak. Bıçağın en çok kestiği, en çok zarar verdiği organların başındaysa karaciğer var. Nedeni, ilaçların önemli bir bölümünün karaciğere mutlaka bir uğraması.

19.04.2016

Hiperaktif mi yoksa sadece çocuk mu?

Bu yazı bazı gerçeklerle yüzleşmeniz gerekeceği için size biraz can sıkıcı gelebilir.

29.03.2016

YGS’de ‘kazandıran’ sınav stratejisi...

YAKLAŞIK iki milyon öğrencinin gireceği YGS pazar günü gerçekleşecek. ‘Sınav stratejileri’, ‘sınava yönelik öneriler’ nelerdir?

10.03.2016