EKSTRA
MENÜ

Dikkat Dağınıklığı

Dikkat Dağınıklığı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Dikkat Dağınıklığı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 664 Dikkat Dağınıklığı haberi bulunmuştur.

Dikkat Dağınıklığı Haberleri

Engel görmeyin... Sadece engelleri kaldırın

Engel görmeyin... Sadece engelleri kaldırın

Türkiye’nin de imzaladığı Dünya Çocuk Hakları Sözleşmesi, her çocuğun eğitim, sağlık gibi haklarını yasayla güvence altına alıyor. Yine Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) yönetmeliğine göre engelli öğrencilerin kaynaştırma eğitimine katılarak yaşıtlarıyla aynı okullarda eğitim alma hakkı bulunuyor. Maalesef sıkça dile getirilen bu haklar lafta ve kâğıt üzerinde kalıyor. Dilara, Rüzgar, Özge, Raci’nin yaşadıkları da bunun en çarpıcı örneklerinden. Onların hikâyelerini dinledikçe en temel hakları olan eğitim için bile ne kadar olağanüstü bir çaba sarf etmeleri gerektiği daha net anlaşılıyor.

2.12.2017Gündem
25 binden fazla öğretmene teşekkür mesajı

25 binden fazla öğretmene teşekkür mesajı

MEB’in İletişim Merkezi MEBİM 147’ye, Öğretmenler Günü nedeniyle öğrencilerine gösterdikleri ilgi, sevgi ve sabırdan dolayı 25 binin üzerindeki öğretmen için teşekkür mesajı geldi.

23.11.2017Eğitim
Okullarda gürültü azaldı, başarı arttı

Okullarda gürültü azaldı, başarı arttı

Uludağ Üniversitesi’nin (UÜ) Bursa’daki bazı okullarda yıl önce başlattığı gürültü kirliliğini önlemeye yönelik TÜBİTAK Projesi meyvelerini verdi. Çeşitli önlemlerle gürültünün azaltıldığı okullarda yüzde 10’a yakın başarı artışı gözlemlendi.

14.11.2017Eğitim
Büyüme geriliğinin tedavisi çok kolay

Büyüme geriliğinin tedavisi çok kolay

Yaşıtlarına göre daha yavaş büyüyen veya persentil tablosuna göre 3 persentil geride kalan çocuklarda büyüme geriliğinden bahsedilebilir. Çocuk Sağlığı, Hastalıkları ve Endokrinolojosi Uzmanı Prof. Dr. Nesibe Andıran, çocuklarda gelişim geriliğinin saptandığı durumlarda, tedavinin de oldukça basit olduğunu belirtti.

23.10.2017Sağlık
Zihinsel Performans İçin Su İçin

Zihinsel Performans İçin Su İçin

Yeterince su içerek zihinsel faaliyetlerimizi daha iyi çalıştırabileceğimizi söyleyen Uzman Diyetisyen Aysen ARICAN ÖZ, suyun faydalarını anlattı.

Trafik kazalarının yüzde 60ı cep telefonu kaynaklı

"Trafik kazalarının yüzde 60'ı cep telefonu kaynaklı"

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Almanya, Avusturya ve İsviçre'de yapılan araştırmalarda, son 3 yılda trafik kazalarının yüzde 60'ının cep telefonu kullanımı nedeniyle meydana geldiğinin tespit edildiğini belirtti.

1.10.2017Teknoloji
Dikkat eksikliği yaşam kalitesini etkiliyor

Dikkat eksikliği yaşam kalitesini etkiliyor

Çağımızın en yaygın hastalıklarından biri olan dikkat eksikliği daha çocukluk yaşlarından itibaren belirtilerini gösterebiliyor. Odaklanmada problem yaşayan çocukların çoğu zaman tembel ya da umursamaz olduğu düşünülüyor. Fakat hastalık düzeyine erişmiş olan dikkat yetersizlikleri önlem alınmadığı takdirde daha büyük sorunlara yol açabiliyor.

Devamlı yorgun mu hissediyorsunuz

Devamlı yorgun mu hissediyorsunuz?

Modern çağın en önemli sorunu kronik yorgunluk...Siz de devamlı uyku hali, isteksizlik, baş ağrısı gibi sorunlar yaşıyorsanız kronik yorgunluk sendromuna yakalanmış olabilirsiniz.

18.09.2017Sağlık
Kocaman plan Fenerbahçe bu kez...

Kocaman plan! Fenerbahçe bu kez...

Yaşanan puan kayıpları nedeniyle mental sıkıntı yaşayan Fenerbahçe'de teknik patron Aykut Kocaman dün Sarı-Lacivertli futbolcularla bir toplantı gerçekleştirdi. Çok puan kaybettiklerini buna karşın kötü futbol oynamadıklarını söyleyen Kocaman, oyuncularına bir dizi uyarılarda bulundu.

15.09.2017Futbol
Öğrencilere düzenli uyku uyarısı

Öğrencilere düzenli uyku uyarısı

Türk Uyku Tıbbı Derneği (TUTD) Yönetim Kurulu üyesi Doç. Dr. Sinan Yetkin, başarı elde etmek için birçok farklı eğitim sisteminden bahsedilebildiğini belirtti. Yetkin, "Hangi eğitim sistemini alırsanız alın, sağlıklı uyku ve beslenme olmadan başarıyı elde edemezsiniz" dedi.

8.09.2017Eğitim
Bilgisayar oyunları hiç masum değil

Bilgisayar oyunları hiç masum değil!

15 yaşındaki Sinan Can’ın, bilgisayar oyunlarına fazla zaman ayırdığı için sağlık sorunları yaşadığının ortaya çıkmasıyla, bilgisayar ve teknoloji kullanımı yeniden tartışılmaya başlandı. Bilgisayar oyunlarının çok da masum olmadığını bir kez daha ortaya koydu. Çocuk ve gençleri teknolojinin zararlı etkilerinden korumanın zor olmadığını belirten uzmanlar, bazı oyunların çocukların kriz çözme, zaman yönetimi, hızlı karar verme gibi olumlu etkilerinin yanı sıra,  fazla kullanımın sosyalleşememe, öğrenme güçlüğü, kötü not gibi psikolojik ve obezite, görme bozukluğu, sinir sıkışması gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olduğunun altını çiziyor.

7.09.2017Eğitim
Ahlaki ve etik olarak yanlış

Ahlaki ve etik olarak yanlış

Gülben Ergen bu hafta Çocuk-Genç ve Erişkin Psikiyatristi Prof. Dr. Bengi Semerci ile bir araya geldi, Türkiye’deki ensest rakamlarından çocuk istismarına, ergenlik dönemi psikolojisinden kadın meselesine kadar merak ettiklerini sordu.

5.09.2017Magazin
O sokağı geçerken mesajlaşmak yasak

O sokağı geçerken mesajlaşmak yasak

Akıllı telefonlar çağın büyük icadı olmasına rağmen büyük tehlike saçıyor. Dikkat dağınıklığına sebep olan telefonlardan, araba kullanırken ya da yürürken uzak durmamız gerekiyor. Ve nihayetinde çok sayıda kaza sebebi olan telefonlara Honolulu’da ceza geldi. Öyle bir yasa yaptılar ki, çok şaşıracaksınız.

11.08.2017Teknoloji
Otizmli çocuklar için oyun geliştirdiler

Otizmli çocuklar için oyun geliştirdiler

Üniversitelilerin otizmli çocuklar için geliştirdikleri sanal oyun iki ödül kazandı. Otizmli çocuklara özel geliştirilen EEG başlığıyla entegre çalışan sanal gerçeklik oyunu sayesinde, maksimum odaklanma süreleri ölçülüp aldıkları eğitimin verimliliğinin artması hedefleniyor.

9.06.2017Eğitim
En yeni kitaplar

En yeni kitaplar

Rafa çıkanları okuduk, seçtik, değerlendirdik...

9.06.2017Keyif
İftara yakın saatlerde alışverişe çıkmayın. Mümkünse kredi kartlarını evde bırakın

'İftara yakın saatlerde alışverişe çıkmayın. Mümkünse kredi kartlarını evde bırakın'

Tüketici Başvuru Merkezi (TBM) Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, ramazan ayı boyunca iftara yakın, açlık ve susuzluğun had safhada olduğu saatlerde alışverişe çıkılmaması gerektiğini söyledi.

31.05.2017Ekonomi
Ramazanda en sık yapılan beslenme hataları

Ramazanda en sık yapılan beslenme hataları

Ramazan ayında doğru beslenmenin önemine dikkat çeken Dyt. Elif Tuba Ok, sık yapılan beslenme hatalarını anlattı.

30.05.2017Sağlık
Yolda yürüyen çifte saldırmıştı... Babası özür diledi...

Yolda yürüyen çifte saldırmıştı!... Babası özür diledi...

Diyarbakır’da yolda yürüyen genç çifte saldıran ve güvenlik kamerası görüntüsünden kimliği belirlenerek tutuklanan Yekta Çiftçi’nin babası Nedim Çiftçi, "Çocuğumun bir hastaneye yatırılmasını talep ediyoruz. Yaşananlardan dolayı bütün kamuoyundan özür diliyorum" dedi. Çiftçi'nin 'Burada böyle yürüyemezsiniz' diye kaldırımda yürüyen bir çifte saldırdığı, erkekten yumruk yiyince yanındaki kadına vurmaya çalıştığı anlar kameralara takılmış, büyük tepki çekmişti.

28.05.2017Gündem
4 dkda dikkat dağınıklığını bitirin

4 dk'da dikkat dağınıklığını bitirin

4 dk'da dikkat dağınıklığını bitirin

13.04.2017Eğitim

Yazar Sonuçları

Dağınık beyin sendromuna paçanızı kaptırmayın

Aynı anda pek çok işi yapmaya kalkanlarda “dağınık beyin sendromu” olarak tanımlanan ve beyinsel performansı düşüren tatsız bir tablo gelişir. Daha az hatalı bir beyin istiyorsanız bu hataya düşmeyin.

20.12.2017

Depresyon mu hipotiroidi mi?

“Yorgunum, halsizim, bitkinim!” diyorsanız... Her sabaha yorgun uyanıyor, gün boyu isteksiz ve keyifsiz kalıyorsanız... “Enerjim azaldı” veya “Sanki pilim bitti” gibi cümleler kuruyorsanız... Hele bir de “Canım evden çıkmak istemiyor” demeye de başladıysanız aman dikkat! Depresyon tuzağına siz de düşmüş olabilirsiniz.

19.12.2017

Su gibi ömrün olsun evladım

Yani bu çok acayip başlığı atmak için saatlerce düşündüm.

7.12.2017
Ergenlikte madde bağımlılığı

Ergenlikte madde bağımlılığı

Çocuk ve ergenlerde madde bağımlılığının gelişmesinde hangi risk faktörlerinin rolü var?

6.11.2017

Zihin egzersiz programları öğrenmeyi kolaylaştırıyor

Pek çok destek almalarına rağmen bazı çocuklar neden başarılı olamıyorlar?

28.10.2017
Fibromiyalji nedir Fibramiyalji belirtileri-tedavisi

Fibromiyalji nedir? Fibramiyalji belirtileri-tedavisi

Fibromiyalji, yaşam kalitesini ciddi derecede bozan bir rahatsızlıktır. Fizyoterapist Marife Tüfekçi, ağrı çeken fibromiyalji hastalarına önerilerde bulundu.

25.09.2017

Ahlaki ve etik olarak yanlış

Gülben Ergen bu hafta Çocuk-Genç ve Erişkin Psikiyatristi Prof. Dr. Bengi Semerci ile bir araya geldi, Türkiye’deki ensest rakamlarından çocuk istismarına, ergenlik dönemi psikolojisinden kadın meselesine kadar merak ettiklerini sordu.

6.09.2017

Kadınlar daha sık depresyona giriyor

DEPRESYON tedavi edilmediği takdirde, hastaya ve ailesine büyük acı ve sıkıntılar yaşatan, iş gücü kayıplarına neden olan, büyük olasılıkla tekrarlayan hastalık dönemleri ile müzminleşen, kimi zaman da intihar girişimlerine yol açan tıbbi bir hastalıktır.

23.07.2017

Önyargılı olmak; daima zayıf olmak demektir

Günaydın haftanın en son iş gününe gelmiş bulunmaktayız. Tabi hayat devam ediyor aslında hafta sonu da, gökyüzü gibi bizlerinde yerinde durduğu pek söylenemez. Her türlü hayat koşturmacasına ve mücadeleye devam o zaman.

15.06.2017

Çocuğunuzun karnesini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Okulların kapanmasına sayılı günler kala karne ve tatil heyecanı da başlıyor. Karne birçok çocuk için ebeveyn ve akran baskısının yoğun hissedilmesine sebep olan bir göstergedir. Uzman Klinik Psikolog & Pedagog Gülşah Öztürk Erten, sene içindeki performansın değerlendirildiği karnenin, ebeveynler tarafından nasıl okunduğunun ve nasıl tepki verildiğinin son derece önemli olduğunu belirtiyor.

5.06.2017

Ramazanda şu 4 şeye dikkat

Ramazanla birlikte “iftar-sahur” ritmine odaklanan yeni hayatımız, değişen beslenme planı ve uyku düzenimiz kronobiyolojimizde de bazı farklılaşmalara yol açar.

28.05.2017

Çağımızın hastalığı: Dikkat dağınıklığı

 Neden her işi, kitap okumayı, hatta güzel bir sohbeti ya da güzel bir deneyimi dahi erteliyoruz? Dikkatimizi neden toplayamıyor, bize keyif veren konular üzerinde dahi yoğunlaşamıyoruz?

25.04.2017
Çocukların gelişimine katkı sağlayan süper besinler

Çocukların gelişimine katkı sağlayan süper besinler

Sağlıklı beden ve ruhsal gelişim için anne babalara tavsiyeler...

21.04.2017

Yeryüzünde bütün ızdıraplar, aza kanaat etmemekten doğar.

Günaydın gönlümüzün efendisi olan Cuma gününe kavuşmuş bulunmaktayız. Gün boyunca Ay kova burcunda hareket edecek.

21.04.2017